Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anėtarėsuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143

    Exclamation Programim ne C

    Pershendetje!
    Kam nje detyre kursi per te realizuar ne gjuhen C.
    Duhet te realizoj nje chat te thjeshte.
    Kam bere disa kerkime ne internet per materialet qe me duhen per te realizuar kete detyre.
    Me aq sa kam kuptuar deri tani eshte qe duhet te realizoj nje kod klient dhe nje kod per serverin.
    Ne disa kode qe kam pare, kam vene re perfshirjen e librarive ,
    dhe
    Ne kompjuter kam instaluar C-Free dhe Dev C++. Asnje nga keto te dyja nuk i ka keto librari.
    Ajo qe doja te dija eshte se ku mund ti gjej keto librari? (nese gjenden).
    Nuk kam punuar shume ne gjuhen C dhe ndoshta formulimi i kerkeses per ndihme nuk eshte i sakte.

    Gjithashtu nese dini ndonje link qe mund te me ndihmoje per realizimin e kesaj detyre do me ndihmonit shume.
    Ju Faleminderit!
    Love Inter

  2. #2
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Ne ca platforme po mundohesh ta shkruash programin. Nese po perdor windows te duhet winsock.h jo sys/socket.h pasi kjo e fundit eshte per linux
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anėtarėsuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    ne fakt po mendoja ta realizoja ne windows, por mund ta provoj dhe ne linux, me keto kode qe kam.
    Love Inter

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anėtarėsuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    Pershendetje!
    Pasi pash shume kode ne internet, (pjesen me te madhe nuk me funksiononin)
    arrita deri ne keto kode qe mund ti shkarkoni ketu .
    Keto kode i kam kompiluar. Serveri funksionon.
    Ndersa klienti me nxier nje gabim te tille:
    network is unreachable
    me posht keni dhe foton

    Cfare duhet te bej?
    si ne figuren me posht:
    Love Inter

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    81
    Une bera dicka. Ne kompjuterin tim funksionojne si klienti dhe serveri (nuk pata kohe per ta testuar ne rrjet, apo duke perdorur argumenta ne command-line).

    Arkivi meposhte permban kodin per klientin dhe serverin. Me Visual Studio kompilohen pa problem, por meqenese ti perdor te tjere IDE... kam perfshire edhe versionet e kompiluara.

    Me sa di une, ekszistojne versione te Visual Studio per studente, qe mund te download-ohen falas. Gjithsesi, edhe nese (per cfaredo arsye) perdor IDE/kompilatore te tjere, se paku duhet te download-osh (falas, ne site-n e Microsoft) SDK-ne (permban *.h dhe *.lib qe te duhen per te kompiluar programe per Windows)
    Skedarėt e Bashkėngjitur Skedarėt e Bashkėngjitur

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga interX Lexo Postimin
    Pershendetje!
    Kam nje detyre kursi per te realizuar ne gjuhen C.
    Duhet te realizoj nje chat te thjeshte.
    Kam bere disa kerkime ne internet per materialet qe me duhen per te realizuar kete detyre.
    Me aq sa kam kuptuar deri tani eshte qe duhet te realizoj nje kod klient dhe nje kod per serverin.
    Ne disa kode qe kam pare, kam vene re perfshirjen e librarive ,
    dhe
    Ne kompjuter kam instaluar C-Free dhe Dev C++. Asnje nga keto te dyja nuk i ka keto librari.
    Ajo qe doja te dija eshte se ku mund ti gjej keto librari? (nese gjenden).
    Nuk kam punuar shume ne gjuhen C dhe ndoshta formulimi i kerkeses per ndihme nuk eshte i sakte.

    Gjithashtu nese dini ndonje link qe mund te me ndihmoje per realizimin e kesaj detyre do me ndihmonit shume.
    Ju Faleminderit!
    je duke u nxituar shume,
    ēdo te thote "kam vene re perfshirjen e librarive ..... ".
    te besh nje server dhe klient ne C eshte shume e thjeshte,
    problemi qendron se duhet ti kesh idete e qarta,
    me pare meso se ēfare eshte Socket, protokollin TCP/IP,
    meso si perdoret funksioni qe ofron sistemi operativ per te hapur nje socket dhe per te shkruajtur dhe lexuar nga ajo, (qe eshte tej mase e ngjashme me hapje/lexim/shkrim skedaresh).
    Me sa shoh ti ke linux, platforme perfekt per te programuar ne C.

    Si perfundim edhe mund te ta realizojme nje chat, po problemi qendron se nuk do ta kuptoje kodin.
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anėtarėsuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    Neritan shume faleminderit, do ti shoh kodet.
    Kinney edhe une nuk dua qe te mar nje kod te gatshem dhe te mos ve dore vet fare.
    Me gjuhen c kam punuar pak, jo me socket por me programe te thjeshta.
    Problemi eshte qe une duhet ta dorezoje kete detyre per nje jave, dhe nese nuk e dorezoj nuk hy ne provim...te cilin e kam pas 1 jave.
    pra per momentin po mendoj per provimin....pastaj sigurisht do te mendoj edhe per te mesuar me shume rreth programimit te socketit ne gjuhen c. Sepse me pelqen te eci ne kete drejtim.

    (fjalen socket ka nje jave qe e kam degjuar per here te pare)
    Love Inter

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    81
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    me pare meso se ēfare eshte Socket, protokollin TCP/IP
    Pėr hir tė sė vėrtetės Sockets s’janė veēse njė ndėr interface-t pėr tė programuar network-un, tė krijuara enkas pėr tė evituar mėsimin/pėrdorimin e protokolleve tė tillė si TCP/IP, etj.

    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Me sa shoh ti ke linux, platforme perfekt per te programuar ne C.
    Ē’lidhje ka njė gjuhė programimi (qė s‘ėshtė veēse njė lloj i caktuar aplikacioni) me sistemin e operimit?
    Unė kam programuar nė DOS (basic) dhe Windows (object-pascal, C/C++ dhe assembler), por s’kam pėrdorur kurrė Linux, dhe mė bėre kurioz tė di ēfarė kam humbur?

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Pėr hir tė sė vėrtetės Sockets s’janė veēse njė ndėr interface-t pėr tė programuar network-un, tė krijuara enkas pėr tė evituar mėsimin/pėrdorimin e protokolleve tė tillė si TCP/IP, etj.
    Mos thashe gje te kunderten?
    Thashe qe mire do ishte ta kete idene se ēfare jane.

    Ē’lidhje ka njė gjuhė programimi (qė s‘ėshtė veēse njė lloj i caktuar aplikacioni) me sistemin e operimit?
    Unė kam programuar nė DOS (basic) dhe Windows (object-pascal, C/C++ dhe assembler), por s’kam pėrdorur kurrė Linux, dhe mė bėre kurioz tė di ēfarė kam humbur?
    Gjuha C nuk eshte tamam cross platform.
    Merr nje program banal ne C te shkruar per Windows qe hap nje lidhje me socket drejt nje adrese, provo ta perpilosh nen linux.
    Thjesht nuk do funksionoje, ne fakt nuk ka per tu perpiliuar.

    Kjo puna e linux eshte pune shijesh, nuk kam ndermend te diskutojme se ku eshte me bukur te programosh, ne linux apo windows,
    Dije qe ne linux Win32 api nuk ekziston aty, sistemet *nix ofrojne nje tjeter lloj nderfaqe programimi drejt sherbimeve te sistemit.

    ekziston nje thenie ne boten *nix: K.I.S.S.(Keep It Simple Stupid)
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    81
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    Merr nje program banal ne C te shkruar per Windows qe hap nje lidhje me socket drejt nje adrese, provo ta perpilosh nen linux.
    Thjesht nuk do funksionoje, ne fakt nuk ka per tu perpiliuar.
    Nė ē’mėnyrė ky shembull ilustron se “Linux pėrbėn platformė perfekt pėr tė programuar nė C”?

    Diku kam lexuar (nė fakt nė mė shumė se njė vend) se mbi 90% e PC-ve nė Botė kanė tė instaluar Windows (nė Shqipėri jam i sigurt se mbi 99%).

    Edhe nėse Linux (apo ēfarėdolloj sistemi tjetėr) do ishte mė i mirė se Windows (ēka shumica nuk e mendon), njė programues gjithsesi do duhej tė investohej nė atė platformė qė mundėson tregun mė tė madh (me pėrjashtim tė rasteve kur programuesi ėshtė konsumatori i vetėm i programeve qė shkruan – nė atė rast mund tė zgjedhė ēfarėdolloj platforme ekzotike)


    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    ekziston nje thenie ne boten *nix: K.I.S.S.(Keep It Simple Stupid)
    Kompjuterat nuk kanė qenė kurrė tė thjeshtė (as nė “prehistorinė” e tyre). Janė makina qė imiton mendjen – jo njė mėndje ēfarėdo, por atė tė njeriut – organi me kompleks.

    Si hardware-t ashtu dhe sofware-t mund tė vlerėsohen sipas shumė kriteresh, por “...we implemented it by keeping it simply stupid” nuk ėshtė asnjė prej tyre.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anėtarėsuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    Neritan une punoj me C free dhe Dev c pp (kur nuk me ecen me njeren kaloj me tjetren
    asnjera nga keto nuk me kompiloi sakte kodet qe ke lidhur.
    Po mundohem te gjej Visual Studio.
    Kam gjetur edhe kode ne c# qe funksionojne por dua te punoj mbi kodin tend sepse kodet qe kam gjetur me duken shume te avancuara, te nderlikuara, dhe shume shume te gjata.

    Sa per diskutimin rreth sistemeve operative, windows eshte komod, pa te nuk bej dot, linux eshte kutia e zeze qe me ben kurioze ta njoh.
    Love Inter

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Nė ē’mėnyrė ky shembull ilustron se “Linux pėrbėn platformė perfekt pėr tė programuar nė C”?

    Diku kam lexuar (nė fakt nė mė shumė se njė vend) se mbi 90% e PC-ve nė Botė kanė tė instaluar Windows (nė Shqipėri jam i sigurt se mbi 99%).

    Edhe nėse Linux (apo ēfarėdolloj sistemi tjetėr) do ishte mė i mirė se Windows (ēka shumica nuk e mendon), njė programues gjithsesi do duhej tė investohej nė atė platformė qė mundėson tregun mė tė madh (me pėrjashtim tė rasteve kur programuesi ėshtė konsumatori i vetėm i programeve qė shkruan – nė atė rast mund tė zgjedhė ēfarėdolloj platforme ekzotike)



    Kompjuterat nuk kanė qenė kurrė tė thjeshtė (as nė “prehistorinė” e tyre). Janė makina qė imiton mendjen – jo njė mėndje ēfarėdo, por atė tė njeriut – organi me kompleks.

    Si hardware-t ashtu dhe sofware-t mund tė vlerėsohen sipas shumė kriteresh, por “...we implemented it by keeping it simply stupid” nuk ėshtė asnjė prej tyre.
    Neritan, perderisa zakonisht me zbavisin shkrimet tuat kesaj rradhe je plotesisht jasht rrjedhave. Me duket se tash po fillojne te verehen pasojat e mungeses se edukimit formal ne kete fushe.

    Arsyet se pse *nix sistemet operative jane perfekte per programim ne C ose C++ jane te shumta une do ti permendi vetem disa prej tyre:

    - Cdo *nix vie me gcc dhe librarite perkatese
    - Ne boten a foss ka nje mori IDE si dhe editore falas per krijimin dhe manipulimin e projekteve
    - Adherenca me ansi standardet eshte e plote
    - POSIX eshte arkitekture perfekte per c programim

    Hulumtimet tua per shperndarjen e platformave eshte tejet siperfaqesore. Nder supercomputers Linux kjartazi dominon. Nder hosting kompanite, BSD dhe Linux kjartazi dominojne. Ne shumicen e busineseve ne backend (server) Linux eshte duke e ngritur pjesemarjen vazhdimisht. Ne pajisje te specializuara (kontrollor te makinave, automobila, telefona mobil, etj) Linux kjartazi dominon. Pra te kisha sygjeruar te ri-analizosh pjesemarjen e sistemeve operative ne perdorim.

    KISS eshte parim qe mesohet ne cdo shkolle, qofte ne menyre direkte, qofte ne menyre terthore dhe eshte aplikative ne cdo fushe te jetes (pak a shum si ligjet e Merfit "Murphy's law").

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga interX Lexo Postimin
    Sa per diskutimin rreth sistemeve operative, windows eshte komod, pa te nuk bej dot, linux eshte kutia e zeze qe me ben kurioze ta njoh.
    E kunderta do te ishte me adekuate. Perderisa Linux nuk mund te jet kuti e zeze per shkak te licences (cdo distribucion duhet te te jap edhe kodin burimor), windows eshte shembull tipik i kutise se zeze

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    81
    Citim Postuar mė parė nga interX Lexo Postimin
    Kam gjetur edhe kode ne c# qe funksionojne por dua te punoj mbi kodin tend sepse kodet qe kam gjetur me duken shume te avancuara, te nderlikuara, dhe shume shume te gjata.
    Nė fakt “kodet e mi” nuk janė edhe aq “tė mi”. Unė u pėrpoqa tė mos shmangesha shumė nga kodet qė t’i kishe postuar mė herėt. Windows-i aktualisht ofron versionin 2.2 tė WinSocket, me pėrmirėsime si nė performancė ashtu edhe nė funksionalitet. Pėr arsye kompatibiliteti suporton edhe sockets “standad” (Berkeley) me funksione si accept(), connect, etj. qė figuronin nė kodin qė ti kishe postuar, dhe qė unė ju pėrmbajta.

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    windows eshte shembull tipik i kutise se zeze
    Windows-i mund tė jetė “black-box”, por ka kaq shumė njerėz qė pėrdorin syze me rreze-X, sa pak gjė ka ngelur pa parė. Madje ėshtė njė projekt open-source qė imiton Windows-in.

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    POSIX eshte arkitekture perfekte per c programim
    POSIX ka vdekur. Dhe gjithsesi, pse qėnka kėshtu? Windows-i, me pėrjashtim tė GDI+ (mbase dhe ndonjė gjė tjetėr qė nuk e kam ndeshur, ku interface ėshtė C++), pėr gjithēka tjetėr ofron njė interface nė C.

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Adherenca me ansi standardet eshte e plote
    Qė nga momenti kur pjesa dėrmuese e softwerėve nė qarkullim janė kompiluar me ndonjė nga versionet C apo C++ tė Microsoft-it, do tė thotė se de-fakto kėto implementime pėrfaqėsojnė standartin. Adherenca ndaj ndonjė standarti nė letėr s’ka asnjė domethėnie praktike.

    Ti programon me VB.NET, njė shpikje krejtėsisht e Microsoft-it, pėr ēfarė standarti merakosesh?

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    - Cdo *nix vie me gcc dhe librarite perkatese
    - Ne boten a foss ka nje mori IDE si dhe editore falas per krijimin dhe manipulimin e projekteve
    Kėto mund tė ishin argumente. Dhe jam i sigurt se janė tė vetmet argumente tė atij tregu as 10% qė nuk pėrdor Windows.

    Por le tė jemi tė sinqertė tani. Sa domethėnėse ėshtė kjo pėr njė Shqiptar?

    Nė Shqipėri, Windowsin, Ofisin, Visual Studion... i shkel me kėmbė nė rrugė.

    Arsyeja e vetme pse kėtu nuk instalojnė versionet mė tė fundit tė kėtyre programeve, ėshtė se pėrtojnė.

    Pėr sa i pėrket dominancės sė LInux nė superkompjutera... nuk kam informacion (por do informohem). Por sėrish, sa prej jush kanė shansin tė krijojnė, instalojnė, dhe ekzekutojnė programe nė njė superkompjuter?

    Shikoni, mbas ndonja 100 vjetėsh, asnjė prej nesh nuk do jetė mė nė kėtė Botė (uroj t’i kaloni tė 100-tat, gjithsesi). Dhe gjithēka qė mėsuam do marrė fund bashkė me ne. Nėse dikush nuk i pėrdor njohuritė pėr tė krijuar diēka tė dobishme pėr tė tjerėt, ...pėr tė tjerėt s’ka pikė rėndėsie nėse ai dikush dinte ndonjė gjė, apo s’dinte gjė hiē.

    Tani, unė e pranoj qė jam pak i ndjeshėm ndaj kėtij argumenti (kjo ėshtė arsyeja pse shkrova), dhe do jua them pse.

    Unė kam njė vėlla mė tė vogėl. Kur ai ishte fėmijė, qėllonte qė pyeste:

    - Di Italisht ti?
    - Po.
    - ėmmm... por Japonisht, di?
    - Jo.
    - Epo unė di Japonisht.

    Nė kėtė pikė fillonte broēkulliste... dhe nėse ndokush i thoshte se ato fjalė nuk ishin Japonisht, madje nuk ishin fjalė fare, ja kthente: Ku e di ti? Ti s’di Japonisht, kurse unė di!

    Fėmijėt janė tė lezeēėm, por kur edhe tė rriturit bėjnė si fėmijė, pėr mė tepėr kur janė profesorė, qė kanė nė duar fatin e tė rinjve, “marifeti” s’ėshtė mė hiē i lezeēėm.

    Nė disa lėndė (veēanėrisht kompjuteri/informatika) nuk ėshtė e lehtė tė bėsh mėsuesin. Qėllon rėndom qė nė klasė tė ketė nxėnės qė dinė shumė mė tepėr se mėsuesi, dhe ēfarė autoriteti mund tė ketė njė mėsues qė di mė pak se nxėnėsit e tij.

    Kėshtu qė “marifeti” ėshtė t’i “tėrheqėsh” studentėt nė subjekte mundėsisht tė panjohur, jo sepse pėrfaqėsojnė investimin mė tė dobishėm pėr profesionistė e ardhshėm (studentėt), por sepse nėse studentėt nuk kanė njohuri mbi atė subjekt, e kanė mė tė vėshtirė pėr tė zbuluar injoronacėn e vetė mėsuesit.

    Dhe ky nuk ėshtė njė fenomen (vetėm) Shqiptar. Kėshtu ėshtė gjithandej. Profesorėt (sė paku ata “full-time”) janė nė rastin mė tė mirė profesionistė mediokėr. Pėrndryshe nuk do ishin thjesht mėsues.

    Programet shkollore janė ato qė janė, jo dhe aq si pasojė e pyetjes “ēfarė ju duhet kėtyre” (studentėve), por kryesisht si pasojė e pyetjes “ēfarė mund t’ju shpjegojmė ne kėtyre?”.

    Dhe natyrisht, e gjitha kjo shoqėrohet edhe me mite urbane tė tipit “Me sa shoh ti ke linux, platforme perfekt per te programuar ne C”, apo “POSIX eshte arkitekture perfekte per c programim”.

    Ju e dini qė Microsoft-i e fitoi betejėn e sistemeve tė operimit jo duke krijuar sistemin me tė mirė (Dirty DOS?), por duke ofruar sistemin mė tė lirė.

    Aktualisht Windows-i ėshtė sistemi i operimit mė i sofistikuar, dhe qė pėrdor gjithė Bota. Sistemet e tjerė nuk e ndryshojnė dot kėtė fakt, jo kur janė mė tė lirė, por as kur janė falas. A e dini pse?

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    si te duash ti eshte neritan,
    puna eshte qe une di edhe japonisht edhe italisht, prandaj edhe mund te jap mendimin tim modest se cila eshte me e mire,
    kur ti nuk ke perdorur apo programuar ne ambient *nix, si mund te japesh nje gjykim?

    po nuk dua te zgjatem ne debate te pafrytshme,
    ne fund te fundit pune shijesh eshte.....
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Windows-i mund tė jetė “black-box”, por ka kaq shumė njerėz qė pėrdorin syze me rreze-X, sa pak gjė ka ngelur pa parė. Madje ėshtė njė projekt open-source qė imiton Windows-in.
    Jo mund te jet, eshte

    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    POSIX ka vdekur. Dhe gjithsesi, pse qėnka kėshtu? Windows-i, me pėrjashtim tė GDI+ (mbase dhe ndonjė gjė tjetėr qė nuk e kam ndeshur, ku interface ėshtė C++), pėr gjithēka tjetėr ofron njė interface nė C.
    Atehere dikush duhet tu tregoj njerezve qe e mirembajne standardin qe mos te punojne me ... Ka vdekur ... Lexo per temen para se te shkruash budallakina te lutem, versioni i fundit i publikuar eshte prej vitit 2008 tamam sipas orarit te zakonshem.

    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Qė nga momenti kur pjesa dėrmuese e softwerėve nė qarkullim janė kompiluar me ndonjė nga versionet C apo C++ tė Microsoft-it, do tė thotė se de-fakto kėto implementime pėrfaqėsojnė standartin. Adherenca ndaj ndonjė standarti nė letėr s’ka asnjė domethėnie praktike.
    Ti si duket me te vertet nuk je fare ne rrjedha aktuale, teksa mund te shkruash nje gje te tille.

    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Ti programon me VB.NET, njė shpikje krejtėsisht e Microsoft-it, pėr ēfarė standarti merakosesh?
    Ndermjet tjerave, ... and your point is??

    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Por le tė jemi tė sinqertė tani. Sa domethėnėse ėshtė kjo pėr njė Shqiptar?

    Nė Shqipėri, Windowsin, Ofisin, Visual Studion... i shkel me kėmbė nė rrugė.
    Une jam shqipetare dhe nuk jetoj ne shqiperi e as ne Evrope. A ti do te jesh meritore te vendosesh se ceshte me rendesi per mua??

    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Pėr sa i pėrket dominancės sė LInux nė superkompjutera... nuk kam informacion (por do informohem). Por sėrish, sa prej jush kanė shansin tė krijojnė, instalojnė, dhe ekzekutojnė programe nė njė superkompjuter?
    http://www.top500.org/charts/list/34/osfam
    http://en.wikipedia.org/wiki/POSIX#POSIX:2008
    http://www.qnx.com/
    http://www.android.com/about/

    Dhe kjo eshte vetem "scratching the surface". Ende mendon se Linux nuk eshte relevant per development??


    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Ju e dini qė Microsoft-i e fitoi betejėn e sistemeve tė operimit jo duke krijuar sistemin me tė mirė (Dirty DOS?), por duke ofruar sistemin mė tė lirė.

    Aktualisht Windows-i ėshtė sistemi i operimit mė i sofistikuar, dhe qė pėrdor gjithė Bota. Sistemet e tjerė nuk e ndryshojnė dot kėtė fakt, jo kur janė mė tė lirė, por as kur janė falas. A e dini pse?
    Si duket ti qenke konsumator i fort i alkoolit ose ndonje substance tjeter teksa mund te shkruash gjera te tilla...

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    81
    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    puna eshte qe une di edhe japonisht edhe italisht, prandaj edhe mund te jap mendimin tim modest se cila eshte me e mire
    Nėse do qėllonte qė dikush t’i thoshte tim vėllai se dinte Japonisht (nuk ka qėlluar), ai do pyeste nėse di Lituanisht, Rumanisht, ... e kėshtu me radhė deri sa tė gjente njė gjuhė qė tjetri s’e dinte. Nėse ti di ose jo Japonisht, kjo s’ndryshon asgjė. “Marifeti” funksionon nė ēdo rast.

    Citim Postuar mė parė nga Kinney Lexo Postimin
    kur ti nuk ke perdorur apo programuar ne ambient *nix, si mund te japesh nje gjykim?
    Siē e thashė dhe mė parė, programimi nuk ėshtė qėllim nė vetvete. Kėshtu qė kriteri pėr tė zgjedhur apo vlerėsuar nuk rrjedh nga pyetja: ‘ku ėshtė mė “bukur” tė programoj?’

    Nėse tregu ėshtė i papėrfillshėm, i papėrfillshėm ėshtė dhe kontributi yt (nėse ke dhėnė ndonjė).

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Jo mund te jet, eshte
    Ėshtė njė mėnyrė shprehje. Nuk ėshtė ajo “kryefjala” e fjalisė.

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Atehere dikush duhet tu tregoj njerezve qe e mirembajne standardin qe mos te punojne me ... Ka vdekur ... Lexo per temen para se te shkruash budallakina te lutem, versioni i fundit i publikuar eshte prej vitit 2008 tamam sipas orarit te zakonshem.
    Produktet krijohen pėr t’u shėrbyer njerėzve, dhe kur nuk e kryejnė mė kėtė funksion, vdesin. S’ka pikė rėndėsie nėse dikush publikon versione “sipas orarit tė zakonshėm”.

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Ndermjet tjerave, ... and your point is??
    C/C++, dhe posaēėrisht kompilatorėt e Microsoft, janė pėrdorur pėr tė kompiluar pjesėn dėrrmuese tė softwerėve nė qarkullim, e pėr pasojė janė de-fakto njė standard. Gjuhėt e .NET-it s’kanė pėr ta arritur kur njė shkallė tė tillė mbulimi, dhe as ka interesa biznesi tė lidhur me to qė t’u afrohen sadopak investimeve qė janė bėrė nė projekte C/C++(me kompilatorėt e Microsoft), dhe nėse ndonjė “fatkeqėsi” do ndodhte ndonjė ditė, sipas tė gjitha gjasave “viktima” do ishin shpikje tė tilla si .NET-i (siē i ndodhi VB6).

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Une jam shqipetare dhe nuk jetoj ne shqiperi e as ne Evrope. A ti do te jesh meritore te vendosesh se ceshte me rendesi per mua??
    Nuk e kuptoj kėtė fjali (fjalėn “meritore”). Nė cilėn frazė timen jam pėrpjekur “tė vendos pėr ty”? Nė fakt, “falas” (pėr Linux) e pranova si tė vetmin argument tė vlefshėm, por jo nė Shqipėri (kėtu gjithēka “falas” ėshtė).

    Citim Postuar mė parė nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Lexo per temen para se te shkruash budallakina te lutem

    Ti si duket me te vertet nuk je fare ne rrjedha aktuale, teksa mund te shkruash nje gje te tille.

    Si duket ti qenke konsumator i fort i alkoolit ose ndonje substance tjeter teksa mund te shkruash gjera te tilla...
    Kur njerėzit janė tė pa-aftė tė argumentojnė, pėrpiqen tė “diagnostikojnė” sėmundje/probleme-alkoli/ē’tė-jetė tek bashkėbiseduesi, duke u pėrpjekur t’u mbushin mendjen tė tjerėve se edhe nėse argumentat e tij tingėllojnė tė llogjikshme, s’duhet tė merren nė konsideratė, sepse dolėn nga goja e njė tė sėmuri.
    Gjithsesi, kjo nuk bėn pjesė nė kulturėn time.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar mė parė nga Neritan Hyso Lexo Postimin
    Produktet krijohen pėr t’u shėrbyer njerėzve, dhe kur nuk e kryejnė mė kėtė funksion, vdesin. S’ka pikė rėndėsie nėse dikush publikon versione “sipas orarit tė zakonshėm”.

    C/C++, dhe posaēėrisht kompilatorėt e Microsoft, janė pėrdorur pėr tė kompiluar pjesėn dėrrmuese tė softwerėve nė qarkullim, e pėr pasojė janė de-fakto njė standard. Gjuhėt e .NET-it s’kanė pėr ta arritur kur njė shkallė tė tillė mbulimi, dhe as ka interesa biznesi tė lidhur me to qė t’u afrohen sadopak investimeve qė janė bėrė nė projekte C/C++(me kompilatorėt e Microsoft), dhe nėse ndonjė “fatkeqėsi” do ndodhte ndonjė ditė, sipas tė gjitha gjasave “viktima” do ishin shpikje tė tilla si .NET-i (siē i ndodhi VB6).
    Neritan kjo do te jet pergjigja ime e fundit ne ndonje diskusion ku edhe ti merr pjese. Arsyeja nuk eshte se nuk ke miresjellje ose ndonje gje te tille. Arsyeja qendron ke fakti se ti ja aq pak i inkuadruar ne rrjedhat e teknologjise sa qe cdo diskutim eshte i destinuar te deshtoj. Me qenese kjo do te jet pergjigja ime e fundit dhe meqenese ndihem "generous" ne kete moment, do te jap ca informata te cilat te mungojne:

    1- Shumica e busineseve ne Ameriken Veriore kan departmentin e teknologjise informatike dhe perbejne nje prej segmenteve me te madh te shfrytezuesve te IT sherbimeve

    2- Burokracia perben segmentin e dyte te shfrytezuesve te IT sherbimeve

    3- Individet perbjene segmentin me te vogel te shfrytezuesve te IT sherbimeve

    Per nevojat e busineseve dhe burokracise 99% te programeve jane te tipit baze e shenimeve/ server/ klient. Pjesa baze e shenimeve/server quhet application stack dhe lojtaret kryesor ne kete fushe jane:

    1- IBM me AIX/DB2/Websphere (middletier eshte ne java)
    2- Oracle Linux (tani edhe SUN/ Oracle (middle tier eshte ne java)
    3- RedHat Linux/JavaBoss (middle tier eshte ne java bazat e shenimeve mund te zgjidhen sipas deshires)
    4- Microsoft Windows/ MS SQL dhe .NET (middle tier eshte ne NET perpara ka qene ne COM+) (Microsofti eshte ende lojtari me i vogel ne kete fushe)

    Klientat mund te jene ne nje mori forme e me se paku jane ne C/C++. Pra ku eshte C/C++ ende relevant? Ne komponente te vogla qe kan te bejne me drejtues, pjese te sistemit operativ dhe llogaritje intenzive numerike. Perkunder mendimit tend se MS perpiluesi (compiler) eshte dominant, ne fushen komerciale (pra per production grade software) perdoret perpiluesi i Intelit i cili eshte superior ne krahasim me perpiluesin e Microsoftit (i cili perdoret ne etapen e zhvillimit).

    Llomotitjet e tipit NET eshte mode kalimtare jane treguar te pasakta teksa shumica e zhvillimit te sotem ne Ameriken Veriore per platformen e Microsoftit eshte bartur ne NET (si shembull merre vet Visual Studion i cili eshte kryesisht i realizuar ne NET).

    Sic mund te shohesh shumica e zhvillimit ne C/C++ ende eshte relevante ne fushat ku dominojne sistemet tjera operative:
    1- Llogaritje intenzive (supercomputers dhe mainframes) ku dominon linux
    2- Komponente te vogla qe lidhen me SO (telefonat mobil Symbian, Android, etj)
    3- Komponente per kontroll te mikropajisjeve ne automobila, robota etj ku dominon linux
    4- Drejtues per pajisje hardware-ike

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e interX
    Anėtarėsuar
    26-11-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    143
    Uke Topalli... kuti e zeze e kisha ne kuptimin qe eshte nje sistem te cilin e njoh fare pak (per te mos thene fare) dhe qe dua ta njoh, me ben kurioze edhe sepse shume pedagog na e rekomandojne.
    Love Inter

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-11-2006
    Postime
    81
    Unė besoj ende tek inteligjenca e lexuesve, dhe aftėsia e tyre pėr tė filtruar budallallėqet, kėshtu qė nuk do pėrpiqem tė komentoj ē’do broēkull qė ke shkruar.

    Para 2 javėsh nisa tė shkruaj njė plugin pėr 3dsmax (jo keq pėr njė “tė pa-inkuadruar nė rrjedhat e teknologjisė”), pėr tė eksportuar tė dhėnat e skenės nė njė format privat, qė mė pas t’i pėrdor nė njė simulim nė kohė-reale (duke pėrdorur nė kėtė mėnyrė 3dsmax si “editor” (tė sofistikuar) pėr skenėn 3D, dhe tė dhėnat “custom” qė mund t’i atashoj ē’do objekti).

    Dhe jo vetėm qė 3dsmax ėshtė shkruar dhe kompiluar me kompilatorin C++ tė Visual Studios, por edhe plugin-i duhej tė kompilohej me tė njėjtin version (nė rastin konkret duhej Visual Studio 2003). Dhe ky s’ėshtė “zbulimi” i parė, ėshtė vetėm shembulli mė i fundit.

    Pėr sa i pėrket vetė Visual Studios (apo dhe Ofisit), e shfrytėzojnė NET-it vetėm sipėrfaqėsisht (nė kuptimin e ngushtė tė fjalės – kryesisht pėr UI). Se po tė mos jepte as Microsoft-i “shembullin personal”, kush tjetėr do ta begeniste? (dhe s’ėshtė ndonjė arritje e madhe po tė kihet parasysh se tashmė NET-i i mbushi 10 vjeē, qė nė botėn e kompjuterit ėshtė 1 shekull).

    Nė kėtė adresė gjeta njė listė programesh, si dhe gjuhėt nė tė cilat janė shkruar (nuk e kam bėrė unė!).

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •