Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 199
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Prej cilit kendveshtrim e shef ti Islamin?? Prej shteteve qe vetquhen apo prej burimit te tij ??
    Nga kendveshtrimi i nje femre.

  2. #42
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nga kendveshtrimi i nje femre.
    ... qe miraton shkollat greke dhe greqizimin e shqiptareve ? Nese kjo eshte demokraci, atehere un jam armik i kesaj demokracie anti-shqiptare !

  3. #43
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nga kendveshtrimi i nje femre.
    Pe di sepse si mashkull nuk mundesh . Por ku bazohesh ti ne kete gjykim ??

    Ne vet shtetet kishem muslimane apo Kur`an ??

  4. #44
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    islami esht kancer arabik, s'ka si te jete kompatibel me demokracine

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga r'posa Lexo Postimin
    ... qe miraton shkollat greke dhe greqizimin e shqiptareve ? Nese kjo eshte demokraci, atehere un jam armik i kesaj demokracie anti-shqiptare !
    E kupton cfare shkruaj une ti apo jo? Nuk jam pro shkollave Greke, por po them qe fajtor eshte qeveria qe lejon ngritjen e shkollave te tilla qe nuk forcon dhe rregullon kushtet ne shkollat e saja. Nuk di Greqisht, dhe s'me ka interesuar asnjehere te mesoj Greqisht. Si gjuhe arixhinjsh me eshte dukur.

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Pe di sepse si mashkull nuk mundesh . Por ku bazohesh ti ne kete gjykim ??

    Ne vet shtetet kishem muslimane apo Kur`an ??
    Nuk te kuptova cfare ke shkruar.

  7. #47
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Nuk te kuptova cfare ke shkruar.
    Te pyeta ku bazohesh se Islami eshte jo demokratik ....ne shtet "muslimane" apo ne Kur`an??

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Prej cilit kendveshtrim e shef ti Islamin?? Prej shteteve qe vetquhen apo prej burimit te tij ??
    Këto e shohin islamin nga këndvështrimi i femrave që duan të pallohen me sa më shumë burra.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Te pyeta ku bazohesh se Islami eshte jo demokratik ....ne shtet "muslimane" apo ne Kur`an??
    Te dyja.

    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Këto e shohin islamin nga këndvështrimi i femrave që duan të pallohen me sa më shumë burra.
    Per nje njeri si ty qe e shikon femren si skllave te burrit nuk pritet ndonje fjale me e mencur.
    Ty te pelqen Islami se lejon burrat te kene shume gra, dhe gruaja te mbahet mbyllur e mbuluar koke e kembe si mumje. Patriarkalet si puna jote do e kishin enderr te jetonin ne Arabi.
    Gjynah qe nuk jeton atje. Eshte perfekte per ty.

  10. #50
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911

    Talking Ikni flini gjume...

    Me dumdumat sa me shume te flasesh aq me pak kuptohesh...

    Per ta mbyll perfundimisht temen; ekziston nje organizate e quajtur Freedom House e cila perdor sisteme matje statistikore te lirise e demokracise ne shtetet e ndryshme te botes.

    (Normalisht eshte e korruptuar, se dumdumave nuk i vjen mbare, por meqenese nuk ka ndonje oragnizate te tille me qender ne ndonje shtet demokratik Islamik, eshte e vetmja te ciles i referohen te gjithe.)


    1. Harta e Lirise ne Bote



    Kush ma gjen shtetin e lire islamik fiton nje udhetim per haxhillek ne Sumatra!


    2. Ti bejme pak zoom...




    Te gjitha te dhenat statistikore nga 1972 mund ti gjeni edhe ne faqen zyrtare : http://www.freedomhouse.org


    Pas 1400 vjetesh, ky eshte niveli i lirise dhe demokracise qe ka arritur Islami.
    Muhahahaha....

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Per nje njeri si ty qe e shikon femren si skllave te burrit nuk pritet ndonje fjale me e mencur.
    Ty te pelqen Islami se lejon burrat te kene shume gra, dhe gruaja te mbahet mbyllur e mbuluar koke e kembe si mumje. Patriarkalet si puna jote do e kishin enderr te jetonin ne Arabi.
    Gjynah qe nuk jeton atje. Eshte perfekte per ty.
    Nuk e shikoj si skllave, por si grua. Nuk dua që burrat të kenë shumë gra, por të kenë vetëm një. Mos i mat të gjithë njerëzit me metrin tënd.

    Meqë ty të pëlqen të vishesh në mënyrë erotike në publik dhe të shkosh me shumë burra, nuk do të thotë se kjo është mënyra e duhur e jetesës.

  12. #52
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Te dyja.
    .
    Mundesh me gjet ne Kur`an se femren duhet me maltretu?? Apo mu sill si sillen sot neper vendet "muslimane" ??
    Citim Postuar më parë nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Me dumdumat sa me shume te flasesh aq me pak kuptohesh...

    Per ta mbyll perfundimisht temen; ekziston nje organizate e quajtur Freedom House e cila perdor sisteme matje statistikore te lirise e demokracise ne shtetet e ndryshme te botes.

    (Normalisht eshte e korruptuar, se dumdumave nuk i vjen mbare, por meqenese nuk ka ndonje oragnizate te tille me qender ne ndonje shtet demokratik Islamik, eshte e vetmja te ciles i referohen te gjithe.)


    1. Harta e Lirise ne Bote



    Kush ma gjen shtetin e lire islamik fiton nje udhetim per haxhillek ne Sumatra!


    2. Ti bejme pak zoom...




    Te gjitha te dhenat statistikore nga 1972 mund ti gjeni edhe ne faqen zyrtare : http://www.freedomhouse.org


    Pas 1400 vjetesh, ky eshte niveli i lirise dhe demokracise qe ka arritur Islami.
    Muhahahaha....
    Vetem USA eshte me te drejte vend i lire dhe me pak eshte Australia , te tjerat kane lirite por jo sikur keto dyja .

    E sa i perket vendeve thash se nuk jane muslimane keto sepse nuk permbajn rregulla te Islamit .

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Nuk e shikoj si skllave, por si grua. Nuk dua që burrat të kenë shumë gra, por të kenë vetëm një. Mos i mat të gjithë njerëzit me metrin tënd.

    Meqë ty të pëlqen të vishesh në mënyrë erotike në publik dhe të shkosh me shumë burra, nuk do të thotë se kjo është mënyra e duhur e jetesës.
    Sipas teje jane vetem dy lloje femrash :

    1.te veshura si ninxha apo foka
    2. te zhveshura si prostitutat
    D.m.th sipas teje nuk paska nje mes ,me femra qe vishen normal dhe kane edukate,por do te duhej te mbulohesh si dreq qe te qendrosh e ndershme? .
    Femra te perdala ka cdo shoqeri dhe nuk ka mbuloje apo perqe qe i ndalon te bejne ate qe duan te bejne.Edukata te bene femer te ndershme e jo metrazhat e materialeve te zeza.

  14. #54
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Mua me vie mir, shume mir qe e sfidoni Islamin kundër Demokracisë !

    Islami s'eshte demokraci ! Islami eshte me e mir se demokracia !

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin
    Sipas teje jane vetem dy lloje femrash :

    1.te veshura si ninxha apo foka
    2. te zhveshura si prostitutat
    D.m.th sipas teje nuk paska nje mes ,me femra qe vishen normal dhe kane edukate
    Veshje normale për perëndimoret është ajo e dikurshmja, me fustane të gjatë. Pantallonat e ngushta dhe fundet e shkurtër, janë veshje erotike. Të gjitha vajzat perëndimore sot veshin pantallona të ngushta ose funde të shkurtër.
    por do te duhej te mbulohesh si dreq qe te qendrosh e ndershme?
    Veshja erotike në publik, ka si qëllim vetëm joshjen e meshkujve. Nuk ka asgjë të keqe të dalësh në publik e veshur me fustan të gjatë.
    Femra te perdala ka cdo shoqeri
    Ka, por duhen parë në çfarë përqindje janë. Në vendet islamike mund të jenë 0.1%, ndërsa në vendet perëndimore 99% e femrave janë të përdala.
    Edukata te bene femer te ndershme e jo metrazhat e materialeve te zeza.
    Femrat perëndimore janë me edukatë, por 99% e tyre janë të përdala.

  16. #56
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    Është një shtet demokratik në Islam një „contradictio in adjecto“, ashtu si Samuel P. Huntington e postuloi dhe në lidhje me këtë a mund të pranojë Islami universalitetin e të drejtave të njeriut si një bërthamë të domosdoshme të një shteti të së drejtës?

    Islami dhe demokracia shihen tepër shpesh si antipode të njëra-tjetrës. Mund të thuhet me plot bindje se gati ¾ e sitemeve politike në botën islame janë regjime diktatoriale, të karakterizuara nga shkelja e të drejtave të njeriut, shtypja e minoriteve dhe e femrave, nga fondametalizmi, radikalizmi dhe konfliktet e brendshme, luftrat civile, dhuna, sulmet terroriste, përndjekjet ndaj mendimit të lirë, fetarëve, kundërshtarëve të regjimit etj. Të gjitha këto dhe shumë të tjera e kanë kthyer botën muslimane në një arenë të përgjakshme ku pothuajse çdo ditë prej sulmeve kamikazë vriten njerëz të pafajshëm, ku në vend që të lulëzonte paqja sundon një anarki e pashoqë, kurse për shtet të së drejtës as që bëhet fjalë. Ai që kemi parë në çerekshekullin e fundit nuk është Islami, por instrumentalizimi politik i tij nga diktatorë si Sauds në Arabinë Saudite, Khomeini dhe pasardhësi i tij Ahmadinedschad në Iran, Mubarak në Egjipt, Ghaddafi në Libi, Assads në Siri apo Numeiri në Sudan etj

    A është një sistem demokratik kompatibël me Islamin?
    Sa është e mundur të implementohet demokracia në vendet islamike?
    Çfarë kushtesh duhen plotësuar në mënyrë që të funksionojë një sistem i tillë atje?

    PS: Jam shumë e ndërgjegjshme se kjo si temë e ka vendin te nënforumi i kulturës demokratike, por nuk besoj se ne këtu, gjë e dëshmuar kjo, e kemi aq kulturë demokratikë sa ta trajtojmë këtë si një diskutim të tillë pa e drejtuar temën në binarët e kacafytjes fetare.
    angelina,


    dy pyetje

    a) çfarë do të thotë në kontekst "sistem demokratik"?
    (është ky ku dy parti ose krahë rrotullojnë pushtetin nga njëri tek tjetri periodikisht?)

    b) përse islami duhet të jetë domosdoshmërish kompatibël me këtë sistem? (?!)
    (a është ky sistemi që po çfaros popullsinë e vendeve që e kanë marrë përsipër? e përse qenka i mirë ky sistemi "demokratik"? në bazë të cila kritereve arrihet në këtë përfundim, sepse në bazë të kriterit primar, atij të jetës, demokracia po çon kombet në humnerë)



    Uroj të ketë sa më shumë Ahmadinexhadë në këtë botë, që t'i thërrisni mendjes rreth "kompatibilitetit".
    Prektora

  17. #57
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anëtarësuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Veshje normale për perëndimoret është ajo e dikurshmja, me fustane të gjatë. Pantallonat e ngushta dhe fundet e shkurtër, janë veshje erotike. Të gjitha vajzat perëndimore sot veshin pantallona të ngushta ose funde të shkurtër.
    Erotike ne kuptimin qe ti eksitohesh kur i shikon????
    Nga cila shpelle "hyjnore" na ke zdryp, or trim i baces???

    Veshja erotike në publik, ka si qëllim vetëm joshjen e meshkujve. Nuk ka asgjë të keqe të dalësh në publik e veshur me fustan të gjatë.
    Bukurine e ka dhashte Zoti, e ta mbulosh eshte kunder tij....
    E vrafte Zoti ate qe do te jetoje ne terr....

    Ka, por duhen parë në çfarë përqindje janë. Në vendet islamike mund të jenë 0.1%, ndërsa në vendet perëndimore 99% e femrave janë të përdala.
    Medemek, femrat e farefisit tend bejne pjese te 0.1%, apo jo, Bato..(po Bato ishte ai qe luftonte per Islam apo per fustanelle???)

    Femrat perëndimore janë me edukatë, por 99% e tyre janë të përdala
    E sipas metrit tend, e perdale eshte ajo qe vetvendos nese don te shkoje me tipa si ti, pa patur nevoje per diktatin e babes???
    Apo ajo, qe ta fut me shpulle nese ti i flet nje fjale te piset????
    Eh, te ndershme jane ato qe te mbeshtjella si mumje, lejojne meshkujt qe t'i fshikullojne ne mes te rruges si kafshe.......!!!!!!!
    Jane ato qe pranojne te shkojne ne shtratin e mjekrroshit qe i ka zgjedh baba apo vllai!!!!!!
    E drejte Bato??????

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-11-2009
    Postime
    2,382
    Citim Postuar më parë nga jarigas Lexo Postimin
    Erotike ne kuptimin qe ti eksitohesh kur i shikon????
    Nga cila shpelle "hyjnore" na ke zdryp, or trim i baces???
    Nëse femra zhvishet në publik ose hap kofshët, sigurisht që meshkujt do të eksitohen, sepse ashtu i ka bërë natyra. Mirëpo gjërat nuk duhen parë kaq ngushtë dhe njerëzit nuk duhet t'u dorëzohen ndjenjave të çastit.

    Ty mund të të duket gjë e bukur të pallosh sa më shumë vajza, por në një sistem të tillë shoqëror të shthurur, ku secili pallon sa të mundet e kë të mundet, i bie që të gjitha femrat të jenë të shthurura. Si rrjedhim i bie që edhe gruaja dhe nëna jote të jenë kuçka. Nuk besoj se ti do të doje të ishe burri i kuçkës ose biri i kuçkës.

    Bukurine e ka dhashte Zoti, e ta mbulosh eshte kunder tij....
    E vrafte Zoti ate qe do te jetoje ne terr....:
    Bukurinë Zoti e ka dhënë për t'u përdorur siç duhet dhe aty ku duhet, e jo ta shpërdorosh.

    Medemek, femrat e farefisit tend bejne pjese te 0.1%, apo jo, Bato..(po Bato ishte ai qe luftonte per Islam apo per fustanelle???)
    Familja ime nuk jeton në perëndim. Shqipëria nuk ka qenë e shthurur si perëndimi, por dalëngadalë ashtu do të bëhet.

    Batoja (ose më mirë të parët tanë), luftonin kundër islamikëve meqë ishin pushtues dhe ishin të një race tjetër, por në atë kohë sistemi shoqëror dhe familja shqiptare (dhe evropiane në përgjithësi), nuk kishte shumë ndryshim nga ajo islame. Batoja nuk luftonte që femrat e tyre të bëheshin kuçka ose për të legalizuar homoseksualët.

    E sipas metrit tend, e perdale eshte ajo qe vetvendos nese don te shkoje me tipa si ti, pa patur nevoje per diktatin e babes???
    Apo ajo, qe ta fut me shpulle nese ti i flet nje fjale te piset????
    Eh, te ndershme jane ato qe te mbeshtjella si mumje, lejojne meshkujt qe t'i fshikullojne ne mes te rruges si kafshe.......!!!!!!!
    Jane ato qe pranojne te shkojne ne shtratin e mjekrroshit qe i ka zgjedh baba apo vllai!!!!!!
    E drejte Bato??????
    Mos u merr me raste të skajshme në vendet islame, por kuptoji gjërat siç janë.

    Në familje duhet të komandojë dhe udhëheqë burri. Nëse gruaja nuk e kundërshton ose tradhëton burrin, atëherë nuk ka pse të ketë dhunë mbi të. Në familjet e kaluara perëndimore nuk ka patur dhunë mbi gruan.

    Sa për zgjedhjet, unë mendoj se nuk ka asgjë të keqe që vajzave t'ua zgjedhë burrin familja. Kështu kanë bërë edhe të parët tanë, jo vetëm islamikët. Nuk dinin të parët tanë t'i lëshonin vajzat rrugëve që ato t'i zgjidhnin burrat vetë? Por nuk i lëshonin, sepse nuk është mirë. Po të lihen të lira, vajzat shthuren.

    E mira për mendimin tim është që familja t'i gjejë vajzës disa burra dhe ajo të zgjedhë njërin prej tyre.

    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga -BATO- : 28-03-2010 më 06:46

  19. #59
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga -BATO- Lexo Postimin
    Nëse femra zhvishet në publik ose hap kofshët, sigurisht që meshkujt do të eksitohen, sepse ashtu i ka bërë natyra. Mirëpo gjërat nuk duhen parë kaq ngushtë dhe njerëzit nuk duhet t'u dorëzohen ndjenjave të çastit.

    Ty mund të të duket gjë e bukur të pallosh sa më shumë vajza, por në një sistem të tillë shoqëror të shthurur, ku secili pallon sa të mundet e kë të mundet, i bie që të gjitha femrat të jenë të shthurura. Si rrjedhim i bie që edhe gruaja dhe nëna jotë të jenë kuçka. Nuk besoj se ti do të doje të ishe burri i kuçkës ose biri i kuçkës.


    Bukurinë Zoti e ka dhënë për t'u përdorur siç duhet, e jo ta shpërdorosh.


    Familja ime nuk jeton në perëndim. Shqipëria nuk ka qenë e shthurur si perëndimi, por dalëngadalë ashtu do të bëhet.

    Batoja (ose më mirë të parët tanë), luftonin kundër islamikëve meqë ishin pushtues dhe ishin të një race tjetër, por në atë kohë sistemi shoqëror dhe familja shqiptare (dhe evropiane në përgjithësi) nuk kishte shumë ndryshim nga ajo islame. Batoja nuk luftonte që femrat e tyre të bëheshin kuçka ose për të legalizuar homoseksualët.



    Mos u merr me raste të skajshme në vendet islame, por kuptoji gjërat siç janë.

    Në familje duhet të komandojë dhe udhëheqë burri. Nëse gruaja nuk e kundërshton ose tradhëton burrin, atëherë nuk ka pse të ketë dhunë mbi të. Në familjet e kaluara perëndimore nuk ka patur dhunë mbi gruan.

    Sa për zgjedhjet, unë mendoj se nuk ka asgjë të keqe që vajzave t'ua zgjedhë burrin familja. Kështu kanë bërë edhe të parët tanë, jo vetëm islamikët. Nuk dinin të parët tanë t'i lëshonin vajzat rrugëve që ato t'i zgjidhnin burrat vetë? Por nuk i lëshonin, sepse nuk është mirë. Po të lihen të lira, vajzat shthuren.

    E mira për mendimin tim është që familja t'ju gjejë vajzave disa burra dhe ato të zgjedhin njërin prej tyre.

    .
    Rreth kesaj teme mendoj se ska cka te flitet , e ke then per bukuri .

    Por kujt tja thuash ....atyre qe qellimin kryesor e kan me pas sa me shum femra , apo atyre femrave qe kan deshir me provu veten me gjitha racat ?

    Kush eshte bektesh e mer vesh

  20. #60
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Citim Postuar më parë nga Mjekesia Lexo Postimin
    Pikerisht kete e kam thene dhe une me lart Islami predikon sistemin hyjnor ndersa demokracia sistemin njerzor te jetes.Demokracia si term eshte ne kundershtim dhe me veten e saj.Pushteti i populli nuk mund te jete pasi populli ia deligon njerzve te zgjedhur, njerzit e zgjedhur pastaj mbrojne interesat e popullit apo interesat e tyre apo lobeve qe i fusin ne procesin e te zgjedhurve.Pse mendoni ju qe Obama doli nga populli pa planifikimin qe i bene Lobet.ne demokracine e sotme figurat politike jane te perzgjedhura dhe jo te zgjedhura.Martin luter kingu ishte nje lider popullor dhe i futen plumbit.Po keshtu dhe Kenedit.Ku eshte demokracia me duart e fshehta qe slejojne askend me plotesu deshirat dhe te drejtat e popullit?
    Nqs merr Ameriken si shembull te demokracise (kur une s`e kam permendur si te tille) atehere edhe mua me lind e drejta te marr si shembull islamik nigerianet qe "bejne synet" grate ose terroristet qe vrasin ne emer te Allahut.
    E shohim pastaj se kush del me i keqi.

    Tamam Islami nenkupton parajsen tokesore normalisht pa e mohuar parajsen ne boten tjeter.Sigurisht ne parajse nuk do kete ateist dhe pagane.Ndryshe nga fete e tjera islami njeh si religjone per te ekistuar ne shtetin islam krishterim dhe hebraizmin per shkak te origjines se tyre .Kurse krishterimi se njeh islamin, as hebraizmi se njeh krishterimin dhe islamin, ateizmi snjeh as nje nga keto pasi njeh vetem laicizmin dhe zhveshjen e shtetit nga dispozitat hyjnore.

    Ben nje lemsh te tipit "islami njeh hebraizmin" (qe do te thote Islami eshte Dakort me Hebraizmin), pastaj thua "Ateizmi nuk njeh Asnje Fe". C`hyn "njohja" ketu? Normale qe Ateizmi nuk njeh asnje Fe si te Vertete se pastaj eshte Teizem.

    Toleranca eshte te lejosh ate qe nuk "e njeh" dmth ate me te cilen nuk je dakort. Ateizmi NUK mohon asnjehere tolerancen sepse nuk e quan veten "rrugen e Vertete dhe te Vetme drejt Perendise".

    Kurse demokraci predikon njohjen e te gjithave por se fundmi gjykon me ligjvenien sataniste te laicizmit.Se ne vend ti tregojne njerzve qe njeriun e Krijoi Zoti u thojne njeriu e ka prejardhjen nga majmuni.Kjo eshte me e keqe se Satanizmi se Djalli e njeh Zoti si ekzistence por nuk i bindet kurse ateizmi eshte me i humbur si besim.
    Kundershton sa kundershton, pastaj pohon mendimin tim.

    Si qenka vullneti shumices pa shkelur drejtat e pakices.Perderisa i ke ndare ne shumice dhe pakice tregon se keto te dyja kane mendime te ndryshme.Perderisa kane mendime te ndryshme si do ti zbatoje shumica mendimet dhe idete e veta nderkohe qe keto bien ne kundershtim me pakicen.Atehere zbatoka vetem mendimet e shumices.Kurse ne Islam nenkupton vullnetin e Zotit per njerzimin.Pra Islami eshte me global
    Vazhdon te pohosh mendimin tim.


    Ne faktne islam nuk ka liri mendimi dhe veprimi dhe liri zgjedhje kur kjo degradon qenien njerzore.Ne Islam ka kanalizim te lirise vetem tek e mira.
    Vazhdon te pohosh mendimin tim.

    NQS mikelanxho pikturon Zotin dhe profetet lakuriq duke e kthyer kishen ne nje mozaik nudistesh kjo nuk eshte me liri por eshte blafsemi ose fyerje per Krijuesin.Ne Islam piktura ka dimension natyror ajo i dedikohet natyres dhe se bukures pa shkelur ne konturet e te gabuares dhe cenimit te presitigjit njerzor dhe hyjnor. Pra Islami eshte sistem parajse ne toke.Eshte detyre njerzore per te zbatuar vullnetin e Zotit .Kjo eshte lumturia te jetosh dhe ne kete bote dhe boten tjeter ne parajse dhe jo ne ferr.
    Jo e ke gabim,nese dikush perdor alkolin si pije ndersa dikush perdor qumeshtin apo lengun e frutave tregon se vleresimi ne zgjedhje eshte i ndryshem por per njerin alkoli sjell dehje per dike lengu i frutave sjell energji dhe shendet.
    Liri nenkupton edhe te drejten per te gabuar. E drejta per te zgjedhur Ferrin dhe jo Parajsen. Kuptohet per sa kohe veprimet e tua nuk demtojne te tjeret. (Alkooli demton trupin tim dhe jo ate te tjetrit. Mos me permend "pijanecet qe aksidentojne te tjeret" sepse ai veprim denohet edhe ne Demokraci)
    Pra Islami nuk e pranon Lirine per te Gabuar. Kurse Demokracia e pranon.

    Pra vazhdon te pohosh mendimin tim.



    Ne fakt islami asnjehere nuk ka djegur libra.Islami ngrihet mbi kritiken e te keqes me fjale.Muslimanet perkthyen filozofine greke.Shume shkrimtare mund te shkruajne te bukures dhe kjo ne islam eshte nje e drejte qe askush sta ndalon qofte prift apo njeri i thjeshte.

    Nuk e permenda kot Danten. Dantja do digjej me vrap nga tipat si puna jote se nuk ka mendim te mire per Muhametin. E ka vendosur Muhametin ne Ferr!
    Kurse Bokacio psh do digjej sepse "nuk i shkruan te bukures" por "te shemtuares". Osht shume erotik per shijet e tua te "bukura".



    Kjo eshte gafe.O motivon islami lirimin nga roberia o ska sistem tjeter.Amerika na ktheu ne shekujt e skllavopronareve me Guatanamon.400 vete te pafajshem jetojne te lidhur me zinxhire.Nder to kepucar, taksiste, shites vetem se amerika shpalli dekretin per shperblim per cdo spiunim.Edhe njerzit te etur nga paraja futen aty njerzit qe urrenin me vite pa ndonje pretekst .Kjo gje thuhej ne emisionin Tv Koha kur nje Frances kishte bere nje dokumentar per te drejtat e njerzve te pafajshem ne Guatanamo.Avokati dhe OJF te drejtave te njeriut flasin sot e kesaj dite per sklleverit e kohes moderne.Ne fakt shoqata te kafsheve thojne mos vrisni kafshe, dhe ato iu pergjigjen, njeriu nuk eshte kafshe.
    Pasi me kundershton me nje tufe budalliqesh (Guantanamo ka lidhje me demokracine aq sa c`ka Al-Kaeda me Islamin. Po ta pranosh Islamike Al-Kaeden edhe une do ta pranoj Guantanamon si demokratike).
    Pra pasi me kundershton shiko se cfare shkruan:


    Profeti Muhamed a.s i tha roberve te luftes.Kush i meson 10 veta shkrim e kendim eshte i lire.Ky eshte ndryshimi.Kjo ehste madheshtia e Islamit.
    Muhameti i ve kusht lirise. Ti kete e quan madheshti.
    Sipas demokracise Liria eshte e Pakushtezuar. Liria ime nuk varet nese "u mesoj 10 vetave shkrim e kendim" apo "te shperndaj Bibla dere me dere" si Deshmitaret e Jehovait. Cdo njeri lind i lire dhe ka te drejte te jetoje i lire.
    Kurse ju e keni me kushte: Meso 10 veta te lexojne. Ose duhet te lutesh qe pronari yt te jete meshiremadh qe te te jape lirine.
    Prandaj nuk dilni dot nga Mesjeta ju.

    Pra vazhdon te pohosh mendimin tim.

    Si perfundim nuk kam ndermend te te pergjigjem here tjeter per kete ceshtje, perderisa edhe ti kujton se me kundershton por nuk e kupton qe je dakort me mua.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Kavir : 28-03-2010 më 06:19
    -

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •