Close
Faqja 52 prej 52 FillimFillim ... 242505152
Duke shfaqur rezultatin 1,021 deri 1,038 prej 1038
 1. #1021
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga arba.t Lexo Postimin
  nje pyetje per shqiptaret e gjermanise

  Ne cilin land te Gjermanise eshte me mire per te jetuar ?
  Ne baze te te ardhurave mesatare Bayern dhe Baden-Wrttemberg.Po ishe Akademik eshte Hessen.

 2. #1022
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  I uroj Klopp SUKSES.
  Trainier BRILIANT.

 3. #1023
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2006
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Te lutem kush mund te me thot cfar te drejtash gezon ne gjermani me pashaport bullgare doja te dija ne qofte se shkoj ne gjermani me jetuar a te ndihmon shteti deri sa te gjejsh pun neqofte se dikush din te lutem mund te na shpjegoj dika

 4. #1024
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga evorpsi Lexo Postimin
  Te lutem kush mund te me thot cfar te drejtash gezon ne gjermani me pashaport bullgare doja te dija ne qofte se shkoj ne gjermani me jetuar a te ndihmon shteti deri sa te gjejsh pun neqofte se dikush din te lutem mund te na shpjegoj dika
  Shteti nuk te ndihmon,por ke te drejten e punesimit dhe banimit.Pra duhet te kesh nje kapital si fillim,ose nje te aferm qe te banosh derisa te gjesh pune.Per sigurimin shendetesor te jap pergjigje neser mbasi te pyes disa rumune(sepse nuk e di si veprohet).
  KLM

 5. #1025
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2006
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Faliminderit martini1984 per interesomin

 6. #1026
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga evorpsi Lexo Postimin
  Faliminderit martini1984 per interesomin
  Nuk ka perse,si dhe pyeta polake dhe rumune.
  N.q-se vjen ne Gjermani,duhet te pakten te kesh siguracion shendetesor nga vendi ku ke ardhur.
  Me qarte: ne baze te siguracionit qe ke(nuk e di se cili apo se cfare njihet ne Gjermani),per tre muaj je i siguruar,si dhe do lajmerohesh me adresen se ku do vendosesh+do hapesh konto bankare.Mbas 3 muajve siguracioni nuk te njihet me por duhet ta paguash vete dhe kushton 160 euro ne muaj.Edhe sikur te gjesh pune sezonale ose me drejte ndihmese qe eshte 450 euro ne muaj,160 do ti paguash nga xhepi jot.
  Me e mira ato qe te kam shkruajtur me lart,dhe mbase te ndihmon ndonje shqiptar ose i njohur qe ke ne Gjermani.
  klm

 7. #1027
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Cfar po ndodh per momentin me Azilantet e sapo ardhur ne Gjermani ?! Kane ndonje shans apo do t'i sjellin ne vendlindje ?

 8. #1028
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga Wrangler Lexo Postimin
  Cfar po ndodh per momentin me Azilantet e sapo ardhur ne Gjermani ?! Kane ndonje shans apo do t'i sjellin ne vendlindje ?
  Fatkeqesisht nuk kane shance

 9. #1029
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Thumbs up Pr: Shqiptart n Gjermani

  Turk me INTELIGJENT une skam hasur....

  Vej BAST qe eshte shqiptar me prejardhje.

 10. #1030
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Thumbs up Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Turk me INTELIGJENT une skam hasur....

  Vej BAST qe eshte shqiptar me prejardhje.
  Ato qe te cojne ne sketerre,jane femrat e djallit.
  Ah turku somes(sorry).

 11. #1031
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-06-2015
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Ore mirmbrma a ka ndoje shqiptar ktu q sht n bremen or u mendem tu pa lloj lloj femrash!!
  Femra shqiptare ku i kemi ku!!

 12. #1032
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Den Engel in mir sollte man Kssen.
  Den TEUFEL in mir nicht PROVOZIEREN

  Nen shnen Tag................Leute.
  Tschyss!

 13. #1033
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Fatkeqesisht nuk kane shance
  Degjova se ata qe kane fardo specializimi do t'i mbajne. Padyshim qe duhet te mesonin sa me shpejt Gjermanishten ne kurset e trajnimit te cilat ishin falas. Vetem brenda keti muaji nga Durresi jane nisur mbi 10 autobuse drejt Gjermanise.. 2 autobuse u nisen nga lagjia ime lol. Problematiket dhe ata qe nuk kane deshmi aftesie te fardo zanati do t'i kthenin brenda muajit Shtator.

 14. #1034
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,653
  Faleminderit
  633
  178 falenderime n 161 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Citim Postuar m par nga Wrangler Lexo Postimin
  Degjova se ata qe kane fardo specializimi do t'i mbajne. Padyshim qe duhet te mesonin sa me shpejt Gjermanishten ne kurset e trajnimit te cilat ishin falas. Vetem brenda keti muaji nga Durresi jane nisur mbi 10 autobuse drejt Gjermanise.. 2 autobuse u nisen nga lagjia ime lol. Problematiket dhe ata qe nuk kane deshmi aftesie te fardo zanati do t'i kthenin brenda muajit Shtator.
  Mirembrema.
  M.q-se shumica besoj dine anglishten...
  http://www.euractiv.com/sections/glo..._utmk=14374711

  Tashti per akademiket dhe te specializuarit nuk mund ta di se si veprohet,ndersa ajo foto e gabelave eshte e 5 Dhjetorit 2010.
  Kaq mund te ndihmoje!

 15. #1035
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-07-2015
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Dua te iki ne Gjermani ose Suedi ose zimbabve ama vetem larg Shqiperie. A ka ndonje cun me letra p

 16. #1036
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Ka una me letra dhe pa letra sa te duash... por.. duhet te jesh e gatshme per do pune se Kapitalizmi eshte aq sa Bujar dhe i Eger ?!

 17. #1037
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-09-2016
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Ju lutem me duhet nje pergjigje e sakte per pun dokumentash ne shtetin gjerman.pasi ke kaluar 3 muaj turistiken dhe kthehesh ne shtetin gjerman pas 3 muajsh te tjere dhe vendosh te futesh dokumentat ku ke kontraten e punes dhe kontraten e shtepise gjithcka ne rregull puna eshte se kto ne rathaus te kerkojne dhe bileten e udhetimit qe nuk e kam per ket gje nuk duan qe te fusin letrat per leje e qendmit.ju lutem ku mund te marr informacione nqs mund te me orientoni tek ndonje ligj i shkruar ktu ne gjermani.kam pashaporte shqiptare por lejen e qendrimit e kam italiane.

 18. #1038
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-11-2017
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Shqiptart n Gjermani

  Pershendetje ?ka ndonje vajze shqiptare per shoqeri pozitive ?

Faqja 52 prej 52 FillimFillim ... 242505152

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •