Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911

    Talking Mbėrrin: Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx

    Neser mesa duket behet publik versioni final i Ubuntu 10.04 LTS (Long Term Support) Lucid Lynx.
    Mezi po pres ta shkarkoj dhe ta provoj. Feedbacks kane qene shume te mirae deri tani.

    Temat jane krejt te reja, dhe sipas thashethemeve, versioni final do te kete edhe nje teme tjeter qe nuk eshte bere publike ne betat dhe RC, "e cila thjesht do ti mahnise perdoruesit". Ambiance dhe Radiance jane dy temat e reja, te cilat se bashku me wallpapers, ikonat e reja dhe indikatoret e rinj, kane sjelle nje ndryshim rrenjesor ne pamjen e jashtme te ubuntu, duke e sjelle me prane pamjes se fresket te desktopit te nje MAC.

    Perfshin Kernelin e ri 2.6.32-21.32, Gnome-in e fundit, KDE SC 4.4, boot me te shpejte fale heqjes se HAL, integrim te plote me rrejtet sociale si Facebook e Twitter etj etj.

    Informacion me te detajuar mund te gjeni ketu :
    http://www.ubuntu.com/getubuntu/rele...s/1004overview

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Ubuntu Sucks,

    iku koha kur nje distribucion linux fluturonte ne nje makine te qelbur,
    kurse tani dashje pa dashje sistemet linux po kthehen ne nje lloj windowsi te ri.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  3. #3
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Ubuntu Sucks
    Yeah... and swallows to...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Ubuntu Sucks,

    iku koha kur nje distribucion linux fluturonte ne nje makine te qelbur,
    kurse tani dashje pa dashje sistemet linux po kthehen ne nje lloj windowsi te ri.
    sa duhet per nje distribuzion Linux sipas teje?

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-02-2009
    Postime
    93
    qfar na sherben Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx nese mund te me jepni me shum informcione

  6. #6
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga francisko Lexo Postimin
    qfar na sherben Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx nese mund te me jepni me shum informcione
    Eshte nje sistem operativ. Mund ta instalosh ne nje kompjuter ne vend te windows, ose paralelisht me te.
    Gezon avantazhin se te gjitha programet i ke falas, njesoj si vete sistemin. Performon me mire dhe me shpejt se Windows per te njejtat parametra.
    Nderkohe meson dicka te re dhe e pergatit veten per te ardhmen.


    Ne veren e ketij viti, pritet qe shume prodhues te hedhin ne treg PC me kete version te Ubuntu te instaluar.

  7. #7

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    omni-megalomani-potent
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  9. #9
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    omni-megalomani-potent
    Preferoj ti tregoj qe ne fillim kush e ka kontrollin

  10. #10
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Kinney... provoje nje here se ecen rakete

    http://i43.tinypic.com/hwhnj8.png

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Me gjithe qef po kam ca vjet qe nuk kam PC timin, nuk na lejohet te veme dore tek ai i punes.
    E di si eshte puna,
    Kishim(dhe kemi akoma) nje projekt ne per te ndihmuar femijet e semure ne spitale,
    edhe, keta kaqolat e telekomit italian perdoren terminale touchscreen me 1gb ram, me ubuntu desktop 9.7, dhe meqe nuk kishte driverin e duhur per skeden grafike nje pjese e mire e procesorit ikte per lesh,
    shto ketu se programi jone ishe i shkruar ne flash/AIR, shkonte CPU tek 90%, ndersa ne windows nuk i kalonte 40%.
    U desh qe sistemistet te lehtesonin distribucionin ne minimum qe u lehtesua pak,
    qe aty e kam marre shume zet kete ubuntu.
    po do thuash ti qe nuk ka fakte qe fajin e kishte ubuntu,
    po ēa ti besh kur te kap fiksimi, nuk hyn me arsyeja.
    Po deri sa te kem laptopin tim kushedi ēa do dali tjeter, do shofim e do bejme
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e xubuntu
    Anėtarėsuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    168
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Me gjithe qef po kam ca vjet qe nuk kam PC timin, nuk na lejohet te veme dore tek ai i punes.
    E di si eshte puna,
    Kishim(dhe kemi akoma) nje projekt ne per te ndihmuar femijet e semure ne spitale,
    edhe, keta kaqolat e telekomit italian perdoren terminale touchscreen me 1gb ram, me ubuntu desktop 9.7, dhe meqe nuk kishte driverin e duhur per skeden grafike nje pjese e mire e procesorit ikte per lesh,
    shto ketu se programi jone ishe i shkruar ne flash/AIR, shkonte CPU tek 90%, ndersa ne windows nuk i kalonte 40%.
    U desh qe sistemistet te lehtesonin distribucionin ne minimum qe u lehtesua pak,
    qe aty e kam marre shume zet kete ubuntu.
    po do thuash ti qe nuk ka fakte qe fajin e kishte ubuntu,
    po ēa ti besh kur te kap fiksimi, nuk hyn me arsyeja.
    Po deri sa te kem laptopin tim kushedi ēa do dali tjeter, do shofim e do bejme
    me qe e ke marr zet Ubuntu rri te windowsi, pastaj te Ubuntu perdoret terminali nuk ka next next, mun ta kesh te veshtire nuk eshte per te gjithe
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xubuntu : 03-05-2010 mė 17:54

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga xubuntu Lexo Postimin
    me qe e ke marr zet Ubuntu rri te windowsi, pastaj te Ubuntu perdoret terminali nuk ka next next, mun ta kesh te veshtire nuk eshte per te gjithe
    edhe ne windows perdoret terminali , une e dua jashte mase linux dhe e perdor perdite per motive pune,
    po nuk ka lidhje,
    e shpjegova me siper arsyen pse nuk me pelqen ubuntu.

    pastaj nuk shoh pse duhet te jem i detyruar te zgjedh ose ubuntu ose windows, ku ka dhjetra alternativa te tjera shperndarjesh Linux,
    te preferuarit e mi Slackware dhe Knoppix.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kinney : 03-05-2010 mė 18:12
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  14. #14
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Mua deri tani... me kane pelqeyer openSUSE dhe ubuntu... sidomos per laptop njehjere jane shume te mire. Perdorim personal nenkuptohet...
    Edhe ne suport hardware flas... me ubunutu mu desh vetem te shkarkoja nje driver broadcom... te cilin e identifikoi dhe e shkarkoi vete...

    Ubuntu tani mund ta instaloje edhe nje 2 vjecar... nuk ka gje qe te shkon ne mendje qe nuk mund ta besh...
    U be 2 dite nuk kam be fare switch ne windows

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e nince_tutes
    Anėtarėsuar
    17-12-2007
    Postime
    217
    Momentalisht po shkruaj nga Ubuntu 10.04.
    E kam instaluar "Inside Windows", dhe po m shijon, sepse dhe audio punon n kete menyre, nderkohe me versionet e meparshme, "Inside Windows" nuk funxiononin driverat e audios.

    E kane bere kaq t lehte per ta instaluar, saqe, kushdo q nuk e deshiron stresin e viruseve, dhe i duhet PC per navigim n internet, fare mire mund ta perdore kete.

  16. #16
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga nince_tutes Lexo Postimin
    Momentalisht po shkruaj nga Ubuntu 10.04.
    E kam instaluar "Inside Windows", dhe po m shijon, sepse dhe audio punon n kete menyre, nderkohe me versionet e meparshme, "Inside Windows" nuk funxiononin driverat e audios.

    E kane bere kaq t lehte per ta instaluar, saqe, kushdo q nuk e deshiron stresin e viruseve, dhe i duhet PC per navigim n internet, fare mire mund ta perdore kete.
    Shume mire e ke thene... Instalimi me Wubi eshte i thjeshte fare...thuaji sa GB do ti japesh, username edhe pass... install.

    Edhe c'instalimi po nga windows... me add remove programs... e heq pa lene asnje gjurme nese deshiron edhe ben restore boot.ini.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-11-2009
    Postime
    4

    Smile

    [QUOTE=Force-Intruder;2698479]Kinney... provoje nje here se ecen rakete

    http://i43.tinypic.com/hwhnj8.png[/Q
    force-intruder a mund te me thuash se ku mund ta downlodoj nji si kyu avant navigator por jo per lnux se ate e di por per windows 7 dhe mundesisht e dua ne forme rrethi nqs e ke parasysh . do me ndihmoje shum me linkun e ketij programi pasi nuk ja di as emrin flm per mirkuptimin klm

  18. #18
    Dr
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    ne perendim
    Postime
    338
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Me gjithe qef po kam ca vjet qe nuk kam PC timin, nuk na lejohet te veme dore tek ai i punes.
    E di si eshte puna,
    Kishim(dhe kemi akoma) nje projekt ne per te ndihmuar femijet e semure ne spitale,
    edhe, keta kaqolat e telekomit italian perdoren terminale touchscreen me 1gb ram, me ubuntu desktop 9.7, dhe meqe nuk kishte driverin e duhur per skeden grafike nje pjese e mire e procesorit ikte per lesh,
    shto ketu se programi jone ishe i shkruar ne flash/AIR, shkonte CPU tek 90%, ndersa ne windows nuk i kalonte 40%.
    U desh qe sistemistet te lehtesonin distribucionin ne minimum qe u lehtesua pak,
    qe aty e kam marre shume zet kete ubuntu.
    po do thuash ti qe nuk ka fakte qe fajin e kishte ubuntu,
    po ēa ti besh kur te kap fiksimi, nuk hyn me arsyeja.
    Po deri sa te kem laptopin tim kushedi ēa do dali tjeter, do shofim e do bejme
    Kinny mor dushbag, sta ka fajin ubuntu qe e ke ramin 1 gig apo karten a grafikes viktim. Ubuntu eshte nje distribucion shume i lehte per ata qe sa kane filluar te merren me linux. Une kam 3 vjet qe e perdor dhe sua tja di as per viruse, i ben te gjitha punet qe nje laptop duhet te bej, kam mesuar skripte, ben encryptimin e skedareve personal, kam bere skripte qe automatikisht bejne shkarkimin e programeve qe i kam qef, mi perpunojne e mi bejne gati ti kaloj te telefoni mobil. Linux eshte lirija, lirija nga viruset, lirija dijes, kenaqesi qe te merresh me kompjuter.

  19. #19
    DuRrEsAk&MoDeRaToR Maska e Bledari
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Durres - Shqiperi
    Postime
    2,071
    Atehere beni nje teme se si mund ta instalojme kete windows linux ubuntu qe dhe ne te tjeret te behemi perdorues te ksaj.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •