Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 44
 1. #1

  Smile Prqafimi, m i fuqishm se puthja

  Sipas krkimeve t fundit shkencore t psikologve t ndryshm, mes dy trupave veprimi m erotik nuk sht puthja, por prqafimi

  E mbani mend prqafimin e nxeht dhe sensual q Mishel Obama i dha bashkshortit t saj natn e fitores s madhe? Pa mendoni pak pr prqafimin e Humphrey Bogart dhe Ingrid Bergman-it n t famshmin film “Casablanca”, T prqafuarit sht nj akt i mrekullueshm, q fal e prcjell shum energji edhe pa pjesmarrjen e puthjes mes dy njerzve q duhen dhe kan lidhje me njri-tjetrin.
  Nj prqafim sht nj shprehje e jashtzakonshme dashurie mes dy qeniesh q dshirohen n mnyr t parezistueshme. Nse deri m sot keni menduar se lidhja e par e fort mes dy t dashuruarve, shprehja e par e intimitetit t nxeht, t sensualitetit sht puthja, jeni gabuar.
  Mesazhi m i fort, mnyra m intensive pr t’i thn partnerit “m merr”, “mos m lr kurr”, “mos m harro”, nuk sht puthja, por prqafimi.
  Dhe ky nuk sht prfundimi i ndonj prsiatjeje filozofike mbi ndjenjat e dashuris, por prfundimi i nj sondazhi dhe krkimi shkencor nga nj psikolog amerikan, i cili n nj studim t tijin ka shpjeguar psikologjin e pasionit n trsi, duke u ndalur edhe te prqafimi, n veanti.

  Sipas ktij studimi t fundit, nuk sht puthja, por prqafimi ai q arrin t transmetoj n mnyr m t plot ndjesit q kemi ndaj partnerit ton. sht prqafimi ai q na mundson q t’i projm shpirtit ton binjak nevojn e madhe q kemi pr t, dshirn dhe gatishmrin q kemi pr t hequr koracn dhe mbrojtjet tona t brendshme e pr t’iu dhn trsisht nj akti dashurie.
  “Gjuha dhe aftsit komunikuese t prqafimit jan t jashtzakonshme dhe t shumta, dhe mbi t gjitha shum t pasura”, shkruan psikologu amerikan n studimin e tij. Sigurisht q puthja intime n publik shkakton skandal, sikurse ndodh rndom me VIP-a t ndryshm, por megjithat puthja nuk mbart aftsin m t madhe komunikuese mes dy personave, prcjelljen e dshirs pr dashuri dhe posedim t tjetrit.
  Madje n kt studim, prqafimi ia kalon edhe vet marrdhnies intime pr nga trsia dhe intensiteti i pasionit q prcjell mes dy qenieve. Prmes prqafimit me personin e dshiruar, e kuptojm m mir se sa gjat marrdhnies intime sa sht e dhn ndaj nesh pala tjetr dhe se sa reciproke sht n fund t fundit marrdhnia.
  Kjo sepse n marrdhnien intime ndrfuten edhe ndjenja e instinkte t tjera q jan t prkohshme, ndrsa n prqafim ka vetm dashuri, ose munges t saj.
  “Seksi sht instinkt, ndrsa prqafimi sht erotizm”,
  thuhet n studim. Prqafimi na ofron shum m tepr mundsi se puthja, apo aventura e nj nate pr t shprehur emocionet e fshehta.

  Pr ta kuptuar nj gj t till, mjafton q t shohim fotografit e prqafimeve m t famshme t historis.
  Mishel dhe Barak pr shembull: ai me flamurin amerikan n sfond duket i tri n ekstaz e madje ka mbyllur edhe syt pr disa aste, ndrsa ajo buzqesh fort, duke shfaqur edhe dhmbt dhe duke e shtrnguar bashkshortin n krah. Le t shohim nj foto m t vjetr.
  Roman Polanski sht ende i ri dhe ka prqafuar Sharon Tate, mikeshn e tij t dikurshme n vitet e hershme n Hollivud (ajo ishte ylli i mrekullueshm kinematografik, q m pas u vra nga banda sataniste e Charles Manson). N fakt, n kt foto t dy jan t zhveshur, por fotoja sht nga mesi e sipr. Ajo e shtrngon fort n qaf, ndrsa ai e shtrngon n mes. Syt e saj jan si dy thngjij t ndezur nga pasioni, ndrsa ai duket trsisht i prhumbur n dashuri e gzim.

  Prqafimi e mund puthjen, por gjrat nuk mbarojn ktu. Prqafimi sht nj art q duhet prsosur, nse krkon q t t fal m shum knaqsi.
  Dhe ky akt merr nj rndsi shum m t madhe pr iftet q jan n kriz. N kt pik, psikologu rekomandon prqafimin e forms A, pra at kur ajo dhe ai mbrohen me njri-tjetrin, shtrngohen shpatull m shpatull, duke tentuar t formojn nj germ A, edhe pse me trupat ende n distanc. Vetm kshtu mund t’i japin mundsi vetes q t shohin nse ndjejn pr njri-tjetrin dhe kan dshir pr nj bashkim t mtejshm. Vetm prmes nj prqafimi mund ta kuptosh nse nj marrdhnie ka t nesrme, apo ka marr fund ndrkoh.
  Nevoja pr t prqafuar dik sht shum m e madhe dhe m urgjente se ajo pr ta puthur.
  Kur kemi nevoj pr t ngritur moralin, apo pr t’u ndjer mir, nuk sht puthja n buz ajo q ndrrojm, por kraht mes t cilve ndihemi m mir dhe nga t cilt marrim energjin e munguar.
  Pr sa i prket reaksionit kimik q ndodh n trupin e njeriut n rastin e prqafimit, ai sht ositocina, q transmeton nj ndjenj proteksioni, sigurie, stabiliteti, dshire pr ta mbshtetur dhe pr t’u mbshtetur njherazi te tjetri.
  Te femrat vihet n pun edhe hormoni i mmsis, q krijon ndjenjat e afeksionit. Shpesh kjo ndjenj sht shum e rndsishme edhe brenda nj ifti t dashurish apo partnersh, por sigurisht q vlen pr t gjitha llojet e lidhjeve miqsore, apo farefisnore.
  Ndrkaq, ka edhe gjeste t tjera, t cilat prcjellin shum emocione t forta, si t kapurit pr dore, q gjithsesi ka nj domethnie shum m t gjer se sa vetm at t lidhur me sensualitetin.
  T kapurit pr dore tregon ve prkatsis edhe nj lloj partneriteti, shpreh dshirn e ndrmarrjes s nj udhtimi s bashku, t t qenit prkrah njri-tjetrit, t mbshteturit e njri-tjetrit. Nj tjetr gjest shum intim, edhe pse jo aq i fort sa puthja apo prqafimi, sht kalimi i gishtave n flokt e partnerit.
  Megjithat, prqafimi sht dhe mbetet akti m i plot i nj marrdhnieje dhe i shprehjes s dashuris mes dy partnerve.

  B..Gazeta Shqip..
  Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

 2. #2
  Mendimi im eshte se nje perqafim eshte sa per 1000 puthje
  edhe me i fuqishem se cdo gje tjeter......
  Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

 3. #3
  shume e vertete :P
  You may stop this individual, but you can't stop us all... after all, we're all alike.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,382
  E mbani mend prqafimin e nxeht dhe sensual q Mishel Obama i dha bashkshortit t saj natn e fitores s madhe?
  E si t mos e mbajm mend at prqafim? Ato ishin aste gzimi t paharrueshm, q jan ngulitur n memorjen e t gjith njerzve. Q nga ajo koh jeta jon ndryshoi plotsisht, sot jemi 10-fish m t lumtur dhe gjrat po ecin pr s mbari.

  Nuk mendoj se prqafimi sht m i fuqishm se puthja. Po t llogarissh edhe rrobat, s'ka fare bashkim mes trupave.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Mendimi im eshte se nje perqafim eshte sa per 1000 puthje
  edhe me i fuqishem se cdo gje tjeter......
  yyyyyy, 1000 here,
  ku e more frymezimin nga shkrimi shkencor ,

  edhe per mendimin tim eshte e vertete.

 6. #6
  edhe me i fuqishem se cdo gje tjeter......
  E sigurt 100 % per kete ? Apo supozim .
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 7. #7
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,249
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Mendimi im eshte se nje perqafim eshte sa per 1000 puthje
  edhe me i fuqishem se cdo gje tjeter......
  Varet sa force perdor ne perqafim.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 8. #8
  Citim Postuar m par nga IL__SANTO Lexo Postimin
  Varet sa force perdor ne perqafim.
  jo mo o perqafo o lere fare une e shtrydh tjetrin ta kuptoje perqafimin ndryshe sja vlen
  psh perqafi dhe kur jepet dora duhet te kene force te forte....
  Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,260
  Prqafimi mund t jet m i rndsishm por njerzit kan dshir t puthen.Ksaj 't'i themi?Apo...le t puthen.

 10. #10
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Pse jo te dyja...?
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. #11
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,079
  Madje n kt studim, prqafimi ia kalon edhe vet marrdhnies intime pr nga trsia dhe intensiteti i pasionit q prcjell mes dy qenieve.
  muhahahaha sa per te qeshur. Ndonjehere studimet e ketyre psikologeve te bejne te qeshesh me shume se batutat e ndonje humoristi, qe e ka si profesion provikimin e te qeshures.

  Sdq s'jam dakort.
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,808
  shi shi perqafimi...po ka perqafime dhe perqafime

  besoj se ktu behet fjale per perqafimet e dyta

 13. #13
  Jam plotesisht dakort qe perqafimi eshte me i fuqishem se puthja, dhe per kete nuk ka nevoje njeriu ta zbuloje nga ato qe thone psikologet....perqafimi nuk do te thote vetem eroitezem por mbi te gjitha pas nje perqafimi, ndjen nje force te perballesh me gjithe boten...te jep jete, te jep gezim, dashuri...te rilind..

  Ndersa per sa i perket atyre qe nuk jane dakort, edhe ato kane te drejte, perderisa nuk jemi te gjithe njesoj dhe nuk kemi te njejtin koncep mbi Ndjenjen dhe Dashurine!

 14. #14
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095
  pas nje perqafimi si ky i pershkruar ne kete studim eshte e pamundur ti rezistosh puthjes...

 15. #15
  Gjurm n Pentagram ♪... Maska e symphony
  Antarsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  N luginn e dashuris.
  Postime
  2,622
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Jam plotesisht dakort qe perqafimi eshte me i fuqishem se puthja, dhe per kete nuk ka nevoje njeriu ta zbuloje nga ato qe thone psikologet....perqafimi nuk do te thote vetem eroitezem por mbi te gjitha pas nje perqafimi, ndjen nje force te perballesh me gjithe boten...te jep jete, te jep gezim, dashuri...te rilind..
  Pajtohem me mendimin tuaj.
  Nj prqafim pasionant, flet sa njqind puthje. Kt e kupton ve kush e prjeton.
  Love has no limits

 16. #16
  po ta mendosh ne kete menyre , edhe nje shikim eshte miljona here me i fuqishem dhe erotik se cdo perqafim , puthje apo relacion trupor .lol
  e gjitha eshte ne mendje .. objekti me erotik ne bote loool
  me mendje mund ti besh te gjitha dhe gjera qe ndoshta me trup sdo ti ndjeje njesoj
  Ndryshuar pr her t fundit nga Enii : 07-03-2011 m 05:17

 17. #17
  JUDO Maska e Gogi
  Antarsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,669
  Mirepo prap i qendrojme besnik, puthjes dhe sexit :d
  Kush sht prej jush pa mkat, le ta gjuaj i pari gurin n t!

 18. #18
  ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
  Antarsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  990
  Per mendimin tim puthja dhe perqafimi jane absolutisht te njesojta . Intesiteti eshte i njejte po ashtu. I vetmi ndryshim eshte se duarve ke mundesi t'ju japesh force , ndersa buzeve jo . Qe te dyja shoqerohen me njera tjetren . Si mund t'i ndash ato nga njera tjetra ?!

  Helenke , edhe pas nja 4 ore puthje nuk ngopesh se rrufituri ...ahahaha.
  Mos "ma shaj" puthjen se ate e kam me shume qejf . Puthja te "rrufit shpirtin" nga goja , ndersa perqafimi te "merr frymen" nga shtrengimi . Qe te dyja jane "torturuese" , por qe ta zgjasin jeten .
  $ $ ... ♥♫ - ♥♫

 19. #19
  ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
  Antarsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  990
  Citim Postuar m par nga Yes* Lexo Postimin
  Jam plotesisht dakort qe perqafimi eshte me i fuqishem se puthja...

  Ndersa per sa i perket atyre qe nuk jane dakort, edhe ato kane te drejte, perderisa nuk jemi te gjithe njesoj dhe nuk kemi te njejtin koncept mbi Ndjenjen dhe Dashurine!
  Yes* , do te doja te te dyluftoja ne kete drejtim : Ndjenja dhe Dashuria nuk jane Koncept ,ato jane forme energjie .

  Koncept eshte ( sipas fjalorit )

  1-an idea, an abstract idea
  2- philosophy
  a. the sum of all the characteristic features of something
  b. a theoretical construct within some theory
  c. a directly intuited object of THOUGHTS

  Meaning that Koncept is a thought , an idea , an abstraction etc..

  Koncepti ndryshon nga njeri tek tjetri sepse ,ashtu sic ndryshon perceptimi nga njeri tek tjetri .

  Energjia edhe pse ndryshon( me e madhe ose me e vogel ) ne thelb qendron po ajo. Ndryshon intensiteti por ne fund te fundit , emri nuk i ndryshon .

  Pra me pak fjale , mund te kesh koncept te ndryshem ne THEORINE : kush eshte me i mire perqafimi apo puthja . Kurre nuk mund te kesh koncept te ndryshem se cfare eshte Dashuria apo Ndjenja .
  $ $ ... ♥♫ - ♥♫

 20. #20
  Ke te drejte, jam shprehur gabim.

  Gjss kam njohur shume njerez qe nuk e shohin thjesht vetem si Ndjenje por bashke me Te edhe si koncept, ndoshta jam edhe une nga ata njerez, nuk e di, thjesht po tregohem e sinqerte ne kete rast. Meqe po flasim per dashurine ne cift, mund te them qe jam akoma tek koncepti, sepse nuk jam ndier deri me sot e dashuruar, por mbaj akoma ne mendjen time si Ide ate Dashurine e Perjetshme. Kete nuk e kam perjetuar akoma, jam thjesht ne fazen e konceptit Eshte ceshtje e komplikuar saqe edhe une vete nuk e kam krejtesisht te qarte.
  Dmth, ne mendjen time kam ate idealin e dashurise se perjetshme, por qe akoma nuk e kam provuar sipas asaj ideje qe kam une mbi kete lloj dashurie.

  Per perqafimin qe e quaj si me Sublim, nuk e kam pasur specifikisht per perqafimin ne cift, prandaj edhe kam thene qe nuk eshte domosdo erotizem. Perqafimin mund ta ndjej shume edhe duke dashur dike qe nuk provoj erotizem per te, qe mund te jete nje mik ose nje mike.

  Keto gjera jane veshtire per t'u kuptuar, sidomos ne moshen time, dhe sidomos nga femra qe nuk di asnjehere se cfare kerkon realisht.
  Kjo teme ne fakt eshte me shume per te dashuruarit, keshtu qe une dal OFF!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fleur Blanche : 03-05-2011 m 17:47

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •