Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 66
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime

  Ekzorcizmi dhe psikologjia

  >>> Ekzorcizmi ėshtė njė grup praktikash dhe ritualesh qe sherbejne per te pėrzėne prezencen djallezore nga njė person, njė kafshė ose njė vend. Kėto praktika janė shumė tė vjetra dhe janė pjesė e besimeve tė ndryshme fetare.

  > Qė njė qėnie mbinatyrore tė mund tė marrė nė posedim njė qenie e gjallė ose tė njė vend ėshtė njė besim i pėrhapur nė shumė fe, veēanėrisht nė besimet shamane. Personi i ngarkuar pėr ekzorcizėm, i njohur si ekzorcist, ėshtė shpesh njė prifti ose sė paku njė individ i veshur me aftėsi tė veēanta. Ekzorcisti mund tė pėrdorė materiale fetare, tė tilla si lutjet dhe formulat tė caktuara, gjeste, simbole, ikona, amulets, dhe shpesh invokon ndihmėn e njė fuqie mbinatyrore tė mire per largimin e shpirtit tė keq. Nė pėrgjithėsi te poseduarit nga kėta shirtėra te ligj, nuk konsiderohen tė kėqinj, dhe as plotėsisht pėrgjegjės pėr veprimet e tyre.

  (Marre nga Enciklopedia Wikipedia. Per me shume hollesira kliko: http://it.wikipedia.org/wiki/Esorcismo)

  > Pyetja eshte si e shpjegon psikologjia keto prezenca mbinatyrore?
  > Dhe pyetja tjeter eshte: Ekzistenca e ketij fenomeni a mund te quhet prove e ekzistences se nje qenie mbinatyrore te mire dhe nje te keqe qe ne gjuhen popullore quhen Zoti dhe djalli?

  > Mund te shtoja edhe filmime por nuk jane shume te kendshme per tu pare.
  > Diskutim te mbare
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga VOLSIV : 08-05-2010 mė 16:19
  La verita' ti rendera' libero!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2010
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  duhej ta kishe hapur tek nenforumi i psikologjise, jo tek toleranca fetare meqe kerkon te besh nje diskutim te ekzorcizmit nen syrin psikologjik.

  Mendoj se ēeshtja e pushtimit nga nje qenie demoniake eshte tej mase e thjeshtuar dhe e keqkuptuar nga ana fetare, si dhe nga ana e psikologjise moderne.
  Ndersa feja e shikon kete fenomen si pushtim nga qoftelargu ose xhindet ne rastin e islamit, psikologjia thjesht e injoron si skicofreni apo epilepsi apo ku di une ndonje semundje mendore te subjektit.

  Pa pike dyshimi fenomeni eshte teresisht psikologjik, po dhe shume real.
  Forca e mendjes si dhe e fantazise nenvleresohet plotesisht.
  Po dhe feja nuk eshte teresisht gabim qe e sheh si pushtim nga nje qenie tjeter,
  le te themi se te dyja palet kane arsyet e veta pse e konsiderojne ashtu si e konsiderojne.
  Kjo vjen nga mungese e theksuar e njohurise mbi natyren e vertete te Demoneve, e jo vetem, edhe te Engjejve e qenieve shpirterore ne pergjithesi.
  E verteta eshte qe Demonet nuk jane gje tjeter veē manifestimi i asaj ane te fshehur te vetes sone qe ne me dashje ose padashje injorojme duke genjyer veten se jemi ne thelb te prirur nga e mira.
  ēdo devijim nga ekuilibri jone i natyrshem, ēdo perpjekje per te qene ajo qe nuk jemi le prapa hijet demoniake te zhytura thelle ne shpirt. Eshte ēdo gje matematike, nuk ekziston as plusi as minusi, ne fund vlera e barazimit eshte gjithmone zero.
  Demonet jemi vete ne, por per hir te natyres sone kemi tendence te shikojme te keqen si diēka qe ekziston jashte nesh, edhe kur ajo buron prej nesh.
  Me kete nuk dua te them se demonet nuk jane reale, mendja eshte reale, dhe ēdo gje qe lind prej saj. Thone qe demonet ushqehen me emocionet negative te nje personi,
  po normale sepse demonet jane shuma e emocioneve negative qe grumbullohen.

  E bera ēik lemsh me duket,
  po ne thelb posedimet demoniake jane si vullkane qe shperthejne aty ky korja e tokes ēahet ose eshte me e dobet, nen presionin e llaves ,qe perfaqeson individet qe shperthejne nen presionin e te pandergjegjshmes masive, duke u perpjekur te ruhet ekuilibri mes te mires dhe se keqes,
  nuk ka asnje arsye te veēante pse i ndodh dikujt e dikujt jo, eshte thjeshte pasoje e ligjeve te natyres.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kinney : 08-05-2010 mė 16:47
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  >>> Nuk e di sa njohuri ke per kete fenomen por kam pershtypjen se mjaft njerez nuk e kane idene se cfare eshte ne te vertete ne gjendje te beje nje i poseduar.
  > Dua te them qe levizjet e tij, qendrimi varur ne mur, te folurit ne gjuhe tjeter, forca e madhe qe e karakterizon gjate krizes dhe shenja te tjera hedhin dyshime mbi versionin e semundjes se medjes.
  La verita' ti rendera' libero!

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Volsiv,

  E ke celur nje teme qe e prisja prej kohesh. Kam ne dore per redaktim librin e ekzorcistit me te mire sot per sot ne boten katolike, Ate Gabriele Amorth. Keni shkrime, libra dhe intervista te tij sa te doni ne internet. Eshte i drejtperdrejte dhe i vertete.

  Do t'ju sjell ketu disa pjese nga libri i tij 'Nje ekzorcist tregon' dhe pastaj percaktojeni vete nese ekziston apo jo djalli.

  Dua t'ju kujtoj se Ate Amorthi, ne kete liber, i quan ekzorcizmat bekime. Pra, mos u cudisni kur te hasni fjalen bekime.

  Lexim te kendshem!

  ---

  Pas e caktoi takimin, erdhi tek unė Marēela, njė vajzė 19-vjeēare, me flokė tė verdha e me njė natyrė trime. Vuante nga dhimbja e theksuar e stomakut dhe pėr shkak tė njė sjelljeje qė nuk arrinte ta zotėronte as nė shtėpi, as nė punė, kthente pėrgjigje tė ashpra, tė hidhura, pa pasur mundėsi qė ta frenonte vetveten. Sipas mjekėve, ajo nuk kishte asgjė. Posa ia vura duart mbi qepalla, nė fillim tė bekimit, sytė iu bėnė krejtėsisht tė bardhė, kornetė e syrit mezi i shiheshin poshtė, dhe shpėrtheu me njė tė qeshur pėrbuzėse. Pata kohė vetėm tė mendoja se ai ishte Satani, tė cilin e dėgjova menjėherė tek mė tha: «Unė jam Satani», me njė pėrqeshje tjetėr. Pak nga pak, Marēela e shpeshtoi lutjen e vet, u bė e rregullt nė kungim, nė lutjen e rruzares sė pėrditshme dhe nė rrėfimin e pėrjavshėm (rrėfimi ėshtė mė i fortė se njė ekzorcizėm!). Pati njė pėrmirėsim nė rritje, me pėrjashtim tė ndonjė hapi mbrapa kur e zvogėlonte ritmin e lutjes. Pas dy vjetėsh u shėrua plotėsisht.

  Zefi, 28-vjeēar, erdhi tek unė sė bashku me nėnėn dhe motrėn. Menjėherė e pashė se kishte ardhur vetėm pėr t’ua bėrė qejfin tė dashurve tė vet. I vinte njė erė e rėndė duhani; drogohej, shpėrndante drogė e mallkonte. Ishte e kotė tė flitej pėr lutje e pėr sakramente. U mundova shumė ta bindja qė tė pranonte me vullnet tė mirė bekimin tim. Ky ishte shumė i shkurtėr: djalli u paraqit menjėherė nė mėnyrė tė furishme, dhe e ndėrpreva menjėherė. Kur i thashė Zefit se ēfarė kishte, m’u pėrgjigj: «E di kėtė gjė dhe jam i lumtur kėshtu; ndjehem mirė me djallin». Nuk e pashė mė.
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Nuk e di sa njohuri ke per kete fenomen por kam pershtypjen se mjaft njerez nuk e kane idene se cfare eshte ne te vertete ne gjendje te beje nje i poseduar.
  > Dua te them qe levizjet e tij, qendrimi varur ne mur, te folurit ne gjuhe tjeter, forca e madhe qe e karakterizon gjate krizes dhe shenja te tjera hedhin dyshime mbi versionin e semundjes se medjes.
  Volsiv,

  Per te kuptuar kete qe po thua ti, te ndihmon filmi 'Ekzorcisti'. Ate Gabriele Amorth ka thene, se pervec disa skenave me efekte pak me te zbukuruara filmike, cfare ndodh ne kete film eshte e vertete dhe e njejte me ate qe ndodh ne nje ekzorcizem te vertete te nje njeriu te zoteruar, apo, thene ndryshe, te djallosur.

  QLJK!
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2010
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga VOLSIV Lexo Postimin
  >>> Nuk e di sa njohuri ke per kete fenomen por kam pershtypjen se mjaft njerez nuk e kane idene se cfare eshte ne te vertete ne gjendje te beje nje i poseduar.
  > Dua te them qe levizjet e tij, qendrimi varur ne mur, te folurit ne gjuhe tjeter, forca e madhe qe e karakterizon gjate krizes dhe shenja te tjera hedhin dyshime mbi versionin e semundjes se medjes.
  po jam dakord,
  thashe qe versioni i shpjegimit te psikologjise moderne nuk vlen.
  me siguri nuk mund te jete thjesht semundje psikologjike pikerisht per gjerat qe manifestohen ne trupin e te poseduarit apo dhe forca qe shfaq.
  Puna eshte, ēfare eshte realisht forca demoniake? nje engjell i rene qe i sherben qofte largut dhe qe posedon per nje arsye ose nje tjeter nje njeri, apo diēka tjeter?
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 7. #7
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Po ē'pate Kinney qe nderrove mendje...e pate filluar mire.....edhe pak dhe do t'ja kishe dhene pergjigjen temes....
  Jarigas

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2010
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Po ē'pate Kinney qe nderrove mendje...e pate filluar mire.....edhe pak dhe do t'ja kishe dhene pergjigjen temes....
  po ku e pe qe nderrova mendje
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 9. #9
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Po ne fillim the:
  Pa pike dyshimi fenomeni eshte teresisht psikologjik, po dhe shume real
  ...pastaj pohon:
  po jam dakord,
  thashe qe versioni i shpjegimit te psikologjise moderne nuk vlen.
  ....me pelqeu me shume i pari......
  Jarigas

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-02-2010
  Postime
  744
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ke nje fare te drejte,
  duket sikur jam ne kontradikte por nuk eshte ashtu,
  ne fakt kur them "psikologjik" flas per te percaktuar natyren e nje fenomeni,
  kur flas per "psikologji moderne" flas per nje shkence sociale qe tenton te interpretoje fenomenet "psikologjike".

  per mua dhe "realiteti" eshte fenomen psikologjik, shume subjektiv, pse jo nje halucinacion i perbashket ku sejcili prej nesh jep kontributin e vet.
  po kjo eshte teme tjeter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kinney : 08-05-2010 mė 19:23
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 11. #11
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Fenomeni eshte vetem psikologjik. pasi lind dhe zhvillohet ne psiken e personit....dhe psikologjia moderne eshte shkenca qe merret me fenomene psikologjike....shume e drejte....pse nuk vleka versioni shkencor????!!!
  Jarigas

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Jarigas,

  Ti beson ne Jezu Krishtin. Kjo dihet hapur.

  Te kater ungjijte flasin se Jezusi i deboi djajte nga shume te djallosur. Ne fakt, ai eshte ekzorcisti i pare dhe te cilit i dridhen djajte. Edhe lutja 'Ati yne' ia kushton dy vargjet e fundit pikerisht mosrenies ne tundim dhe lirimit nga i Keqi. Pra, flitet drejtperdrejt per djallin.

  Duke u nisur nga ajo cfare na japin ungjijte, te cilet ti i beson, jam kureshtare te di se mbi cfare bazash thua se fenomeni i pushtimit nga djalli eshte vetem psikologjik.

  QLJK!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dielli_ime : 08-05-2010 mė 19:45
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Fenomeni eshte vetem psikologjik. pasi lind dhe zhvillohet ne psiken e personit....dhe psikologjia moderne eshte shkenca qe merret me fenomene psikologjike....shume e drejte....pse nuk vleka versioni shkencor???!!!
  Jarigas,

  Me paska shpetuar kjo pyetja e fundit. Nuk eshte aspak i parendesishem versioni shkencor, por vlen deri kur mund te kryeje pune, pra nese sheron. Ne rastin e te pushtuarve nga djalli, as psikologjia e as psikiatria nuk bejne pune. Te tille paciente i sheron vetem EKZORCIZMI qe e kryen meshtari ose ipeshkvi. Dhe sherimi i plote vjen vetem kur i pushtuari i nenshtrohet nje jete lutjeje, me kungim dhe rrefim te rregullt. Me ta thene te drejten, rrefimi i mire vlen me shume se ekzorcizmi dhe garanton per ta mbajtur gjithmone djallin larg!

  QLJK!
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 14. #14
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dielli_ime Lexo Postimin
  Jarigas,

  Me paska shpetuar kjo pyetja e fundit. Nuk eshte aspak i parendesishem versioni shkencor, por vlen deri kur mund te kryeje pune, pra nese sheron. Ne rastin e te pushtuarve nga djalli, as psikologjia e as psikiatria nuk bejne pune. Te tille paciente i sheron vetem EKZORCIZMI qe e kryen meshtari ose ipeshkvi. Dhe sherimi i plote vjen vetem kur i pushtuari i nenshtrohet nje jete lutjeje, me kungim dhe rrefim te rregullt. Me ta thene te drejten, rrefimi i mire vlen me shume se ekzorcizmi dhe garanton per ta mbajtur gjithmone djallin larg!

  QLJK!
  Ka te beje me faktin se te "pushuarit nga djalli", jane fetare teper te devotshem e ne pergjithesi te rritur ne ambjente ku mbreteron rreptesia fetare!!!!
  Asnjehere nuk ka ndodhur qe te pushtohet nje i pafč........
  Jarigas

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ka te beje me faktin se te "pushuarit nga djalli", jane fetare teper te devotshem e ne pergjithesi te rritur ne ambjente ku mbreteron rreptesia fetare!!!!
  Asnjehere nuk ka ndodhur qe te pushtohet nje i pafč........
  Jarigas,

  Te keshilloj librin e Ate Gabriele Amorthit, i cili shume shpejt do te dale edhe ne gjuhen shqipe. Aty jepen rastet e sakta dhe mbi 90% e rasteve jane njerez qe nuk besojne, qe nuk e praktikojne fene. Mendimi yt nuk perputhet me ate qe thote ai. Pastaj, edhe dy rastet qe i solla ketu, nuk jane aspak raste besimtaresh apo praktikuesish te fese.

  Nuk di a ka me ekspert se ai per keto pune sot per sot. Hulumto pak dhe do te gjesh shume fakte qe e hedhin poshte ate qe thua ti. Gjithsesi, do te t'i sjell edhe une ketu disa raste.

  Por, ti nuk iu pergjigje pyetjes se pare qe te bera .

  QLJK!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dielli_ime : 09-05-2010 mė 05:07
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 16. #16
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Cila ishte pyetja?????
  Jarigas

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2009
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Dielli_ime Lexo Postimin
  Jarigas,

  Ti beson ne Jezu Krishtin. Kjo dihet hapur.

  Te kater ungjijte flasin se Jezusi i deboi djajte nga shume te djallosur. Ne fakt, ai eshte ekzorcisti i pare dhe te cilit i dridhen djajte. Edhe lutja 'Ati yne' ia kushton dy vargjet e fundit pikerisht mosrenies ne tundim dhe lirimit nga i Keqi. Pra, flitet drejtperdrejt per djallin.

  Duke u nisur nga ajo cfare na japin ungjijte, te cilet ti i beson, jam kureshtare te di se mbi cfare bazash thua se fenomeni i pushtimit nga djalli eshte vetem psikologjik.

  QLJK!
  Meqe nuk ka pikepyetje ne kete shkrim, atehere po e ve une nje

  Si eshte e mundur qe beson ne Jezusin, por nuk beson ne pushtimin/goditjen nga djalli, kur vete Jezusi deboi kaq shume djaj ne jeten e vet tokesore dhe vete lutja 'Ati yne' flet pikerisht per lirimin nga i Keqi?

  QLJK!
  Adoremus in Aeternum Sanctissimum Sacramentum!

 18. #18
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Anėtarėsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,397
  Faleminderit
  393
  249 falenderime nė 213 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dielli_ime Lexo Postimin
  Meqe nuk ka pikepyetje ne kete shkrim, atehere po e ve une nje

  Si eshte e mundur qe beson ne Jezusin, por nuk beson ne pushtimin/goditjen nga djalli, kur vete Jezusi deboi kaq shume djaj ne jeten e vet tokesore dhe vete lutja 'Ati yne' flet pikerisht per lirimin nga i Keqi?

  QLJK!
  Ne kete pike do te te duhet te me sjellesh perkufizimin e Jezusit per "djajte"!!!!
  Ai i "Keqi" ne lutjen "Ati yne", nuk eshte nje entitet i jashtem nga vetvetja......eshte brenda nesh!!!!
  Jarigas

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga jarigas Lexo Postimin
  Ka te beje me faktin se te "pushuarit nga djalli", jane fetare teper te devotshem e ne pergjithesi te rritur ne ambjente ku mbreteron rreptesia fetare!!!!
  Asnjehere nuk ka ndodhur qe te pushtohet nje i pafč........
  O lere mos e nga , ja nje udhezues per ty jariiiiiiiiiiiiiigasss 20. #20
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,076
  Faleminderit
  2
  39 falenderime nė 35 postime
  >>> Nje nga pyetjet ishte: A mund te merret ky fenomen si nje prove e ekzistences se keqes dhe se mires te misheruar ne nje qenien. pra ne Djall dhe Zot?
  > Gjithmone duke pranuar se keto fenomene jane reale dhe jo krijim i mendjes dhe as semundje te saj.

  (Dua te kujtoj qe keto fenomene verehen jo vetem tek njerzit por edhe ne vende si shtepi apo kafshe. Gje qe hedh poshte semundjen psikologjike te pacientit ose te poseduarit.)
  La verita' ti rendera' libero!

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •