Nga Krist GjinajKurani u soll n Shqipri, ashtu si kudo tjetr n bot, duke u mbajtur n majn e jataganit dhe kush nuk pranonte Kuranin pati si alternativ t provonte tehun e jataganit n qafn e vet. Nn dritn e dokumentit t msiprm procesi i konvertimit religjioz sht krejt i qart. Dhe pas pushtimit turqit filluan dhunn pr konvertimin fetar t shqiptarve kristian, n saje t s cils 90% e nacionit (kombit) shqiptar u kthyen n fen islamike. (Nathalie Clayer: N fillimet e nacionalizmit shqiptar: lindja e nj kombi me shumic myslimane n Evrop, Botime Prpjekja- Tiran 2009, f. 405 )Islami, perhapjen e vet ne fillim e filloj me dhun, shtypje ,e propagandusit e islamit u ben hoxhallaret , s pari t ardhur nga vendet turko-arabe e pastaj ,kt detyren ua dhan tradhtarve t kombit e shqipfolsave hoxhallar t cilet me cdo kusht, perpjekje e fjal-munoheshin t e islamizonin total shqiptarin , jo veq me kaq , por edhe t e shkombtarizonin.Nuk jan t pakta t dhenat ne histori ku shkruhet pr verpimet , sjelljet , thenjet dhe t bemet e hoxhallarve ne krye me sundusin dhe gjelatin turk qe heqte koka shqiptaresh pa nderpre. Cdo gja u erresua dhe gati u shua kombi shqiptar , e pr ket, u dogjen edhe arkivat e vjetra dhe sot shteti shqiptar nuk ka asnj arkiv t vjeter.Shum studjus e historian bazohen n arkivat e pushtusit osman.Paramendoni seka do t dinte shqiptari sikur t i kishte arkivat e veta t shkrume, e sigurisht do t rezultonte nji numer shum i madh i masakrimeve shqiptare nen pushtimin islamo-osman, sigurisht ma e madhe se e armenve, se flet fakti kjart sesi u trajtun t krishteret ne kohen e sundimit osman dhe ndikimit islam.- Mos te kishte qene feja myslimane shqiptaret do te treteshion ne greke e ne sllave,kurse Shqiperia kurre nuk do te ishte bere shtet-konstaton njeri prej hoxhallareve te ulur afer profesorit.

- Une jam historian i letersise se Rilindjes Kombetare dhe e di mire se Rilindjen Kombetare Shqiptare nuk e kane filluar te besimit mysliman,por shqiptaret e besimit ortodoks dhe katolik. Naum Veqilharxhi ishte ortodoks dhe eshte i pari ne shkrimet ete cilit gjenden idete e para kulturore,gjuhesore dhe politike mbi te cilat eshte ndertuar Rilindja Kombetare.Ai eshte ideologu ipare i Rilindjes.Nder ideologet,politikanet dhe krijusit e pare te Rilindjes sone Kombretare bejne pjese edhe Zef Jubani,Jani Vreto,Pashko Vasa, dhe Konstadin Kristoforidhi.Te gjithe keta i takojne brezit te pare te rilindesve tone te medhenje.Naim Frasheri,Sami Frasheri dhe Abdyl Frasheri do te formohen nen ndikimin e tyre dhe do te inkuadrohen ne levizjen e Rilindjes me shume se njezet e pese vjet pas tyre dhe ne saje te tyre. (Rexhep Qosja ne librin e tij "Tronditja e Shekullit" )

Edhe pse nga Rexhep Qosja kundershtohet thanja e hoxhes , une i referohem edhe me shum shkrimit t tmadhit Faik Konica ku pr ket shkrun:

Mungesa e zhvillimit kulturor vjen kryesisht si pasoj e pushtimit t gjat turkpr pes shekuj me rradh.sht me interes t mendosh cfar do t kishte ngjar me kulturen shqiptare sikur turqit t ishin mundur. Studjuesit e punve t Shqipris besojn se po t kishte jetuar m gjat Skenderbeu dhe ta kishte shpetuar vendin nga pushtimi osman ,Shqiperia do t ishte shndrruar n nj vend perendimor , n saje t lidhjeve q kishte me papatin dhe me princat e shteteve italiane t kohes , si Ferdinandi i Napolit. (( Faik Konica Shqiperia opshti shkembor i Evropes Juglindore faqe 45)Si ka mundsi nji hoxh shqiptar t behet predikus mbi temelet e ish-kishes shqiptare, pra kjo kish ishte e vllazerve t tyne , e ku qenka tash toleranca fetare dhe bashkjetesa??!!

A ka mundsi q kta t ken ndoj shej respekti per vllaznit e tyne ose pr kombin e masakrum.Me ligj ndaloheshin t ndrtoheshin kisha t reja, madje ato t ndrtuara pa leje, prisheshin. Procesi i kthimit t kishave n xhami vazhdoi gjat shek. XVI XVIII. Kshtu, n nj raport t vitit 1745 mbi dioqezn e Shkodrs, thuhej se katedralja e Shn Stefan Protomartirit n Shkodr ishte kthyer n xhami nga autoritetet osmane. N raste t tjera autoritetet osmane nuk lejonin zhvillimin e ceremonive t ndryshme fetare kristiane, nuk lejonin t oheshin fmijt pr sakramendin e krezmimit.Q mbijetesa e shqiptarve ishte e veshtir dhe mospajtimi me ndrrimin e fes ishte I madh kuptohet mir ne shum shkrime t fletave t historis, edhepse , sot n kto dit, prapseprap shum mundohen t propagandojn fen islame si nj fe e cila paska ba shum pr shqiptaret, po, shum pr premje kokash e asgja pr nji jetes t lir , shkollim , kultur etj.

N vitin 1739, nj pjes e popullats shqiptare katolike e Shals u detyrua t shprngulet. Gjat viteve 1830-1832, rreth 1000 shaljan i dhan mbshtetje Mustaf Pash Bushatlliut, duke mbshtetur kshtu pavarsin. Sulltani organizoi ushtrin e tij dhe n mesin e vitit 1832 sulmoi Vushtrrin e Mitrovicn. Shaljant kundrshtuan dekretin e Hati Sherifit t Gulkhanes (3 nntor 1839) shpallur n Stamboll nga Sulltan Abdyl Mexhidi. Lufttart shaljan onganizuan nj sr luftrash kundr zaptuesve turq n Kaanoll, Vesekofc, n Gumnisht dhe n fshatra t tjera ( Fazli Hajrizi-Shala e Bajgores)Pr ket q e them, pra pr "fitoren " islame mbi krishterimin nder shqiptar, xhamiat u ndertuan q t i bertasin zanit me aq sa munden e t tregojn se po ndetrtohen xhamiat e Sulltanve e t pashallarve, po islamizohet nj vend q i ka dhan shum botes s krishter dhe Krishtit.

Pse a pr idealet e pushtusit turk q ta imponoj islamin -thuni se behet perqamje ndeshqiptare.Ideali patriot sht ai pr lirin e kombit, mbrojtjen e kombit jo mbrojtjen e sundusit e pushtusit.

Forcat ushtarake osmane kryenin bastisje dhe grabitje t hapura ndaj besimtarve t thjesht katolik dhe barinjve t tyre. M 1677 pashai i Ohrit sulmoi katolikt e Mirdits, u dogji shtpit, vrau 38 veta, s

bashku me famullitarin. M 1688, me urdhrin e pashs u grabit kisha e Janjevs, ku u vodhn t gjitha sendet dhe mobiljet q gjendeshin n rezidenc." (Georg Stadmller-Krkime pr historin e hershme shqiptare)

Une se dij se nga e marrin kta kt ide , ose me mir, si ka mundesi q ne shtepin ton t na msojn mysafiret.T mbushur me gjurm tradhetie , gjurme antikrisht, kta gjinden ne udhekryqin e botes s tyre dhe as vet sdin se ka dojn dhe pse dojn, sepse , n token kah e shkelin , e dijn se sa jan sakatosur q t e rujne fen e gjuhen , t e prhapin gjuhen shqipe e t e rikthejn token shqiptare aty ku ishte dikur-pra ne Evrop.Ne nuk kemi asnj propagand por flasim pr token dhe Atdheun ton q e dojm , qe e lartsojm, dhe q e mbrojm nga propagandat islame q mundohen t i servojn dikuj se islami sht paqe e meshir, q islami sht mbrojtese e identitetit shqiptar.

Shqiptaret moren pjes edhe ne kryqezata kunder islamit ne mbrojtjen e Tokes se Shejt.

Edhe banoret e Ishujve Britanik do ta ken vizituar shpesh Shqiperin n kohen e kryqzatave,gjat rruges s tyre pr n Tokat e Shejta. ( Faik Konica Shqiperia opshti shkembor i Evropes Juglindore faqe 84)A qenka urrjtjenxitese kur flasim pr historin ashtu si sht, a mos qenka urrejtenxitese pr faktet dhe vujtjen nn zgjedhen turko-islame, a mos qenka urrejtenxitese kur mbrojm rinin ton q t mos mbetet nder shekuj n erresir sikur q ishim 5 shekuj nen ndikimin islam e turk e t izoluar nga mbar bota, a mos qenka urrejtenxitese kur i deshmojm rinis e popllit se nuk ka meshir ashtu ne islam si rren e mashtron hoxha ??!!

Islamizimi i shqiptarve u krye me dhun. Imperia Osmane, nga gjith popujt e nnshtruar t krishter t Ballkanit zgjodhi shqiptart pr t islamizuar me dhun, pikrisht se shqiptart bn rezistencn m t gjat. Imperia Osmane donte t' i bnte me islamizimin e shqiptarve nj shembull ndshkimi pr gjith popujt e tjer. Rasti i bosnjakve sht i ndryshm. Atje fekthimi duket se nuk u b me forc, pr shkak t eksperiencave traumatike q kishin pasur t krishtert e Bosnjs me kryqatat e organizuara nga Roma pr t zhdukur me dhun herezin bogomile atje. (Nathalie Clayer: "N fillimet e nacionalizmit shqiptar: lindja e nj kombi me shumic myslimane n Evrop", Botime -Prpjekja-, Tiran 2009, f. 405 )

Faktet pr islamin jan t shkruara nga ata q ishin ma besimtar se kta hoxhallar q i kemi e qe mbyten mes veti e rrifen neper xhamia, pra fakte nga ata q shkruan pr sistemin e islamit, t bemet e Muhamedit etj.T tillet q n token ton jan kunder Baba Dimrit, Shen Valentinit , kunder liris femijrore , kunder liris s fjals, e pr kete ju keni mundsi t e quani diken q po propagandojka Krissterimin dhe po e ofendojka

Jo ore njerez ! Ne mbrojm vlerat kombetare, mbrojm kulturen e fes dhe t drejten e femis, jemi kunder marrjes s liris fminore duke e mbshtjell me mafeza e ferexhe femren e moshes gjasht vjeqare, e ne qenkemi tash me propagand prokrishtere !!

Ne jemi kunder asimilimit t kombit ne fe, jemi pr Komb e Fe sepse feja katolike nuk shkrin njerzit ne fe por lejon edhe kombin , e pr ket edhe quhet pr Komb e Fe , sikur dikur q e shkrunin ata m t medhej se ju , ata q nuk lan popllin t shkrihet ne fen islame por i treguan driten e vertet t jetes ne boten e krishterimit.

Pse a me genjeshtra ju mendoni se jeta quhet nj jet e mume, se mos vall edhe ne ket jet kemi mendime t ndryshme , sepse ne nuk jepemi mbas epesheve , nuk e duam boten e amoralitetit sikur q ju mendoni pr fen e krishter qe ajo qenka e till, JO, jeni gabim , sepse ne nuk na thot Krishti se pr dhurat n at bot na presin 72 hyrija nder ma t mirat, e cdo lidhje bandazhi q ju e beni si " besimtar t fort " e bni pr hyrijat, e ne jo, sna duhen ato t asaj bote.

A ne po bejm propagand prokrishtere !!!

Jo , e perseris prap se jo , se mos frigohem do t lexoni nga a majta e se kuptoni me heren e par.

Feja e krishter sht drita e botes , sht urdheresa e meshires me fjal dhe veper, ndersa islami jo.

Skemi nevoj t propagandojm,se shifet dallimi sot mes botes islame dhe t krishter,andej shqiptari shkon andej kah sht liria,sepse ka shekuj q jeton pa liri.N 6 nntor 1912, gjat Lufts s Par Ballkanike, gjenerali malazez Janko Vukoti i reportonte mbretit malazez Nikolla nga Gjakova, pr prijsin shqiptar Riza beg Kryeziu:
Ushtria e Riza Beut dhe e Bajram Currit ishte ajo q nga ana e shqiptarve bri m s shumti luft. Serbt pohojn se Riza Beut ia mbushn m s shumti mendjen priftrinjt katolik, t cilt zhvillojn propagand t fort kundr nesh dhe Serbis, kurse Riza Beu sht njeriu i tyre( Zekeria Cana: Genocidi i Malit t Zi mbi popullin shqiptar: 1912-1913, dokumente, Instituti Albanologjik, Prishtine 1996, f. 112)Ja disa fakte ktu se me t vertet islami nuk sht mshir.Hoxhallaret e din q e genjejn popllin shqiptar por vazhdojn prapseprapZoti nuk mbeshtet kriminelet dhe ata q plaqkisin njeriun.

8:1. T pyesin ty (Muhammed) pr plakn (e fituar n luft), thuaju: Plaka, (mnyra e ndarjes s saj) sht shtje e All-llahut dhe t drguarit, prandaj kini frik All-llahun, prmirsoni gjendjen e unitetit tuaj dhe nse jeni besimtar, respektone All-llahun dhe t drguarin e Tij.Librin e Kuranit shqiptari se ka kuptuar kurr deri me sot, e pas shembjes se sistemit komunist ne Shqiperi erdhen libra t prkthyera ne gjuhen shqipe , do t thot , islami mirret me propagand, e pr ata q se kan kuptuar librin , Zoti i mallkon , pra shqiptaret me islamin jan t mallkuar pas nuk e kan ditur gjuhen e Kuranit-gjuhen arabe.

2:78. E ka disa prej tyre q jan analfabet, nuk e kuptojn librin, por jetojn vetm n shpresa, duke mos qen t sigurt.

Ktu mallkohet totalisht shqiptari , pra ky mallkim e ka percjell me shekuj deri ne ditet e sotme.

Zoti n islam nuk flet pr miresin n familje , por flet pr hasmri ne rrethin familjar.

64:14. O ju q besuat, vrtet, disa nga bashkshortet tuaja dhe nga fmijt tuaj jan armiq tuaj, andaj kini kujdes ndaj tyre, e nse nuk merrni masa, nuk ua vini veshin dhe i falni, ta dini se edhe All-llahu sht mkatfals, mshirues.Edukat nuk sht kjo kur si armiq llogariten gruja dhe femijet ,vllau ose baba, por fal frymes s krishter , ne akoma nuk kemi ra n ato shkall si porosisin shkrimet ne Kuran dhe hoxhallaret.

Faktet se islami te shqiptaret sht prhapur me shpat, e verteton kjo thenje e m poshtme:Surja Abu Dawud, libri 12, kap. 1086, nr 2917

Ne (Kuran 4:33) shkruhet ne lidhje me Ebu Bakr dhe djalin e tij Abd al-Rahman i cili refuzoj t e akseptoj Islamin .Ebu Bakr nuk do t i jep mundesi tjeter perpos kesaj ....dhe Abd al Aziz thot se ; Ai nuk e pranoj Islamin perderisa u detyrua me anen e shpates.

Por , sigurisht se Osmanet do t ken vepruar edhe me keq me shqiptaret , ndoshta edhe me shum se me arment, e kto fakte jan zhdukur dhe rrafshuar pr toke , pre koka njerzish, dhe mbath edhe patkojt e kuajve neper kembet e tyre.Pjes nga teksti shkollor n Arabin SauditeKush i bindet Profetit dhe pranon njjsin e Zotit nuk mund t mbaj shoqri besnike me ata q e kundrshtojn Zotin dhe Profetin e Tij, edhe nse ata jan kushrinj t vet m t ngusht.

sht e ndaluar pr myslimanin t jet shok besnik i dikujt q nuk beson n Zotin dhe Profetin e Tij, ose i atyre q e luftojn fen e Islamit.

Myslimani, edhe nse jeton larg, sht vlla yti n fe. Nse dikush kundrshton Zotin, edhe nse sht vllai yt n familje, ai sht armiku yt n fe,Kuptohet, s kta q bazohen n kto thanje , jan t shprlam nga truri por t shperlar edhe nga shqiptaria.

Kta, duke harruar se propaganden proislame , mundohen bash kta t e prhapin sepse kjo sht nj fe e pa gjuh, pa liber dhe pa meshir e paq.Kjo fe, sht nj fe q simbolizon per shqiptaret vetem nj fitore mbi krishterimin ne tokat shqiptare, e si simbol i fitores u mundua t prhapet kjo vetem pr t deshmuar se e ka thyer moralin , ndjenje, dashurin , lirin, gjuhen dhe t gjitha q kishin t bejn me shqiptarin.

Kjo fe mirret me propaganden proislame e jo krishterimi, sepse krishterimi ka qen pr shum shekuj me heret n tokat tona dhe ka ardhur pa asnj propagand e asnj dhun , pra ka ardhur si fe apostolike, kurse islami jo.

"Gjat 5 shekujve t persekutimit turko-otoman, kleri katolik barte dritn e vetme fetare dhe kombtare te shqiptart, sidomos n ruajtjen e gjuhs dhe kultivimin e saj prmes veprave t botuara, q nga "Formula e Pagzimit" (1462) e deri te veprat filozofike e teologjike. Gjat ksaj periudhe binomi "Fe dhe Atdhe" ishte formsuar dhe thadruar n zemrn e klerit dhe t popullit, si prcaktim jetsor i veprimit shoqror e fetar.Sundimi i gjat Otoman n trojet tona la pasoja t shumta. Pasoja m e rnd, pa dyshim, mbetet ndarja jon fetare, e cila u shkaktua nga mungesa e liris fetare, ligjet diskriminuese ndaj t krishterve, prndjekjet, mungesa e klerit katolik, lakmia pr pasuri dhe privilegje, kushtzimet me "hara", marrja e fmijve pr t krijuar ushtrin turko-otomane etj. etj. N fillim ndarja shfaqej nn hijen e "laramanizimit kriptokrishterimit ", q do t thot: pranim formal i emrave, tradits dhe fes islame n publik dhe ushtrimi i krishterimit n jetn private. Duke qen se kjo gjendje zgjati me shekuj, gradualisht u b islamizimi i pjess s madhe t popullit tim.Sot, ne Shqiptart, si rrjedhoj e asaj q u tha m lart kemi dy konfesione, fatbardhsisht kjo ndarje fetare e shkaktuar prej t

tjerve nuk ka sjell prarje mes nesh, sepse ne arritm t ruanim dashurin dhe respektin paraislamik pr njri-tjetrin.Shqiptart pa dallim feje jan prpjekur bashkrisht, sidomos 100 vitet e fundit, pr t'u shkputur nga lindja dhe pr t'u bashkuar me familjen e popujve evropian, prej ku ishin rrmbyer pas vdekjes s heroit ton Kombtar Gjergj Kastrioti i quajtur Sknderbe."

(Shqyrtimi i shtjes s Kosovs nga pikpamja e Kishs Katolike n Kosov .Dshmia e Imzot Dod Gjergji n Strasburg .M 19 shkurt 2008)Mirpo, aq sa munden edhe historianet n nj menyr t terthort shprehin urrejtjen e tyne ndaj Evropes dhe Amerikes, dhe historin e tyre mundohen t e shprendajn si nj prrall pr brezat e ri tek t cilet kan deshiren ta shohin nj brez t ri t mbushur me plot urrejtje ndaj Evropes dhe Amerikes , nj mos-besim ne fen e krishter dhe nj mitologji pr pranimin e islamit me vetdeshir nder historin shqiptare.

Shqiptart nuk kishin nj kish t veten, autoqefale q t kujdesej pr nevojat e tyne shpirtnore n gjuhn e tyre. Ata duhej ti thithnin msimet e Jezusit prmes popit serb ose pap-it grek. Nuk kishte rrug tjetr. Feja ishte gjithka n kohn bizantine, n qoft se njeriu nuk donte t shkputej nga Zoti dhe t prbuzej nga njerzit. Shqiptart duhej t shkonin n kishn serbe q t kuptoheshin prej Zotit. Zoti ishte nga ana e Serbis. Ai nuk njihte shqipen, por njihte gjuhn greke, serbe, bullgare(...)! Grekt, bullgart dhe serbt nuk kishin ndonj arsye me u ba musliman.( Prof. Dr. Muhamet Pirraku n temen -Serbizimi i trashegimis kishtare bizantine n Kosov prfundoi n periudhen osmane)Si ka mundsi q nj prof Dr i historis t i mohon faktet e egzistimit t kishes shqiptare q dihet mir e kjart se egzistimi i kishave t vjetra gjindet me shekuj ne tokat shqiptare.

Nga arkeologu . Sknder Muajt lexojm pr zbulimin e nj kishe t vjeter e cila sht 40 metra e gjer dhe 50 metra e gjat "N fshatin Kumardh pran rezervuarit t Bovills, n krahun e rrethit t Krujs, arritn t zbulojm nj nga kishat m t mdha t territorit t Tirans. Ajo s bashku me kishn e 'Shrmis' n Kinostudio, at t Prisks s madhe, dhe kisha e Brarit, prbjn monumentet kryesore t nj pjese territori t Krujs, Tirans dhe Elbasanit s paku deri tani" (Gazeta Shqiptare-19 Dhjetor 2009)

T njejten genjshter prsa i perket kohes s bizantit , e shkrun edhe prof Dr Hysi ku nder t tjera thot : popullata Shqiptare, gjat sundimit t Perandoris Bizantine, sht trajtua n mnyr shum brutale nga sunduesit, duke u konsideruar si qytetar i rendit t dyt.

uditerisht , pr fajin e tyre dhe kapercimin me dhun n islam mundihen t e mohojn edhe egzistimin e kishave shqiptare nder shekuj si dhe mungesen e prifterijve shqiptar duke e lidhur me faktin se shqiptaret-simbas tyre paskan pasur prifterinj serb ndersa ardhja e serbve ne tokat shqiptare-si ardhacak daton ne fillimin e shekullit t VII.Ilirt ishin popull biblik. Krishtrimi mes tyre u prqafua dhe me t madhe filloi t organizohej, sidomos pas urdhrit zyrtar, i njohur si Edikti i Milanos i vitit 313. (Kisha e vjeter e Shn Maris n Kraj Ali Gjebritaj)

Baftjar Kryeziu n veprn e vet Onomastika e Hashanis, kur flet pr Pribocin, pikrisht pr emrtimin kish thot: Topoleksemn kish, e cila shnon rrnojat e kishs shqiptare ose latine, e hasim t ruajtur edhe n Hashani, si dshmi se para islamizmit t tyre (shek. XVII) te kjo popullat predikohej krishterimi n kishat dhe objektet fetare.

Gjithashtu e dim se n tokat ilire krishterimi ka filluar t prhapet n shekujt e par t ers son, ndrsa n shek. V-VI perandori Justinian me prejardhje ilire i lindur n Dardani n Taurisiumin e dikurshm, ne vendbanimin e tashm Braine q gjendet n gjysmn e rrugs Prishtin - Leskoc, q nn sundimin e tij kishte edhe Dardanin, prhapi me t madhe krishterimin dhe lejoi ndrtimin e faltoreve kishtare ather kur nuk kishte popullsi sllave n kto treva. Ndrsa dihet, se sllavt e jugut n territoret ilire kan ardhur pas shek. VI dhe s dyti, si gjithmon ata jan vendosur n vendet pjellore, n ultsira, e kurrsesi n vende malore, si fshatrat e Malsis s Bujanocit, aty ku jeta sht e vshtir.

Pr lashtsin e banimit n kt an, dshmojn edhe disa festa, t cilat jan kremtuar denbabaden, e sidomos ajo e Shn Gjergjit q n kt an quhet Shinjergji dhe Shn Mitri q populli e shqipton Shmitr, e q kto festa sot e ksaj dite festohen edhe nga qytetart e Malsis s Bujanocit,e edhe nga pibocasit. (Po aty )

Nse perandoria osmane donte t ia ndryshonte fen, sipas interesave t saj nj populli apo nj pjese t popullsis, ajo sigurisht q do t ia arrinte ksaj, n mos po nuk do ta kishte fare pr gj q ta zhdukte krejt fizikisht kt popull, ose kt pjes t popullsis si bri me arment. Derisa Perandoria Osmane ishte e aft q, n prag t rnies s saj, t zhdukte mbi nj milion armen, sigurisht q ishte krejt e aft q n kulmin e fuqis t saj t zhdukte krejt apo pjesn m t madhe t serbve, grekve, bullgarve, apo edhe t shqiptarve, t cilt do t i rezistonin fekthimit. Prandaj kuptohet se fekthimi i shqiptarve u b me dhun. Ajo ka thuhet tek proklamata zyrtare turke pr rnien e Krujs, sht shum domethnse: (Nathalie Clayer- Po aty)
Ata q mbetn nga armiku, grat dhe fmijt, i vun n prangat poshtruese t robrimit dhe i lidhn me zinxhirt e mjerimit. Pasktaj do t filloj shkatrrimi i kishave, ndrtimi i medreseve, ndalimi i kmbanave dhe prishja e ligjevet. Brenda n zemrat e t pafeve ku kishte br vend pafesia dhe mkati, pasktaj do t el burbuqja e besimit n nj zot t vetm.( Archives Nationales, Paris, AE. BI. 951, Raguse, fleta 8 ).Turqit jo vetm respektonin fen e tyren ortodokse, por njihnin, gjithashtu, madje patriarkatet kombtare respektive: prandaj, pse me u konvertue n Islam? Sot, mburren q kan ruejt fen e vet ortodokse pr t marr lvdata prej evropianve dhe amerikanve dhe, n t njejtn koh, pr t qortue e fajsue shqiptart, si nji entitet fetar i huej brenda kristianitetit evropian! Si pasoj, ata presin t shprblehen n dam t viseve shqiptare (...). Sot Serbia po i errson problemet. Ajo po przien politikn me fen me qllim q t grabis tok n dam ose ma fort me vrasjen e popujve dhe kombeve islam (...). Serbt mburren se jan flamurtart e kristianitetit evropian kundr Islamit. Sesa beson Evropa a sesa mashtrohet Evropa, kjo asht nji eshtje e gjakut t prbashkt sllav me Rusin, e miqsis evropiane dhe amerikane, e bazueme n interesat strategjike (...). Miqsia me serbt asht nji njoll e zez n ndrgjegjen e Evrops dhe tAmeriks. Nuk e vlen t kesh nji mik t till, t zhytun n gjak dhe n turp

( Prof. Dr. Muhamet Pirraku n temen -Serbizimi i trashegimis kishtare bizantine n Kosov prfundoi n periudhen osmane)Simbas jush profesor serbet qenkan ata q e paskan rujt fen ma shum se shqiptaret , aq sa edhe kombin , atehere ku mbetem ne pra ??!!

Ne nuk e braktisem fen me deshir por na imponuan e ne e rujtem fshehurazi , e disa t tjer tash e prtrijn me rrenat e hoxhallarve duke e mohu identitetin e hershem Ilir.

Toka autoktone e shqiptarve nuk do t thot tok me xhamia e me erzane, por tok e Krishter.Ne nuk po veprojm si Spanjollet , se di se pse ??Sigurisht se sht koha q t ri-kthehemi aty ku ishim me heret , sepse kshtu si jem, nuk po na dojn akoma.

Kush i ka fajet , e kush po e vun me kurriz ??!!Paturpsia sht durimi i shpirtit ndaj cnderimit n emer t fitimit (Platoni)