Close

Rezultati i Sondazhit: Pro apo kunder Hacker-ave?

Votues
47. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
 • Pro

  28 59.57%
 • Kunder

  19 40.43%
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 73 prej 73
 1. #61
  YEP! Maska e Mr-Bledi
  Anėtarėsuar
  08-08-2009
  Vendndodhja
  .bat
  Postime
  695
  Faleminderit
  22
  17 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Na jep njė punim tėndin nė pascal a c++ mqs po merresh tani pėr tani,se mė vonė kush e di ēoē do nxjerrėsh.
  BlooD nuk eshte puna se un dua te te mbushi ty mendjen se un di me punu ne c++ se ka sa te duash shembuj koti ne y.tube edhe te ta pergatis nje te ngjasheme se s'eshte puna te genjejme, e kam nis dicka po se ca do te dale nje zot e din..
  hahhah! ( o puna ta marrim me t'qeshme dhe pa u nevrikos)
  She's the morphine queen of my vaccine.

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga Troyan. Lexo Postimin
  E dini ju pse jeni kunder hacker-ave?
  Sepse edhe ata qe vjedhin ne banke, vjedhin nje program dhe e bejne nje crack per te dhe pastaj e shperndajne pa pagese edhe nese kushton 1000$, e quajne veten hacker. Po ne fakte e quajne gabimisht.
  Sepse hacker nuk do te thote hajdut siq tha antari siper meje, te gjithe mund ta kuptoni gabimisht.
  Poashtu edhe antari "Don't" e ka shume gabim kur ka thene se disa hacker te lejne pa para dhe disa te tjere te pasurojne. ATA NUK JANE HACKERS.
  Pra ka dy terme:
  HACKER - EKSPLORUES
  CRACKER - HAJDUT, KRIMINEL
  apo quane si te doni.
  Poashtu mund ti ndani edhe ne:
  WHITE HAT - QE BENE SIGURIMIN E NJE SISTEMI, DHE NUK I BEN DEM ATI;
  GREY HAT - NDONJEHERE EDHE VJEDHIN, POR NDONJEHERE JO;

  dhe
  BLACK HAT - KRIMINELA, HAJDUT ETJ.
  Se di nese keto qe thua i ke thjesht mendime personale apo jo, por sipas Merriam-Webster

  Hacker
  1. Person qe ben "hack"
  2. Ekspert ne programim dhe ne zgjidhjen e problemeve me kompjuter
  3. Person qe nderhyn ilegalisht dhe ndonjehere ndryshon informacionet ne nje sistem kompjuterik

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Ndersa sondazhi me duket si pa lidhje

 4. #64
  YEP! Maska e Mr-Bledi
  Anėtarėsuar
  08-08-2009
  Vendndodhja
  .bat
  Postime
  695
  Faleminderit
  22
  17 falenderime nė 16 postime
  Qyfyre ne ca pjese te duket pa lidhje, aty ku jane mundesite per zgjedhje apo komentet qe po lihen, pasi ketu jemi ne chit-chat dhe c'dokush mund te shprehet qarte
  She's the morphine queen of my vaccine.

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Postime
  8,541
  Faleminderit
  19
  100 falenderime nė 93 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mr-Bledi Lexo Postimin
  Qyfyre ne ca pjese te duket pa lidhje, aty ku jane mundesite per zgjedhje apo komentet qe po lihen, pasi ketu jemi ne chit-chat dhe c'dokush mund te shprehet qarte
  Se ka mijera lloje. Te mire, te keqinj, dhe te mire dh et ekeqinj etj etj.

  Si te pyesesh "A jane te mire njerezit?"

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Anėtarėsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kunder..........

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Bamba
  Anėtarėsuar
  22-12-2006
  Postime
  3,411
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Pro pa asnje dyshim! Flas per ato qe bejne dicka per komunitetin, jo per ato qe meren me pislliqe.

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  un i qmoj hakeret shqiptar dhe ju bej apel qe te punojn per kombin at.her dote ken rresekt te populli

 9. #69
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime  Evgeny Kaspersky: Kam frikė se rrjeti shumė shpejt do tė shndėrrohet nė njė zonė lufte

  Evgeni Kaspersky ėshtė njė nga gjuetarėt mė tė mėdhenj tė viruseve tė internetit dhe njė nga biznesmenėt mė tė fuqishėm nė fushėn e teknologjisė sė informacionit. Nė njė intervistė, ai diskuton nė lidhje me sulmet e fundit tė hakersave ndaj shumė kombeve tė mėdha dhe njerėzve shumė profesionistė qė qėndrojnė pas virusit Stuxnet dhe frikės sė shpėrthimit tė njė dhune kibernetike 30.06.2011
  Zvogėlo shkronjat Zmadho shkronjat

  Kur ka qenė hera e fundit pėr ju nė rolin e njė viktime tė njė virusi?

  Sė fundi kompjuteri im ėshtė infektuar dy herė. Kur dikush mė dha fleshin tim nė njė konferencė, ai ishte i infektuar me njė virus, por mė pas programi ynė mė ndihmoi qė ta ndreqja. Herėn e dytė uebsajti nė njė hotel nė Qipro ishte i infektuar. Janė gjėra qė mund t’i ndodhin gjithkujt, pavarėsisht se sa i kujdesshėm mund tė tregohesh. Unė kam nevojė pėr mbrojtje si gjithė tė tjerėt.


  Virologėt ndonjėherė entuziazmohen nė lidhje me perfeksionin vrasės tė viruseve tė cilat studiojnė. A ndodh kjo edhe me ju, pra qė tė entuziazmoheni me teknologjinė e viruseve kompjuterike?

  Sa mė i sofistikuar qė tė jetė virusi aq mė e vėshtirė dhe mė eksituese ėshtė ēarja e algoritmit tė tij. Jam i lumtur sigurisht kur ia dal mbanė njė sipėrmarrjeje tė tillė. Epo mirė ndonjėherė ka tė bėjė edhe me respektin profesional, por nuk ka tė bėjė aspak me atė qė ju e quani “entuziazėm”. Ēdo virus ėshtė njė krim. Hakersat bėjnė gjėra tė kėqija. Unė nuk do tė merrja kurrė njė tė tillė.


  Ju dhe kompania juaj jeni nė njėfarė mėnyre fituesit e njė epoke tė re nė ēėshtjet e njė lufte tė re qė ka nisur.

  Nuk mendoj kėshtu, sepse kjo luftė nuk mund tė ketė fitues, por vetėm viktima dhe grabitqarė. Gjithēka qė ne mund tė bėjmė pėr tė parandaluar ėshtė qė tė pėrpiqemi qė gjėrat tė mos dalin jashtė kontrollit. Vetėm dy gjėra mund tė zgjidhin gjėrat pėr mirė dhe tė dyja janė tė padėshirueshme: ndalimi i kompjuterėve ose ai i njerėzve.


  Edhe pse kompania juaj “KASPERSKY Lab” tani ka 2000 vetė tė punėsuar ėshtė njė biznes i vogėl krahasuar me krijuesit e programeve antivirusė si McAfee dhe Symantec. A mund tė krahasoheni dhe tė mateni me ta?

  Ne sigurisht qė jemi duke u pėrpjekur pėr njė gjė tė tillė. Rusia ėshtė avantazhi ynė kompetitiv mė i rėndėsishėm. Moska nxjerr programuesit mė tė mirė nė botė. Nė Rusi ka shumė universitete jashtėzakonisht tė mira nga pikėpamja teknike.


  Ju dikur jeni trajnuar si kriptolog nga KGB. A ua ka vėshtirėsuar njė gjė e tillė ekspansionin nė Perėndim?

  Jo, por fakti qė jemi njė kompani me rrėnjėt ruse ka pasur ndikimin e vet. Ne me raste pėrballemi me njė lloj dyshimi. Megjithatė, tani jemi numri 1 nė Gjermani dhe jemi duke u pėrhapur shumė edhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe kemi klientė edhe te NATO.


  Cilėt janė aty klientėt tuaj?

  Njė ministėr Mbrojtjeje. Unė nuk do tė mund tė jap emrin e vendit.


  Nga cilat vende vijnė mė shumė viruset?

  Ėshtė e vėshtirė qė tė thuhet, sepse viruset, pėr fat tė keq nuk kanė “pasaportė”. Por tė paktėn mund tė identifikojmė gjuhėn fillestare dhe atė tė momentit qė krijuesi i virusit nis komunikimin dhe jep komandėn.


  Programet ruse nuk merren vetėm me gjėra tė mira. Besoj se rusėt merren edhe me viruse?

  Bazuar nė numrin e viruseve tė programuar ne jemi nė vendin e tretė nė botė pas Kinės dhe Amerikės Latine. Pėr fat tė keq rusėt janė gjithashtu ndėr kriminelėt mė tė sofistikuar tė hapėsirave tė rrjetit. Sė fundi kanė shpikur viruse shumė komplekse dhe bėjnė me porosi programe tė posaēme. Ata pastrojnė para pėrmes internetit. Megjithatė, numri mė i madh i programeve tė dėmshme shkruhet nė kinezisht. Kjo do tė thotė se ata mund tė vijnė direkt nga Kina, por edhe nga Singapori, Malajzia dhe madje edhe Kalifornia ku ka hakersa qė flasin gjuhėn mandarine.


  Shumė e ēuditshme ėshtė qė njė numėr shumė i vogėl virusesh vjen nga India edhe pse ai ėshtė njė nga vendet me potencialin mė tė madh tė specialistėve tė teknologjisė nė botė?

  Nė pėrgjithėsi, niveli i krimit nė Indi ėshtė i vogėl. Ka shumė mundėsi qė tė jetė ēėshtje e mentalitetit. India dhe Kina kanė pothuajse tė njėjtin numėr popullsie, tė njėjtėn dendėsi pėr sa u pėrket kompjuterėve dhe standarde tė ngjashme jetese, si dhe rrėnjė tė njėjta feje. Por Kina lėshon shumė mė tepėr viruse.


  Pėrse Rusia ėshtė duke prodhuar disa nga hakersat mė tė rrezikshėm, por ka shumė pak kompani me shtrirje botėrore si kompania juaj?

  Ėshtė e vėrtetė qė ka pak, por unė shoh njė problem bazė. Nė Rusi niveli i trajnimit teknik ka qenė tradicionalisht i lartė dhe ėshtė pėrcjellė nga mėsuesit te studentėt pėr breza tė tėrė, por nuk ka ndėrkohė profesorė qė dinė se si tė ndėrtojnė njė biznes, sepse pėrgjatė dhjetėvjeēarėve tė komunizmit ne jemi mėsuar tė ndėrtojmė njė lloj tjetėr ekonomie dhe biznesi tipik amerikan nuk ka qenė kurrė nė fokusin tonė. Pjesa mė e madhe e liderėve tė biznesit sot kanė lindur dhe janė shkolluar gjatė epokės komuniste dhe shpesh edhe ata kanė njė lloj reminishence tė viteve tė sė shkuarės. Kur rusėt bėjnė biznes zakonisht e kufizojnė veten me vendet e ish-Bashkimit Sovjetik, sepse me ta ndihem mė komod, sepse janė njerėz qė e flasin gjuhėn e tyre dhe e kuptojnė kulturėn. Shpresoj tė shoh njė gjeneratė tė re qė nuk ka mė frikė pėr kulturat e tjera dhe qė flet frėngjisht.


  Motori i kėrkimit rus nė internet Yandex sė fundi grumbulloi 1.3 miliardė dollarė nė ofertėn fillestare publike nė Nju Jork qė ishte shifra mė e lartė IOP nė industri qė nga rasti i Google

  Qė ėshtė nė fakt njė sinjal shumė i rėndėsishėm pėr shumė njerėz nė Rusi. Njė kompani ruse ka treguar se mund tė jetė e suksesshme me fuqinė e trurit tė saj dhe jo vetėm me burimet natyrore te tė cilat vazhdojmė qė tė mbėshtetemi. Ka pasur njė ėndėrr amerikane dhe tani ka njė ėndėrr ruse dhe ėndrra ruse ėshtė qė tė fitojmė para pa gaz dhe naftė.


  Ju dikur e keni pėrshkruar veten tuaj si njė person paranojak nė ekstrem. Cili mendoni se ėshtė problemi mė i madh qė mund tė shkaktojė ndonjėherė njė virus kompjuterėsh?

  Nė epokėn sovjetike ne kishim njė barsoletė qė thoshte se njė njeri optimist mėson anglisht, sepse ai shpreson qė vendi dikur do tė hapet ndaj Perėndimit dhe se njė pesimist mėson kinezisht, sepse ka frikė se kinezėt njė ditė, herėt ose vonė do tė na pushtojnė, ndėrsa njė realist mėson qė tė pėrdorė kallashnikovin. Kėto ditė ndėrkohė njė optimist mėson kinezisht dhe njė pesimist arabisht.


  Po realisti?

  Ah, ai vazhdon qė tė bėjė praktikė me kallashnikovin. E kam seriozisht. Edhe amerikanėt tani janė duke deklaruar haptazi se do t’i kundėrpėrgjigjen me njė sulm nė shkallė tė gjerė ushtarak sulmit qė mund t’u vijė nga interneti. Por ēfarė do tė bėjnė ata nė rast se njė sulm i tillė nė internet do tė nisė drejt tyre jo nga ndonjė vend tjetėr, por nga brenda territorit tė tyre. Gjithēka varet nga kompjuterėt nė ditė e sotme: qė nga furnizimi me energji elektrike, tek avionėt dhe te gjėra tė dorės sė dytė, por tė rėndėsishme gjithashtu. Unė kam frikė se rrjeti shumė shpejt do tė bėhet njė zonė lufte, njė platformė pėr sulme profesionale apo sulme kritike qė kanė tė bėjnė me infrastrukturėn.


  Kur do tė ndodhė njė gjė e tillė?

  Njė gjė e tillė ka ndodhur tashmė.


  Djali juaj, Ivan, sė fundi u grabit nga njė bandė, por u lirua mė pas i padėmtuar. Sa e rrezikshme ėshtė qė tė jesh i pasur nė Rusi?

  Ėshtė shumė e rrezikshme. Shumė mė e rrezikshme se nė shumė vende tė tjera tė zhvilluara. Fėmijėt e biznesmenėve tė suksesshėm bėhen shpesh pre e grupeve terroriste.


  Biri juaj studion matematikė dhe punon edhe si programues. Mendoni se do ta trashėgojė njė ditė kompaninė tuaj?

  Nėse do tė jetė i mirė mendoj se po.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 10. #70
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  153
  106 falenderime nė 94 postime

  Pėr: Pro apo Kunder Hack-erave?

  Asnje te mire nuk sjellin gjerat ilegale!
  Silence is golden.

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime nė 33 postime

  Pėr: Pro apo Kunder Hack-erave?

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Asnje te mire nuk sjellin gjerat ilegale!
  varet ka hackera idealiste
  ka hackera vandale
  ka crackera

 12. #72
  Moderator Maska e Lazo
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  153
  106 falenderime nė 94 postime

  Pėr: Pro apo Kunder Hack-erave?

  Termi eshte i njejte edhe pse ndahen me kadegori whitewhat blackhat etj..
  Silence is golden.

 13. #73
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  296
  Faleminderit
  15
  35 falenderime nė 33 postime

  Pėr: Pro apo Kunder Hack-erave?

  Citim Postuar mė parė nga Lazo Lexo Postimin
  Termi eshte i njejte edhe pse ndahen me kadegori whitewhat blackhat etj..
  shiko personi i zakonshem bile kollaj fare pre i nje hakeri
  prandaj duhet te urosh te kesh te besh me ndonje te mire dhe qe nuk te ben dem
  se blackhat dhe cracker te marrin me qafe.

  fillimisht dhe historikisht fjala hacker ka kuptim te mire
  ata qe nuk merrnin vesh e demonizuan kete fjale

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •