Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 34 prej 34
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,018
  Faleminderit
  7
  23 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Pas Skemave Piramidale, Liberalizimi i vizave tragjedia shqiptare e radhs

  Besoj ende e kemi t freskt kujtimin pr Skemat Piramidale ( kur doli ndonj e tha se ishin para t pastra ), i cili na kujton kohn kur u mend Shqipria, meq njerzit humbn gjithka me ku e me ma, pasojat e t cilit ndihen akoma. Un nuk po e shprush kt, sepse fjala thot: Shprush zjarrin, prit shkndijat, por po lutem: Qoft e harruar kjo mynxyr!

  Edhe pse n vite u lutem ( sepse kur bie ndonj gjm e madhe njerzit luten ) :U harroft kjo , doli tragjedia tjetr: Liberalizimi i vizave n Luginn e Preshevs, Medvegj e Bujanovc dhe n Maqedoni.

  Sipas informatave q kemi rezulton se vetm nga Lugina e Preshevs kan dal jasht mbi 9.000 veta, ndrkaq n Maqedoni ky numr sht dhjetfish m i lart, mbi 160.000 veta q t gjith shqiptar. Edhe ktu del se shumica kan shitur me ku e me ma disa pr t shijuar parajsn e ndrruar n Evrop, por shumica nga halli, apo si shprehej njri hallexhi: Halli t on n der t hasmit.

  Un pr gjith ata q ende nuk kan dal, por q mendojn t dalin po jap kto t dhna t besueshme:

  * N Evrop nuk ka m shans pr t fituar asnj lloj azili,

  * Viza jepet pr gjasht muaj, por n nj shtet nuk ke t drejt t qndrosh m shum se 90 dit ( ta zm vetm n Gjremani, Belgjik apo n cilindo shtet tjetr t Evrops ),

  * Me kto viza nuk ke t drejt pune,

  * Me kto viza nuk ke sigurim shndetsor,.


  Un ktu prmenda vetm disa, ndrsa pr detale, ne kemi ftuar n studion ton, m 27 shkurt 2010, nga ora 21:00, analistin politik, dr. Jeton SHASIVARI, ligjrues i s drejts kushtetuese n Fakultetin Juridik-UEJL, Maqedoni.
  Adem cdo respekt por prap je kontravers!
  Se pari nuk e shoh te udhes qe un e ti te shprehim" brengosje " per anen negative te liberalizimit te vizave ngase po shperngulen shqiptaret nga trojet e veta!
  Te jetojme ne perendim dhe te kerkojme nga tjeret qe te mos leshojne trojet por te perballen me ate qe ti e un nuk deshtem nuk eshte morale!
  Neve nuk na mban kush me dhun ne perendim mund te kthehemi me leht se kemi ardhur !por ja nuk e bejm se e dojm komfortin e jetes ketu ,nuk dojm qe femijt tane te hjekin keq per asgje!
  E mira se mires kisht me qen qe te mos ket nevoj kush te largohet nga vendlindja pos si turist por ja se realiteti eshte dicka tjeter!

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,989
  Faleminderit
  32
  35 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga MARGUS Lexo Postimin
  Adem cdo respekt por prap je kontravers!
  Se pari nuk e shoh te udhes qe un e ti te shprehim" brengosje " per anen negative te liberalizimit te vizave ngase po shperngulen shqiptaret nga trojet e veta!
  Te jetojme ne perendim dhe te kerkojme nga tjeret qe te mos leshojne trojet por te perballen me ate qe ti e un nuk deshtem nuk eshte morale!
  Neve nuk na mban kush me dhun ne perendim mund te kthehemi me leht se kemi ardhur !por ja nuk e bejm se e dojm komfortin e jetes ketu ,nuk dojm qe femijt tane te hjekin keq per asgje!
  E mira se mires kisht me qen qe te mos ket nevoj kush te largohet nga vendlindja pos si turist por ja se realiteti eshte dicka tjeter!
  Prshdnetje Margus
  un me koh kam treguar pse jam duke ndenjur ktu, ashtu sic po rrin edhe shum t tjer si un e si ti. Besoj ta kesh lexuar temn q kam hapur "E duam atdheun por jo t jetojm n t". Aty shumica i kan thn arsyet.
  Te ky shkrim, ato q i kam shkruar me t kuqe kam dashur te tregoj se nuk sht duke u knduar m knga e vjetr dhe m azil nuk ka, parnadj mos t rrezikojn njerzia qoft nga lakmia qoft t bien pre e ndonj matrapazi!

  Mirpo q nga shkrimi i para dy tri ditsh m nuk do t merrem me "politik".
  Shqipris ( kupto gjith trojet shqiptare ) i dshiroj prparim, prosperitet e mirqenie, por jo m me "kshilla" t miat.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 3. #23
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,944
  Faleminderit
  27
  20 falenderime n 20 postime
  Shqipria dhe trojet shqiptare me liberalizimin e vizave nuk perfitojn si komb.Martesat mund ti zgjedhin individit nji problem po edhe nji qytetar qe do zgjedhi jeten ne perendim thjesht qitne karriken te dera se per trojet shqiptare esh i vdekur jo tani per tani po loza shqiptare gjegjsisht gjeneratat qe vin do kan nji atdhe tjeter .Kjo do na heq dyshimet e cave ...pse nga populli me i vjeter ne kto troje kemi ngel me numer shum te vogel te popullsis.thjesht do shkruaj historia shpernguljet ne Itali pas vdekjes se Kastriotit ,shpernguljet ne turqi ne fillim shekulli20 dhe ne evrop ne fillim te shek.21-shit.Shqiptaria po rrenohet nga brenda Adem kjo esht me tragjikja.Nuk krijohen vende pune,thjesht po e ndjej se nuk ja vle te ndertosh as gje per ket popull ,sepse nji nderto e njiqind rrenojn.Idealet djaloshare mu fiken si qiriri avash avash .Prandaj sa te kuptova ne ket postim apeli juaj esht i sinqert ,idrejt po ky popull esht ne mes lumi qe vershon dhe zjarri qe pervlon >RRi ktu keq dil ne evrop edhe aty keq pra nga dy te kqia njeriu esht e natyrshme ta zgjedh njeren kure ska tjeter alternativ.Nji njeri i madh pat then mose pyt qa beri atdheu per ty po ti per atdhen.Sote atdheu ka per te dhen po hajnat po e marin vet at e per popullin ne rrs.une po e le fajtore popullin ,sepse po tregohet qyqar e qyqarit qa ke per ti ber veq ta ngushllosh.

 4. #24
  ufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Antarsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Adem, ti vertet mendon se Liberalizimi i Vizave ishte dicka negative per Shqipetaret ne Serbi, Maqedoni etj? Ti mendon se ky Liberalizim do je jete nje faktor negativ ne jeten e Shqipetareve ne Shqiperi?

  Nuk te kuptoj se ku deshiron te dalesh me "popull i nemur".

  Ke sjelle disa argumente jo fort te qendrueshme, jo te forta. Me pak fjale, ne qe jetojme ketu duhet te ngujohemi, te mos dalim nga vendi, te izolohemi sic kemi bere per 40 vjete.
  Mese dikush vendos per emigrim eshte nje zgjidhje e tij. Mos harro, kete zgjedhje e ke bere edhe ti para disa vitesh, e kane bere edhe mijra shqipetare te tjere.
  Me pak fjale, duhet ti themi jo liberalizimit te vizeva, dhe te shkojme tu puthim by*** atyre qe jane ne ambasada per te mbaruar nje hall, ose nje deshire qe kemi te shkojme jashte shtetit?
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,989
  Faleminderit
  32
  35 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga Mau_kiko Lexo Postimin
  Adem, ti vertet mendon se Liberalizimi i Vizave ishte dicka negative per Shqipetaret ne Serbi, Maqedoni etj? Ti mendon se ky Liberalizim do je jete nje faktor negativ ne jeten e Shqipetareve ne Shqiperi?

  Nuk te kuptoj se ku deshiron te dalesh me "popull i nemur".

  Ke sjelle disa argumente jo fort te qendrueshme, jo te forta. Me pak fjale, ne qe jetojme ketu duhet te ngujohemi, te mos dalim nga vendi, te izolohemi sic kemi bere per 40 vjete.
  Mese dikush vendos per emigrim eshte nje zgjidhje e tij. Mos harro, kete zgjedhje e ke bere edhe ti para disa vitesh, e kane bere edhe mijra shqipetare te tjere.
  Me pak fjale, duhet ti themi jo liberalizimit te vizeva, dhe te shkojme tu puthim by*** atyre qe jane ne ambasada per te mbaruar nje hall, ose nje deshire qe kemi te shkojme jashte shtetit?
  Jo, jo, jo Mau, jo qenkemi keqkuptuar, mbase un nuk kam qen i qart.
  Ana pozitive e vizave sht se njerzit do t dalin lirshm npr Evrop,
  do t vizitojn t afrmit e tyre, do t knaqen dhe do t kthehen prap n vendlindje.
  Ann negative t vizave e kam thn nga kontaktet q kam pasur me njerz pr gjith kto vite, t cilt edhe m kan nezdisur nganjher duek m thn siguroma nj viz.
  Theksi i tems dhe krejt qllimi i hapjes s ksaj teme ka qen q gjitheatyre q m kan krkuar viz dhe shum t jerve q kan kt qllim q t dlin me qllim q t fitojn lejeqndrim, t'u tregoja se kjo sht nj loj e rrezikshme, sepse m azil nuk ka, nuk mundesh pr t punuar askun, nuk ke sigurim social etj etj. Mbase un kam hyr n gjynah duke ia prishur dikujt ndrrn.
  Un krkoj falje nse jam keqkuptuar n kt tem dhe n shum tema t tjara ku kam shprehur shqetsimin tim pr shum gjra q mua m jan dukur negative.
  Nuk do t jem m ai Ademi q shqetsohet pr kto, prandja krkoj t falur pr gabimet e deritashme.
  Uneedhe m tej me shprit lutem q Shqipria ( kupto gjith trojet shqiptare ) t ecn prpara, ku do t ket prparim e mirqenie!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  64
  Postime
  7,989
  Faleminderit
  32
  35 falenderime n 28 postime
  Citim Postuar m par nga ganimet Lexo Postimin
  Shqipria dhe trojet shqiptare me liberalizimin e vizave nuk perfitojn si komb.Martesat mund ti zgjedhin individit nji problem po edhe nji qytetar qe do zgjedhi jeten ne perendim thjesht qitne karriken te dera se per trojet shqiptare esh i vdekur jo tani per tani po loza shqiptare gjegjsisht gjeneratat qe vin do kan nji atdhe tjeter .Kjo do na heq dyshimet e cave ...pse nga populli me i vjeter ne kto troje kemi ngel me numer shum te vogel te popullsis.thjesht do shkruaj historia shpernguljet ne Itali pas vdekjes se Kastriotit ,shpernguljet ne turqi ne fillim shekulli20 dhe ne evrop ne fillim te shek.21-shit.Shqiptaria po rrenohet nga brenda Adem kjo esht me tragjikja.Nuk krijohen vende pune,thjesht po e ndjej se nuk ja vle te ndertosh as gje per ket popull ,sepse nji nderto e njiqind rrenojn.Idealet djaloshare mu fiken si qiriri avash avash .Prandaj sa te kuptova ne ket postim apeli juaj esht i sinqert ,idrejt po ky popull esht ne mes lumi qe vershon dhe zjarri qe pervlon >RRi ktu keq dil ne evrop edhe aty keq pra nga dy te kqia njeriu esht e natyrshme ta zgjedh njeren kure ska tjeter alternativ.Nji njeri i madh pat then mose pyt qa beri atdheu per ty po ti per atdhen.Sote atdheu ka per te dhen po hajnat po e marin vet at e per popullin ne rrs.une po e le fajtore popullin ,sepse po tregohet qyqar e qyqarit qa ke per ti ber veq ta ngushllosh.
  Ganimet vllai m fal por un nuk do t merrem m me kt pun. Eh kur e kam thn kt, pale dalin t quajn me gjithfar epitetesh.
  Un mendoj se ata q e prkrehin kt e q ju duket e bukur kjo q sht, besoj se kta asnjher nuk kan dal jasht dhe natyrisht u duket mir...natyrisht duke mos ditur se cila sht
  e e mir vrtet. Jeta e bukur sht ndrsyhe, o njerz! Po nejse.
  Po t krkoj falje ty por edhe gjith t tjert q deri me tashti i kam shqetsuar pr kto
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #27
  ufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
  Antarsuar
  06-03-2009
  Vendndodhja
  In the Jungle, the mighty Jungle!
  Postime
  1,592
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  Adem, me kupto, nese nje familje ose individ e ka vendosur per te emigruar, i ka marre parasysh edhe suksesin edhe falimentin. Ka edhe raste, te cilat nuk jane te pakta, kur e kujtojne emigrimin oarajse, dhe gjejne ne te ferrin. Po njerezit jane te prirur per te ndermarre risqem dhe ky eshte nje rrisk. Gjitashtu, si qenie njerezore qe jemi, jemi te prirur te gabojme, dhe nga keto gabime te mesojme.
  E kuptoj shqetesimin tend, por ne fakt ne fillim edhe nuk te kuptova mire, pasi ke shkrimi i pare, te themi ate qe eshte, eshte pak...e pakupueshme ajo qe realisht ke dashur te tregoje. te pakten per mua
   /l、
  (゚、 。 7
   l、 ~ヽ  
   じしf_, )ノ
  ...e Dio disse kung e kung fu...
  哈哈

 8. #28
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Secili mund ta shprehe mendimin e tij, ok ka njerez qe nuk pajtohen me hapesin e temes, zotri Ademin. Ka njerez qe pajtohen. Hapesi i temes e ka pas qellimin e mire, pra heqja e keqkuptimit te shqiptareve qe jetojne ne Maqedoni dhe Serbi (Kosoven Lindore etj.). Po normal liberalizimi i vizave i ka te mirat e tij. Njerezit levizin me lirshem, ndjehen me 'open minded', heqet nga ndjenja e te izoluarit, braktisurit, i vizitojne te afermit, dikush e gjen nje nuse apo nje burre ne at shtet. Gabimi i atyre personave eshte se kane shku ne xhami, xhamia asgje s'te ndihmon, ato 'predikime' qe behen ne xhamite 'shqiptare' ne perendim (ku shpesh kam qene edhe vet pas ftesave te disa shokeve te mi, nga Maqedonia ), jane perralla e behen ne anen tjeter kishe po i ndihmojme, ata sun i ndihmojne as vetes keta hoxhallare tane qysh jane bere kshtu, mjerim, poshterim me kete fe. Po ok ndodhi. Shqiperia s'duhet te beje gabimin e njejte. As Kosova e askush. Me rreziku edhe une jam, por duhet me i shiku edhe pasojat qe mund t'i ndodhin nje njeriu.

  Po as ju nuk duhet te i thoni nje personi ne kete menyre, duhet me pas respekt, eshte me i vjeter... dhe ka me shume pervoje jete se ne, ka bere per atdheun e tij aq sa ka mundur. Gjithcka me shume, postimi im i pare ne kete teme e perfshine me gjeresisht.

  Pershendetje

 9. #29
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  65 falenderime n 59 postime
  Citim Postuar m par nga mesia4ever Lexo Postimin
  Secili mund ta shprehe mendimin e tij, ok ka njerez qe nuk pajtohen me hapesin e temes, zotri Ademin. Ka njerez qe pajtohen. Hapesi i temes e ka pas qellimin e mire, pra heqja e keqkuptimit te shqiptareve qe jetojne ne Maqedoni dhe Serbi (Kosoven Lindore etj.). Po normal liberalizimi i vizave i ka te mirat e tij. Njerezit levizin me lirshem, ndjehen me 'open minded', heqet nga ndjenja e te izoluarit, braktisurit, i vizitojne te afermit, dikush e gjen nje nuse apo nje burre ne at shtet. Gabimi i atyre personave eshte se kane shku ne xhami, xhamia asgje s'te ndihmon, ato 'predikime' qe behen ne xhamite 'shqiptare' ne perendim (ku shpesh kam qene edhe vet pas ftesave te disa shokeve te mi, nga Maqedonia ), jane perralla e behen ne anen tjeter kishe po i ndihmojme, ata sun i ndihmojne as vetes keta hoxhallare tane qysh jane bere kshtu, mjerim, poshterim me kete fe. Po ok ndodhi. Shqiperia s'duhet te beje gabimin e njejte. As Kosova e askush. Me rreziku edhe une jam, por duhet me i shiku edhe pasojat qe mund t'i ndodhin nje njeriu.

  Po as ju nuk duhet te i thoni nje personi ne kete menyre, duhet me pas respekt, eshte me i vjeter... dhe ka me shume pervoje jete se ne, ka bere per atdheun e tij aq sa ka mundur. Gjithcka me shume, postimi im i pare ne kete teme e perfshine me gjeresisht.

  Pershendetje
  nuk the dicka me vlere Anton ceta.

  moshen ja leme virtualit.

  po ta rregullosh bithen tate behesh me patriot se enveri.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Tigers
  Antarsuar
  27-05-2006
  Vendndodhja
  Lugano_zvicerr
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  KAN THEN TE MOQMIT KUSH JA BON VETI ASKUSH SMUNDET ME TA BA ne shqiptaret duhet se pari te hjekim kajten pasandej te jemi te respektuar nga shtetet evropiane si nr 1 shqiptari nzinet me falsifikime me trafikime me vrasje me kontraband me drog me qka do qe mendon njeriu ateher si te liberalizohen vizat ku siq tha nji parlamentar ne bruksel po te leberalizohen vizat kosoves dhe shqiperis per nji nat 200000 mi njerz do ta leshojn vendin ateher shtohet pyetja ku po dojm me shku o shqiptar e lojm vatanin per te ber krime shpernda drog te bejm qdo e keqe qe mendon njeriu per tu pasuru me miliona lek e pasandej te perfundojm ne burg ja qka mendojm ne shqiptart dhe oer ata ta imponojn dhe te mbyllin

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Nje gje duhet kuptuar ketu se liberalizimi behet me qelli8levizje e lire neper Eu dhe me qellime vizitash te aferm,farefise per shkollim dhe studim ,sherim e turizem .Pra liberalizimi mos e kuptoni gabim nuk eshte te kerojsh azil,sepse puna azilit eshte kryer.Ka mundesi me von pas ca kohesh ky liberalizim te mund te hy ne pune per te gjete pune ,por duhet te kete disa procedura dhe kushte nga ato shtete qe pranojn kesi punetoresh.Ndersa sa i perket shqiptareve te themi se nje pjese e tyre qe ka ne te gjitha shtetet e BE dhe ma larg ,nje pjese e tyre jo vetem qe e kane humb vete me sjellje e veprime te keqija por u kane bere deme edhe atyre shqiptareve qe jane te urte,te sjellshem ,punetor dhe te edukuar.Njekohesisht edhe e kan humb imazhin e shqiptareve ne pergjithesi duke lene pershtypje se te gjithe shqiptaret jane te tille.Pra kjo eshte nje veprim i keq,nje sjellje negative dhe njenjollosje e pa shlyer.Ndersa sa i perket Shqetit shqiptare dhe tani edhe shtetit te Kosoves shum pak besa edhe fare jane te interesuar per mergaten shqiptare qe ne EU dhe me gjere gati se ze vendin e dyte apo te trete per nga numri i te huave .Ne shqiptaret edhepse jemi si komb gadi pas malaziasve e bashnjakeve me i vogli jemi migruesit me te medhenje .Edhe per pushime kur kthemi ne vere skemi kurfar pritje ,skemi perparesi ne rregullimin e dokumentacionit dhe lehtesive tjera ne kufie dogana.Shiqohemi si te ishim si te nje shteti tjeter.Pra kjo eshte marri per te dy shtetet sepse duhet te ndryshojn keto praktika.Ndersa per shqiptaret e maqedonise nuk vlen kjo sepse shqiptaret atje ende skan gje ne dore.Sduhet harruar politikajt si ne shqiperi ashtu edhe ata ne Kosove se parat e emigracionit po vijn atje e besa edhe ata po vjelin taksa nga to dhe po perfitojn nga emigracioni.Po ashtu edhe emigracioni jane shqiptare hde jane viktima te terrorit e sjane larguar me deshire nga vatrat e veta edhe pse kane qene te varfur.Mendoi qe keto rreshta te i lexojn ata qe jane te interesuar dhe nese ka mundesi tu bie ne sy qeveritareve te Shqiperise dhe Kosoves dhe te kujtohen e mendojn per keto gjera te cilat i ceka ketu.Kam deshire qe ata qe e lexojn te me shkruajn dhe te me apin mendime pozitive apo edhe negative.

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa i perket ketyre postimeve te mesiperme.une mendoi qe azili kurr nuk do ndalet ,por nderrojn format e azilit.Mirepo azili nuk eshte fare i mire tani ,pasi ne kemi bere shtetin tone.R.e Kosoves.Mirepo a ka kushte qe te kethehen keta qe jane azileshte pikepyetje e madhe.Ne rend te pare eshte papunesi mikrob qe veshtire eshte per tu zgjedh ,se dyti korrupcioni dhe mungesa e zbatimit te ligjit. se treti qeveria fare se qane koken pwer kthimin dhe integrimin e shqiptareve te Kosovres ne vendellindjen e vet dhe se katertiAta qe jane kthyer 90% jane te zgjenjyer me tretmanin dhe ndihmen e institucioneve te R.se Kosoves.Pra Diaspora qe eshte vukur e madhe ndoshta me shume se 500 mije,dita dites po asilimilohet dhe pas ca vitesh as qe do din femijet se ku eshte Kosova,Prandaj mendoi qe qeveria e R, se Kosoves duhet te ket nje plane dhe program te posaqem per diasporen qe ata qe deshirojn te kthehen tu sigurohen kushtet elemtare,si puna,shkollimi i femijeve dhe ndihmat e tjera sociale si dhe vendbanimi,.banesa.Kete e them sepse shqiptaret jemi me se paku ne ballkan dhe nese keta te diaspores asimilohen atehere qdo behet me shqiptare?

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2010
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa i perket ketyre postimeve te mesiperme.une mendoi qe azili kurr nuk do ndalet ,por nderrojn format e azilit.Mirepo azili nuk eshte fare i mire tani ,pasi ne kemi bere shtetin tone.R.e Kosoves.Mirepo a ka kushte qe te kethehen keta qe jane azileshte pikepyetje e madhe.Ne rend te pare eshte papunesi mikrob qe veshtire eshte per tu zgjedh ,se dyti korrupcioni dhe mungesa e zbatimit te ligjit. se treti qeveria fare se qane koken pwer kthimin dhe integrimin e shqiptareve te Kosovres ne vendellindjen e vet dhe se katertiAta qe jane kthyer 90% jane te zgjenjyer me tretmanin dhe ndihmen e institucioneve te R.se Kosoves.Pra Diaspora qe eshte bukur e madhe ndoshta me shume se 500 mije,dita dites po asilimilohet dhe pas ca vitesh as qe do din femijet se ku eshte Kosova,Prandaj mendoi qe qeveria e R, se Kosoves duhet te ket nje plane dhe program te posaqem per diasporen qe ata qe deshirojn te kthehen tu sigurohen kushtet elemtare,si puna,shkollimi i femijeve dhe ndihmat e tjera sociale si dhe vendbanimi,.banesa.Kete e them sepse shqiptaret jemi me se paku ne ballkan dhe nese keta te diaspores asimilohen atehere qdo behet me shqiptaret?

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  11-01-2015
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Danimark - A jemi popull i nmur q na ndjek mynxyra / Liberalizimi i vizave /

  Pershendetje motra dhe vellezer. Kam ardhur ne Danimarken e larget jo per te udhetuar si turist dhe as per te shinuar bukurine qe i ka falur zoti ketij vendi,por per nje problem shume te madh. Kam sjelle vellain tim te vogel 15 vjecar ,per shkak te problemeve te shumta qe kemi ne Shqiperi. Per mua ai esht jeta ime dhe dua qe ai te edukohet dhe te jetoje si te gjithe moshataret e tij. Ju lutem kush ka mundesi tme ndihmoje duke me treguar rruge qe duhet te ndjek per ta regjistruar ne zyrat e migracionit dhe per ne shkolle. Ju faleminderit.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •