Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
    Anëtarësuar
    02-03-2009
    Vendndodhja
    Ne vendin e Shqiponjave
    Postime
    3,266

    Bektashinjtë festojnë sot Ditën e Novruzit, Baba Reshat Bardhi uron besimtarët

    Besimtarët bektashianë festojnë sot Ditën e Novruzit. Kjo festë, sipas bektashijve, përkon me ditëlindjen e Imam Alit në Qabe dhe shënon fillimin e vitit të ri. Në mjediset e Selisë së Shenjtë të Kryegjyshatës Botërore Bektashiane, në një ceremoni të zhvilluar për këtë ditë të shënuar, Haxhi Dede Reshat Bardhi uroi të gjithë shqiptarët me rastin e Sulltan Novruzit. “Bekim paçi kurdoherë në veprat tuaja të mira. Zoti ju dhëntë shkëlqim dhe dritë në udhën tuaj. I lutemi Zotit të na lartësojë e të na mbushë me dashuri. Të na mundësojë përkushtimin moral e atdhetar duke përbuzur egoizmin, veset e huaja dhe të falim dashuri njeriut për njeriun dhe lumturi familjare”, uroi Baba Reshat Bardhi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bel ami : 25-03-2011 më 21:21
    Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    na e spjegon dot kush kete pjesen e "baba" reshatit se se marr vesh un?

    pse quhet bab ky? pse duhet ti them baba un ketij ?

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar më parë nga Don't Lexo Postimin
    na e spjegon dot kush kete pjesen e "baba" reshatit se se marr vesh un?

    pse quhet bab ky? pse duhet ti them baba un ketij ?
    Po ti mos i thuaj as babe as nene, nuk te detyron askush. As une nuk i kesaj sekte( ne fakt nuk jam i asnje sekte ), por mua nuk me pengon nese digjoj dike duke e thirre nje dervish baba.

  4. #4
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Citim Postuar më parë nga Don't Lexo Postimin
    na e spjegon dot kush kete pjesen e "baba" reshatit se se marr vesh un?

    pse quhet bab ky? pse duhet ti them baba un ketij ?
    Nuk me interesojn kto terme fare,edhe te krishteret i thon:Atë, me duket priftit,ani qe nuk eshte Ati i tyre!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  5. #5
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Urime Bektashinjeve festen,i vetmi sekt nga Islami qe duhet nderuar

    Respekte per besimtaret bektashinjë.

  6. #6
    Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
    Anëtarësuar
    13-04-2004
    Postime
    560
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Nuk me interesojn kto terme fare,edhe te krishteret i thon:Atë, me duket priftit,ani qe nuk eshte Ati i tyre!
    Keta bestytni edhe Zotit i thone ate e jo me priftit
    I vetmi hero i kombit Adem Jashari

  7. #7
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Me duket se sot festohet Nevruzi. Gezuar.

    Pse duhet te gatuani byrek kete dite?

  8. #8
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Me duket se sot festohet Nevruzi. Gezuar.

    Pse duhet te gatuani byrek kete dite?
    Byrek? Jo, nuk eshte e thene te gatuhet per Nevruz.... eshte thjesht ditl. e Imam Aliut, s'ka lidhje tjeter. Zakonisht perdoret qe theret ndonje pule, por nuk eshte e "detyrueshme".

    La vita non si spiega, si VIVE!

  9. #9
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Ohh sheqyr qe mora nje pergjigje se me ka ngel merak.

    Shife tani se per Nevruz mami im ben byrek dhe fsheh nje monedhe leku poshte byrekut, e ndan me hise byrekun, e zgjedhim te gjithe. Kush eshte me "fat" qe ti bie leku ka "fat" tere vitin! M'ka ngel hatri se as nje vit s'me bie mua :P....mbaj mend qe edhe ne Shqiperi shumica e pallatit e bente. Tani keto zakonet nuk i kuptoj pse jane, por vetem se i ndjek familja ime (edhe kur i pyes s'dine me shume, eshte feste per te festuar, festojne lol). Do doja te dija arsyen.

    Kete vit njehere doli dicka e re; ne telefon me njerezit ne Shqiperi na porositen ta benim byrekun me 12 gjera brenda si spinaq, qepe te njoma etj...12-te per muajt e vitit. Kjo puna e 12 eshte hera e pare qe e degjoj. Por qe cdo vit punen e lekut me byrek e bejme, arsyen se di.
    Ca po bejme :-D? Di gje per kete ti?

  10. #10
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Ohh sheqyr qe mora nje pergjigje se me ka ngel merak.

    Shife tani se per Nevruz mami im ben byrek dhe fsheh nje monedhe leku poshte byrekut, e ndan me hise byrekun, e zgjedhim te gjithe. Kush eshte me "fat" qe ti bie leku ka "fat" tere vitin! M'ka ngel hatri se as nje vit s'me bie mua :P....mbaj mend qe edhe ne Shqiperi shumica e pallatit e bente. Tani keto zakonet nuk i kuptoj pse jane, por vetem se i ndjek familja ime (edhe kur i pyes s'dine me shume, eshte feste per te festuar, festojne lol). Do doja te dija arsyen.

    Kete vit njehere doli dicka e re; ne telefon me njerezit ne Shqiperi na porositen ta benim byrekun me 12 gjera brenda si spinaq, qepe te njoma etj...12-te per muajt e vitit. Kjo puna e 12 eshte hera e pare qe e degjoj. Por qe cdo vit punen e lekut me byrek e bejme, arsyen se di.
    Ca po bejme :-D? Di gje per kete ti?
    Byreku me lek nuk ka lidhje me Nevruzin, e ne pergjithesi nuk ka lidhje me dicka fetare. Edhe familja ime e ben cdo vit, por behet zakonisht nga shkurti e jo me 22 mars qe eshte Nevruzi. Eshte si tradite qe nuk e kam idene nga e ka zanafillen.
    Mua me ka rene disa here leku (sidomos kur isha e vogel shkoja i thoja gjyshes: me trego ku e ke futur qe t'a marr une ate pjese ihihihihih).

    Ndersa per kete byrekun me 12 gjera eshte hera e pare qe po e degjoj edhe une!

    La vita non si spiega, si VIVE!

  11. #11
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    13-05-2009
    Postime
    795
    Citim Postuar më parë nga Don't Lexo Postimin
    na e spjegon dot kush kete pjesen e "baba" reshatit se se marr vesh un?

    pse quhet bab ky? pse duhet ti them baba un ketij ?
    e ne pse duhet ti themi NENE tereza ??

  12. #12
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga kleadoni Lexo Postimin
    Byreku me lek nuk ka lidhje me Nevruzin, e ne pergjithesi nuk ka lidhje me dicka fetare. Edhe familja ime e ben cdo vit, por behet zakonisht nga shkurti e jo me 22 mars qe eshte Nevruzi. Eshte si tradite qe nuk e kam idene nga e ka zanafillen.
    Mua me ka rene disa here leku (sidomos kur isha e vogel shkoja i thoja gjyshes: me trego ku e ke futur qe t'a marr une ate pjese ihihihihih).

    Ndersa per kete byrekun me 12 gjera eshte hera e pare qe po e degjoj edhe une!
    Hilaqare, me hile s'quhet
    Ne Mars e beme kete vit ne. Sa per vitet e meparshme se mbaj mend kur.
    Do ishte mire ta dinim arsyen nese do te vazhdonim ti ruanim keto zakone ne te ardhmen.

  13. #13
    Citim Postuar më parë nga s0ni Lexo Postimin
    Hilaqare, me hile s'quhet
    Ne Mars e beme kete vit ne. Sa per vitet e meparshme se mbaj mend kur.
    Do ishte mire ta dinim arsyen nese do te vazhdonim ti ruanim keto zakone ne te ardhmen.
    hahaha, kam qene e tmershme e vogel. O dilja e pare ne gjithcka o s'ka (akoma sot e kam cik kete gje por normalisht me perqindje me te ulet ) Pastaj kam qene per shume vite me e vogla e shpise, kshuqe edhe me e perkedhelura

    Po degjova gje per byrekun me lek do te te them

    La vita non si spiega, si VIVE!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •