Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Tigers
    Anëtarësuar
    27-05-2006
    Vendndodhja
    Lugano_zvicerr
    Postime
    25

    Varri i nji shqiptari të pa njohur në AUSTRI

    KUSH E NJEH SHQIPTARIN ISMAIL TIRANA?


    Jan të shumta rastet e emigrantëve shqiptare që kan ikur nga regjimi i eger komunist dhe nuk jan kthyer kurr më në Shqiperi. Madje, shumë syresh kan vdekur e jan varrosur në vendet ku ata kan migruar dhe nuk është interesuar më askush për ta. Njëri ndër ata mund te jetë edhe Ismail Tirana, i lindur me 1920 diku në Shqiperi. Ismaili ka vdekur ne vitin 1985 ne St. Georgen im Attergau (Oö) të Austrisë dhe është varrosur në varrezat e kësaj qyteze.
    Ne, rastësisht dëgjuam të flitet për këtë. Nga kureshtja, vizituam varrezat e kesaj qyteze dhe u bindem se ajo çka degjuam ishte e vërtetë. Në fund të varreve të kësaj qyteze pushonte trupi i bashkekombasit tonë, Ismail Tirana. Në varr shkruar keshtu:”Ismail Tirana, Albanien, 1920 – 1985” dhe asgjë tjetër. Me qenë se nuk ka pasur kush të përkujdesët për të, thuhet se ceremonia e varrimit është kryer nga bashkia e qytezes St.Georgen im Attergau, sipas zakoneve të vendasve.
    Askush nga bashkëatdhetaret nuk dinte të na tregoj më shumë për të. Si dukej, askujt nuk i kishte shkuar mendja të merrej më këtë qeshtje. Duke menduar se familjaret e emigrantit Ismail Tirana, mund të mos kenë informacione për të, fotografuam varrin dhe vendosëm ta publikojme ketë rast.

    PS: Shkrimit po ia bashkangjesim edhe dy fotografi të varrit të emigrantit, Ismail Tirana


    Haxhi Muhaxheri

  2. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    veprim shume i mire...

    shume mire beni qe e sillni kete qeshtje..por do ju thoja te drejtoheni tek televizioni ''klan '' ne shqiperi pasi ky televizion cdo te premte transmeton emisionin '' njerz te humbur ''..nese ky televizion e paraqet si rast ndoshta mundet qe dikush te interesohet per te..

    gjithsesi ju lumte per sensibilizimin....
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  3. #3

  4. #4

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Tigers
    Anëtarësuar
    27-05-2006
    Vendndodhja
    Lugano_zvicerr
    Postime
    25
    Citim Postuar më parë nga Tigers Lexo Postimin
    KUSH E NJEH SHQIPTARIN ISMAIL TIRANA?


    Jan të shumta rastet e emigrantëve shqiptare që kan ikur nga regjimi i eger komunist dhe nuk jan kthyer kurr më në Shqiperi. Madje, shumë syresh kan vdekur e jan varrosur në vendet ku ata kan migruar dhe nuk është interesuar më askush për ta. Njëri ndër ata mund te jetë edhe Ismail Tirana, i lindur me 1920 diku në Shqiperi. Ismaili ka vdekur ne vitin 1985 ne St. Georgen im Attergau (Oö) të Austrisë dhe është varrosur në varrezat e kësaj qyteze.
    Ne, rastësisht dëgjuam të flitet për këtë. Nga kureshtja, vizituam varrezat e kesaj qyteze dhe u bindem se ajo çka degjuam ishte e vërtetë. Në fund të varreve të kësaj qyteze pushonte trupi i bashkekombasit tonë, Ismail Tirana. Në varr shkruar keshtu:”Ismail Tirana, Albanien, 1920 – 1985” dhe asgjë tjetër. Me qenë se nuk ka pasur kush të përkujdesët për të, thuhet se ceremonia e varrimit është kryer nga bashkia e qytezes St.Georgen im Attergau, sipas zakoneve të vendasve.
    Askush nga bashkëatdhetaret nuk dinte të na tregoj më shumë për të. Si dukej, askujt nuk i kishte shkuar mendja të merrej më këtë qeshtje. Duke menduar se familjaret e emigrantit Ismail Tirana, mund të mos kenë informacione për të, fotografuam varrin dhe vendosëm ta publikojme ketë rast.

    PS: Shkrimit po ia bashkangjesim edhe dy fotografi të varrit të emigrantit, Ismail Tirana


    Haxhi Muhaxheri
    Une ket tem e qela ndoshta do tu ndihmojm familjarve qe te gjejn te dashurin ( te ndjerin) e tyre besoj me ndihmen e keti forumi do ti ndihmojm edhe deri te zbulimi familjes se ndjerit po nese dikush mundet edhe mediat ti lajmeron edhe ma mir .me nderime tigers

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Tigers
    Anëtarësuar
    27-05-2006
    Vendndodhja
    Lugano_zvicerr
    Postime
    25
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    shume mire beni qe e sillni kete qeshtje..por do ju thoja te drejtoheni tek televizioni ''klan '' ne shqiperi pasi ky televizion cdo te premte transmeton emisionin '' njerz te humbur ''..nese ky televizion e paraqet si rast ndoshta mundet qe dikush te interesohet per te..

    gjithsesi ju lumte per sensibilizimin....
    flm Malsori ket lajm morra nga nji bashkvendas i imi qe jeton ne austri dhe ka vizitu personalisht ket vorrë ne vorrezat e qytetit dhe une vendosa qe te postoj ne forumin shqiptar ndoshta me ndimen e juve te gjejm familjart po edhe televizionin KLAN dikush ta lajmeron .me nderimet e mia .tigers

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-01-2010
    Postime
    28
    Ju lumte dhe ju falenderoj me gjithe zemer per ate qe keni dhene si informacion.Personalisht ,nuk kam asnje lidhje me kete person ,por vleresoj kontributin qe jep per njerzit e aferm te tij.
    Eshte nje akt thellesisht njerzor ,puna e juaj zoti Haxhi Muhaxheri.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    un mendoj se ky njoftim duhet cuar tek "njerez te humbur" te zonjes aida shtino.
    ajo mund te bej dicka..

    pergezime ti hapsi i temes..

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Nuk eshte e veshtire per tu gjetur familja e tij.ne durres ka me kete mbiemer ne te dy fete.Por me siguri ky i afrohet familjes se Zabit Tiranes, i cili punonte ne nje ndermarrje ku shumica e punetoreve ishin te deklasuar, po Zabiti vete ishte komunist ,ndonese burre i mire.Mundet qe Ismaili te ket qene nise nga vete partia dhe ne keto raste nuk lajmerohej familja por dhe as nuk presekutohej.Hapni numratorin e telefonave dhe ne durres do te gjeni Bajram Tirana.
    Injorantin e kam frike,
    Budallin e meshiroj,
    Te diturin (civilin) e dua pa mase.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •