Close
Faqja 19 prej 29 FillimFillim ... 91718192021 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 572
  1. #361
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anëtarësuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Kampi im apo lufta ime?
    Nese behet fjale per ate ne te cilin Hitler-i ka shprehur mendimin e tij politik dhe programin e partise naziste, eshte i forte si liber..
    https://www.behance.net/robberysk1100

  2. #362
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    do filloj kete. te shuaj pak kureshtjen.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Vasudhaiva Kutumbakam

  3. #363
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anëtarësuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    M...
    Lexim te mbare.
    https://www.behance.net/robberysk1100

  4. #364
    i/e regjistruar Maska e Ceni-1
    Anëtarësuar
    18-10-2012
    Vendndodhja
    Kosove
    Postime
    832
    Lexoi cka te mundem , por ne kohen e fundit jame duke lexuar nje liber mbi Psikologjin .

  5. #365
    i/e regjistruar Maska e inez
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne fantazi.
    Postime
    1,779
    sapo nisa nje liber nga Heinrich Böll : Wo warst du, Adam ?

  6. #366
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar më parë nga Robbery Lexo Postimin
    M...
    Lexim te mbare.
    e ke lexuar ti?
    kam dashur ta lexoj ne gjuhe origjinale, por ne gjermani e austri eshte i paligjshem.
    do e lexoj italiasht. shpresoj t'ia dal mbane, pasi do e kem te veshtire te lexoj mendimet e nje psikoati.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  7. #367
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Lexova librin "Trader of Secrets"Steve Martin
    Liber i bukur.
    Tani po lexoj"Tregun e genjeshtarit"Liar's Market"Taylor Smith
    Liber klasi,fillimi shume i bukur.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  8. #368
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anëtarësuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    biblen te verteten

  9. #369
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  10. #370
    Citim Postuar më parë nga Gentian_gr Lexo Postimin
    Hic s'lexoj,asgje.
    Në biseda të hapura dhe në një temë si kjo, ku flitet për lexim të librave të fundit duke shkëmbyer kështu përshtypjet - të bërit si i thjeshtë (modest) dhe përzier me ironinë, sikur nuk shkon në këtë rast sepse, ngjan si thjeshtësi (modesti) e shtirur.

    Kështu që, cili ishte libri i fundit që ke lexuar?

  11. #371
    i/e regjistruar Maska e Gentian_gr
    Anëtarësuar
    30-08-2007
    Postime
    2,520
    Citim Postuar më parë nga Fleur Blanche Lexo Postimin
    Në biseda të hapura dhe në një temë si kjo, ku flitet për lexim të librave të fundit duke shkëmbyer kështu përshtypjet - të bërit si i thjeshtë (modest) dhe përzier me ironinë, sikur nuk shkon në këtë rast sepse, ngjan si thjeshtësi (modesti) e shtirur.

    Kështu që, cili ishte libri i fundit që ke lexuar?
    ''Verberia eshte ne dy lloje shkruan nobelisti Jose Saramanga te cilen e pershkruante njeren sikur fut koken edhe hap syte ne nje kove me qumesht,edhe tjetren terr i zi,,
    Me temen une alternative e dyte,marre nga ''VERBERIA,, ,,,,,,,,,,,dikur!

    Une isha i sinqerte ne c'ka shkrova!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Gentian_gr : 17-11-2012 më 12:57

  12. #372
    cherry blossom girl
    Anëtarësuar
    14-05-2010
    Postime
    6,095
    po rilexoj Idiotin, kete radhe ne shqip...por mezi pertypet keshtu i shqiperuar...

  13. #373
    Citim Postuar më parë nga Gentian_gr Lexo Postimin
    ''Verberia eshte ne dy lloje shkruan nobelisti Jose Saramanga te cilen e pershkruante njeren sikur fut koken edhe hap syte ne nje kove me qumesht,edhe tjetren terr i zi,,
    Me temen une alternative e dyte,marre nga ''VERBERIA,, ,,,,,,,,,,,dikur!

    Une isha i sinqerte ne c'ka shkrova!
    Më duket se më keqkuptove pak... Unë s'tu drejtova duke të quajtur i pasinqertë, por mënyra e të shprehurit në atë që të citova, ngjante pak si ironike dhe si ta them... modesti e tepërt

    Të thuash: "hiç, asgjë nuk lexoj" - fjala hiç s'ka ndonjëfarë kuptimi në "botën" e mendimit dhe të librit.

    Gjithashtu, pak rëndësi ka se kur e ke lexuar, meqë po shprehesh me : 'dikur', në fund të fundit ajo 'dikur' ngelet një periudhë kohore e leximit që është vetjake tek gjithsecili, pra subjektive dhe, kjo s'është e barazvlefshme me hiçin dhe asgjënë.

    Besoj se u kuptuam tani... sdq unë s'ta kisha me qëllim të keq, as citimin e parë dhe as përgjigjen e tanishme

    P.S: Toffee, ty të tërhiqkan librat me kopertina, ku paraqitet ndonjë gocë me qëndrim sikur po bluan shumë gjëra në kokë :P

  14. #374
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    Citim Postuar më parë nga Fleur Blanche Lexo Postimin
    Toffee, ty të tërhiqkan librat me kopertina, ku paraqitet ndonjë gocë me qëndrim sikur po bluan shumë gjëra në kokë :P
    Thjeshte me pelqeu fotografia e kopertines, kjo gje me shty ta lexoj..

  15. #375
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga the admiral Lexo Postimin
    e ke lexuar ti?
    kam dashur ta lexoj ne gjuhe origjinale, por ne gjermani e austri eshte i paligjshem.
    do e lexoj italiasht. shpresoj t'ia dal mbane, pasi do e kem te veshtire te lexoj mendimet e nje psikoati.
    Më duket se njohuritë perfekte në gjuhën origjinale të librit, të pengojnë të kuptosh si duhet mbiemrin''i palgjishëm''

    Ku e ke lexuar ti, se libri i Hitlerit është i paligjshëm? Kushdo që ka interes për ta lexuar, mund ta lexojë. Nqs do ta dish tamam, lërmë të të ndriçoj pakëz e të të them se vetëm botimi dhe përhapja është e ndaluar...por meqë edhe kjo si çdo e vërtetë është e kushtueshme, më lejo të ta them përse-në pasi të më thuash, nga je në djeni të paligjshmërisë së librit.

    Ai është një libër tmerrësisht i mërzitshëm. Edhe ata që e kanë pasur për detyrim lektür-ën e tij, nuk kanë arritur ta çojnë deri në fund.



    Unë po orvatem të lexoj Padurimi i zemrës të Zvajgut. Orvatem, se kam 1 javë që e kam nisur e 3 faqe kam lexuar na mori shpirtin uni/
    Elegance is an attitude.

  16. #376
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    Librin e fundit qe e kam lexu, para ca kohe ishte:

    Karl May - Durch das Land der Skipetaren (1892)
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  17. #377
    i/e regjistruar Maska e Elonesaa
    Anëtarësuar
    10-09-2012
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,465
    Libri i fundit qe posa perfundova eshte "Cecenia Turpi i Rusis " i autores Ana Politkovskaja .....
    Dhe kam mbetur jashtezakonisht shume e ndikuar nga ky liber dhe ngjarjet e luftes ne Ceceni.....perfekt liber
    A lady should be able to make a man smile with her clothes on...

  18. #378
    i/e regjistruar Maska e Dar_di
    Anëtarësuar
    16-08-2008
    Vendndodhja
    Dardani e lashtë (Oeneum), aty ku ajri i freskët më bën të ndihem i relaksuar.
    Postime
    1,968
    Kristo Frashëri, E vërteta mbi Shqiptarët e Maqedonisë dhe shtrembërimet e Enciklopedisë së Shkupit, DUDAJ, Tiranë 2010.
    "Fet` e besëtë t`i kemi, po të ndarë të mos jemi." Naim Frashëri

  19. #379
    Emathia Maska e MaDaBeR
    Anëtarësuar
    20-05-2003
    Vendndodhja
    Në çdo vend ku ka jetë
    Postime
    5,321
    E mbarova "Idioti" te Dostojevski, me shume mundime per shkak te gabimeve te pafundme ortografike te shtypshkronjes dhe "zgjuarsise" se tepert te perkthyesit e redaktoreve. Megjithe veshtiresine ishte nje lexim me "Happy End" per mua, pavaresisht se libri perfundon me nje tragjedi...

    Pas "Idioti"-t, lexova per t'u relaksuar nje liber ne pamje te pare per femije, por me nje domethenie shume te madhe per te rritur. Libri eshte i autorit Antoine de Saint-Exupery dhe titullohet "Princi i Vogel". Lexova vetem dedikimin e Autorit, dhe nuk ngurova per ta lexuar per nje kohe shume te shkurter.

    Nuk me kujtohet permendesh, por pak a shume autori flet keshtu per dedikimin e ketij libri:

    "Une iu kerkoj ndjese femijeve qe kete liber ja kam kushtuar nje te rrituri. Por per kete kam nje arsye serioze, ai te cilit ja kushtoj kete liber eshte shoku im me i mire. Nese kjo arsye nuk mjafton, atehere une kam dhe nje tjeter, ky i rritur kupton gjithcka, madje edhe librat per femije. Une kam dhe nje arsye te trete. Ky i rritur jeton ne France, ka uri dhe ftohte. Ai ka nevoje per ngrohtesi. Nese te gjitha keto arsye nuk jane te mjaftueshme, une po ja kushtoj kete liber te rriturit qe dikur ka qene femije. Te gjithe te rriturit dikur kane qene femije, por pak prej tyre e kujtojne kete. Shpresoj qe tani te jem shpjeguar si duhet."

    Nga kjo parathenie e vete autorit e nisa librin dhe e perpiva te terin menjehere.

    Nderkohe tani kam pak qe kam nisur nje tjeter liber nga Dostojevski, me sakte ri-lexim, "Krim dhe Ndeshkim". Raskolnikovi eshte nje personazh qe intrigon dhe te ben ta lexosh me uri, pavaresisht se mund ta kesh lexuar dhe here te tjera.

    Dje isha dhe ne Panairin e Librit dhe, megjithese kete vit ishte me i varfer ne tituj se vitin e kaluar, kishte shume me shume njerez. Mezi arritem te shikonim stendat e shtepive botuese. Interes te vecante kishte per librin e Ilir Ikonomit, gazetarit te VOA (Zeri Amerikes) "Pavaresia". Gjithashtu dhe Blendi Fevziu me "100 vjet" (Te dy librat i mora me dedikim nga autoret )

    Mora edhe 2 vepra te tjera te Dostojevskit per ta pasuruar dhe me biblioteken me kte Kolos te Letersise Boterore. "Djajte" dhe "I Panjohuri"

    Nje liber biznesi nga Bill Adler, "Te Negociosh si Femije", nje liber historik per Ataturkun, nje tjeter liber historik dhe konspirativ, "Prapaskenat e Historise Boterore", Romanin "Kurtizania", qe sipas autorit flet per grate e sotme te cilat jane te gjitha nganjecike "Kurtizane", aaaa, mora dhe nje me Fabulat e Ezopit, me teper nga ilustrimet, pasi fabulat e Ezopit dhe me i humburi i ka lexuar a degjuar te pakten njehere nga te tjeret. Nje psikologjik "Mos e ler mendjen te ike", nga Mirela Sula si dhe ne fund nje liber per DJALLIN "Janullatos", botuar nga shtepia botuese Çamëria.
    Për inad të Djallit dhe Shqyptarëvet, Zoti ka me mbajtë Shqypninë më kambë me nder e me lumni

  20. #380
    Natyre e turbulluar... Maska e Robbery
    Anëtarësuar
    03-11-2007
    Vendndodhja
    Firenze
    Postime
    1,449
    Idioti eshte liber i MADH.
    Une kam lexuar libra, po ky eshte kryeveper....te pakten per ndjeshmerine time...se di per te tjeret...
    https://www.behance.net/robberysk1100

Faqja 19 prej 29 FillimFillim ... 91718192021 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •