Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791

    Qëndrimi juaj drejt martesës me të mitur dhe dënimeve me vdekje ?

    Përshëndetje antarë,

    Jam shumë kurioz të dij se cili është qëndrimi i juaj kundrejtë martesave, vrasjeve apo më konkretishtë jetës e cila bëhet në vendet Islamike. Vetë jam Musliman, por qëndrimi im kundrejtë martesave me të mitur (Një ... vjeçarë me një 12-... vjeçare) nuk është "PRO", realisht dhe ndoshta gabimisht është "ANTI", me të vërtetë jam kundër këtyre martesave, siç dhe jam kundër fjalës "All-llahu e shkatërroftë" në kohën kur mund të përdoret "All-llahu e udhëzoftë".

    13 Vjecarja nga Jemeni vdes nga plaget e marra ne zonen gjenitale dhe hemorragjia e rende

    Lajme të tilla si këto, si ju bëjnë të ndjeheni ?!

    Ndërsa sa i përket zëvendësimit të fjalëve të lartëpërmedura për të cilën gjë unë jam "PRO", mendoj se do të ishte më mirë që në vend të një dënimi me vdekje të ipet një burg i përjetshëm, që ndoshta dhe mund të kemi dobi nga kjo, bëhet fjalë për një pendim.

    Nuk po mundohem në asnjë form të ofendoj Islamin, sepse kështu ofendoj dhe vetveten, por thjesht dua të tregoj që unë jam kundër një martese që për mua tingëllon "e palogjikshme" dhe disa fjalëve apo veprave që gjithashtu tek unë tingëllojnë si "të palogjikshme" dhe doja shumë që të dija dhe mendimet tuaja!
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  2. #2
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    une jam kunder martesave me te mitura pasi qe nje gje te till e ndalon edhe feja islame

    ndersa sa i perket denimit me vdekje jam musliman dhe nuk guxoj te mohoj kuranin sepse zoti na ka kriju dhe ai e di se qka eshte mir per ne e qka eshte keq dhe zoti i ka caktu denimet me vdekje per vepra te renda te cilat i kryen njeriu dhe ne si krijesa te tij nuk guxojm te mohojm nje gje te till

    zoti thot se denimi me vdekje eshte ne dobin tuaj edhe pse humbni nje person ,sepse njeriu i cili vret njerz nuk e di a ja vlen qe te lejohet te jeton apo ai qe dhunon femra etj etj

    po te zbatohet kurani do te mbretronte paqa ne tok sepse njeriu nuk do guxonte te mbyt nje njeri sepse ate e pret i njejti denim, njeriu nuk do guxonte te vjedh se do i keputej dora ,ndersa nese do denohej me burg ai prap do vjedh,

    nje dit nje shok me tregoj nje rast i cili kishte ndodhur ne gjermani nje i ri kishte vjedhur ne nje shitore dhe e nxen policia dhe e denojn me nje shum te hollash ky person prap vjedh dhe e lan gjoben e policis dmth se ky deri ne vdekje nuk do ndalet duke vjedhur mirpo nese i prehet dora ather kurr me sdo guxoj te bej nje gje te till

    une jam musliman dhe e pranoj dhe e besoj kuranin si liber te zbritur nga zoti po ashtu pranoj edhe muhamedin a.s. si pejgamber dhe i pranoj keshillat e tij te cileat naj ka dhen dhe une nuk do e mohoj asnje urdher te zotit sepse perndryshe nese do i mohoj kuranin dhe synetin ather nuk do jem musliman
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    une jam kunder martesave me te mitura pasi qe nje gje te till e ndalon edhe feja islame
    Përshëndetje ximi_abedini,

    interesant është prononcimi yt në këtë rast, ne po flasim për një vend Islamik, ku jetohet dhe veprohet simbas Kur'anit! Pra në një vend Islamik nuk lejohet të veprohet në kundërshtim me Islamin (Kur'anin), ndërsa mu në këto vende është i lejuar misteri "i martesave me të mitur", siç u tha dhe në linkun më lartë dhe shumë të tjerë që qarkullojnë në internet, madje falendëro moderatorët që po bëjnë një punë të mirë, sepse tani në këtë temë do të ishin dhe dikund rreth 10 postime të menjëhershme kundër teje dhe prononcimi tënd.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  4. #4
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Përshëndetje ximi_abedini,

    interesant është prononcimi yt në këtë rast, ne po flasim për një vend Islamik, ku jetohet dhe veprohet simbas Kur'anit! Pra në një vend Islamik nuk lejohet të veprohet në kundërshtim me Islamin (Kur'anin), ndërsa mu në këto vende është i lejuar misteri "i martesave me të mitur", siç u tha dhe në linkun më lartë dhe shumë të tjerë që qarkullojnë në internet, madje falendëro moderatorët që po bëjnë një punë të mirë, sepse tani në këtë temë do të ishin dhe dikund rreth 10 postime të menjëhershme kundër teje dhe prononcimi tënd.
    shokit pse quhet shtet islamik nuk do me than qe eshte shtet islamik dhe ne qdo vend te botes ka njerz te cilat i thejn ligjet mirpo prap se prap sot ne gjith boten jo islame ke qe bejn mardhenie seksuale edhe nen moshen 12 vjeqar ke rastin ne angli ku 12 vjet eshte be bab ndersa ne vendet islame jan shum me te rralla sesa qe ndodhin ne vendet jo islame e sidomos ne vendet e zhvilluara sot ne boten jo islame te rrallat jan ato qe kalojn 15 pa be mardhenie seksuale
    shokit shiqoj statistikat botrore dhe do e kuptosh se cilet jemi jemi me te poshter sa i perket mardhenieve seksuale me te mitura ate jam i bindur qe 10 mij do danlin jomusliman ndersa 1 musliman


    po te ishin shtete te mirfillta islame keto qe jan sot nuk do lejonin qe te masakrohen muslimanet ne palestin irak afganistan e ne shum vende te tjera te botes nuk do lejonin qe bota te luan me musliman

    nuk ka nevoj te shikojm njerzit sepse gjdo njeri eshte mekatar nuk ka nevoj te shikojm shtetet sepse sot shumica e shteteve jan te poshtra nuk jan te drejta

    nese deshiron te jesh musliman ke kuranin dhe synetin zbatoj e mos i shiko se qfar bejn muslimane sepse gjdo njeri eshte mekatar nese nuk ke
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    shokit pse quhet shtet islamik nuk do me than qe eshte shtet islamik dhe ne qdo vend te botes ka njerz te cilat i thejn ligjet mirpo prap se prap sot ne gjith boten jo islame ke qe bejn mardhenie seksuale edhe nen moshen 12 vjeqar ke rastin ne angli ku 12 vjet eshte be bab ndersa ne vendet islame jan shum me te rralla sesa qe ndodhin ne vendet jo islame e sidomos ne vendet e zhvilluara sot ne boten jo islame te rrallat jan ato qe kalojn 15 pa be mardhenie seksuale
    shokit shiqoj statistikat botrore dhe do e kuptosh se cilet jemi jemi me te poshter sa i perket mardhenieve seksuale me te mitura ate jam i bindur qe 10 mij do danlin jomusliman ndersa 1 musliman


    po te ishin shtete te mirfillta islame keto qe jan sot nuk do lejonin qe te masakrohen muslimanet ne palestin irak afganistan e ne shum vende te tjera te botes nuk do lejonin qe bota te luan me musliman

    nuk ka nevoj te shikojm njerzit sepse gjdo njeri eshte mekatar nuk ka nevoj te shikojm shtetet sepse sot shumica e shteteve jan te poshtra nuk jan te drejta

    nese deshiron te jesh musliman ke kuranin dhe synetin zbatoj e mos i shiko se qfar bejn muslimane sepse gjdo njeri eshte mekatar nese nuk ke
    I Nderuar ximi_abedini,

    po flitet për pedofilizëm, marrëdhënie mes një të miture me një të moshuar, mos më keq përdhunimi! Nuk po flitet në mes një lidhjeje "dashurie" mes dy 12vjeçarëve etj., të cilat ndodhin në vende europiane. Pra marrëdhënie seksuale në mes një personi 23 vjeçarë me një 12 vjeçare siç ishte rasti i lartëpërmendur. Ajo çfarë unë doja të nxirrja nga ti me replikën e parë ishte një argumet që Islami nuk e lejon martesën mes një të miture me një person më të moshuar (23-...)! Mund të na sjellësh një citat Kur'anor, ku ndalohet një gjë e tillë ?! Sepse në bazë të haditheve një gjë e tillë lejohet.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  6. #6
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Përshëndetje antarë,

    Jam shumë kurioz të dij se cili është qëndrimi i juaj kundrejtë martesave, vrasjeve apo më konkretishtë jetës e cila bëhet në vendet Islamike. Vetë jam Musliman, por qëndrimi im kundrejtë martesave me të mitur (Një ... vjeçarë me një 12-... vjeçare) nuk është "PRO", realisht dhe ndoshta gabimisht është "ANTI", me të vërtetë jam kundër këtyre martesave, siç dhe jam kundër fjalës "All-llahu e shkatërroftë" në kohën kur mund të përdoret "All-llahu e udhëzoftë".

    13 Vjecarja nga Jemeni vdes nga plaget e marra ne zonen gjenitale dhe hemorragjia e rende

    Lajme të tilla si këto, si ju bëjnë të ndjeheni ?!

    Ndërsa sa i përket zëvendësimit të fjalëve të lartëpërmedura për të cilën gjë unë jam "PRO", mendoj se do të ishte më mirë që në vend të një dënimi me vdekje të ipet një burg i përjetshëm, që ndoshta dhe mund të kemi dobi nga kjo, bëhet fjalë për një pendim.

    Nuk po mundohem në asnjë form të ofendoj Islamin, sepse kështu ofendoj dhe vetveten, por thjesht dua të tregoj që unë jam kundër një martese që për mua tingëllon "e palogjikshme" dhe disa fjalëve apo veprave që gjithashtu tek unë tingëllojnë si "të palogjikshme" dhe doja shumë që të dija dhe mendimet tuaja!
    Jam per burgim te perjetshem per te vetmen arsye qe vdekja per keta lloj njerzish jane clirim.
    Ai duhet te vuaj tek burgu i sapunit.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  7. #7
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Ilmgap , mendoj se kjo tema duhet te hapej tek toleranca fetare , sepse ketu njerezit do vijne e do ofendojne , e kete gje smund ta lejoj tek ky nenforum.

    Do e bisedoj me ndonje smod kete gje.

  8. #8

    Barbaria sa më larg atdheut tonë!

    Unë mendoj se vetëm Zoti është ai që merr shpirt njeriu.
    Jam kundër gjymtimeve: prerja e duarve, veshit, hundës etj. Për mua kjo është barbari. Mjafton burgu.
    Sa për pedofilinë... E çka t'i thuash kësaj: poshtërsi e shkuar poshtërsisë!
    Mjer si ato shtete primitive ku veprojnë këto ligje. Kurrë mos ardhëshin në vendin tonë.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2009
    Postime
    345
    ILMGAP-i, nese kishe per qellim te hidhje dyshime ne mendjet dhe zemrat e coroditura te njerezve kunder fese ISLAME, kete e arrite mjaft bukur dhe me dinakerine e nje SHEJTANI , por nga ata shejtanet prej njerezve....nuk ben dallim ti nga QAFIRAT dhe HIPOKRITET te cilet nje nga tezat e tyre (justifikuese) per te sulmuar ISLAMIN ,eshte kjo teme delikate qe kerkon DIJE te MADHE, kerkon zemer te paster dhe te sinqerte per tu diskutuar, kerkon PA-ANESI, kerkon shume gjera qe ti sigurisht qe nuk i ke.
    Nese mendon se me keto "TYMSE' te ndyra dhe te felliqura qe mundohesh te hedhesh sa andej sa ketej, te frenosh PERHAPJEN e FESE ISLAME, une te them se e ke te kote, je i pashprese, dhe heret apo vone do te marresh ate qe e meriton, mos harro, Allahu i di fshehtesite e mendjeve dhe te zemrave, Ai eshet i mire-njohur dhe i mire-informuar per cdo gje qe ndodhet ne qiell dhe ne toke.
    Une e di se KU do te dalesh ti dhe se ku "qellon' me ketoTYMSE , por une bej nje LUTJE te hapur, publike, ashtu si ky shkrimi yt, me gjithe zeemr, me gjithe shpirt, pa pakesuar dhe pa shtuar asgje, une i lutem Allahut qe: "O Zoti im, o TI qe shikon dhe degjon cdo gje, o TI qe i pergjigjesh atij qe te lutet, o ti qe thua LUTMUNI qe tju pergjigjem, o ti qe je SHIKUESI dhe DEGJUESI, o ti qe je i pa-temeta, o ti qe e plotesove fene tone dhe nuk le asgje mangut ne te, o ti qe zgjodhe per neve fene ISLAME si te vetmen fe te pranuar tek ty, JEPI ATE QE MERITON atij njeriu qe ka hapur kete teme kaq delikate, o Zoti im, ti marsh hak per ketec njeri, o Zoti im, ti i di synimet e tij, e ti je me I MIRI i GJYKUESVE, dhe ti je me i DREJTI i te gjithe te DREJTEVE, O Zoti im, jepi ate qe meriton, o Zoti, jepi ate qe meriton, o Zoti im, jepi ate qe e ka hak, AMIN'

  10. #10
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Qendrimi im: Vdekje duke i rrahur me gura pedofilave. Ose ndonje torturim tjeter, te vdesin ashtu avash avash.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga The Boy Lexo Postimin
    ILMGAP-i, nese kishe per qellim te hidhje dyshime ne mendjet dhe zemrat e coroditura te njerezve kunder fese ISLAME, kete e arrite mjaft bukur dhe me dinakerine e nje SHEJTANI , por nga ata shejtanet prej njerezve....nuk ben dallim ti nga QAFIRAT dhe HIPOKRITET te cilet nje nga tezat e tyre (justifikuese) per te sulmuar ISLAMIN ,eshte kjo teme delikate qe kerkon DIJE te MADHE, kerkon zemer te paster dhe te sinqerte per tu diskutuar, kerkon PA-ANESI, kerkon shume gjera qe ti sigurisht qe nuk i ke.
    Nese mendon se me keto "TYMSE' te ndyra dhe te felliqura qe mundohesh te hedhesh sa andej sa ketej, te frenosh PERHAPJEN e FESE ISLAME, une te them se e ke te kote, je i pashprese, dhe heret apo vone do te marresh ate qe e meriton, mos harro, Allahu i di fshehtesite e mendjeve dhe te zemrave, Ai eshet i mire-njohur dhe i mire-informuar per cdo gje qe ndodhet ne qiell dhe ne toke.
    Une e di se KU do te dalesh ti dhe se ku "qellon' me ketoTYMSE , por une bej nje LUTJE te hapur, publike, ashtu si ky shkrimi yt, me gjithe zeemr, me gjithe shpirt, pa pakesuar dhe pa shtuar asgje, une i lutem Allahut qe: "O Zoti im, o TI qe shikon dhe degjon cdo gje, o TI qe i pergjigjesh atij qe te lutet, o ti qe thua LUTMUNI qe tju pergjigjem, o ti qe je SHIKUESI dhe DEGJUESI, o ti qe je i pa-temeta, o ti qe e plotesove fene tone dhe nuk le asgje mangut ne te, o ti qe zgjodhe per neve fene ISLAME si te vetmen fe te pranuar tek ty, JEPI ATE QE MERITON atij njeriu qe ka hapur kete teme kaq delikate, o Zoti im, ti marsh hak per ketec njeri, o Zoti im, ti i di synimet e tij, e ti je me I MIRI i GJYKUESVE, dhe ti je me i DREJTI i te gjithe te DREJTEVE, O Zoti im, jepi ate qe meriton, o Zoti, jepi ate qe meriton, o Zoti im, jepi ate qe e ka hak, AMIN'
    AMIN!!!

    E përfundova dhe unë lutjen tënde me një vulë Islame, "AMIN". Nuk e kuptoj se pse futesh në këtë formë në temë, në kohën kur eksiztonë një (apo dy) moderatorë ekzaksishtë Muslimanë, të cilët nuk thanë që unë kam për qëllim të hedh baltë mbi Islamin, ku më herët dhe unë potencova: "Nuk dua të jem ofendues ndaj Islamit, sepse kështu ofendoj vetveten", e citova dhe do e recitoj shumë herë, sa herë të më duhet. I nderuari ximi_abedini, është besimtarë i devotshëm (Insh'All-llah) dhe ai tha se është kundër pedofilizmit, siç dhe unë jam besimtarë i cili shumicën e obligimeve Islame, me kujdes i praktikoj, por jam kundër pedofilizmit, një person 23 (mos më shumë) të martohet me një 12 vjeçare.

    Nëse tema ime meriton të fshihet, atëherë lus moderatorët që t'a bëjnë këtë gjë menjëherë, natyrishtë pa asnjë paralajmrim. Por dua që një musliman i cili praktikon Islamin, të tregoj mendimin e tij, atë që ka brenda, çfarë mendon ai për këtë gjë, thjesht të shprehet i lirë, fatkeqësishtë ti këtë gjë nuk po e bën, e jam mëse i sigurtë që edhe ti nuk dëshiron që bija jote të martohet aq e re në moshë (konkretisht e papjekur) me një të moshuar, besoj dhe jam mëse i sigurtë që as ti nuk do të doje që bija jote të vdiste në këtë formë.

    E ripërserisë: "Lus moderatorët që nëse shohin një gabim sado të vogël në këtë temë të ndërhyejnë, t'a fshiejnë"
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  12. #12
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    une jam kunder martesave me te mitura pasi qe nje gje te till e ndalon edhe feja islame

    ndersa sa i perket denimit me vdekje jam musliman dhe nuk guxoj te mohoj kuranin sepse zoti na ka kriju dhe ai e di se qka eshte mir per ne e qka eshte keq dhe zoti i ka caktu denimet me vdekje per vepra te renda te cilat i kryen njeriu dhe ne si krijesa te tij nuk guxojm te mohojm nje gje te till

    zoti thot se denimi me vdekje eshte ne dobin tuaj edhe pse humbni nje person ,sepse njeriu i cili vret njerz nuk e di a ja vlen qe te lejohet te jeton apo ai qe dhunon femra etj etj

    po te zbatohet kurani do te mbretronte paqa ne tok sepse njeriu nuk do guxonte te mbyt nje njeri sepse ate e pret i njejti denim, njeriu nuk do guxonte te vjedh se do i keputej dora ,ndersa nese do denohej me burg ai prap do vjedh,

    nje dit nje shok me tregoj nje rast i cili kishte ndodhur ne gjermani nje i ri kishte vjedhur ne nje shitore dhe e nxen policia dhe e denojn me nje shum te hollash ky person prap vjedh dhe e lan gjoben e policis dmth se ky deri ne vdekje nuk do ndalet duke vjedhur mirpo nese i prehet dora ather kurr me sdo guxoj te bej nje gje te till

    une jam musliman dhe e pranoj dhe e besoj kuranin si liber te zbritur nga zoti po ashtu pranoj edhe muhamedin a.s. si pejgamber dhe i pranoj keshillat e tij te cileat naj ka dhen dhe une nuk do e mohoj asnje urdher te zotit sepse perndryshe nese do i mohoj kuranin dhe synetin ather nuk do jem musliman
    Jo jo ti nuk mund te jesh kunder martesave te tilla, sepse ti beson hadithet nje per nje!!! Dhe martesat e tilla permes haditheve jane te lejuara!!!

    UNE MUND TE JEM KUNDER ketyre ngjerjeve dhe jam kunder, sepse tamam keto hadithe refuzoj ti besoj dhe jam THELLE I BINDUR se hadithet e tilla jane vetem SHPIFJE e asgje me shum.


    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  13. #13
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga The Boy Lexo Postimin
    ILMGAP-i, nese kishe per qellim te hidhje dyshime ne mendjet dhe zemrat e coroditura te njerezve kunder fese ISLAME, kete e arrite mjaft bukur dhe me dinakerine e nje SHEJTANI , por nga ata shejtanet prej njerezve....nuk ben dallim ti nga QAFIRAT dhe HIPOKRITET te cilet nje nga tezat e tyre (justifikuese) per te sulmuar ISLAMIN ,eshte kjo teme delikate qe kerkon DIJE te MADHE, kerkon zemer te paster dhe te sinqerte per tu diskutuar, kerkon PA-ANESI, kerkon shume gjera qe ti sigurisht qe nuk i ke.
    Nese mendon se me keto "TYMSE' te ndyra dhe te felliqura qe mundohesh te hedhesh sa andej sa ketej, te frenosh PERHAPJEN e FESE ISLAME, une te them se e ke te kote, je i pashprese, dhe heret apo vone do te marresh ate qe e meriton, mos harro, Allahu i di fshehtesite e mendjeve dhe te zemrave, Ai eshet i mire-njohur dhe i mire-informuar per cdo gje qe ndodhet ne qiell dhe ne toke.
    Une e di se KU do te dalesh ti dhe se ku "qellon' me ketoTYMSE , por une bej nje LUTJE te hapur, publike, ashtu si ky shkrimi yt, me gjithe zeemr, me gjithe shpirt, pa pakesuar dhe pa shtuar asgje, une i lutem Allahut qe: "O Zoti im, o TI qe shikon dhe degjon cdo gje, o TI qe i pergjigjesh atij qe te lutet, o ti qe thua LUTMUNI qe tju pergjigjem, o ti qe je SHIKUESI dhe DEGJUESI, o ti qe je i pa-temeta, o ti qe e plotesove fene tone dhe nuk le asgje mangut ne te, o ti qe zgjodhe per neve fene ISLAME si te vetmen fe te pranuar tek ty, JEPI ATE QE MERITON atij njeriu qe ka hapur kete teme kaq delikate, o Zoti im, ti marsh hak per ketec njeri, o Zoti im, ti i di synimet e tij, e ti je me I MIRI i GJYKUESVE, dhe ti je me i DREJTI i te gjithe te DREJTEVE, O Zoti im, jepi ate qe meriton, o Zoti, jepi ate qe meriton, o Zoti im, jepi ate qe e ka hak, AMIN'
    Nuk ka te bej me dinakeri, ka te bej me realitet. Kjo qe thot ILMGAP eshte realitet qe ndodh cdo dite ne disa shtete islamike, realitet qe i kercenohet edhe shoqerise sone, sepse ne dita ditesh sa me shum po marrim traditat e tyre.
    Realitet qe bazat e ekzistences i gjen tek hadithet e jo tek Kurani. Po nejse eshte teme e gjate per te diskutuar.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  14. #14
    . Maska e alDI
    Anëtarësuar
    27-08-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    663
    ILMGAP, behu me i qarte se spo kuptoj se kundra kujt ligji je ti?

    Ti je kundra ligjit me vdekje ne sheriat dhe deshiron qe ne vend te ligjit me vdekje te vendoset burgim i perjetshem?!!
    .

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2009
    Postime
    345
    Ai ILMGAPI, do qe te hiqet DENIMI me vdekje te cilin e ka LEGJITIMUAR dhe e ka shpalluar Allahu i Lartesuar mbi 7 qiej dhe mbi arshin e TIJ MADHESHTOR.
    ILMGAPI, mesa kuptohet eshte kunder denimit me vdekje qe e ka shpallur i madhi Zot jo vetem ne kete SHERIAT tonin por ne te gjithe SHERIATET me meparshme, sepse sipas ketij ILMGAPIT , por edhe disa armiqve te tjere te ISLAMIT dhe te SUNNETIT, SHERIATI ISLAM nuk eshte i pershtatshem per koherat tona 'moderne" dhe eshte "i ashper", eshet "i vrazhde"
    Ky ILMGAPI, me kete pretendim te kote dhe absolutisht te rrezikshem tregon se nuk ka asnje DIJE ne FE, tregon se eshte i rrethuar nga mendime te mjera, te vyshkura, tregon se e ka marre mire DOZEN E MASONEVE, per nje jete "te moderuar', per nje jete "mondane', tregon se kerkon nje ISLAM "MODERN", qe ne fakt nuk ekziston, por ndoshta eshte vetem ne ENDRRAT E TIJ, qe i vijne prej SHEJTANIT te mallkuar. Une i bej atij ILMGAPIT, qe te kete frike Allahun e Lartesuar, dhe te mos kete friek as turp nga njerezit, qe te pranoje ate qe i Madhi Zot ka shpalluar ne KUR`ANIN e Shenjte. Une e kuptoj se shume prej muslimaneeve te dobet ne BESIM, ne kohen e veshtire dhe plot sfida dhe sprova e rreziqe qe po perballen muslimanet, per shume arsye dhe faktore, pikerisht ne keto kohera te veshtire, kur MUSLIMANET ndodhen ne situata te pa-favorshme, e nxjerrin KOKEN DY-FYTYRESHAT, e tregojne veten se kush jane ne te vertete, sepse kur ISLAMI dhe MUSLIMANET jane te dobet, MUNAFIKET dalin hapur dhe helmojne me gjuhet e tyre, dhe tentojne te njollosin sa te munden imazhin e kesaj feje, duke harruar keta driteshkurter se Allahu mund ti zhduki nga faqja e dheut sa hap e mbyll syte, por zemra e tyre jane te semura dhe te devijuara e ata NUK E KUPTOJNE, e ata nuk e ndjejne.
    Ata flasin pa dije, plot inat, me epsh 'intelektuali', gjithe percmim dhe urrejtje per LIGJET E ALLAHUT, por kjo as i shton dhe as i pakeson Allahut nga SUNDIMI I TIJ, por ata nuk e dine.
    Per sa i perket, punes se martesave me vajza te moshes 12 vjece, kjo eshet teme tjeter dhe kekron sic e kam theksuar edhe ne shkrimin e kaluar, njerez me mendje te hapur, njerez te sinqerte perpara Allahut, e mbi te GJITHA NJEREZ ME DIJE TE THELLUAR dhe jo injoranta. Puna eshte se Allahu nuk e ka bere DETYRIM, martesen me nje vajze relativisht te re ne moshe, E THEKSOJ NUK E KA BERE DETYRIM..., por....ne te gjithe e dine, se ka lloji lloji njerezish, disa jane te gjate, disa te shkurter, disa jane me te zgjuar, e disa me pak, disa jane me te zhvilluar nga TRUPI, e disa jane me pak te zhvilluar, po flas SERIOZISHT dhe SINQERISHT, dhe shpresoj te mos kundershtoje ndonje KARAGJOZ me epsh dhe pa argument. Gjithashtu, ka meshkuj dhe femra qe piqen me shpejt nga aspekti i zhvillimit te hormoneve seksuale, dhe ka disa te tjere qe piqen me ngadale, kjo ne varesi te shume faktoreve BIOLOGJIK, trashegimtare, sociale , shoqeror, etjjjjj.
    Kjo faze e ZHVILLIMIT te njeriut nga aspekti seksual, gjithashtu ndryshon nga KONTINENTI, ne KONTINENT, nga SHTETI ne SHTET madje, ne varesi edhe te PERSHTATJES se faktoreve KLIMATERIKE, njeriu ka tendencen te kete me shume ritem te larte te zhvillimit hormonal, seksual, dhe eshte e ditur ndryshimi i madh dhe i PUBLIKUAR TASHME boterisht e shkencerisht midis NJEREZVE qe jetojne ne vendet e nxehta me ata qe jetojne ne vendet e FTOHTA, qe kane dallime te theksuara per sa i perket zhvillimit seksual.
    PO ASHTU, kush ka studiuar MIRE BIOLOGJI , KIMI, MJEKESI, e di mjaft mire, se ne cfare moshe i VJEN CIKLI MENSTRUAL nje femre??? a NUK I FILLON ne moshen 9-11 vjece? Ndersa meshkujt, piqen me ngadale nga shenjat e zhvillimit te rritjes se MOSHES SE PUBERTETIT, ata fillojne aty rreth moshen 12-14 vjec. Kjo sa per sqarim BIOLOGJIK dhe SHKENCOR.
    Eshte gjithashtu i njohur fakti se shume femra, madje shume fare hedhin shtat dhe piqen me ritme shume te shpejta, dhe nga shenjat e jashtme te trupit, cka tregon se MOSHA e RRITJES HORMONALE dhe e PUBERTETIT, tashem ka arritur per kete kategori femrash.
    Duke u bazuar ne keto te dhena dhe fakte, ka ndodhur dhe ndodh qe disa njerez, martohen ne moshe fare te re, per shembull, 12 vjec, apo 13, apo 14, e keshtu me radhe, por po them MARTOHEN, me MARREVESHJE te dy-anshme, te te rinjve dhe te prinderve, dhe jo neper cepa pallatesh, as poshte urave, apo neper banjot e shkolels sic po bejen shume prej te rinjve te sotem 'MODERNE"........E theksoj, dhe le ti vij mire cilit te doje, dhe le te INATOSET dhe le te hidherohet kush te doje, feja NUK E NDALON kete lloji martese nese realizohet ne te tilla, kushte......por AS E DETYRON, dhe madje AS E NXIT.........Kjo ne varesi te njerezve, qe ndryshojne, sic e permendem. POR te ngrihesh dhe te flasesh ne emer te MORALIT, kur je i pamoralshem, kjo eshet SKANDALOZE, te ngrihesh dhe te flasesh per MORALIN, kur IMORALITETI sot eshet kthyer ne KULTURE, dhe ai qe nuk ben IMORALITET konsiderohet "****" dhe budalla, ose gjysmak, te flasesh ne emer te moralit, kur NE CDO CEP TE EUROPES ka burdello, apo sic quhen "shtepi publike', kjo eshet TURP, te ngrihesh dhe te flasesh per moralin, kur DISA PREJ VENDEVE TE BE-se e kane lejuar pedofiline, Allahu i vrafte, me LIGJ, kjo eshte qesharake, te akuzosh ISLAMIN, apo disa vende ISLAME, NE MENYRE TE TERTHORTE, SE GJOJA NXISIN pedofiline, KJO ESHET hipokrizi, ESHET mashtrim, ESHTE padrejtesi, KUR TE GJITHE E NJOHIN MORALIN E HEKURT TE FESE ISLAME.

  16. #16
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Gjithashtu, ka meshkuj dhe femra qe piqen me shpejt nga aspekti i zhvillimit te hormoneve seksuale, dhe ka disa te tjere qe piqen me ngadale, kjo ne varesi te shume faktoreve BIOLOGJIK, trashegimtare, sociale , shoqeror, etjjjjj.
    Kjo faze e ZHVILLIMIT te njeriut nga aspekti seksual, gjithashtu ndryshon nga KONTINENTI, ne KONTINENT, nga SHTETI ne SHTET madje, ne varesi edhe te PERSHTATJES se faktoreve KLIMATERIKE, njeriu ka tendencen te kete me shume ritem te larte te zhvillimit hormonal, seksual, dhe eshte e ditur ndryshimi i madh dhe i PUBLIKUAR TASHME boterisht e shkencerisht midis NJEREZVE qe jetojne ne vendet e nxehta me ata qe jetojne ne vendet e FTOHTA, qe kane dallime te theksuara per sa i perket zhvillimit seksual.

    C'lidhje ka vendi ku eshte rritur apo zhvillimi i trupit.

    Behet fjale per nje 12 vjecare qe akoma eshte femije.Le ta leme fen ne njeren ane .
    Le te marrim anen njerzore. Nje 23 vjecar kryen mardhenie me nje 12 vjecare .

    Eshte c'njerzore o njeri, nqs ke Zot do e kuptosh !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  17. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    C'lidhje ka vendi ku eshte rritur apo zhvillimi i trupit.

    Behet fjale per nje 12 vjecare qe akoma eshte femije.Le ta leme fen ne njeren ane .
    Le te marrim anen njerzore. Nje 23 vjecar kryen mardhenie me nje 12 vjecare .

    Eshte c'njerzore o njeri, nqs ke Zot do e kuptosh !
    Izadora i ke then te teren veq desha te shtoi a friksohen nga zoti ata njerz qe bejn veprime te tilla e qe e perkrahin nji martes te nji bebeje do e quaja une sa ter trupi me rrenqethet kure nji femij i till duhet len menjan lodrat per ti ber qefin nji njeriu qe mese paku do e vlersoja te quhej i till.Cili mendo se feja e lejon e lejon pore jo per te ra ne shtrat .Mu kujtua nena ime kure kishin dashur ta dergojn si 13 vjeqare ne vitet 46 ne aksion punues ne slloveni ,Pershkak te traditave tona gjyshi i dajve ja solli babait tim 22 vjeqr po me esht betuar babai rahmet shpirti u past dy prindve te mi sa mamaja ime kishte ra ne shtrat me gjyshen time deri ne moshen 16 vjeqare. kjo menyre do arsytohej per shkaqe te ndryshme.Mamaja me tregonte se 4 dite masi kishte ardh nuse kishte luar me gure (guracek) lotet po me rrjedhin si lum me skom takat ta vazhdoi duke u kerku falje thras gjdo shqipotar te distancohen ndaj martesave me femij qe do ju ndalim lojen rriten ,lumturin.

  18. #18
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    te pershendes gostivari

    [QUOTE]
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Jo jo ti nuk mund te jesh kunder martesave te tilla, sepse ti beson hadithet nje per nje!!! Dhe martesat e tilla permes haditheve jane te lejuara!!!
    UNE MUND TE JEM KUNDER ketyre ngjerjeve dhe jam kunder, sepse tamam keto hadithe refuzoj ti besoj dhe jam THELLE I BINDUR se hadithet e tilla jane vetem SHPIFJE e asgje me shum.

    une ju besoj atyre haditheve te cilat jan te pranuara nga dijetaret islam sepse jam musliman dhe jam i obliguar tju besoj haditheve dhe ti rrespektoj dijetaret dhe ti pranoj dhe te punoj sipsas kshillave te tyre

    gostivari sipas haditheve dmth nje vajz eshte e aft te martohet kur ti vijn menstuacionet mirpo nuk eshte e detyruar qe te martohet menjeher

    gostivari nese nuk e din martesa nuk eshte farz obligim i detyruar mirpo eshte synet dmth se mundesh edhe mos mu martu fare nese je i aft te frenosh epshin

    per me qen martesa e pranuar duhet te pajtohen femra dhe mashkulli nese njeri refuzon dhe i martojn me dhun ather kjo martes ne islam nuk pranohet

    nuk eshte e cekur ne hadith qe nje 60 vjeqar duhet te martohet me nje 18 vjeqare mirpo gjdo njeri vendos vet se sa vjeqar ka deshir te ket burrin apo gruan
    ndersa ato vajza qe martohen me 60 vjeqar ato jan te detyruara apo martohen per interes sepse asnje njeri nuk ka deshir qe te martoj nje plak dhe keto martesa qe jan te detyruara jan te ndaluara ne islam

    per me qen martesa e vleshme duhet qe femra dhe mashkulli te shihen dhe me deshir te pranojn dhe nuk guxon te detyrohen me dhun sepse ne ato vende islame qe i permendet ju shumica martohen me dhun dhe nuk shihen fare ndermjet vete dhe keto martesa islami nuk i pranon

    se a i pranon a jo hadithet ai eshte problem i yti mirpo une derisa ti pranojn dijetaret islam edhe une do i pranoj sepse nuk guxoj qe une te cilsoj ato a jan shpifje apo jo sepse jam njeri i thjesht dhe nuk kam studiu lenden e hadithit mirpo jan dijetaret dhe nuk jan pak dhe ata i studiojn dhe i vertetojn se a jan shpifje apo jo dhe qka do qe te vendosin ata une do i pranoj
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2009
    Postime
    345
    Kush MOHON HADITHET dhe transmetiemt qe kane ardhur nga i Derguari i Allahut, ka bere KUFER, ka mohuar ate qe i ka zbritur MUHAMMEDIT salallahu alejhi ue selam, dhe e ka detyre EMERGJENTE te pendohet menjehere tek ALLAHU I LARTESUAR perpara se ti vije atij VDEKJA dhe te behet prej banoreve te zjarrit te xhehennemit. Nuk ka kundershtim te KRIJUESIT duke kenaqur mendimet dhe deshirat e njerezve, sepse DIJA E NJEREZIMIT sado e madhe dhe e perparuar te jete, ajo eshet si nje pike uji ne OQEAN perpara DIJEN se Allahut. Allahu thote ne Kur`anin e SHENJTE qe besimtare te vertete jane ata qe thane: "degjuam dhe u bindem"... Gjithashtu sic e kemi theksuar dhe e theksojme perseri, per te keshilluar vellezerit dhe motrat muslimane, se jo cdo gje qe nuk i pelqen mendjes dhe logjikes se njeriut duhet patjeter te jete DOMOSDOSHMERI ABSOLUTE per tu marre ne konsidetare, sepse njerezit ndryshojne ne IDE, ne MENDIME, ne GJYKIMET, ne SHIJE, ne ZGJEDHJET qe bejen ne jete, etjj...dhe STANDARTI ABSOLUT UNIVERSAL UDHEZUES per te gjithe njerezit eshet VETEM SHPALLJA HYJNORE, e cila vjen prej Allahut te Plotfuqishem, dhe Allahu e di me se miri se cfare ka krijuar dhe si e ka krijuar, dhe njerezit nuk e dine.
    Tjeter gje qe dua te theksoj eshet se feja ISLAME nuk e ka bere OBLIGIM kete martese , as nuk e ka nxitur, por ka qene TRADITE e njohur tek ARABET, perpara se te shpallej KUR`ANI, qe ata kerkonin per nuse edhe vajza te reja relativisht ne moshe si 12, apo 13, apo 14, apo `15, etj..., por kjo ishet si tip FEJESE, dhe ishet thjeshet nje DHENIE FJALE, dhe nje pelqim dhe pranim ne PARIM, por askush nuk mund te akuzoje FENE E ALLAHUT, sepse nese e ben kete gje, askujt nuk i ben dem, pervec vetvetes, se tij, dhe ne diten e gjykimit ai ose ajo do ta marri ate qe meriton, duke u hedhur ne zjarr i poshteruar.

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2009
    Postime
    345
    Persa i perket ISADORES, Allahu e udhezofte dhe e ruajte, do ti thoja me shume dashamiresi, mos bej me KATOLIKE SE PAPA.....dhe mos fol per gjera qe ti nuk i di fare se si funksionojne, se cfare kushtesh dhe kriteresh dhe rregullash ka feja ISLAME. Se kjo eshte me e bukura, se dalin JO-MUSLIMANET, dhe duan te na japin mend neve per fene tone, ata jo vetem qe urrejne kete teme, por ne fakt ata nuk e kane fare me temen jo, JO dhe JO, KJO eshte e njohur, por ata e kane te gjithe me ISLAMIN. Se ata nuk thone asgje per HOMOSEKSUALIZMIN, qe po kthehet ne NORME, po kthehet ne "KULTURE', ata mbyllin syte dhe mendjen per kete gje, duek u argumentuar se "ESHTE E DREJTA E NJERIUT TE BEJ CFARE TE DOJE"... hahahaha....sa per te ardhur keq qe jane bere keta njerez, por mire pra, po kur u thuhet ketyre njerezve, qe HOMOSEKSUALIZMIN e ka NDALUAR ZOTI ne te gjithe LIBRAT E SHENJTE qe ka shpalluar, (dhe jo vetem ne Kur`an") cfare thone ata te mjeret???
    PERGJIGJA MJERANE dhe plot hipokrizi qe japin eshte:- "Po mire le ta ndaloje Zoti, sot jetojme ne kohera "moderne', secili njeri ka te drejten te bej cfare te doje me jeten e tij', edhe sikur kjo te jete ne KUNDERSHTIM FLAGRANT me LIGJET dhe PARIMET UNIVERSALE qe ka urdheruar Zoti per njerezit? Ata ketu heshtin, nderrojne teme, nuk duan te flasin me, ose mohojne fare me mendjemadhesi ZOTIN, dhe thone qe une kam jeten tiem dhe bej cfare te dua me te. TURP, dhe MJERIM per keta "modernista", per keta "majmuna darvinista", por le te vazhdojne se vitet ikin me shpejtesi, koha kalon, vdekja afrohet, heret apo vone, ata do te dalin perpara Allahut te GJITHFUQISHEM dhe TE PLOTFUQISHEM te poshteruar, dhe do te hidhen ne zjarr zvarre, te nencmuar, per ato fjale qe i thonin ne dynja, kunder Zotit, kunder Profeteve, kunder fese ISLAME.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •