Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 65 prej 65
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anėtarėsuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Opinionin tim se Troja gjendet ne pjesen veriperendimore te Gadishlliut Ballkanit , ne bregdetin e Adriatikut e mbeshtes edhe tek e dhena tjeter se Enea , themeloi Butroton , ose Butrintin e sotem . Si dhe se permendja e te dhenes se trojanet shkuan ne Itali , prape eshte e pashpjegueshme me ardhjen e tyre nga deti Egje dhe Turqia e sotme .
    Duke ardhur nga Turqia e sotme , duhet te kalonte gjithe detin Egje dhe Peloponezin e sotem , duke riskuar keshtu qe te perplasej serisht me kundershtaret e vet .(????!!!!).

    Per mua pamja e asaj situate (pas rrenimit te Trojes) eshte e tille . Trojanet e larguar nga qytetet e tyre (troja) morren dy drejtime , nje pjese shkoi ne jug te Trojes duke krijuar Butroton , ndersa pjesa tjeter u nis per ne Itali .
    Kjo rrethane , e menduar ne kete menyre i bie qe Troja te kete qene ne Istrian e sotme ! Trojanet rrugen e tyre e kane bere ne kembe , pasi flota e tyre u shkaterrua dhe ata nuk e kishin me ne dore . Largimi i tyre ka qene masiv dhe neper territore ku nuk mund t'i ndeshnin kundershtaret e tyre .

    Edhe vete emri Butroton ka ne permbajtjen e tij emrin Troj ! Butroton mundet te kete kuptimin Burrat e Trojes Tone . Intuita ma thote sepse nuk jam i fushes . Por nuk eshte per tu habitur . Fjalet e gjuhes shqipe me sa kemi pare kane ndryshuar shume pak megjithese kane kaluar mijra vjet .

    Edhe ndryshimi qe veme re ne shkrimet e lashta , ka ndodhur per shkak te shprehjes se fjales me germa , pra pasqyrimit te saj me shkrim, dhe jo sepse fjala ka ndryshuar . P.sh. (pasqyrimi i atehershem) Pyrro = Burro (Pasqyrimi i sotem) .

    Pra nuk ka llogjike qe Troja te gjendet ne Turqine e sotme , pavaresisht se Dardanet si popullsi kane banuar dhe perhapur qe nga Istria e deri ne Azine e vogel !

    Sa per fjalen Hellespont te Homerit (duke nenkuptuar Azine e Vogel) eshte nje fjale e futur shume me vone pasi Hellasi dhe Greket nuk ekzistonin ne ate kohe as si popullsi dhe as si ide .

    Gjithashtu nisur nga nje krahasim qe une bej me transformimin e Butroton ne Butrint , me shkoi mendja se Troja eshte Istria . Ne permbajtjen e kesaj fjale kemi is - Tria , ose ish- Troja ku "o"-ja eshte shndruar ne "i" si ne rastin e Butrintit .
    Fjala "ish" eshte presente akoma edhe sot ne shume fjale te perdorura edhe nga ballkansit e tjere . Une mundet t'ju them me siguri se fjala Iskander (Skenderbeu) eshte pikerisht "Ish"- "Ander" duke na dhene dy fakte shume te rendesishme :

    1- Se fjala "ish" eshte pjese e emrit Iskander dhe tregon qenien dukurise ne kohen e shkuar (pra paster shqip . E kemi edhe sot ne perdorim) .
    2- Se emri i Aleksandrit te Madh ka qene i perbere keshtu A-LE-SI-ANDER , ku pjesa me domethenese , thelbi, i ketij emri "ANDER" eshte ruajtur i paprekur deri ne Mesjeten e kohes se Skenderbeut . Tani vura re edhe se fjala ANDER paska dhe fjalen "NDER" brenda saj !

    Keto lloj vezhgimesh me krijuan idene se Istria (Ish-Troja) duhet te jete vend ndodhja e Trojes se hershme . Do te mbajme parasysh qe levizjet e vijes se detit kane ndryshuar shume here per shaka te levizjeve tektonike qe kane ndohur qe atehere .

    Ky eshte mendimi im i thene keshtu pa e zgjatur analizen ! Mundet te jete i gabuar lidhur me Istrian , por qe ndodhet ne bregdetin e detit Adriatik , nuk e di pse jam i bindur .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bamatat : 30-09-2010 mė 08:22

  2. #62
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2012
    Postime
    4
    Nuk i kam lexuar akoma te gjitha postimet por desha te kontriboja me etimologjine e fjales AKIL meqesne duke u nxitur nga nje debut ne facebook harrita nje konluzion qe mendoj ja vlen te diskutohet:

    Heori i legjendes se Homerit: AKIL (Akili, Akile)

    A + K + IL = A (Ashte) + Ky + Yll = AKYLL = AKIL
    dmth sipas gjuhes standarte te sotem do thoshim "Ky eshte si yll" por duke u nisur nga versioni me i vjeter i gegerishtes A/Ashte = Eshte, KY + YLL = KYLL pasi ska kuptim ne shqip te thiret 2 here Y-ja ne shqip, pastaj perdorimi ne dialektin e jugut Y=I (qyp= qip, pyll= pid*/pil, shpesh edhe LL=L eshte i mundur)

    Mierpres mendime.

    Gjithashtu mendoj se fjalet qe rrjedh nga Akil:
    Greke pasuese jane 'Aqil', 'Arqile', etj.
    Italiane (Akili ishte si shqiponje) 'Aquile'
    Angleze (Akili ishte vrases) 'a Kill'

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2012
    Postime
    4
    Citim Postuar mė parė nga bamatat Lexo Postimin
    Opinionin tim se Troja gjendet ne pjesen veriperendimore te Gadishlliut Ballkanit , ....

    Gjithashtu nisur nga nje krahasim qe une bej me transformimin e Butroton ne Butrint , me shkoi mendja se Troja eshte Istria . Ne permbajtjen e kesaj fjale kemi is - Tria , ose ish- Troja ku "o"-ja eshte shndruar ne "i" si ne rastin e Butrintit .
    Fjala "ish" eshte presente akoma edhe sot ne shume fjale te perdorura edhe nga ballkansit e tjere . Une mundet t'ju them me siguri se fjala Iskander (Skenderbeu) eshte pikerisht "Ish"- "Ander" duke na dhene dy fakte shume te rendesishme :

    1- Se fjala "ish" eshte pjese e emrit Iskander dhe tregon qenien dukurise ne kohen e shkuar (pra paster shqip . E kemi edhe sot ne perdorim) .
    2- Se emri i Aleksandrit te Madh ka qene i perbere keshtu A-LE-SI-ANDER , ku pjesa me domethenese , thelbi, i ketij emri "ANDER" eshte ruajtur i paprekur deri ne Mesjeten e kohes se Skenderbeut . Tani vura re edhe se fjala ANDER paska dhe fjalen "NDER" brenda saj !

    Keto lloj vezhgimesh me krijuan idene se Istria (Ish-Troja) duhet te jete vend ndodhja e Trojes se hershme . Do te mbajme parasysh qe levizjet e vijes se detit kane ndryshuar shume here per shaka te levizjeve tektonike qe kane ndohur qe atehere .

    Ky eshte mendimi im i thene keshtu pa e zgjatur analizen ! Mundet te jete i gabuar lidhur me Istrian , por qe ndodhet ne bregdetin e detit Adriatik , nuk e di pse jam i bindur .
    Edhe mua me duket me vend vezhgimi juaj dhe do te shtoja:

    Aleksander = A Le Sa Nder = Ka lind me shum nder = Ka lindur i nderuar.

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e ikthus
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    146
    Citim Postuar mė parė nga edben Lexo Postimin
    Nuk i kam lexuar akoma te gjitha postimet por desha te kontriboja me etimologjine e fjales AKIL meqesne duke u nxitur nga nje debut ne facebook harrita nje konluzion qe mendoj ja vlen te diskutohet:

    Heori i legjendes se Homerit: AKIL (Akili, Akile)

    A + K + IL = A (Ashte) + Ky + Yll = AKYLL = AKIL
    dmth sipas gjuhes standarte te sotem do thoshim "Ky eshte si yll" por duke u nisur nga versioni me i vjeter i gegerishtes A/Ashte = Eshte, KY + YLL = KYLL pasi ska kuptim ne shqip te thiret 2 here Y-ja ne shqip, pastaj perdorimi ne dialektin e jugut Y=I (qyp= qip, pyll= pid*/pil, shpesh edhe LL=L eshte i mundur)

    Mierpres mendime.

    Gjithashtu mendoj se fjalet qe rrjedh nga Akil:
    Greke pasuese jane 'Aqil', 'Arqile', etj.
    Italiane (Akili ishte si shqiponje) 'Aquile'
    Angleze (Akili ishte vrases) 'a Kill'

    Jam dakort me pjesen e dyte te AK- ILL ,IL fjale mjaft e vjeter qe eshte gjetur edhe ne tabelat e cuneoform te Sumerias ne format IL,ILU ILUM.
    IL eshte prapashtese deifikimi per mbreterit per ti dhene karakter hyjnor,qe u perdor me vone edhe nga hittitet per mbreterit e tyre si Hatusili,Mursili,Tahurwaili
    kjo tradite u vazhdua edhe nga iliret tek Bardyli.

    AK- ndoshta mund ta lidhim me fjalen e sotme HAK ,hakmarres.

    Tek Iliada ,Akili hakmerret per shokun e tij Patrokles qe u vra nga Hektori,

    pra AK-ILI = HAK-ILI

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e ikthus
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    146
    @edben

    Qe te mos duket" fantastiko shkencor" shpjegimi i mesiperm po e sjell perseri rrenjen ne fjale:
    ἄχος , εος (root ἀχ): anguish, distress, for oneself or for another (τινός), pl. ἄχεα, woes; ἀλλά μοι αἰνὸν ἄχος σέθεν ἔσσεται, ὦ Μενέλα_ε, | αἴ κε θάνῃς, Il. 4.169; so ἄχος γένετό τινι, ἀμφεχύθη, εἷλεν, ἔλαβέ τινα, θυ_μὸν ἵκα_νεν, etc.; ἔχω ἄχἐ ἄκριτα θυ_μῷ]
    Shenjat e pikesimit te gjuhes klasike "greke" jane komplekse dhe nje shpjegim me te hollesishem e ka bere Zeus10 tek blogu i tij ku zbuloi se shenjat pikesimit mund te perfaqesojne edhe mungese shkronje.

    http://zeus10.webs.com/

    Tek rrenja ἄχος shenja dyshe e pikesimit te le te kuptosh se mungon nje germe dhe pikerisht bashtingellorja e pazeshme H pra mund te themi:

    ἄχος_hak

    Mendimi im personal eshte se greqishtja klasike eshte nje gjuhe shqipe e vjeter(ilire) me parashtesa dhe prapashtesa.

    Ja dhe disa fjale te tjera nga teksti i quotuar per ta bere me te qarte kete lloj shenje pikesimi:

    ἔχω, shiko, check eng.( s mungon)

    ἄκριτα, pakrye, undistinguishable eng.(p mungon)

    Ndoshta fjala Hekal nga Laberia i pershtatet fjales Akil.
    Te pershendes, ky eshte mendimi im.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ikthus : 09-02-2012 mė 11:11

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

  1. Video e ushtarėve grekė nė Internet indinjon shqiptarėt
    Nga Ingenuous nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 207
    Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
  2. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
    Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  3. Letėrsia Shqiptare
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
  4. Historia E Shqiptareve, Nga Iliret E Lashte, Ne Eren E Islamit
    Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-06-2005, 13:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •