Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
  1. #21
    Citim Postuar mė parė nga .IQ Lexo Postimin
    http://<a href="http://www.youtube.c...r_embedded</a>

    Lus All-llahun te na fale mekatet qe i bejm ndaj priderve, ti udhezoj dhe ti fal femijet tan per mekatet qe bejne ndaj neve.


    Zoti yt ka dhėnė urdhėr tė prerė qė tė mos adhuroni tjetėr pos Tij, qė tė silleni nė mėnyrė bamirėse ndaj prindėrve. Nėse njėrin prej tyre, ose qė tė dy, i ka kapur pleqėria pranė kujdesit tėnd, atėherė mos u thuaj atyre as "of - oh", as mos u bė i vrazhdė ndaj tyre, po atyre thuaju fjalė tė mira (tė buta respektuese).
    Dhe nė shenjė mėshire shtrije pranė tyre krahun pėrulės e respektues dhe thuaj: "Zoti im! mėshiroi ata tė dy, sikurse mė edukuan mua kur isha i vogėl". (Isra: 23-24)




    Kete video e kam pare qe moti, eshte metevertete nje mesazh i bukur.

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    me falni se me ra rruga rastesisht ne kete teme se pashe titullin e filmit grek dhe thashe c'lidhje mund te kete me komunitetin musliman.




    Filmi ne fjale eshte reklama qe i behet nje semundje te quajtur ALZHEIMER
    ku truri i njeriut fillon e thahet dhe as nuk mund te krahasohet me ate te nje femije

    Nqs nje femije i vogel ben shume pyetje nga kureshtja sepse e trurin e ka aq te njome sa deshiron te thithe gjithcka , nderkoh qe i nje te moshuari ben gjithmon te njejten pyetje sepse ka harruar se c'tha para dy sekonde...............

    Sigurisht qe duhen respektuar prinderit , per persona kur arrijne ne nje faze te fundit te kesaj semundje nuk njohin me as femijet e tyre jane te shkeputur nga realiteti, sepse eshte semundja e ketille..........

    Eshte nje teme nga Pranvera Bica me tematike te ngjajshme: Mbi problemet serioze qe shqetesojne moshen e trete ku per fat te keq ka munguar pjesmarja e anetareve.

    Sa i perket Alzheimer, kam punuar nje kohe me pacienta te cilet vuajne nga Alzheimer. Per femijet dhe pjestaret tjere te familjes eshte shume rende ta akceptojne nje ndryshim te tille radikal tek prindet. Nga njerez vital shenderohen ne njerez te thyer ku edhe mvarsisht nga stadiumi i Alzheimer ndryshon gjendja e tyre. Disa jane harrestar, disa agresiv, disa femijor dhe disa pasiv, te palevizshem dhe nuk realizojne aspak realitetin rreth tyre (ne stadiumin e fundit te Alzheimer).

    Experience pozitive kemi bere me terapine simbas Naomi Feil (Validation) madje kemi bere edhe trajnime te anetareve te familjes qe te arrijne ne rradhe te pare ta akceptojne dhe kuptojne gjendjen e prinderve, mos i marrin sjelljet e tyre personale, dhe te dine si te sillen me ta ne situata te ndryshme.

    Une vete jam kunder te dergohen prindet ne azil pleqesh, por nga experienca them se ka raste ku metevertete pa perkrahje profesionale nuk ia del mbare asnje familje me rastet e renda (ndasht Alzheimer, ndasht semundjet tjera te renda psiqike)


    Teme e gjere per diskutim.


    Pershendetje

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar mė parė nga .IQ Lexo Postimin
    http://<a href="http://www.youtube.c...r_embedded</a>

    Lus All-llahun te na fale mekatet qe i bejm ndaj priderve, ti udhezoj dhe ti fal femijet tan per mekatet qe bejne ndaj neve.
    bukur fort. mjaft mire , por vec se ketu kemi te bejme vec me nje rast ku behet fjale per nje te prind te semure por ,




    kur kemi te bejme me prinder te cilet kane qene te papergjegjshem dhe nuk i kane ritur femijet e tyre me dashuri kujdes dhe dhembshuri , ku ne shtepite e tyre egzistonte dhuna psikologjike dhe fizike , ku te poshteronin dhe te mbysnin shpirtin e femijes ,me menyren e tyre te gabuar , dhe sa per djeni prinderit tane kane qene frikacake , te pandjershem pasi mbeshtetten regjimin komunist dhe nuk luftuan per te ardhmen e femijeve te tyre per te jetuar ne shqiperi , me te drejtat e tyre dhe ne mireqenie , por se ne femijet e tyre u deturuam te ikim larg aydheut dhe punojme fort per tia dale mbane , dhe asgje nuk kemi mare prej prinderve tane por vecse kujtime te keqija dhe nje mizerje te pafundme .


    te tille prinder jua kam fale , dhe nuk i dua fare

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Citim Postuar mė parė nga Dritė Lexo Postimin
    Eshte nje teme nga Pranvera Bica me tematike te ngjajshme: Mbi problemet serioze qe shqetesojne moshen e trete ku per fat te keq ka munguar pjesmarja e anetareve.

    Sa i perket Alzheimer, kam punuar nje kohe me pacienta te cilet vuajne nga Alzheimer. Per femijet dhe pjestaret tjere te familjes eshte shume rende ta akceptojne nje ndryshim te tille radikal tek prindet. Nga njerez vital shenderohen ne njerez te thyer ku edhe mvarsisht nga stadiumi i Alzheimer ndryshon gjendja e tyre. Disa jane harrestar, disa agresiv, disa femijor dhe disa pasiv, te palevizshem dhe nuk realizojne aspak realitetin rreth tyre (ne stadiumin e fundit te Alzheimer).

    Experience pozitive kemi bere me terapine simbas Naomi Feil (Validation) madje kemi bere edhe trajnime te anetareve te familjes qe te arrijne ne rradhe te pare ta akceptojne dhe kuptojne gjendjen e prinderve, mos i marrin sjelljet e tyre personale, dhe te dine si te sillen me ta ne situata te ndryshme.

    Une vete jam kunder te dergohen prindet ne azil pleqesh, por nga experienca them se ka raste ku metevertete pa perkrahje profesionale nuk ia del mbare asnje familje me rastet e renda (ndasht Alzheimer, ndasht semundjet tjera te renda psiqike)


    Teme e gjere per diskutim.


    Pershendetje
    shume interesante cfare keni shkruar

    por shqiptaret e keqperdorin fjalen azil , tek ne kjo gje nuk konceptohet gje qe jam me se e bindur se kohet do ndryshojne edhe tek ne.
    Azile ne vendet e perendimit jane perhapur sepse njerezit ketu jetojne shume gjate mesatarja e moshesh per femra ka arritur deri ne 84 vjec dhe per meshkuj 82 vjec .


    Ndersa ne shqiperi meshatarja e moshesh nuk e besoj se e kalon te 60 vjeceve , jo se lindjet jane te shumta , por njerezit vdesin shpejt nga neglizhenca nga niveli i shendetesise nga kushtet e jetes.


    Tek ne njerezit vdesin tak fak , te paket jane ata qe dergjen me vite me rradhe ne krevat ne gjirin e familjes.
    Ndersa ne vendat e tjera kohegjatesia e jetes te te moshuarve ka cuar qe njerezit ti cojne neper azil ku afrohen shebime mjeksore.
    Thuhet qe semundja e Alzhemerit nuk kap ata qe kane nje regjim alimentar mediteranian , por ideja eshte se mediteranianet vdesin te rinj ndersa kjo semundje shfaqet pas 60 vjeteve.........

    Te bejme vetem nje paralelizem te vogel

    prinderit na lindin , pa na pyetur.........
    jemi te vegjel , dy , tre , dhjete kile , qajme dite e nate, behemi ppis nga te gjitha anet , i shqetesojme nate e dite , ata na mbajne ne krahe derisa rritemi
    u japim edhe momente gezimi

    tani kur prinderit rriten , plaken , semuren , nuk kane mundesi te levizin , e humbasin mendjen , nuk te njohin sepse ashtu i ben semundja , ti deshiron ti mbash ne krahe por nuk mundesh sepse peshojne 100 kg nganjehere, pavaresisht nga dashuria respekti, por nuk ja del dot
    prandaj jane krijuar edhe azilet



    Nje here nje profesor qe merreshe me keto probleme tha
    kurre nuk do mundem te laje pjeset intime te prinderve te mi, prandaj edhe bejne apel ne organizata te ketilla
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  5. #25
    prinderit na lindin , pa na pyetur.........
    jemi te vegjel , dy , tre , dhjete kile , qajme dite e nate, behemi ppis nga te gjitha anet , i shqetesojme nate e dite , ata na mbajne ne krahe derisa rritemi
    u japim edhe momente gezimi

    tani kur prinderit rriten , plaken , semuren , nuk kane mundesi te levizin , e humbasin mendjen , nuk te njohin sepse ashtu i ben semundja , ti deshiron ti mbash ne krahe por nuk mundesh sepse peshojne 100 kg nganjehere, pavaresisht nga dashuria respekti, por nuk ja del dot
    prandaj jane krijuar edhe azilet



    Nje here nje profesor qe merreshe me keto probleme tha
    kurre nuk do mundem te laje pjeset intime te prinderve te mi, prandaj edhe bejne apel ne organizata te ketilla

    ke te drejte me krahasimin qe ke bere. Prandaj edhe thash ne postimin paraprak, ka situata kur nje familje nuk ja del mbare pa perkrahje profesionale me nje anetare te semure. Pastaj nuk mund ta krahasojsh kujdesin nga familja te cilet nuk kan aspak njohuri mjeksore rreth problemit, me ate te dikujt i cili eshte specializuar ne ate drejtim.

    Une meqe vete me vite kam punuar neper azile pleqesh dhe klinika te ndryshme mund te te them se jam shume kritike. E them kete sepse me syte e mi kam pare skandale nga te ndryshme, inkompetence dhe gjera qe thjeshte ta plasin zemren. Jo gjith azile perkujdesen mire per pacientet e tyre. Ne kliniken ku kam qene se fundmi ka pasur madje raste keqtrajtimesh nga ana e infermiereve.
    E imagjinon dot qe dikush thjeshte se eshte i padisponuar gjate nderimit te nates te ta reh prindin ne menyre cnjerzore?
    Mos flas per rastet kur nuk i kan ushqyer si duhet dhe pacientet kan humbur shume peshe, nuk ju kan dhene lengje dhe kan dehidruar, kan dhene me teprice sedativa dhe koktail medikamentash sa qe ka pas edhe raste vdekje etj etj.

    Nje sistem qe mua personalisht me pelqen ketu dhe qe mendoj se do te kishte qene pozitive edhe per trojet shqiptare eshte kujdesi shtepiak. Familjet te cilet kane nevoje per perkrahje, nga shteti te ju dergohet personel simbas nevojave tyre (infermiere, ndihmese shtepiake, punetor social, terapeute te ndryshem etj) te cilet do ta vizitojne rregullisht familjen dhe perkrahin aty ku kane nevoje.

    Kjo eshte pozitive sepse:
    - pacientat nuk i largon nga rrethi ku jan mesuar te jetojne, jane perseri ne gjirin e tyre familjar. (shperngulja ne azil pleqesh eshte teper e rende per ata dhe ngarkese e rende psiqike e cila shpesh edhe sjell perkeqesimin e gjendjes pergjithshme shendetesore)
    - familjareve ju lehtesohet kujdesi me te semuret dhe me perkrahje trajnohen si te organizojne dhe ballafaqojne me lehtesi perditshmerine e tyre.


    Gjithsesi, keta jane gjera te largta sepse shtetet tona tash per tash nuk funksionojne si duhet, sistemi shendetesor dhe social eshte katastrofal dhe nuk i perkrah keta familje financiarisht. Jo cdokush ka mundesi ti paguaje nga xhepi i vete...

    Pershendetje

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •