Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-04-2005
    Postime
    40

    Pyetje dermatologjike

    Kam nje problem serioz.
    vjet ne behar , kisha probleme ne lekuren e organit ghenital , me pak fjale po ju tregoj simptomat;

    kisha kruarje te lekura dhe te koka e organit gjenital [ do me falni se une nuk po dij ti them me fjale mjekesore]

    kisha dhe pucra te imta te koka e organit dhe nga nga djegja dhe kruarja kisha iritim dhe lekura e ish mbledhur kaq shume saqe nuk mundesha te hapej plotesisht qe te mund te urinoja .

    kisha edhe djegje gjate urinimit .
    kete problem e kam vazhdimisht dhe nuk po gjej qetesi. kam shkuar te andrologu dhe te dermatologu dhe nuk me dhane kurfare informacioni , por vecse me shkruan nje recete dhe shkova ne barnatore dhe me dhane nje shampo me te cilen lahja organin gjenital perdite , por pa rezultat , dhe shkoj perseri te mjeku dhe i them , dhe ai me tha qe nuk ka kurim tjeter pervcese atij shampos qe me shkroi te receta.

    tani , me thoni ju lutem si eshte problemi?
    cfare eshte kjo ? infeksion ne lekure apo ne organ?
    nga se ndikohet nga se shkaktohet?

    dua te theksoj qe here pas here pasi nuk kam shume kruarje , e shoh lekuren pothuajse te kuqe , dhe te koka e organit shoh nje cipe te bardhe te cilen e heq duke u lare.

    ju lutem me ndihmoni.

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    e para keto jane shfaqur pas nje raporti seksual pa mbrojtese?

    cfare analizash te bene ata tek te cilet vajte?

  3. #3
    luftėtare
    Anėtarėsuar
    23-05-2009
    Vendndodhja
    Maqedoni
    Postime
    157
    I nderuar Ervin,
    sipas tė dhėnave qė jep duket se bėhet fjalė pėr infeksion bakterial tė lėkurės sė organit gjenital e cila ka nevojė tė kurohet me ilaēe adekuate.

    Edhepse duket gjendje e vėshtirė dhe ndoshta tė ka frikėsuar, nuk ka nevojė pėr brengosje sepse shėrohet.

    Nėse ke pasur marrdhėnie seksuale tė pambrojtura me femėr tė infektuar, atėherė ka gjasa tė keshė infeksion bakterial qė ėshtė seksualisht i transmetueshėm. Ato janė bakterje qė shkaktojnė kruarje, skuqje sidomos tė kokės sė organit gjenital po edhe puērra tė mbushura me qelb.
    Infeksioni bėhet edhe me anė tė masturbimit kur kjo bėhet nė mėnyrė johigjienike do me thėnė me duar tė papastra apo ngjashėm, si dhe me praktikimin e seksit anal.

    Mjeku jot amė duhet tė tė ēojė te njė urolog dhe infektolog.
    Ata do tė tė parashtrojnė akoma pyetje, si pėr shembull sa kohė e ke infeksionin, a ke marrdhėnie seksuale tė dyshimta, nėse ėshtė e mundur duhet ta marrėsh edhe partneren me vete pėr kurim, a ke dhimbje ne vende tjera, a ke pasur temperaturė, etj.
    Pastaj do tė japin barėra adekuat.
    Me pak durim dh kėmbėngulje, shpresoj se ēdo gjė do tė jetė nė rregull.
    Mos i trego Zotit sa i madh ėshtė problemi, por tregoi problemit sa i madh ėshtė Zoti.

  4. #4
    cherry blossom girl
    Anėtarėsuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    Sipas shenjave dhe simptomave qe tregon duket si Balanitis (ajo pjesa e kokes te organit gjenital quhet balanos).

    Keto jane ca informacione te marre nga interneti:
    Balanitis shpesh referohet si simptomė e infektimit, por nuk do tė thotė se ėshtė infeksion vetvetiu. Saktėsisht nuk ėshtė sėmundje ngjitėse seksuale, ėshtė pasojė e aktivitetit seksual. Ndodh vetėm te meshkujt dhe paraqitet si pezmatim nė krye tė penisit dhe ndodh mė shpesh nė meshkujt qė nuk janė tė bėrė synet. Po ashtu, mund tė shkaktohet nga mungesa e higjienės, nga ngacmimi kondomeve dhe kremrave, nga pėrdorimi i tualeteve me parfum dhe nga infeksionet mykotike. Mund tė preventohet duke mos pėrdorur disa nga tualetet dhe duke e pastruar lafshėne penisit. Mund tė shėrohet me krem pėr ta reduktuar inflamimin dhe antibiotik nėse ėshtė e nevojshme.

    Une mund te shtoj qe ky lloj infeksioni mund te trajtohet me perdorimin e nje solucioni dezinfektues si prsh Boric acid ose ne raste me te veshtira me antibiotike (tetracyclines,macrolides,imidazole). Te keshilloj te shkosh edhe nje here tek urologu ose dermatogu dhe ti kerkosh te te bejne nje tampon ne zonen e infektuar qe te gjindet nga se shkaktohet (bakter, mykosis ose mund te jete ekzeme i lekures).

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga broken_smile Lexo Postimin
    Sipas shenjave dhe simptomave qe tregon duket si Balanitis (ajo pjesa e kokes te organit gjenital quhet balanos).

    Keto jane ca informacione te marre nga interneti:
    Balanitis shpesh referohet si simptomė e infektimit, por nuk do tė thotė se ėshtė infeksion vetvetiu. Saktėsisht nuk ėshtė sėmundje ngjitėse seksuale, ėshtė pasojė e aktivitetit seksual. Ndodh vetėm te meshkujt dhe paraqitet si pezmatim nė krye tė penisit dhe ndodh mė shpesh nė meshkujt qė nuk janė tė bėrė synet. Po ashtu, mund tė shkaktohet nga mungesa e higjienės, nga ngacmimi kondomeve dhe kremrave, nga pėrdorimi i tualeteve me parfum dhe nga infeksionet mykotike. Mund tė preventohet duke mos pėrdorur disa nga tualetet dhe duke e pastruar lafshėne penisit. Mund tė shėrohet me krem pėr ta reduktuar inflamimin dhe antibiotik nėse ėshtė e nevojshme.

    Une mund te shtoj qe ky lloj infeksioni mund te trajtohet me perdorimin e nje solucioni dezinfektues si prsh Boric acid ose ne raste me te veshtira me antibiotike (tetracyclines,macrolides,imidazole). Te keshilloj te shkosh edhe nje here tek urologu ose dermatogu dhe ti kerkosh te te bejne nje tampon ne zonen e infektuar qe te gjindet nga se shkaktohet (bakter, mykosis ose mund te jete ekzeme i lekures).
    Pasi lezova kete postim dhe pasi kujtova ato qe me tha urologu , them se eshte e njejta gje ,
    me pak fjale pasi uorologu me vizitoi , u konsultua me dermatologun dhe me tha qe behet fjale per nje lloj myku , dhe urologu me dha nje recete e cila kishte vetem nje lloj shampo me te cilin duhet te laja organin 3 here ne dite .

    tani une nuk kam kruarje dhe djegje , por shoh qe lekura e krejt organit ka pesuar nje si lloj pikash te bardha , dhe koka e organit perfshihet nga nje cipe e bardhe dhe gjithmone e laj por perseri ndodh kjo gje .

    nuk kam shume kohe te vete te doktori , edhe pse kam siguracion shendetesor falas , por ketu doktorat e shtetit nuk punojne dhe me duhet te shkoj te privati .

    ju falenderoj shume per informacionin tuaj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga maratonomak : 23-05-2010 mė 03:16 Arsyeja: kam ngateruar pseudonimin

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    .................................................. ............
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 23-05-2010 mė 03:20

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    ervini 2005 dhe une jemi i njejti person dhe si harrova te ndryshoja pseudonim ,

    do doja te beja edhe nje pyetje tjeter .

    a ndikon ky lloj infeksioni ne sterilitet, dhe mund te me beje te paafte per te lene gruan shtatzane apo jo?
    dua te theksoj se kam nje nje maredhenie te rregullt seksuale pa probleme.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    myku jo
    por semundjet me transmitim seksuale mund te provokoje sterilitet tek femra dhe tek mashkulli
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marya : 23-05-2010 mė 03:27

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-03-2012
    Postime
    1
    pershendetje.para 4 vitesh mu shfaqen disa pucra ne koken e penisit,shkova tek dermatologu ne greqi edhe me tha se jane te kalueshme,edhe nuk jane ngjitse,ne fillim kur mu shfaqen kruesha ne gjith trupin,edhe ne fillim kisha pucra kudo,me vone me iken pucrat e tjera,edhe me ngelen vetem ato ne koka e penisit,qe ne momentin qe me jane shfaqur pucrat kam kryer mardhenie gjithmone me masa mbrojtse,me pas shkova ne shqiperi tek mjeku,ai me tha se ky problem qe ke ti sherohet,ai me tha se kisha myk.me dha disa ilace,i mbarova por akoma sme kane ikur,shkova prap ne greqi te mjeku,para 1 viti,mora edhe atje disa ilace po prap sme iken,infeksionin e kam mare qe ne 2008,cdo here qe kryej mardhenie sekuale pucrat skuqen shum,i kam mare shum frike kto se spo me iken,cfar mund te jene,jane ngjitse,ju lutem me jepni 1 pergjigje.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    po te me degjosh mua ti behesh synet! edhe te pacientet jo msliman preferohet kjo..
    kjo do te te shpetonte nga infekcionet rekurente (perseritese)

    por ne fillim duhet sheruar

    mos bej sex per nje kohe(as me kondom)
    pastroje penisin me pambuk me betadyne si mbrenda dhe jasht,pastaj me yndyre me antibiotik...pas urnimit shperlaje me kamomil

    plus ca eshte shumme rendesi mbathjet te jen te gjera si bokserice kjo me prerje te ngjitura per trupi

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-05-2017
    Postime
    4

    Pėr: Pyetje dermatologjike

    Pėrshendetje... do ju lutesha te me jepnit ndopak shpjegim rreth situates time...
    Para rreth nje muaj e ca pata maredhenie me nje vajz dhe pas maredhenies me doli nje pucer si djegie sipėr penisit ne zonėn e qimeve ... por nk ndenji as 2 dite dhe u zhduk ... tani qė po ju shkruaj kam njė pik te kuqe ne kokėn e penisit dhe pikėrisht sot pash qe sapo kishin filluar te dilnin ato pikat e vogla rreth koronės se penisit te cilat mund te them se kan te bejn me balantis por kam dhe nje koll tė thatė qe nk me ngacmon shume por dhe pak problem ne fyt me sekrecione gellbaze te pakta dhe djegie gjate urinimit dhe pas urinimit tek koka e penisit... kam kėrkuar shume ne internet kto 2 3 dite dhe kam frikė mos kam hiv apo eshte thjesht balantis .. dhe ju lutem ku mund te shkoj qė te bej nje vizitė pėr kete shqetesim ju njoftoj se nuk jam bere synet ... une jetoj ne elbasan ..
    Ju faleminderit...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Cuni sekret : 12-05-2017 mė 15:07

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-06-2017
    Postime
    1

    Pėr: Pyetje dermatologjike

    Pershendetje. Kam nje shqetesim kam iritim lekure kam ca pucra tek koka e organit gjenital dhe kam kruarje dhe djegje ne maredhenie seksuale ne fillim pastaj nuk kam. Kam mare nje kure 3 ditore antibiotik azitromicine 500 mg dhe nje pomade qe permban gentamicine . Mu qetesua per pak dite tani mu be prape ju lutem me ndihmoni me ndonje medikament tjeter . Ju faleminderit.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •