Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Namik Selmani

  Namik Ibrahim Selmani lindi mė 18 nėntor 1950 nė fshatin Ninat tė rrethit tė Sarandės. Ka mbaruar shkollėn e mesme pedagogjike “Luigj Gurakuqi” mė 1968 nė qytetin e Elbasanit dhe mė tej ka mbaruar studimet e larta nė Fakultetin e Historisė dhe Filologjisė, nė degėn gjuhė-letėrsi shqipe pranė Univeritetit tė Tiranės. Ka punuar mbi 35 vjet si mėsues i gjuhės e letėrsisė shqipe nė disa shkolla tė mesme, kryesisht nė rrethin e Beratit. Aktualisht ėshtė mėsues i gjuhės e letėrsisė shqipe nė shkollėn e mesme pedagogjike “Kristo Isak” nė qytetin e Beratit.

  Krijimtaria letrare e tij ėshtė shumė e pasur dhe e larmishme, ka shkruar gjashtė vėllime me poezi, disa libra publicistikė, monografi, libra pėr kulturėn e tė folurit e tė tė shkruarit nė shkolla tė mesme, libra tė karakterit fetar, etj. Ka botuar me qindra shkrime tė karakterit studimor, kryesisht tė fushės sė kulturės kombėtare, opinone tė ndryshme nė organe tė shumta tė shtypit shqiptar e tė huaj. Pra, prej disa vitesh ai ėshtė njė autor, i cili me botimet e tij ėshtė pėrfaqėsuar denjėsisht edhe nė disa vende tė botės si nė SHBA, Zvicėr, Maqedoni, Kosovė, etj.

  Nė krimtarinė e tij zė vend edhe publicistika. Ka punuar si kryeredaktor i gazetės “E vėrteta” nė qytetin e Beratit, ka qenė edhe bashkėpunėtor i disa gazetave kombėtare. Namik Selmani ka patur shumė suksese edhe nė lėmin e fotografisė artitike duke hapur disa ekspozita vetjake nė Shqipėri, Itali, Maqedoni, Kosovė, etj. Ėshtė fitues i disa ēmimeve kombėtare nė letėrsi e nė publicistikė. Ka marrė pjesė nė disa tubime krijuesish nė shkallė kombėtare.

  Namik Selmani ėshtė anėtar kryesie nė OJQ Shoqata Kulturore "Bilal Xhaferri" dhe zėvendėskryeredaktor i revistės “Krahu i shqiponjės”. Ėshtė anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve tė Shqipėrisė dhe anėtar i Klubit tė Shkrimtarėve “Kostandin Kristoforidhi” me qendėr nė qytetin e Elbasanit, etj.

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Poetėve tė Kosovės

  Krahėt e gjėmbuar
  S'i pyetėn malet ngjyrė gjaku.
  Nuk vrapuan tė shkruanin testamente tė mermerta.
  Do ta thonė mė mirė:
  Kullat e djepet,
  Magjet e kengėt majėkrahu
  Do ta thonė
  Monumentet qė kishin gdhendur nė Netėt e errta.

  Kacekėt e Dertit
  Mblodhėn pikėlat e lotit tė gazmuar nė dasma.
  Po si tė mbeste sofra
  Pa djersėn e valles e kulaēin e fjalės?
  Po si tė mbesnim
  nė supet e njė Nate ku na rėndonin hapat?
  Po si tė mos shkruanim ftesa
  ku kryefjalė ishte E ardhmja?

  E ēka shkruat
  Kur dielli sterronte
  Kur qielli gardhohej nga Pyjet e Dhimbjes?
  E ēka shkruat
  Kur tokat futeshin ne trasta diplomatėsh
  E nė Prevezėn ēame loti thahej nė gjokse burrash?

  Vėllezėr poetė tė Kosovės!
  Libra tė hapur me ballina dashurie,
  Krisma tė fshehura nė gurė themelesh kullash.  Po vijnė Don Kishotėt...

  Po vijnė nga larg ca Don Kishotė
  Zezon njė shall pėrmes sherrnajės
  Qyqon njė derė, njė shpat, njė hon
  Garojnė pa fund pėrmes piskamės

  Piskon kjo kohė e verbėruar
  Qė kėrkon sy e kėrkon veshė
  Mbi zjarr sheh djepin e shkrumbuar
  Mbi det po mbyten libra, fletė.

  E Sanēot e ndėrrojnė pa fund kollaret
  se Donėt duan madhėshti
  Nuk di ku janė Rosinantėt
  Tek shoh njė vile, njė benz tė ri...

  Po vijnė ata me vrap galopi
  Pa njė patkua e kapistall
  E dora ngrirė mbet nga tė ftohtit
  E gjaku si pėrrua pa ujė u tha.

  Po vijnė e shkojnė nėpėr avionė
  Nė ēdo hotel i pret Dylinja
  Ca celurarė po cicėrojnė
  Nė tavolinė ku vret vetmia.

  Po vijnė serish ca Don Kishotė
  Gėrdallur mes dhimbjes sė ėndrrės
  U thyen e humbėn purtekat e lodrės
  U terratis nė det profecia e kėngės.

  Nė zjarr Prometeu ndez shkrepsen
  Tė mos shuhet ky qiell, kjo dritė
  Ata vijnė e shkojnė mes njerėzve
  E njerėz s'u bėnė kurrė njė ditė

  S'ia ndalkan turrin dallga, vala
  S'ia mbyllin udhėn gjerdhe, frerra.
  Po vijnė pa fund ca Donė gėrdalle...
  Mes nesh po mblidhet dhimja, heshtja...

  Po vijnė pa fund ca Don Kishotė...  Sytė e mallit

  Mes nesh njė det me nimfa malli
  Njė lot qė fsheh qerpik i njomė.
  Po sa i lartė na qėnka mali
  Qė nuk na lė tė kuvendojmė?

  I gjatė, i gjatė litar i udhės.
  Asnjė sė patė nuk e pret.
  Nė ē'jastėk i vė ti sytė e bukur?
  ē'mendon pas grile kur mbrėmja vjen?

  I lartė ky mur, si gardh i hekurt,
  Pelin i fortė kjo ndarje detesh.
  Po si ta marr njė pėrkėdhelje
  e si ta jap njė fjalė qė tretet?

  Njė drithėrimė shpirti zien nė gjokse.
  Njė thinjė, njė rrudhė flet si njeri.
  Nė sytė e tu si mijėra kroje
  do ndez njė zjarr me dashuri.

  Si tė tė vė njė fjongo lulesh
  Mbi flokė tė thinjur nga mundimi?
  O, c'barrė qė mbajtėm pėrmbi supe
  Po kurrė s'u lodhėm nga rėnkimi.

  Kur trungjet, shkarpat tė mbarohen,
  Njė malet me dallgė do prushėroj...
  Tė kesh vec gaz nė sy, moj motėr,
  Ndėr hapa diellin do ndaloj.

  Jam bėrė, vėllea, si njė memec.
  Si njė fėmijė i burrėruar.
  E zemra dridhet si nė rrebesh
  ..dhe dora s'hesht, po shkruan, shkruan...

  Mes nesh njė det me nimfa malli
  Njė lot qė fsheh qerpik i njomė.
  Po sa i lartė na qėnka mali
  Qė nuk na lė tė kuvendojmė???

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •