Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964

  Raporti: Shqipria dshtoi me standardet, probleme me zgjedhjet dhe mediat

  Raporti: Shqipria dshtoi me standardet, probleme me zgjedhjet dhe presionin ndaj medies

  Zgjedhjet parlamentare pa standarde, qe sollen dhe bojkotin 6-mujor te opozites ne Kuvend, dobesia e institucioneve, sidodomos te Gjyqesorit, korrupsioni i perhapur dhe liria e manget e medies per shkak te presionit te qeverise,jane problemet kryesore qe nenvizohen ne raportin e FRIDE, nje organizate joftimprurese me qender ne Madrid, qe merr ne analize nivelin e demokracise ne Shqiperi.

  E gjith Shqipria dshtoi n arritjen e standardeve q krkohen nga nj vend antar i NATO-s. Si OSBE-ja ashtu edhe BE-ja, shprehen shqetsim rreth disa shtjeve proceduriale t zgjedhjeve dhe politizimin e procesit t numrimit t votave. Si vren edhe OSBE-ja n raportin e qershorit, prmirsimet e arritura n regjistrimin e votuesve, u zbehn nga politizimi i aspekteve teknike t procesit nga partit politike dhe dhuna e vrejtur gjat fushats elektorale, q uli besimin e publikut n procesin zgjedhor,- thuhet ne raport.

  Por debati u perqendrua me shume ne numerimin e votave. Kodi Elektoral autorizonte Komisionin Lokal Zgjedhor, per te deklaruar nje kuti votimi te pavlefshme duke e perjashtuar nga tabela e rezultateve. Sipas OSBE, partite politike filluan te nderhynin ne numerim dhe procesi u ngadalesua sidomos ne ato qytete, ku dukej qarte nje shperndarje favorizuese e mandateve per njeren pale. Ky rast u vu re ne Fier, ku votat e panumeruara besohej, se do te ngushtonin garen mes koalicionit, qe kryesohej nga demokratet dhe atij, qe kryesohej nga socialistet. Se fundmi, nje kerkese e socialisteve per te marre parasysh rezultatin ne dy qendra votimi, qe ishin numeruar, por nuk ishin shtuar ne tabelen e rezultateve, u hodh poshte nga shumica ne KQZ. Ky vendim u apelua ne kolegjin zgjedhor, por u rrezua nga gjyqtaret, te cilet ishin nen nje presion te pashoq politik. Per me teper, kur ky raport po publikohej, dolen ne pah prova te reja, si rasti i kutise se Ruzhdies, qe nxori ne drite fakte te kundeshtueshmne vjedhjeje. Mbajtja e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme ne fakt eshte nje nga tiparet kryesore te demokracise. Megjithate qe nga 1992 asnje nga zgjedhjet e mbajtura ne Shqiperi, nuk eshte cilesuar nga OSBE brenda standardeve evropiane. Per me teper, pothuajse te gjitha proceset elektorale jane kontestuar nga partia humbese. Piket e Shqiperise ne raportin e Freedom House per 2007-2008 ishin shume te uleta, madje shqetesuese, dhe standardet e zgjedhjeve ishin po ashtu te uleta, krahasuar edhe me vendet fqinje. Shqiperia kaloi ne dy etapa te rendesishme te ndryshimit te legjislacionit zgjedhor ne 2008. E para ne prill, qe kishte te bente me paketen e ndryshimeve Kushtetuese, ku sistemi zgjedhor u zevendesua me ate Proporcional Rajonal me lista te mbyllura. Pjesa e dyte e legjislacionit ishte kodi elektoral, i miratuar ne fund te 2008 nga dy partite e medha. Kodi elektoral u kritikua ashper nga partite e vogla, por nderkombetaret argumentuan, se ai lejonte nje sistem politik me te thjeshte ne Shqiperi. Shqetesimi me i madh i nderkombetareve iu adresua mungeses se transparences ne menyren se si u miratua legjislacioni. Komisioni i Venecias iu kujtoi autoriteteve vendase se kodi duhet te ndryshohet dhe t`i perafrohet linjes se standarteve te OSBE dhe Komisionit Evropian. Gjate fushates elektorale nje drejtues lokal i partise demokristiane u vra ne veri te Shqiperise, kur makina e tij shpertheu ne afersi te Shkodres. Nje deputet i opozites, gjithashtu u ekzekutua ne jug te vendit. Duke pare keto incidente, nderkombetaret apeluan qe fushata te ishte e qete, ndersa OSBE verejti qe ajo po zhvillohej ne nje mjedis te acaruar politik dhe ashtu si edhe ne zgjedhjet e meparshme, ishte karakterizuar nga nje numer i larte akuzash drejtuar partise ne pushtet per dhune elektorale, disa nga te cilat ishin konfirmuar.

  Per sa i perket korrupsionit dhe funksionimit te sistemit gjyqesor, ne raport citohen specifikisht rastet e ish-ministrit te Mbrojtjes Mediu dhe ish-ministrit te Transporteve Basha, dosjet e te cileve u mbyllen nga drejtesia, por pa u perballur me akuzat

  Shum shtje korrupsioni jan shtyr apo pezulluar n mnyr t dyshimt. Nj ndr shembujt, sht gjyqi ndaj ish-ministrit t mbrojtjes Fatmir Mediu n lidhje me shprthimin e fabriks s municioneve n Grdec n vitin 2008, ku humbn jetn 26 persona. Pavarsisht faktit se zoti Mediu dha dorheqjen n 17 mars t 2006 dhe iu hoq imuniteti parlamentar, shtja ndaj tij u pezullua pas emrimit si ministr n kabinetin Berisha n shtator t 2009, duke luajtur me kartn e imunitetit. Gjykata e Lart hoqi akuzat kundr Mediut, duke argumentuar se nuk kishte mjaftueshm prova pr ti krkuar parlamentit heqjen e imunitetit pr t dytn her. Nj tjetr proces sht ai i ish-ministrit t Transporteve Lulzim Basha n lidhje me korrupsionin n ndrtimin e rrugs Durrs-Kuks. Kjo shtje u pezullua pr shkak procedurash, vendim ky q u kundrshtua nga ekspertt ndrkombtare, t cilt e cilsuan si mjaft subjektiv,- thuhet ne raport.

  Liria e medies, thuhet ne dokument, eshte e kufizuar mjaft, si pasoje e ushtrimit te presionit qeveritar. Ne raport evidentohen raste si nxerrja jashte ambienteve te redaksise te gazetareve te TemA, dhuna ndaj gazetarit mero baze apo edhe gjobat ndaj disa televizioneve.

  Gazetart ankohen se nse nj media refuzon ti bindet qeveris, ather shum shpejt ajo sht jasht loje prmes mekanizmave t tjera, si jan rritja e taksave. Nj shembull i ngjashm sht ai me gazetn TemA, e cila n vitin 2008 nisi nj seri investigimesh rreth korrupsionit qeveritar. N janar gazetart jan nxjerr jasht ambienteve t redaksis nga policia, pavarsisht se kishte nj urdhr gjykate, q e ndalonte kt. N nj rast t ngjashm, Top Media u gjobit me nj shum prej 13 milion eurosh n vitin 2007, ndrkoh q presioni prmes gjobave sht kryer edhe me mediet e tjera. Ktu mund t prmendet gjoba ndaj News24, i cili transmetoi nj insert satirik pr kryeministrin Berisha,- thuhet ne raport.

  Raporti per demokracine ne Shqiperi eshte realizuar permes 40 intervistave dhe konsultave me zyrtare te huaj, gazetare, analiste, eksperte ligjore si dhe duke u bazuar ne raportet e Komisionit Evropian, Reportereve pa Kufij dhe OSBE-ODIHR.
  Albania Uber Alles

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-12-2005
  Postime
  252
  uf uf uf sa raporti osht ka jepet per Shqiperin nccncnn sdi ku po i gjejn Shqiptaret keto raporte te ketyre organizatave fantazma!

  Raporti i zyrtareve te Be-s qe ishin per vizite ne Shqiperi,pritet te jet pozitiv sipas Top-chanalit te edvinit...kjo ka rendesi per tjerat shendosh Shqiptaret

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  na marte te keqen europa
  JO SEKS PARA MARTESE

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  meqe ferideja ka then ashtu ahere o shokeni envero-ed-rucista o burrani se paski arsye madhore te beni yxhym ne revolucionin 8 ditor..

  po shtip median saliu..
  e shkreta media cpo heq..
  nuku po ja ze vidhet bemeveja tipi fundit..

  lol

  cfar suslovash..

  ti kish pas ramizi me 90 ten keto pikcat e dhise te medias edviniste.. ja kish hedhur pluralizmit mire..

  o po koken hengshin organizatoret e revolucionit 8 ditor.. qe synon te beje diktaturen 80 vjecare edvino khmer rruzho ruciste..

  do flasim me 5 maj..

  mbani mend ckini folur..

  do thoni pastaj.. jo po nuk na e muarr mendja se do benej kasaphane..


  dhe me 97 gjenin keshtu sondazhe feriderash.. para revolucionit..

  kushedi cthot zani corrushi i zabit gjinushit.. kur lexon gazetat ne burrel..

 5. #5
  Lajm i ri,Shqiperia deshtoi.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2005
  Postime
  435
  Ende po mirreni me deklarata fantazme o te shkrete edvinista te leckosur e te rreckosur, te zhytur e te alivanosur nga vet Edvin Ramja?

  Te kota i keni deshirat e zeza per te denuar Shqiperine. Ju dhe Edvin Ramja do te shkaterroheni pameshirshem nga drejtesia.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-04-2008
  Postime
  530
  Shume i njeanshem me duket artikulli te posti i pare. Me kete dua te them se permend vetem anet negative dhe jo ato positive te artikullit. Nga e ka burimin?

  Raporti i "think-tank"ut FRIDE thot: "Progress was acknowledged in some specific areas, such as the fight against petty corruption and the consolidation of free speech, but concern was raised over the situation of the rule of law, the judiciary, management of elections, media independence and the control over high-level corruption."

  me pak fjale:

  "Progres eshte verejtur ne aspekte specifike, si per shembull ne luften kunder korrupsionit ne nivele te uleta dhe ne konsolidimin e lirise se fjales, por shqetesime jane ngritur mbi ‘regulloren e ligjit', gjyqesorin, menaxhimin e zgjedhjeve, pavaresine e medies dhe kontroll mbi korrupsion te nivelit te lart."

  Raporti nuk thot (ashtu sic thot artikulli i pare ne kete teme) qe keto shqetesime ekzistojne si pasoje e "presionit te qeverise". Per ta lexuar te plotin ne anglisht, shkoni ketu: http://www.fride.org/publication/758...acy-in-albania

  Persa i perket "Regulloren e Ligjit” raporti thot:

  “Nderkohe qe burime domestike dhe nderkombetare sugjerojne qe standartet ligjore jane permiresuar dukshem vitet e fundit, perseri ka shqetesime lidhur me mundesine e legjislacionit per te krijuar nje system bazuar ne principet e regullit dhe parashikimit ne mbrojtjen e shtetasve nga perdorimi i parregullt i autoritetit.”

  Gjyqesori

  Raporti thot “pak progress eshte bere ne lidhje me gjyqesorin qe nga fillimi viteve 2000” dhe permend 5 probleme qe ndikojne negativisht ne pavaresine e gjyqesorit.

  Persa i perket zgjedhjeve raporti thot: “Qe ne 1992, asnje nga zgjedhjet ne Shqiperi nuk eshte konsideruar e lire dhe e drejte nga OSBEja, dhe ato nuk i jane puqur standarteve nderkombetare. Vleresimi i Shqiperise ne 2008 nga Freedom House ne lidhje me procesin electoral ish teper i ulet” Megjithate…Zgjedhjet e korrikut 2009 perfaqesuan nje hap perpara dhe OSBEja pohoi qe “progress i kapshem” ish arritur…”

  Bojkoti i opposites, thot raporti, ka demtuar (nenvleresuar) institutet demokratike.

  Per pavaresine e medies thot se Shqiperia ka vajt nga vleresim i 34 ne 2003, sipas raportit te Gazetareve pa Kufij, ne 88 ne 2009en. Media eshte e polarizuar dhe e ndikuar politikisht. Gazetat dhe televizionet kryesore jane te ndikuara nga dy partite kryesore politike. Pra ndikimi ne medie ne Shqiperi nuk vjen vetem nga PD, por vjen edhe nga PS. Shkaqet? $$$


  Ne konkluzion, raporti nuk sugjeron qe Shqiperia ka deshtuar. Ai thot se Shqiperia nuk ka ecur mbrapsh, por tregon shqetesime se Shqiperia mund te jete duke rreshkitur ne nje gjendje amullie.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BlerinaL : 22-04-2010 m 20:57

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2005
  Postime
  435
  Edhe kur Shqiperia u antaresua ne NATO, keto mediat qe jane verberisht ne sherbim te Edvin Ramjes shkruanin gjera te tilla se kinse kane informata tejet sekrete mirepo ne fund keto media dhe dezinformatat e tyre shkriheshin si vesa prej diellit.

  Nuk shkohet perpara me genjeshtra dhe trilime te tilla e te ndyra. Shqiperia po hecen perpara me hapa te sigurte dhe se genjeshtrat e felliqura te disa mediave te Edvin Ramjes nuk do te bejne asnje efekt por vetem se do ta tregojne fytyren e vertete e te ndyre te Edvin Ramjes dhe mediave qe jane verberisht ne sherbim te Edvin Ramjes.
  Turpi do ti mbuloje keto krijesa te coroditura.

 9. #9
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  meqe nje pjese e mire e shqiptareve e kalojne diten kafeneve eshte normale qe te dalin edhe shkrime te tilla

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  lol

  shoku jani po ben shamata per ca pulbardha e dallge deti imagjinare e ben sikur harron se te asfalia u mbeshtet ne 97 ten per ta coptuar shqiperine jo ne dallget e detit ne mes Jonit po mu ne zemer te saje ne Lushnje shkumbin vlore e elbasan e cerrik.. duke e thyer me dysh atdheun..

  nuk ju harrojme o xhelate..

  ishte Tancu Cilleri ajo zonja e forte.. qe ju a ndali hovin juve.. e ju tha..nuk e leme shqiperine ta coptoni..

  mos harro..


  ..


  Ne emer te kujt po e kerkoni ju revolucionin?
  askush me mire se ty o shoku Jani nuk e di qe kryetari yt edvin enver hoxha.. kerkon per nje firme mbi nje leje ndertmi mbi 100 000 euro te thata..

  mos u hiqni sikur po beni revolucion per atdhe per drejtesi..
  kurre me qarte nuk eshte pare se kush jane kapot e kapterret e ketij revolucioni..
  Gjithe llumi enverist..

  por me duket se po shkoni per vetlla e do nxirrni sit kte radhe..

  nuk besoj se do pranoje tirana ta LEK COK-zoni ju kte radhe me luize seseret e kodhelet e aldo dadet e monstrat e tjera khmer rruzhe.. se me ju thene staliniste ju zbukurojme pak..

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  E mor i rrjedhur e ne 97 e beri asfalia ate pune se ashtu na do greku ne cope cope.
  Po kush qe ne krye te shtetit qe te mos e linte te behej cope cope qe sali krimineli.
  Po ato qe si beri dot ne 97 po i ben ne paqe sot o kerme.
  Tirr sa te duash cmendurira revolucionesh ti po per ate detin qe deshi tu fale grkerve kurre nuk flet ti llum i Salise. As per varrezat greke nuk flet ti qafir.
  As per bolanon e kseresn kurre nuk flet ti.
  Ti do nje hu bytheve bashke me ca te tjere qe mos pipietini me sa te jeni gjalle.
  Ju qe mbani ne kembe kete kerme qeveritare qe qelbi dynjane.
  Albania Uber Alles

 12. #12

  Shqipria dshtoi - bota po na e tregon "brrylin"

  N lajmet q mbrm i ndoqa te Vizioni - m erdhi plasje kur nj zuzare nuk hezitoi Shqiprin ta quaj kopsht plehrash... ( shih ktu u shpreha em mentalitetin shqiptar dhe po e fyej at "zuzaren" pse e tha nj t vrtet. Ne shqiptart vshtir e pranojm t vrtetn!!)

  Brari, ktu po sjell prgjigjen q kam br pr ty te tema Sali Mani - Zani i Shqipnis asht zani i vrtet. E solla edhe ktu, sepse ka t bj me kt tem.

  Nuk po e riprsrit edhe nj her shkrimin, por besoj edhe ju te tjert ia vlen ta lexoni. Shkrimin e keni te tufza/linku i mposhtm: http://www.forumishqiptar.com/showpo...8&postcount=29
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 23-04-2010 m 05:57
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 13. #13
  Citim Postuar m par nga BlerinaL Lexo Postimin
  Shume i njeanshem me duket artikulli te posti i pare. Me kete dua te them se permend vetem anet negative dhe jo ato positive te artikullit. Nga e ka burimin?

  Raporti i "think-tank"ut FRIDE thot: "Progress was acknowledged in some specific areas, such as the fight against petty corruption and the consolidation of free speech, but concern was raised over the situation of the rule of law, the judiciary, management of elections, media independence and the control over high-level corruption."

  me pak fjale:

  "Progres eshte verejtur ne aspekte specifike, si per shembull ne luften kunder korrupsionit ne nivele te uleta dhe ne konsolidimin e lirise se fjales, por shqetesime jane ngritur mbi regulloren e ligjit', gjyqesorin, menaxhimin e zgjedhjeve, pavaresine e medies dhe kontroll mbi korrupsion te nivelit te lart."

  Raporti nuk thot (ashtu sic thot artikulli i pare ne kete teme) qe keto shqetesime ekzistojne si pasoje e "presionit te qeverise". Per ta lexuar te plotin ne anglisht, shkoni ketu: http://www.fride.org/publication/758...acy-in-albania

  Persa i perket "Regulloren e Ligjit raporti thot:

  Nderkohe qe burime domestike dhe nderkombetare sugjerojne qe standartet ligjore jane permiresuar dukshem vitet e fundit, perseri ka shqetesime lidhur me mundesine e legjislacionit per te krijuar nje system bazuar ne principet e regullit dhe parashikimit ne mbrojtjen e shtetasve nga perdorimi i parregullt i autoritetit.

  Gjyqesori

  Raporti thot pak progress eshte bere ne lidhje me gjyqesorin qe nga fillimi viteve 2000 dhe permend 5 probleme qe ndikojne negativisht ne pavaresine e gjyqesorit.

  Persa i perket zgjedhjeve raporti thot: Qe ne 1992, asnje nga zgjedhjet ne Shqiperi nuk eshte konsideruar e lire dhe e drejte nga OSBEja, dhe ato nuk i jane puqur standarteve nderkombetare. Vleresimi i Shqiperise ne 2008 nga Freedom House ne lidhje me procesin electoral ish teper i ulet MegjithateZgjedhjet e korrikut 2009 perfaqesuan nje hap perpara dhe OSBEja pohoi qe progress i kapshem ish arritur

  Bojkoti i opposites, thot raporti, ka demtuar (nenvleresuar) institutet demokratike.

  Per pavaresine e medies thot se Shqiperia ka vajt nga vleresim i 34 ne 2003, sipas raportit te Gazetareve pa Kufij, ne 88 ne 2009en. Media eshte e polarizuar dhe e ndikuar politikisht. Gazetat dhe televizionet kryesore jane te ndikuara nga dy partite kryesore politike. Pra ndikimi ne medie ne Shqiperi nuk vjen vetem nga PD, por vjen edhe nga PS. Shkaqet? $$$


  Ne konkluzion, raporti nuk sugjeron qe Shqiperia ka deshtuar. Ai thot se Shqiperia nuk ka ecur mbrapsh, por tregon shqetesime se Shqiperia mund te jete duke rreshkitur ne nje gjendje amullie.
  Shkrimi origjinal qenka si zakonisht diku midis asaj qe raporton PS dhe PD. Secila e perkthen sipas qefit. Njeri thot Europa na tha qe jemi shteti #1 ne bote, tjetri thote Europa tha qe jemi shteti me kot ne bote.

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2010
  Postime
  713
  Citim Postuar m par nga juanito02 Lexo Postimin
  ....ne raportin e FRIDE, nje organizate joftimprurese me qender ne Madrid...
  me nje fjale ky nuk eshte organ zyrtar qe ka autoritetin te vleresoje realisht shqiperine,
  qenka nje organizate jofitimprurese qe jep opinione.
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •