Close
Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 201
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anëtarësuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    ik mor batamatas se nuk don me t'dhane mend kush. ty s'ka ça t'ban as zoti
    nqs nuk te pelqen tema nuk te detyron kush me shkru, por mos hap diskutme qe nuk kane lidhje.
    e lem ket muhabet se sa me shume vazhdon aq me e ndyre eshte gjuha qe perdor (megjithse ket here e fillove fort qysh ne fillim), sipas tradites 50-vjeçare.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga puroshkodran Lexo Postimin
    ik mor batamatas se nuk don me t'dhane mend kush. ty s'ka ça t'ban as zoti
    nqs nuk te pelqen tema nuk te detyron kush me shkru, por mos hap diskutme qe nuk kane lidhje.
    e lem ket muhabet se sa me shume vazhdon aq me e ndyre eshte gjuha qe perdor (megjithse ket here e fillove fort qysh ne fillim), sipas tradites 50-vjeçare.
    Sa per dijeni TURPI ju mbetet atyre qe morren armet ne duar dhe sulmuan neve vellezerit e jugut qe ishim ne shtepite tona ! Ata nuk erdhen ne ndihme tone , por erdhen per ta shkrepur kunder nesh , ne dac kallashin , ne dac goriunovin , ne dac topat dhe tanket, ne dac avionet ?????? TURP dhe Antishqiptarizem i papare as ne kohen e pashalleqeve !

    Dhe ashtu mendoj dhe une , se nuk ka ndonje opinion apo mendim se cfare mund te ndajme bashke , se e shikoj qe edhe ti qenke i gatshem , ne mos e ke bere, te marresh armen dhe te leshohesh ne jug !

    Mirese te shkosh dhe te vafte mbare ! Zoti te ndihmofte !

    Hajt tung
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 06-03-2010 më 15:32

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Sa per dijeni TURPI ju mbetet atyre qe morren armet ne duar dhe sulmuan neve vellezerit e jugut qe ishim ne shtepite tona ! Ata nuk erdhen ne ndihme tone , por erdhen per ta shkrepur kunder nesh , ne dac kallashin , ne dac goriunovin , ne dac topat dhe tanket, ne dac avionet ?????? TURP dhe Antishqiptarizem i papare as ne kohen e pashalleqeve !

    Dhe ashtu mendoj dhe une , se nuk ka ndonje opinion apo mendim se cfare mund te ndajme bashke , se e shikoj qe edhe ti qenke i gatshem , ne mos e ke bere, te marresh armen dhe te leshohesh ne jug !

    Mirese te shkosh dhe te vafte mbare ! Zoti te ndihmofte !

    Hajt tung

    ,,,,,,mire thua turp u mbetet atyre qe morren armet....lexoje kete artikull te atyre diteve..

    po nuk je i qarte po te dergoje edhe te tjere ...ne vend te kerkoni falje puplike ,por te beni edhe fajtor.....

    s kishte njeri armiqesi me jugun ate deshet ta provokonit ju, luften jug veri dhe ja arritet deri dikiu,,







    Nga Benjamin Gjergji

    Nuk jam gazetar të rëndis bukur fjalët, megjithatë po ju drejtohem me lutjet për ta bërë publike shqetësimin tim që më gërryen përbrënda prej kaq kohësh.
    Jam një pjesmarrës në demonstratat e para të shkurtit të viti 1997. Atëherë edhe unë si shumë të tjerë bërtisnin nëpër rrugët e Vlorës Duam paratë tona, Poshtë qeveria, Poshtë Berisha. Kam qënë në protesta dhe me 26 janar të vitit të kaluar. Sot ndjehem tepër i fyer nga ato që bëra ato ditë. Tani do të shprehem si për të lehtësuar shpirtin tim.
    Me datën 25 Janar 1997, në mesditë, më ka kapur Robert Brokaj në Skelë duke më thënë që: Nesër do të bëhet e madhe në Sheshin e Flamurit. Në Lushnje dje i kanë djegur të tëra. Sot ka plasur Berati dhe Fieri. Nesër do ta shohin këlyshët e Saliut se çdo të bëjmë... Do t'u... nënën në vërë të tërëve. Hajdutët e ***** që na vodhën paratë...Pak a shumë edhe unë ashtu shava atë ditë me Bertin, e shumë ditë më pas deri sa kaluam edhe zgjedhjet. Berti më tha ato ditë që udhëheqja të ka caktuar ty përgjegjës për lagjen Partizani. Sot do të merresh me organizimin që nesër të dalim sa më shumë në Sheshin e Flamurit. Jevgjitët do të na bëjnë shumë punë, ka thënë Edi, po t'u premtohen paratë. Paratë do t'i jap unë t'ua shpërndash atyre që janë më kapot dhe ata do të ndihmojnë për nxjerrjen e njerëzve në shesh.
    -Po sikur të më kapë policia e Beratit, si do t'ia bëj i them?
    -Mos e çaj kokën fare për policinë-më tha-se i kemi marrë masat.
    Mulosmani për dy ditë do të hiqet nga Vlora. E ka marrë këtë punë në dorë Edi me ca te PD-së që janë tanët.
    -Hik tani më tha-se s'duhet t'i dish të tëra. Shko tani, paratë do t'i jap në orën 4 tek kinemaja.
    Pasi u ndamë shkova në lagje dhe fola me shokët e mi për detyrën që kisha marrë, dhe se për këtë do të na shpërblente Berti. Para një viti ai më pati bërë një nder me dy veta që i nisa për në ltali dhe s'më mori para. Në fakt edhe unë e kam ndihmuar disa herë me njerëzit deri sa i ndodhi ajo fatkeqësia në det me djalin e Fatmir Hanxharës në skaf.
    Filluam menjëherë duke u ndarë në drejtime të ndryshme. në orën 4.00 Berti më solli 2 milion lekë. I thashë që janë pak o Berti.
    -E, e, e se jevgjitët gënjehen edhe me një shishe vaj... Shiko këtu më thotë,-gjeni disa djem që të futen në Bashki.Duhet ta djegim se, përndryshe nuk kemi gjë për vijë. Mos kini frikë se jemi bërë gati shumë djem që ti vëmë zjarrin bashkë me Gëzim qenin.
    -Mos çani bythë-më tha-se kemi edhe armë me vete.
    Të nesërmen, ne filluam që në orën 9. 30 në Sheshin e Flamurit. Erdhi më vonë edhe Eduard Alushi me Arben Malajn dhe Medin Xhelilin. Ishin me ta, edhe Platon Arapi, Niko Veizi, Liza Hoxha, e Theodhori Shija. Ne bërtisnim së bashku një grup djemsh: Eja mblidhuni këtu, këtu dhe Duam paratë tona. Përballë meje ishte Liza Hoxha, dhe sa filloi të thërriste Qeveri hajdute dhe Poshtë qeveria ne e shoqëruam të gjithë me një. Edi me një artopolant në dorë po shante qeverinë Meksi dhe Berishën, që i vodhën paratë e popullit. Paratë u'a vodhi Gëzim Zilja-tha Edi-prandaj të gjithë të protestojmë para Bashkisë. Ata na vodhën votat, ata na vodhën edhe paratë, prandaj siç jemi t'i shporrim që andej hajdutët. Vlora është e jona...
    Arben Malaj fliste me një celular, dhe ne na jepte siguri kjo duke menduar se, nuk ishte pa përkrahje.
    Me thirrjen : Vlora është e jona, Poshtë qeveria, Duam paratë tona, shkuam tek sheshi para Bashkisë. Para ndërtesës ishin rreshtuar policë dhe Reparti i Ndërhyrjes së Shpejtë të Vlorës. Kur pamë se me policët ishte oficeri Hasan Hasani më zuri frika. Kur ai ishte shef rendi më pati futur një herë në birucë dhe ta mbaja mend. Ai nuk të falte për ligjin. Krenar Cekerri më pati thënë një herë në dhjetor (l996) që e ka marrë përsipër Qerim Vrioni për ta hequr nga Vlora Hasanin dhe Mulosmanin. Qerimi ishte shef i zjarrfikseve në komisariat, po i shkonte fjala shumë si i persekutuar në Partinë e Ballit.
    Ai nisej nga pozita që kishte si i persekutuar Qerimi, dhe nga miqësitë që ai mund të kishte me deputetë të PD-se. Megithatë unë kisha frikë. Thonë se Mulosmani nxirrte njerëz që filmonin. Thuhej që njerëzit më të besuar të tij i caktonte me kamera.
    E ku ta shkoja unë po të më kapnin kamerat?
    E haja burgun dhe s'kishte njeri që të më nxirrte që andej. Mulosmani kishte arrestuar të kunatin e tij e ku pyeste ai për njeri tjetër...
    Rreth gjysëm ore kemi bërtitur para Bashkisë me thirrjet që kishim ardhur nga Sheshi i Flamurit. Disa nga djemtë tanë i çuam të marrim gurë në parkimin aty pranë dhe filluam të qëllonim policinë me gurë. Pashë në krye të njerëzve nga ana e pallatit Eduard Alushin që e ngritën në supe një grup djemsh. Ai fliste me një autoparlant, por unë nuk dëgjoja se çfarë thoshte nga thirrjet e shumta të njerëzve. Dikush pak më tutje thërriste: E dëgjuat, futuni në Bashki më pas pati shumë që thërrisnin:-futuni, futuni. Ata ishin afër Edit dhe unë u binda që Berti për ata që më kishte thënë kishte mbështetjen e Edit. Filluam të shtyjmë njerëzit që kishim përpara për të çarë rreshtin e policëve që ishin me skafandra dhe shkopinj gome. Jepnin me kolpo duke bërtitur ooop-ooop, dhe në një moment i çamë dhe i futëm brenda. Me zor shpërthyem portën e hyrjes që e kishte mbyllur dikush, dhe kishte vënë prapa shumë tavolina.
    Kur hymë në koridor u ndodha afër një djali nga Kota, që e quajnë Halim Hoxha.
    E njoh se kemi patur disa llogari për hashashin.
    Çfarë të bëjmë-i them Halimit.
    -Çfarë të mendosh,-ma ktheu si me të bërtitura dhe me vrap ai u ngjit shkallëve në katin e dytë.
    Se çfarë bëmë më pas më vjen turp nga vetvetja sot. Thyenim karrige, tavolina, dikush hidhte kolltuqe dhe letra nga dritarja. Ishim aq shumë brënda sa nuk lëviznim dot nga njeri-tjetri. Të tërë bënim si të babzitur.
    Dikush më ra nga mbrapa me një shkop dhe më ndau frymën.
    Kur shikoj ishte një polic i kriminales që godiste pa pushim mbarë ç'gjente përpara.
    Më tutje shikoj Sokol Bizhgën, që goditi me grusht një djalë të lagjes tonë, që e quajnë Emiliano.
    Kishte dhe policë të tjerë që goditnin me shkop si në derra, po s'i kam fiksuar dot me emra. U shmanga si munda pa marrë goditje tjetër dhe zbrita në shkallë. Nga një zyrë dilte shumë tym. Me sa duket i kishin vënë zjarrin, mendova të kthehem edhe një herë tjetër, por pata frikë se njerëzit përplaseshin me njëri-tjetrin, duke ikur nga shkopinjt e policisë. Një djalë ishte gjakosur në fytyrë dhe po e, zbrisnin nga shkallët dy veta. Një natë më parë atij i kisha dhënë 10 mijë lek, kur më tha se do të më shohësh nesër se kush jam unë...
    Më erdhi keq për të por edhe më hyri inati dhe u ktheva për ta ndihmuar ata që po ndesheshin me policët në korridorin e katit të dytë të bashkisë. Sa ngjita disa shkallë pashë Ilir Kuçin, që i kish te marrë përpara disa djem. I godiste sa me shqelma, sa edhe me një këmbë karrigeje që kishte në dorë.
    Kur pashë llirin vendosa të dal jashtë. Ai ishte shefi i Inspektorëve të kriminales. E pata provuar në kurriz se ç'qe ai, kur ishte komandant i fordit kur më kapën në Ujin e Ftohtë me dhjetë bidona me benzol. Benzolin ma patën sekuestruar dhe mua më patën futur 12 orë në birucat e policisë.
    Duke zbritur shkallëve me turmën e njerëzve, dikush më qëlloi me shqelm nga prapa. Pa kthyer kokën mirë më ra me grush në nofull.
    Ishte një oficer që e quanin Gjergji. Për të thuhej se ishte nga Tepelena dhe e kishte marrë që andej Mulosmani si të besuar. Dikush thoshte se Mulosmani, e kishte marrë nga Tepelena, se e kishte njeriun e tij, ndërsa të tjerët thoshin se e ka marrë për oficer të zotin e të pakompromentueshëm. Unë di që ne në Vlorë kemi patur frikë prej tij. Skafistët e dinë mirë se sa benzol kanë humbur e sa njerëz janë kapur prej tij dhe policëve të furgonit.
    Një herë në mesnatë thonë se ka kapur pilotin dhe shoqëruesin e skafit të Rahim Micit. Masi u kishte marrë radion kishte komunikuar me rojet e skafit në det e se kapi dot.
    Skafin e kishte bllokuar në pikën e policisë në Radhimë.
    Kur kam marrë vesh që këtë oficer e kishin djegur në Sarandë pata folur keq për të, ndërsa sot ndjej pendesën...
    Në një rast tjetër thonë se Tozo i pati premtuar 15 milion, që të bashkëpunonin me skafin e tij dhe për këtë shkak thonë, se i pati dhënë Tozos një mësim të mirë me shkop gome në Skelë.
    Si munda dola përjashta përmes njerëzve që shtypnin kush e kush të dalë më parë, e tu shpëtonte shkopinjëve të policisë. Në oborr një polic me zorrën e zjarrfikëses po shuante një zjarr që ishte ndezur në shesh.
    U largova që aty dhe ndenja afër ish hetuesinë. Krenar Cakërri me një grup djemsh pak më tutje filluan të thërrisnin Drejt Komisariatit, drejt Komisariatit.
    Shumë shpejt u mblodhën dhe të tjerë dhe filluam të lëvizim drejt Kapeles dhe dolëm në rrugën e re. Gjatë rrugës me ne u bashkuan shumë të tjerë që po iknin po për në shtëpi. Në kor bërtitnin Eja mblidhuni këtu, këtu, Duam paratë tona, Poshtë qeveria, Qeveri hajdute.
    Kur dolëm në rrugën e gjyqit të vjetër e shkuam para Komisariatit gjetëm policë me skafandra e shkopinj gome, që kishin bllokuar rrugët ndërmjet pallateve që të çonin në Komisariat. Prapa murit rrethues të Komisariatit, afër zyrës së patentave dukeshin disa policë që mbanin helmeta në kokë. Mbi taracën e burgut nga dy roje që bënin shërbim zakonisht ishin 6 policë me armë e helmeta që kishin zënë pozicione në distancë nga njeri-tjetri. Oficerët që kishin bllokuar rrugën me policë, dëgjonin radiot e dorës dhe u flisnin diçka policëve. Një grup pak më tutje vendit ku isha unë filloi të bërtiste: Lironi të burgosurit, lironi të burgosurit, Do të nxjerrim të burgosurit. Me këto thirrje u bashkuan pjesa më e madhe e njerëzve që ishin aty. Mund të ishin 2-3 mijë veta në rrugë, nga lokali i Kamberit deri tek Ura. Pjesa më aktive ishin para lokalit të Shezos. Nga kurioziteti se ç'farë thuhej në radio ju afrova një oficeri të kufirit, emrin e të cilit s'dua ta them meqë e kemi në radhë miqësie.
    -Çfarë thuhet i thashë, dhe i zgjata dorën për t'i marrë radion.
    -Largohu që këtu se do të hash ndonjë **** plumbi-më tha ma vuri në vesh radion pa e lëshuar nga dora e tij. Dikush po fliste me zë të lartë dhe munda të kap këto shprehje: ...ua bëni të qartë njerëzve që Komisariati mbrohet me armë. Vlonjatët e dinë mirë se këtu ruhen kriminelë të rrezikshëm, që kanë bërë vrasje dhe grabitje. Kush të guxojë të futet në komisariat do të qëllohet me armë...
    Ky që fliste mësova që ishte Mulosmani, kur tha që jam 04 dhe urdhëroi 40-tën, që të dilte dhe të instruktonte rojet për përdorimin e armëve të zjarrit për mbrojtjen e burgut e të komisariatit...
    Kaq munda të dëgjoj, se ma hoqi radion miku im. E more vesh tani. Në atë kohë turma filloi të bërtiste poshtë Mulosmani, poshtë Mulosmani ; Të burgosurit janë me ne, Policia është me ne Lëviza që aty për të qënë pak më larg, filluan të largohen njerëzit. Kish shumë që iknin, shanin e bërtisnin hikni se do të na vrasë ai maloku i qenit. Për ndonjë çerek ore aty sikur nuk kishte patur njeri. Mbetën vetëm policët dhe oficerët me radio që i mbanin në vesh.
    Dikush prej tyre ndonjë herë fliste. Më shpesh fliste Sokol Bizhga që ishte i krimëve, dhe një oficer që e quanin Kristaq, një jevg i shkurtër që kish detyrën e shefit të policisë. Atë ditë në darkë më vjen miku im, që kisha oficer me kufirin dhe më thotë i shqetësuar, që të largohesha nga Vlora, se do të më arrestonte policia. Atë pasdite Mulosmani paska mbledhur oficerët e krimëve dhe disa të plotfuqishëm në laboratorin e kriminalistikës, dhe kanë parë dy kaseta të filmuara tek Sheshi i Flamurit, para Bashkisë dhe para komisariatit. Aty ishin përgatitur listat me emrat që do të arrestoheshin. Më pas Mulosmani, kish thirrur në zyrën e tij Sokol Bizhgen, shefin e policisë Limoz Fallani, Ilir Nuren, Oficerin e Fordit që e quanin Gjergji, një oficer që quhet Enver dhe një tjetër që ishte marrë me objektet me emrin Andrea. Se ç'planë ishin bërë në zyrë ky nuk i dinte por tha që Ai është egërsuar fare nga djegia e Bashkisë dhe ka lëshuar urdhër për forcimin e rojeve në të gjitha institucionet dhe mbrojtjen e tyre me zjarr.
    -Ruani kokat, të keqen nëna, se ai ndoshta është çmendur-i thotë mamaja.
    Çdo tê bëjmë. E ku pyet njeri ai. Mbrëmë i shkuan në zyrë të gjithë deputetët e PD-s. Oficeri i rojës, kish dëgjuar në oborr, kur ky kish ngritur zërin: Unë jam shef komisariati dhe përgjigjen për luftën kundër krimit dhe sigurimin e objekteve. Ju punoni me njerëz që të zbatojnë rregullat e demostratës dhe të mos sulmojnë institucionet.-Unë s'jam vlonjat, por institucionet e Vlorës do t'i mbroj qoftë dhe me armë.... Aty është debatuar shumë dhe vonë kanë ikur deputetët me prefektin e disa të tjerë. Atë natë shkova dhe i strehova në shtëpinë e tezes, ku ndenja disa ditë. U tmerrova. Përditë dëgjoja për arrestime. U arrestuan dhe Eduart Alushi e Medin Xhelili. Pas 4-5 orësh djali i tezes më thotë se është bërë keq fare.... Thuhej që atë ditë e kish nxjerrë nga zyra Adhurimin, kur ky i kish kërkuar lirimin e një djali të lagjes tonë që quhet Edison.
    Më pas ngjarjet e rrokullisën përmbarë siç e mendoja atëherë, ndërsa tani më vjen turp nga vetja. Më vjen turp që jam vlonjat për të gjítha ato që ndodhën në Vlorë.
    Unë kam qënë shumë aktiv jo vetëm vitin e kaluar, por që në pranverën e vitit 1996, që PS të vinte né pushtet. Unë kisha fituar shumë, kish fituar edhe Myzaferi nga ne që na linte të lirë (Myzafer Zaloshnja, shef policie i komisariatit në vitet 1994-1995). Po ato para që bëra nuk më hynin në sy kur më thonin se po të fitojë PS, mua do të më çonin në doganë. Tani unë jam rrugëve si mos më keq. Dy kushërinj m'u vranë në fund të muajit mars. Ato ditë në Vlorë thuhej se po vrasin bandat e Saliut. Unë e dija se kush ishin vrasësit. Ata ishin kapot që rrinin me Eqerem Osmanin, si mbrojtës të qytetit. Njëri prej tyre, sot është në polici dhe për këtë shkak, pa kaluar shumë kohë do të shlyej detyrimet që ka për atë që ka bërë.
    Më vjen turp që jam vlonjat, se shkatërruam gjithçka për të çuar në parlament qorrin me syze të lagjes tonë, vjedhësin e veprave të kulturës së vjetër Vladimir Fejzon, revizorin e firmës Cenaj, ku humba 80 mijë dollarë, lajkatarin e Llakatundit Arben Malajn, Liza Hoxhën mashtruesen, që miliona lekë ju ka marrë njerëzve në Vlorë, gjoja për tregëti, dhe nuk jua ktheu prej disa vitesh. Ne shkatërruam jetën tonë, për mandatin e Skënder Gjinushit, që vinte në Çole dhe hanin e pinin me Zanin e Arben Latifin, tërë natën. Për turpin tim, unë ato ditë bëja roje në Çole. Roje të Zanit kanë qënë dhe burra më të mirë se unë, që sot i kemi në krye të shtetit. Me ne ishte atëherë Vladimir Fejzo, deputeti i ynë i nderuar.
    Ladit besoj se kujtonte një çast kur ne ishim me Zanin e Arbenin në Skelë afër Bolonjës, dhe një grup gazetarësh italian donin të filmonin njerëzit e Zanit me kallash në dorë. Arbeni nuk pranoi të filmohej, ndërsa Ladi Fejzo, qe i pari i gatshëm për t'u filmuar. Pas tij u afruan dhe të tjerë nga ata që ishin me ne. Ladi në atë kohë ishte një ushtar i mirë i Zanit, ndërsa sot i ka ardhur radha të bëjë ligje në parlament.
    Më mirë të isha unë sot në parlament se të paktën ndjej pendesën, për ato që kemi bërë, ndërsa këto shëmtira që janë sot, atëherë na rrinin si pula, kur ne nuk i kishim punët në rregull me Gaxhain. Po të mos ishim ne nuk do të kishte Vlora sot, këta deputetë e ndoshta do t'u kishte ardhur disa të tjerëve për të vjedhur Vlorën, por këtyre jo, këto ditë unë sillem rrugëve dhe mallkoj veten time, që u shërbeva si i verbër këtyre që sot janë të pangopur me mbushjen e xhepave të tyre.
    Doganën e ka bllokuar Liza Hoxha, Arben Malaj e Eduart Alushi me njerëzit e tyre.
    Sabit Brokaj ka privatizuar policinë. Ai solli Gjon Abazin, jo për të vendosur rendin por për të siguruar mallrat kontrabandë, që vijnë me anije si dhe transportimin e hashashit nga lumi i Vlorës në bregdet dhe hedhjen me motoskaf në Itali. Këta janë morrat e Vlorës, që po e shtupin Vlorën me një varfëri ekstreme, për mbushjen e valixheve të tyre me para të pista. Vlora sot është katrahurë. Policia as që ndjehet fare. Ata që janë tani në polici, e kanë mendjen të vjedhin për vete. Po në vitin 1996 u mbush Vlora me pashaporta me çmime zyrtare. Atëherë thuhej që zyra e pashaportave kontrollohej me kamera nga Mulosmani. Pati bërë bujë, atëherë kur nga kamera Mulosmani pati zbuluar mbesën e Elham Sharrës, që merrte para mbi çmimin e shtetit dhe për këtë e pati pushuar nga puna. Këto histori tani në Vlorë kujtojnë si një ëndërr e largët, dhe pak shpresa kemi, që ndonjë herë të rikthehet ai rregull që kishim. Tani Gjon Abazi, ka çuar çmimin e një pashaporte nga 15 mijë në 800 mijë! Gjithë kjo para e madhe kalohet në tre duar. Gjoni me pashaportat ka vënë polic Lamçen që e ka nga fshati(Tërbaçi) dhe Asqeri Alijan, mikun e tij nga Bolena. Para një viti këta nuk ndjeheshin të gjallë, ndërsa sot të shtypin me këmbë! Po nuk tunde 800 mijë, nuk e merr dot pashaportën. Kjo ndodh edhe kur e takon vetë drejtor Gjonin.
    Gjoni vuri para të madhe, këto muaj në Vlorë. Thonë që pati humbur 25 milion në firmën Gjallica. Tani ato i ka harruar sepse shumë herë ka marrë me një dorë shumë më tepër se kjo vlerë nga transportimi e cigareve kontrabandë. Ky qe shkaku që ai rrahu me grushta nën/drejrorin Mejtim Meçe, shefin e kuadrit Vladimir Zanaj dhe shefin e inspektoriatit rrugor. Kur ata i hynë në pjesë, ky nuk j'ua kurseu dhe pas i nxorri në lirim. Në fakt nuk i liroi Gjoni. Por Ministri i Mbrojtjes Sabit Brokaj, me të cilin i ndajnë paratë. Sabiti nuk e solli drejtor policie në Vlorë Gjonin, vetëm pse është miku i Hysni Kapos. Ai e solli sipas garancisë që i dha Lili (Ilirjan Brokaj) se me Gjonin do të dilnin mirë. Lili, Pëllumbi, Berti dhe Aljosha, që shanin e mallkonin Mulosmanin, që u kishte sekuestruar 20 skafe e gomone, tani hanë e pijnë në lokale të shtrejta me Gjonin. Nuk jam i sigurtë nëse i japin gjë Gjonit, dhe fitimet e skafëve apo majmen me shpërblimin e mbajtjës në atë detyrë. Në Vlorë të gjithë e dinë që kjo është koha e tyre, jo thjesht për t'u pasuruar, se ata të pasur u bënë me vitet që shkuan, por për të siguruar me para edhe ata që s'kanë lindur akoma. Kur sjell ndërmend situatën e një viti më parë, sot duhet t'i luteshim zotit, që të na rrojë PS-ja, antarë i së cilës kam qenë, dhe veçanarisht Frrok Çupi, Skënder Gjinushi, Neritan Ceka, Vlajdimir Fejzo, Bashkim Fino, soj e sorollopi i tyre që ishin me ne gjashtë muaj të tërë, me thirrjet kundër Berishës. Sot të gjithë këta dhe Fatos Nano, që na mashtroi se do të na jepnin paratë e firmave, kanë harruar ato, që i thanë popullit të Vlorës në Sheshin e Flamurit: Tani ne shajmë Berishën, ndërsa ata po mbushin valixhet! Njëherë kur më kishin futur në dhomat izolimit të policisë kisha dëgjuar në korridor një oficer me mustaqe, që u thoshte shokëve të tij: Ju vlonjatët gjithmonë keni nxjerrë ushtarë të mirë, ndërsa ne tepelenasit oficerë të mirë.
    Kjo shprehje e atij oficeri, më ka mbetur në mendje. E kam kujtuar me qindra e mijëra herë, kur bëja shërbim në Çole, për të ruajtur Zanin e ata që sot i kemi dëputet e ministra. E kam kujtuar me dhjetra herë kur këta shijonin trupin e vajzave, që i sillnin forcërisht aty. E kujtoj dhe sot kur sillem rrugëve, ndërsa këta janë bërë të mëdhenj e lëvizin me makina luksoze, e ruhen me roje. Vlora sot zjen. Përplasen varfëria e jonë me luksin e pasurinë e këtyre motërq... (shkurtim i redaksisë).
    Këta qenër nuk goxojnë të vijnë me ne në Vlorë, po edhe ne duam dru që i besuam. Para një viti kërciste peshku e karkaleci në të gjitha lokalet e Vlorës deri në Llogara. Askush nuk llogariste shpenzimin, ndërsa sot djathin e blejmë me gram! Para dy ditësh pritëm që të vinte për të festuar, Presidenti e qeveria. Unë nuk dola për festë se tani nuk kam me se të ushqehem në shtëpi po si kureshtar. Mungonin gjeneralët tani! Ata që folën nuk kursyen furçat për popullin e Vlorës që bënë histori. Ne vërtetë bëmë histori: U ngritëm si lugetër dhe bëmë katrahure gjithçka që të hupnin në poste morrat e Vlorës.
    Ndryshuar për herë të fundit nga CEZARND : 06-03-2010 më 16:29

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-04-2007
    Vendndodhja
    KUDO DHE ASGJEKUND
    Postime
    837
    perse kjo PD nuk e hap kete dosjen e 97 atehere kur e paska bere PS apo ish -komunistat,u vodhe thesari i shtetit dhe nuk po behet asnje hetim , ra nje shtete i ter dhe asnjera pal nuk flet
    ore cfare kerkonin keta verioret e armatosur ne juge pse nuk kishte polici ne juge ?
    kush e krojti me vloren dhe jugun mori hakun, SALA keshtu e ka te vret naten dhe te ben deshmor diten,
    sipas sales dhe MIN aktual i mbrotjes ka qene rebel ,por sot qenka ndryshe

    si ka mundesi rrezohet 1 shtet i tere dhe nuk ka nje arrestim te vetem ?

  5. #25
    dosja eshte e hapur jo vetem PD i di por edhe ata qe u manipuluan e dine se si ishte puna,

    nuk mund te vinte ne pushtet athere ps po nuk valviste flamurin anti verior,,,,
    kush e kruajti ne jug/../???? e di cfar po thua ,,edhe ne se eshte e vertet bilanci per ty ar mik eshte negative
    nuk behet fjal se kush e kruajti ne vlore me kete gjuhe nuk duhet te flaseshe se ata qe ekruajten ishin te gjithe shqiptar
    dhe se me te fituat dolen rucet,brokajt,gjinushet tiaq i fituar dole sa edhe perqindje more
    po pra s u arestua asnje se sote ti i ke deputeta dhe kryetar partish ,






    -Pse u shndërruan në ushtarë politikë dhe pse nuk i kërkojnë

    paratë anëtarët e Komitetit të Shpëtimit?

    -E vërteta nuk është si Zani që mbahet mbyllur

    -Nano le të mbyllë nëpër burgje ata hajdutët e PD-së që i shante në Sheshin e Flamurit

    Duke qënë se janë botuar mjaft shkrime për ngjarjet e në Vlorë dhe ne pranojmë të botojmë të gjitha alternativat e mendimeve dhe ideve kundërshtive apo përgënjështimeve na janë ofruar këto ditë disa nga ish anëtarët e Komitetit të Shpëtimit të Vlorës. Këta nje rëz, të cilët janë më shumë se tre katër, ose nga motivet e vrasjes së ndërgjegjes, ose nga motivet e zgjimit dhe të kuptuarit të situatës e vonesës, ose nga arsye krejt të ndryshme nga dy të parat, ku mund të përmendim frika nga kërcënimi prej të vetëve apo dalja përpara kohës që po vjen e cila sigurisht, jo vetëm filozofikisht, por administrativisht dhe juridikisht do të jetë koha e gjyqit të së vërtetës. Personat në fjalë, edhe pse na janë drejtuar neve nuk e mohojnë fajin e tyre fare, por pranojnë verbërinë dhe kërkojnë të shpëtojnë nga e keqja një orë e më parë. Sidoqoftë, në rrëfimet e tyre apo faktet që paraqesin, spikasin disa ide kryesore, të cilat i bëjnë këta njerëz të reflektojnë. Ato janë:
    1)-Abuzimi i politikanëve socialiste me revoltat e fajdeve si luftë guerile kundër shtetit demokratik. Pra përvetësimi i revoltës, përmes makinacioneve mjaft të rënda me kosto njerëzish.
    2)-Mashtrimi i madh i kryeministrit Nano lidhur me premtimin për kthimin e parave. Paratë, tani janë një ëndërr si në përrallat arabe.
    3)-Fallsiteti i akuzave të socialistëve ndaj qeverisë së Meksit dhe pushtetit të Berishës. Meksi është mirë e bukur. Berisha, lider i opozitës, ministra të tjerë të PD-së, për të cilët realisht mund të ketë probleme financiare në të vërtetë janë miq të Nanos, Islamit, Malajt, Finos. Tashmë njerëzit e kanë parë me sytë e tyre se si të katër këta emra janë parë në dreka e darka me njerëzit të cilët dje i akuzonin. Moskapja e hajdutëve të PD-së , po pëërkundrazi ortakllëku i qeveritarëve të Nanos me ta është një plagë tjetër që i përtaks anëtarët e Komitetit të Shpëtimit, saqë njëri tha: Kur e pashë Gjinushin në shesh me Berishën kisha dy rrugë, o të vrisja veten, o të dilja në shesh të Flamurit dhe të shpallesha budalla .
    4)-Pushteti që u mor nga socialistët me një shkatërrim total të ushtrisë ShIk-ut, shtetit u nda mes socialistëve dhe një koalicioni fantazëm, krushqinë me të cilët nuk e bëjnë alternativat e afërta, interesat, por vjen që nga viti '90-të. Për rrjedhojë, favorët e këtij pushteti, veçanërisht në Vlorë janë shpërdoruar në një mënyrë tragjike. Ata që dikur ndiznin zjarrin e urrejtjes dhe të luftës, që urdhëronin krimin dhe shkatërrimin në emër të idealeve komuniste, socialiste, enveriste apo në emër të popullit të Vlorës na u bënë ca kontrabandistë cigaresh e leckaxhinj që tallen pikërisht me ata që dje i ngritën kundër shtetit dhe kombit të tyre.
    Do ta përshëndesnim çdo proçes gjyqësor kundër hajdutëve që vodhën parat e popullit siç thuhej në Sheshin e Flamurit. Ne do të bëhemi mbrojtës të flaktë të atyre punonjësve të Shërbimit Informativ të sotëm, të cilët do të bëhen barriere e sulmit të shovinizmit grek në drejtim të qytetittë tyre të mrekullueshëm që quhet Vlorë. Ne do ta bashkojmë pretencën tonë publicistike me ata patriotë vlonjatë të cilët më shumë se kushdo e dinë se kujt i përket Himara. Greqisë apo Shqipërisë, e dinë mirë se ku shkuan dokumentat e Shërbimit Informativ, arkivat e tij që kanë qënë shumë të pasura në Vlorë.
    Sigurisht, ne duke u munduar të qartësojmë situatën e asaj që ndodhi, duam të themi se është absurde që edhe të shash një malok dhe të mbash me bukë një malok tjetër, pse ndodhet në anën e komunistëve. Si është e mundur që këta lebër, djemtë dhe vajzat e Vlorës, të ditur që në krye të herës, të pashëm e trima si ata t'ua shkruajë historinë një mbiemër i nderuar nga Librazhdi.
    Atëherë, ose duhet t'i pranojmë të gjithë njësoj, siç duhet të bëjmë realisht, ose nuk duhet t'i ndajmë njerëzit me krahina, por me vlera.
    Kush nuk e di në Vlorë emrin e dikujt që kërkonte para nga biznesmenët se po verbohej tek një këngëtar i madh italian vlera të veçanta muzeale! Ju që nuk e dini, mësoheni nga ata që e dinë.
    Çdo ditë që shkon e çel të vërtetën. E vërteta nuk është si Zani që mbahet mbyllur. Dhe mbyllur nuk duhet të rrijë Zani. Fatos Nano me shokë dhe qeverinë e tij mos i bëjnë gjërat hasha, po le të mbyllin nëpër burgje, ata hajdutët e PD-së, ata kriminelët të cilët i shanin në Sheshin e Flamurit dhe mallëngjenin turmën.
    Në fund të fundit, këtë cikël shkrimesh po e bëjmë që të sqarohet se ideja e krijimit të Komitetit të Shpëtimit për shumë nga anëtarët, lidhej vetëm me kërkimin e parave. Por skenarët i shkruanin të tjerët dhe prandaj duke e filluar po botijmë sot, emrat e anëtarëve të Komitetit të Shpëtimit Publik të Vlorës, të cilët morën besimin e turmës se jo vetëm do t'i kërkonin paratë, por dhe do t'i kthenin dhe do t'i gjenin.
    Tani Komiteti nuk mund ta vazhdojë lojën dhe mashtrimin duke u ndarë në dy shoqata. Por do të bëjë mirë, pas botimit të emrave sot t'i dërgojnë gazetës arsyet pse nuk i gjetën paratë, pse u shndërruan në ushtarë politikë dhe pse nuk i kërkojnë paratë sot?

    Redaksia

    Lista e tyre është kjo, pa përmendur ndarjen në komisione, brenda Komitetit:

    Abert Shyti (kryetar), Syrja Sherifi, Dilaver Laluci, Luiza Hoxha, Edmond Tahiraj, Eqerem Osmani, Çlirim Hoxha, Luftar Petoshati, Azem Lamaj, Thoma Vasili, Sefer Jonuzi, Neshat Tozaj, Bashkim Çaushi, Avdyl Canaj, Dashamir Betja, Edmond Shenedjela, Shpëtim Murati, Shpëtim Bani, Muhamet Gabaj, Dallëndyshe Ganaj, Vjollca Seriani, Burbuqe Gjoleka, Albert Gjahtari, Gjergji Muço, Medin Xhelili, Pelivan Duka, Dhimua, Petraqi.
    5)-Bujar Hodaj, komunist. Është nga Karbunari. Ka bërë thirrje që të sabotohet në naftë ku punon: Të pajisemi me armë dhe në mos keni ja rrëmbeni atij qeni. 6)-Mynyr Gjata, i shoqatës Vullnetarët e Enverit , punëtor në stacion të ujit. Ka bërë thirrje për të rrëmbyer armët. 7)-Mitat Maçi, enverist. Ka qenë në lidhje me shoqatën vllahe, me protagonistë grekë antikombëtare. Ai do të përgjigjet nesër për këtë propagandë antikushtetuese. 9)-Rrapo Shabani, enverist. 10)-Pëllumb Azizi, komunist. Makinën e tij e ka vënë në dispozicion të partisë, veprimeve antiligjore. 11)-Bedo Dulemati, enverist. Armeni
    1)-Eduart Avduli komunist, komandant skuadre. 2)-Kreshnik Nuredini, komunist. Treblovë

    1)-Lefter Xhafa, komandant skuadre. 2)-Mane Sinani 3)-Bujar Dauti 4)-Kasem Cenaj 5)-Përparim Danaj 6)-Tajar Xhafa

    Komuna Noveselë

    1) Arqile Hila, enverist në Vullnetarët e Enverit 2)-Jani Hoxha 3)-Thoma Petani 4)-Koçi Petani 5)-Sami Gjika

    Komuna e Vlahinës

    1)-Lefter Agaj, enverist, komandant skuadre. Ish-oficer sigurimi. 2)-Luan Sula, enverist themelues i Vullnetarëve të Enverit. Ka bërë thirrje për sabotime në naftë. Është në udhëheqje të PS-së në rreth. Koordinimin e veprimeve për sabotime, sipas mentalitetit komunist e bënte me Kujtim Sulçen, sot drejtor i naftës.

    Komuna e Bratit

    1)-Viko Arshiaj, enverist. Baza e skuadrës. Vikua është miku i hershëm i Sigurimit të Shtetit që nga 1958. Bashkë me djemtë e tij, të dy të dënuar2 herë në Itali, është bërë baza e komunizmit në krahinë. Gjatë pranverës 1997, djemtë e tij kanë kryer veprime terroriste mbi policinë, siç ka qënë rasti që tentuan të vrasin oficerin e policisë S.M. 2)-Hamit Arshiaj, komunist dhe sponsor kryesor i Partisë Komuniste. 3)-Flamur Arshiaj, enverist, kontigjent i policisë kriminale. 4)-Abedin Birçe komunist. 5)-Naze Kongjini enverist, mësues. Gjatë trazirave mbante fjalime, këndonte e recitonte rapsodi me fjalë banale, që do e kishin zili edhe rrugaçët. Ai shante me këto fjalë, drejtusit e shtetit shqiptar.

    Komuna Kotë

    1)-Bexhet Rrapi, enverist bazë dhe komandant skuadre. Si përfaqësues i PS-së në komisionet e votimit ka firmosur tre deklarata që votimet janë bërë konform ligjit, të cilat do t'i botojmë më vonë. 2)-Sulçe Sulçaj, komunist primitiv. Mësues dhe mik i vjetër i Sigurimit të Shtetit. Kota dridhej nga Sulçja dhe Kalem Kalemi. 3)-Fjodor Binaj, enverist. Ka ndërmarrë veprime të dhunshme kundër kundërshtarëve politikë. Është ndaluar nga policia. 4)-Llambro Hyso, enverist. Themelues i Vullnetarët e Enverit 5)-Ali Bajrami komunist 6)-Razi Mara, enverist. 7)-Hamdi Mara, enverist. 8)-Rrapo Aliraj, enverist nga Lapardhaja, komandant skuadre.

    Komuna Dukat

    1)-Hasan Kalaj, enverist, komandant skuadre. 2)-Sino Konomi, enverist, themelues i shoqatës Vullnetarët e Enverit. 3)-Përparim Dule, enverist. 4)-Esat Dule, enverist. 5)-Hasho Çela, enverist. 6)-Muharrem Jazo, enverist.

    Komuna e Vranishtit

    1)-Abaz memushi, komunist nga Bolena. 2)-Nuri Memaj, komunist nga Bolena. 3)-Qatip Veshi, komunist nga Bolena, mik i vjetër i Sigurimit të Shtetit. Kontrabandist dhe propagandues i enverizmit. 4)-Artan Bega, komunist nga Bolena. 6)-Vangjel Bega, komunist nga Bolena. 7)-Adil Leshaj, komunist nga Bolena. 8)-Kristaq Habibi, enverist nga Tërbaçi komandant skuadre. 9)-Përparim Hodo, enverist nga Tërbaçi, komandant skuadre. 10)-Syrja Hodo, enverist nga Tërbaçi, komandant skuadre, 11)-Agron Meta, enverist nga Vranishti, komandant skuadre.
    Komuna Llakatund
    1)-Xhevdet Suli, komunist baza dhe komandant skuadre. 2)-Nuri Meçani, komunist baza dhe komandant skuadre. 3)-Ardian Meçani, komunist baza dhe komandant skuadre. 4)-Bujken Meçani, enverist anëtar i Vullnetarëve të Enverit. 6)-Edmond Hoxha, enverist. 7)-Birçe Aliaj, komunist

    Komuna e Himarës Kudhësi

    1)-Irakli Jovani, komandant skuadre 2)-Filip Kafuci , përgatitur në Institutin Vorioepiriot në Janinë. 3)-Niko Jovani, komunist. 4)-Miço Marku, komunist 5) Filip Memi, komunist. Qeparoi
    1)-Leonidha Guma, komandant skuadre. 2)-Vasil Gjikondi 3)-Zaho Hyso 4)-Leonidha Pali

    Pilur

    1)-Kole Kolagji, komandant skuadre. 2)-Vasil Koka.

    Himarë

    1)-Napolon Rrapo, komandant skuadre, në kryesi të Omonia -s 2)-Vangjel Kokaveshi, kushëri i dytë i Kokaveshit. Thuhet se është ai që vrau oficerin dhe ushtarët shqiptarë në Peshkopi, Gjirokastër më 199. Ka kryer kurse në Athinë dhe Janinë, akuzohet për vepra antikushtetuese. Është në kryesi të Omonia-s.

    Vuno

    1)-Thanas Dede, komandant skuadre. Në këtë fshat porositë dhe lidhjet nga Tirana dhënë direkt nga Sofo Lazri, i cili edhe fshehtas ka shkuar në Greqi, dhe ka dhënë porosi të vazhdueshme që çdo njeri të ketë një armë në shtëpi se do të vijë koha që t'i duhen.

    Komuna Sevaster

    Kjo është komunë demokratike dhe skuadër ka pasur vetëm në fshatin komunist Shkozë. 1)-Çuman Murati, enverist, komandant skuadre. Mbledhjet e partisë i bënte në hangar të duhanit. 2)-Hektor Laze, komunist. 3)-Sotir Mema komunist.

    Komuna Qendër

    Drashovica

    Vladimir Zanaj, enverist komandant skuadre. Është personi që ka djegur bashkinë dhe këshillin e Rrethit, person në kërkim nga policia. Kur i vdiq babai Idau më 1996 i shpinte çdo ditë tek varri gazetën Zëri i Popullit. Idau ka qënë tmerri i fshatit, për spiunlliqe. Sot Vladimiri u bë police dhe shef kuadri, ai hodhi në udhë 200 policë dhe 47 oficerë pa ia bërë syri terr. Është përgjegjës për shumë vrasje në Vlorë. 2)-Alfred Zanaj ish polic, natën shkruante parulla e shpërndante trakte që populli të ngrihej në luftë. Është vëllai i Vladimirit. 3)-Ferit Zanaj, kushëriri i parë i Vladimirit. 4)-Pajtim Biçaku, mik i vjetër i Sigurimit të Shtetit bashkë me të jatin Idaiun. 5)-Pëllumb Bylybashi, enverist. 6)-Fejzi Metaj, enverist. 7)-Pëllumb Tare, komunist. 8)-Engjëllush mema. 9)-Sinan Gozhupa.

    Vodice

    1)-Nexhip Katia, enverist, komandant skuadre. Anëtar i Vullnëtarëve të Enverit. 2)-Rexhep Hashaj 3)-Faik Hashaj
    Peshkëpi
    1)-Haki Hoxha, enverist, baza dhe komandant skuadre. Ish kryetar kooperative .2)-Astrit Gjika, enverist. 3)-Bajram Gjoka, enverist.
    Ja pra këto ishin, guerilet komuniste, skuadrat e shpëtimit ose të ndërhyrjes së shpejtë, që përgatiteshin të merrnin pushtetin me anë të kryengritjes së armatosur që në mars-prill 1996.
    Ata janë shumë më tepër, por ne paraqitëm ata më tipikët dhe më të rrezikshmit, duke ruajtur gjithmonë edhe sekretin shtetëror, pasi shumë fakte e prova i ruajnë për tja paraqitur drejtësisë në kohën e duhur.
    Ja pra pse Vlora e kish paralajmëruar revolucionin:
    pse ajo që ndodhi nuk ishte as e re dhe as e pa pritur, formimi i Komitetit të Shpëtimit të Mbrojtjes ishin struktura të para përgatitura dhe bënë atë që bënë, dogjën, shkretuan dhe vranë bijtë më të mirë të Vlorës.
    Mbas ardhjes në fuqi, sulmuan ashpër dhe pa mëshirë armikun e klasës duke e flakur nga administrata shtetërore, nga policia, nga SHIK-u, nga të gjitha; shpallën haptazi luftën e klasave.
    Formuan degën e Punëve të Brendëshme dhe Komitetin e Partisë, pavarësisht se me emra të tjera, por janë po ata që ishin dje.
    Tashmë pas një viti, çdo njeri në Vlorë duhet të bëjë vetes disa pyetje të thjeshta:
    -Për se luftuam?
    -Me kë luftuam?
    -Çfarë fituam?
    -Çfarë ka ndryshuar për mirë në jetën tonë?
    -Thonë se policia dhe SHIK-u ishin të inkriminuar, por cilin kanë arrëstuar ose paditur në gjyq?
    Kujtoni për një moment alarmet që jepte Zan Çaushi me të kushëririn Fatos Ismaili dhe Agron Tozaj, Ngrihuni se po vijnë forcat e Berishës. Sot pas një viti a e kuptojnë vlonjatët se sa shumë dhe sa keq janë tallur prej sigurimit të Shtetit dhe Partisë Komuniste?
    Çdo njeri i thjeshtë, çdo vlonjat, çdo shqiptar sot duhet t'ia bëjë vetes këto pyetje të thjeshta, përgjigjet i ka dhënë koha, koha që vjen do të sqarojë më mirë.
    Sot në Vlorë, veç varreve të djemve të rinj, veç gërmadhave, veç pluhurit e shkretëtirës, gjë tjetër nuk mbeti. Në këto gërmadha as kukuvajka nuk ka ku të ligjërojë vdekjen, se strehë nuk ka mbetur në gjithë Vlorën e martirizuar dhe të shkretuar, vandalizmi i shekullit të 20-të, ish më i keq se invazionet e turmave barbare.
    Ja kjo është vepra e komunistave shqiptare, e guerileve komuniste, e Sigurimit të Shtetit.
    Ja pra se çdo të thotë të rrëmbesh armët.
    Labëri zgjohu!
    Vlorë, kujtoje të kaluarën 1992-1996 kur jetoje në paqe e qetësi!

    /vlora2[/IMG]
    Ndryshuar për herë të fundit nga CEZARND : 06-03-2010 më 16:42

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga CEZARND Lexo Postimin
    ,,,,,,mire thua turp u mbetet atyre qe morren armet....lexoje kete artikull te atyre diteve..

    po nuk je i qarte po te dergoje edhe te tjere ...ne vend te kerkoni falje puplike ,por te beni edhe fajtor.....

    s kishte njeri armiqesi me jugun ate deshet ta provokonit ju, luften jug veri dhe ja arritet deri dikiu,,.
    Sa te kete gjindje si ju Shqiperia , gjithmone drejt shkaterrimit ka per te shkuar ! Kush ju mesoi juve ne jete, se si ndertohet dhe si rrohet ne qytetrim ?

    Cfare t'i besh fatkeqesia jone , qe per shkakun se juve ju mungojne trute , shkaterruat me themel vendin, qe nga pyjet dhe deri tek vjedhja e financave, dhe na detyruat lame vendin tone dhe u nisem ne kurbet !

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Cdo problem varet nga kendveshtrimi i sejcilit individ, psh :
    Supozojme se ne mes te nje sheshi eshte vendosur nje bust dhe rreth tij jane shperndare 10 veta po ti pyesesh nje nga nje sejcili prej tyre do te tregoje ate qe ka pare nga kendveshtrimi ku ishte vendosur dhe do kembengule qe kjo eshte e verteta, duke injoruar kendveshtrimet e tjera. Por nese marrim edhe nje te 11 qe nuk e ka pare bustin pra qe nuk ka qene present por i merr ne pytje 10 individet dhe thith kendveshtrimet e tyre, arrin te ndertoje bustin edhe pa e pare, ne ate menyre qe te permbaje te 10 kendveshtrimet.

    Me kete shembull dua tju them se sejcili prej nesh ka kendveshtrimin e tij, mbi kete ngjarje qe e bazon ose mbi ate qe ka pare realisht ose mbi ate qe ka degjuar ose lexuar. Prandaj nje diskutim i tille do ishte pa buke, i lodhshem, me dhe fyerje midis njeri tjetrit.

    Prandaj po i bie shkurt meqense nuk kam qene ne 97 ne Shqiperi pra jam ai i 11.
    disa kendveshtrime qe cuan ne 97

    1- Zgjedhjet u vodhen dhe shum komisionere u rrahen ose u kercenuan nga njerez te pa identifikuar me dialekt verior.
    2-Nga qeveria u lejuan firmat piramidale te vjelin leket e njerzve, dhe me pas u mbyllen pa i sekuestruar asgje firmave, duke lene popullin me gisht ne goje.
    3-Qeveria hoqi te gjithe drejtuesit e vjeter, ne administraten shteterore , dhe i zevendesoj me te rinj , pothuajse te gjith nga veriu. Dmth atje ne vlore gati te gjith shikasit ishin nga veriu sikur skishte kemb labi atje per tu bere shikas. Prandaj keto drejtues dhe keto dikastere nuk u pane me si te shtetit dhe te popullit por si te besuarit e qeverise dhe te kryeminstrit Berisha.
    Enjejta gje u be me te gjith jugun, dhe kjo u pa si njefar uzurpimi ndershqiptar, pra i nje krahine mbi nje tjeter krahine, u pa si nje far nenvletesimi, dhe poshterimi qe i bente qeveria atij populli.
    4-Kjo pakenaqesi dhe kjo situate e krijuar u shfrytezua nga PS per te rrezuar qeverine dhe kerkuar zgjdhje te reja ne menyre qe te fitonin ata.
    5- Nga gjith kjo katraure ai qe u demtua me shum ishte populli, qe humbi jo vetem jeten bijeve te vet por edhe pasuri, pasiguri, dhe besimin tek shteti. Qe nga ajo kohe shteti ne Shqiperi eshte vetem nje figure simbolike sepse nuk funksionon si shtet por si nje matrapaz i madh me fatet e popullit dhe me pasurine e tij. Dhe matrapazet me te medhenj jane politikanet tane qe nga i pari deri tek i fundit qe ka marre teseren dje.

    Ky eshte pershkrimi qe beri individi i 11 qe nuk e kishte pare bustin por mblodhi kendveshtrimet e 10 te tjerve.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardajan : 06-03-2010 më 17:20

  8. #28
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anëtarësuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    eh o lab djali...

    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Ej o Malesor ....
    na meso dhe neve si i bihet me dore ...!

    Qenka qejf i madh me sa po duket ...?

    Nji here i thyet hundet , ngaqe nuk kishit tru , por kujdes se kur nga pesimi nuk meson , andej nga ne thone qe budallait per here te dyte nuk i hapet rruge , se e ben rruge pastaj ...!
    do te te kisha mesuar shume gjera por po ja le ne dore djemve te laberise te ti mesojne...do tja le ne dore arben malajt e gramoz ruqit , zabit brokes e zan qaushit etj etj ..ndoshta nuk jan djem puro te laberise keto qe permenda une por kan dekraruar se jan te tille...keto te mesojne ato gjera qe ti kerkon...bile te mesojne edhe shume gjera te tjera..te mesojne edhe se si te manipuluan dhe si manipulohesh ne duart e tyre dhe me ty dhe shume djem laberie nxoren geshtenjat nga zjarri...por nuk i nxoren keto geshtenja per ty jo...ty te perdoren si mashe dhe i nxoren per vehte....dhe sot ti shkon ne varreza me nje tufe lule ne dore kurse ata shkojne ne parlament me nje cante parash ne dore....e keqja eshte se vazhdojne akoma te te manipulojne ty dhe shume djem laberie....dhe shume djem shqiperie....prite kur te te therrasin edhe nje here te rrembesh armet pasi nje pjese kan mbete jasht pushtetit e jashte pushtetit nuk rrihet....nuk e di nese do vazhdoni ti bini gjoksit e ta beni grope edhe kur tju manipulojne perseri ....nuk po me vjen keq qe kaloi miu neper mustaqe por me vjen keq qe e beri rruge....
    Ndryshuar për herë të fundit nga _MALSORI_ : 06-03-2010 më 21:33

  9. #29
    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Cdo problem varet nga kendveshtrimi i sejcilit individ, psh :
    Supozojme se ne mes te nje sheshi eshte vendosur nje bust dhe rreth tij jane shperndare 10 veta po ti pyesesh nje nga nje sejcili prej tyre do te tregoje ate qe ka pare nga kendveshtrimi ku ishte vendosur dhe do kembengule qe kjo eshte e verteta, duke injoruar kendveshtrimet e tjera. Por nese marrim edhe nje te 11 qe nuk e ka pare bustin pra qe nuk ka qene present por i merr ne pytje 10 individet dhe thith kendveshtrimet e tyre, arrin te ndertoje bustin edhe pa e pare, ne ate menyre qe te permbaje te 10 kendveshtrimet.

    Me kete shembull dua tju them se sejcili prej nesh ka kendveshtrimin e tij, mbi kete ngjarje qe e bazon ose mbi ate qe ka pare realisht ose mbi ate qe ka degjuar ose lexuar. Prandaj nje diskutim i tille do ishte pa buke, i lodhshem, me dhe fyerje midis njeri tjetrit.

    Prandaj po i bie shkurt meqense nuk kam qene ne 97 ne Shqiperi pra jam ai i 11.
    disa kendveshtrime qe cuan ne 97

    1- Zgjedhjet u vodhen dhe shum komisionere u rrahen ose u kercenuan nga njerez te pa identifikuar me dialekt verior.
    2-Nga qeveria u lejuan firmat piramidale te vjelin leket e njerzve, dhe me pas u mbyllen pa i sekuestruar asgje firmave, duke lene popullin me gisht ne goje.
    3-Qeveria hoqi te gjithe drejtuesit e vjeter, ne administraten shteterore , dhe i zevendesoj me te rinj , pothuajse te gjith nga veriu. Dmth atje ne vlore gati te gjith shikasit ishin nga veriu sikur skishte kemb labi atje per tu bere shikas. Prandaj keto drejtues dhe keto dikastere nuk u pane me si te shtetit dhe te popullit por si te besuarit e qeverise dhe te kryeminstrit Berisha.
    Enjejta gje u be me te gjith jugun, dhe kjo u pa si njefar uzurpimi ndershqiptar, pra i nje krahine mbi nje tjeter krahine, u pa si nje far nenvletesimi, dhe poshterimi qe i bente qeveria atij populli.
    4-Kjo pakenaqesi dhe kjo situate e krijuar u shfrytezua nga PS per te rrezuar qeverine dhe kerkuar zgjdhje te reja ne menyre qe te fitonin ata.
    5- Nga gjith kjo katraure ai qe u demtua me shum ishte populli, qe humbi jo vetem jeten bijeve te vet por edhe pasuri, pasiguri, dhe besimin tek shteti. Qe nga ajo kohe shteti ne Shqiperi eshte vetem nje figure simbolike sepse nuk funksionon si shtet por si nje matrapaz i madh me fatet e popullit dhe me pasurine e tij. Dhe matrapazet me te medhenj jane politikanet tane qe nga i pari deri tek i fundit qe ka marre teseren dje.

    Ky eshte pershkrimi qe beri individi i 11 qe nuk e kishte pare bustin por mblodhi kendveshtrimet e 10 te tjerve.
    ....ai veriori qe zuri nje pune ne shik u ra shume ne sy,kurse ai flamuri grek dhe ajo harta e verio-epirit nuk u beri pershtypje,,
    dhe nuk eshte aq e thjeshte puna ,si aja e labidarit qe e shikojne 10 veta
    ata administratoret nuk u rane ne sy se ishin te gjithe nga jugu
    .....dhe kjo ishte nje nga arsyet qe u formua batalioni LABERIA
    Verioret per 50 vjete nuk masakruan asnje nga ish sigurimsar e shtetit qe shumica ishin me dialekt jugor
    ,,,,,jugoret te gjithe qe kan punuar per ate sistem ne veri jan rrespektuar dhe jane trajtuar si shqiptar si vellezer dhe nuk eshte masakruar sic i masakruat ju djemte e shikut
    ,brigadat partizane shumica nga jugu kane bere terror ne veri ,asnje nuk eshte masakruar sic bete ju
    bota na njehe per shqiptar dhe se ne ndryshe nga kombet e tjera gjeja qe na dallon eshte se ne kemi pasur bese dhe zakon,ju keto si njohet ne 97
    sido qe te ishte nuk pihet gjak nga gjaku i vellai sic u be ne 97
    ishte me mire nje verior i vdekur se sa nje grek me flamur


    Batalioni Laberia

    Kështu iu vu emri këtij batalioni për Jugun. Këtë ditar e kemi mbajtur gjatë kohës dhjetor 1996 deri në maj 1997 si gazetar ushtarak. Ky ditar është shumë i saktë, në të disponohen dokumenta shumë të sakta dhe iseda të inçizuara nëpër kasetat tona që ne i kemi marrë gjatë kësaj kohe. Kasetat janë në dy kopje, një kopje i mbajmë ne si gazetar dhe një kopje i disponojnë shokët kryesorë të batalionit.
    Unë që po shkruaj jam oficer ushrie, jam marrë me propogandën ushtarake ku dhe kam shkruar shumë shkrime për ushtrinë dhe për literaturën ushtarake. Ftesën mua ma bën një miku im nga fisi Brokaj ku më sqaroi se ishte krijuar një shtab dhe më tha që ti do të punosh si gazetar me që e ke këtë profesion. Më në fund unë pranova këtë detyrë. Por unë e pësova të keqen kur m'u vra djali, kur humba dhe kunatin me gjithë gruan e fëminë e tyre. Dhe unë pranoj që jam fajtor ndaj popullit shqiptar.
    Ja disa të dhëna nga ditar i batalionit për organizim dhe veprimtarinë e batalionit të parë sulmues Labëria.
    Në datën 12 dhjetor 1996 ne jemi mbledhur për herë të parë në selinë e partisë Socialiste Vlorë në orën 17 mbasdite, ku në këtë mbledhje kishin ardhur të gjithë ata që ishin njoftuar. Në mbledhje u bë edhe apeli dhe mungonte vetëm përfaqësuesi i Gjirokastrës. Mbledhja vazhdoi me përbërjen e shtabit në të gjitha strukturat ushtarake dhe me propozimin, vendet dhe detyrat e gjithsecilit nga ne. Për komandant batalioni u propozua shoku Zabit Broka, shef shtabi, shoku Neritan Ceka, shef sigurimi shoku Namik Dokle, komisar shoku Skënder Gjinushi, sekretar Eduard Alushi, komandant aviacioni shoku Perikli Teta. Për komandant marine u thirr një ish oficer i lartë, por ai nuk pranoi dhe u largua. Dhe në vend të tij për komandant marine u vendos shoku Albert Shyti, ndërsa unë për propagandën dhe gazetar batalioni.
    Mbas këtij organizimi u vendos edhe organizimi i kompanive dhe u ndanë në katër kompani. Kompanie a parë në Vlorë, e dyta në Tepelenë, e treta në Gjirokastër dhe e katërta në Sarandë. komandant i komapnisë së parë u vendos shoku Zan Çaushi, i kompanisë së dytë shoku Gjolek Malaj, në të tretën shoku Imami dhe në të katërtën shoku Koçiraj. Po kështu u bë edhe struktura për çdo kompani. Të gjithë shokët që u caktuan nëpër detyra e pranuan me kënaqësinë më të madhe. Pasi u diskutua shumë gjërë problemi kryesor ishte grumbullimi i ushtarëve të batalionit. Në këtë pikë o hodhën shumë mendime dhe më në fund u gjend zgjidhja me mendimin e shokëve Z. Broka, N. Ceka dhe P. Teta për të thirrur shokun Fitim Gërxhalliu, drejtor i financës Gjallica në Vlorë dhe për të punuar me shokun Fitim, shoku Skënder Gjinushi propozoi që të caktohet P. Teta meqë edhe Fitimi kishte qenë oficer me Tetën dhë si financier u caktua A. Malaj. Dhe kështu u vendos.
    Në datën 20 dhjetor 1996, në mbledhjen e shtabit të batalionit erdhi edhe shoku F. Gërxhalliu. Në mbledhje u bënë pyetje dhe ai pranoi që së bashku me ne të ndihmonte batalionin nga ana financiare për të paguar oficerët dhe ushtarët. Kjo gjë iu komunikua Gërxhalliut që ai të ndalonte dhënien e kapitalit kreditorëve të tij. Ky vendim u pranua dhe nga Gërxhalliu dhe vendimi hyri në fuqi menjëherë.
    Në datën 13 janar 1997, ora 15.00 u mblodh përsëri shtabi i batalionit për të raportuar se si ishte gjendja për grmbullimin e ushtarëve. në mbledhje raportuan komandantët e kompanive se sa ushtarë kishin grumbulluar.
    Në Vlorë 67, në Tepelenë 52, në Gjirokastër 38, në Sarandë 41 ushtarë. Në këtë mbledhje u mor dhe një vendim që pas datës 20 janar Fitim Gërxhalliu të pezullonte dhe dhënien e interesave për kreditorët dhe të shtynte gjoja fillimin e dhënies dita ditës, derisa në 5 shkurt, ku të jepte dhe falimentimin e firmës, që më 6 shkurt të fillonte demonstrata e popullit të Vlorës, për të cilën u bë dhe organizimi në këtë qytet.
    Në lagjen Skelë organizator ishte Eduard Allushi dhe Zini Taqe dhe në Vlorë Skënder Fera dhe shtabi i batalionit që të grumbulloheshin para filialit të Gjallicës dhe të niseshin në drejtim të Bashkisë së qytetit me parullën Duam paret tona deri në shkatërrim të saj (bashkisë) dhe kështu u bë.
    Dhe ky organizim nga shokët e Shtabit të batalionit dha rezultat të mirë, që kompania e Zan Çaushit ia arriti në një kohë të shkurtër. Rreth 93 ushtarë, ku u organizuan dhe oficerë të liruar, kështu që u rrit edhe numri në të gjitha kompanitë e batalionit të Jugut.
    Në datën 8 shkurt 1997 jemi mbledhur si shtab në mesnatë në selinë e PS-së në Vlorë. Në mbledhje u bë analiza e batalionit, se sa ishin realizuar detyrat e caktuara. Pas raportit të çdo oficeri doli se rezultatet ishin shumë të mira. Po në këtë mbledhje u propozua nga Skënder Gjinushi dhe Namik Dokle që të forcohej akoma më shumë organizimi, të acaroheshin akoma më shumë demonstruesit.
    Të ushqehej urrejtja më e egër ndaj Sali Berishës dhe Aleksandër Meksit, në mos po do të duhej të asgjësohej ndonjë nga demonstruesit. U propozua nga drejtues të rëndësishëm që të qëllohesh me një snajper nga lart poshtë, me qëllim që të mos bëhet dëm shumë në demonstruesit dhe arma është siguruar. Duhet të caktojmë edhe vendin ku do të qëllojmë, duhet të jetë vend i hapur dhe u vendos te sheshi i Xhamisë. Dhe kjo detyrë iu caktuar A. Shytit, Z. Çaushit dhe iu la gjithashtu detyrë të caktohej edhe pallati nga do të qëllohej dhe u zgjodh ai me numër 1174. Pasi u vendosën të gjitha u la që në datën 10 shkurt 1997 të asgjësohej një nga demonstruesit dhe në mënyrë të veçantë të ishte demokrat që të krijoheshin shqetësime në të dy krahët dhe për këtë qëllim u vu në shenjestë Artur Rustemi.
    Dhe kështu acarimi u ndez edhe më shumë deri në përleshje me policinë dhe ushtrinë. Pas varrimit të Artur Rustemit, pasdite demonstruesit u mbodhën te Sheshi i Flamurit ku ishim edhe ne si batalion dhe shoku Skënder Gjinushi ka hedhur parrullën Odjem rrëmbeni pushkët, ja vdekje, ja liri , për të rrëzuar oushtetin berishian. Ne jemi mbledhur në shtëpinë e Eduard Allushit ku u komunikua edhe urdhëri ushtarak i Shtabit Qendror që mbahesh shumë sekret. Na e tha Komandanti i batalionit së bashku me shefin e Shtabit, pasi ne kishim korrur fitore deri tani.
    Batalionin e pret një detyrë me shumë rëndësi dhe kjo detyrë është e realizueshme. Kjo detyrë është hapja e depove ushtarake.
    Ne heshtëm të gjithë dhe shikonim njeri-tjetrin në sy se na dukesh e pabesueshme, por në këtë kohë ndërhynë N. Dokle, S. Gjinushi: Mos u duket çudi se janë marrë të gjitha masat për të cilat është biseduar dhe me oficerët e disa reparteve që janë të Shtabit tonë, të idealit tonë, ku dhe janë caktuar në shërbim shokët tanë. Meqënëse u bë dhe instruktazhi se si do të veprohet. Duke marrë dhe disa fëmijë për t'i vënë përpara që ushtarët të mos qëllojnë dhe kështu kur shkuan atje me gruan pamë disa nga shokët tanë, oficerët L.M., B.H. etj që ishin në dijeni. Mbasi u hapën depot dhe umor armatimi e municioni batalioni u forcua ushtarakisht, situata u muar nën kontroll nga ana e jonë. Gjendja e shtetit berishian u rëndua shumë. u përdorën të gjitha mënyrat, si dhe strategjia ushtarake për urrejtje sa më të madhe në popull. Deri në nisjen e urdhërit luftarak nga komandanti Aviacionit, shoku Perikli Teta për ngritjen e dy avionëve luftarakë drejt jugut dhe uljen e tyre në një nga aerodromët e Italisë, ata u ngritën jashtë rradhe.
    Dhe harta që u tregua në ekran të televizionit shqiptar, këtë hartë e disponojme edhe ne, jo vetëm kaq, por kemi edhe hartën për veprime ushtarake të tjera. Si fillim ishte ura e Mifolit që ruhej nga një togë ushtarësh të Kompanisë I. Një ditë u njoftuam nga qendra se në Vlorë do të vinte Sali Berisha, prandaj u dha urdhëri që ura e Mifolit të forcohej nga të dyja anët. Me një togë tjetër ura të minohet nga një togë tjetër nga të dyja anët, pra në hyrje e në dalje me mina elektrike, që kur të hynte Sali Berisha me makinat e tij ura të hidhej në erë dhe kështu të arrihej asgjesimi.
    Por të dhënat nuk ishin të sakta, Sali Berisha kishte shkuar në Shkodër, ura qëndroi e minuar për shtatë ditë dhe ruhej deri në një urdhër të dytë. Ajo u çminua, por vazhdonte të ruhej nga ushtarakë që ishin gjithnjë në gadishmëri. Po kështu u veprua edhe në Tepelenë, në disa kodra të larta në Tepelenë duhet të instaloheshin armatim i rëndë, municion dhe radio lidhëse. po kështu dhe në Gjirokastër, Sarandë. Më vonë u bë edhe organizimi i oficerëve të liruar dhe ata të sigurimit të regjimit komunist dhe deri tek tragjedia e Otrantos, ku u mbytën shumë shqiptarë. keto barbëri dhe disa të tjera po me rëndësi deri në ditën e zgjedhjeve do të shkruajmë në numrin tjetër.
    Kush të dojë nga këta shokët e mi të bëjnë replikë, unë mund të vij në Vlorë dhe vetë ai t'i dëgjojë të inçizuar nga kasetat në qoftëse nuk i kanë vetë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga CEZARND : 06-03-2010 më 23:56

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Ne rradhe te pare mos i ngaterro gjerat qe ne fillim duke mu drejtuar me ju sepse une nuk fola per mendimin tim personal mbi 97 se e kam thene ne nje teme qe ndodhet ketu ne forum per kete problem dhe nuk me pelqen ti preseris gjerat , biles do ti bej kerkese moderatorit qe ta bashkangjise kete teme me ate te 97. Une mblodha kendveshtrimet e te tjerve dhe i paraqita per te dhene nje ide te pergjithshme mbi ate qe ndodhi dhe pse ndodhi ne 97.

    ai veriori qe zuri nje pune ne shik u ra shume ne sy,kurse ai flamuri grek dhe ajo harta e verio-epirit nuk u beri pershtypje,,
    Mos u merzit se edhe ata shum shpejt do ta marrin pergjigjen dhe jo vetem nga jugoret por nga gjith Shqiptaret.

    Verioret per 50 vjete nuk masakruan asnje nga ish sigurimsar e shtetit qe shumica ishin me dialekt jugor
    Sigurimsat e shtetit te diktatures e benin ate pune per te mbrojtur nje ideollogji te caktuar qe ishte ajo komuniste, kurse shikasit e pas diktatures mbronin dicka tjeter qe nuk kishte lidhje as me popullin e as me shtetin, ajo dicka kishte lidhje me nje sistem te ri diktature qe po instalohej duke filluar me vjedhjen e votimeve dhe rahjen e kundershtareve nga njerzit e shikut te veshur civila. Te njejten gje beri edhe Enveri ne vitet 40 me kundershtaret e tij . Dhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe kur po drejtoheshim dhe drejtohemi nga nje ish komunist i devotshem dhe karierist Partie kjo vlen edhe per Nanon. Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.
    ,,,,,jugoret te gjithe qe kan punuar per ate sistem ne veri jan rrespektuar dhe jane trajtuar si shqiptar si vellezer dhe nuk eshte masakruar sic i masakruat ju djemte e shikut.
    Une personalisht nuk pajtohem dhe i denoj ato krime, te cilat jane bere pikerisht nga njerez te ish sistemit komunist sic ishte ajo liria Hoxha e te tjere. Dhe jau thash edhe me lart qe une nuk kam qene ne Shqiperi ne ate vit prandaj mos mu drejto mua me (JU i masakruat) sepse po me fajson pa u menduar aspak.
    Per kete pike te jam pergjigjur njeher tek pika 5 e postimit tim ku thuhet :

    dardajan 5- Nga gjith kjo katraure ai qe u demtua me shum ishte populli, qe humbi jo vetem jeten bijeve te vet por edhe pasuri, pasiguri, dhe besimin tek shteti. Qe nga ajo kohe shteti ne Shqiperi eshte vetem nje figure simbolike sepse nuk funksionon si shtet por si nje matrapaz i madh me fatet e popullit dhe me pasurine e tij. Dhe matrapazet me te medhenj jane politikanet tane qe nga i pari deri tek i fundit qe ka marre teseren dje.

  11. #31
    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Ne rradhe te pare mos i ngaterro gjerat qe ne fillim duke mu drejtuar me ju sepse une nuk fola per mendimin tim personal mbi 97 se e kam thene ne nje teme qe ndodhet ketu ne forum per kete problem dhe nuk me pelqen ti preseris gjerat , biles do ti bej kerkese moderatorit qe ta bashkangjise kete teme me ate te 97. Une mblodha kendveshtrimet e te tjerve dhe i paraqita per te dhene nje ide te pergjithshme mbi ate qe ndodhi dhe pse ndodhi ne 97.



    Mos u merzit se edhe ata shum shpejt do ta marrin pergjigjen dhe jo vetem nga jugoret por nga gjith Shqiptaret.



    Sigurimsat e shtetit te diktatures e benin ate pune per te mbrojtur nje ideollogji te caktuar qe ishte ajo komuniste, kurse shikasit e pas diktatures mbronin dicka tjeter qe nuk kishte lidhje as me popullin e as me shtetin, ajo dicka kishte lidhje me nje sistem te ri diktature qe po instalohej duke filluar me vjedhjen e votimeve dhe rahjen e kundershtareve nga njerzit e shikut te veshur civila. Te njejten gje beri edhe Enveri ne vitet 40 me kundershtaret e tij . Dhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe kur po drejtoheshim dhe drejtohemi nga nje ish komunist i devotshem dhe karierist Partie kjo vlen edhe per Nanon. Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.

    Une personalisht nuk pajtohem dhe i denoj ato krime, te cilat jane bere pikerisht nga njerez te ish sistemit komunist sic ishte ajo liria Hoxha e te tjere. Dhe jau thash edhe me lart qe une nuk kam qene ne Shqiperi ne ate vit prandaj mos mu drejto mua me (JU i masakruat) sepse po me fajson pa u menduar aspak.
    Per kete pike te jam pergjigjur njeher tek pika 5 e postimit tim ku thuhet :


    ...ok kerkoje falje .......

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga William Wallace Lexo Postimin
    Po ti mer pse kopjo bejte tironase?
    Ai qe e ka qit ket bejte ka vdek ne 77en. Ene dihet se nga ishin katnaret qe vijshin me leje te Dulles n'Tiron ne ate kohe. Kon qen bashkefshataret tuj. Ja ke fut vetes meifjal
    Cere thu tina merr , qe nuk di si me ta vu emrin ! Tirana ne 77 kishte 250.000 mije banore , ndersa Tirana ne 1944 kishte 12.000 banore ! Tani me ate mendjen tate ajnshtajniane , ma bo nji cik llogarine se kush ishte jabanxhiu m' Tiron, dhe shikohu nji her nga mbrapa se mos e ke vet mrena ! Ne 77-ten ne Tirane nuk ka pas ndertime qerpici si ne Adana te Turqise !
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 12-03-2010 më 13:14

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga _MALSORI_ Lexo Postimin
    ma more ne kthese shoku ..skam cte shtoj tjeter...shkodrani para shume kohesh pati thene '' po ta hedhesh grepin ne Bune , kap nje ngjale , po ta hedhesh grepin ne tirane , kap nje lab apo nje lal....
    Prandaj Tirana ishte qyteti me i paster dhe me ekologjik ne Europe ! E mbani mend besoj kur Tirana dhe qendra e saj u kthyen ne hale te madhe dhe qender e shurres dhe e felliqesirave ! Eshte mire mos ta harroni !

  14. #34
    Tironc Maska e William Wallace
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Vendndodhja
    Me shpirt n'Tiron, me trup larg....
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Cere thu tina merr , qe nuk di si me ta vu emrin ! Tirana ne 77 kishte 250.000 mije banore , ndersa Tirana ne 1944 kishte 12.000 banore ! Tani me ate mendjen tate ajnshtajniane , ma bo nji cik llogarine se kush ishte jabanxhiu m' Tiron, dhe shikohu nji her nga mbrapa se mos e ke vet mrena ! Ne 77-ten ne Tirane nuk ka pas ndertime qerpici si ne Adana te Turqise !
    Ti qeke tamom si personazhi i bejtes, do me na dhon men. Jabonxhit ishim ne 7 brez aty, jo juve qe erdhet me buke e qep me vete.
    Bejta o e Sefer Dajes, qe ka vdek ne vitin 1977. Tashi, ne ato vite tropojnt e kuksjont nuk kishin ardhe n'Tiron. Sefer Daja urrente kamunistat qe e bon me vdek urie. Dihet nga kon qen.

    Origjinalja

    Hone pri deti na paske ardhe
    midis Tirones ke zon ven
    kaptinen ma paske si **** dardh
    do me na dhon ene men

    Nje ene nji tjeter nga Sefer Daja

    Jom tuj mendu kahone
    Po s’po dij fijen ku ta kap
    Ju thoni qe ini prej Tirone
    Po demete qekeni lab

    Po kte per çin e ka pas?

    Ene maj gojen kur flet me mu, se nuk permenda by...

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga William Wallace Lexo Postimin
    Ti qeke tamom si personazhi i bejtes, do me na dhon men. Jabonxhit ishim ne 7 brez aty, jo juve qe erdhet me buke e qep me vete.
    Bejta o e Sefer Dajes, qe ka vdek ne vitin 1977. Tashi, ne ato vite tropojnt e kuksjont nuk kishin ardhe n'Tiron. Sefer Daja urrente kamunistat qe e bon me vdek urie. Dihet nga kon qen.

    Origjinalja

    Hone pri deti na paske ardhe
    midis Tirones ke zon ven
    kaptinen ma paske si **** dardh
    do me na dhon ene men

    Nje ene nji tjeter nga Sefer Daja

    Jom tuj mendu kahone
    Po s’po dij fijen ku ta kap
    Ju thoni qe ini prej Tirone
    Po demete qekeni lab

    Po kte per çin e ka pas?

    Ene maj gojen kur flet me mu, se nuk permenda by...
    Historia ma men vetem tre grupe komunistash , nji ne Shkoder , nji ne Korce dhe nji ne Tirane . Ne laberi nuk mban mend ndonji ... Keshtu qe lexo dhe meso edhe ndonjihere se nuk te ben dem , ta rrumbullakos koken dhe nuk ta len si dardhe . Ta bon koken shqiptare te rrumbullaket dhe nuk ta len si dardhe si turceli !


    Asnji jugor nuk thot jam nga Tirana , por jam nga .... vendi im dhe kam le ne Tirane , dhe flet per Tiranen ku shtepite e qerpicit i zuri hija e pallateve dhe uzinave dhe universiteteve qe ata lebrit i ndertuan per te gjithe vendin ! Lebrit nuk e kane zakon me u mburr si qerpiçaxhinj e baltaxhinj , ate lloj Tirone ta kan fal ty !

    Prandaj Tirana ishte qyteti me i paster dhe me ekologjik ne Europe ! E mban mend besoj kohen se kur Tirana dhe qendra e saj u kthyen ne hale te madhe dhe qender e shurres dhe e felliqesirave ! Eshte mire mos ta harroni zotnia juj!

    A mure vesh tina ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga bamatat : 12-03-2010 më 18:47

  16. #36
    Tironc Maska e William Wallace
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Vendndodhja
    Me shpirt n'Tiron, me trup larg....
    Postime
    20
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Historia ma men vetem tre grupe komunistash , nji ne Shkoder , nji ne Korce dhe nji ne Tirane . Ne laberi nuk mban mend ndonji ... Keshtu qe lexo dhe meso edhe ndonjihere se nuk te ben dem , ta rrumbullakos koken dhe nuk ta len si dardhe . Ta bon koken shqiptare te rrumbullaket dhe nuk ta len si dardhe si turceli !


    Asnji jugor nuk thot jam nga Tirana , por jam nga .... vendi im dhe kam le ne Tirane , por flet per Tiranen ku shtepite e qerpicit i zuri hija e pallateve dhe uzinave dhe universiteteve qe ata lebrit i ndertuan per te gjithe vendin !

    Prandaj Tirana ishte qyteti me i paster dhe me ekologjik ne Europe ! E mbani mend besoj kur Tirana dhe qendra e saj u kthyen ne hale te madhe dhe qender e shurres dhe e felliqesirave ! Eshte mire mos ta harroni zotnia juj!

    A mure vesh tina ?
    Po, pastaj Enveri i likudoi te gjithe ene ngelen ata te tijet, se grupet ishin kamunista por jo Enverista katila.
    Asnji jugor nuk thote jom tironas? Se di. Ne kohen e Seferit po me sa duket. Nga Varri Bajramit . Si ti qe na kopjo bejte tironase ne duke qen jabonxhi per vete tallesh me jabonxhit e tjere.
    Ndertut pallate gri te shemtume turpi i zotit. Qyteti me ekologjik ahahaha.... po nuk kishte makina ne kohen e Dulles tuaj.
    Qender e shurres nuk u bo prej tironasve po prej ju katnarve qe iu versulet prap Tirones her me Salen her me Meten e Tosin

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-11-2009
    Postime
    160
    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Cdo problem varet nga kendveshtrimi i sejcilit individ, psh :
    Supozojme se ne mes te nje sheshi eshte vendosur nje bust dhe rreth tij jane shperndare 10 veta po ti pyesesh nje nga nje sejcili prej tyre do te tregoje ate qe ka pare nga kendveshtrimi ku ishte vendosur dhe do kembengule qe kjo eshte e verteta, duke injoruar kendveshtrimet e tjera. Por nese marrim edhe nje te 11 qe nuk e ka pare bustin pra qe nuk ka qene present por i merr ne pytje 10 individet dhe thith kendveshtrimet e tyre, arrin te ndertoje bustin edhe pa e pare, ne ate menyre qe te permbaje te 10 kendveshtrimet.

    Me kete shembull dua tju them se sejcili prej nesh ka kendveshtrimin e tij, mbi kete ngjarje qe e bazon ose mbi ate qe ka pare realisht ose mbi ate qe ka degjuar ose lexuar. Prandaj nje diskutim i tille do ishte pa buke, i lodhshem, me dhe fyerje midis njeri tjetrit.

    Prandaj po i bie shkurt meqense nuk kam qene ne 97 ne Shqiperi pra jam ai i 11.
    disa kendveshtrime qe cuan ne 97

    1- Zgjedhjet u vodhen dhe shum komisionere u rrahen ose u kercenuan nga njerez te pa identifikuar me dialekt verior.
    2-Nga qeveria u lejuan firmat piramidale te vjelin leket e njerzve, dhe me pas u mbyllen pa i sekuestruar asgje firmave, duke lene popullin me gisht ne goje.
    3-Qeveria hoqi te gjithe drejtuesit e vjeter, ne administraten shteterore , dhe i zevendesoj me te rinj , pothuajse te gjith nga veriu. Dmth atje ne vlore gati te gjith shikasit ishin nga veriu sikur skishte kemb labi atje per tu bere shikas. Prandaj keto drejtues dhe keto dikastere nuk u pane me si te shtetit dhe te popullit por si te besuarit e qeverise dhe te kryeminstrit Berisha.
    Enjejta gje u be me te gjith jugun, dhe kjo u pa si njefar uzurpimi ndershqiptar, pra i nje krahine mbi nje tjeter krahine, u pa si nje far nenvletesimi, dhe poshterimi qe i bente qeveria atij populli.
    4-Kjo pakenaqesi dhe kjo situate e krijuar u shfrytezua nga PS per te rrezuar qeverine dhe kerkuar zgjdhje te reja ne menyre qe te fitonin ata.
    5- Nga gjith kjo katraure ai qe u demtua me shum ishte populli, qe humbi jo vetem jeten bijeve te vet por edhe pasuri, pasiguri, dhe besimin tek shteti. Qe nga ajo kohe shteti ne Shqiperi eshte vetem nje figure simbolike sepse nuk funksionon si shtet por si nje matrapaz i madh me fatet e popullit dhe me pasurine e tij. Dhe matrapazet me te medhenj jane politikanet tane qe nga i pari deri tek i fundit qe ka marre teseren dje.

    Ky eshte pershkrimi qe beri individi i 11 qe nuk e kishte pare bustin por mblodhi kendveshtrimet e 10 te tjerve.
    Ketij Postimi askush nuk ka cfare ti shtoje - nje postim i sakte, jo percares dhe tolerant.
    Respekt Dardajan (gjej ndonje Emer Shqiptar or Mik, do te te kete hije).

    97-a ishte nje njolle e zeze pavaresisht nga kendveshtrimi apo nese ishte e provokuar nga Pushteti apo nga Opozita apo apo apo. Kjo ska shume rendesi. Them se cilido Patriot i vertete Shqiptar duhet te ngreje zerin dhe ti kundervihet cdo dukurie qe ndoshta nje dite do te na risillte 97-en

    Nuk mbin fara po nuk pati terren....
    Luftoni per te miren e Kombit sot dhe ne te ardhmen dhe mos u zini per te kaluaren ... ajo ka kaluar dhe sndryshohet dot

    Rrofte Mafia Pushtetare dhe Opozitare ne Shqiperi - keshtu kemi mundesi te merremi me llafe e te zgjidhim te kaluaren .... nderkohe qe keta Patriote te devotshem te sotshem mbushin xhepat ne unitet te plote

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e medaur
    Anëtarësuar
    21-06-2006
    Postime
    865
    Citim Postuar më parë nga William Wallace Lexo Postimin
    Ti qeke tamom si personazhi i bejtes, do me na dhon men. Jabonxhit ishim ne 7 brez aty, jo juve qe erdhet me buke e qep me vete.
    Bejta o e Sefer Dajes, qe ka vdek ne vitin 1977. Tashi, ne ato vite tropojnt e kuksjont nuk kishin ardhe n'Tiron. Sefer Daja urrente kamunistat qe e bon me vdek urie. Dihet nga kon qen.

    Origjinalja

    Hone pri deti na paske ardhe
    midis Tirones ke zon ven
    kaptinen ma paske si **** dardh
    do me na dhon ene men

    Nje ene nji tjeter nga Sefer Daja

    Jom tuj mendu kahone
    Po s’po dij fijen ku ta kap
    Ju thoni qe ini prej Tirone
    Po demete qekeni lab

    Po kte per çin e ka pas?

    Ene maj gojen kur flet me mu, se nuk permenda by...
    Tironen e ndertoi gjith Shqipria,qofshin nga jugu apo nga veriu. Tironsit e vjeter kishin shpia me qerpic e vetem nga 1 hurme( ose 1 man )e nji pus me pi uje kishin .Mos folim masnej per gomorin me thana.Pranej mos boni t gjithe sikur e keni pase shpine te Sahati.Tirona ka qen katun ,bile katun ordiner fare.Edhe 1 gjo ,per mu nji nga veriu eshte 1 soj si nji nga jugu, kurre skam pas paragjykime se ne fund te fundit nji m.ut jemi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga medaur : 13-03-2010 më 13:08
    SHQIPERIA MBI TE GJITHA

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Citim Postuar më parë nga medaur Lexo Postimin
    Tironen e ndertoi gjith Shqipria,qofshin nga jugu apo nga veriu. Tironsit e vjeter kishin shpia me qerpic e vetem nga 1 hurme( ose 1 man )e nji pus me pi uje kishin .Mos folim masnej per gomorin me thana.Pranej mos boni t gjithe sikur e keni pase shpine te Sahati.Tirona ka qen katun ,bile katun ordiner fare.Edhe 1 gjo ,per mu nji nga veriu eshte 1 soj si nji nga jugu, kurre skam pas paragjykime se ne fund te fundit nji m.ut jemi.
    Eshte shume e sakte kjo qe thua or mik !
    Por keta qe flasin ketu , me detyruan te perdor gjuhen e tyre, duke thene ta provoj edhe une nje here !

    Te gjitha diskutimet dhe etiketimet e bera me siper , bien ere antishqiptarizem , me perjashtim te mendimeve te matura , ku ndonje diskutues eshte munduar te jete realist !

    Vete ata qe kane hapur kete teme, kane patur qellime antishqiptare , percarese dezinformuese dhe shtremberuese te se vertetes ! Vete gjuha e perdorur dhe kendveshtrimi (pro antishqiptar) e tregojne hapur kete !

  20. #40
    Lab 100% Maska e Station
    Anëtarësuar
    26-02-2010
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    6,624
    Citim Postuar më parë nga puroshkodran Lexo Postimin
    para ketij mesazhi ketu poshte, nuk kishte as ofendime personale e as veri-jug

    artikulli me te cilin hapa temen nuk ka pune as me veriun as me jugun, por flet per nje ngjarje makaber ku copetohen kufoma e i pihet gjaku. por me sa duke klyshet te luiza hoxhes krenohen akoma sot me te.
    O Shkodran , mos i mer per te verteta te shenjta ato qe lexon ne gazetat e Balli Fariut.
    Po te me tregoje per nje gje ne Shkoder nuk do te kundershtoja por Ti kthehesh e me tregon nje gje qe e di me mire nga Ti dhe nuk eshte ashtu siç e thua Ti.
    Dhe mos na cileso neve si Enverist se nuk ka legenosje me te madhe sot se te jesh Salist.

Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •