Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 43 prej 43
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar m par nga PINK Lexo Postimin
  Dakord, perqafimi te groh zemren, te jep krahe... Por nje puthje me passion te con ne heaven. Eshte ajo puthja me passion qe bashkon 2 zemra. Ashtu si behen buzet 1 ashtu ndjen dhe zemren. Me puthje e ndjen tjetrin me prane , me close. Behet part of you. 1 puthje me passion dhe dashuri nuk harrohet kurre. Perqafimi eshte perqafim. Puthja eshte finalja. Qershia. Pa puthje perqafohu gjithe diten. Asnjehere sdo kete efektin e puthjes ...
  PINK me ne fund mendoj se ti ndonjehere flet bukur
  jam dakort per here te pare me ty
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 2. #42
  i love my friends Maska e *romantiku*
  Antarsuar
  25-01-2011
  Vendndodhja
  mes luleve...
  Postime
  176
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Mendimi im eshte se nje perqafim eshte sa per 1000 puthje
  edhe me i fuqishem se cdo gje tjeter......
  ta mbeshtes mendimin kete them dhe un qe perqafimi eshte me i fuqishem se puthja
  NE QOFTE SE NJEREZIT FLASIN PRAPA KRAHEVE TE MI,ATEHERE DO TE THOTE QE UN JAM NJE HAP PERPARA TYRE.?

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Prqafimi, m i fuqishm se puthja

  Ja ku qndron sipas shkencs, fuqia e madhe e prqafimeve

  Na kan munguar shum gjat muajve t karantins. Nga ana tjetr, shum studime shkencore kan nxjerr n pah t gjitha funksionet e prqafimeve:ato marrin dhe transmetojn mbshtetje sociale, i sjellin dobi trupit, pasi e ulin presionin e gjakut, rrisin nivelin e hormonit oksitocin, kan efekte pozitive n sistemin imunitar, dhe sigurisht q komunikojn. emocione.

  N fakt, kur duam t dim se far ndjen dikush, e shohim zakonisht n fytyr. E megjithat, edhe duke prekur njri-tjetrin, sht e leht t kuptohet se cila sht gjendja shpirtrore e tjetrit. Kjo gj u vrtetua nga nj eksperiment i kryer nga psikologt n Universitetin De Po, n Grinkastll t Indianas, SHBA.

  N t morn pjes 248 persona, t ndar n ifte, ku njri pjesmarrs duhej t prcillte nj emocion, dhe tjetri (me syt e lidhur pr t mos u ndikuar nga shprehja e fytyrs) ta merrte at. Duheshin komunikuar 8 emocione:zemrim, frik, neveri, mirnjohje, lumturi, dashuri, trishtim dhe simpati.

  Cilido q e transmetonte at emocion ishte i lir q ta bnte si t donte, duke prekur do pjes t trupit t marrsit. Kemi par qkur duan t komunikojn dashuri, si meshkujt ashtu edhe femrat e prqafojn personin tjetr (qoft mashkull apo femr).

  Edhe simpatia transmetohet shum shpesh prmes nj prqafimi. Por ndonjher sjelljet jan t ndryshme n varsi t gjinis q merr prqafimin. Meshkujt q shprehin trishtim ndaj meshkujve t tjer thjesht i prekin pa br lvizje t tjera. Por nse duhet t komunikojn se jan t trishtuar me nj femr, ata priren q ta prqafojn at.

  Shkenctart kan arritur n prfundimin se prqafimi sht pr t gjith gjesti parsor pr t shprehur dashurin, dhe pr meshkujt gjesti parsor pr t komunikuar trishtimin ose simpatin ndaj femrave. Ndrkoh, prqafimi sht gjithashtu nj gjest i zakonshm pr t prcjell mirnjohje dhe lumturi n t dyja gjinit.

  Prqafimi sht forma m e fuqishme e komunikimit joverbal. Pr m tepr, ai nxit n trup mekanizma biologjik, t cilt kur mungojn shkaktojn nj lloj abstinence thot Sonia Kanterini, neurobiologe n Universitetin e La Sapienzas n Rom, bashk me Franesko Brunon).

  Dy studiuesit po mbledhin javt e fundit t dhna pr t kuptuar sesi duke na privuar shpesh nga ky gjest, pandemia na e ka shtuar ankthin dhe stresin. Rezultatet nuk jan prpunuarende, por prshtypja sht se sht ndjer mungesa, pasi prqafimet veprojn n trup.

  Disa krkime kan treguar se ato stimulojn prodhimin e nj sasie t madhe t oksitocins, nj hormon q vepron gjithashtu n tru dhe n veanti n amigdal dhe hipokampus, struktura shum aktive n menaxhimin e kujtess dhe emocionet.

  Sipas hulumtimeve, oksitocina redukton stresin social, e bn m empatik, forcon lidhjet dhe nxit lidhjen. Por si u prmend me lart,prqafimi e redukton presionin e gjakut, dhe pr kt arsye zvoglon rrezikun e smundjeve kardiovaskulare.

  Kt e vrteton nj studim i kryer nga Karen Gruen nga Universiteti i Karolins s Veriut, SHBA, me mbi 200 persona t moshs 1980 vje, t cilt nuk kishin probleme me hipertensionin, q ishin t martuar apo q bashkjetonin prej t paktn 6 muajsh.

  N laborator, gjysms s ifteve iu krkua t prqafonin njri-tjetrin pr rreth 10 minuta, dhe n t njjtn koh t tregonin nj prvoj t prbashkt, ndrsa gjysma tjetr do t qndronte thjesht ulur. Menjher pas ksaj prove, pjesmarrsit duhej ti nnshtroheshin vet nj testi t stresit (t regjistronin nj fjalim me z t lart pr 3 minuta).

  U pa se presioni i gjakut ishte dukshm m i ult tek iftet q ishin prqafuar. Ekipi matinivelet e oksitocins dhe presionin e gjakut t 59 grave para dhe pas prqafimeve ngapartnert. Ai vrtetoi edhe njher se prqafimi shkakton sekretimin e oksitocinsra mund t jet ky hormon q ka nj efekt qetsues dhe e ul presionin e gjakut.

  Por prqafimet stimulojn edhe sistemin imunitar dhe pr kt arsye na mbrojn edhe nga viruset. Kjo u vrtetua nga nj eksperiment kompleks i vitit 2014 nga Sheldon Kohen nga Universiteti Karnexhi Melon n Pitsburg, SHBA.

  404 njerz u vlersuan pr nivelin e tyre t mbshtetjes sociale dhe pr sa prqafime merrnin mesatarisht n dit. M pas, n kushte karantine, ata u ekspozuan ndaj virusit q shkakton tftohurn e zakonshme. Pjesmarrsit q u prqafuan m shum, ishin edhe ata q u smurn m pak, apo q u shruan m shpejt.

  S fundmi prqafimet jan shum t rndsishme pr fmijt. Sipas hulumtimit t psikologve japonez Mika Takeui dhe Hiroshi Mijaoka, fmijt q marrin m shum prqafime do t ken marrdhnie romantike m t knaqshme n adoleshenc dhe mosh madhore.

  Jo vetm kaq: prqafimet dhe kontakti fizik jan thelbsore pr zhvillim fiziologjik dhe aftsive njohse. Fmijt e ln vetm pr nj koh t gjat kur jan t vegjl, si pr shembull ata q rriten n jetimore n vendet e varfra, shpesh kan vonesa n zhvillimin fizik dhe psikologjik- thekson Franesko Bruno, psikobiolog dhe studiues n Universitetin e Katanzaros.


  / Bota.al / Shqiptarja.com

  https://shqiptarja.com/lajm/ja-ku-qe...-e-perqafimeve

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •