Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Kurani: toka apo qielli u krijua i pari?!

    Cili u krijua me pare, ne baze te Kuranit?

    Sura 2:29

    Eshte Ai qe krijoi per ju gjithshka mbi dhe. Me pas, Ai iu kthye qiejve, edhe i beri ne shtate firmamente (qiej)

    Sura 79:27-30

    A jeni te veshtire per tu krijuar, apo qielli qe Ai ndertoi? Ai e lartesoi edhe rregulloi. Prej tij beri erresire naten, edhe prej tij solli mengjesin. Pas kesaj, Ai e shtroi (sheshoi) token


    A i pershtaten te dhenave shkencore keto? Mos duhet te besojme se toka u krijua ne fillim e me pas qielli? Shkenca e verteton dicka te tille?


    Keto jane kritika ne vazhdim prej vete dores se ish-muslimaneve; Instituti per sekularizimin e shoqerise Islamike!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    t'futem cik pa leje? m'hiqni prape pastaj. gezuar ditelindjen se kam harru me te t'thene e kaloi muaji avash-avash

  3. #3
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Oj Kuqe!

    Ka qone nji nga urimet qe e pranoj me me gezim, ne keto dite pleqnie! Je fantastike (se nuk e pritja)...lol

    te na rroje partia jone e kuqe!..

    thnx

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Ndriēimi
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    57
    Klodi
    Nuk mund te quhet kurani se ka gabime duke i keqinterpretuar vargjet . Megjithate edhe sikur une te mos i pergjigjesha, shkrimi i juaj nuk do te kishte kuptim perseri .
    Sa i perket vargut te pare qe paraqet, me duket se e ke kopjuar gabim sepse ne kuran lexojme :

    29. Ai (All-llahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vullnetin e vet ai drejtoi qiellit dhe i pėrsosi ata shtatė qiej. Ai ėshtė i gjithdijshmi pėr ēdo gjė.
    Pra, i persoi pasi kishte krijuar gjithcka, persosja ka kuptim te ndryshem me krijimin.
    Ti klod lexo tek tema "Mrekullite e Kuranit" sepse te jep nje shpjegim te mire ne lidhje me krijimin e qiejve nga fillimi .
    Ndersa vargjet e tjera qe paraqet (Sure 79:27-30) ketu Zoti tregon te mirat qe u ka dhuruar njerzeve ne toke :

    28. Ngriti kupėn e tij dhe e pėrsosi atė.

    29. Natėn ia errėsoi e ditėn ia ndriēoi.

    30. E pastaj tokėn e sheshoi.

    31. Dhe prej saj nxori ujin e saj dhe kullosat e saj.

    32. Kurse kodrat ia pėrforcoi.

    Nuk e kuptoj se nga i nxjerr ti ato gabimet, me duket se je mesuar tek bibla me gabimet e saj.
    Nuk e di aje i sigurte se bibla bie ne perputhje me ate shkencen tuaj si kristjan, mendo mire dhe hap tema qe kane kuptim kur ke kaq kohe te lire.

  5. #5
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Vertet Ndricim, une e kam perkthyer nga anglishtja, sic e pashe ne tekst. Po edhe Kuranet qe kam une ne shtepi jane te gjithe ne anglisht. Me e keqja eshte se po te krahasosh perkthimet e ndryshme te Kuranit ne anglisht, ato ndryshojne nga njeri-tjetri, ne disa raste.

    Asnjehere se kam lexuar Kuranin ne shqip, pasi, per mua, ka nje perkthim ne nje shqipe shume te dobet, qe te vret veshet!

    Tashti,

    edhe me rastin tend, shohim te njeten gje:

    "Ai (All-llahu) eshte qe per juve krijoi gjithshka ne toke, pastaj vullnetin e vet ia drejtoi qiellit...."

    Ketu del edhe pika ime, qe sipas Kuranit qenka krijuar me pare toka e pastaj qielli!!!

    *********

    Kurse ne Suren e me poshteme, qe ti ke paraqitur ne shqip, kemi nje radhitje tjeter.

    Flitet per qiellin e me pas per krijimin e tokes!!!!

    edhe flitet po ashtu per sheshim toke. Dmth toka eshte e sheshte???

    Pra pikat e mia jane krejt e qarta:

    1) Tek sureti i pare thuhet se pas krijimit te tokes, iu drejtua qiejve. Tashti ti thua se eshte ne kuptimin e persosjes! Edhe keshtu sikur nuk ka shume kuptim, pasi Ai i krijoi te persosura edhe nuk priti te mbaroje me token qe te persose qiejte!

    2) Sureti i dyte, jep rradhitje tjeter, ku krijohet ne fillim qielli e me pas toka.

    3) tek po sureti i dyte, shohim se thuhet e sheshoi token!

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    117
    Klod

    Me vjen keq qe vetem hap tema e citon frazime nga desidente muslimane e citon vargje nga Kurani dhe as qe pretendon per ndonje pergjigje, pasi kete gje e ke deklaruar vete ne nje teme te meparshme:

    "Vete une nuk do ta kisha sjelle per qejf, pasi e di se kjo teme nuk bind njeri, pasi prej saj nuk kerkohet pergjigje, por shkak per tu grindur, pamvaresisht se si eshte verteta."

    Me vjen keq edhe per vellezerit muslimane qe mundohen te te sqarojne dicka ne lidhje me ato qe thua kur ju hapni tema vetem per tu grindur. Atehere me mire fillojme te grindemi dhe ndoshta kuptojme ndonje gje se si eshte e verteta.

    Le qe per ju nuk ka rendesi se si eshte e verteta...

  7. #7
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Shume bukur Immaculate!

    Ti vazhdo te te vije keq. Kjo eshte e drejta jote.

    Ndersa detyra jote, nuk eshte qe te me tregosh mua ne bindem apo jo, por te me japesh mundesine e te bindurit, me ane te pergjigjes tende!

    Apo jo?

    Sic bej edhe une me ju. Kur kam mundesi e kohe, edhe pse e di se pergjigja ime ndaj pyetjeve tuaja, 99% nuk ndryshon gje, serish bej detyren
    !

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    117
    Nuk ja vlen te besh detyren me nje qe nuk denjon te dije per te verteten, por thjesht ben propagande. Ne te tilla raste detyra me e mire eshte ose ti vish ne ze te dyte propagandes se atij, ose ta lesh te beje monolog.

    Nese kerkon te dish se cfare thuhet ne Kuran merr mundim te lexosh nga pak nga ky liber.

    Nese nuk denjon te lexosh nga ky liber sepse menyra e shkrimit te tij te tingellon keq ne degjim atehere me kot lodhesh te presesh pergjigje. Perpara se te bindesh veten duhet te njihesh ne lidhje me ate qe kerkon bindje dhe njohja me kete liber nuk merret nga faqet te cilat vizitoni ju dhe shoket tuaj skeptike.

    Nuk mund te debatosh me nje qe nuk e ka lexuar Kuranin, sepse Kurani nuk mund te kuptohet me llogjiken e kristianit, nuk mund shihet me dylbite e ateistit e nuk mund te degjohet me veshet e idhujtarit.

    Atehere nese do te kuptosh lexo dhe mos u merr vetem me copy+paste nga faqe te ndryshme interneti... Nese je i bindur se nuk ja vlen te lexohet atehere vazhdo monologun tend te pyetjeve retorike.

    Lexo me emrin e Zotit tend i cili krijoi... {Kuran Sure Alek 1}

    Immaculate!
    Kur te mer mendt Perenia, s'ka kush te bo dermon...

  9. #9
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Postuar mė parė nga Immaculate
    Nuk ja vlen te besh detyren me nje qe nuk denjon te dije per te verteten, por thjesht ben propagande. Ne te tilla raste detyra me e mire eshte ose ti vish ne ze te dyte propagandes se atij, ose ta lesh te beje monolog.

    Nese kerkon te dish se cfare thuhet ne Kuran merr mundim te lexosh nga pak nga ky liber.

    Nese nuk denjon te lexosh nga ky liber sepse menyra e shkrimit te tij te tingellon keq ne degjim atehere me kot lodhesh te presesh pergjigje. Perpara se te bindesh veten duhet te njihesh ne lidhje me ate qe kerkon bindje dhe njohja me kete liber nuk merret nga faqet te cilat vizitoni ju dhe shoket tuaj skeptike.

    Nuk mund te debatosh me nje qe nuk e ka lexuar Kuranin, sepse Kurani nuk mund te kuptohet me llogjiken e kristianit, nuk mund shihet me dylbite e ateistit e nuk mund te degjohet me veshet e idhujtarit.

    Atehere nese do te kuptosh lexo dhe mos u merr vetem me copy+paste nga faqe te ndryshme interneti... Nese je i bindur se nuk ja vlen te lexohet atehere vazhdo monologun tend te pyetjeve retorike.

    Lexo me emrin e Zotit tend i cili krijoi... {Kuran Sure Alek 1}

    Immaculate!

    Immaculate!

    Sic te thashe, ti ke te drejten tende per mospergjigje!

    Vetem do te keshilloja qe duhet te dish se arroganca flet edhe me edukate!!!!

    Cfare dua te them?

    Ku e di ti qe une nuk e kam lexuar Kuranin? Te kam thene une nje gje te tille? E kam shkruar dikund (citoje atehere)?

    Aterhere, cfare do te thuash ti me pershtypjen qe perpiqesh te krijosh per mua, qe edhe pse pa e ditur, citon se une nuk e paskam lexuar Kuranin?

    Je i vogel, shume!

    vec kesaj, para Zotit, vecssa leshove nje genjeshter.

  10. #10
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    10-01-2003
    Vendndodhja
    london
    Postime
    70
    bravo klod jam me ty por une nuk jam nej dietar
    por duhet te them une nuk mund ti jap shpjegim se eshte nje gje
    qe e di vec A-llahu prandaj se mos i ngasim shum keto gjera
    se Kurani e ka prejarlljen prej qielli se kur allahu krioj ropin
    e mallerushem HEZRETI MUSA I CILI ZBRITI
    EDHE ESHTE prap ne qielle prandaj dua te them se kurani
    zbriti nga qielli qiellin e dergu allahu prandaj cfare do dhoj ne bote eshte krijesa e allahut kaq kisha

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Ndriēimi
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    57
    Klodushsh

    Mos e trego veten kalama fare.

    Sa i perket perkthimit qe i ben ti Kuranit nga anglishtja, nuk do te thote kjo se kurani eshte ashtu si e perkthen ti.
    Ndersa per ate zbulimin qe ben se sipas kuranit toka qenka e sheshte tregon prap injorancen. Zot thote se e ka sheshuar token, sepse nese toka NUK DO TE ISHTE E SHESHTE ti Klodi nuk do te qendroje ne toke as nuk do te ecje ne kembe, pra ne te kunderten e kesaj toka do te ishta MALORE apo DYSHESE.

    Zoti ne thote : "Dhe kodrat i forcuam ne menyre qe mos te lekunden me ju" pra, po te mos ishin pemet kodrat nuk do te lekundeshin (e zbuluar nga shkenca).

    Do te diskutojme me gjate per biblen dhe kuranin.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    117
    Postuar mė parė nga klod
    Immaculate!

    Sic te thashe, ti ke te drejten tende per mospergjigje!

    Vetem do te keshilloja qe duhet te dish se arroganca flet edhe me edukate!!!!

    Cfare dua te them?

    Ku e di ti qe une nuk e kam lexuar Kuranin? Te kam thene une nje gje te tille? E kam shkruar dikund (citoje atehere)?

    Aterhere, cfare do te thuash ti me pershtypjen qe perpiqesh te krijosh per mua, qe edhe pse pa e ditur, citon se une nuk e paskam lexuar Kuranin?

    Je i vogel, shume!

    vec kesaj, para Zotit, vecssa leshove nje genjeshter.
    E ke shkruar dy a tre postime me lart...

    "Asnjehere se kam lexuar Kuranin ne shqip, pasi, per mua, ka nje perkthim ne nje shqipe shume te dobet, qe te vret veshet!"...

    Sa mund te jesh ne gjendje te kuptosh Kuranin nga nje gjuhe qe nuk eshte gjuha e nenes???

    Sado i forte te jesh ne perkthimin ne anglisht kurre nuk ke per ti kuptuar sakte vargjet ne Kuran nga anglishtja. Fjala e Zotit nuk eshte liber artistik te cilin mund ta perktheje kushdo dhe te pretendoje se perkthimi i tij eshte i sakte.

    Sa per vogelsine, kjo kuptohet mjaft mire nga menyra se si diskuton ndaj po te sqaroj ne lidhje me genjeshtren meqe po me dukesh pak me i madh se vetja ime. Genjeshter quhet ajo gje per te cilen e di mjaft mire dhe thua te kunderten.

    Me lexim te Kuranit une kuptoj leximin varg per varg mundesisht edhe 2 apo 3 here dhe thellim ne ato qe lexohet e jo lexim te disa vargjeve aty-ketu.

    Une me diskutimet tuaja duke pare menyren si dikutoni dhe duke analizuar citimet tuaja duket sheshit qe edhe ju si shume e shume te tjere ketu ne forum beni thjesht kopjime nga faqe te ndryshme dhe i sillni ketu te perkthyera, dhe ne mjaft raste te perkthyera gabim.

    Nuk marr mundimin te bej te njejten gje me biblen kur dihet se faqet qe flasin per kontradiktat, gabimet dhe gafat ne bibel jane me oke.

  13. #13
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982

    Re: Kurani: toka apo qielli u krijua i pari?!

    Postuar mė parė nga klod
    Cili u krijua me pare, ne baze te Kuranit?

    Sura 2:29

    Eshte Ai qe krijoi per ju gjithshka mbi dhe. Me pas, Ai iu kthye qiejve, edhe i beri ne shtate firmamente (qiej)

    Sura 79:27-30

    A jeni te veshtire per tu krijuar, apo qielli qe Ai ndertoi? Ai e lartesoi edhe rregulloi. Prej tij beri erresire naten, edhe prej tij solli mengjesin. Pas kesaj, Ai e shtroi (sheshoi) token


    A i pershtaten te dhenave shkencore keto? Mos duhet te besojme se toka u krijua ne fillim e me pas qielli? Shkenca e verteton dicka te tille?



    Keto jane kritika ne vazhdim prej vete dores se ish-muslimaneve; Instituti per sekularizimin e shoqerise Islamike!


    shih tashti vargun ne anglisht, Ndricim:

    Quran-2:29; "It is He who hath created for you all things that are on Earth. Then He turned to the heavens and made them into seven firmaments (Skies).....

    Perkthimi im, per te cilin ti me akuzon se e kam ndryshuar eshte: "Eshte Ai qe krijoi per ju gjithshka mbi dhe. Me pas ai iu kthye qiejve edhe i beri ne shtate firmamente (qiej).....

    A e sheh tashti se perkthimi im eshte fjale per fjale? Nqs ka ndonje ndryshim, ky esht perkthimi nga anglishtja ne shqip, por jo perkthimi im i ketij verseti kuranor ne anglisht!!!!

    ******************

    Quran- 79:27-30: "Are you the harder to create, or is the heaven that He built? He raised the hight thereof and ordered it; and He has made dark the night thereof, and He brought forth the morning thereof. And after that, He spread (flattened) the earth.


    Perkthimi im: "A jeni te veshtire per tu krijuar, apo qielli qe Ai ndertoi? Ai e lartesoi edhe e rregulloi. prej tij berri erresire naten, edhe prej tij solli mengjesin. Pas kesaj, ai e shtroi (sheshoi) token."

    Keshtu qe serish sheh nje perkthim fjale per fjale nga ana ime te Kuranit ne anglisht, edhe nuk eshte faji im qe nuk pershtatet me ate ne shqip.

    **************************

    Sic edhe ju thashe, kam vene re se perkthimet e ndryshme te Kuranit ne gjuhen angleze nuk perputhen me njeri tjetrin.

    ps.

    Quran 19:46

    Yusuf Ali
    (The father) replied: "Dost thou hate my gods, O Abraham? If thou forbear not, I will indeed stone thee: Now get away from me for a good long while!"

    Shakir
    He said: do you dislike my gods, O Ibrahim? If you do not desist I will certainly revile you, and leave me for a time.

    Khan & Hilali
    He (the father) said: "Do you reject my gods, O Ibrahim (Abraham)? If you stop not (this), I will indeed stone you. So get away from me safely before I punish you."

    Irving
    He said: "Do you dislike my gods, Abraham? If you do not stop, I'll cast you out. Leave me alone as soon as you can!"

    (Ahmadiyya Quran)
    He replied, "Dost thou turn away from my gods, O Abraham? If you desist not, I will surely cut you off all relations with thee. Now leave me alone for a while."


    ka edhe me....,
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Seminarist : 14-02-2003 mė 09:53

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Ndriēimi
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    57
    Klodi
    Nese ne komentojme kuranin ne te kunderten e kuptimit qe ka, sigurisht qe do te kete gabime.

    Te fillojme edhe nje here nga e para :
    Ne fillim Zoti thote se ka krijuar "cdogje qe ndodhet MBI toke"(duke perfshire edhe qiejt). Mepas Zoti thote se "vullnetin e Tij ia drejtoi qiejve"(ketu nuk thote se i krijoi edhe njehere sic flet klodi pakuptim, por do te thote se Zoti me ate vullnet qe ia drejtoi qiejve pas krijimit, ate vullnet ka edhe sot ne ditet tona).
    Pastaj ne fund te versetit thote : "Dhe Ai i persosi ata"(ketu Zoti tregon se qiejt jane krijuar pa ndonje te mete, sic ka edhe shprehjen me krijimin e njeriut).

    Ndersa ti klodi me komentimin qe ben mua me lind nje pyetje, sipas jush qiejt jane poshte tokes apo mbi toke?? sipas fjaleve tuaja te mesiperme dalim ne kuptimin qesharak, qiejt qenkan krijuar poshte tokes, ne kete kuptim dalim nese thua se toka eshte krijuar para qiejve


    Tani te flasim pak per perkthimin qi i eshte bere kuranit ne gjuhen angleze.
    Cdo kuran qe botohet patjeter qe eshte botuar edhe me gjuhen origjinale qe shte shpallur, kjo per arsye sepse cdo gjuhe qe ekziston tek nje flale ka shprehje te ndryshme, e rendesishme eshte qe ne kuran nuk ka kontradita apo ne nje kuran te shkruhet se filani kishte 3 femije ndersa ne nje verset tjeter te kontraditoje me 5 femije, sic kemi shembullin me te mire me BIBLEN.

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-12-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    18
    Disidente apo renegatė ?!!
    Sot pėrditė e mė shumė po shikojmė nė arenėn e rrahjeve tė mendimeve persona qė mė sė shumti pėrngjajnė me papagallėt qė pėr pasion kanė imitimin. Apo me persona qė informacioni i pushton para sesa ata ta zotėrojnė atė. Tė habit fakti nė momentin qė depėrton nė Foruminshqiptar disa pseudoshkrues apo shkrucalica qė mendojnė so po hedhim bomba qė nė tė vėrtetė janė vecse disa llapitje tė pa kuptimta. E tillė ėshtė edhe tema " Kurani: toka apo qielli u krijua i pari?! nga nje imitues Klodi . Njeriu bindet me argumente llogjike dhe shkencore pa anashkaluar shkencat e tjera, mirėpo ka persona qė po tu sjellėsh njė mijė argumente nuk besojnė pasi janė paguar pėr tė mos besuar. i drejtohem autorit tė temės tė paktėn tė ketė pėrgjegjėsi morale, ku sipas botkuptimit tė tij tė ngushtė i pėrkthen versetet kuranore siē dėshiron. Nėse nuk e kupton pėrkthimin pasi ėshtė i rėndė,Kurani nė gjuhėn shqipe ka pasur disa pėrkthime, do tė ishte mė e ndershme dhe fisnike ti pėrmbahesh pėrkthimit qė zotėron sesa tė pėrkthesh nga mendja jote. Krahasojeni pėrkthimin e pasktė tė Klodit me pėrkthimin e Kuranit shqip:
    Eshte Ai qe krijoi per ju gjithshka mbi dhe. Me pas, Ai iu kthye qiejve, edhe i beri ne shtate firmamente (qiej) 2:29
    Kurse pėrkthimi i saktė ėshtė: "Ai (Allahu) ėshtė qė pėr juve krijoi gjithēka ka nė tokė, pastaj vllenetin e Vet ia drejtoi qiellit dhe i pėrsosi ata shtatė qiej. Ai ėshtė i Gjithėdijshėm pėr ēdo gjė. 2:29
    Ajeti nė fjalė nuk ka lidhje aspak me krijimin e qiejve dhe tė tokės, le ti drejtohemi komentarėve tė Kuranit pėr tė na sqaruar nė lidhje me kėtė.
    Abdu ibnu Humejd dhe Ibnu Xherir Taberi transmetojne se Katade ka thėnė nė lidhje me kėtė ajet: "Ju ka nėnėshtuar pėr ju gjithcka nė qiell dhe nė tokė, dhe kjo ėshtė bujari nga ana e Allahut pėr njeriun, ju ka bėrė gjithcka tė dobishme pėr ju. (Komentimi nga Sheukani nė librin "Fet'hul Kadir".
    Krahasoni kėtė pėrkthim:
    A jeni te veshtire per tu krijuar, apo qielli qe Ai ndertoi? Ai e lartesoi edhe rregulloi. Prej tij beri erresire naten, edhe prej tij solli mengjesin. Pas kesaj, Ai e shtroi (sheshoi) token 79:27-30
    Me pėrkthimin e saktė:
    A ėshtė mė i rėndė krijimi juaj apo i qiellit? E Ai e ngrit atė. Ngriti kupėn e tij dhe e pėrsosi atė. Natėn ia errėsoi dhe dritėn ia ndriēoi. E pastaj tokėn e sheshoi. 79:27-30
    Ajeti ėshtė vazhdimi i tregimit pėr fundin e hidhur tė Faraonit dhe tėrheq vėmendjen e atyre qė mendojnė si puna e tij. Nė lidhje mė kėtė ajete imam Sheukani thotė: "Mė pas tokėn e sheshoi, pas krijimit tė qiellit". Sheshimi tokės ka kuptimin qė e ka bėrė atė tė pėrshtatshme pėr jetė.
    Mė pas nga na e gjete kėtė teori se qielli qenka krijuar para tokės? Nuk ka ndonjė shkencėtar qė nė mėnyrė tė prerė tė pėrcaktojė se qielli ėshtė krijuar para tokės. Sot pėr sot edhe teoria e Big-Bangit mė sė shumti ėshtė hipotezė e cila qėndron mėsė afėrmi tė vertetės. Jean Charon nė librin e tij Cosmology, Theory of Universe pasi shtron tė gjitha hipotezat thotė: "Nuk mund tė vėrtetohet sot pėr sot shkencėrisht se si ėshtė krijuar universi."
    Mrekullia e islamit qėndron nė faktin se islami nuk kundėrshtohet me shkencėn, kurse fjalėt qė ke sjellur janė thjesht imitim dhe pasaktėsi. Nuk kam dėgjuar ndonjė shkenctar musliman qė mendoka ti riinterpretojė apo kėrkoka fshehtėsi. Tė gjithė muslimanėt janė tė mendimit se Kurani nuk ėshtė libėr shkencor edhe pse shkenca ėshtė pjesė e tij, se nuk ėshtė libėr historik edhe pse historia ėshtė pjesė e tij etj. Kurani ėshtė rregullator i jetės sė njeriut nė tokė. Mė pas ēėshtja e dididentėve ėshtė paksa e ndėrlikuar. Islami nuk ka lėn gjė pa sqaruar. Edhe punėn e disidentėve e ka shpjeguar qartė. Njerėzit nė isalm ndahen nė tre grupe: Besimtarė dhe kėto janė tė njohur, hipokritė qė kanė fytyrė shumedimensionalshe dhe mohues (kundėrshtar). Grupi i tretė ėshtė i njohur pasi e shfaq mohimin dhe armiqėsinė haptaz. Kurse grupi i dytė ėshtė shumė mė i keq sic i themi nga anėt tona: "Tė vret natėn e tė qan ditė." Nuk paskemi dėgjuar ndonjėherė pėr kėtė Ali Sina, sidoqoftė Ebu Xhehla, Ibnu Selula, tartufė dhe sharlatanė ka pasur dhe do tė ketė dhe kjo ėshtė diēka normale.
    Kurani dhe hadithi (edhe pse Klodi as nuk e di ēdo tė thotė Kuran dhe Hadith pasi ėshtė thjesht njė imitues) pėrmbajnė fakte dhe jo herezi shkencore. Tė habit fakti qė feja e vetme dhe e pranuar tek Allahu dhe tek njerėzit nuk na qenka inspiruar nga Perėndia!!! Habitem me ju, tė njėtės daulle i bieni pa vėnė re se kjo daulle tashmė ėshte e ēarė dhe qė askush nuk ua vė veshin. Bėje dallimin mes tokės sė sheshtė dhe tė pėrshtatshme. Nėse nuk mund ti dallosh pyet se gjen pėrgjigje.
    Krahasojeni kėtė "pėrkthim" qė as nuk meriton tė quhet pėrkthim me pėrkthimin e saktė:
    Quran 18:86 "Deri, kur ai arriti ne perendimin e Diellit, ai e gjeti ate te vendosur mbi nje burim ujerash: Prane tij ai gjeti nje njeri. Ne thame: "O Zul-karnain! (ti qe ke autoritet), ose ti ndeshkosh, ose ti trajtosh me miresi"
    89
    Atehere ai ndoqi nje udhe tjeter,
    90
    derisa ai mberriti ne Lindjen e Diellit, e gjeti te linde mbi nje njeri ndaj te cilit Ne nuk kishim dhene ndonje mbulese per mbrojtje kundra Diellit
    pėrkthimi saktė:
    "Derisa arriti vendperėndimin e diellit, pa qė ai perėndonte nė njė vend ku buronte ujė i zi i turbulluar, dhe aty pranė gjeti njė popull qė banonte nė tė. Ne i thamė: "O Dhulkarnejn! Ose ndėshkoji, ose sillu me mirėsi ndaj tyre. ......
    Pataj ai ndoqi njė rrugė tjetėr (nga lindja). Derisa, kur arrit tek vendi ku lindte dielli, pa se ai lind te njė popull tė cilėve Ne nuk u patėm dhuruar mbulesė pėr tu mbrojtur nga dielli." 18:86. 89-90
    Le tė shikojmė komentimin e kėtij ajeti: "Imam Sheukani thotė: " thėnja e Lartėsuarit (pa qė ai perėndonte nė njė vend ku buronte ujė i zi i turbulluar) fjala ėshtė pėr tokėn e Saharasė, dhe nė origjinė fjala "Hamieh" do tė thotė: (tokė e zezė dhe e nxehtė), prandaj arabėt fjalėn "Hamieh" e pėrdorin pėr temperaturėn dhe zjarminė e trupit (ethet). Ky ajet ka kuptimin se Dhulkarnjeni ka arritur nė atė vėnd qė toka ėshtė e zezė dhe tepėr e nxehtė. Pra ka arritur nė bregun e oqeanit. Prandaj nė shikimin e tij dielli perėndonte aty. Mė pas Allahu ka aq forcė qė ti tregojė Dhulkarnejnit oribat e diellit. (Fet"hul Kadir).
    Sejid Kutb nė komentimin e tij thotė: "Dhulkarnejni ka arritur nė breg tė oqeanit atlantik, mirėpo Kur'ani veēohet me mrekullinė mė tė madhe, nuk ėshtė qėllimi i tij pėrmendja e vendeve dhe datave, po pėrfitimi nga kėto rrėfime. Vendperėndimi i diellit ėshtė vendi qė shikuesi shikon diellin nė horizont duke perėnduar. Dihet qė dielli perėndon nė pozita tė ndryshme, diku pas malit, diku nė ujė sic ėshtė shikimi nė oqean dhe detet e mėdha, apo nė rėrė nėse ėshtė nė shkretėtirė. Nga teksti kuranor kuptohet qė Dhulkarnjeni ka arritur nė bregun e atlantikut dhe ka parė diellin tė perėndojė nė oqean. Kurse pėr lindjen e diellit kuptohet qartė se ai lindte nė njė vend shkretėtirė saqė njerėzit nuk kishin mburojė ndaj diellit. Ky vend mund tė jetė shkretėtirė apo rrafshnaltė. (Nėn hijen e Kuranit).
    Shpjegim tė pėrafert sjell imam Sheukani edhe pėr ajetin ku pėrmendet lindja e diellit dhe shton: "Nuk ka snjė pengese nga ana shkencore, llogjike dhe fetare qė i Lartėsuari t'ia bėjė tė mundur robėrve tė tij shikimin e levizjes tė diellit dhe vendodhjen e tij. Mė vjen keq qė po tė them se nuk qenke i aftė nė imitim. Mė pas na kujton hadithin:
    Abu Dari tha: Profeti me pyeti ne perendim te Diellit, "A e di se ku vete dielli (ne kohen e perendimit)? Une iu pergjigja, "Allahu edhe i derguari i tij e dine me mire." Ai tha: "Udheton derisa perkulet nen Fronin edhe merr leje te ngrihet serish, edhe i lejohet edhe atehere (vjen nje kohekur) do te doje te perkulet serish, por nuk do ti pranohet perkulja, edhe do te kerkoje leje qe vazhdoje udhen e tij, por nuk do ti jepet, por ai do ta urdheroje qe te shkoje andej nga ka ardhur edhe keshtu do te linde nga perendimi. Edhe ky eshte interpretimi i thenies se Allahut: "Edhe Dielli udheton ne nje udhe te caktuar per nje kohe (te caktuar). Ai eshte percaktimi (i Allahut) Shume te Lartit ne fuqi, te gjithediturit. Mė pas thotė 6:38. Nuk ka turp kur gėnjen. Ajeti 6:36 nuk ka lidhje fare me kėtė temė.
    Allahu thotė: "Nuk ka asnjė krijesė nė tokė, as nė zog qė fluturon me krahėt e tij, qė tė mos jenė nė bashkėsi sikurse ju. Ne nuk kemi lanė asgjė pas dore nė libėr, pastaj te Zoti i tyre ata do tė mblidhen."
    I dėrguari i Allahut ka thėnė: "Kur nuk ke turp bėj ēfarė tė duash." Nuk ke ditur ta kopjosh mirė. Ajeti ėshtė 36:38.
    Pėrsa i pėrket hadithit ke bėrė njė pėrkthim banal qė mund ta bėjė vetėm ai qė nuk ndien tė paktėn pėrgjegjėsi morale. Pėrkthimi i saktė i hadithit ėshtė:
    Ebu Dherri tregon: "Kur perėndoi dielli i Dėrguari i Allahut mė tha: "O Ebu Dherr, a e di se ku perėndon dielli? I thashė: Allahu dhe i Dėrguari i Allahut e di mė sė miri. Ai tha: "Ai noton nė orbitė derisa arrin dhe i nėnshtrohet Allahut nėn Arsh. Ai kėrkon leje pėr tė kryer rrugėn e tij dhe i jepet leje. Do tė vijė momenti kur do tė bėjė sexhde dhe do tė kerkojė tė bėjė rrugėn e saj mirpo nuk i jepet leje, i thuhet: "Kthehu nga erdhe dhe ai do tė lindė nga perėndimi. Kjo ėshtė vėrtetim i fjalės sė Allahut: "Edhe dielli rend nė rrugėn e tij pėr njė kohė (tė pėrcaktuar). Ky ėshtė vendim i pėrcaktuar i tė Gjithfuqishmit, tė Gjithėditurit." 36:38.
    Ibnu Kethiri (shekulli i 12) hedh njė fakt shkencor tė pamohueshėm: "Dijetarėt islamė s Ibnu Hazmi (shekulli i 10) dhe disa tė tjerė kanė sjellė konsesusin e tė gjithė popullit islam se universi ėshtė nė forma elipsi, kjo ėshtė verėtim i fjalės sė Allahut: "Tė gjithė nė orbita notojnė." 21:33
    Habitem kur thotė se Dhulkarnejni na paska qenė Aleksandri i madh, Dhulkarnejni ka qenė besimtar monoteist kurse Aleksandri i madh ka qenė pagan dhe kėtė e dinė tė gjithė. besoj se njeriu ka sadopak ndergjegje per te mos llapitur me.
    ky eshte sqarim per njerezit ...

Tema tė Ngjashme

  1. Deklarata universale e tė drejtave tė njeriut dhe Islami
    Nga Cappuccino nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 30-11-2013, 13:37
  2. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
    Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  3. Kur'ani, Dituria dhe Shkenca
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2007, 09:31
  4. Mrekullitė nė Kuran!
    Nga Immaculate nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 61
    Postimi i Fundit: 11-10-2006, 09:48
  5. Fenomeni i terrorizmit – Sfida e rendit te ri boteror
    Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •