Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    Citim Postuar më parë nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Pas Skemave Piramidale, Liberalizimi i vizave tragjedia shqiptare e radhës

    Besoj ende e kemi të freskët kujtimin për Skemat Piramidale ( kur doli ndonjë e tha se ishin para të ”pastra” ), i cili na kujton kohën kur u çmend Shqipëria, meqë njerëzit humbën gjithçka ”me kuç e me maç”, pasojat e të cilit ndihen akoma. Unë nuk po e shprush këtë, sepse fjala thotë: ”Shprush zjarrin, prit shkëndijat”, por po lutem: Qoftë e harruar kjo mynxyrë!

    Edhe pse në vite u lutem ( sepse kur bie ndonjë gjëmë e madhe njerëzit luten ) :”U harroftë kjo ”, doli tragjedia tjetër: Liberalizimi i vizave në Luginën e Preshevës, Medvegjë e Bujanovc dhe në Maqedoni.

    Sipas informatave që kemi rezulton se vetëm nga Lugina e Preshevës kanë dalë jashtë mbi 9.000 veta, ndërkaq në Maqedoni ky numër është dhjetëfish më i lartë, mbi 160.000 veta – që të gjithë shqiptarë. Edhe këtu del se shumica kanë shitur ”me kuç e me maç” disa për të ”shijuar” parajsën e ëndërruar në Evropë, por shumica nga halli, apo siç shprehej njëri hallexhi: ”Halli të çon në derë të hasmit”.

    Unë për gjithë ata që ende nuk kanë dalë, por që mendojnë të dalin po jap këto të dhëna të besueshme:

    * Në Evropë nuk ka më shans për të fituar asnjë lloj azili,

    * Viza jepet për gjashtë muaj, por në një shtet nuk ke të drejtë të qëndrosh më shumë se 90 ditë ( ta zëmë vetëm në Gjremani, Belgjikë apo në cilindo shtet tjetër të Evropës ),

    * Me këto viza nuk ke të drejtë pune,

    * Me këto viza nuk ke sigurim shëndetësor,….


    Unë këtu përmenda vetëm disa, ndërsa për detale, ne kemi ftuar në studion tonë, më 27 shkurt 2010, nga ora 21:00, analistin politik, dr. Jeton SHASIVARI, ligjërues i së drejtës kushtetuese në Fakultetin Juridik-UEJL, Maqedoni.
    Adem cdo respekt por prap je kontravers!
    Se pari nuk e shoh te udhes qe un e ti te shprehim" brengosje " per anen negative te liberalizimit te vizave ngase po shperngulen shqiptaret nga trojet e veta!
    Te jetojme ne perendim dhe te kerkojme nga tjeret qe te mos leshojne trojet por te perballen me ate qe ti e un nuk deshtem nuk eshte morale!
    Neve nuk na mban kush me dhun ne perendim mund te kthehemi me leht se kemi ardhur !por ja nuk e bejm se e dojm komfortin e jetes ketu ,nuk dojm qe femijt tane te hjekin keq per asgje!
    E mira se mires kisht me qen qe te mos ket nevoj kush te largohet nga vendlindja pos si turist por ja se realiteti eshte dicka tjeter!

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga MARGUS Lexo Postimin
    Adem cdo respekt por prap je kontravers!
    Se pari nuk e shoh te udhes qe un e ti te shprehim" brengosje " per anen negative te liberalizimit te vizave ngase po shperngulen shqiptaret nga trojet e veta!
    Te jetojme ne perendim dhe te kerkojme nga tjeret qe te mos leshojne trojet por te perballen me ate qe ti e un nuk deshtem nuk eshte morale!
    Neve nuk na mban kush me dhun ne perendim mund te kthehemi me leht se kemi ardhur !por ja nuk e bejm se e dojm komfortin e jetes ketu ,nuk dojm qe femijt tane te hjekin keq per asgje!
    E mira se mires kisht me qen qe te mos ket nevoj kush te largohet nga vendlindja pos si turist por ja se realiteti eshte dicka tjeter!
    Përshëdnetje Margus
    unë me kohë kam treguar pse jam duke ndenjur këtu, ashtu sic po rrinë edhe shumë të tjerë si unë e si ti. Besoj ta kesh lexuar temën që kam hapur "E duam atdheun por jo të jetojmë në të". Aty shumica i kanë thënë arsyet.
    Te ky shkrim, ato që i kam shkruar me të kuqe kam dashur te tregoj se nuk është duke u kënduar më kënga e vjetër dhe më azil nuk ka, parnadj mos të rrezikojnë njerëzia qoftë nga lakmia qoftë të bien pre e ndonjë matrapazi!

    Mirëpo që nga shkrimi i para dy tri ditësh më nuk do të merrem me "politikë".
    Shqipërisë ( kupto gjithë trojet shqiptare ) i dëshiroj përparim, prosperitet e mirëqenie, por jo më me "këshilla" të miat.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  3. #23
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Shqipria dhe trojet shqiptare me liberalizimin e vizave nuk perfitojn si komb.Martesat mund ti zgjedhin individit nji problem po edhe nji qytetar qe do zgjedhi jeten ne perendim thjesht qitne karriken te dera se per trojet shqiptare esh i vdekur jo tani per tani po loza shqiptare gjegjsisht gjeneratat qe vin do kan nji atdhe tjeter .Kjo do na heq dyshimet e cave ...pse nga populli me i vjeter ne kto troje kemi ngel me numer shum te vogel te popullsis.thjesht do shkruaj historia shpernguljet ne Itali pas vdekjes se Kastriotit ,shpernguljet ne turqi ne fillim shekulli20 dhe ne evrop ne fillim te shek.21-shit.Shqiptaria po rrenohet nga brenda Adem kjo esht me tragjikja.Nuk krijohen vende pune,thjesht po e ndjej se nuk ja vle te ndertosh as gje per ket popull ,sepse nji nderto e njiqind rrenojn.Idealet djaloshare mu fiken si qiriri avash avash .Prandaj sa te kuptova ne ket postim apeli juaj esht i sinqert ,idrejt po ky popull esht ne mes lumi qe vershon dhe zjarri qe pervlon >RRi ktu keq dil ne evrop edhe aty keq pra nga dy te kqia njeriu esht e natyrshme ta zgjedh njeren kure ska tjeter alternativ.Nji njeri i madh pat then mose pyt qa beri atdheu per ty po ti per atdhen.Sote atdheu ka per te dhen po hajnat po e marin vet at e per popullin ne rrs.une po e le fajtore popullin ,sepse po tregohet qyqar e qyqarit qa ke per ti ber veq ta ngushllosh.

  4. #24
    Çufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Adem, ti vertet mendon se Liberalizimi i Vizave ishte dicka negative per Shqipetaret ne Serbi, Maqedoni etj? Ti mendon se ky Liberalizim do je jete nje faktor negativ ne jeten e Shqipetareve ne Shqiperi?

    Nuk te kuptoj se ku deshiron te dalesh me "popull i nemur".

    Ke sjelle disa argumente jo fort te qendrueshme, jo te forta. Me pak fjale, ne qe jetojme ketu duhet te ngujohemi, te mos dalim nga vendi, te izolohemi sic kemi bere per 40 vjete.
    Mese dikush vendos per emigrim eshte nje zgjidhje e tij. Mos harro, kete zgjedhje e ke bere edhe ti para disa vitesh, e kane bere edhe mijra shqipetare te tjere.
    Me pak fjale, duhet ti themi jo liberalizimit te vizeva, dhe te shkojme tu puthim by*** atyre qe jane ne ambasada per te mbaruar nje hall, ose nje deshire qe kemi te shkojme jashte shtetit?
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  5. #25
    Citim Postuar më parë nga Mau_kiko Lexo Postimin
    Adem, ti vertet mendon se Liberalizimi i Vizave ishte dicka negative per Shqipetaret ne Serbi, Maqedoni etj? Ti mendon se ky Liberalizim do je jete nje faktor negativ ne jeten e Shqipetareve ne Shqiperi?

    Nuk te kuptoj se ku deshiron te dalesh me "popull i nemur".

    Ke sjelle disa argumente jo fort te qendrueshme, jo te forta. Me pak fjale, ne qe jetojme ketu duhet te ngujohemi, te mos dalim nga vendi, te izolohemi sic kemi bere per 40 vjete.
    Mese dikush vendos per emigrim eshte nje zgjidhje e tij. Mos harro, kete zgjedhje e ke bere edhe ti para disa vitesh, e kane bere edhe mijra shqipetare te tjere.
    Me pak fjale, duhet ti themi jo liberalizimit te vizeva, dhe te shkojme tu puthim by*** atyre qe jane ne ambasada per te mbaruar nje hall, ose nje deshire qe kemi te shkojme jashte shtetit?
    Jo, jo, jo Mau, jo qenkemi keqkuptuar, mbase unë nuk kam qenë i qartë.
    Ana pozitive e vizave është se njerëzit do të dalin lirshëm nëpër Evropë,
    do të vizitojnë të afërmit e tyre, do të kënaqen dhe do të kthehen prapë në vendlindje.
    Anën negative të vizave e kam thënë nga kontaktet që kam pasur me njerëz për gjithë këto vite, të cilët edhe më kanë nezdisur nganjëherë duek më thënë siguroma një vizë.
    Theksi i temës dhe krejt qëllimi i hapjes së kësaj teme ka qenë që gjithe¨atyre që më kanë kërkuar vizë dhe shumë të jerëve që kanë këtë qëllim që tä dlin me qëllim që të fitojnë lejeqëndrim, t'u tregoja se kjo është një lojë e rrezikshme, sepse më azil nuk ka, nuk mundesh për të punuar askun, nuk ke sigurim social etj etj. Mbase unë kam hyrë në gjynah duke ia prishur dikujt ëndrrën.
    Unë kërkoj falje nëse jam keqkuptuar në këtë temë dhe në shumë tema të tjara ku kam shprehur shqetësimin tim për shumë gjëra që mua më janë dukur negative.
    Nuk do të jem më ai Ademi që shqetësohet për këto, prandja kërkoj të falur për gabimet e deritashme.
    Une¨edhe më tej me shprit lutem që Shqipëria ( kupto gjithë trojet shqiptare ) të ecën përpara, ku do të ketë përparim e mirëqenie!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  6. #26
    Citim Postuar më parë nga ganimet Lexo Postimin
    Shqipria dhe trojet shqiptare me liberalizimin e vizave nuk perfitojn si komb.Martesat mund ti zgjedhin individit nji problem po edhe nji qytetar qe do zgjedhi jeten ne perendim thjesht qitne karriken te dera se per trojet shqiptare esh i vdekur jo tani per tani po loza shqiptare gjegjsisht gjeneratat qe vin do kan nji atdhe tjeter .Kjo do na heq dyshimet e cave ...pse nga populli me i vjeter ne kto troje kemi ngel me numer shum te vogel te popullsis.thjesht do shkruaj historia shpernguljet ne Itali pas vdekjes se Kastriotit ,shpernguljet ne turqi ne fillim shekulli20 dhe ne evrop ne fillim te shek.21-shit.Shqiptaria po rrenohet nga brenda Adem kjo esht me tragjikja.Nuk krijohen vende pune,thjesht po e ndjej se nuk ja vle te ndertosh as gje per ket popull ,sepse nji nderto e njiqind rrenojn.Idealet djaloshare mu fiken si qiriri avash avash .Prandaj sa te kuptova ne ket postim apeli juaj esht i sinqert ,idrejt po ky popull esht ne mes lumi qe vershon dhe zjarri qe pervlon >RRi ktu keq dil ne evrop edhe aty keq pra nga dy te kqia njeriu esht e natyrshme ta zgjedh njeren kure ska tjeter alternativ.Nji njeri i madh pat then mose pyt qa beri atdheu per ty po ti per atdhen.Sote atdheu ka per te dhen po hajnat po e marin vet at e per popullin ne rrs.une po e le fajtore popullin ,sepse po tregohet qyqar e qyqarit qa ke per ti ber veq ta ngushllosh.
    Ganimet vëllai më fal por unë nuk do të merrem më me këtë punë. Eh kur e kam thënë këtë, pale dalin të quajnë me gjithfarë epitetesh.
    Unë mendoj se ata që e përkrehin këtë e që ju duket e bukur kjo që është, besoj se këta asnjëherë nuk kanë dalë jashtë dhe natyrisht u duket mirë...natyrisht duke mos ditur se cila ësht¨
    e e mirë vërtet. Jeta e bukur është ndrsyhe, o njerëz! Po nejse.
    Po të kërkoj falje ty por edhe gjithë të tjerët që deri me tashti i kam shqetësuar për këto
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  7. #27
    Çufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anëtarësuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Adem, me kupto, nese nje familje ose individ e ka vendosur per te emigruar, i ka marre parasysh edhe suksesin edhe falimentin. Ka edhe raste, te cilat nuk jane te pakta, kur e kujtojne emigrimin oarajse, dhe gjejne ne te ferrin. Po njerezit jane te prirur per te ndermarre risqem dhe ky eshte nje rrisk. Gjitashtu, si qenie njerezore qe jemi, jemi te prirur te gabojme, dhe nga keto gabime te mesojme.
    E kuptoj shqetesimin tend, por ne fakt ne fillim edhe nuk te kuptova mire, pasi ke shkrimi i pare, te themi ate qe eshte, eshte pak...e pakupueshme ajo qe realisht ke dashur te tregoje. te pakten per mua
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  8. #28
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Secili mund ta shprehe mendimin e tij, ok ka njerez qe nuk pajtohen me hapesin e temes, zotri Ademin. Ka njerez qe pajtohen. Hapesi i temes e ka pas qellimin e mire, pra heqja e keqkuptimit te shqiptareve qe jetojne ne Maqedoni dhe Serbi (Kosoven Lindore etj.). Po normal liberalizimi i vizave i ka te mirat e tij. Njerezit levizin me lirshem, ndjehen me 'open minded', heqet nga ndjenja e te izoluarit, braktisurit, i vizitojne te afermit, dikush e gjen nje nuse apo nje burre ne at shtet. Gabimi i atyre personave eshte se kane shku ne xhami, xhamia asgje s'te ndihmon, ato 'predikime' qe behen ne xhamite 'shqiptare' ne perendim (ku shpesh kam qene edhe vet pas ftesave te disa shokeve te mi, nga Maqedonia ), jane perralla e behen ne anen tjeter kishe po i ndihmojme, ata sun i ndihmojne as vetes keta hoxhallare tane qysh jane bere kshtu, mjerim, poshterim me kete fe. Po ok ndodhi. Shqiperia s'duhet te beje gabimin e njejte. As Kosova e askush. Me rreziku edhe une jam, por duhet me i shiku edhe pasojat qe mund t'i ndodhin nje njeriu.

    Po as ju nuk duhet te i thoni nje personi ne kete menyre, duhet me pas respekt, eshte me i vjeter... dhe ka me shume pervoje jete se ne, ka bere per atdheun e tij aq sa ka mundur. Gjithcka me shume, postimi im i pare ne kete teme e perfshine me gjeresisht.

    Pershendetje

  9. #29
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Secili mund ta shprehe mendimin e tij, ok ka njerez qe nuk pajtohen me hapesin e temes, zotri Ademin. Ka njerez qe pajtohen. Hapesi i temes e ka pas qellimin e mire, pra heqja e keqkuptimit te shqiptareve qe jetojne ne Maqedoni dhe Serbi (Kosoven Lindore etj.). Po normal liberalizimi i vizave i ka te mirat e tij. Njerezit levizin me lirshem, ndjehen me 'open minded', heqet nga ndjenja e te izoluarit, braktisurit, i vizitojne te afermit, dikush e gjen nje nuse apo nje burre ne at shtet. Gabimi i atyre personave eshte se kane shku ne xhami, xhamia asgje s'te ndihmon, ato 'predikime' qe behen ne xhamite 'shqiptare' ne perendim (ku shpesh kam qene edhe vet pas ftesave te disa shokeve te mi, nga Maqedonia ), jane perralla e behen ne anen tjeter kishe po i ndihmojme, ata sun i ndihmojne as vetes keta hoxhallare tane qysh jane bere kshtu, mjerim, poshterim me kete fe. Po ok ndodhi. Shqiperia s'duhet te beje gabimin e njejte. As Kosova e askush. Me rreziku edhe une jam, por duhet me i shiku edhe pasojat qe mund t'i ndodhin nje njeriu.

    Po as ju nuk duhet te i thoni nje personi ne kete menyre, duhet me pas respekt, eshte me i vjeter... dhe ka me shume pervoje jete se ne, ka bere per atdheun e tij aq sa ka mundur. Gjithcka me shume, postimi im i pare ne kete teme e perfshine me gjeresisht.

    Pershendetje
    nuk the dicka me vlere Anton ceta.

    moshen ja leme virtualit.

    po ta rregullosh bithen tate behesh me patriot se enveri.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Tigers
    Anëtarësuar
    27-05-2006
    Vendndodhja
    Lugano_zvicerr
    Postime
    25
    KAN THEN TE MOQMIT KUSH JA BON VETI ASKUSH SMUNDET ME TA BA ne shqiptaret duhet se pari te hjekim kajten pasandej te jemi te respektuar nga shtetet evropiane si nr 1 shqiptari nzinet me falsifikime me trafikime me vrasje me kontraband me drog me qka do qe mendon njeriu ateher si te liberalizohen vizat ku siq tha nji parlamentar ne bruksel po te leberalizohen vizat kosoves dhe shqiperis per nji nat 200000 mi njerz do ta leshojn vendin ateher shtohet pyetja ku po dojm me shku o shqiptar e lojm vatanin per te ber krime shpernda drog te bejm qdo e keqe qe mendon njeriu per tu pasuru me miliona lek e pasandej te perfundojm ne burg ja qka mendojm ne shqiptart dhe oer ata ta imponojn dhe te mbyllin

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2010
    Postime
    98
    Nje gje duhet kuptuar ketu se liberalizimi behet me qelli8levizje e lire neper Eu dhe me qellime vizitash te aferm,farefise per shkollim dhe studim ,sherim e turizem .Pra liberalizimi mos e kuptoni gabim nuk eshte te kerojsh azil,sepse puna azilit eshte kryer.Ka mundesi me von pas ca kohesh ky liberalizim te mund te hy ne pune per te gjete pune ,por duhet te kete disa procedura dhe kushte nga ato shtete qe pranojn kesi punetoresh.Ndersa sa i perket shqiptareve te themi se nje pjese e tyre qe ka ne te gjitha shtetet e BE dhe ma larg ,nje pjese e tyre jo vetem qe e kane humb vete me sjellje e veprime te keqija por u kane bere deme edhe atyre shqiptareve qe jane te urte,te sjellshem ,punetor dhe te edukuar.Njekohesisht edhe e kan humb imazhin e shqiptareve ne pergjithesi duke lene pershtypje se te gjithe shqiptaret jane te tille.Pra kjo eshte nje veprim i keq,nje sjellje negative dhe njenjollosje e pa shlyer.Ndersa sa i perket Shqetit shqiptare dhe tani edhe shtetit te Kosoves shum pak besa edhe fare jane te interesuar per mergaten shqiptare qe ne EU dhe me gjere gati se ze vendin e dyte apo te trete per nga numri i te huave .Ne shqiptaret edhepse jemi si komb gadi pas malaziasve e bashnjakeve me i vogli jemi migruesit me te medhenje .Edhe per pushime kur kthemi ne vere skemi kurfar pritje ,skemi perparesi ne rregullimin e dokumentacionit dhe lehtesive tjera ne kufie dogana.Shiqohemi si te ishim si te nje shteti tjeter.Pra kjo eshte marri per te dy shtetet sepse duhet te ndryshojn keto praktika.Ndersa per shqiptaret e maqedonise nuk vlen kjo sepse shqiptaret atje ende skan gje ne dore.Sduhet harruar politikajt si ne shqiperi ashtu edhe ata ne Kosove se parat e emigracionit po vijn atje e besa edhe ata po vjelin taksa nga to dhe po perfitojn nga emigracioni.Po ashtu edhe emigracioni jane shqiptare hde jane viktima te terrorit e sjane larguar me deshire nga vatrat e veta edhe pse kane qene te varfur.Mendoi qe keto rreshta te i lexojn ata qe jane te interesuar dhe nese ka mundesi tu bie ne sy qeveritareve te Shqiperise dhe Kosoves dhe te kujtohen e mendojn per keto gjera te cilat i ceka ketu.Kam deshire qe ata qe e lexojn te me shkruajn dhe te me apin mendime pozitive apo edhe negative.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2010
    Postime
    98
    Sa i perket ketyre postimeve te mesiperme.une mendoi qe azili kurr nuk do ndalet ,por nderrojn format e azilit.Mirepo azili nuk eshte fare i mire tani ,pasi ne kemi bere shtetin tone.R.e Kosoves.Mirepo a ka kushte qe te kethehen keta qe jane azileshte pikepyetje e madhe.Ne rend te pare eshte papunesi mikrob qe veshtire eshte per tu zgjedh ,se dyti korrupcioni dhe mungesa e zbatimit te ligjit. se treti qeveria fare se qane koken pwer kthimin dhe integrimin e shqiptareve te Kosovres ne vendellindjen e vet dhe se katertiAta qe jane kthyer 90% jane te zgjenjyer me tretmanin dhe ndihmen e institucioneve te R.se Kosoves.Pra Diaspora qe eshte vukur e madhe ndoshta me shume se 500 mije,dita dites po asilimilohet dhe pas ca vitesh as qe do din femijet se ku eshte Kosova,Prandaj mendoi qe qeveria e R, se Kosoves duhet te ket nje plane dhe program te posaqem per diasporen qe ata qe deshirojn te kthehen tu sigurohen kushtet elemtare,si puna,shkollimi i femijeve dhe ndihmat e tjera sociale si dhe vendbanimi,.banesa.Kete e them sepse shqiptaret jemi me se paku ne ballkan dhe nese keta te diaspores asimilohen atehere qdo behet me shqiptare?

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-02-2010
    Postime
    98
    Sa i perket ketyre postimeve te mesiperme.une mendoi qe azili kurr nuk do ndalet ,por nderrojn format e azilit.Mirepo azili nuk eshte fare i mire tani ,pasi ne kemi bere shtetin tone.R.e Kosoves.Mirepo a ka kushte qe te kethehen keta qe jane azileshte pikepyetje e madhe.Ne rend te pare eshte papunesi mikrob qe veshtire eshte per tu zgjedh ,se dyti korrupcioni dhe mungesa e zbatimit te ligjit. se treti qeveria fare se qane koken pwer kthimin dhe integrimin e shqiptareve te Kosovres ne vendellindjen e vet dhe se katertiAta qe jane kthyer 90% jane te zgjenjyer me tretmanin dhe ndihmen e institucioneve te R.se Kosoves.Pra Diaspora qe eshte bukur e madhe ndoshta me shume se 500 mije,dita dites po asilimilohet dhe pas ca vitesh as qe do din femijet se ku eshte Kosova,Prandaj mendoi qe qeveria e R, se Kosoves duhet te ket nje plane dhe program te posaqem per diasporen qe ata qe deshirojn te kthehen tu sigurohen kushtet elemtare,si puna,shkollimi i femijeve dhe ndihmat e tjera sociale si dhe vendbanimi,.banesa.Kete e them sepse shqiptaret jemi me se paku ne ballkan dhe nese keta te diaspores asimilohen atehere qdo behet me shqiptaret?

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-01-2015
    Postime
    4

    Për: Danimarkë - A jemi popull i nëmur që na ndjek mynxyra / Liberalizimi i vizave /

    Pershendetje motra dhe vellezer. Kam ardhur ne Danimarken e larget jo per te udhetuar si turist dhe as per te shinuar bukurine qe i ka falur zoti ketij vendi,por per nje problem shume te madh. Kam sjelle vellain tim te vogel 15 vjecar ,per shkak te problemeve te shumta qe kemi ne Shqiperi. Per mua ai esht jeta ime dhe dua qe ai te edukohet dhe te jetoje si te gjithe moshataret e tij. Ju lutem kush ka mundesi tme ndihmoje duke me treguar rruge qe duhet te ndjek per ta regjistruar ne zyrat e migracionit dhe per ne shkolle. Ju faleminderit.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •