Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178

  E dini se sa t rrezikuar jeni kur bni dashuri?

  Smundjet seksualisht t transmetueshme nuk jan shum t njohura, por kan pasoja fatale. Ja nj udhzues i vogl pr t msuar se si t kujdeseni pr trupin tuaj, edhe n momentet e pasionit  Ishte nj moment pasioni, ndaj e lam veten t rrmbeheshim prej tij. Kshtu fillojn pothuajse t gjitha tregimet e atyre q pr shkak t pasionit t momentit mund t ken marr ndonj smundje t keqe. Kur bni dashuri pa u mbrojtur, nuk rrezikoni vetm t mbeteni shtatzn, por t merrni edhe smundje t tjera.
  Ndryshe quhen smundje ngjitse (ose seksualisht t transmetueshme) dhe emrin e kan marr nga Venusi, perndesha e dashuris. Kto infeksione jan t bezdisshme, shqetsuese dhe ndonjher vdekjeprurse, si virusi HIV. Por si mund t mbrohemi prej tyre? Natyrisht duke prdorur prezervativ, nse dshironi ta mbroni veten dhe partnerin, e t keni nj jet m t shndetshme seksuale.
  Marrdhniet e pambrojtura (ktu prfshihet edhe ajo orale) rrezikojn shndetin tuaj. Marrdhnia anale (natyrisht q nuk rrezikoni t mbeteni shtatzn, por mund t merrni smundje t ndryshme) nuk sht e kshillueshme, megjithat nse nuk mbroheni dhe keni shum partner, duhet ta dini se jeni tepr t rrezikuar. Nj mnyr tjetr pr tu mbrojtur sht duke u informuar. Mund tiu duket shum banale, megjithat kjo gj zvoglon rrezikun.
  Nse e dini se far rrezikoni, ndoshta msoni t mbroheni. M posht do t lexoni nj udhzues pr smundjet e Venusit, ku t gjith duhet ti keni parasysh, sidomos ata q thon: Mua nuk do t m ndodh kurr.

  Klamidia

  Quhet ndryshe armiku i heshtur. sht nj virus q mund t shkaktoj djegie kur urinoni, dhimbje n shpin e n fund t barkut dhe temperatur. Ose mund t qndroj n heshtje pr vite me radh, duke nxitur infeksione t tjera t heshtura q mund t shkaktojn si te mashkulli ashtu edhe te femra sterilitet.

  Herpes
  Lutuni q t mos prekeni kurr prej tij, ose urojani hasmit. Pasi t jeni infektuar nga virusi Herpes (HSV-2), nuk do t liroheni m kurr nga ai sa t jeni gjall. Mund t kuroheni prkohsisht me terapi specifike, por t jeni t sigurt se nuk ka zgjidhje prfundimtare. Simptomat jan t shumta dhe prsriten her pas here: ekzema t shumta, njtje dhe dhimbje n zonn e organit gjenital, temperatur, dhimbje koke, dhimbje kockash dhe rrallher meningjit.

  Gonorreja
  Aktualisht sht tepr i prhapur n t gjith botn. N Europ rastet vazhdojn t rriten n mnyr shqetsuese. Bhet fjal pr nj infeksion akut t shkaktuar nga nj bakter. Zakonisht simptomat nuk jan t kndshme: kruarje, djegie gjat urinimit, njtje e dhimbje n organin gjenital dhe rrallher gjakderdhje. Nse nuk kuroheni bakteri prhapet duke shkaktuar komplikacione n pjes t ndryshme t trupit: lkur, zemr, syt, veshka, deri sa shkakton sterilitet dhe artrit.

  Sifilizi
  Edhe ktu prgjegjs sht nj bakter. Ka faza t ndryshme: gjithka fillon me nj purr t vogl q zakonisht shfaqet vetm n vendin ku bakteri ka hyr n trup (organin gjenital, goj...). Pastaj transformohet n ulcer. Fillojn t shfaqen njolla mbi lkur, nyjet limfatike zgjerohen, mund t bien qimet dhe thonjt, por ka edhe simptoma t ngjashme me ato t gripit. Dmet jan t mdha: ky bakter ka ndikim tek organet e brendshme: tru, nerva, sy, zemr, ent e gjakut, mli, kocka dhe artikulacione. Kurohet me penicilin dhe shrohet.

  Hepatiti
  T gjith e dim se hepatiti sht i tipit A, B dhe C. Hepatiti A: shpeshher sht pa simptoma, por ndonjher shfaqen komplikacione, temperatur, t vjella, fee e zbardhur, e bardha e syve ka ngjyr t verdh, urina ngjyr t errt, dhimbje n ann e djatht q prhapet edhe n shpin. Hepatiti B: ka simptoma t ngjashme me hepatitin A, n raste t rralla mund t jap komplikacione, e si pasoj n pak dit pacienti bie n koma dhe m pas vdes (ndodh nj n nj mij raste). Hepatiti C: 70 pr qind e njerzve t infektuar nga ky virus nuk ka simptoma. Kur ato shfaqen, jan t njjtat si me hepatitin A dhe B. Brja kronike e hepatitit B ose C mund t sjell ceroz hepatike, ose kancer t mlis.

  Kandida
  Edhe n kt rast bhet fjal pr nj infeksion aspak t kndshm. Ja simptomat: kruarje, djegie, inflamacion, fryrje barku, vshtirsi n tretje, shqetsime me jashtqitjen (kapsllk ose diarre), kputje etj. Duhet theksuar se myku mund t merret n shum mnyra, jo vetm prmes seksit t pambrojtur.
  Kjo sht vetm nj pjes e vogl e smundjeve kur nuk mbroheni. Kemi ln pa prmendur kondilomn, papiloma virus, zgjeben, ulcern, virusin HIV. Keni ndonj nga kto simptomat?
  Keni pasur nj marrdhnie t pambrojtur? Nuk ndiheni mir? Konsultohuni me nj mjek t specializuar n smundjet seksualisht t transmetueshme. Ndrkoh, detyra juaj nga tani e n vazhdim sht t mbroheni.


  Gazeta Shqip..

 2. #2
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Antarsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,763
  Bravo Helen per kete artikull .Ceshtja eshte se shume prej nesh per momentin udhehiqemi pas pasionit dhe pastaj vuajme.

 3. #3
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,159
  Kshu eshte kur robt e kan per turp te perdorin mjete mbrojteses ...ppfff

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178
  Citim Postuar m par nga Ksanthi Lexo Postimin
  Bravo Helen per kete artikull .Ceshtja eshte se shume prej nesh per momentin udhehiqemi pas pasionit dhe pastaj vuajme.
  flm ksanthi
  te te them te drejten ne fillim mendohesha te mos e vija kete teme..
  shumica kute besojne se jane turp te perdoresh disa nga fjalet me siper
  tema eshte per te gjithe kush ka info te tjera do ishte ndihme per te gjithe ne....

 5. #5
  (Keto virusat,qe ka pershkruar "teta"....Merini nje nga nje...jo te gjitha pernjeher).

  Teme qe sherben,bravo Helen.

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178
  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  (Keto virusat,qe ka pershkruar "teta"....Merini nje nga nje...jo te gjitha pernjeher).

  Teme qe sherben,bravo Helen.
  flm Z.SERAFIM po si ti marim nje nga nje se nuk e kuptova?

 7. #7
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Antarsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,763
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  flm ksanthi
  te te them te drejten ne fillim mendohesha te mos e vija kete teme..
  shumica kute besojne se jane turp te perdoresh disa nga fjalet me siper
  tema eshte per te gjithe kush ka info te tjera do ishte ndihme per te gjithe ne....


  Turp ne ditet e sotme nuk eshte asgje e perdorur ne lidhje me informimin .

 8. #8
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,045
  sex pa rrezik nuk ka zogu.

  vetem aty te punon e shkreta

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178
  Citim Postuar m par nga drague Lexo Postimin
  sex pa rrezik nuk ka zogu.

  vetem aty te punon e shkreta
  SHoku sandri kam hapur dhe shume tema te tjera pa sex
  po kjo eshte me e rendesishme per shendetin tone

 10. #10
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Antarsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,763
  Aman more sikur hapi teme me stile mbi sexin.
  Ky eshte informacion me rendesi.
  Kam degjuar se meshkujve nuk ju pelqejne prezervativet se nuk ndjejne ashtu si pa prezervative.

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178
  ksanthi neqoftese se nje femer hap nje teme te tille te thashe me siper se cfare behet
  sidomos djemte jane shume te keq
  duan femra ti dije te gjitha po mos kete mendime dhe mos te shprehet per to...
  djemte mund te duan shume gjera po njeriu me karakter nuk duhet te lejoje nje gje me te cilen nuk eshte dakort

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,261
  Po nga na doln tani kto smundje?!
  Dhe kur tani, q kisha ndrmnd t filloja nga e para.
  Shaka Helen shaka.
  Kto informacione duhet t merren dhe shum seriozisht.
  T prshndes.

 13. #13
  Τρελάρα Maska e Ksanthi
  Antarsuar
  22-12-2007
  Vendndodhja
  Στ'αστέρια
  Postime
  2,763
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  ksanthi neqoftese se nje femer hap nje teme te tille te thashe me siper se cfare behet
  sidomos djemte jane shume te keq
  duan femra ti dije te gjitha po mos kete mendime dhe mos te shprehet per to...
  djemte mund te duan shume gjera po njeriu me karakter nuk duhet te lejoje nje gje me te cilen nuk eshte dakort


  Kjo teme e dashur nga nje femer duhet te ishte hapur ashtu sic u hap!!!!!!
  Pse meshkujt pesojne kancer ne miter?JO .ata thjesht transmetojne kondilomat nga femra ne femer.Po ashtu dhe semundjet e tjera .

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,178
  Citim Postuar m par nga Besoja Lexo Postimin
  Po nga na doln tani kto smundje?!
  Dhe kur tani, q kisha ndrmnd t filloja nga e para.
  Shaka Helen shaka.
  Kto informacione duhet t merren dhe shum seriozisht.
  T prshndes.
  Beso i dashur jam shume dakort me ty
  po disa here ne forum kam lexuar se disa anetare shkruajne mos lejohen keto tema se hyne dhe femije te vegjel....une besoj se edhe femijet e vegjel duhet te jene ne djeni te semundjeve..
  RESPEKT SHUME PER TY..

 15. #15
  VETEVENDOSJE! Maska e Endri_UCK
  Antarsuar
  11-12-2009
  Vendndodhja
  Me Shqiponjat.
  Postime
  375
  Nje eshte rregulli VENDOSNI PREZEVATIVA ose ndryshe kllyfa haha
  Shqipri, o jetgjat, ty t kemi mm e at dhe pr ty do t luftojm gjersa t t trashgojm.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,261
  Citim Postuar m par nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Beso i dashur jam shume dakort me ty
  po disa here ne forum kam lexuar se disa anetare shkruajne mos lejohen keto tema se hyne dhe femije te vegjel....une besoj se edhe femijet e vegjel duhet te jene ne djeni te semundjeve..
  RESPEKT SHUME PER TY..
  Natyrisht q disa edhe nuk i duan.Pr do gj n kt bot e dashur Helen...ka gjithmon disa q do jen kundra dhe sht m se normale.sht shtje shijesh dhe nuk sht shtje inati.Duhet t'i mirkuptoni edhe ata q nuk jan dakort me shijet tuaja.Besoj se u shpeha qart.
  Me respekt edhe pr ty

 17. #17
  lufttare
  Antarsuar
  23-05-2009
  Vendndodhja
  Maqedoni
  Postime
  157
  tem shum e rndsishme Helen,
  shum mir q e ke postuar,

  un do t doja q biseda t sillet n nj an t dhnies sa m t madhe t informatave n lidhje me smundjet seksualisht t transmetueshme,

  Pa dyshim se sht nj tem q ndoshta sht nga m t nevojshmet pr rinin, e cila n kto koh hyn shum hert n marrdhnie seksuale.

  Prse ekzistojn kta smundje?
  A kan kur adekuate?
  A ka mundsi t mbrohemi n mnyr tjetr prve prezervativit?
  A sht kondomi mbrojts efikas dhe i mjaftueshm?
  ka t bj nse ve m jam infektuar?
  A ekziston rreziku pr sterilitet?

  ... e shum pyetje t tjera t ngjashme?

  Un personalisht gjithmon jam interesuar a ka preventiv adekuate pr ndonj nga kto smundje, ndonj vakcin apo metod...
  Dhe hoqa dor e knaqur nga prgjigja q n at koh lexova n nj revist pr t rinj:

  Preventiva e vetme dhe 100 % e sigurT ekziston, e ajo sht APSTINENCA::
  por nse vem keni hyr n kt bot t rrezikshme, ather pajtohuni me nj metod jo 100% efikase, por aty afr, PRDOR KONDOM.

  t dy termet t panjohura pr mua na at koh,
  m duheshte t prdor fjalor t'i deshifroj ,
  megjithat m mbetn n kok prgjithmon...
  Mos i trego Zotit sa i madh sht problemi, por tregoi problemit sa i madh sht Zoti.

 18. #18
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,079
  Ne vend te na hapni ndonje teme per kulturat orientale ne lidhje me seksin apo pozicionet per te arritur ate kenaqesi qe te gjithe deshirojne, si psh per Kamsutra Indiane, Egjiptiane etj, na hapni keto tema qe te largojne deshiren dhe ta shpifin.
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 19. #19
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,079
  C'eshte e verteta, kur shkon ne nje autoshkolle, te mesojne se si ngitet makina dhe jo aksidentet qe kane ndodhur apo mund te te ndodhin. Ky artikulli me kujton ato prifterinjte e mesjetes qe thonin "Ricordati che devi morire".

  p.s Sidoqofte, artikulli eshte edukativ, e imi ishte thjeshte nje propozim simpatik.
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •