Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 88 prej 88
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  EBU ka vendosur q Eurovisioni t mbahet me artist n skenn e Rotterdamit

  Bashkimi Evropian i Transmetimeve (EBU) s bashku me transmetuesit hollandez dhe organizatort e konkursit NPO, NOS dhe AVROTROS kan botuar protokollin e gjer COVID-19 pr Shndetin dhe Sigurin pr Konkursin e Kngs Eurovision, si zbulohet n nj njoftim pr shtyp t ndar sot, prcjell KultPlus.

  Protokolli i plot detajon masat q t gjith individt e akredituar (ata q punojn ose garojn n Eurovision Song Contest) do t duhet t respektojn pr t marr pjes n konkursin n Roterdam.

  Martin sterdahl, mbikqyrsi ekzekutiv i Eurovision Song Contest, shpjegon:

  “Fryma dhe tradita e Konkursit t Kngs n Eurovision ka t bj me bashkimin e Evrops n nj sken dhe ne jemi akoma t vendosur pr ta arritur kt n Roterdam n muajin Maj. Ne jemi duke ecur prpara me planet tona pr t prodhuar nj gar t sigurt t Kngs n Eurovision, me t gjith artistt q interpretojn drejtprdrejt n Roterdam. Ky protokoll demonstron prkushtimin ton pr ta realizuar kt, me shndetin dhe sigurin e t gjithve q marrin pjes, prfshir ekuipazhin dhe shtypin, si prparsia jon kryesore.”

  Sipas Skenarit B, numri i njerzve n secilin delegacion sht zvogluar nga edicionet e mparshme, dhe numri i gazetarve q mund t marrin pjes n kt ngjarje do t kufizohet gjithashtu n 500 me 1000 t tjer n gjendje t mbulojn shfaqjen n nj qendr t re pr shtyp online.


  https://www.kultplus.com/muzika/ebu-...e-rotterdamit/

  https://wiwibloggs.com/2021/03/02/eu...terdam/262706/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-03-2021 m 12:36

 2. #82
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Eurovision me spektator - Hollanda lejon pjesmarrjen e 3500 personave

  Festivali Europian i Kngs do t zhvillohet me spektator kt vit. Organizatort e Eurovizion, siguruan lejen pr t lejuar nj publik prej 3500 personash, si pjes e nj eksperimenti nga qeveria holandeze.

  Festivali vjetor do t mbahet n Arena Ahoy t Roterdamit, pas anulimit t tij vitin e kaluar. Sipas planit, ambjenti do t jet gjysm I mbushur dhe pjesmarrsit do ti nshtrohen testit pr koronavirus.

  Organizatort e mirpritn vendimin e qeveris holandeze.

  E mirpresim vendimin dhe mundsin pr t ftuar adhurues gjat Festivalit Eurovision n muajin Maj. Do t konsiderojm t gjitha opsionet e mundshme dhe do t njoftojm m shum detaje gjat javve n vazhdim, mbi mnyrn se si do t garantojm sigurin e pjesmarrsve., u shpreh njw prej organizatorwve, Martin sterdahl.

  Njoftimi vjen pas nj eksperimenti t ngjashm q prfshiu pjesmarrjen e 1500 personave n nj Festival Muzikor pran Amsterdamit n muajin Mars, ndrsa 5000 spektatore u lejuan t bnin tifo n ndeshjen kualifikuese pr Kampionatin Botror t shtunn e kaluar.

  Megjithat kryeministri Mark Rutte tha se shtetrrethimi kombtar do t mbetej n fuqi dhe se kufizime t tjera do t zgjateshin me tre jav deri n fund t Prillit.

  Eurovizioni do t zhvillohet nga datat 18 deri n 22 Maj dhe organizatort po merrnin n konsiderat 4 skenar t mundshme q varionin nga nj spektakl normal, tek performanca t regjistruara e pa audienc live. N edicionin e ktij viti, Shqipria prfaqsohet nga Anxhela Peristeri.


  https://kohajone.com/eurovision-me-s...500-personave/

 3. #83
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Regard, shqiptari i radhs q nominohet n ‘Brit Awards’

  DJ shqiptar me prejardhje nga Ferizaj, Regard sht nominuar n nj kategori mjaft t rndsishme n ‘Brit Awards’, shkruan KultPlus.

  Regard ka arritur q m kngn e tij ‘Secrets’ n bashkpunim me artisten RAYE t nominohet n kategorin ‘Kngs m t mir Britanike t Vitit’.

  Ndrkaq lajmin e ka br t ditur nprmjet nj postimi n rrjetin social Facebook ku ka shkruar se nuk arrin ta besoj se ka arritur t nominohet n nj nga kategorit e eventit m t madh britanik

  “Nuk mund ta besoj q ‘Secrets’ sht nominuar pr ‘Kngn Birtanike t vitit’ n kt edicion t Brits. Un vetm dua t them faleminderit t gjithve kaq shum pr mbshtetjen time, kjo nuk do t ishte e mundur pa t gjith ju dhe jam prgjithmon mirnjohs pr t gjith fansat n t gjith botn. Dashuri pr Raye pr vokalet mahnitse”, shkroi ai./ KultPlus.com


  Knga Britanike m e mir e Vitit

  220 Kid with Gracey – Don’t Need Love

  Aitch x AJ Tracey feat Tay Keith – Rain

  Dua Lipa – Physical

  Harry Styles – Watermelon Sugar

  Headie One feat AJ Tracey and Stormzy – Ain’t It Different

  Joel Corry x MNEK – Head and Heart

  Nathan Dawe x KSI – Lighter

  Regard and Raye – Secrets

  S1mba feat DTG – Rover

  Young T & Bugsey feat Headie One – Don’t Rush


  https://www.kultplus.com/muzika/rega...e-brit-awards/

  https://www.kultplus.com/muzika/list...t-awards-2021/

 4. #84
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Bebe Rexha shnon suksesin e radhs - ‘Meant to be’ numron plot Nj Miliard dgjime


  Kngtarja shqiptare me fam botrore, Bebe Rexha ka shnuar nj tjetr arritje n karriern e saj si kngtare.

  ‘Meant to be’, nj nga kngt m t suksesshme t saj ka arritur plot nj miliard dgjime n platformn muzikore ‘Spotify’.

  Lajmin e bri t ditur vet kngtarja duke ndar nj Instastory me 10 milion ndjeksit e saj.

  Knga ‘Meant to be’ sht shpallur nga Billboard si Knga m e Dgjuar e dekads n zhanrin Country (Kantri), duke qndruar 50 jav n krye t toplistave.

  /Demokracia.com/KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/bebe...liard-degjime/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 15-04-2021 m 08:39

 5. #85
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Albumi i ri i Bebe Rexhs i pari n listn e albumeve m t mira n Spotify

  Kngtarja shqiptare me fam botrore, Bebe Rexha, pak dit m par ka publikuar albumin e dyt n karriern e saj, t titulluar “Better Mistakes”.

  Ky album i cili vjen pas disa vitesh pun intensive, po shprblehet me meritat e duhura pr shum nga kngt e tij, q tashm jan plqyer n mas t madhe nga publiku.

  Aktualisht, “Better Mistakes” kryeson listn e 10 albumeve m t mira debutuese n at q njihet si platforma m e madhe e muziks n bot, Spotify.

  Kt e ka br t ditur vet Spotify prmes nj postimi n rrjetin social Instagram me 10 albumet m t mira debutuese, me artisten shqiptare n krye t saj.

  E lumtur pr kt sukses, Rexha e ndau me ndjeksit e saj n InstaStory kt fakt, duke i falnderuar ata pr suksesin e dhn deri m tani.

  “Better Mistakes” sht nj album me 13 kng t artistes, disa prej t cilve jan publikuar me klipe, si kngt: “Baby, I’m Jealous” (bashkpunim me Doja Cat), “Sabotage”, “Break my heart, myself” (bashkpunim me Travis Barker).

  Vet artistja ka treguar se kngt e albumit i prkasin zhanrit dark-pop, frymzuar nga problemet e saj ndr vite me shndetin mendor. / Diaspora Shqiptare / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/showbiz/alb...ra-ne-spotify/

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  ‘Brit Awards 2021’ mbahet me pranin e mijra njerzve

  Taylor Swift do t nderohet me mimin “Ikon Globale” t martn n “Brit Awards”, e cila planifikohet t mbahet prball nj audienc me 4000 pjesmarrs.

  Ceremonia kryesore e mimeve t muziks e Britanis po prdoret si ngjarje provuese nga qeveria para lehtsimit t plot t kufizimeve t COVID-19 q pritet kt ver.

  Pjesmarrsit nuk do t ken distanc mes vete dhe nuk do t mbajn maska n fytyr, por ata duhet t ken nj test negativ.

  Kngtarja britanike me prejardhje shqiptare Dua Lipa sht e nominuar pr tri mime, shkruan AP, transmeton KultPlus.

  Taylor Swift do t bhet gruaja e par q merr mimin “Ikon Globale”, i cili m par u sht ndar artistve si Elton John dhe David Bowie.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/brit...jera-njerezve/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 11-05-2021 m 15:23

 7. #87
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Taylor Swift do t nderohet me shprblimin ‘Ikon Globale’

  Ylli amerikan i muziks do t nderohet me mimin special “Ikon Globale”, n edcionin e sivjetm t ndarjes s shprblimeve “BRIT Awards 2021”.

  Ngjarja e njohur muzikore do t mbahet n arenn “O2” t Londrs, t marten m 11 maj dhe do t’i mirpres rreth 4 mij njerz n sall, si pjes e programit hulumtues q po testohet aktualisht nga Qeveria britanike pr ta shqyrtuar rrezikun e bartjes s COVID-19 n kt ngjarje. Rreth 2.500 bileta u jan ofruar falas puntorve shndetsor, q shrbyen n frontin e par gjat pandemis.

  Swift do t bhet artistja e par q sht nderuar me shprblimin “Ikon Globale”, nj prej nderimeve m t larta t cilat i ndan ceremonia “BRIT”. Me kt mim n t kaluarn ishin nderuar yje t till si David Bowie, Elton John dhe Robbie Williams.

  Kantautorja e famshme amerikane po nderohet pr ndikimin e madh n muzik anemban bots, repertorin e pasur muzikor si dhe arritjet e jashtzakonshme n karriern e saj.

  “Karriera e Tylor Swiftit sht e pakrahasueshme dhe muzika dhe ndikimi i saj, ka br jehon tek miliona njerz n t gjith botn. Ajo e ka shfrytzuar platformn e saj pr t trhequr vmendje ndaj disa shtjeve t rndsishme globale, dhe s fundmi sht vlersuar lart pr angazhimin n promovimin e pranimit t komunitetit LGBTQ”.

  Bendi i muziks rok, “Coldplay”, do ta hap ceremonin me nj performanc t veant. Ata do t interpretojn n nj sken t montuar n lumin “Thames” t Londrs, q gjendet afr arens “O2” ku mbahet ngjarja. Ndr yjet e tjer t clt do t performojn gjat mbrmjes jan: The Weeknd, Dua Lipa, Olivia Rodrigo, Arlo Parks, Headie One, Rag’n’Bone Man, Pink dhe t tjer.

  Ceremonia do t prezantohet nga komediani, Jack Whitehall, kurse do t transmetohet live n kanalin “ITV” dhe n platformn “ITV Hub”. /koha/ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/tayl...ikone-globale/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 11-05-2021 m 15:25

 8. #88
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  M E LUMTUR SE KURR!

  Bebe Rexha s shpejti pjes e Netflix


  We The People, quhet seriali i animuar i Netflix, n t cilin kngtarja e famshme me origjin shqiptare Bebe Rexha do t jet pjes. Krijuesi i Doc McStuffins, Chris Nee, sht ribashkuar me ish-presidentin Barack Obama dhe Higher Ground Productions t Michelle Obamas pr serin e animuar t Netflix, We the People.

  Seriali prej 10 episodash i Nee, i prodhuar nga Kenya Barris, ndrthur muzik dhe animacion pr t edukuar nj brez t t rinjve amerikan.

  Seriali prmban kng origjinale t interpretuara nga artist si HER, Janelle Monae, Brandi Carlile, Lin-Manuel Miranda, Adam Lambert, Cordae, Bebe Rexha, KYLE, Andra Day dhe poeten Amanda Gorman. do episod, i cili prdor nj ndrthurje t stileve t animuara, sht nj thirrje pr veprim pr t rimenduar, si nj gj t gjall q merr frym dhe pr t rikonfirmuar t kuptuarit e asaj q do t thot qeveri dhe qytetari n nj bot moderne.

  Prve Barack dhe Michelle Obama, Tonia Davis dhe Priya Swaminathan jan pjes e Higher Ground. Edhe Ada Chiaghana, Erynn Sampson e PeeDee Shindell. We the People, i cili do t publikohet m 4 korrik n Netflix, drejtohet nga Peter Ramsey, Trisha Gum, Victoria Vincent, Benjy Brooke, Mabel Ye, Tim Rauch, Jorge R. Gutierrez, Daron Nefcy, Everett Downing dhe Kendra Ryan.

  Seriali do t bj debutimin e tij botror n AFI DOCS m 24 qershor. Kt lajm Bebe e ka ndar n rrjetin e saj social Twitter ku shprehet shum e lumtur q do t jet pjes me kngn e saj American Citizien:

  Rikujtojm, se n nj intervist t dhn s fundmi pr The Daily Star, Rexha ka folur edhe nj her tjetr pr traditat shqiptare, ama ksaj rradhe pr ato q i plqejn m pak. Artistja zbuloi se si ashtu si mamaja e gjyshja e saj edhe at donin ta martonin n mosh t re, sipas tradits shqiptare.


  https://konica.al/2021/06/bebe-rexha...ese-e-netflix/

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Lajme nga bota e muziks shqiptare!
  Nga Fiori n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 02-06-2021, 10:48
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 3. Enciklopedia e Muzikes Popullore Shqiptare
  Nga Darius n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 20:09
 4. Folklori muzikor
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-02-2006, 04:55
 5. Ndue Shyti, krijues i prsosur i muziks popullore
  Nga StormAngel n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 11:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •