Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1

  Cool Vajza kroate zgjohet nga koma dhe fillon t flasi gjermanisht

  Zagreb, 12 prill - Nj vajz 13 vjeare nga Knini i Kroacis para dy javsh u zgjua nga koma, dhe n vend se t fliste n gjuhn amtare - gjuhn kroate, ajo pr dy dit foli vetm gjermanisht. Ajo ishte pranuar n spital para dy muajsh pas helmimit t gjakut.

  Prve pediatrit, vajzn e kan kontrolluar edhe defektologu i spitalit dhe psikologu, por shkaktari i ndrrimit t gjuhs ende nuk dihet. Zyrtart e spitalit than se ajo e fliste gjermanishten shum m rrjedhshm se q ka mundur ta msonte n shkoll.

  Neurpsikiatri Mijo Milas tha se ky rast pr mjeksin sht i pashpjegueshm, ndrsa vjen nga nnvetdija e thell. "sht e mundur se ka qen e lidhur thell me dik q n afrsi t saj ka ruajtur kt gjuh. Ka shum raste t regjistruara kur njerzit pas kthimit nga gjendja pa vetdije kan filluar t flasin nj gjuh tjetr", tha ai.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #2
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,599
  Kte se paskam degjuar kurre. E si e shpjegojn kte? Qe njerzit dalin nga koma edhe nisin te flasin gjuhe tjeter per tjeter.. Cudi!
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 3. #3
  "Ta fusin prap ne koma....qe te rikthehet te flasi kroatishr".

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar m par nga Apollyon Lexo Postimin
  Kte se paskam degjuar kurre. E si e shpjegojn kte? Qe njerzit dalin nga koma edhe nisin te flasin gjuhe tjeter per tjeter.. Cudi!


  Kjo gje mund te ndodhe atehre dhe vetem atehere kur personi ne fjale para se te bjere ne kome ka pase kontakt me kete gjuhe. Ose eshte gjuhe e njerit prind, ose e ka mesuar ne shkolle, ose ne ndonje forme tjeter.

  Truri i njeriut perbehet nga 3 pjese te medha qe ne gjenealogjine e vet rrjedhe nga 3 periudha te ndryshme. Njera nga to, e dyta ne rradhe ( limbusi) eshte kryesori. Ky nuk punon me logjike dhe shume rralle kontrollohet nga ne. Ky eshte nje vend ku regjistrohet cdo gje dhe mbetet per tere jeten.
  Tani kemi rastin ne fjale. Vajza e cila eshte zgjuar nga koma, edhe pse e zgjuar, nuk ka qene ende 100% " ne kete bote" . Te kjo, funksionet i ka marre limbusi. Kjo ka fole ate qe e ka pase te regjistruar pa u munduar fare.
  Shembull te njejte kemi edhe te personat qe gjenden para vdekjes. Ne raste te shpeshta shofim se ata flasin me njerez qe kan vdek para 30 vjetesh. Kemi edhe rastet kur njerezit jetojne ne mergim per 40 e me shume vjet. Ne momentet e para vdekjes, fillojne te flasin vetem ne gjuhen e nenes, gjuhe te cilen nuk e kan perdore me decenie.
  Pra rasti i kesaj vajze ne Kroaci nuk eshte fenomen. Eshte nje gje qe ndodhe, edhe ate jo shume rralle.

 5. #5
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  869
  Citim Postuar m par nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Kjo gje mund te ndodhe atehre dhe vetem atehere kur personi ne fjale para se te bjere ne kome ka pase kontakt me kete gjuhe. Ose eshte gjuhe e njerit prind, ose e ka mesuar ne shkolle, ose ne ndonje forme tjeter.

  Truri i njeriut perbehet nga 3 pjese te medha qe ne gjenealogjine e vet rrjedhe nga 3 periudha te ndryshme. Njera nga to, e dyta ne rradhe ( limbusi) eshte kryesori. Ky nuk punon me logjike dhe shume rralle kontrollohet nga ne. Ky eshte nje vend ku regjistrohet cdo gje dhe mbetet per tere jeten.
  Tani kemi rastin ne fjale. Vajza e cila eshte zgjuar nga koma, edhe pse e zgjuar, nuk ka qene ende 100% " ne kete bote" . Te kjo, funksionet i ka marre limbusi. Kjo ka fole ate qe e ka pase te regjistruar pa u munduar fare.
  Shembull te njejte kemi edhe te personat qe gjenden para vdekjes. Ne raste te shpeshta shofim se ata flasin me njerez qe kan vdek para 30 vjetesh. Kemi edhe rastet kur njerezit jetojne ne mergim per 40 e me shume vjet. Ne momentet e para vdekjes, fillojne te flasin vetem ne gjuhen e nenes, gjuhe te cilen nuk e kan perdore me decenie.
  Pra rasti i kesaj vajze ne Kroaci nuk eshte fenomen. Eshte nje gje qe ndodhe, edhe ate jo shume rralle.
  Qarte!!!!!
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Une kame lexuar me heret nje vajze nga polonia poashtu ka folur nje gjuhe te panjohur, por sme kujtohet me shume cilen gjuhe.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  860
  Ka histori apokrife mbi raste te ngajshme qe u zgjuan duke folur sanskrit apo sumerisht. Veshtire te vertetohen. Megjithate ndofta gjendra pinale ne tru ndikon ne raste te tilla.

 8. #8
  Kam degjuar dhe une me pare per raste te tilla kur pas nje gjendjeje kome, personat kane filluar te flasin mire nje gjuhe te huaj. Eshte dhene dhe nje lajm kohe me pare per nje grua amerikane qe pas nje incidenti fillon te flase anglisht me theks britanik edhe pse me pare nuk kishte qene kurre ne ate Angli. Gjithsesi ja nje rast tjeter i ngjashem:

  http://www.telegraph.co.uk/news/worl...an-accent.html

  Ja tjeter rast i ngjashem me ate qe permenda me pare per aksentin anglez.

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/3235934.stm

  Informacion me i gjere:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_accent_syndrome
  Ndryshuar pr her t fundit nga brooklyn2007 : 14-04-2010 m 10:06
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar m par nga Zoti Basha Lexo Postimin
  Ka histori apokrife mbi raste te ngajshme qe u zgjuan duke folur sanskrit apo sumerisht. Veshtire te vertetohen. Megjithate ndofta gjendra pinale ne tru ndikon ne raste te tilla.

  Jo o shoku. Gjendra ne fjale nuk ka te beje asgje me kete qe po diskutohet ketu.Edhe shembulli qe solle, se gjoja dikush paska fole sumerisht. A na e sjelle ndonje dokument, nese ke. Per mua eshte kjo nje rrene e kulluar. Rrena te tilla hasim shpesh. Psh. para 3 ose 4 vjetesh, ne qiellin e Kosoves " fluturoi nje qingj" . Per kete " fenomen" lajmeruan edhe te gjitha mediat. Mbas disa dite e verteta doli ne shesh. Kishte qene nje ballon i mbushur me helium.
  Ne postimin e pare, e solla spjegimin e ketije fenomeni qe per mua nuk eshte kurfar senzacioni.

 10. #10
  Kjo eshte edhe nje deshmi tjeter per faktin se shpirti i Hitlerit ende akoma i lire mes nesh.
  Heil Hiltler!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Njeriu u zgjua nga koma pr t gjetur se ai kishte nj theks t huaj

  Sarah Swain

  Aksion 0 komente
  15 Mar 2010
  Pasi kaloi gjith jetn e tij n Largs, Tom Paterson dikur kishte nj theks Ayrshire.

  Por, kur nj aksident me makin ln at n gjendje kome pr gjasht jav ai u zgjua me nj z t ndryshme.

  Tom, 39, tani flet me nj theks q tingllon cuditerisht evropiane.

  Ai beson se ai ka kusht t rralla t Jashtme Sindromi theks t cilat mund t ndikojn n sufferers i lndimeve t trurit apo goditje.

  Ai tha: "Un them se sht ajo q un kam, kjo m jep nj shpjegim.

  "Kur kam ardhur pr t, kam menduar 'zrin tim sht qesharak." Popullore u thn "ku jeni?"

  "T gjith jetn time un kam qen Tom nga Largs dhe tani njerzit mendojn se un jam Tomasz nga Polonia.

  Njerzit pyesin: "A keni qndruar gjithmon n Largs?"

  "Un kam qen portugalisht, gjermanisht, spanjisht, frngjisht, madje edhe Izraelit! M t zakonshme jan belg, norvegjeze apo gjermane. "

  Nj terapist fjalimin e par sugjeroi Tom mund t ndikohen nga gjendja q l pacientt fryr krejtsisht t ndryshme.

  Disa raste t regjistruara kan par t pacientve t filloj fryr irlandez apo frngjisht, ndrsa nj grua amerikane tani e ka nj theks anglisht.

  Ekspertt thon se zona e vogl t dmit n pjes t ndryshme t trurit mund t shpjegoj ndryshimet n tiparet vokale. Tom ka terapi pr t prmirsuar fjaln e tij, e cila sht ende t'ju dalin npr dhmb. Por ai thot se zri i tij i ri nuk e mrzit at - pr shkak se ai sht me fat q t jet gjall.

  Dhjet vjet m par ai ishte drejtor trajnimi n zinxhirin Dhoma Ylberit e Salons flokve n sheshin Glasgow's Royal Exchange.

  Ai do t punuar rrugn e tij deri n pozit t lart nga floktar n zinxhir, ku ai ishte i njohur pr klientt si Alex pr shkak se tashm ishte nj Tom.

  Ai kishte dy fmij Ewan, tani 12 dhe Adami, 11, me gruan e Tracie, nj shtpi me pamje t detit t bukur dhe n kohn e tij ai ka gzuar rockclimbing rezerv.

  Un kam qen portugalisht, gjermanisht, spanjisht, frngjisht - edhe Izraelit!
  Tom Paterson
  Por nj dit n rrugn e tij t kthehet nga trajtimin e nj mali pran Urs s Orchy me nj mik jeta e tij ndryshoi prgjithmon, kur makina e tij rrshqiti n akull afr liqen Lomond dhe e goditi nj pem. "Un e quaj at zhurm ime e vockl," thot ai. "[Por] un nuk mund t mbani mend asgj."

  Tom u nxituan t Vale e Leven Spitalit n Aleksandri dhe m von u transferua pr t Prgjithshm Jugore Glasgow's.

  Ai ishte n koma pr gjasht jav dhe mjekt nuk mendoj se ai do t mbijetoj.

  Ai tha: "Un kisha dy brinj t thyera, legen ime ishte thyer n gjasht vende - dhe un gjithashtu theu nj gozhd", thot ai, duke qeshur pr at q mund t ket qen nj prvoj e hidhur t tmerrshme. "Kam nevoj pr nj gjum i madh!"

  Por, kur ai m n fund u zgjua ajo ishte nj shoku. Ai tha: "Un u kishte mbetur asgj. I kishte t vshtir t folur dhe un nuk mund t ecin. Ajo ishte si nj fmij i ri po prsri dhe kjo ishte poshtruese. "

  Por ai kishte nj vendosmri t fort t shrohet. Ai msuar t ecin, flasin dhe me makin prsri, dhe madje edhe prfundoi nj maraton e gjysm n 2008 - vetm nj nga gjrat m t shquar ai ka arritur q nga aksidenti i tij.

  Ai ka fituar nj list t gjat t kualifikimeve n kshillime dhe terapi alternative si dhe ka ngritur biznesin e tij, Lidhje Mind Body.

  Plus Tom ka shkruar nj libr pr prvojn e tij, t quajtur Nj rrug Travel Pak. Dhe edhe pse presioni i shrimit t tij t shkaktuar martesa Tom pr themeluesit, ai ka gjetur q nga dashuri e re - dhe sht nj baba srish.

  frngjisht t dashurn e tij 18 muajsh, Michelle Ibrahimit, 40, lindi Lukas Zhan Fransoa Paterson javn e kaluar.

  Ajo jeton n Paris, ku ajo punon si avokat, dhe Tom sht i vendosur t shkoj atje n ver. Dhe ai qesh se me theks e tij t re ai do t prshtatet in drejt

  Ai tha: "Kjo sht pjesa e dyt e jets sime."

  Tom ka qen e ndihmuar n shrimin e tij me t keqe Momenti trurit bamirse, e cila ndihmon njerzit t kthehen n pun, trajnim apo edukim.

  Dougie Taylor, Shef i Operacioneve n Vrulli, tha: "Stafi yn ka punuar me Tom pr t mbshtetur at q t ri-msuar aftsit jetike dhe ka ndihmuar at t kthehet n nj mjedis nga puna e vrtet.

  "Tani, Tom nuk ecin vetm n nj karrier t re, por n nj jet krejt t re dhe sht prov se pasi q jetojn jetn e trurit t lndimit mund t jet i prmbushur dhe t dobishme."

  HERE Foto
  Theks t huaj Sindromi sht nj rregullim fjalim q papritmas e bn sufferers tingull 't huaj' zakonisht pas nj goditje apo lndim t trurit.

  Midis 1941 dhe 2009, ka pasur vetm gjashtdhjet raste t regjistruara.

  Vrulli Neuropsychologist James Japp tha: "Sindromi theks t Jashtme sht relativisht i rrall, pas nj lndimit Fituar trurit dhe sht zakonisht i prkohshm n natyr.

  "Hulumtimi sht si rrall dhe jobinds si pr mekanizmin e humbjes s nj theks, por duket se dshmit e pik pr pjes t trurit kontrollin e gjuhsis qen i dmtuar."

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178
  E kame thene dhe nje here ne nje teme te hapur nga x.file
  nje shoku im u cmend dhe fillovi fliste anglisht gjuhe e cila ai nuk e dinte dhe as e kishte folur kure
  truri eshte nje gje i cuditcem

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Ka njerez qe besojne ne babadimrin, te tjere qe besojne UFO, ka te atille qe besojne se nje dite do te mbreteroj paqja ne bote, te atille qe besojne ne shtriga e dhompira. Besojne per dy arsye:
  1. Deshirojne te besojne se u duket jeta me interesant, behen edhe vet me interesant ne shoqeri kur tregojne gjera qe si di kush pos ata.
  2. Grupit te dyte i takojne njerezit qe mendojne se femiun e sjell lejleku.

  I mbetet secilit per veten e vet te besoj ne cfare te doj.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Zoti Basha
  Antarsuar
  25-01-2010
  Postime
  860
  Citim Postuar m par nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Ka njerez qe besojne ne babadimrin, te tjere qe besojne UFO, ka te atille qe besojne se nje dite do te mbreteroj paqja ne bote, te atille qe besojne ne shtriga e dhompira. Besojne per dy arsye:
  1. Deshirojne te besojne se u duket jeta me interesant, behen edhe vet me interesant ne shoqeri kur tregojne gjera qe si di kush pos ata.
  2. Grupit te dyte i takojne njerezit qe mendojne se femiun e sjell lejleku.

  I mbetet secilit per veten e vet te besoj ne cfare te doj.
  Mos harro qe ajo qe eshte shkence sot do dukej bestytni para 500 vitesh. Asnjehere te mos besojme se i kemi zbuluar gjithe mekanizmat e universit, se mendjemadhesia nuk na shkon. Parimisht mund te themi vetem qe besimet qe ti permend jane "jashtezakonisht jo-probable te kthehen ne realitet" por me siguri 100% eshte mire te mos thuhet asgje.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e stern
  Antarsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,038
  Mirembrema ne radhe te pare

  I lezova me kujdes diskutimet tuaja dhe Daja-GONI e shpjegoj paster:

  Kjo gje mund te ndodhe atehre dhe vetem atehere kur personi ne fjale para se te bjere ne kome ka pase kontakt me kete gjuhe. Ose eshte gjuhe e njerit prind, ose e ka mesuar ne shkolle, ose ne ndonje forme tjeter.

  Kam shume vite qe punoj ne kete drejtim dhe sme ka ndodhur ndonjehere kjo gje.
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist fr das Auge unsichtbar."


 16. #16
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Un prpiqen t shpjegojn njerzve se kjo sht pikrisht ajo q ka ndodhur me mua, pas goditje masive qe kisha ne mars, 2002, por ata nuk duket pr t kuptuar.

  Un nuk flas spanjisht (gjuha ime amtare) me t njjtn rrjedhshmri. Kam lexuar, shkruajn dhe flasin gjuhn, por nuk me ritmin e njjt - dhe njerz t spanjisht-folse tani prgjigjen pr mua n anglisht, ndoshta duke menduar se kam msuar disa fraza spanjisht n shkoll t mesme.

  Kjo ka zvogluar rnd besimin tim deri n pikn ku un nuk t komunikuar n spanjisht.

  Vajza n histori ishte n koma pr 24 or, ndrsa un isha n koma pr tre jav.

  Dunker Mauricio Penela

 17. #17
  Nje hipoteze per maredheniet e njeriut me gjuhet, eshte se njeriu kur lind i ka si te thuash te "ruajtura" ne trurin e tij te gjitha 'gjuhet'. Ajo qe ben ai me pas, eshte vetem aktivizimi i asaj gjuhe, me te cilen ai bie ne kontakt. Pra ne njefare menyre, sipas kesaj hipoteze, nje pjese e trurit te njeriut eshte "furnizuar' qe ne lindje me informacionin rreth gjuhes, pra eshte si nje data-base. Ne castet kur ndodhin crregullime si puna e komes, atij i aktivizohen ato pjese te trurit, qe nuk jane nen kontrollin e tij dhe qe mund te prekin ato qendra qe ruajne informacion per nje gjuhe te caktuar.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2010
  Postime
  713
  Citim Postuar m par nga stern Lexo Postimin
  Kam shume vite qe punoj ne kete drejtim dhe sme ka ndodhur ndonjehere kjo gje.
  Fakti qe nuk te ka ndodhur ndonjehere ty nuk do te thote asgje.

  Mund te kete shume shpjegime per kete fenomen,
  1) nje "shpirt" qe eshte perpjekur te flase nepermjet saj.
  2) aksidentalisht ajo eshte lidhur me "databasen" e pafund te informacionit ne universin e dukur e te padukur, dhe i ka rene per pjese ndonje memorie e rregjistruar aty.
  3) ajo qe thote dias10, po aq e mundshme, ka dika shume te mistershme tek gjuha, tek "fjala", jo me kot konsiderohet si origjina e krijimit,
  bota u manifestua nepermjet fjales.
  4) ajo me e mundshmja per te cilen bej tifozllik,
  memoria gjenetike e trasheguar nga gjysherit apo stergjysherit apo prindrit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kinney : 15-04-2010 m 17:02
  I support Papa Joseph Ratzinger.
  Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

 19. #19
  Kjo gje nuk besohet!

  Eshte e vertetuar se gjuha nuk eshte nje element gjenetik i trashegueshem.
  Shume e thjeshte- Vajza eshte vetem disa 10-tra km(vije ajrore) larg nga gjermanisht-folesit,keshtu qe per mua ky s'perben lajm.

  Me mire transferojeni te rubrika "shkenca dhe jeta"
  .................................................. ........................................

 20. #20
  ufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Antarsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,576
  Mbaj mend sa ke plot raste te ngjashme, kur pasi disa paciente kane dale nga koma kane patur disa aftesi qe nuk i kane patur me pare ose kane folur ne disa gjuhe ku me pare nuk kane patur kontakte.
  Madje, mbaj mend para disa vitesh, ketu ne shqiperi, ishte nje grua e cila kur doli nga koma, kishte nje deshire te madhe per te pikturuar, dhe ne fakt, pikturonte ne nje menyre te tille qe edhe profesionistet do e kishin zili, edhe pse me pare nuk kishte "dore" per pikture.
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •