Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11

Tema: Shklqim ela

 1. #1
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580

  Shklqim ela

  N rradh pr security check

  N security check
  Rradht e udhtarve
  Zvarriten si gjarprush paralel
  Q rrzojn lkurt
  Me striptiz patriotike.
  Xhupa gjithfarsh,
  Plagosur mbi konvejer
  Me astarzorrt prjashta,
  Rripa mesi me sekrete
  T zbrthyer,
  Blekberri me t fshehta
  Zukatse,
  Kpuc si rebuse
  T zgjidhura,
  Or t ftohta
  Si Zvicra,
  Bizhu t mardhura
  Si hirushe t braktisura,
  Ndrsa iftet zhvishen duke u zvragur drejt shtretrve
  T dashuris,
  Turma heq mbulojat
  Drejt skanerash zhvirgjrues
  Me epsh metalik
  Bzzzz.. bzzzzz

  Rradh,
  Mirkuptim solidar.
  Vetm un, katunari anarkik i Ali Demit,
  Cingrisem
  (Kur u bone ti?!)
  Jo, vrtet,
  Zt i kam rradht,
  Un vij nga rradhalandi,
  Jam rradhor,
  Shumfaqsh si radha,
  Un kam ardhur n rradh
  Njmij her
  Ushtarakisht
  Pr qejf t nntogerit
  Dhe t kumandarit lab t skuadrs
  Apo civilisht
  Pr qejf t
  Mister Bulmetit
  Monsinjor Mishit,
  Kont Teritalit,
  Apo lartmadhris s saj
  Queen Patates.

  Llogaris
  Sa prqind e jets
  M shkoi rradhave,
  Krahasoj ort e rradhs me ort e dashuris,
  Inekuacion themelor i jets,
  Kush sht m shum
  Se tregoj
  Se qejfin sdua ti bj
  Rradhs.

  Security check
  Qelizat gjarprore
  I teston nj pas nj
  N qiellzat metalike
  Dhe helm nuk gjen,
  Ve lngje t pafajshm,
  Koka kola t shkujdesura,
  Martini t shthurura,
  Fanta q sdin gj prej gjje,
  Pone frutash
  Tropikale gjith hare
  Q smarrin gj pr ters
  Me mblsi mangosh e papajash,
  Ver e kuqe Kalifornie si mndafsh i errt
  Me prmbajtje aristokratike,
  Uj neutral si Zvicra,
  Me pehsh 7
  Q sgrric,
  I filtruar nga gjith
  Prohirat e kimirat,
  I tejdukshm qelibar si sinqeritet i distiluar,
  T gjith me fajin e prbashkt
  Se jan m shum se 100 mL,
  Se nj dopjo,
  Se dy teke,
  M tepr se dy gllnjka eks.
  O koh, o zakone monogllnjk,
  Ku moll e Adamit
  Bie posht ve nj her
  Kurnacrisht
  N kopshtin e Njutonit
  Nj tjetr rndes
  T na kujtoj.
  Gll-ding
  Gll-titur
  Gllnjka,
  Eks eksiq,
  Dhe aq,
  The show is off,
  Shkreti gurmazi,
  Truri shkrettir
  Ku rudhat e fundit era mbulon
  Dhe dunat rrafshohen
  Nga rruspa marrzie.

  Pr xhakete nduk pragmatizmi:
  Kapitalizo mbi rradhn
  T ysht
  Make use.
  Si dikur plakat
  Nj rradh e tri pun,
  Thurnin orape e shkuesira
  Duke pritur Furnizimin.
  (Threesome monist,
  orapja, Shkuesia, Furnizimi
  Lngonte ky i fundit,
  I shterrur,
  I drrmuar,
  I kafshuar nga ato t dyja,
  Me allate t dmtuara
  Varur npr kmb)
  Make use.
  Pra qerasi syt me sheqerka,
  Trick or treat,
  Si dele kulloti
  N bar t huaj
  Q sht gjithnj m i gjelbr,
  Me ardhangi,
  Me turgor joshs.
  Pr t tretn her bjonden me xhinse t grisura,
  Qerthulli i rradhs bie karshi,
  Rradha kjo neprka pika pika,
  Bjondinka e ka marre vesh q ja plqej
  Formn e prkryer t kofshve,
  Me at plag t elt xhinsesh q smbyllet,
  Ku syt e mi kulluan pa fund
  Dyll retine t nxeht
  Dhe pak lyr alidemse..
  Ja tjetra me pamje latine,
  Zot ke trbuar ashtu qelizat e gjoksit,
  Gracias, gracias,
  Sm duket m seksi (dreqin pati q foli!)
  Kot zbukuron gjoksin me prina
  Nikel
  Q bashkon thithkat kryengritse
  Si muri kinez majat e kodrinave.
  Ajo vija n mes,
  That cleavage,
  Kanale grande djerssh hispanike
  Q rrjedh pa u fshir
  Me viskozitet t yndyrshm
  N dhoma motelesh
  Me kondicioner t prishur,
  M kujton
  Gjurmn e dhis dhe pr bagtish,
  Bishtin e paturpshm prpjet
  Dhe zgjeben si indiane
  Indeshqyer.


  Grmat e fjals terrorist
  Pengohen npr kmb t zbathura
  Npr orape q u turpruan
  Pr vrimat e tyre mkatare,
  Kmbzbathur
  Udhtart ecin ca metra
  Si nomadt
  Prej vrteti
  N rrafshirat primitive
  Przhitur nga dielli
  Ku djepin pasksh e keqja
  Dhe embrionet dreqi.
  Thembra, shputa, kavilje,
  Er djerse,
  Er lule gomari,
  Era lule orap ushtari,
  Ecin t prudur
  Nn sinjale t verbra
  Q u ulrijne vthve t sapodhuruar
  Prej dashnorve t vmendshm,
  Heronj t bizhuve,
  Q pr prvjetort e t dashurave
  Kujtohen me MS Outlook.

  Pasagjert ndihen fajtor
  Spese jan kashta q padashur
  Fsheh gjlprn e vogl t helmit,
  Jan inde t pafajshm
  Q fshehin qelizn kanceroze,
  Terroristin,
  Mitikun urban t parruar
  Dhe t palar prej gjasht muajsh,
  Q, shok, e kemi n mest tn..

  Security check is on,
  Membran gjysm e prshkueshme
  E osmozs avdalle ku endemi t gjith,
  Me gradient t hutuar, lesh e li,
  Q humbin rrugn,
  Si Geisterfahrer,
  Kapur n kurthe autobahnash gjermanike,
  Me kahje ngatrruar domosdo,
  N itinerare lmsh
  Britanike,
  N udht e bots si fije makaronash
  Q kohs i ngjisin n dhmb
  Si spaghetti al dente italike,
  Bllokuar, hutuar, hundkuar
  N gracka emboutillage poli-stike,
  Frankofone,
  Zhytur n salc
  Ala hot calzone,
  Lazarone,
  Alen-delone
  S. Stallone,
  Al Kapone,
  Al Jazeera,
  Al Banira
  Shakira,
  Shazam,
  Bam bam bam.

  Pr k bien kambanat?
  Pr k po bzzzzz ky skaner?

 2. #2
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  Mbrritja e ushtarve amerikan n aeroportin ndrkombtar Savannah – Hilton Head

  Ata vijn
  Si pikpyetje q u humbi pika,
  Me sy q s’jan ende “ktu”,
  Me fokuset llogaritur ndryshe,
  Me flok
  Q kan mbetur “andej”…
  T dashurat q i presin
  Pr udi
  Jan sot t gjitha m t gjata se ata,
  Q duket sikur kan hyr n uj,
  Si dok pa cilsi,
  Rrgjuar
  Si hurma arabije
  Nn diej t huaj.
  Ushtart me etje t elektrizuar,
  Spina t etura pr priza,
  Pr ato dy vrimat e bekuara,
  T futen,
  T marrin dridhma
  Elektronesh q vibrojn,
  T marrin
  Good vibrations
  Si djemt e plazhit….
  Spina me kordon telashqyer,
  Gati pr qark t shkurtr,
  Nga ku kullojn shkndija….
  I presin t dashurat shalgjata
  I fusin n rrnj katrore,
  Kubike,
  Pubike,
  Ushtart e rrgjuar,
  Nn strehn zvogluese,
  Pas V-ve kmbngritura,
  T rrnjve…..
  Nga t dashurat e gjata civile
  Ushtart
  Nuk duan t din asgj,
  I din sekretet,
  I marrin me mend,
  T menuron lufta,
  Arsyet e teprta u zbrazn me koh,
  N ajr pa rikosheta,
  Si karikatort e shpirtit t tyre.
  Spina t etura ushtart,
  Zgjatime trupore,
  Me cipa oksidi nga mosprdorimi,
  Djegur nga dshira m tepr se nga dielli i shkrettirs,
  Gati t ngulen n vrima
  T ndjejn vibrimin e harruar
  Shprblim elektronesh
  Nga bota e tokzuar.

 3. #3
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  An t errta nga hnat tona


  Nuk kemi dhe s’duam
  Ve ti t mos kesh,
  Rrim ngrysur, vranuar,
  Ve tjetri mos qesh.

  Q ti t qorrohesh
  E nxjerrim nj sy,
  Q ti t verbohesh,
  Ti nxjerrsh t dy

  Nuk shohim dot drejt,
  Ve posht apo lart,
  Patric a plebenj,
  Kurr barabar'.

  Si fanti spathi
  N majat me rripa,
  N ma hipe - zotni,
  Fakir - n ta hipa.

  Nuk shohim dot mir,
  S’rrim dot pa br keq,
  S’lam drit pa nxir,
  Shenjtor pa br dreq.

  Dhe dyzet drhem
  Ne n tru na flasin,
  Por dyzet xhehnem
  Shpirtin na argasin.

  E s'i qasim ndjenjat,
  Skifter te gruaja...
  Por qurro tek sytjenat
  Dhe gjuht e huaja.

  T fortve sherbet,
  Z-mbl bilbil,
  Ndr vedi sherret,
  "Ja pes e ma dil!"

  Mes vedi grnjar,
  Na pes e ma dil,
  Mjerim bipolar,
  Tangrllk servil!

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Shklqim ela, jeton n Georgia t SHBA prej vitesh. Ai ka botuar librin e tij t par titulluar 'Mmdhembje' n vitin 2008. Njihet pr publicistikn e tij, si dhe fabula dhe etyde kushtuar dashuris dhe marrdhnies njerzore.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,260
  Citim Postuar m par nga i/regjistruar Lexo Postimin
  An t errta nga hnat tona


  Nuk kemi dhe sduam
  Ve ti t mos kesh,
  Rrim ngrysur, vranuar,
  Ve tjetri mos qesh.

  Q ti t qorrohesh
  E nxjerrim nj sy,
  Q ti t verbohesh,
  Ti nxjerrsh t dy

  Nuk shohim dot drejt,
  Ve posht apo lart,
  Patric a plebenj,
  Kurr barabar'.

  Si fanti spathi
  N majat me rripa,
  N ma hipe - zotni,
  Fakir - n ta hipa.

  Nuk shohim dot mir,
  Srrim dot pa br keq,
  Slam drit pa nxir,
  Shenjtor pa br dreq.

  Dhe dyzet drhem
  Ne n tru na flasin,
  Por dyzet xhehnem
  Shpirtin na argasin.

  E s'i qasim ndjenjat,
  Skifter te gruaja...
  Por qurro tek sytjenat
  Dhe gjuht e huaja.

  T fortve sherbet,
  Z-mbl bilbil,
  Ndr vedi sherret,
  "Ja pes e ma dil!"

  Mes vedi grnjar,
  Na pes e ma dil,
  Mjerim bipolar,
  Tangrllk servil!
  Shum e bukur!
  E bukur sepse ashtu jan t vrtetat edhe pse t dhimbshme.
  Urime Shklqim!

 6. #6
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  Triumfi i zarbove

  Shok, kemi Zarbo n mest tn; madje, hakshe-hakshe, m sakt, m tamam, pr m tepr dhe n fakt, jemi ne n mes t Zarbove. Ata jan kudo, nj me ajrin. N da t shptosh prej tyre, mos merr frym, por do t vdessh. N da t jetosh, jeto me ta. Msohu ti injorosh, ti prcjellsh, ti pressh.

  Fataliste kur vjen puna te Zarbot, ora ka mbetur te orakujt e vjetr. Sikur parathan q ky vend s’do shptoj nga ajo flam. Ata jan illuminatt obskur t vendit tim. N prbetim t fsheht. Okult t drits s errt. Me kodet e tyre. Alfabet t veant. Me kushedi ’graal q frymzon kryqzatat e tyre t gjithkohshme. Q kushedi nga ’shenjtor enigmatik i sektit Zarbian u prdor n darkn e fundit t protozarbove. Themeluesve t sektit. Ata jan tempullart e vendit tim. Kot thon pr ne q jemi anarkik. Ne kemi Zarbizmin m t organizuar n bot. M t disiplinuar. M teutonikun. M efiientin. Perpetum mobile me rendiment 100%! Q e an rrugn e historis me harbutri n dor.

  Se Zarbot kshtu duhen par, kolektivisht. Se bash mu ktu bhet gabimi i par dhe themelor kur merremi me ta. I trajtojm individualisht. Kur si individ ata jan tejet t zakonshm. Me ndryshime statistikisht t pranueshme nga pjesa tjetr e gjindjes. Ata nuk jan outliers. N shprndarjen standarte normale ata nuk gjenden andej nga periferit e mosgjs dhe bishtat e skajshm. Jan bash n krye t vendit. Bjn kokn e bishs, jo bishtin. Individualisht zarbo-llkun e kan si virus n inkubacion. Q dyfishon ADN-n e vet pa u pikasur. Duke ngrn lndn e fisme. Duke zbrthyer fisnikrin n elemente t thjesht. Si psh, besn, sinqeritetin, qashtrsin, vetmohimin. Dhe duke i shfytyruar dhe riorganizuar kto n mnyr zarbiane. N nj metabolizm t pabes, sui generis, q quhet bjerrje e vlerave. Q ndryshon shenjn para vlerave; plusin e bn minus. Dhe prodhon antivler.

  Pra mos iu trembni Zarbos kur sht vetm. Si evgjitit. I vetm ul kokn Zarboja.
  Por njeri tjetrin ata e nuhasin edhe me milje larg. Si peshkaqeni gjakun n oqean. Aty viruset zgjohen nga inkubacioni. Makineria fillon ritualin e vjetr prbashkues. Shqisa e tyre e gjasht u ngrihet si bri antene mbi kokat. Si je, a je, ku je, Zarbo vllai. U b koh pa u par. Fisnikria sikur po e merr veten. Me tituj e pa tituj. Sidomos ajo pa tituj.

  Ata shpirtrat e mdhenj, ato mendjet e lira sikur jan shtuar ca si shum. Po na zn frymn. Po na marrin ajrin. Po zaptojn kt vend q sht yni me tesker dhe tapi. sht koha t bjm Plenum. Kongres t jashtzakonshm. Miting. Protest. fardoqoft. N Parlament, n ministri, n Universitet. Zarbo t t gjitha dikastereve, bashkohuni! Zarbo t bazs, mos flini gjum! T prodhojm kaos t organizuar. T vetorganizohemi sipas adetit. T bjm at q nuk bn dot Zarbua francez, anglez, italian, amerikan…. T kalojm masn kritike. Nga sasi t bhemi cilsi. Zarbo shqiptar, or tungjatjeta…. Q merr vendime. Mpreh shpata. Fanar ndriues pr Zarbot e gjith bots. Kshtjell e pamposhtur zarbiste n brigjet e Adriatikut. Fill i kuq, blu, i verdh, i t gjitha ngjyrave, q bashkon sistemet dhe regjimet e ktij vendi. Pa dallim shekujsh dhe formacioni ekonomiko-shoqror. Q nga Aleksandri i Madh. Bar i keq mbi lndinat e njoma. Ferra mbi manushaqe. Le ti kndoj poeti manshaqes. I rroft poeti asaj! I rroft zurnaja. Tralalaja. Ne jemi ferra q s’na an dot kush. Kaakt tan u bn heronj. Presin jo n pragje dyersh, por mbi podiume. Monumente ferror. T hekurt pra! T elikt. Si uniteti yn. Si mishi me thoin, si Zarbua me Zarbon. Me nj mision, me nj qllim…. Ne jemi nga soji gjmba q farat na i merr era si parashutiste, si desante ajrore. I shprndan gjithandej. Fara jon mund t rrij me vite fshehur n tok. Me prbetim t heshtur. Resilient. Si qeliza t fjetura terrori. Si smundje e but. Metastaz pa z. Infektuar tokn gjithandej. T gatshme t shprthejn kur t thirren, t mobilizohen. Atdheu zarbian n rrezik! T gatshme t kaplojn do milimetr, n do koh. Duke sfiduar do herbicid e prashitje. Duke dekurajuar edhe kopshtarin m t mir. Q flak shatin duke mallkuar. Duke shkelur mbi lot trndafilash. Pezme manushaqesh bukuroshe. Duke ikur gjithnj me mllef. Me pak infeksion Zarboje edhe ai (po fjete me qenin, zgjohesh me pleshta). I leht infeksioni, no problem pr antitrupat. Por prap infeksion. Me simptomn rnkuese-mallkuese. O kopsht, t kam dhjer, s’t mora vesh nj her….

  Ndrsa Zarbot zbardhin dhmbt si hiena. Se Zarbot nuk din t qeshin. Ashtu si nuk din as t qajn. I ke o hiena, o krokodil.

 7. #7
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  O gra t dashura!

  Bra gabimin,
  Mora vesh,
  Pas fustaneve tuaja vazhdonte e njjta bot,
  Kishte eshtra dhe Materia s’ndryshonte atje,
  As lnda e errt, termodinamika,
  Troja ishte nj qytet t mundurish, ndrsa Piramidat frut mallkimesh,
  Paprsosmria bij e mllefit,
  Kodrat malinje,
  Dhe diamantet bnin sikur.

  O gra t dashura, A e kuptoni pra, pse s’dua t’ju kuptoj ?

 8. #8
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  Qeliza terroriste

  Ajo shkon pr t br analizat mjeksore t rradhs. Rutin e bezdisur, por e domosdoshme; a s’sht e till do bezdi, prderisa ekziston? sht nj vizit si gjith t tjerat, prandaj e veant, me pritjen q rndon si koraca breshkn, m sakt si guacka krmillin, ndrsa minutat rrshqanore zvarriten mbi lkur. Minuta t ligavecve. Peltja e ajrit n dhomn e pritjes s mjekut e mbshtjell si pelerin xhelatine teksa pret infermieren kasnece t’i thrres emrin si pr vendimin e juris se gjyqit, prfundimin e analizs me logjik t verbr. Dyshimi sht gjmb i egr “posikuri”. Shpimi i tij sht i shesht. Rrafsh tokmaku q godet nn lukth, lookun e vogl, si goditjet e prpjekura nn xham prej t asfiksuarit me pllmb prej plasteline.
  sht koh qelizash terroriste t fjetura. Nn gjoks. Dhe pr paradoks, prcaktimi “terroriste” nuk sht aq i tmerrshm sa “t fjetura”. I/e fjetur sht tmerri i vrtet i kohs, pasi do t thot mundsi pr zgjim m von. T qelizs. Dhe gjith gzimin e moszgjimit deri tani e zhvlerson si aksionet fatkeqe t bursave t fundit. Mos u gzo, o i gzuar! Majat vetjake t gazmimit thrmohen e bhen pluhur n shkrettirn e Galtonit.

  Trupi i saj sht supershteti. Simetria e halleve i bn nj, mishrim t njri tjetrit, ashtu si duhet t jen, me Platon, me traktat filozofik, me kontrat, si qytetare ideale, shtetase shembullore, shmblltyr e shoqris. Me panikun shprndar me dallg limfe n do breg t brendshm. T dy, edhe shteti, edhe trupi i saj kan frik t njjt: qelizn e tmerrit. Dhe frika bashkon m shum se siguria, ashtu sikurse urrejtja bashkon m fort se dashuria. Shteti krkon pagjumsi, syeltsi ngjyr portokalli, e cila priret t skuqet. E gjelbra ishte aguridhe e s kaluars. Periudha e gjelbr e pikasur e shtetit dhe e trupit kan kaluar. Gjat impresionizmit rinor.

  Ajo ka koh q sht br indeks statistike. N vitin 2050, nj n dy gra do jet me qeliz t zgjuar. Si lusp prbindshi ky pesdhjetprqindshi: nj gjysm gote, nj thyes q s’bn gj tjetr, vese thyen kohn prgjysm, gjymton ditt, i bn t paplota, si gota e pesimistit. Dhe ajo kalon nga mngjese t mbushura plot, n mbrmje t zbrazta bosh, prmes purgatorit t mesditave osmotike si kufiri ndars i lngut gjysmak.

  Ajo sht monedh metalike q do hidhet n ajr nga gishti i fatit. Kur t bjer e plagosur mbi tok, nuk do ket shum rndsi n ’an ra. Nga viset e saj, t rnin (nga plumbi) kishin zakonin “ta kthenin mbar”. Me kok lart. Kokapili jetvdeks humbet misterin e rastsis. Gjith ’vlen filloi dhe vdiq te gishti i fatit q t hedh me nnqeshje binomiale. T prer me dysh. Di-kot-o-mike.

  Revistat q bamirs t panjohur dhurojn rregullisht, shprndar rreth e rrotull n dhomn e pritjes s mjekut, mendohet se ndihmojn pr harrim t prkohshm. Jan aleatet e saj q kohn e plagosur, t prer prgjysm, ta vrasin me gjithsej. Prkohsisht. T’ia gabojn mendimin joshur n rrug t huaja. Ja qenia dykokshe Brenifer e llojit Homo tabloidus, sapo qenka shndrruar n Branxhelina. Lloj m i evoluar. Nj hap i vogl pr Bredin, nj krcim gjigand pr mushkonjn. Il papparazzo pazzo kazzo. Q shum rimon con un’ ragazzo. E kish t vjedhur prej RAI-t italishten, q deti i Durrsit ia flakte n ranishte. Gjuh leshterike italishtja. Ah, dhe natyrisht, sigurisht, vetkuptueshmrisht, e pamungueshmja, e kudondodhura britnispirs, BS, akronimi ergonomik flokverdh pr bullshit. Kt jav BS pasksh rrzuar prdhe 15 paund dhe t dashurin. Tishrti dften gjithka. S’ka nevoj pr me lexue, tri here kena me vrapue, po, po, po. Mbi dy kodrinat e buta lart valzojn fjalt “dumped him”, kurse n rrafshultn e rruspuar t barkut, step pa zogj, prrenj e fjal, ndihet mungesa e atyre 15 paundve t mallkuar, sikletdhnset e prhershme pr amerikanen e mesme n mosh t mesme n zonn e mesme prcaktuar n mesoret e CRM-it. Miliona milje tredmillore nga paundet e rrzuar n luftn gjimnastikore; do kishin zbuluar dhjet Bot t Reja. Trajnert bukurosh, shpres pr pak mrzi. Bni dashuri se do ju haj kanceri! Ve nj tru nordik mund t prodhoj nj marri t till. Margaret Theer n nj dit t ftoht! Zaten prandaj s’qullosin gj ata suedezt! Hasta la vista, bebi! Paundt e rrzuar, armiku real q sapo u vra dhe askush s’e ktheu mbar, erdhn nga karbohidratet diversive, me pabesi sheqeresh, hile akulloresh dhe dinakri niseshterash t rafinuara si mkati. I rrzuari tjetr, i dashuri, sht ornament pa prejardhje, pr t ka rndsi vetm asti i rrzimit, fiksuar n kameran dixhitale t duhur, s’ka rndsi as nga erdhi dhe as ku e si ra. Ai sht gjithnj n rnie, aty mbi tryezn e salls s pritjes s mjekut, ku ajo ka shkuar pr t br analizat mjeksore t rradhs, me dyshimin e prhershm se...

 9. #9
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  Speed limit

  Motori dhe rruga jan n konflikt t prhershm si dy kunata gju’histra. Motori sht mundsia, dshira hungrritse e bishs nn kapak, fluturimi i mendimit. Rruga sht e arsyeshmja e ftoht, llogaritsja gjeometrike e pabesis, e kthess s padukshme, q ve n pun semafort e verbr si shtetari i rrafinuar polict avdall. Pakti i tyre sht, si do kompromis, i pangjyr, praktik, pa pathos: shpejtsia e lejuar, q nuk e kap pr bishti as qyqari radar i rrugs. sht kapitullimi i fantazis para establishmentit. Q shpejtsin e vret npr mokrat e marsheve, e burgos n t flamosurn “kuti” - pse s’thua "qeli" m mir - t shpejtsis.

  Rrugt tona jan monumente t ngadhnjimit t javashllkut, skena krimi ku aspirata pr veansi ndshkohet brutalisht. Ul kokn, ul marshin, ti antar i kopes deri 100 km n or. Ktij i themi civilizim. Standardizim. Klonim.
  T vrassh shpejtsin sht mkat kozmik. Se shpejtsia sht hapsir dhe koh, domethn materia q lviz. Shpejtsia i ngrthen kto t dyja, me nofulla koncepti si nj dar, me mbrthim kozmogonik. Sa m larg shkove se ai tjetri n t njjtn koh? Kjo gjithnj “ka ndar nj dynja”. N nj hapsir t ngrir e t njtrajtshme, natyrisht; se prndryshe, do cm q t afron t themi tek dashuri e zemrs, sht sa 100 milje pr n asgjkund! Por m interesant sht e anasjellta e shpejtsis. Sa sekonda prshkove pr metr, sa dekada pr kilometra? Ngri kohn dhe lundro npr hapsir. Sa her keni br jo m shum se 400-500 km dhe keni shkuar n shekull tjetr! Keni thn fjalprfjalshm q ktu qenkan 50 vjet prpara, ose atje ishte 50 vjet pas.

  Ke grahur n autobahnn gjermanike? Pa limit shpejtsie? Pa “gezhvindihkaitsbeshrenkung” - trok i vjetr zanoresh e hingllima vikinge t mezishqiptueshme, kafaz e tigr n nj fjal, t vetmen q magjia (David Koperfild) msoi nga bukuria (teutone Klaudia Shifer). A ke qndruar dot n korsin e majt pr shum koh? Aty sht Rodi, aty vozit. ’puls q ka jeta n at aort, pa kolesterol rregullash artificiale! Ke ndjer shtypjen, padurimin, mllefin e Porsheve nga pas, q turfullojn, q duan t ecnin, por ti i pengon? Ja do t thot t bhesh penges. Djathtas, djathtas, djathtas! Shkove shum majtas. E teprove. Se bota ka Ferrari, Lamborghini, Bentley. Opeli yt i ngrat duhet ta dij kt. Ai ndihet dikushi n rrugt me frer kilometrik, me zona t virgjra t spidometrit. Barazin e imponuar e quan fitore. E keni menduar sa duhet ti urrej kali frenat. Po Ferrari?

  Motort e fuqishm, n rrugt mesatariste, xheloze, si mjerimi migjenian, mirfilli ndjejn tradhti.

  Aty ku natyra vendos limitin e shpejtsis bhet drit. Aty ku e ven njerzit, bhet mrzi dhe moral bajat. Bhet tabel rrugore dhe qitje. Lartmadhrimi i shpejtsis sht vrtet nj monarki absolute, por q prmban dialektikisht demokracin m t papar, q 10 km i bn njsoj me 2 cm, apo 3 sekonda me 30 vjet! Demokracia m e plot do t thot monarki absolute mbi skllevrit m t lir!

  Aty ku shpejtsia bhet sovrane, hapsira tkurret dhe koha vazhdon pa mbarim. Prjetsia merr kuptim. Dhe gjith bota mbshtillet nj grusht. Ndaj lumturin t dashuruarit e ndjejn ashtu, n grahje t mendur. Nuk sht vanitet, karshillk ndaj krmijve t ngadalt me kritika vishtullore, breshkave q evolucioni i harroi nn koracat kockore t moralit t javashllkut. sht dshira pr t falur centimetra nga trupi n kmbim t nj kohe m t gjat s bashku. Q shkon deri n vetflijim pr prjetsi. Aty ku bhet drit!

 10. #10
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  Mall kontraband

  Zgjim i qullt me emrin tnd q supozohet t mos e mendoj.
  Kov e vrar n gurt e lagsht t pusit tim ngritur nga ikrik me litar dshirash e ankim t ndryshkur,
  me ty mbushur,
  uj i rnd (top secret)..
  ..e zbraz ujv-r-ar n honin prpirs, korpus deliktin implikues me shpresn gnjeshtare
  se shptova prej tij, pa par q kapilart e mi zn e thithin lart ilegalisht,
  Si kontrabandistt e regjur mallin e ndaluar.

 11. #11
  i/regjistruar
  Antarsuar
  21-03-2008
  Vendndodhja
  Pistoia
  Postime
  580
  Qeliza terroriste

  Ajo shkon pr t br analizat mjeksore t rradhs. Rutin e bezdisur, por e domosdoshme; a s’sht e till do bezdi, prderisa ekziston? sht nj vizit si gjith t tjerat, prandaj e veant, me pritjen q rndon si koraca breshkn, m sakt si guacka krmillin, ndrsa minutat rrshqanore zvarriten mbi lkur. Minuta t ligavecve. Peltja e ajrit n dhomn e pritjes s mjekut e mbshtjell si pelerin xhelatine teksa pret infermieren kasnece t’i thrres emrin si pr vendimin e juris se gjyqit, prfundimin e analizs me logjik t verbr. Dyshimi sht gjmb i egr “posikuri”. Shpimi i tij sht i shesht. Rrafsh tokmaku q godet nn lukth, lookun e vogl, si goditjet e prpjekura nn xham prej t asfiksuarit me pllmb prej plasteline.
  sht koh qelizash terroriste t fjetura. Nn gjoks. Dhe pr paradoks, prcaktimi “terroriste” nuk sht aq i tmerrshm sa “t fjetura”. I/e fjetur sht tmerri i vrtet i kohs, pasi do t thot mundsi pr zgjim m von. T qelizs. Dhe gjith gzimin e moszgjimit deri tani e zhvlerson si aksionet fatkeqe t bursave t fundit. Mos u gzo, o i gzuar! Majat vetjake t gazmimit thrmohen e bhen pluhur n shkrettirn e Galtonit.

  Trupi i saj sht supershteti. Simetria e halleve i bn nj, mishrim t njri tjetrit, ashtu si duhet t jen, me Platon, me traktat filozofik, me kontrat, si qytetare ideale, shtetase shembullore, shmblltyr e shoqris. Me panikun shprndar me dallg limfe n do breg t brendshm. T dy, edhe shteti, edhe trupi i saj kan frik t njjt: qelizn e tmerrit. Dhe frika bashkon m shum se siguria, ashtu sikurse urrejtja bashkon m fort se dashuria. Shteti krkon pagjumsi, syeltsi ngjyr portokalli, e cila priret t skuqet. E gjelbra ishte aguridhe e s kaluars. Periudha e gjelbr e pikasur e shtetit dhe e trupit kan kaluar. Gjat impresionizmit rinor.

  Ajo ka koh q sht br indeks statistike. N vitin 2050, nj n dy gra do jet me qeliz t zgjuar. Si lusp prbindshi ky pesdhjetprqindshi: nj gjysm gote, nj thyes q s’bn gj tjetr, vese thyen kohn prgjysm, gjymton ditt, i bn t paplota, si gota e pesimistit. Dhe ajo kalon nga mngjese t mbushura plot, n mbrmje t zbrazta bosh, prmes purgatorit t mesditave osmotike si kufiri ndars i lngut gjysmak.

  Ajo sht monedh metalike q do hidhet n ajr nga gishti i fatit. Kur t bjer e plagosur mbi tok, nuk do ket shum rndsi n ’an ra. Nga viset e saj, t rnin (nga plumbi) kishin zakonin “ta kthenin mbar”. Me kok lart. Kokapili jetvdeks humbet misterin e rastsis. Gjith ’vlen filloi dhe vdiq te gishti i fatit q t hedh me nnqeshje binomiale. T prer me dysh. Di-kot-o-mike.

  Revistat q bamirs t panjohur dhurojn rregullisht, shprndar rreth e rrotull n dhomn e pritjes s mjekut, mendohet se ndihmojn pr harrim t prkohshm. Jan aleatet e saj q kohn e plagosur, t prer prgjysm, ta vrasin me gjithsej. Prkohsisht. T’ia gabojn mendimin joshur n rrug t huaja. Ja qenia dykokshe Brenifer e llojit Homo tabloidus, sapo qenka shndrruar n Branxhelina. Lloj m i evoluar. Nj hap i vogl pr Bredin, nj krcim gjigand pr mushkonjn. Il papparazzo pazzo kazzo. Q shum rimon con un’ ragazzo. E kish t vjedhur prej RAI-t italishten, q deti i Durrsit ia flakte n ranishte. Gjuh leshterike italishtja. Ah, dhe natyrisht, sigurisht, vetkuptueshmrisht, e pamungueshmja, e kudondodhura britnispirs, BS, akronimi ergonomik flokverdh pr bullshit. Kt jav BS pasksh rrzuar prdhe 15 paund dhe t dashurin. Tishrti dften gjithka. S’ka nevoj pr me lexue, tri here kena me vrapue, po, po, po. Mbi dy kodrinat e buta lart valzojn fjalt “dumped him”, kurse n rrafshultn e rruspuar t barkut, step pa zogj, prrenj e fjal, ndihet mungesa e atyre 15 paundve t mallkuar, sikletdhnset e prhershme pr amerikanen e mesme n mosh t mesme n zonn e mesme prcaktuar n mesoret e CRM-it. Miliona milje tredmillore nga paundet e rrzuar n luftn gjimnastikore; do kishin zbuluar dhjet Bot t Reja. Trajnert bukurosh, shpres pr pak mrzi. Bni dashuri se do ju haj kanceri! Ve nj tru nordik mund t prodhoj nj marri t till. Margaret Theer n nj dit t ftoht! Zaten prandaj s’qullosin gj ata suedezt! Hasta la vista, bebi! Paundt e rrzuar, armiku real q sapo u vra dhe askush s’e ktheu mbar, erdhn nga karbohidratet diversive, me pabesi sheqeresh, hile akulloresh dhe dinakri niseshterash t rafinuara si mkati. I rrzuari tjetr, i dashuri, sht ornament pa prejardhje, pr t ka rndsi vetm asti i rrzimit, fiksuar n kameran dixhitale t duhur, s’ka rndsi as nga erdhi dhe as ku e si ra. Ai sht gjithnj n rnie, aty mbi tryezn e salls s pritjes s mjekut, ku ajo ka shkuar pr t br analizat mjeksore t rradhs, me dyshimin e prhershm se...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •