Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2009
    Postime
    20

    kerkoj ndihme ju lutem , kam frik se...

    Mirmbrema antar te FSh.Kam nje lutje per ju.Shpresoj te jem i qarte.Vellai im nuk eshte mire me shendet, eshte dita e tret kjo.Diten e pare i filluan vetem disa dhimbje te vogla te fytit qe pak i verente.Te nesermen kishte edhe temperature kishte edhe ethe, ftohje, dhimbje me te medha tw fytit,pak dhimbje te gjunjve si dhe ngushtim te zgavres se fytit (nese po e quaj me rregull).Sot pra diten e trete temperatura ethet,dhimbjet e muskujve dhe ftohja iu ndalen plotesisht,por fyti i mbeti njejte.Sot iu eshte dukur qe e ka fytin pak diqka me mire por sdi. prej barerave Ka perdorur vetem PAracetamol dhe brufen.Nuk ka qene ende ne vizite tek mjeku.Ne fshatin ton siq kam degjuar ka pasur 5 raste te tularemia-s,andaj kam frike se mos eshte ne pyetje kjo semundje.Nga ju kerkoj ndihme ju lutem. Kerkoj te me ndihmoni nese esthte e mundur sado pak rreth mundesis qe kjo semundje ta ket prekur vellaun tim.apo eshte ndonje grip sezonal.\Kerkova ne google dhe verejta qe keto simptoma jane te tularemise po pasi disa nga to u jane ndalur amund te mos jet ne pyetje kjo semundje.
    Me falni per shqetesimin qe ju bera
    Qdo ndihme eshte shume shume e mirepritur.

  2. #2
    po pse nuk shkoni ne doktori mo shoku ai do ju jape pergjigjjen me te sakte
    te shkuara
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anėtarėsuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar mė parė nga meetyou Lexo Postimin
    Mirmbrema antar te FSh.Kam nje lutje per ju.Shpresoj te jem i qarte.Vellai im nuk eshte mire me shendet, eshte dita e tret kjo.Diten e pare i filluan vetem disa dhimbje te vogla te fytit qe pak i verente.Te nesermen kishte edhe temperature kishte edhe ethe, ftohje, dhimbje me te medha tw fytit,pak dhimbje te gjunjve si dhe ngushtim te zgavres se fytit (nese po e quaj me rregull).Sot pra diten e trete temperatura ethet,dhimbjet e muskujve dhe ftohja iu ndalen plotesisht,por fyti i mbeti njejte.Sot iu eshte dukur qe e ka fytin pak diqka me mire por sdi. prej barerave Ka perdorur vetem PAracetamol dhe brufen.Nuk ka qene ende ne vizite tek mjeku.Ne fshatin ton siq kam degjuar ka pasur 5 raste te tularemia-s,andaj kam frike se mos eshte ne pyetje kjo semundje.Nga ju kerkoj ndihme ju lutem. Kerkoj te me ndihmoni nese esthte e mundur sado pak rreth mundesis qe kjo semundje ta ket prekur vellaun tim.apo eshte ndonje grip sezonal.\Kerkova ne google dhe verejta qe keto simptoma jane te tularemise po pasi disa nga to u jane ndalur amund te mos jet ne pyetje kjo semundje.
    Me falni per shqetesimin qe ju bera
    Qdo ndihme eshte shume shume e mirepritur.

    Ashtu si te keshilloi edhe helena, vellau duhet ta vizitoj mjekun. Nuk eshte kjo semundje qe dikush nepermjet komjuterit ose telefonit te skjaroj ose te ndihmoj. Eshte semundje e rrezikshme qe ne shume raste perfundon edhe me vdekje. Vellau duhet gjithsesi te merr antibiotik, por jo pa e vizituar mjekun.

  4. #4
    Po dhe Jo
    Anėtarėsuar
    12-09-2009
    Postime
    172
    Sė pari mė vjen shumė keq pėr rastin e vėllait tėnd.
    Tė kėshilloj qė vėllau ta vizitoj njonjė doktor, dhe shpresoj se kjo tė jetė e shkuar.
    Nuk kam fare informacione pėr kėtė sėmundje tė quajtur Talaremia, jam i interesuar tė di sė paku se ēfare ėshtė nėse nuk ėshtė e tepėrt tė pyes nė kėtė temė.

    PS.: I dėshiroj shėrim sa mė tė shpejtė edhe njė herė vėllaut dhe qofshin tė shkuara.
    You may stop this individual, but you can't stop us all... after all, we're all alike.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2009
    Postime
    3,262
    po kush ia dha ato barna,apo kush ia preferoi,nese mjeku esht ai qe i ka dhen ato medikamente,ateher ai sigurisht se sht dashur edhe ti sqaron smeundjen

    nuk di cfar ndihme mund te ofrojm ne???sherim sa me te shpejt
    Jetė e rėndė.......!!!

  6. #6
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga meetyou Lexo Postimin
    Mirmbrema antar te FSh.Kam nje lutje per ju.Shpresoj te jem i qarte.Vellai im nuk eshte mire me shendet, eshte dita e tret kjo.Diten e pare i filluan vetem disa dhimbje te vogla te fytit qe pak i verente.Te nesermen kishte edhe temperature kishte edhe ethe, ftohje, dhimbje me te medha tw fytit,pak dhimbje te gjunjve si dhe ngushtim te zgavres se fytit (nese po e quaj me rregull).Sot pra diten e trete temperatura ethet,dhimbjet e muskujve dhe ftohja iu ndalen plotesisht,por fyti i mbeti njejte.Sot iu eshte dukur qe e ka fytin pak diqka me mire por sdi. prej barerave Ka perdorur vetem PAracetamol dhe brufen.Nuk ka qene ende ne vizite tek mjeku.Ne fshatin ton siq kam degjuar ka pasur 5 raste te tularemia-s,andaj kam frike se mos eshte ne pyetje kjo semundje.Nga ju kerkoj ndihme ju lutem. Kerkoj te me ndihmoni nese esthte e mundur sado pak rreth mundesis qe kjo semundje ta ket prekur vellaun tim.apo eshte ndonje grip sezonal.\Kerkova ne google dhe verejta qe keto simptoma jane te tularemise po pasi disa nga to u jane ndalur amund te mos jet ne pyetje kjo semundje.
    Me falni per shqetesimin qe ju bera
    Qdo ndihme eshte shume shume e mirepritur.
    MeetYou me njehere dergojeni vellane tek doktori! Vellai jot nuk ka grib. Vellai eshte ne moshe te vogel? Jo me i madh se adoleshent ke 20vjetet apo jo?
    Dhimbjet e gjunjve kjo eshte alarmuese, nese eshte ajo qe mendoj une kjo semundja vjen nga bakteria Strep. Pyogenes e cila do kurim te menjehereshem. Doktori do te i japi antibiotik vellait. Thuaj mamit qe ka nevoje te menjehereshme per antibiotike si, penicillin (kujdes mos te kete alergji) ose erythromycin nqs ka alergji penicillinen.
    Shkoni tek doktori menjehere, ose tek emergjencia. Dhimbjet e gjunjve kjo me shqeteson mua, (flit pak me teper mbi dhimbjen e gjunjve) prej kesaj te sygjeroj te shihni doktorin se shpejti.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga s0ni : 09-04-2010 mė 21:13

  7. #7
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    I deshiroj vėllaut tėnd shėrim sa mė tė shpejt mirpo njė gjė nuk po arrij ta kuptoj, pse nuk e dergoni tek mjeku mos keni frikė nga ai?!
    Mė e logjikshmja do tė ishte dergimi i vėllaut tek mjeku pasi qė nė kėtė formė njeri mundėt vetėm tė paragjykoj dhe ta kap paniku mirpo asgjė nuk zgjidh, kėshilla e mjekut do tė ishte nė njė farė menyre sherim pėr vėllaun tėnd

    Pėrshėndetje dhe shėrim sa mė tė shpejt edhe njė herė pėr vėllaun
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2009
    Postime
    20
    Pershendetje.Ju falenderoj te gjithve per komentet me lart.E kam obligim te ju informoj per gjendejen e vellaut.Kemi shkuar ate dite menjehere tek mjeku.Per fillim doktori i ka vene disa ilaqe vetem per ftohje te fytit .Por dyshohet se eshte fjala per Tularemia.Te gjitha keto simptoma ishin siq duket dyshime tedoktorit infektologut se ka te beje me Tularemia.Kemi bere analizat te vellaut dhe presim qe neser te dihet perfundimisht.Shpresoj sherim sa me te mire dhe me te lehte.Doktori, nese rezultati i analizave del pozitiv per semundjen , atehere do ti jape velluat gentamicin dhe disa lloje tjera me te lehta.Mendimi i Doktorit ishte i mendimit, infeksioni , nese del pozitiv natyrisht ,eshte vrejtur shume heret dhe ai eshte i mendimit qe do te largohet me sukses.

    I nderuar antar "s0ni" e kam njoftuar doktorin edhe per dhimbjen e gjunjve por ai me sigroi qe fatkeqsisht keto jan shenja te Tularemia-s.E di qe ky infeksion nuk eshte i lehte po r shpresoj te kaloje sa me shpejte dhe sa me lehte .Ju falenderoj ju per gjithqka edhe njehere dhe ju kerkoj shume fale per te gjitha qe ju shkaktova ketu
    Gjithe te mirat

  9. #9
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    pershendetje...
    me vjene teper keqe per vellaune tuaj,urroj sherime sa me te shpejt...e
    dua te di,c'fare semundje eshte kjo "tularemia"...a ka te beje me gjendrate limfatike dicka...
    me falni se po u pyes por jam kureshtare ta di..per x-shkaqe...
    me respekte
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

  10. #10
    Musliman-Shqiptarė-krenar Maska e gimche
    Anėtarėsuar
    24-02-2009
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    3,642
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    pershendetje...
    me vjene teper keqe per vellaune tuaj,urroj sherime sa me te shpejt...e
    dua te di,c'fare semundje eshte kjo "tularemia"...a ka te beje me gjendrate limfatike dicka...
    me falni se po u pyes por jam kureshtare ta di..per x-shkaqe...
    me respekte
    http://en.wikipedia.org/wiki/Tularemia
    Ti je hija e Kastriotit
    Ti je gjoksi i tė madhit Hamzes
    Ti je kullė fuqi baroti...

  11. #11
    Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
    Anėtarėsuar
    26-11-2009
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    7,660
    Citim Postuar mė parė nga gimche Lexo Postimin
    falemnderit i/e nderuare
    u inkuadrovan e kete linke por meqense s'e kuptoje forte mire gjuhen angleze....
    por nejse...me mjaftoi ajo foto qe paraqiste kete lloje semundjeje....
    s'qenka ajo qe une mendoja...
    me respekte...
    Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •