Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 103
 1. #1
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395

  Kush je ti Sali Berisha?

  Sali Berisha, jam Mimoza Boēari dhe po tė drejtohem me kėtė letėr tė hapur, ku tė kėrkoj pėrgjigje tė hapur. Qė prej 4 ditėsh ndodhem nė grevėn e urisė poshtė dritares tėnde. Qė prej 4 ditėsh tė kėrkoj llogari ty dhe qeverisė tėnde pėr njė padrejtėsi tė madhe qė i bėn familjes sime, duke i mohuar qė prej 18-vjetėsh tė drejtėn e pronės sė saj.


  E drejta e pronės ėshtė e drejtė njerėzore pėr ēdo shoqėri demokratike, e sanksionuar me kushtetutė. Tė gjithė njerėzit e kėsaj toke tė lirė kanė tė drejtė tė kenė njė shtėpi, njė copė tokė pronė tė tyre. Kjo pasuri, thotė kushtetuta jonė demokratike, mund tė blihet, trashėgohet, dhurohet. Familja ime e ka trashėguar prej shumė brezash pasurinė e saj, qė ia mori sistemi komunist nė vitet 1947-1949-tė.


  Familja ime mbijetoi se mė shumė se anėn materiale dashuronte idealet e shoqėrisė sė lirė, qė besuam se erdhi nė vitet '90-tė, kur qeveria jote tha se pronat e grabitura nga sistemi komunist do t'u ktheheshin pronarėve. Si qytetarė me kulturė ju drejtuam institucioneve pėrkatėse, duke paraqitur dokumentacionin ligjor tė rregullt.


  Dhe kėtu fillon tragjedia jonė. Se nuk pranuam ryshfetin dhe i thamė ndal korrupsionit kemi 18 vjet qė rropatemi nė shkallėt e institucioneve tė shtetit tėnd, ku sundon korrupsioni, paaftėsia, mizoria.


  Zyrtarėt e tu tė presin me buzėqeshje, por nuk bėjnė asgjė. Disa janė tė dobėt pėr tė vepruar se mungon vullneti politik, disa janė familjarė tė politikanėve dhe tė grabisin pa ju dredhur qerpiku. Shumė prej tyre i ke dėnuar pėr korrupsion, por vendimet e tyre i ke lėnė nė fuqi dhe asnjė prej tyre nuk i ėshtė dhėnė ligjit.


  Orientimi yt, tė mos kthehen pronat e mėdha. Qėllimi yt, tė zhdukėsh pronarin e vėrtetė, identitetin e tij dhe ai final, ORIGJINĖN e shqiptarit.
  Ligjet e pronave janė bėrė 1 qė t'i jep dhe 10 qė t'i pengojnė.
  Duke marrė pėr bazė vetėm pronėn tonė kemi tė bėjmė vetėm me shkelje ligjore. Po t'i numėroj:


  1. Aplikim i gabuar i Ligjit 7501, zbatuar nė vitin 1996, qė nuk zbatohet pėr zonat turistike, bregdetare, truall siē ėshtė prona jonė e shpallur nė 1993.
  2. Moszbatim i vendimit tė Gjykatės sė Lartė, marrė nė vitin 2003.
  3. Moszbatim i Gjykatės sė tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg, marrė nė vitin 2007.
  4. Shkelje mbi 100 herė e afatit kohor, 45 ditor tė miratuar pėr t'i dhėnė pėrgjigje ēdo vendimi tė marrė.


  T'u drejtova nė televizor dhe po tė pyes pėrsėri, pėrse nė rastin e Kutive vendimi i gjykatės ėshtė i paprekshėm dhe nė rastin tonė vendimi i DY GJYKATAVE ėshtė i papėrfillshėm?? Sali ke humbur realitetin, kujton se njerėzit janė budallenj, por gabohesh rėndė.


  Pasi pezullove pėr 9 muaj aktivitetin e Komisionit tė kthimit tė pronave, Qeveria jote u dha pronarėve shuplakėn e fundit. Sikur tė mos ishin tė mjaftueshėm 20 vjet tortura nė shkallet e institucioneve Saliniane tė kthimit dhe kompensimit tė pronave ku aplikohen vetėm direktivat e Ramiz Alisė nė Katovicė.


  Saliu shton sė fundi: Fshatarėt e zonave bregdetare qė kanė marrė tokė bujqėsore nė pėrdorim (d.m.th., pėr tė vjelė ullinjtė e agrumet) pėr shkak se kėto zona kanė qenė ferma bujqėsore, nuk kanė pasur mundėsi tė ndėrtojnė, prandaj ai do t'u japė 700 m² tokė tė bėjnė Turizėm.
  Sali Berisha, ky ligj i turpshėm antikushtetues si e gjithė vepra jote deri mė sot.


  Ti vjedh pronat e shqiptarėve nė emėr tė ligjit, qė pėr fatkeqėsinė mė tė madhe aprovohet edhe nga Presidenti demokrat qė, pasi i mori pronat e tija, firmos dhe ligjėron vjedhjen e tė tjerėve.
  Ata qė kanė punuar nė ferma bujqėsore janė paguar pėr atė punė qė kanė bėrė si gjithė punonjėsit e tjerė.


  Toka bujqėsore, o malėsor nuk shkatėrrohet pėr tė ndėrtuar, e harrove zotimin qė more pak kohė mė parė pėr ullinjtė qė do tė mbillje, ti po i shkul edhe kėta qė janė. Turizmi organizohet dhe ndėrtohet me plane tė studiuara dhe jo nga fshatarėt e fermave qė s'kanė bukė tė hanė. Ata ose do t'ua shesin bosėve tė rinj tė drogės dhe gomoneve, ose fėmijėve tė tu kaq aktiv nė zonat turistike.


  Ti jo vetėm qė vjedh pronarin qė ke 20 vjet qė e sfilit duke mos e kthyer pronėn, por dhe ia dhuron njė personi pa asnjė titull pronėsie, vetėm se ata paskan punuar, mbase edhe vetėm 1 ditė nė ferma qė kanė 20 vjet qė janė shkrirė.
  Sali, sipas logjikės tėnde, tė gjithėve ne duhet tė na japėsh nga njė certifikate toke, se jemi lindur nė Shqipėri.


  Pra, o popull, ligji i ri Salinian na bėn tė gjithė aksionerė tė vendeve tona tė punės, sepse punojmė aty, do marrim certifikata tė shtėpive me qira, sepse jetojmė aty.


  Njė plakė vlonjate nė shkallėt e hipotekės tha njė ditė: nga gjithė tė liqtė qė kemi provuar deri mė sot, Enveri ishte mė i miri.
  Sali Berisha kėto fenomene qė po tė shkruaj unė nuk mund tė ndodhin nė asnjė qeveri demokratike.


  Ēdo kryeministėr tjetėr i njė vendi demokratik, ku shkelet kaq shumė ligji, do tė kishte dhėnė dorėheqjen. Por, ti ke probleme tė rėnda nė kėtė pikė zotėri. Ti akoma nuk ke kuptuar se Shteti qė ke krijuar ti ėshtė diktaturė dhe jo demokraci.


  Apeli im ėshtė: hiq dorė nga dėliret e tua tė Shqipėrisė tėnde, qeverise tėende dhe lėre kėtė popull, qė po i merr frymėn qė prej 20-vitesh, tė lirė nė rrugėn e vėrtetė tė demokracisė dhe tė rindėrtimit tė tij.


  I bėj thirrje kėtij populli tė lodhur, tė shpėrfytyruar nga virtytet e tij sociale nėn qeverisjen 20-vjeēare postkomuniste, tė mbledhė forcat dhe tė reagojė.


  Tani jemi tė bindur se e fundit qė mund tė bėjmė ėshtė tė flasim me Saliun dhe Qeverinė e tij hajdute. Tani detyra e ēdo qytetari, e ēdo patrioti, e ēdo njeriu qė do veten dhe tė ardhmen e tij ėshtė tė pyesė veten e tij ē'po bėhet me tė dhe tė kuptojė realitetin ku jeton. Ky realitet quhet shkatėrrim i identitetit, vlerave morale, shtetit, kombit, tė ardhmes.


  Mjafton tė kujtojmė famėkeqet firma piramidale, ku Sali Berisha siguroi Europėn botėrisht se paratė e popullit tim janė para tė pastra, para gjaku.


  Dhe populli i pagoi me gjak... Pėrgjegjėsit qė i lanė tė lulėzojnė kėto firma nuk u ndėshkuan asnjėherė. Pėrgjegjėsit e anarkisė sė dhunshme tė 1996-1997-ės nuk dolėn asnjėherė, viktima pėrsėri populli. Populli qė vuan pėr bukėn e gojės, rroga mujore mjafton vetėm pėr tė paguar elektrikun, tender qė vidhen, lypsarė qė mbushin rrugėt, tunele qė pėrpin buxhetin vjetor tė shtetit, fshatra tė braktisura pa shėrbim shėndetėsor dhe shkolla, vetėvrasje pėr shkak tė varfėrisė, Gėrdeci, minatorėt e mbetur minierave.


  Fatkeqėsisht, kjo masė qė quhet Popull, harron ēfarė i kanė bėrė dhe shkon voton pėrsėri pėr politikanėt dhe sot ėshtė kthyer nė skllave tė politikanėve se punėsimi ėshtė partiak dhe pėr tė marrė ose mbajtur njė vend pune, sot duhet tė paguash haraē dhe ai ėshtė i lartė.


  Por, gabohem, Saliu s'ka mė nevojė pėr votėn e popullit, ai atė e manipulon prej vitesh vetė. Keni dėgjuar ndonjė lider qė thotė: Partia ime, Qeveria ime, Shqipėria ime, dhe ka tė drejtė, tani janė tė gjitha tė Saliut. Kuvendin e zgjedh Saliu, Qeverinė e zgjedh Saliu, vendimet i merr Saliu. Bile, ai ka fuqi mbi Kushtetutėn, qė ėshtė e paprekshme.


  Pse jo? Kush ka fuqi pėr t'i kėrkuar atij llogari? Ai ka tė drejtė tė na shajė, tė na vrasė, tė na vjedhė, tė na prishi shtėpitė, tė na marrė pronat e trashėguara, duke u tallur me ne nė mėnyrėn mė monstruoze.


  Sali, jam kolegia jote, banoj prej 4-ditėsh poshtė dritares sė zyrės tėnde, dil dhe mė shiko.
  Ke 18 vjet qė i ke hequr familjes sime tė drejtėn tė gėzojė pronėn e saj tė trashėguar, duke e detyruar tė jetojė me rrogat e pensionistėve tė varfėr, tė rrėnuar nga zhgėnjimi.


  Kemi 18 vjet qė investojmė energjitė dhe financat tona pėr t'i marrė kėto prona. Kam 2 vjet qė kam braktisur fėmijėt dhe punėn time, dhe duroj pėrdhosjen e dinjitetit nė tė gjitha institucionet e tua qė tallen me tė drejtat njerėzore.

  Nė pritje tė pėrgjigjes Mimoza Boēari

  ***********
  *Autorja eshte mjeke kirurge, greviste e urise ne Tirane

  Shekulli

 2. #2
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Duke lexuar kete shkrim te lind natyrshem nje pyetje e thjeshte dhe pa ngjyrime politike.

  A nuk mendoni se qeverite pluraliste te tranzicionit jane sjelle me pronen ne nje menyre akoma me barbare se "pushteti i dikurshem popullor"?

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Anėtarėsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  po saliu se di vete se ceshte
  motra

  ai ka 20 vjet sekretare partise komuniste
  20 vjet demokraci u bo demokrat komunist

  20 vitet e para qe bari

  beje llogarin vete tani

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Sali Berisha, jam Mimoza Boēari dhe po tė drejtohem me kėtė letėr tė hapur, ku tė kėrkoj pėrgjigje tė hapur. Qė prej 4 ditėsh ndodhem nė grevėn e urisė poshtė dritares tėnde. Qė prej 4 ditėsh tė kėrkoj llogari ty dhe qeverisė tėnde pėr njė padrejtėsi tė madhe qė i bėn familjes sime, duke i mohuar qė prej 18-vjetėsh tė drejtėn e pronės sė saj.


  E drejta e pronės ėshtė e drejtė njerėzore pėr ēdo shoqėri demokratike, e sanksionuar me kushtetutė. Tė gjithė njerėzit e kėsaj toke tė lirė kanė tė drejtė tė kenė njė shtėpi, njė copė tokė pronė tė tyre. Kjo pasuri, thotė kushtetuta jonė demokratike, mund tė blihet, trashėgohet, dhurohet. Familja ime e ka trashėguar prej shumė brezash pasurinė e saj, qė ia mori sistemi komunist nė vitet 1947-1949-tė.


  Familja ime mbijetoi se mė shumė se anėn materiale dashuronte idealet e shoqėrisė sė lirė, qė besuam se erdhi nė vitet '90-tė, kur qeveria jote tha se pronat e grabitura nga sistemi komunist do t'u ktheheshin pronarėve. Si qytetarė me kulturė ju drejtuam institucioneve pėrkatėse, duke paraqitur dokumentacionin ligjor tė rregullt.


  Dhe kėtu fillon tragjedia jonė. Se nuk pranuam ryshfetin dhe i thamė ndal korrupsionit kemi 18 vjet qė rropatemi nė shkallėt e institucioneve tė shtetit tėnd, ku sundon korrupsioni, paaftėsia, mizoria.


  Zyrtarėt e tu tė presin me buzėqeshje, por nuk bėjnė asgjė. Disa janė tė dobėt pėr tė vepruar se mungon vullneti politik, disa janė familjarė tė politikanėve dhe tė grabisin pa ju dredhur qerpiku. Shumė prej tyre i ke dėnuar pėr korrupsion, por vendimet e tyre i ke lėnė nė fuqi dhe asnjė prej tyre nuk i ėshtė dhėnė ligjit.


  Orientimi yt, tė mos kthehen pronat e mėdha. Qėllimi yt, tė zhdukėsh pronarin e vėrtetė, identitetin e tij dhe ai final, ORIGJINĖN e shqiptarit.
  Ligjet e pronave janė bėrė 1 qė t'i jep dhe 10 qė t'i pengojnė.
  Duke marrė pėr bazė vetėm pronėn tonė kemi tė bėjmė vetėm me shkelje ligjore. Po t'i numėroj:


  1. Aplikim i gabuar i Ligjit 7501, zbatuar nė vitin 1996, qė nuk zbatohet pėr zonat turistike, bregdetare, truall siē ėshtė prona jonė e shpallur nė 1993.
  2. Moszbatim i vendimit tė Gjykatės sė Lartė, marrė nė vitin 2003.
  3. Moszbatim i Gjykatės sė tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg, marrė nė vitin 2007.
  4. Shkelje mbi 100 herė e afatit kohor, 45 ditor tė miratuar pėr t'i dhėnė pėrgjigje ēdo vendimi tė marrė.


  T'u drejtova nė televizor dhe po tė pyes pėrsėri, pėrse nė rastin e Kutive vendimi i gjykatės ėshtė i paprekshėm dhe nė rastin tonė vendimi i DY GJYKATAVE ėshtė i papėrfillshėm?? Sali ke humbur realitetin, kujton se njerėzit janė budallenj, por gabohesh rėndė.


  Pasi pezullove pėr 9 muaj aktivitetin e Komisionit tė kthimit tė pronave, Qeveria jote u dha pronarėve shuplakėn e fundit. Sikur tė mos ishin tė mjaftueshėm 20 vjet tortura nė shkallet e institucioneve Saliniane tė kthimit dhe kompensimit tė pronave ku aplikohen vetėm direktivat e Ramiz Alisė nė Katovicė.


  Saliu shton sė fundi: Fshatarėt e zonave bregdetare qė kanė marrė tokė bujqėsore nė pėrdorim (d.m.th., pėr tė vjelė ullinjtė e agrumet) pėr shkak se kėto zona kanė qenė ferma bujqėsore, nuk kanė pasur mundėsi tė ndėrtojnė, prandaj ai do t'u japė 700 m² tokė tė bėjnė Turizėm.
  Sali Berisha, ky ligj i turpshėm antikushtetues si e gjithė vepra jote deri mė sot.


  Ti vjedh pronat e shqiptarėve nė emėr tė ligjit, qė pėr fatkeqėsinė mė tė madhe aprovohet edhe nga Presidenti demokrat qė, pasi i mori pronat e tija, firmos dhe ligjėron vjedhjen e tė tjerėve.
  Ata qė kanė punuar nė ferma bujqėsore janė paguar pėr atė punė qė kanė bėrė si gjithė punonjėsit e tjerė.


  Toka bujqėsore, o malėsor nuk shkatėrrohet pėr tė ndėrtuar, e harrove zotimin qė more pak kohė mė parė pėr ullinjtė qė do tė mbillje, ti po i shkul edhe kėta qė janė. Turizmi organizohet dhe ndėrtohet me plane tė studiuara dhe jo nga fshatarėt e fermave qė s'kanė bukė tė hanė. Ata ose do t'ua shesin bosėve tė rinj tė drogės dhe gomoneve, ose fėmijėve tė tu kaq aktiv nė zonat turistike.


  Ti jo vetėm qė vjedh pronarin qė ke 20 vjet qė e sfilit duke mos e kthyer pronėn, por dhe ia dhuron njė personi pa asnjė titull pronėsie, vetėm se ata paskan punuar, mbase edhe vetėm 1 ditė nė ferma qė kanė 20 vjet qė janė shkrirė.
  Sali, sipas logjikės tėnde, tė gjithėve ne duhet tė na japėsh nga njė certifikate toke, se jemi lindur nė Shqipėri.


  Pra, o popull, ligji i ri Salinian na bėn tė gjithė aksionerė tė vendeve tona tė punės, sepse punojmė aty, do marrim certifikata tė shtėpive me qira, sepse jetojmė aty.


  Njė plakė vlonjate nė shkallėt e hipotekės tha njė ditė: nga gjithė tė liqtė qė kemi provuar deri mė sot, Enveri ishte mė i miri.
  Sali Berisha kėto fenomene qė po tė shkruaj unė nuk mund tė ndodhin nė asnjė qeveri demokratike.


  Ēdo kryeministėr tjetėr i njė vendi demokratik, ku shkelet kaq shumė ligji, do tė kishte dhėnė dorėheqjen. Por, ti ke probleme tė rėnda nė kėtė pikė zotėri. Ti akoma nuk ke kuptuar se Shteti qė ke krijuar ti ėshtė diktaturė dhe jo demokraci.


  Apeli im ėshtė: hiq dorė nga dėliret e tua tė Shqipėrisė tėnde, qeverise tėende dhe lėre kėtė popull, qė po i merr frymėn qė prej 20-vitesh, tė lirė nė rrugėn e vėrtetė tė demokracisė dhe tė rindėrtimit tė tij.


  I bėj thirrje kėtij populli tė lodhur, tė shpėrfytyruar nga virtytet e tij sociale nėn qeverisjen 20-vjeēare postkomuniste, tė mbledhė forcat dhe tė reagojė.


  Tani jemi tė bindur se e fundit qė mund tė bėjmė ėshtė tė flasim me Saliun dhe Qeverinė e tij hajdute. Tani detyra e ēdo qytetari, e ēdo patrioti, e ēdo njeriu qė do veten dhe tė ardhmen e tij ėshtė tė pyesė veten e tij ē'po bėhet me tė dhe tė kuptojė realitetin ku jeton. Ky realitet quhet shkatėrrim i identitetit, vlerave morale, shtetit, kombit, tė ardhmes.


  Mjafton tė kujtojmė famėkeqet firma piramidale, ku Sali Berisha siguroi Europėn botėrisht se paratė e popullit tim janė para tė pastra, para gjaku.


  Dhe populli i pagoi me gjak... Pėrgjegjėsit qė i lanė tė lulėzojnė kėto firma nuk u ndėshkuan asnjėherė. Pėrgjegjėsit e anarkisė sė dhunshme tė 1996-1997-ės nuk dolėn asnjėherė, viktima pėrsėri populli. Populli qė vuan pėr bukėn e gojės, rroga mujore mjafton vetėm pėr tė paguar elektrikun, tender qė vidhen, lypsarė qė mbushin rrugėt, tunele qė pėrpin buxhetin vjetor tė shtetit, fshatra tė braktisura pa shėrbim shėndetėsor dhe shkolla, vetėvrasje pėr shkak tė varfėrisė, Gėrdeci, minatorėt e mbetur minierave.


  Fatkeqėsisht, kjo masė qė quhet Popull, harron ēfarė i kanė bėrė dhe shkon voton pėrsėri pėr politikanėt dhe sot ėshtė kthyer nė skllave tė politikanėve se punėsimi ėshtė partiak dhe pėr tė marrė ose mbajtur njė vend pune, sot duhet tė paguash haraē dhe ai ėshtė i lartė.


  Por, gabohem, Saliu s'ka mė nevojė pėr votėn e popullit, ai atė e manipulon prej vitesh vetė. Keni dėgjuar ndonjė lider qė thotė: Partia ime, Qeveria ime, Shqipėria ime, dhe ka tė drejtė, tani janė tė gjitha tė Saliut. Kuvendin e zgjedh Saliu, Qeverinė e zgjedh Saliu, vendimet i merr Saliu. Bile, ai ka fuqi mbi Kushtetutėn, qė ėshtė e paprekshme.


  Pse jo? Kush ka fuqi pėr t'i kėrkuar atij llogari? Ai ka tė drejtė tė na shajė, tė na vrasė, tė na vjedhė, tė na prishi shtėpitė, tė na marrė pronat e trashėguara, duke u tallur me ne nė mėnyrėn mė monstruoze.


  Sali, jam kolegia jote, banoj prej 4-ditėsh poshtė dritares sė zyrės tėnde, dil dhe mė shiko.
  Ke 18 vjet qė i ke hequr familjes sime tė drejtėn tė gėzojė pronėn e saj tė trashėguar, duke e detyruar tė jetojė me rrogat e pensionistėve tė varfėr, tė rrėnuar nga zhgėnjimi.


  Kemi 18 vjet qė investojmė energjitė dhe financat tona pėr t'i marrė kėto prona. Kam 2 vjet qė kam braktisur fėmijėt dhe punėn time, dhe duroj pėrdhosjen e dinjitetit nė tė gjitha institucionet e tua qė tallen me tė drejtat njerėzore.

  Nė pritje tė pėrgjigjes Mimoza Boēari

  ***********
  *Autorja eshte mjeke kirurge, greviste e urise ne Tirane

  Shekulli
  Qenka menyre e gabuar e greves.Une du propozoja te ndahen ne sektore ps. Grevistet per prona,per pune ,per paga .dhe kshtu te dihen ata qe jon per paketa.(kutit) po po dyshoj se minjet kan ber kerdin andaj pritni zgjedhjet tjera.Berisha nuk esht supermen tua zgjedhi problemet ter qytetarve shqiptar ...nese nuk e dini se ne polici e gjykata ka edhe enverist ,rambist e afganist ... nuk zgjidhet partia po ligji kure dilni ne votime se do zhgenjeheni votues te respektuar.Kerkoni ligjet te respektohen se Salihun nji dit nuk do ta keni siq se kemi Rugoven po nji ligj si per kadin si per Alin nuk do vlejn veq se ne leter .Duhet ndryshu qasja ,modeli dhe kjo nuk behet veq nga Sala e Fatosa po behet gjdo gje e mire kure te behemi Qytetari me e pjekur te hecim me hapa te sigurt se porta qe do i trokasim do na zgjedhin problemet ose do na qoj deri tek porta qe kryen ate pune.Vetem kure behemi qytetar patriot dhe te ndergjegjshem do na hecin punet veq Z.Sali Berisha nuk do mund te na rregulloj Shqiprin ashtu siq esht mekat akuzojm per shkatrrim te shqipris.Shqiperin e udhhoqen shum politikan te ndryshem si diktator socialist ballist e demosllovenisht po mire qenje popullore as nji her nuk patem ngase si popull jemi pak ose hiq.Zoti i jep popullit nji udhheqes qfare e merito thon njerzit Jo ateist.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ganimet : 06-05-2010 mė 11:02

 5. #5
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  po ku ishte kjo mimoza ...

  Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Duke lexuar kete shkrim te lind natyrshem nje pyetje e thjeshte dhe pa ngjyrime politike.

  A nuk mendoni se qeverite pluraliste te tranzicionit jane sjelle me pronen ne nje menyre akoma me barbare se "pushteti i dikurshem popullor"?
  po ku ishte kjo mimoza ketu e 13 vjet te shkuara...a tash i ra ndermend mimozes te protestoje per pronat e saja...jo shoku tank nuk i vete mendja per prona asaj jo...keq te vjen por perpara prones ajo ka partine...se bash kete partine me te cilen kjo zonje ka hyre ne greve te urise e kishte per 8 vjet ne pushtet...dhe kjo parti qe e ka detyruar kete te shkrete mjeke te hyje ne greve nuk e qau by.then fare per pronen e mimozes..jo 8 dite ne pushtet por 8 vjet..e mimoza nuk e qau kryet per te hyre ne greve urie ta detyronte partine qe sot e ka futur ne greve urie ti kthente pronen...sot i ra ndermend...por duket shume vone i paska ra...dhe besoj se e din se dikush tjeter do perfitoje nga sakrifica e saj..udheheqesit do perfitojne e jo shtresa e mimozes...prape ajo do hyje grevave te urise edhe kur partia e saje ndonjehere te vije ne pushtet..dhe partia e saj ashtu siq nuk e qau by.then per 8 vjet me rradhe nuk do e qaje byt.hen prape...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 6. #6
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Citim Postuar mė parė nga ganimet Lexo Postimin
  Berisha nuk esht supermen tua zgjedhi problemet ter qytetarve shqiptar ...
  Vertet per t'u cuditur kjo qe thoni ju pasi me deklaratat e tij pompoze,ai u ka lene njerezve te kuptojne se ne fakt,eshte supermeni"..)

 7. #7
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  po ku ishte kjo mimoza ketu e 13 vjet te shkuara...a tash i ra ndermend mimozes te protestoje per pronat e saja...jo shoku tank nuk i vete mendja per prona asaj jo...keq te vjen por perpara prones ajo ka partine....
  Kjo eshte nje llogjike kryekeput komuniste,MALSORI,dhe nese nje kirurge e cila ka kaluar nje kohe te gjate ne perendim qarkullon neper koke te tilla idera,atehere jemi vertet per te qare hallin...

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Anėtarėsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Berisha eshte si asnjeher me par i vendosur qe te mos leshoi pe,kesaj radhe ka pas edhe bashkesin evropiane por parasegjithash ka shqiptaret anemban rruzullit tokesor,keta qe jan fut ne grev ta thrrasin edhe padronin e tyre edvin kristaq ramen ndoshta do ngordh aty mbrenda.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594
  Citim Postuar mė parė nga landi45 Lexo Postimin
  po saliu se di vete se ceshte
  motra

  ai ka 20 vjet sekretare partise komuniste
  20 vjet demokraci u bo demokrat komunist

  20 vitet e para qe bari

  beje llogarin vete tani
  eshte komunist i reformuar pse keni inat ju
  ka qene bari?

 10. #10
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Citim Postuar mė parė nga drenicaku Lexo Postimin
  Berisha eshte si asnjeher me par i vendosur qe te mos leshoi pe,kesaj radhe ka pas edhe bashkesin evropiane por parasegjithash ka shqiptaret anemban rruzullit tokesor,keta qe jan fut ne grev ta thrrasin edhe padronin e tyre edvin kristaq ramen ndoshta do ngordh aty mbrenda.
  Lere lere,po se c'ishin ca te "cmendur" nga diaspora "edhe intelektuale pale" qe do te hynin ne greve perpara selise se OKB-se edhe ca te tjere jane futur ne greve ne Greqi ne shenje solidariteti me grevistet e Tiranes...keta ose jane te keqinformuar,ose kane gen komunisti,sepse ketu te ne gjerat shkojne vaj dhe mirqenia ka arritur kulmin...!

 11. #11
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  shoku tank...

  Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Kjo eshte nje llogjike kryekeput komuniste,MALSORI,dhe nese nje kirurge e cila ka kaluar nje kohe te gjate ne perendim qarkullon neper koke te tilla idera,atehere jemi vertet per te qare hallin...
  me vjen keq qe mendon keshtu..eshte qeshtje e jotja nese gjykon se mendimi im eshte mendim komunist....me vjen keq edhe per mimozen qe sot i ka ra ndermend te protestoje...une nuk e di nga eshte sjelle dhe sa kohe eshte sjelle europes kjo kirurge...nuk me intereson...me erdhi qudi pse ajo qenka kujtuar sot..te jesh i bindur i dashur nuk e ka hallin te prona jo...e ka hallin te partia...nese partia del nga greva eshe kjo do dale...nuk do vazhdoje te luftoje per pronat e saja ...dhe me kete greve nuk do te fitoje asgje..te jesh i bindur...dhe besoj se edhe ajo e din se nuk fiton kurgje...eshte si komunistja e beratit qe nga foltorja ju thoshte se ne nuk duam gje ..as buk e as uje por veq ju mos u zini nder vehte....e tille eshte mimoza qe me vjen keq qe ne fund te greves do dale me gisht ne goje..per te mos thene diku tjeter...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 12. #12
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  tamam teme per duje partine siveten

 13. #13
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar mė parė nga landi45 Lexo Postimin
  po saliu se di vete se ceshte
  motra

  ai ka 20 vjet sekretare partise komuniste
  20 vjet demokraci u bo demokrat komunist

  20 vitet e para qe bari

  beje llogarin vete tani
  ai ka bere, ben, e "shpreson" te beje shefin e shiu -shik-ut, prekurorit, kriehetuesit, bosit te prostitutave, shefit kontrabandist, atomit, i-podit, nishit, gjithfarit ... me ni fjale ndraghetta ... ia kaloj shokit enver ... ne te zeze te Shqiperise e te Shqiptareve ...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Bardhi
  Anėtarėsuar
  06-09-2002
  Postime
  708
  Sali Berisha mund te mos jete me i bukuri , me i dituri apo me i pasuri, mirepo me te mire nuk kemi.
  Keshtu thone Kosovaret.
  JU NJE HAP - PUNA DY...

 15. #15
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  me vjen keq qe mendon keshtu..eshte qeshtje e jotja nese gjykon se mendimi im eshte mendim komunist....me vjen keq edhe per mimozen qe sot i ka ra ndermend te protestoje...une nuk e di nga eshte sjelle dhe sa kohe eshte sjelle europes kjo kirurge...nuk me intereson...me erdhi qudi pse ajo qenka kujtuar sot..te jesh i bindur i dashur nuk e ka hallin te prona jo...e ka hallin te partia...nese partia del nga greva eshe kjo do dale...nuk do vazhdoje te luftoje per pronat e saja ...dhe me kete greve nuk do te fitoje asgje..te jesh i bindur...dhe besoj se edhe ajo e din se nuk fiton kurgje...eshte si komunistja e beratit qe nga foltorja ju thoshte se ne nuk duam gje ..as buk e as uje por veq ju mos u zini nder vehte....e tille eshte mimoza qe me vjen keq qe ne fund te greves do dale me gisht ne goje..per te mos thene diku tjeter...
  Dhe me thua pastaj qe gjykimi im ne lidhje me mendimin tend eshte i gabuar!
  Perse Berisha & CO PS+PD i dhane problemit te pronave nje trajtim te ngjashem me reformen agrare te pas luftes se dyte boterore?Perse te mos shkoje edhe tek ne toka te i zoti nese nje praktike e tille ndiqet ne te gjitha vendet e perparuara dhe demokratike?

 16. #16
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Anėtarėsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Citim Postuar mė parė nga Bardhi Lexo Postimin
  Sali Berisha mund te mos jete me i bukuri , me i dituri apo me i pasuri, mirepo me te mire nuk kemi.
  Keshtu thone Kosovaret.
  po pse, vetem komunista paska pas Shqipnija, mor Bardh? ...

 17. #17
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  shoku tank...

  Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Dhe me thua pastaj qe gjykimi im ne lidhje me mendimin tend eshte i gabuar!
  Perse Berisha & CO PS+PD i dhane problemit te pronave nje trajtim te ngjashem me reformen agrare te pas luftes se dyte boterore?Perse te mos shkoje edhe tek ne toka te i zoti nese nje praktike e tille ndiqet ne te gjitha vendet e perparuara dhe demokratike?
  eshte tjeter gje prona e tjeter gje greva..te thash diku une se nuk duhet te shkoje prona tek i zoti...duhet te shkoje qe cke me te ...nuk te thashe se ja partia demokratike kenka e mire jo...por mos harro se te dyja keto parti e medha tonat e kane bere pershesh punen e prones...pastaj i dashur sec ka edhe ngaterresa te shumta me keto pronat..sot nuk e dime me saktesi se si i bene keta njerez keta prona.dhe kush eshte pronari i vertete...sidomos ajo me mijera hektare toke...por eshte qeshtje tjeter kjo...ajo cka thashe une eshte te kujtuarit me vonese per te protestuar per pronen...ose me sakte nje pretekst eshte prona per proteste..prapa saj ndodhet partia...mos te behemi me katolike se papa tani...e dime mire ...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 18. #18
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,395
  Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  eshte tjeter gje prona e tjeter gje greva..te thash diku une se nuk duhet te shkoje prona tek i zoti...duhet te shkoje qe cke me te ...nuk te thashe se ja partia demokratike kenka e mire jo...por mos harro se te dyja keto parti e medha tonat e kane bere pershesh punen e prones...pastaj i dashur sec ka edhe ngaterresa te shumta me keto pronat..sot nuk e dime me saktesi se si i bene keta njerez keta prona.dhe kush eshte pronari i vertete...sidomos ajo me mijera hektare toke...por eshte qeshtje tjeter kjo...ajo cka thashe une eshte te kujtuarit me vonese per te protestuar per pronen...ose me sakte nje pretekst eshte prona per proteste..prapa saj ndodhet partia...mos te behemi me katolike se papa tani...e dime mire ...
  Keto jane ngaterresa te qellimshme MALSORI dhe dora ngatrrestare eshte pikerisht klasa politike shqiptare sepse nuk eshte nje klase gjithperfshirese..eshte nje klase qe nuk perfaqeson te gjitha shtresat e shoqerise sone...politika e pas 90-tes nuk kishte ne perberje te saj perfaqesues te familjeve latifondiste..edhe nese kishte,pioneret e neokomuniste i nxoren me terezi jashte loje...ajo qe po ndodh me bregdetin shqiptar,eshte nje masaker e vertete qe po i behet prones private..

 19. #19
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Anėtarėsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,638

  hap nje teme tjeter...

  Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Keto jane ngaterresa te qellimshme MALSORI dhe dora ngatrrestare eshte pikerisht klasa politike shqiptare sepse nuk eshte nje klase gjithperfshirese..eshte nje klase qe nuk perfaqeson te gjitha shtresat e shoqerise sone...politika e pas 90-tes nuk kishte ne perberje te saj perfaqesues te familjeve latifondiste..edhe nese kishte,pioneret e neokomuniste i nxoren me terezi jashte loje...ajo qe po ndodh me bregdetin shqiptar,eshte nje masaker e vertete qe po i behet prones private..
  hap nje teme tjeter per kete qeshtje i dashur shoku tank..me duket se ketu nuk po diskutojme per pronat...te gjithe e dime se eshte bere nje pershesh qe nuk ka dreq qe e ha kete punen e pronave...por ketu po diskutonin sa vone i kishte ra ne mendje shoqes moza per te bere greve urie per keto prona..dhe ma e keqja nuk po e marrim vesh se perse po behet greva e urise...se dikush paska hy per pronat e dikush per votat...deputetet kan hyre per karriget e populli per dashnoret e krietarit...hajde merre vesh...
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 20. #20
  Citim Postuar mė parė nga _MALSORI_ Lexo Postimin
  po ku ishte kjo mimoza ketu e 13 vjet te shkuara...a tash i ra ndermend mimozes te protestoje per pronat e saja...jo shoku tank nuk i vete mendja per prona asaj jo...keq te vjen por perpara prones ajo ka partine...se bash kete partine me te cilen kjo zonje ka hyre ne greve te urise e kishte per 8 vjet ne pushtet...dhe kjo parti qe e ka detyruar kete te shkrete mjeke te hyje ne greve nuk e qau by.then fare per pronen e mimozes..jo 8 dite ne pushtet por 8 vjet..e mimoza nuk e qau kryet per te hyre ne greve urie ta detyronte partine qe sot e ka futur ne greve urie ti kthente pronen...sot i ra ndermend...por duket shume vone i paska ra...dhe besoj se e din se dikush tjeter do perfitoje nga sakrifica e saj..udheheqesit do perfitojne e jo shtresa e mimozes...prape ajo do hyje grevave te urise edhe kur partia e saje ndonjehere te vije ne pushtet..dhe partia e saj ashtu siq nuk e qau by.then per 8 vjet me rradhe nuk do e qaje byt.hen prape...
  Mese e vertete. Kjo sigurisht qe ka kryesore partine, ashtu si shume te tjere dhe ky eshte problem i madh ne Shqiperi, se partia eshte para cdo gjeje.

  Megjithate problemi qendron se me pronat jane ber lloj lloj pislliqesh pa fund. Prona kane marre kryesisht ata qe kane dhen lek e kan pas njerez ne pushtet, pavarsisht ne i kan pasur te vetat apo jo ato toka.

  Por nuk esht problem i krijuar vetem nga PD. PS beri te njejten gje ne ato 8 vjet qe ishte, vetem se atare i merrnin tokat familjaret e miqte e PS dhe jo ata te PD-se.

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •