Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Aleksandr ipa

  Marr nga 'Zhurma e Qetsis'
  Shtpia botuese: UEGEN 2005

  Dedikuar: Klars, qnies s frymt t fshehur n shumicn e fjalve.

  Paqe e Sherrt

  Kam mbetur vetm gjith zhurm e sherr
  Perandori e ngushtuar shpirti im sot,
  Nj fjal vetjake tim eti ia besoj:
  Se nj prrua ujrash
  nuk rrit pem, por shton zall.
  Ti ke br ikjen ...Un paqen humbas.
  Imazhe t vogla m trazojn edhe m tej,
  N cdo frym dhe kolitje,
  jap forma dhimbjesh.

  Ide varfanjake vrtiten thell mndjes,
  M njohim e llangosin, mrzitshm e pa qejf,
  N zgjedhjen e ikjes lehtesisht e more
  Mungesn brenda meje si gurr.
  Pr formn e mungess, pa vrasje mrie,
  Vrtitshm, ndjek rrug prroi,
  N shpatull dobsirash ther dhimbja e re,
  pr ikjen tnde me palc t vjetr.
  Nesr do t'i ndez yjet m shpejt,
  dits do t'i jap drit m shum,
  Nuk ndodhi se ngjau solstici, e dashur,
  mungess tnde imazhin t'i prndez.

  Mes meje dhe teje...
  paqja e sherrt n mes.


  Kollitem

  Koll m koll m shkund kollitja
  Po thyej shpirtin, e qelqt-krejt
  S'kam marzi,
  as breng jo,
  vec nj re m ngjall zili.

  Dhe pema n qoshkun e hershm,
  nuk po e ter vesn pr sot,
  Kuror e saj - imazh i heshtjes
  rndon si hije mbi asfalt.

  Sipr reja q pi qielli,
  e tjerr vet era n kup...
  Kollitem npr koll gjoksi
  sikur ushqej Hadin me luge.


  Bibla

  Pr betmin - pyesni murgun,
  Pr heshtjen, -
  gurin n pik t diellit
  Pr mungesn, - hallin n rrug
  Pr urin, - at q vec nj her e njohu ngopjen,
  e iu rikthye imazhit t buks.
  Pr hijen, mat me sy diellin,
  Diellin q kur e sheh,
  lot t jep verbimi.
  Pr natyrshmrin - filozofin e ujit rrjedhs,
  Pr t qeshurn, - beso gjithmon
  Qetimin pas shtrngate.

  N Bibl duhet shtuar kalimi i cdo njeriu.

 2. Anetart m posht kan falenderuar Fiori pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Si glob n lot

  Plhur argjend kjo mjegull sot
  Po t mbaj si glob n lot.

  Nisa t njoh mbarimin...
  Shtati im, i nginjur me fillimin.


  Nuk jemi t misht

  Nj cast dhe mbushem
  ca dite dhe zbrazem
  Zbrasem nj cast
  Sa dit dhe s'mbushem.
  Koh e paardhur m bn t dyfisht.

  Jemi t kohshm,
  Nuk jemi t misht.


  Variacion

  "Hedh me pushk miell jo plumb..."
  Kjo dit moshe, vrasjen ma humb.
  N ikje ujrash e kaltra s'gjen fund
  Bryllsi...q shkund.
  Pr sqepin dhe puplat zogut i tham
  At q fluturimit, mangut ia lam
  Vijaske cicrime dhe glas pickimi
  Na jep pllmba dhe e heq syri.
  Mos tund krshrin, thoin mos prek
  Ma merr nj krism, s'di ku m vret
  Kjo dit moshe, vrasjen ma humb
  Zbraz miell me pushk, jo plumb...


  Udhtimi, jo mbrritja

  U shumuan ditt e premtimit t prsritur
  Se n pak or un e ti,
  do t qem m t pasur.
  Betueshm t gnjeva
  Pa ditur se do t ndodhte
  Q fjaln pr monedha asnjher s'e pata fikse.
  M ndje vetja ime, m ndje!
  Pr kuletn e t hollave do t vazhdoj t mbetem,
  Odise ikanaku
  Q veln s'e hedh.

  M ndje Penelop anonime, m ndje!

  Pasuri pavdeksie
  Odiseu pati,
  Jo mbrritjen n Itak, vuajtjen e udhtimit.

 4. Anetart m posht kan falenderuar Fiori pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •