Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
 1. #1

  Masakra n burgun e Dubraves ose Purgatori i Dante Aligier-it.

  BURGU I DUBRAVS

  Nj nga incidentet m t rnda t lufts ndodhi pra n burgun e Dubravs, qendra m e madhe e paraburgimit n Kosov, ku
  pas bombardimit t NATO-s, t burgosurit u masakruan nga forcat e sigurimit. Ngaq t gjith ata q i shptuan masakrs u transferuan n burgjet e Serbis, deri n momentin e prfundimit t lufts kur t burgosurit u liruan, nuk u gjendn dshmi t besueshme. Human Rights Watch foli ve e ve me dy t mbetur gjall, t cilt dhan dshmit e tyre mbi masakrn. Historit e tyre prforcojn dshmi t tjera, t cilat jan shfaqur n shtypin shqiptar, serb e at ndrkombtar. Duke patur parasysh aktivitetin ushtarak serb e jugosllav n kt zon, NATO bombardoi burgun m 19 maj, e m pas m 21 maj, 1999,
  duke vrar t paktn nntmbdhjet t burgosur shqiptar dhe duke shkaktuar nj kaos t madh n kt qendr burgimi. Sipas qeveris jugosllave, shum t burgosur krkuan t prfitonin nga kaosi dhe u prpoqn t arratiseshin nga burgu; rojet luftuan pr t rivendosur rendin. M 22 maj, oficert e burgut urdhruan rreth nj mij t burgosur t viheshin n rresht n oborrin e burgut. Pas pak minutash, mbi ta u shti nga muret e burgut dhe nga kullat e rojeve me mitraloz e granata, duke vrar t paktn shtatdhjet vet. N njzet e katr ort e mpastajme, roje t burgut, polic special e ndoshta paraushtarak sulmuan t burgosurit, t cilt ishin fshehur n ndrtesn, bodrumet e llagmet e burgut, duke vrar t paktn dymbdhjet vet. Nuk sht tamam e qart se sa t burgosur u vran nga bombat e NATO-s dhe sa u vran m pas nga rojet e burgut dhe nga forcat qeveritare. Po kshtu nuk sht e njohur n ’mas t burgosurit tentuan arratisjen apo bn rezistenc. Por dshmit e marra dhe hollsi t veanta rreth kohs, vendit, etj, t bra t ditura nga kto dshmi, nuk ln dyshim q forcat qeveritare serbe, e sipas disa gjasave edhe ato jugosllave, qllimisht e pa asnj shkak, vran nj numr t madh shqiptarsh n burg, ndoshta m shum se shtatdhjet, dhe plagosn shum t tjer. Qeveria jugosllave ngriti pretendimin se bombat e NATO-s vran nntdhjet e pes t burgosur dhe plagosn 196 t tjer.6 NATO pranoi se kish bombarduar burgun, por asnjher nuk pohoi se kish shkaktuar t vdekur.

  Burgu


  Burgu i Dubravs kish tre pavione, secili prej t cilve nxinte m shum se nj mij t burgosur. Brenda mureve t ksaj qendre kish nj vatr kulture, salla sportive, vatra shndetsore dhe nj hotel pr vizitort e burgut. Pavarsisht nga ky komoditet i burgut, raportime t besueshme pr tortura e abuzime doln nga burgu i Dubravs gjat vitit 1998 dhe muajve t par t vitit 1999. Sipas OSBE-s, t paktn katr burra t burgosur vdiqn n duart e rojeve t burgut midis tetorit 1998 e marsit 1999. Avokat mbrojts raportuan pr pamundsi kontaktesh me klientt e tyre n Dubrav, ndrsa Misioni i Verifikimit i OSBE-s n Kosov nuk u lejua asnjher t hynte n burg. Ish t burgosur t burgut t Dubravs gjat lufts, i than Human
  Rights Watch q, kur filloi bombardimi i NATO-s mbi Jugosllavi m 24 mars 1999, numri i tyre ishte 900-1,100, prfshir nja tridhjet serb etnik. Shum t burgosur t tjer u transferuan n Dubrav pas fillimit t bombardimeve ajrore. Nj ish i burgosur, R.T., i transferuar n Dubrav m 30 prill, tha se rreth 165 shqiptar etnik nga Gjakova erdhn n Dubrav vetm pak koh pas kishte arritur ai vet. Kjo u konfirmua gjat gjyqit t Nishit n Serbi, i cili u zhvillua gjat muajit
  prill e maj t vitit 2000, ku u gjykuan 143 shqiptar t arrestuar n Gjakov n maj 1999. Kta t fundit ishin transferuar nga Gjakova n burgjet e Pejs, Lipjanit, e m n fund Dubravs. Nj ish i burgosur tjetr, Bajrush Xhemaili, erdhi n Dubrav nga
  burgu i Nishit m 29 prill. Bashkvuajts n burg than q Ukshin Hoti, nj nga t burgosurit politik m t spikatur t Kosovs, u lirua nga burgu i Dubravs n 16 maj 1999. Askush nuk e ka par m at q ather.Autoritetet e burgut pretenduan q shum prej t burgosurve shqiptar n Dubrav ishin pjestar t UK-s, prfshir edhe njmbdhjet komandant. N nntor 1999, Human Rights Watch intervistoi dy shqiptar, t cilt kishin qn n Dubrav gjat bombardimeve t NATO-s,
  dhe q t dy pranuan se kishin qn pjestar t UK-s, por nuk dihet nse pretendimi qeveritar sht i vrtet edhe pr t burgosurit e tjer. Nj prej ish t burgosurve, i cili foli me Human Rights Watch, A.K., tha se n mars 1999 ishin rreth 1,100
  t burgosur n Dubrav. Ndrsa m prpara trajtimi n Dubrav ishte prgjithsisht i pranueshm, tha ai, me t filluar bombardimet e NATO-s, rojet e burgut i rrihnin do dit t burgosurit.Dshmia e A.K.-s rreth ngjarjeve n burg prputhet plotsisht me far i tha Human Rights Watch nj tjetr dshmitar, B.K. (inicialet jan t ndryshuara), i cili, ashtu si A.K., po vuante nj dnim nj vjear pr “veprimtari terroriste antishtetrore.”15 Si u deklarua m sipr, kta dy dshmitar than gjra pak a shum t njjta me far u tha nga katr dshmitar t tjer, thniet e t cilve u botuan n shtypin shqiptar,
  serb e at ndrkombtar, duke na dhn kshtu nj tablo t qart e koherente t ngjarjeve n burgun e Dubravs n periudhn midis 19 majit e 25 majit.


  Bombardimi i NATO-s

  Sipas t gjith dshmitarve, si dhe nga burimet e qeveris jugosllave e t NATO-s, aviont e NATO-s bombarduan pr her
  t par e pa paralajmrim burgun e Dubravs m 19 maj. B.K., i cili mbahej n pavionin C, i tha Human Rights Watch se mbi ndrtesn e burgut ran katr bomba, dy prej t cilave n pavjonin C, nj n pavjonin ngjitur dhe nj tjetr n ndrtesn e drejtoris s burgut. Ai tha: Kur bombardimi reshti, ne thirrm rojet t hapnin dyert, por ata ia kishin mbathur. Kur pam q ata kishin ikur, ne filluam t shprthenim dyert. Kjo pun na mori nja nj or e gjysm. N pavjonin ton vdiqn tre vet dhe u plagosn pesmbdhjet t tjer. Serbt drguan tre prej t plagosurve n Pej. Ne dolm jasht, n nj oborr t burgut. Ata
  erdhn pas dy orsh t merrnin kufomat.A.K. pretendoi se katr apo pes t burgosur u vran n pavjonin B e C, dhe se disa t tjer u qlluan, ndrsa ata rravgonin n sheshin e burgut. T dy ish t burgosurit, t intervistuar ve e ve, than se, me t’u mbledhur n oborr, t burgosurit u prpoqn t merreshin vesh me aviont e NATO-s q fluturonin mbi kokat e tyre, duke improvizuar me llampushka t ndezura fluoreshente fjaln “HELP”. N Bruksel, zdhnsi i NATO-s e pranoi bombardimin dhe tha se Dubrava ishte nj “kamp strvitjeje ushtarake.” N nj konferenc pr shtypin m 20 maj, major gjeneral Walter Jertz shpjegoi: Ajo [Dubrava] sht nj objektiv i rndsishm ushtarak; ne e dim se ajo sht nj kompleks i sigurimit ushtarak, dhe ky objektiv sht sulmuar nga q ishte nj objektiv legjitim ushtarak dhe ne nuk kemi t dhna q goditjet ran n ndonj vend tjetr apo q pilott kan gabuar shenjestrn. Mund t shtoj se ne prdorm bomba me precision t lart, dhe pr ta thn prmbledhtazi, ishte nj kompleks i sigurimit ushtarak, nj objektiv legjitim ushtarak.Sipas Ministris Jugosllave t Punve t Jashtme, NATO bombardoi forcat e Ushtris Jugosllave e t Policis Serbe n afrsi t burgut n orn 13.15, m 19 maj, duke vrar tre civil. Sipas raportimeve, tri bomba goditn burgun, duke vrar dy t burgosur e nj roje.A.K. e B.K., si dhe katr t burgosurit e tjer, intervistat e t cilve u botuan n shtyp, than q t gjith se t burgosurit, i kaluan dy nett e
  mpasshme duke fjetur jasht, por gjithsesi brenda mureve t burgut. M pas, m 21 maj, rojet e burgut urdhruan t burgosurit t viheshin n rresht n oborr. Ndrsa ata ishin t grumbulluar, filloi nj val e dyt e bombardimeve t NATO-s. B.K. i tha Human Rights Watch:
  M 21 maj, ata na vun prsri n rresht n oborr. Ishim t rrethuar nga strukturat policore t burgut. Rojet nuk shtin mbi ne. Ne ishim ulur mbi bar, dhe ishim rreth nntqind vet. Ata na than, “mos u trembni, NATO nuk do t bombardoj.” Rreth ors 10.00 apo 11.00, aviont nisn t fluturonin. Predha e par ra n kuzhin. T tjerat ran aty pran. Njra prej tyre ra brenda mureve, mu afr nesh. Gjashtmbdhjet vet u vran kur nj mas dheu e gjer nja pes metra u b cop-cop ngjitur me ne. Midis t vdekurve ishin: Fadil Bezeraj nga Rasiqi, Naim Kurmehaj nga Srellca e Eprme, Ali Kelmendi nga Kosoriqi, aush Ahmeti nga Sheremetaj dhe Mete Osmajaj nga Isniqi. Ata [NATO] bombarduan tri her. Ne mbetm t shtrir atje gjith ditn e dits. Kur rojet ndjen ardhjen e avionve, ata ikn nga burgu. Mbetm n oborr deri n orn 12.00, dhe vetm ather u trhoqm nja treqind metra m tutje, gjithsesi brenda oborrit, ku kish m pak ndrtesa…. Nga ora 14.00, na u afruan nja katr roje t armatosura. Menduam se erdhn pr t na vrar, por aviont u dgjuan prsri, dhe ata ia mbathn andej nga erdhn. Ne fjetm aty mbi bar at nat…
  Bombardimi mbi Dubrav m 21 maj u konfirmua nga gazetart perndimor, t cilt ishin shoqruar pr n burg nga autoritetet serbe po at dit, gjoja pr t par dmet e bombardimit t NATO-s m 19 maj. Jacky Rowland, nj korrespondent i BBC-s, prpara se t ikte nga burgu, ngaq vazhdonin bombardimet e NATO-s, pa disa prej kufomave q kish shkaktuar bombardimi i 19 majit. Ai shkroi n gazetn Scotland on Sunday:
  Ne u endm npr barin e oborrit t burgut, duke u ndalur pran kufomave t mbuluara me batanije. Njri ishte akoma gjall, dhe trupi i tij i sprkatur nga gjaku mblidhej nga dhimbjet. M pas, ne dgjuam zhurmn e avionve mbi kokat tona: bombarduesit ishin kthyer. Duhej t iknim. Ndrsa i dham gaz makins s ndotur nga balta, bombat e para ran mbi ndrtesn e burgut. Tri prej ktyre bombave ran njra pas tjetrs.Paul Watson i gazets Los Angeles Times, i cili pjesn m t madhe t lufts e kaloi brenda n Kosov, ishte gjithashtu n Dubrav at dit. “T paktn nnt kufoma ishin t shprndara mbi siprfaqen e barit e npr shkurre”, shkruajti ai. “T gjith kishin koka t rruara, gj q tregonte se ishin t burgosur.” Ai vazhdoi: Gjat dy orve para sulmit t mngjesit [m 21 maj], i cili prfundoi n orn 10.20, dy shprthime an pjesn e jashtme t murit dhe lan dy kratere t gjera n t dy ant e murit. Rojet e nervozuara jugosllave, t cilt po prpiqeshin t mbanin t burgosurit t mbyllur n oborr, s’ka gj se sulmi vazhdonte, than se aviont e NATO-s po prpiqeshin t ndihmonin ikjen nga burgu t lufttarve t UK-s. Ishin t sigurt mbi kt synim t NATO-s.Watson citoi nj person, Aleksandr Rakocevi, t cilin e identifikoi si drejtor burgu: “T burgosurit jan ende brenda mureve, dhe nuk mund t’i ojm npr qeli, sepse NATO po bombardon gjith ndrtesn…. Ndoshta nj pjes e tyre tashm mund t ken ikur, sepse muri sht hapur n disa vende.”Nj artikull i agjencis Associated Press nuk dha nj dshmi t besueshme t bombardimit t 21 majit, por pohoi se reportert e saj “pan shtat kufoma t gjakosura t mbuluara me batanije n oborrin me bar t burgut, ndrtesn e dmtuar n disa vende, dhe rojet e armatosur e nervoz me arm automatike q prpiqeshin t friksonin t burgosurit.”Ashtu si edhe n rastin e bombardimit t par t Dubravs, NATO e pranoi prsri bombardimin e burgut, dhe pretendoi se ishte nj objektiv legjitim ushtarak. M 22 maj n mngjes, n nj njoftim t shkurtr, zdhnsi i NATO-s Jamie Shea tha: Si e dini tashm, n Istog, Kosov, forcat e NATO-s sulmuan nj zon t gazermave, e cila ish prdorur pr nj koh t gjat nga Ushtria Jugosllave dhe nga forcat e policis speciale t MUP-it, si pjes e operacioneve kundr UK-s dhe kundr civilve kosovar. Kjo zon gjendet pran nj burgu, por un dua t theksoj, ashtu si bra edhe
  dje, q fjala sht pr nj zon ushtarake. Burgu sht pjes e ksaj zone, por prbn vetm nj pjes t vogl t nj kompleksi t madh ushtarak.
  Gazetart e huaj, t cilt vizituan Dubravn m 21 maj, nuk pan ndonj veprimtari ushtarake n zon, gj q s’do t thot megjithat se trupat e paisjet ushtarake nuk ishin n afrsi t burgut, n kohn kur ndodhi bombardimi. Paul Watson shkroi q shtypi “nuk vuri re gjurm t makinave apo paisjeve t rnda ushtarake aty rrotull, ndonse ishte e vshtir t konfirmoje far kish patur aty gjat sulmeve t mparshme.”Disa nga ish t burgosurit pretenduan se, ndrsa NATO bombardonte, kishin par veprimin e artileris kundrajrore, e cila ish instaluar diku afr burgut. Sipas nj artikulli n gjuhn serbe t agjencis s lajmeve Beta, ish i burgosuri Bajrush Xhemaili pretendoi t kish par “kundrveprime konstante t artileris kundrajrore t instaluar n afrsi t burgut.”26 Ahmet Ahmeti, i cili i dha nj intervist t prditshmes n gjuhn serbe Danas, tha se n afrsi t burgut ishte instaluar nj sistem i mbrojtjes ajrore.Qeveria jugosllave pretendoi q vala e dyt e sulmit ajror t NATO-s kish shkaktuar viktima t tjera civile. M 21 maj, agjencia shtetrore e lajmeve Tanjug raportoi se si pasoj e sulmit t 21 majit ishin vrar t paktn nntmbdhjet t burgosur dhe ishin plagosur dhjet t tjer, prfshir edhe zvendsdrejtorin Nexhmedin Kalianaj, dyzet e nj vje. Kto ishin viktima t tjera, thosh raporti, q u shtoheshin dy t burgosurve t vrar si pasoj e bombardimit t 19 majit. T nesrmen Tanjug-u raportoi se ishin vrar rojet dhe nntmbdhjet t burgosur, si dhe ishin plagosur m shum se dhjet vet.29 Nj raport tjetr i Tanjug-ut, po at dit, pretendoi se ishin vrar “dhjetra t burgosur dhe rojet e burgut.”

  Masakra


  T nesrmen e vals s dyt t bombardimit, m 22 maj, sipas t gjith dshmive q jan marr, rojet e burgut urdhruan t gjith t burgosurit t grumbulloheshin n oborrin kryesor t burgut. B.K. shpjegoi at q ndodhi m pas:
  N mngjesin e 22 majit, n orn 5.40, ne dgjuam nj z nga megafoni i kulls s rojes. Nj prej komandantve thosh, “Vihuni n rresht pasi, pr t’ju siguruar, duam t’ju transferojm n Nish.” Na vun n rresht.
  Nga ora 6.10, na than se kishim dhjet minuta koh pr t’u vn n rresht. Rreshti nuk ishte nj rresht i rregullt, por ishte i gjat rreth 200 metra. Pas pak sekondash, ndrsa ne ishim 20-25 metra larg murit, ata hodhn tri apo katr granata
  dore. N t njjtn koh, filluan t shtinin me predha granatlshuese, dhe me snajpera. Kush mundi, nuk kish ’t bnte
  tjetr, ve t shtrihej pr tok.A.K. tregoi nj histori t ngjashme: Na than t viheshim n rresht n nj fush futbolli t shtruar me imento dhe t rrethuar nga kullat e rojes. Nja njqind vet ishin n nj rresht t vetm. Qndruam atje nja dhjet minuta, derisa u vum t gjith n rresht. M pas, nj djal i quajtur “ Ace” hipi n nj prej kullave dhe dha urdhr pr t qlluar. Ne pam gjithka n momentin e par. Pr rreth njzet minuta u qllua pa pushim nga sipr mureve pes metra t lart – ishte gjithka e prgatitur. Ata kishin predha dore granatlshuese, pushk snaiperash, mitraloz, AK47-a, granata dore dhe mortaja. Na qlluan nga t gjitha ant. Plumbat e bombat binin kudo e njerzit hidheshin n er.N nj intervist dhn agjencis s lajmeve Beta, Bajrush Xhemaili shpjegoi versionin e tij t sulmit t 22 majit: “Forcat serbe hapn zjarr
  nga kullat e vrojtimit t vendosura n pjesn veriore e perndimore t mureve t burgut. Shtin me pushk snaiperash, arm automatike, hedhsa granadash q mbaheshin e komandoheshin n dor. Sulmi zgjati gati tridhjet minuta.”U b rrmuj, dhe t burgosurit u prpoqn t gjenin streh ku t mundnin n ndrtesat e ndryshme t kompleksit t burgut, n bodrume,
  apo n sistemin e llagmeve. B.K. tha: Un dhe nj grup njerzish ishim afr murit dhe ndjem se ata po mbushnin armt. Un thirra “O burra, mbathjani!” Kush deshi e mundi, zuri t vrapoj. Ne shkuam n bodrume, npr puseta, n kaldaj, n pavjone apo prapa ndonj murane. Ata vazhduan t shtinin. N do kull vrojtimi kish snaipera e arm automatike. Ata
  shtin pr rreth dhjet-pesmbdhjet minuta papushim. Ne e kthyem prapa tek fusha n mes t ndrtess pr t’u marr me
  t plagosurit. Pas nj ore, po verifikonim kush kish vdekur. Ata ishin ende aty, por nuk shtin m. Llogaritm rreth nntdhjet e shtat t vdekur. Midis tyre ishin: Sahit Ibrahimi nga Kotradii, Agim Elshani nga Klina, Zahir Agushi, Iber Gergoci dhe Zeke Hasan Metaj nga Strellci. I bm bashk t vdekurit dhe ashtu i mbuluam me batanije. Shkruajtm n copa letre emrat e atyre q njohm dhe ua ngjitm n rrobat e tyre. Pas ksaj krkuam ushqim pr veten. U futm n klinikn mjeksore pr t marr far na lipsej n at moment.A.K. shpjegoi: Njerzit morn vrapin. Ngaq burgu sht shum i madh, ka shum skuta ku t fshihesh. Hapm griln e nj dritareje dhe krcyem brenda nja pes a dhjet vet…. U drejtuam tek ndrtesat e shkatrruara
  dhe rrmbyem gjra e mjete pr t mbrojtur veten. Q nga momenti q NATO goditi kuzhinn, kjo e fundit ishte ln ashtu, dhe ne morm ushqim e gatuam far mundm pr vete.At mbrmje, than dshmitart, nj grup i prbr nga polic special e paraushtarak hyn n burg e krkuan t merrnin kontrollin e tij. Ky aksion zgjati rreth njzet minuta, n harkun e t cilave u hodhn granata dore n ndrtesn e shkolls s burgut, duke vrar t paktn dy vet. T burgosurit mbetn t fshehur gjat gjith nats, dhe nj pjes e tyre u prgatitn t mbroheshin me mjete rrethanore, me copra orendish apo
  me vegla t kopshtit.37 B.K. tha: Rreth ors 17.00 apo 18.00, disa paraushtarak hyn n burg. Ata shkatrruan shkolln e burgut. At nat ata vran gjithknd q pan n llagmet e burgut. Gjasht deri n dymbdhjet vet ishin fshehur
  n to. Ata hapn kapakt e pusetave dhe shtin mbi ta. Un isha n pavjonin C. T tjer ishin n bodrumin e kuzhins. Ne
  bm si bm at nat, dhe shptuam. Morm lopata, drrasa, gjithka mundm, madje edhe kmbza mobiljesh. Prgatitm plaka e rraqe, dhe un mbusha dy bidona t mdhenj me uj. Kishim t plagosur n bodrumin e pavjonit ton. Ishin rreth 120 a 150 t plagosur. At nat, nj person, njzet e pes vje, vari veten me litar. Nj tjetr u gjet duke u varur n shkoll. M 23 maj, rreth ors 5.00, ata filluan t shtinin e t hidhnin bomba. Nga njzet e dy vet t fshehur n qendrn kulturore, u vran nnt, nj nga nj. Zef Keqirajn nga Zhub-i e pa i vllai tek e vran. Kabeshi nga Zahaqi u vra gjithashtu. A.K. shpjegoi far ndodhi t nesrmen n mngjes, rreth ors 6.00, kur hyri n burg nj grup tjetr i forcave speciale. Ai i tha Human Rights Watch: Ne ishim fshehur n bodrume e n dhoma t vogla, dhe nuk dinim n donin t na vrisnin apo t na merrnin prej aty. Un pash “Grga”-n, “Mladja”-n, dhe disa t tjer nga Peja. Kur na zun, na trhoqn zvarr nga flokt e na goditn n kok. S bashku me tetmbdhjet t tjer, isha prapa nj tubi t sistemit t ngrohjes n bodrum. Ishim t fshehur. Fibra e xhamt q mbshtillte tubin na grvishti e na bri gjith plag. Njzet e tet vet t tjer erdhn, por nuk mundn t futeshin, pasi nuk kish vend. N kt moment forcat serbe na pan e na rrethuan. I pash ata tek vinin me mitraloz, me thika t mdha n duar, me t cilat qlluan e goditn t njzet e tet personat q donin t futeshin n bodrum. Copra njerzish e kufomash na u shfaqn prpara syve. Ata bn nj ploj t vrtet. N at vend u vran t njzet e tet personat, prfshir: Zef Kqira, Lush Prelazi, Nikoll Bibaj, Jonuz Krasniqi dhe Arsim Krasniqi.
  Naser Husaj, nj i burgosur n Dubrav, i cili i rrfeu historin e tij “New York Times”-it, tha se ai, s bashku me nj grup tjetr njerzish, e kaloi natn i fshehur n lavanderi, posht kafenes. Ai shpjegoi se policia e sulmoi ndrtesn n mngjes me “predha granathedhse, dhe shtin nprmjet dritareve drejt e n bodrum.” Ndrsa bri nj vizit n vend m 7 dhjetor, s bashku me Husajn, gazetarja e “Times”-it, Carlotta Gall, vuri re grahmat e vdekjes “q mbretronin.” Ajo shkroi:
  Dyshemeja me linoleum t gjelbr sht ende me njolla gjaku, t cilat, n prpjekje pr t’u fshir e pastruar, jan hapur gjithandej. Zoti Husaj lvizte i shpenguar npr terr, gj q demonstronte familjaritet me dhomat e nndheshme. Por edhe ai, zuri hund e goj me duar, ndrsa tregoi vendin ku ai kish par gjasht vet t vrar n nj
  korridor. Nj i burgosur tjetr, Remzi Tetrica, i tregoi historin e tij t prditshmes kosovare Kosova Sot. Lidhur me sulmin n mngjesin e 23 majit, ai tha: M 23 maj, n ort e para t mngjesit, paraushtarakt kryen nj masakr. Ne u sulmuam prsri me t njjtin arsenal armsh, bash si nj dit m par. Ata vran shum t burgosur npr qeli, n bodrume, n dhoma, ku t’i gjenin. Plagosn gjithashtu shum t tjer. Un u plagosa nga nj bomb dore. Po at dit, u vra Xhemail Alimani…. Personalisht di se jan vrar 108 vet dhe jan plagosur nntdhjet
  e tet t tjer. Pak m von, po n mngjes, forcat e sigurimit rimorn kontrollin mbi burgun, dhe nxorrn nj ultimatum pr t burgosurit, me an t t cilit u krkonin atyre t dilnin nga ku ishin fshehur brenda pesmbdhjet
  minutash. Duke mos patur zgjidhje tjetr, t burgosurit doln, dhe u mblodhn n salln e sportit t burgut, e cila ishte ende e padmtuar. Sipas dshmitarve, ushtart e Ushtris Jugosllave ishin t pranishm n at moment, dhe demonstruan nj sjellje m miqsore me t burgosurit, duke u dhn atyre cigare n emr t “Miki”-t – ky i fundit u identifikua nga dy t intervistuar si drejtori i burgut, ndonse ata nuk e njihnin emrin e tij t plot e t vrtet. A.K. pretendoi q njohu nj polic
  nga Peja me nofkn “Bata.” T plagosurit u morn me makina dhe u hoqn prej aty, ndrsa t burgosurit q mbetn u transportuan me dhjet autobuz pr n burgun e Lipjanit n Kosovn jugqndrore. A.K. dhe Bajrush Xhemaili than se t sapoarriturve n burgun e Lipjanit u duhej t ecnin midis dy kordonave me polic, q mbanin n duar bastuna dhe shufra metalike, me t cilat godisnin mbi t burgosurit q kalonin mes tyre.N mngjesin e dhjet qershorit, pasi NATO e Ushtria Jugosllave kishin nnshkruar Marrveshjen Tenike Ushtarake, e cila i dha fund lufts, t gjith t burgosurit shqiptar n burgun e Lipjanit u transferuan n burgje t tjer t Serbis, si n Sremska Mitrovica, Nish, Prokuplje, apo Pozareva. Sipas Qendrs s Ligjit Humanitar me seli n Beograd, n tetor 1999, t burgosurit e plagosur t Dubravs u mbajtn n burgjet e Sremska Mitrovics, Zabels e Nishit.Human Rights Watch intervistoi lidhur me transferimin tre t burgosur t tjer, t cilt n at koh kishin qn n burgun e Lipjanit, dhe dy burra q kishin qn n Dubrav. T gjith than se t burgosurit i kishin duart t lidhura dhe kshtu u transferuan me autobuz jasht Kosovs. B.K. tha: M 9 qershor, ata na zgjuan nga gjumi n orn 22.00. Na lidhn me litar dhe na vendosn n grupe prej pesdhjet vetsh. Ne nuk mund t uleshim. Ata filluan t trhiqen e t qllojn n ajr. Kishim frik se do t na vrisnin. M 10 qershor, nga ora 6.00 deri n orn 12.00 na mbajtn pa buk e pa uj. Na futn n autobus me kokat e ulura posht. Gjysma jon ishin n hapsirat midis sediljeve. Bnte ftoht.
  Kush lvizte, hante ndonj goditje koks. Me ne, n do autobus ishte nj shofer e dy polic. E kuptuam se polict e ushtart serb po trhiqeshin nga Kosova. Arritm n Nish, ku qndruam gati nj or brenda n autobus. Na zgjidhn duart e na rrasn n burg.N burgun e Nishit u ndaln edhe t burgosur t tjer, por pak m von ata u morn prsri dhe u uan gjetk. B.Z., nj djal tetmbdhjet vjear, i cili nuk kish qn n burg n Dubrav, i tha Human Rights Watch:
  M 10 qershor ne na nxorrn jasht nga burgu i Lipjanit. Fillimisht na than se do t shkonim n Nish. Pastaj na than se atje nuk kish vend, kshtu q ndrruam autobus, dhe u nism n nj drejtim tjetr. Un isha n autobuzin e par me duart e lidhura prapa. Autobuzi ishte plot. Na uan n Sremska Mitrovica. Ishim rreth 300 vet.T gjith ish t burgosurit e intervistuar nga Human Rights Watch ishin liruar midis shtatorit e dhjetorit 1999, ngaq n prgjithsi dnimi i tyre kish prfunduar. Por deri n prill 2001, t paktn shtatdhjet shqiptar t Kosovs ishin ende n burgjet serbe, dhe midis tyre ishin edhe disa q kishin mbetur gjall nga masakra e Dubravs.
  Numri i sakt i t burgosurve, rojeve e policve t vrar n Dubrav nga bombardimi i NATO-s mbetet i panjohur. Pasi raportoi fillimisht se m 21 maj ishin vrar t paktn nntmbdhjet t burgosur, shifrat e qeveris jugosllave zun t rriteshin n harkun e katr ditve, por pa thn megjithat se kish patur t vrar ndr t burgosurit q donin t arratiseshin apo
  nga prplasjet midis t burgosurve e rojeve. Prkundrazi, autoritetet serbe i lidhn vdekjet me bombardimin, por shifrat e
  raportimi nuk prputhen aspak me dshmit e marra nga shqiptart e mbetur gjall. Nj raportim i Tanjug-ut m 25 maj
  1999 thosh se “n bombardimin disaditor t Institutit t Riedukimit n Istog, vdiqn 100 t burgosur dhe u plagosn 200 t tjer.”45 M 27 maj, “Tanjug”-u citonte Vlladan Boji, nj hetues t gjykats s rrethit t Pejs, i cili thosh se nntdhjet e gjasht kufoma ishin nxjerr nga grmadhat dhe se dyzet t plagosur ishin n nj gjendje shndetsore kritike.46 M 29 maj, qeveria jugosllave deklaroi q “numri i viktimave n Institutin e Riedukimit t Istogut po rritet. Nga 196 t plagosur nga bombardimi i ktij Instituti, vdiqn tre persona t tjer dhe u gjetn shtat vet nn grmadha, ndrsa krkimi i t vdekurve vazhdon.”M 30 maj, Tanjug-u raportoi q u gjetn shtat kufoma nn grmadha, dhe numri i t vdekurve gjithsej shkon n nntdhjet e tre. Shifrat e fundit t qeveris jugosllave u publikuan n nj raport t muajit korrik t Ministris s Punve t Jashtme i titulluar “Krimet e NATO-s n Jugosllavi: t dhna dokumentare, 25 prill-10 qershor 1999.” Raporti thosh se bombat e NATO-s kishin vrar nntdhjet t burgosur dhe kishin plagosur 196. Me qllim q t ndrtonin nj kauz t tyre mbi faktin, q t gjith t burgosurit ishin vrar nga bombat e NATO-s, autoritetet serbe shoqruan prsri m 24 maj nj grup gazetarsh t huaj n burgun e Dubravs. Duke raportuar pr BBC-n, Jacky Rowland tha se burgu ishte goditur edhe njher q nga vizita e par e gazetarve m 21 maj. Ajo raportoi se “nj ndrtes vazhdonte t digjej akoma, ndrsa dhoma e ngrnies dhe nj numr i madh qelish ishin t dmtuara rnd.” Sidoqoft, nuk ish shum e qart pr Rowland-in se si kishin vdekur viktimat n burg: Duke vzhguar do qoshe t burgut, ne numruam dyzet e katr kufoma, gjysma e t cilave dukej se ishin viktima t bombardimit t par t dits s premte [19 maj], dhe ata ishin ende t shtrir n bar t mbuluar me batanije. M tej, ne na uan n nj nga dhomat e nj blloku qelish, ku gjetm njzet e pes kufoma. Dukej se viktimat ishin shqiptar etnik, disa prej t cilve kishin koka t qethura, dhe disa t tjer kishin flok t gjat. Nj ift kufomash kishin pantallonat e
  tyre t zbathura deri tek gjunjt. Ne na than se ata kishin vdekur midis s premtes e s shtuns, ndonse nuk ish shum e qart se si ata kishin gjetur vdekjen apo se si u gjetn t gjith n nj dhom relativisht t padmtuar. Nj reporter tjetr, i cili vizitoi burgun m 24 maj, Daniel Williams i Washington Post-it, hodhi dyshimin gjithashtu mbi versionin qeveritar
  t vdekjeve: Kt her, versioni zyrtar, sipas t cilit ishin bombat e NATO-s ato q shkaktuan viktimat, nuk prputhej me at q reportert pan n realitet, ku njzet e pes shqiptar t vrar ishin n mes t sheshit. Kufomat ishin br kapic n nj sall pushimi ngjitur me klinikn. Duke prjashtuar nj dhom ngrnieje, e cila ishte shndrruar n grmadh, nuk dukej ndonj dmtim tjetr prej bombash n brendsi t burgut, dhe asnj prej t vdekurve t fundit nuk t jepte prshtypjen se kish humbur jetn nga ndonj bombardim. Asnj kufom nuk ishte e mbuluar nga pluhuri q mbulonte dyshemen e dhoms s ngrnies.Williams-i vizitoi Dubravn prsri m 12 qershor, pasi trupat e NATO-s kishin hyr n Kosov. Ai shkroi: Me t’u futur brenda, nuk na u desh shum koh pr t kuptuar se gjra t rnda kishin ndodhur – gjra q s’kishin asnj lidhje me bombardimin. Tek klinika, ku ishin t shtrir njzet e pes kufoma, gjendeshin dyshek e jastk t vn n rresht e q zinin gjysmn e salls, gj q un nuk e kisha vn re m par. Disa kishin vrima plumbash dhe gjak t thar npr jastk, n vendin ku normalisht mbshtetet koka. Vreheshin vrimat e plumbave dhe strpika gjaku npr mure. N nj qoshe t nj zyre gjendej e varur nj kopje e betimit t Hipokratit. N nj bllok qelish, vrimat e plumbave kishin dmtuar muret e brendshm dhe vreheshin njolla gjaku npr dyshek. N fund t pjess s rrethuar, pirgje me tesha ishin hedhur mbi pleh bagtish. E prsri, mure me shenja plumbash. Dyshek e tesha ishin hedhur npr gropat e pusetave t hapura.Duke vizituar burgun n fillim t nntorit me ish t burgosurin Naser Husaj, Carlotta Gall e New York Times-it pa prova q flisnin pr ekzekutimin e njerzve brenda ndrtesave e bodrumeve t burgut. Ajo shkroi:
  Dhe n bodrumet e ndrtesave, gjaku sht ende n dysheme, vrimat e plumbave kan gjurmt e tyre n mure, dhe gropzat e shprthimit t granatave duken qart n dysheme…. N bodrumin e nj qendre kulturore, nn tubat e sistemit t ngrohjes dhe makinerit e larjes industriale, gjetm t shprndara mjete vdekjeprurse: lopata, copa metalike t mprehta, hunj dhe copa tubash metalik, t mbshtjella me rrecka, n mnyr q t mbrtheheshin m mir nga nj dor njeriu. Strkala gjaku t thar jan ende n dysheme dhe n plakat e hedhura. Dy gropza t bra nga granatat e dors jan t dukshme
  n dysheme.

  Zhvarrosjet

  M 13 gusht, nj skuadr ekspertsh ligjor t Spanjs filloi t zhvarros trupa n nntdhjet e shtat varre, q u gjetn jasht fshatit Rakosh, pran burgut t Dubravs. Nj kshilltar ligjor i Gjykats pr Krimet e Lufts mbi ish-Jugosllavin, Karl Koenig, pretendoi q trupat ngjanin “t ishin aty q nga 26 apo 27 maj.” T gjitha varret kishin t njjtin shnim prsipr, “KPD”, gj q n serbisht do t thot Kaznevo Popravni Dom; thn n shqip, kompleksi i
  riedukimit penal. N raportin e vet t 10 dhjetorit t vitit 1999, i cili u paraqit n Kshillin e Sigurimit t OKB-s, kryeprokurorja e Gjykats Ndrkombtare pr Krimet e Lufts Carla Del Ponte tha se nntdhjet e shtat kufoma ishin gjetur n afrsi t fshatit Rakosh, ndonse nuk u dhan hollsi mbi shkakun e vdekjes s tyre.


  Autort e krimeve


  Mbetet ende e paqart se kush kishte prgjegjsi t drejtprdrejt n masakrn e Dubravs. Sidoqoft, nga disa dshmi t njerzve e t shtypit, sht hapur sadopak rruga drejt s vrtets. Sipas nj artikulli t Washington Post-it, Ministri i athershm i Drejtsis serbe Dragoljub Jankovi, pretendoi q “njerzit e tij” nuk kishin prgjegjsi pr at q kish ndodhur n Dubrav midis 19 e 25 majit, duke dashur t nnkuptoj me “njerzit e mij” Ministrin Serbe t Drejtsis. Artikulli tha se “Ai [Jankovii] nuk e di far ndodhi gjat bombardimeve, dhe l t kuptohet q, nse ka ndodhur ndonj krim, ai sht kryer prej t tjerve – policis speciale, paraushtarakve – t cilt duhen ngarkuar me prgjegjsi.”
  Gazetari Paul Watson, i cili e vizitoi Dubravn m 19 dhe 21 maj, citoi nj zyrtar t burgut, Aleksandr Rakocevi, t cilin e identifikoi me drejtorin e burgut. Ish t burgosurit i than Human Rights Watch se ata njihnin disa pjestar t personelit t sigurimit t burgut, ndonse ata nuk njihnin emrat e tyre t plot. T dy ish t burgosurit q foln me Human Rights Watch than se drejtori i burgut njihej me emrin “Miki”, dhe ish nj burr me lkur t zeshkt, i cili fliste nj shqipe t shklqyer.
  Sipas A.K., zvends drejtori njihej me emrin “Ace”, dhe ai ish nj prej atyre q dhan urdhr t hapej zjarr mbi grumbullin e t burgosurve m 22 maj. A.K. e B.K. pretenduan t njjtn fakt, sipas t cilit, pas bombardimit t NATO-s m 19 maj, rojet e burgut kishin liruar e armatosur disa t burgosur serb. T dy dshmitart than se ata pan disa prej tyre t ktheheshin n qeli e t sulmonin shqiptart, me t cilt kishin qn si t burgosur deri n at moment.


  [IMG][/IMG]

  [IMG][/IMG]

 2. #2
  Deshmite per masakren e kryer ndaj te burgosurve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 3. #3
  Biografi e shkurte e prof.Ukshin Hotit

  Ka lindur m 1943 n Krush t Madhe t Rahovecit. Shkolln fillore dhe at t mesme i kreu n Prizren dhe Prishtin. Shkencat politike i kreu n Zagreb, kurse 2 vite pasuniversitare i kreu n Beograd n seksionin pr marrdhnie ndrkombtare politike dhe ekonomike. Pastaj specializoi nj vit edhe n Universitetet amerikane: n Chicago n Universitetin e Harvardit n Boston si dhe n Washington D.C.
  N vitet e 70-ta ushtroi detyra t ndryshme n pozita t ndryshme t jets politike dhe arsimore t Kosovs.
  Pas nj diskutimi n nj mbledhje n Fakultetin Filozofik n Prishtin m 19 Nntor 1981, ku ai haptas i mbrojti krkesat e studentve shqiptar pr Republik t Kosovs n kuadr t Jugosllavis, ai u dnua me 9 vjet burg, t cilat nga gjyqi suprem u reduktuan n 3,5 vjet. Pas lirimit nga burgu u kthye n vendlindje ku u izolua.
  M 1990 punoi n Lubjan (Slloveni) n revistat shqiptare Alternativa, "Republika" dhe "Demokracia Autentike - DEA" si redaktor deri m 1991, kur u mbylln ato. Pastaj u kthye n Prishtin ku punoi pr nj koh n Universitetin e Prishtins.
  N mars t 1993 u burgos pr her t dyt pasi q nj vit m par kishte organizuar homazh pr martirt e demokracis n Brestovc. N t njjtin vit u rrah keq nga forcat speciale serbe pasi q kishte vizituar pjesmarrsit e grevs s uris n pallatin e shtypit n Prishtin.
  Po ashtu m 1993 pasi e lshoi Lidhjen demokratike (LDK) Hoti mori pjes n tubimin mbarkombtar t organizuar nga prfaqsuesit politik n Tetov (Maqedoni) ku u theksua nevoja e bashkimit kombtar t shqiptarve n nj shtet t vetm.
  M 17 maj 1994 e dnuan me 5 vjet burg pr arsyen se ishte pjesmarrs i lvizjes pr Republikn e Kosovs.

  M 16 maj 1999 kishte mbaruar afati i vuajtjes s dnimit politik prej 5 vjetsh. T burgosurit shqiptar dshmojn se n prcjellje t tre zyrtarve t sigurimit serb at dit ai sht nxjerr nga burgu i Dubravs (Istog, Kosov), ku ishin sjell m par t burgosurit shqiptar nga burgu i Nishit (Serbi).
  Pas bombardimeve t NATO-s m 19 maj 1999, n burgun e Dubravs ka ndodhur masakra m e prgjakshme: jan ekzekutuar e masakruar 173 t burgosur shqiptar nga forcat serbe.
  Baban e vllan e Ukshin Hotit i kan vrar kriminelt serb, bashk me 30 kushrinj t tij e 174 bashkfshatar t Krushs s Madhe t Rahovecit.
  Mbi fatin e prof. Ukshin Hotit (prej 1999) nuk dihet m asgj!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #4
  dysheke te pergjakur


  [IMG][/IMG]

  [IMG][/IMG]

  [IMG][/IMG]

 5. #5
  [IMG][/IMG]

  [IMG][/IMG]

  [IMG][/IMG]

 6. #6
  Te burgosurit e vrare dhe varreza masive ne Rakosh afer Istogut.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 7. #7
  Vendet ku kishin rene disa bomba te Natos
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 8. #8
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,783
  Te pergezoj edhe per kete teme te qelluar Fattlumi,
  nder viktimat ka qene edhe nje kusheriri im.
  Lus Zotin te jen ne perajs.................
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

 9. #9
  Keto sendet e bardha qe shihen te burgosurit ishin munduar te kerkonin ndihme nga aeroplanet e Nato-s duke shkruar ne to HELP.
  Ndersa kur kishte filluar pushkatimi i te burgosurve shqiptare nga serbet disa te burgosur ishin munduar te shpetojne duke u futur edhe ne pusete e kanalizimit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 10. #10
  Disa nga pozicionet dhe istikamet e krimineleve serb jashte objektit te burgut
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e valdetshala
  Antarsuar
  15-03-2008
  Vendndodhja
  Pej-Republika e Kosovs
  Postime
  2,366
  Nje fqinje i imi ka qene ne ket kohe aty dhe pr fat te mire ka shptuar, mendoj ka shptuar jetn sepse te drejtn me ja u thne psiqikisht nuk eshte 100% mire. Vetm se pasi qe eshte liruar nga burgu nga Serbia (sepse ata qe kane shptuar i kane transferuar ne burgje ne serbi), e tregonte historin e Dubravs dhe besoni qe eshte rrenqethse. Fatlum e shoh qe je i fokusuar ne kto tema shume dhe te lumt pr te gjitha qe po na i sjell.
  Me respekt,

  Valdet Shala

 12. #12
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,491
  Ne mesin e tyre kam pasur shume shoke nga Gjakova. Shume prej tyre ishin nen 18 vjeq ne vitin 1999. Me e keqja eshte se eshtrat e shume prej tyre akoma nuk dihen.

  Kam edhe shume shoke qe e kane perjetuar tmerrin e asaj nate por qe fatmiresisht kane shpetuar.

  I lehte ju qofte dheu.

  Fatlum, te lumt per shkrimet qe i sjell.

 13. #13
  Faleminderit Valdet dhe Illyrian Rex.
  Nese them qe arsueja e vetme qe jam regjistruar ne kete forum ka qene vetem sjellja e dokumentacionit qe kam pasur ,e di se nje pjese nuk do me besoj.
  Nese kerkoni ne internet ose gjetiu mbi te vraret dhe masakrat qe jane kryer ne Kosove mund te gjeni vetem numrin e te vrareve dhe ndonje pervjetor qe eshte bere per hir te tyre,mirepo nese kerkoni te dini ngjarjet ashtu siq kane ndodhur,kete nuk mund ta gjeni askund perveq ne F.SH.edhe ato te postuara nga une.
  Vriten 130 persona ne Bellacerke e ajo masaker nuk permendet askund,vriten dhe masakrohen komplet meshkujt e Krushes se Madhe dhe ate material smund ta lexosh askund,masakrohet fshati Ternje ne Rahovec,dhe ate ngjarje nuk e gjen askund,Asimilohet komplet familja Berisha ne Suhareke dhe nuk mund te lexosh asgje per ta,vriten femijet dhe familjaret ne Besiane(ish-Podujeve)dhe nuk permenden askund,vriten dhe masakrohen mbi 100 persona ne fshatin Pastaselle dhe nuk permenden,vriten 140 persona ne Izbice dhe pothuajse perveq pervjetoreve ku ata familjaret e tyre qe mbeten gjalle shkojne ne keto pervjetore dhe vendosin lule mbi varret e tyre pa kufoma qe ende nuk jane gjetur.
  A eshte kjo tragjedi?
  Ata qe derdhen edhe nje pike gjak per kete toke meritojne me shume ,e ajo me shume eshte te mos harrohen.
  Nese ne shqiptaret pranojme historine dhe realitetin ashtu siq ka qene atehere keto raste qe i permenda e trondinten boten qe ti vie ne ndihme ketij populli te vogel qe i kanosej zhdukja,shfarosja dhe gjenocidi,dhe ate pa e marr vesh askush.
  Nuk duhet harruar se ne vend te tyre ka mundur te jene edhe familjaret tone,te afermit tone.
  Eshte gjak i derdhur.Sigurisht jo per diqka tjeter por vetem pse ishin njerez,shqiptar qe deshironin te jetonin ne vendin e tyre dhe ne trojet e tyre.
  Nuk eshte e njerezishme qe te harrohen keta njerez,pasiqe shumica nga keto raste dhe tema qe i kam sjellur kane qene femije ,gra ose burra te pafajshem.
  Ishin po keta njerez qe tronditen boten,tronditen ata qe kan nje pike zemer,qe kane nje pike humanizem ne gjakun e tyre.Keta njerez qe u vrane bene edhe lideret boteror te derdhin lot.
  Nje rast te ju tregoj,ishte fshati Ternje dhe deshmija e krimineleve qe vrane femije dhe gra qe tronditi Hagen dhe tere boten,dhe per at fshat asgje smund te gjesh ne internet perveq ne F.SH.,dhe ate ne temen qe kam perkthyer une.
  A eshte kjo tragjedi.Me vjen keq te them mirepo mbi keto materiale qe po flas une,eshte dashur historianet,mirepo keta pseudohistorian le te ndjekin dhe le te behen servil te politikes ditore nga e cila paguhen.Ne librin e historise mbi luften ne Kosove gjen vetem 2 faqe,pra nje flete te tere mbi keto qe kane ndodhur.
  Kjo nuk ndodh pa qellim,kjo gje te jeni te bindur se eshte bere me qellim,edhe ate nga njerezit tane.Ne nuk kemi folur per keto gjera,ndersa bota demokratike ka folur.Te gjitha keto tema qe i kam sjellur ne kete forum mbi keto masakra,besoni asnje se kam gjetur ne faqet shqiptare te internetit.Ne faqet shqiptare te internetit mund te gjesh "heroizma"te padeshmuar,ideologji te shpifura,dhe keto i gjen sepse pseudohistorianet tone jane vene ne sherbim te politikes ditore dhe te ideologjise nga e cila edhe paguhen.
  Keto viktima dhe keta njerez qe kane vdekur nuk kane nevoje per ideologji,keta kane trupin e tyre te vdekur si deshmi,disa edhe ende nuk e dime se ku i kane eshtrat.

  P.S.Sot gjykata gjermane ka denuar nje oficer te divizionit SS, 88 vjeqar,Heinrich Boere, me burg te perjetshem per masakrat e bera ndaj civileve jevrej.Vetem njerezit qe kane zemer dhe shpirt,poashtu mendojne per te ardhmen e ndritur te tyre nuk i harrojne keto gjera.
  As ne sduhet te lejojme nje gje te tille.Tekefundit le te mbeten keto materiale ne F.SH. per pseudohistorianet tone qe kane shitur veten per te lepire nje asht nga politika ditore.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 23-03-2010 m 20:04

 14. #14
  Fatlum bravo per kto qe sjell ktu


  po pse more zot qeveria e kosoves e shqipnis nuk i perhapin kto masakra neper gjith mediat ta di kret bota se shka kan ba shkie

  po Serbia ne atje mes maleve te Matit i qiti spitalet e klinikat imagjinare, e qeverit tona rrin dur kryq tu ba sehir.

  e vertet po te kerkosh ne interrnet pervec masakres se recakut asni lloj informate tjeter nuk gjen.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 15. #15
  Fotot qe do i shihni ne vazhdim jane foto qe per here te pare behen publike ne ndonje faqe interneti.Pra vetem ketu behen publike per here te pare.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 16. #16
  Kriminelet serb qe moren pjese ne vrasjen e te burgosurve
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 17. #17
  Te burgosurit e vrare
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 18. #18
  Foto tjera qe deshmojne tmerrin
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 19. #19
  Edhe disa foto tjera
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 20. #20
  Nderkaq ky eshte njeriu qe ishte ne krye te burgut ato dite dhe nga ky duhet kerkuar se qka u be me fatin e Ukshin Hotit dhe shqiptareve tjere qe u vrane e masakruan ate dite
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •