Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 48 prej 48
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  TROJA E LASHT 8
  Troja, pr shkak t pozicionit strategjik, veorive dhe pasurive natyrore ka vazhduar q t jet n qendr t vmendjes, t bjer n sy n do periudh t historis.  Prshndetje t gjithve nga Troja e epoks s hershme t bronzit, Troja, ku ishte krijuar autoriteti shoqror e politik, ku ata q jetonin brenda nj kalaje t fuqishme, kishin prfituar shum mir nga vlerat ekonomike t ambientit q i rrethonte, kishin prodhuar vepra estetike dhe plot mjeshtri, q ishin marr me tregti toksore e detare.

  N Trojn II, ku sht prcaktuar se ka patur vijueshmri dhe njkohsi me kulturn e par t nivelit t lart t vendbanimit q sht emrtuar Troja I, q kjo e fundit prmbante 11 faza ndrtimore dhe tek e cila ne kemi qen mysafir n programet e kaluara, vendosja brenda kalas ka qen rritur e pasuruar edhe m shum, niveli i mirqenies ka qen ngritur n mas t konsiderueshme.

  N Wilusa, pra n Troja II, ku jan prcaktuar 8 shtresa ndrtimi, ndrsa jan prdorur disa nga ndrtimet e periudhs s mparshme bashk me nj saraj t ri, jan ndrtuar godina t reja banimi n pozicionin pingul me shpatin e kodrs. Pothuajse mbi t njjtat themele ishin ndrtuar edhe megaron t vegjl dhe me nj pamje madhshtore, ndrsa banort e qytetit kishin filluar t vendoseshin drejt pjess s siprme t qytetit.

  Edhe n Troja II, ashtu si n Troja I jeta vazhdonte edhe n qytetin e poshtm. Trojant, e kishin prparuar mjaft poerin dhe punimin e metaleve. Ata bnin tregti detare me zonat e Egjeut, Mesdheut dhe Detit t Zi, n kt periudh ata kishin prfituar edhe nga gjiri Beşige, q ka qen mjaft i volitshm pr ankorimin e anijeve. Ktu ka qen nj gji, ku anijet hidhnin spirancn pr t pritur ern e jugut e cila ka qen e nevojshme pr ti br ball rryms s fuqishme t ujit n Grykn e Dardaneleve.

  N studimet q ka br n Gjirin Beşige, i cili pr mijra vite ka luajtur rolin e nj strehimi pr anijet, Prof. Dr. İlhan Kayalı, sht gjetur se gjiri ka filluar t banohet 6 mij vjet para ditve t sotme dhe me kalimin e kohs ka marr formn e nj lagune. Si bhet fjal n veprn me titull Libri i Detaris t Piri Reis-it, gjiri sht prdorur edhe n periudhn e osmanlinjve.

  Prve ksaj, edhe vila verore q ka ndrtuar n afrsi t gjirit kapiteni turk, Derya Hasan Pasha, n vitin 1799, sht nj prov q vrteton se ky liman sht prdorur pr nj koh t gjat. E ardhura m e rndsishme pr trojant nga ky gji, q n ditt e sotme prshndetjet Detit t Mesdheut ia drgon nga feneri, kulla e t cilit lartsohet mbi gadishullin n jug t gjirit, ka qen taksa q merrnin nga anijet tregtare q afroheshin n breg.

  Troja, pr shkak t pozicionit strategjik, veorive dhe pasurive natyrore ka vazhduar q t jet n qendr t vmendjes, t bjer n sy n do periudh t historis, dhe ashtu si kishte ngjar edhe m par, do t ndodhte edhe m von, ajo ka qen objekt i sulmeve t ndryshme n harqet kohor mes viteve 2600-2450 p.e.s.

  Sa do q banort e Troja II pr t mbrojtur qytetet e tyre nga plakitsit i kishin zgjeruar muret rrethues monumental si n qytetin e siprm ashtu dhe at t poshtm, kishin prforcuar muret, kishin ndrtuar porta dhe kulla mbrojtse t reja, kishin hapur hendek t rinj, por t gjitha kto masa nuk kishin arritur t evitonin shqetsimet q vinin nga fise t ndryshme dhe trazirat e brendshme shoqrore.

  Gjurmt e zjarrit q jan prcaktuar n grmimet q jan br ktu, thesaret dhe objektet e vyera t fshehura duke i groposur nntok npr snduk, qypa, shporta dhe bohe mes shtpive dhe brenda tyre, dhe fakti se kto nuk jan nxjerr prsri nga ata q i kishin fshehur jan prova t skenave tronditse q jan jetuar n qytet.

  N Troja II, ku jan jetuar etapa t ndryshme, pas zjarreve q ran ktu mes viteve 2480-2420 p.e.s banort jan rikthyer n shtpit e tyre dhe kishin filluar punt e rindrtimit duke ndrtuar godina t reja. N kt vendbanimin, q n literatur njihet si Troja III dhe q z vend brenda kulturave t ngulitura, t ciln profesori gjerman, Korfman, e ka emrtuar Kultura Detare Trojane, godinat me nj planimetri m t kujdesshme, t ndrtuar me mure guri, ishin zgjeruar menjher n tre dhoma, n vend t megaronve ishin ndrtuar oborre me shum dhoma, gjithashtu n kt periudh ka qen prdorur edhe porta hyrse me platformn e lart prej guri.

  Edhe pse ekonomia e qytetit ka qen dobsuar pak, Troja III, nuk e kishte humbur veorin e t qenit nj qendr drejtuese, e fuqishme dhe tregtare. Nxjerrja n drit e mbetjeve t thesarit n Troja III q formohet nga 4 faza ndrtimore tregon se regjimi tregtar q kishte zgjatur pr 450 vjet nuk kishte ndryshuar edhe aq shum. Nj ndryshim t madh nuk ka patur as n kultur, n poeri kishte vazhduar brja e enve me dy vjeg, kupave t ujit dhe pr pije, en me kapak sipr t cilve ishin vizatuar fytyra njerzish, punime kto q i prkisnin periudhs s Troja I si dhe brja e kupshoreve (q prdoreshin n tjerrje) tipike t periudhs Troja II.

  N grmimet q jan br, jan gjetur edhe punime argjili me figura t kafshve, figurina t bra nga gur glqeror dhe mermer n formn e kupshores, mjete shumica t bra nga kocka e drerit si dhe idole, idhuj t ndryshm. Objektet e punuara nga guri nefrit q jan gjetur n grmimet e ktushme, prbjn edhe provat e gjalla t lidhjes mes bots s Egjeut dhe zons s Pamir-it.

  Sendet e gjetura ktu, si ato prej guri lapis lazuli q ishte sjell nga Afganistani, vn n dukje se n mundsin m t madhe kta gur jan sjell n fillim me rrug toksore n Kaukaz, dhe prej andej jan transportuar pr n Troj prmes rrugs detare. Banort e Troja III pas dy zjarreve mjaft t mdhenj, megjithse jan munduar q ta ruanin veorin e qytetit t tyre si nj qendr kulturore, nuk kishin se far t bnin m shum kundr goditjeve vdekjeprurse t nj fatkeqsie natyrore si trmeti. Ata q dikur flijonin pr perndit kafsh duke organizuar ceremoni npr tempujt e qytetit, ksaj radhe ishin br vet kurban t natyrs.

  Tani kishte marr fund kultura e ngulitjes, t ciln Prof.Dr.Manfred Korfmani, e kishte emrtuar Kultura Detare Trojane, por pas fatkeqsis natyrore pr ktu do t ket mrgime nga Anadolli, ata do tu prshtaten banorve vendas t ktushm dhe bashk me kulturn e prbashkt q do t krijohet do t ngrihet nj vendbanim i ri, q do t marr emrin Troja IV.

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  TROJA E LASHT 9
  Niveli kulturor, shkalla e mirqenies ktu m e prparuar se e qyteteve t tjera, ka ardhur si rezultat i privilegjit q ka pasur qyteti pr t kontrolluar kalimet e anijeve nga Gryka e Dardaneleve dhe pr ta mbajtur nn kontroll zonn.  Prshndetje t gjithve nga Troja, e cila n harqet kohore duke filluar q nga vitet 3500 p.e.s e deri n vitin 300 e.s ka jetuar plot 9 jet, sht rrnuar e ndrtuar 9 her, ka jetuar n nj atmosfer q formohet nga 41 faza ndrtimore, ku do pllmb e toks s saj, do gur i mureve rrethues, bart gjurmt e ksaj gjallrie t pashoqe.

  Troja, e cila pranohet si guri kilometrik i arkeologjis, ndodhet 30 km afr anakalas, q sht porta e par e Turqis n Egje dhe Mesdhe, duke u drejtuar menjher drejt jugut t gadishullit t vetm n botn e turqve q zgjatet drejt perndimit.

  Dikur qendra e famshme e kulturs, q n dalje t gryks s Dardaneleve i drgon prshndetjet e saj t katr anve t bots, ka qen ngritur mbi nj kodr t vogl, e cila dominonte mbi fushn q shtrihej n pjesn aziatike t gryks. Ktu ka qen nj vendbanim, q gjithmon ka pasur pozicionin m t rndsishm si nj pik nga kalonin popujt q mrgonin, si nj pik ku anijet fillonin lundrimin drejt brigjeve t largta, si n itinerarin Deti Egje-Marmara-Deti i Zi, ashtu dhe n at Evrop-Azi.

  Dhe arsyeja kryesore pse niveli kulturor, shkalla e mirqenies dhe e pasuris ktu ka qen m e prparuar se e qyteteve t tjera, ka ardhur si rezultat i privilegjit q ka pasur qyteti pr t kontrolluar kalimet e anijeve nga Gryka e Dardaneleve dhe pr ta mbajtur nn kontroll zonn.

  Gjurmt e zjarreve q jan prcaktuar pothuajse n do vendbanim t Trojs, e cila ka qen e njohur si nj qendr tregtie, kulturore dhe nj qendr e fuqishme, jan prova t plakitjeve, dyndjeve t njpasnjshme, me t cilat ajo sht prballur. Qyteti, sa do q n do faz ndrtimore t tij ka jetuar nj sr fatkeqsish pr shkak t ktyre zjarreve, Troja ka prjetuar edhe lumturin e t qenit burim frymzimi pr nj rapsod t famshm si Homeri. Nj nga shtresat e banuara q shprthen me forc n Troj, e cila vlersohet si nj qendr kulturore q i prket t gjith njerzimit, sht edhe Troja IV.

  Kultura q Prof. Dr. Manfred Korfmann e kishte emrtuar Kultura Trojane Detare duke filluar q nga Troja IV, q kronologjikisht vinte pas vendbanimeve t fazave Troja I, II, III, kishte filluar t ndryshonte; shtresat IV-V jan prkufizuar me emrin Kultura Trojane Anadollase.

  Qyteti Troja IV, ku jan prcaktuar 5 faza ndrtimi dhe 7 fatkeqsi zjarresh t njpasnjshm, ka prsri pamjen e nj qyteti kala. Godinat, shtpit jan ndrtuar mbi themele guri e me mure qerpii, me dama t sheshta, por me drejtim t ndryshuar. Konfiguracioni i vendbanimit t qytetit tregonte ngjashmri me ato t Anadollit Qendror dhe formohej nga shtpi q kishin dalje n rrugic, me hyrje ballore, me shum kthina, me furr me kupol, me mure t prbashkt dhe t vendosura ngjitur me njra-tjetrn.

  Qerpit e djegur q jan prcaktuar n vendin e dmtuar t shtresave ku ka kryer grmime Schliemann-i, me shum mundsi i prkasin pallateve t Troja IV. Megjithse jan ruajtur shum forma n poeri, bashk me ardhjen e banorve t rinj q filluan t vinin ktu n vitet 2200 p.e.s, shtambat e ujit me krah dhe me vjeg spirale t zbukuruar, shtimi i punimeve t rejave t tilla si gdhendja e motiveve gjeometrike dhe kafshve t vogla sipr kapakve, veshja e profileve me astar argjile me prqindje t lart hekuri, fillimi i nj zbukurimi edhe m artistik i kupshoreve, tregon rritjen e shijes artistike.

  Modeli m tipik i enve t poeris n vendbanimet Troja IV-V sht grupi i atyre t veshura me nj shtres t kuqe t praruar. Nj nga ndryshimet e rndsishme t ksaj periudhe, q u ka nxjerr mjaft vshtirsi arkeologve n studimet e tyre sht kujdesi q trojant kishin treguar n pastrti. Dalja n drit e furrave n vend t oxhaqeve, si nj risi teknike kjo dhe rritja e numrit t poerive me fund t shesht, vn n dukje se ka pasur ndryshime t rndsishme edhe n traditn e gatimit.

  Sipas konkluzioneve t analizimit t afrsisht 100 mij kockave q jan gjetur gjat grmimeve, sht konstatuar se n kt periudh ka pasur nj rritje t rndsishme n numrin e kafshve shtpiake si dele, dhi, derr, bagtive t trasha, n produktet e detit dhe n kafsht e egra.

  Gjetjet q jan nxjerr n drit trheqin vmendjen se trojant nuk kan prfituar vetm nga mishi i deleve, dhive dhe gjedhit, kafsh t cilat ata i kishin ushqyer si kope bagtish, por edhe nga lkura, leshi dhe qumshti i tyre. Ndrkoh ka vazhduar kultivimi i grurit t egr, grurit t kuqrremt, elbit, bizeles, thjerrave, qiqrave dhe baths, t cilat prbnin edhe pjesn m t rndsishme t lndve ushqyese, si dhe konsumimi i ullirit e rrushit. N kt periudh sht shtuar edhe fara e lirit t rndomt.

  sht prcaktuar gjithashtu se guaskat e midhjeve q jan ndeshur n sasi t mdha n t gjitha shtresat dhe fragmentet e Trojs, nuk jan mbetje ushqimi, prkundrazi trojant ato i kan sjell bashk me ujin e detit dhe rrn q kishin bartur nga deti me qllim prdorimin e tyre n prodhimin e enve t balts. N Troj, e cila n harqet kohore q vijuan ishte shtrir n nj siprfaqe 18.000 m2 t vendbanimit brenda kalas, kur faqet e kalendarit tregonin vitet 1900 p.e.s, ajo kishte arritur n nj nivel t till, ku gjithsecili mund t jetonte me ndje n qetsi e mirqenie, ishin shtuar risit n arkitektur, dhe n kohn q kishte pasur zhvillime t rndsishme n teknikn e ndrtimit dhe n planimetri, u hodh nj themel i shndosh pr qytetrimet e Trojs q do t lulzonin pas fazave IV e V t qytetit.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  401
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Ribrja e historis

  Eshte gjetur kompleksi i ndrtimi i vjeter 7.000 vjet

  Udhheqsi i ekipit t grmimeve Prof. Dr. Erdogu bri t ditur se grmimet e filluara n vitin 2009 q zhvillohen 900 metra n lindje t fshatit Ugurlu vazhdojn n zonn e shpronsuar.


  Grmimet n lokalitetin Ugurul-Zeytinlik Hoyugu n nnprefekturn Gokeada t anakalas, kan rezultuar me zbulimin e nj kompleksi banimi t prbr nga disa hapsira dhe nj grope t madhe me mbetjet mortore t 13 personave meshkuj, gra dhe fmij pr t cilin vlersohet se i takon periudhs shtat mij vjet m par.

  Grmimet kan filluar n vitin 2009 me lejen e Drejtoris s Pasurive Kulturore dhe Muzeve pran Ministris s Kulturs dhe Turizmit, dhe t njjtat udhhiqen nga profesori Burin Erdogu, nga Fakulteti i Letrsis pran Universitetit t Trakis, sipas t cilit, grmimet hedhin drit mbi ishujt e Egjeut dhe Anadollin Perndimor.

  Erdogu duke e br t ditur se gjat grmimeve t ktij viti kan br zbulime t rndsishme tha se “Gjat grmimeve t ktij viti kemi zbuluar nj kompleks banimi me 7-8 hapsira. Ato i takojn nj periudhe e cila shtrihet n 5 mij e 500 vjet para ers son e q shtrihet qoft drejt Anadollit Perndimor, Anadollit Veriperndimor, madje edhe drejt Ballkanit, n t ciln u shnuan ndryshimet, ndrprerjet dhe dallimet.
  N Anadollin Perndimor nuk mund t hasni n kt periudh”.
  "Kjo ishte nj mnyr e varrim ose ishte nj fatkeqsi.
  Nuk mund ta dim saktsisht, "shtoi Erdogu, duke shtuar se ai do t bnte analiza t ADN-s pr t gjetur se far po hasim.
  Ai tha se do t analizonte nse kta njerz ishin t nji farefi, nga vijn ata, dhe cilit popull i prkasin.
  Ai tha se kt proces mund ta ndjekin shum mir n Goeada ndrsa vijoi me kto fjal: “Dihet se gjat ksaj periudhe t tranzicionit kan ndryshuar shum gjra duke filluar nga arkitektura, ent, rregulli i vendbanimit dhe ndryshime t shumta t ngjashme.
  Nga mbetjet e gjetura kuptojm se kto ndryshime n Goeada nuk jan m t theksuara, por t nj periudhe t tranzicionit. Kompleksi i vendbanimit t zbuluar kt vit prbhet prej 708 dhomave.
  Grmimet tona pr gjetjen e gjurmve t ksaj periudhe do t vazhdojn duke u zgjeruar.
  Sepse kemi t bjm me nj periudh t panjohur n Anadollin Perndimor.
  Planifikojm q n saje t ktyre grmimeve ti hedhim drit ksaj periudhe”.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 20-08-2017 m 12:46

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  401
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Ribrja e historis

  Turqi - Zbulohet nj lodr 5 mij vjeare

  N provincn Shanllurfa (Şanlıurfa) t Turqis, nj nga vendbanimet m t lashta n bot, arkeologt kan gjetur nj lodr pes mij vjeare.

  03.10.2017 ~ 08.10.2017
  N provincn Shanllurfa (Şanlıurfa) t Turqis, nj nga vendbanimet m t lashta n bot, arkeologt kan gjetur nj lodr pes mij vjeare si rezultat i punimeve arkeologjike n Qytetin Antik Sumatar (Sogmatar), pr t cilin thuhet se sht vendi ku ka jetuar profeti Musa.

  Qyteti Antik Sumatar, i cili gjendet n afrsi t qarkut administrativ Ejubije (Eyyubiye) n provincn Shanllurfa, pranohet si vendi ku ka jetuar profeti Musa, i cili at koh kishte ikur nga faraoni.

  Punimet arkeologjike n kt zon kan filluar nga Departamenti i Grmimeve pran Muzeut t Shanllurfas, me pjesmarrje t profesorit t arkeologjis Jusuf Allbajrak (Yusuf Albayrak), i cili sht pjes e stafit akademik n Universitetin Harran.

  Si rezultat i hulumtimeve n shum varre t gjetura n kt zon pas punimeve intensive, sht gjetur nj qerre kuajsh lodr dhe rrotat q i prkasin qerres, si dhe nj zile lodr n form zogu.

  Drejtori i Muzeut t Shanllurfas, Xhelal Ulluda (Celal Uludağ), vuri theksin mbi rndsin e qytetit, duke rikujtuar se n kt zon kan realizuar gjetje me vler historike.

  "Gjetm nj qerre lodr dhe rrotat e ksaj qerreje. Kjo gjetje i prket Epoks s Bakrit dhe mendohet se jan br pr fmijt e mbretrve ose udhheqsve. Kjo na mundson ta kuptojm artin e ksaj epoke, gjegjsisht, pr konceptin e lojrave t fmijve para pes mij viteve", thot Ulluda.

  Ndrkaq, profesori Jusuf Allbajrak thot se q nga viti 2012 n kt zon kan realizuar krkime, duke shtuar se n zon n t njjtn koh kan gjetur edhe nj varrez. Ai thot se sipas hulumtimeve, Sumatar dikur ka qen qendra e paganizmit.

  "Ndrkaq, n vitin 2016 n filluam me aktivitetet e pastrimit. N varre rastism mbi nj mij gjetje, t cilat i dorzuam n muze. Varret jan br n fillim t Epoks s Bronzt, domethn pes mij vite m par", tha Albayrak, duke shtuar se varret qe kan zbuluar jan ndryshuar me ardhjen e romakve sipas arkitekturs s tyre.

  "N vitin 2017, ne morm leje pr grmime. Punuam pr nj muaj n maj, ndrsa tani punimet vazhdojn prej 15 ditsh. Deri m tani kemi hapur 45 varre, ndrsa kemi gjetur tre varre q nuk jan hapur madje as nga romakt. N nj nga kto varre ne gjetm nj qerre kuajsh miniatur me katr rrota. Kt e emruam si lodr fmijsh. Po ashtu, ne gjetm edhe nj zile n form zogu", tha Allbajrak.

  Allbajrak theksoi rndsin e ksaj gjetjeje, duke shtuar se synojn t bjn edhe zbulime t tjera t rndsishme.

  www.trt.net.tr/shqip/kultura-dhe-arti
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  401
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Ribrja e historis

  N liqenin ne turki jane gjetur nj kala e vjeter 3.000 vjet (VIDEO

  Zbulim i madh n liqenin turk
  Gjat grmimeve nnujore, arkeologt dhe zhytsit gjetn n Liqenin Van nj kshtjell te vjeter 3.000 vjetsh.
  Ata besojn se ajo daton nga qytetrimi Urarati, kur niveli i ujit n kt liqen ishte qindra metra m i lart.

  Tahsin Cejlani, kreu i ekipit t zhytjes, tregon se grmadhat jan pjes e nj kompleksi t madh q shtrihet deri n nj kilometr dhe se muret e kshtjells jan midis tre dhe katr metra t larta.

  "Gjetja e ksaj kshtjelle nn uj sht nj mrekulli," tha ai, duke vn n dukje se liqeni Van ka nj histori prej rreth 600,000 vjetsh.

  Pas ktij zbulimi t madh, njoftoi, hulumtimet n Van Lake do t vazhdojn, sipas "Independent" t Londrs.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  401
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Ribrja e historis

  Shkrimi i lasht zbulon se si u shkatrruan qytetrimet e Epoks s Bronzit

  Nj ekip arkeologsh zviceran dhe holandez, q deshifronin mbishkrimin n pllakn e gurit n 3200 vitet e vjetra, konsiderohet t ket zgjidhur nj nga enigmen m t mdha arkeologjike t Mesdheut
  Si shkruan The Independent,britanik, ekipi arkeologjik, deshifroi nj tag 29-metrsh t frizs, i gjetur n 1878 n territorin e Turqis s sotme,e cila ka mbishkrimin m t gjat hieroglifik n bot nga Epoka e Bronzit.
  sht, n fakt, mbishkrimi n gjuhn Luvijane , i cili i dha shkenctarve njohuri pr shkakun e prishjes s qytetrimeve t prparuara.
  Mbishkrimi prmend pushtimin e disa flotave t mbretris nga Azia e Vogl e cila u krye n qytetet e bregut lindor t Detit Mesdhe.
  Por hipoteza m bindse, sht ajo se shkatrrimi q oi n rnien e qytetrimeve t bronzit t von, i duhet atribuuar t ashtuquajtureve Njerz t Detit, nj lloj konfederate marinarsh q pushtuan Anatolin, Sirin, Kananen, Fenikin, Qipron dhe Egjiptin.
  Arkeologt besojn se mbishkrimi u b n vitin 1190 pes se aktort kryesor t ktij shkatrrimi jan Luviant, nj popullsi indoeuropiane, apo disa t tilla, q bashkoheshin nn at q quhet Kultura Luviane e cila mori zhvillim n perndim t Azis s Vogl.
  Arkeologt kan deshifruar mbishkrimin e Kupanta – Kurunta, mbreti i Mbretris s Mira i cili n vitin 1190 p.e.s urdhroi realizimin e mbishkrimit n gur. Mbishkrimi sht gjetur n vitin 1878 n Afyonkarahisar t Turqis s sotme dhe u kopjua nga arkeologu francez George Perrot.
  Luviant dokumentohen mir nga shkrimet asire, por sidomos nga 30 mij dokumente t gjetura n arkivat hitite t Hatushs, kryeqyteti i lavdishm e tyre.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  401
  Faleminderit
  13
  20 falenderime n 18 postime

  Pr: Ribrja e historis

  Arkeologt kan zbuluar nj vul t vjetr 2.700 vjet t epoks s Mbretris Urartu n provincn turke Elazığ, raporton Anadolu Agency (AA).

  Vula sht gjetur n Kshtjelln Harput, ku nj ekip arkeologsh jan duke kryer grmime me n krye profesorin Ismail Ayta.

  Duke folur pr AA, Ayta tha se kshtjella sht ndrtuar n shekullin e 8-t para ers son gjat periudhs s Mbretris Urartu, ndrsa m pas ajo ka qen nn sundimin e shum civilizimeve t tjera, prfshir at romake, sasanide, bizantine, abaside, seluke dhe s fundmi osmane.

  Shefi i grmimeve Ayta tha se n Kshtjelln Harput gjenden gjurm t civilizimeve t ndryshme, t cilat zbulohen vazhdimisht prmes grmimeve arkeologjike.

  Nj prej tyre sht edhe vula prej guri, e cila n fakt sht prdorur si vul cilindrike.

  "Kjo vul shtypse dhe cilindrike t ciln e kemi gjetur prcaktuam se i prket shekullit t 7-t para ers son. Ajo flet pr kompetencat e personave t rndsishm gjat periudhs s Mbretris Urartu dhe pr nocionin e prons private", theksoi Ayta.

  "Sa kemi kuptuar, Kshtjella Harput, e nisur si Mbretria Urartu dhe Kshtjella Urartu, ka qen qendr e rndsishme administrative", shtoi ai.

  Sipas tij, tradita e vulave ka filluar q nga vitet gjasht mij para ers son dhe ka pasur cilsin e nj firme t nj personi ose kompetencave t tij.

  Ayta tha se vulat e par jan br prej argjils, e m pas prej gursh dhe metali.

  "N pjesn e siprme t vuls gjendet figura e dhis me krah, ndrsa ansh figura e kalit me krah", bri t ditur Ayta.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,439
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Ribrja e historis

  Zbulohet spata e dyt m e vjetr n bot
  N ditn e fundit t grmimeve, arkeologt n Turqi kan zbuluar nj spat 350.000-vjeare me dy tehe, e dyta m e vjetr n bot, n shpelln “Karain” t Antalies.

  Turqi – Zbulohet spata e dyt m e vjetr n bot
  Harun Taskiran, profesor n Departamentin e Arkeologjis s Universitetit t Ankaras, bri me dije se grupi i arkeologve t drejtuar prej tij gjeti nj spat me dy tehe t mprehta, e madhe pak a shum sa dora e nj burri, n shtresat e epoks s paleolitit t mesm t shpells n fjal.

  Ai tha se spata duhet t jet prdorur pr gjueti.

  Kjo zon arkeologjike e paleolitit ndodhet n fshatin Yagca, 27 kilometra n veriperndim t qytetit t Antalies, n rajonin mesdhetar t Turqis.

  Gjat grmimeve t s njjts shpelle n vitin 2007, arkeologt kan zbuluar edhe spatn m t vjetr n bot deri m tani, e cila daton 400.000 vite m par.

  Zona besohet t ket nj histori 500.000-vjeare. Grmimet n shpelln “Karain” filluan n vitin 1946.

  Taskiran nnvizoi se n shpell jan zbuluar gjithashtu mbetje t hipopotameve, rinoqerontve, elefantve dhe neandertalve (njerz arkaik).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •