Close
Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 84
 1. #61
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Pr her t par n histori, Eurovision vjen n nj form ndryshe

  Kt pasdite, Unioni Evropian i Transmetuesve ka njoftuar transmetimin e nj shfaqje t re me titull “Eurovision: Europe Shine A Light” e cila do t transmetohet n vend t Konkursit t Kngs Eurovizion 2020 n t Shtunn, me 16 maj.

  Me qllim t nderimit t puns n konkursin e kngve t Eurovizionit t anuluar nga transmetuesit holandez NPO, NOS dhe AVROTROS, “Eurovision: Europe Shine A Light” do t jet nj prodhim bashkpunues midis ktyre transmetuesve holandez dhe EBU. Prve ksaj, shfaqja do t prezantohet nga Chantal Janzen, Edsilia Rombley dhe Jan Smit i cili ishte zgjedhur pr t prezantuar n Eurovizion n Rotterdam Ahoy muajin e ardhshm.

  Sipas eurovision.tv, shfaqja e gjat dy or do t nderoj kryesisht t gjitha 41 hyrjet e zgjedhura pr konkursin e vitit 2020. Pr m tepr, ai synon t sjell s bashku t 41 artistt nga Eurovision 2020, kngn hit t Eurovizion-it t vitit t kaluar, si kng e prshtatshme pr situatn sfiduese me t ciln po prballet bota.

  Rreshtimi i sakt i shfaqjes, si dhe lista e transmetuesve t EBU q do t transmetojn shfaqjen, do t konfirmohen n javt e ardhshme. Pr m tepr, yjet e mirnjohur t Eurovizionit nga vitet e fundit gjithashtu do t ftohen t marrin pjes n shfaqje ndrsa NikkieTutorials do t krijoj prmbajtje t veant n internet pr transmetimin.

  https://www.kultplus.com/muzika/per-...forme-ndryshe/

 2. #62
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks  Music For Hope LIVE - April 12th 10am LA | 1pm NYC | 6pm UK | 7pm CET

  Andrea Bocelli do t performoj n katedralen e zbrazt “Duomo”

  Kngtari italian i opers, Andrea Bocelli, ndryshe i njohur si nj nga tenort m t famshm n bot, do t performoj n katedralen e zbrazt t Milanos, “Duomo”, t dieln m 12 prill. Koncerti i cili do t transmetohet live konsiderohet si simbol i dashuris, shpress dhe shrimit, n kt koh t pandemis s koronavirusit e cila e ka goditur rnd shtetin e Italis.
  Bocelli n kt interpretim do t shoqrohet vetm nga instrumentisti, Emanuele Vianelli, i cili do t’i bie nj prej organove m t mdha n bot.

  Koncerti n fjal do t transmetohet live n kanalin e tenorit Bocelli, n platformn muzikore YouTube, t dieln n ora 17:00, transmeton Koha.

  “Jam i nderuar dhe shum i lumtur t’i prgjigjem pozitivisht ftess s qytetit t Milanos, pr t performuar n katedralen ikonike ‘Duomo’. Un besoj n fuqin e lutjes s prbashkt. Un besoj n festn e Pashkve e cila e simbolizon rilindjen dhe t gjith ne, pavarsisht a jemi besimtar apo jo, kemi nevoj pr kt,” citohet t ket thn Bocelli.

  Italia q vazhdon t jet n karantin, e ka psuar nj prej goditjeve m t mdha n bot nga COVID-19, si pasoj e s cils rreth 16.523 njerz e kan humbur jetn dhe afrsisht 133.000 t tjer jan prekur nga kjo smundje. Milano dhe regjioni n rrethin Lombardy, jan m t ndikuarat nga kjo pandemi. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/andr...zbrazet-duomo/

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Rita Ora dhe Dua Lipa s bashku n nj projekt muzikor pr bamirsi

  BBC Radio 1 s fundmi ka njoftuar nj kng bamirsie pr t mbledhur para pr fondin lehtsues pr pasojat e coronavirusit – projekt i cili do t realizohet nga 23 yje t muziks pop.

  ‘Coveri’ i kngs s Foo Fighters “Times Like These”, duke prdorur ‘telefona, tenxhere, tigan dhe kitara akustike’, sipas producentit Fraser T Smith, prmban artist si Dua Lipa, Coldplay’s Chris Martin, Rita Ora dhe Ellie Goulding.

  T ardhurat nga ky projekt do t shfrytzohen pr t ndihmuar njerzit britanik t prekur nga kriza e coronavirusit.

  Fitimet nga dgjuesit ndrkombtar do t shkojn n Fondin e Reagimit t Solidaritetit t COVID-19 t Organizats Botrore t Shndetit.

  Lipa tha se ajo ishte ‘mjaft krenare dhe e nderuar q sht pjes e ktij projekti’, ndrsa Goulding ka folur pr ‘rolin e vlefshm q secili duhet t luajm n sjelljen e shpress, guximit dhe forcs s njri-tjetrit’.

  Ky organizimin vjen menjher pas koncertit virtual t Lady Gagas, “One World: Together at Home”. Me tet or shfaqje nga artist prfshir Rolling Stones, Stevie Wonder dhe vet Gaga, evenimenti grumbulloi 127.9 milion dollar kundr prhapjes s COVID-19.

  https://telegrafi.com/rita-ora-dhe-d...-per-bamiresi/

 4. #64
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks
  Java e Europs 2020 festohet virtualisht, performanca muzikore nga 4 deri n 10 maj

  Java e Europs do t festohet virtualisht n nj udhtim muzikor midis t hns 4 maj dhe t diels 10 maj, duke na uar n shtete t ndryshme antare t BE-s, po aq sa edhe npr Shqipri me 15 interpretime n Internet.

  Zyra e informimit dhe komunikimit e delegacionit t BE-s n Tiran bn t ditur se “kt vit, programi muzikor q do t transmetohet n faqen n Facebook t Bashkimit Europian n Shqipri, feston bashkimin. Nga Bullgaria n Holand, nga Greqia n Gjermani, nga Republika eke n Irland, nga Franca n Suedi, nga Kroacia n Poloni, nga Austria n Slloveni, nga Italia n Shqipri. 18 artist nga 14 vende”.

  Java e Evrops 2020 ka t bj me m t mirn q ka sjell situata aktuale te njerzit: solidaritetin, forcn dhe rezistencn. Ka t bj me t qenit m t fort s bashku.

  N prag t Javs s EUrops, Ambasadori i BE-s n Shqipri Luigi Soreca tha se “muajt e kaluar nuk kan qen t leht pr Shqiprin. Kriza e trmetit dhe ajo e Covid-19 kan pasur nj ndikim negativ pr t gjith ne. N t njjtn koh, jemi br dshmitar t shembujve t shklqyer t solidaritetit, forcs dhe qndrueshmris, t cilat duam t’i festojm. Solidaritet mes shqiptarve, solidaritet i shqiptarve kundrejt miqve t tyre n Bashkimin Europian. Solidaritet i mbshtetjes s pakrahasueshme nga BE-ja dhe Shtetet e saj Antare”.

  Artistt e mirnjohur AMWIN, Ramona Tullumani, Stelios Kerasidis, ANDRRA, Remi Panossian, Eno Pei, Diodato dhe shum t tjer do t interpretojn pr nj jav rresht n faqet n Facebook dhe Instagram t Bashkimit Evropian n Shqipri.

  N Ditn e Europs, t shtunn, m 9 maj, Ambasadori i BE-s Luigi Soreca do t’i bashkohet artistit shqiptar Alban Sknderaj n nj shfaqje pr t shnuar ditlindjen e BE-s. Nj paraqitje e veant e Al Banos do t mbyll Javn e Evrops 2020. atsh / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/java-...eri-ne-10-maj/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-05-2020 m 16:37

 5. #65
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks  'Eurovision Song Celebration 2020' - 12 dhe 14 Maj.

  Online n Faqen Zyrtare n YouTube - Eurovision Song Contest.

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Eurovision Song Celebration 2020 - Sonte Shfaqja e Par

  Get ready for the Eurovision Song Celebration 2020!


  https://eurovision.tv/story/eurovision-song-celebration

  http://opusalb.com/sq/shqip-eurovisi...hfaqja-e-pare/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 12-05-2020 m 10:17

 7. #67
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Eurovision Song Celebration 2020 - Sonte Shfaqja e Dyt

  Get ready for the Eurovision Song Celebration 2020!
  Nata e Dyt Gjysm Finale:

  Austria - Republika eke - Estonia - Greqia - Islanda - Moldavia - Polonia - San Marino - Serbia

  Shqipria - Armenia - Bullgaria - Danimarka - Finlanda - Gjeorgjia - Letonia - Portugalia - Zvicra

  BIG 5 : France, Spanje, United Kingdom .


  https://en.wikipedia.org/wiki/Eurovi...g_Contest_2020

  http://telegraf.al/showbiz/eurovisio...tetet-e-tjera/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 14-05-2020 m 12:41

 8. #68
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  N mes t sfids me pandemin, Eurovisioni t shtunn pritet t’i sjell shklqimin Europs

  Pas 65 viteve, festivali m i madh evropian i muziks,”Eurovision Song Contest”, ka qen i detyruar t anuloj edicionin e vitit 2020 pr shkak t pandemis COVID-19.

  Pavarsisht situates, Rrjeti i Transmetuesve Evropian (EBU), bashk me shtetin e Holands i cili do t organizonte kt vit festivalin, kan krijuar nj koncept t ri i cili ka pr qllim t ruaj qllimin e Eurovisionit, pr t br bashk popujt e kontitentit t vjetr ata kan krijuar “Eurovision: Europe Shine A Ligjt” (Europ Shklqe si Drit), i cili do t transmetohet kt t shtun m 16 maj, dat e cila ishte caktuar pr tu zhvilluar finalja Eurovisionit n Rotterdam t Holands, shkruan Magazina.al

  Ndonse pr her t par festivali nuk do t ket karakter garues dhe si rrjedhoj nuk do t ket as fitues, qllimi i ksaj ngjarje sht t nderoj artistt nga 41 shtete q ishin zgjedhur pr t knduar kt vit.

  Spektakli pritet t ket prezentuesit, ndrsa 41 kngtart do t kndojn nga shtetet e tyre, e nuk do t mungojn as t ftuarit special

  Spektakli do t zhvillohet t shtunn m 16 maj nga ora 21:00 dhe do t transmetohet n 44 shtete, prfshir edhe Kosovn./Magazina.al/ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/ne-m...qimin-europes/

 9. #69
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks  Eurovision: Europe Shine A Light


  "‘ Eurovision: Europe Shine A Light ", will air in place of the Eurovision Song Contest 2020 Grand Final on Saturday 16 May at 21:00 CEST.

  Spektakli do t zhvillohet t shtunn m 16 maj nga ora 21:00 .
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 16-05-2020 m 11:00

 10. #70
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Beyonce dhe Adele paralajmrojn bashkpunimin e shumpritur

  Dy prej emrave m t njohur n glob duket se do t sjellin dhuratn e shumpritur pr fansat e tyre.

  Bhet fjal pr Adele dhe Beyonce, t cilat prej vitesh kan qen nn shnjestrn e pyetjeve rreth nj bashkpunimi mes tyre, duke qen se dashuria e Adele pr kngtaren e “Formation” sht treguar disa her dhe e anasjellta.

  Mirpo, koha e publikimit po afrohet.

  Fillimisht, kan qen producentt e Grammy Aards, t cilt kan konfirmuar se Adele do t jet prezente n ceremoni, por edhe Beyonce do t performoj n 31 janar.

  Sakaq, burime pran dyshes tregoj se dyshja kan gati kngn dhe videon, por jo vetm. Ato kan regjistruar edhe nj performanc virtuale q do t transmetohet gjat ceremonis s Grammys m 31 janar. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/beyo...e-shumepritur/

 11. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (27-12-2020)

 12. #71
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  10 Kng Hit q solln Sukses pr Kngetart, por q u shkruan pr T Tjer

  Ka shum kng q jan aq ikonike sa sht e vshtir t’i imagjinosh t kndohen nga nj artist tjetr. Por disa nga hitet m t mdha t industris s muziks mund t kishin dal ndryshe nga ato q kemi msuar t dgjojm dhe kndojm s bashku. Qoft nga fati apo rastsia, kta artist knduan kto kng rezultuan hite dhe i dhan sukses karriers s tyre:

  Shape of you

  Me mbi 5 miliard shikime n YouTube, knga e Ed Sheeran, Shape of You ishte knga e par e luajtur n Spotify n 2019-n. Sidoqoft, n nj intervist, kantautori zbuloi se kjo kng hit ishte menduar fillimisht pr Rihanna-n.

  Rock your body

  Rock Your Body sht knga q ndihmoi n suksesin e Justin Timberlake pr t’u br nj solo R&B pop artist. Knga u shkrua nga Chad Hugo dhe Pharrell Williams, i njohur n vitet ’90 si The Neptunes. Dyshja fillimisht kishte shkruar kngn pr Mbretin e Popit, Michael Jackson, i cili nuk e prdori kngn e tyre, kshtu q vendosn t bashkpunonin me Justin Timberlake.

  I don’t wanna miss a thing

  Ky hit i vetm i knduar nga Aerosmith u publikua pr her t par n kolonn zanore origjinale t filmit Armageddon. Knga u shkrua nga autorja e hitit t baladave, Dianne Warren, e cila zbuloi se fillimisht imagjinonte Celine Dion si kngtaren e “I Don’t Wanna Miss A Thing”.

  Telephone

  Lady Gaga, fillimisht shkroi “Telephone” pr Britney Spears. Por kur knga e saj u refuzua nga artisti i muziks pop, Gaga bashkpunoi me Beyonc pr ta kthyer n kngn hit q ka rreth 400 milion shikime n YouTube.

  Cheap thrills

  Kur Sia bri nj pushim nga knga dhe interpretimi, ajo u prqendrua n shkrimet e kngve pr emra t mdhenj si Madonna, Rihanna dhe Beyonc. Sia fillimisht shkruajti “Cheap Thrills” pr Rihann, e cila nuk e mori kngn. M pas ajo bashkpunoi me Sean Paul pr kngn, e cila i dha asaj 3 nominime n 2016.

  All about that bass

  Para se t bhej nj kngtare pop fituese Grammy, Meghan Trainer ishte nj tekstshkruese, duke shkruar kng pr shum artist t famshm si Rascall Flatts, Fifth Harmony dhe JLo. Ajo fillimisht prezantoi All About That Bass pr emra t mdhenj si Beyonc dhe Adele por vendosi ta interpretoj vet kur askush nuk e mori kngn. Prfundoi duke qen single-i i saj i par hit dhe e bri t fitonte nj Grammy.

  Let’s get loud

  Let’s Get Loud sht nj nga kngt dhe performancat muzikore shum t vlersuara t JLo. Pavarsisht nga popullariteti i saj, knga hit fillimisht ishte menduar pr bashkautoren e saj Gloria Estefan. Sidoqoft, Estefan mendoi se knga ishte shum e ngjashme me pjest e saj t tjera dhe vendosi q t’ia transmetonte Jennifer Lopez me shpres q artistja latine ta “bnte m argtuese” dhe t’i shtonte talentin e saj.

  Miss Independent

  Kantautort e Miss Independent fillimisht ia prezantuan kngn Destiny’s Child, i cili e refuzoi. Knga iu kalua Christina Aguilera-s e cila punoi pr albumin e saj Stripped dhe rishkroi tekstin. Knga asnjher nuk arriti n album dhe iu dha fitueses s American Idol, Kelly Clarkson, e cila publikoi kngn n albumin e saj debutues solo, i cili e vendosi n krye t “Billboard Hot 100” n 2003.

  Halo

  Knga Halo fitoi shum mime Grammy dhe nominime pr Beyonc n 2009 dhe 2010. Ryan Tedder, kngtari kryesor i One Republic, dhe nj nga autort e kngs, zbuloi se kjo kng u vendos n t vrtet me fituesin e X Factor Leona Lewis, por prfundoi pr Beyonce.

  Umbrella

  Nj kng tjetr q Britney Spears hodhi posht ishte knga q lejoi Rihanna t fitonte nj Grammy n 2008. Umbrella fillimisht iu prezantua Spears, e cila e refuzoi.


  https://kohajone.com/10-kenge-hit-qe...-per-te-tjere/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 05-01-2021 m 10:49

 13. #72
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Dua Lipa vazhdon t thej rekorde, knga e saj arrin 1 miliard dgjime

  Kngt e Dua Lips jan duke u dgjuar npr radiostacione e platforma prestigjioze t muziks, shkruan KultPlus.

  S fundmi, radioja IHeart ka publikuar artist t njohur ndrkombtarisht, kngt e t cilve jan dgjuar m s shumti.

  Brenda ksaj liste sht edhe kngtarja shqiptare, Dua Lipa me 1 miliard dgjime pr kngn “Break My Heart”.

  Kjo kng sht n kuadr t albumit “Future Nostalgia”, i cili pati shum suksese. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/dua-...iarde-degjime/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-01-2021 m 17:27

 14. #73
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Knga e Bebe Rexhs merr 1 miliard dgjime n platformn e famshme muzikore

  Npr vende t ndryshme t bots, kngtaret me origjin shqiptare jan duke arritur suksese duke iu dgjuar kngt n shifra rekorde, shkruan KultPlus.

  Nj lajm t mir n kt drejtim ka ndar edhe artistja Bebe Rexha me artdashsit e saj.

  S fundmi, Rexha ka njoftuar opinionin e gjer se knga e saj “In the name of love”, e cila sht nj bashkpunim me Martin Garrix, ka arritur t dgjohet Nj Miliard here n platformn muzikore “Spotify”.

  “N ditn kur e kam br kt kng, e kam ditur se sht speciale”, ka shkruar Bebe.

  Ajo ka falenderuar bashkpuntort dhe mbshtetsit e saj. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/keng...shme-muzikore/

 15. #74
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Ava Max merr mim nga Spotify pr rekordin 1 miliard t kngs s saj

  Sukseset e kngtareve shqiptare jan duke vazhduar fuqishm, shkruan KultPlus.

  Kngtarja me prejardhje nga Shqipria, Ava Max pati nj sukses t fuqishm me kngn e saj “Sweet but Psycho”. Prve vlersimeve nga artdashsit, kjo kng theu edhe rekorde.

  1 Miliard dgjime n platformn e njohur muzikore, Spotify bri q Ava Max t vlersohet me nj mim, t ciln e ndau me artdashsit e saj.

  “Sweet but Psycho m solli te ju, andaj un do t jem prjetsisht falenderuese pr kt kng. Ju dua”, ka shkruar Max n postimin e saj n Instagram.

  “Sweet but Psycho” sht realizuar n vitin q lam pas, n kuadr t albumit “Heaven and Hell”. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/ava-...s-se-saj-foto/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 31-01-2021 m 20:20

 16. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Greqi/ Tre artist shqiptar fitues t mimeve n Mad Awards 2020

  Bashkpunimi i tyre “Loquita” sht kthyer n nj super hit dhe tashm jan vlersuar me nj mim t rndsishm n Greqi. Flasim pr dy artistt me origjin shqiptare Claydee dhe Eleni Foureira.

  Knga e tyre sht vlersuar si “Best Duet” n Mad Awards 2020, nj event mjaft i njohur n Greqi n fushn e muziks i cili zhvillon edicionin e tij t 17-t.

  N kushtet e pandemis kt vit ky spektakl do t shijohet online, pasi mimet do t ndahen pa publik teksa t gjith do i shohin nga shtpia m 27 dhjetor.

  Krahas mimit pr kngn “Loquita”, Eleni sht vlersuar dhe me mimin Best Female Modern.

  Por dhe nj tjetr shqiptar sht mes lists s fituesve dhe flasim pr Kristo Mastora, me origjin nga Dropulli i Siprm, i cili ka fituar mimin “Best Song”.


  https://diasporashqiptare.al/2020/12...d-awards-2020/

 17. #76
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  N Sanremo do t kndohet pa spektator

  N lidhje me Festivalin e Sanremos mbeten n fuqi dispozitat e dekretit t Kshillit t Ministrave t 14 janarit 2021, q lejon realizimin e spektakleve n munges t publikut, deklaroi ministri italian i Shndetsis Speranza, pas krkesave t kompanive diskografike pr performancn e festivalit t Sanremos.

  N letr, ministri i referohet ankimimit t nj kompanie regjistrimi n lidhje me edicionin e vitit 2021 t Festivalit t Sanremos, q krkon prgatitjen e nj protokolli sigurie pr artistt n sken dhe pas kuintave.

  Speranza deklaroi se do ta paraqiste kt krkes te Komiteti Tekniko-Shkencor n mnyr q t siguroheshin indikacionet e nevojshme n kohn e duhur, duke marr parasysh, n do rast, se, n lidhje me shfaqjet q zhvillohen n sallat teatrore, si sht Festivali i Sanremos, mbeten n fuqi dispozitat q pengojn pjesmarrjen e publikut.


  https://fjala.al/2021/01/30/ne-sanre...pa-spektatore/

 18. #77
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  A do t ket Eurovision kt vit? Ja far thon organizatort

  Kompeticioni i kngs Eurovision do t zhvillohet kt vit. Lajmin e kan br t ditur organizatort ndrsa shtojn se do t mbahet n datat 18, 20 dhe 22 maj. Gjithsesi, ashtu si mund t pritet, kt vit Eurovision do t ket nj form shum t ndryshme nga hert e tjera.

  Organizatort kan br t ditur se do t ndjekin nj qasje t vendosur, por "realiste” pr ta organizuar festivalin n qytetin Holandez t Roterdamit.

  Organizatort thon se plani, i quajtur “skenari B”, prfshin organizimin e nj eventi ku mbahet distanca sociale ndrsa artistt interpretojn n qytet. Megjithat nuk specifikohet nse do t lejohen shikues.

  “Qllimi yn kryesor sht t marrim 41 artistt n Roterdam, t interpretojn t gjith n t njjtn sken dhe t mirpresim gazetart pr ta mbuluar kompeticionin.” tha n nj deklarat Sietse Bakker, nj nga producentit.

  Masa t rrepta shndeti dhe sigurie, duke prfshir testimin e shpesht Covid-19, do t ndiqen gjat eventit, sipas organizatorve. Sipas planit, artistt q nuk mund t udhtojn n Roterdam do t jen n gjendje t paraqesin performanca t regjistruara.


  https://lexo.com.al/2021/02/03/a-do-...organizatoret/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-02-2021 m 15:54

 19. #78
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Ndodh sonte pr her t par, festivali i Sanremos thyen traditn pas 70 vitesh

  Sonte sht nata e par e Festivalit t 71 t Sanremos, evenimentit m t madh muzikor n Itali. Por ndryshe nga hert e tjera ky festival do t mbahet pa pranin e publikut dhe nn masa t rrepta sigurie.

  Nga sot deri m 6 Mars ku do t zhvillohet dhe finalja, festivali do t prezantohet ashtu si vitin e kaluar nga Amadeus s bashku me Fiorellon.

  N mbrmjen e par t ftuara do t jen aktorja Matilda De Angelis, e cila arriti fam ndrkombtare fal serialit televiziv ‘The Undoing’ dhe Loredana Bert. N t dytn do t jet radha e Elodie dhe Luisa Ranieri, n t tretin e modeles Vittoria Ceretti, n t katrt gazetarja Barbara Palombelli dhe dirigjentja Beatrice Venezi. Ndrsa n finale priten Ornella Vanoni, Serena Rossi dhe Simona Ventura.

  Lista e t ftuarve e njoftuar dhe konfirmuar deri m tani prfshin Alessandra Amoroso, Negramaro, kampionin e skive Alberto Tomba dhe Sinisa Mihajlovic, trajnerin e Bolonjs, ndrsa Achille Lauro dhe kampioni i Milanit Zlatan Ibrahimovic do t jen t pranishm n t pes mbrmjet e Festivalit.

  https://www.lajme.al/ndodh-sonte-per...pas-70-vitesh/

 20. #79
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Lansohet ‘Tina’, dokumentari pr jetn e kngtares Tina Turner

  Dokumentari i ri i cili flet pr yllin e muziks Tina Turner, m n fund sht br me dat t lansimit.

  Ky projekt i cili e rrfen jetn dhe karriern e kngtares ikonike, do t shnoj premiern botrore javn e ardhshme n kuadr t Festivalit t filmit n Berlin, kurse n kanalin “HBO” dhe n platformn digjitale “HBO Max”, do t transmetohet m 27 mars t ktij viti.

  Lajmi pr realizimin e dokumentarit me titull “Tina”, fillimisht ishte br publik n vitin 2018 n kuadr t Festivalit t filmit n Kan. Ai e ekranizon jetn dhe karriern e ikons s muziks, nga suksesi i hershm n vitet ’60 e deri tek shndrrimi i saj n nj fenomen global t muziks gjat viteve ’80, transmeton KultPlus.

  Pas shkurorzimit t saj nga bashkshorti, Ike Turner, n vitin 1978, me t cilin Tina e kishte krijuar edhe grupin muzikor “Ike & Tina Turner”, ajo e bri rikthimin m t mir n historin e muziks duke e lansuar hitin “What’s Love Got to Do With It”. Kjo ishte knga e saj e par e cila u pozicionua n vendin e par t toplists s 100 kngve m t mira, “Billboard”, n vitin 1984.  N trailerin e par t dokumentarit, Turner dgjohet duke folur pr mungesn e nns s saj q e kishte braktisur si fmij, derisa n prapavi dgjohet melodia e hitit “Proud Mary”.

  Intervistat intime me Turnerin n shtpin e saj n Zvicr, si dhe intervistat me yje t showbizit si Angela Bassett, Oprah Winfrey, Kurt Loder, Katori Hall dhe bashkshorti i saj Erwin Bach, po ashtu prfshihen n kt dokumentar, bashk me pamje, foto dhe audio-incizime t cilat nuk jan shfaqur kurr m par pr publikun.

  Gjat kohs sa ishte pjes e grupit “Ike & Tina Turner”, nga viti 1960 deri m 1975, ajo i kishte realizuar 20 kng t cilat shnuan suksese t mira n toplistn e 100 kngve m t mira. Ndrsa si solo kngtare, ajo i lansoi 40 hite t cilat i pozicionuan n maje t ksaj topliste, prfshir ktu kngn “What’s Love Got to Do With It”.

  Ky hit muzikor, n vitin 1985 ia pati fituar Turnerit 3 shprblime t rndsishme “Grammy”, n kategorit t tilla si: “Knga m e mir e vitit”, “Incizimi m i mir” dhe “Performanca m e mir pop”. “What’s Love Got To Do With It” ishte pjes e albumit “Private Dancer” t Tina Turnerit, dhe njihet si nj prej kngve t saja m t plqyera. Fillimisht, knga i ishte ofruar kngtarve, Cliff Richard, Donna Summer dhe Bucks Fizz, para se Turner ta incizonte at. Ndrkaq n vitin 1993, emri i kngs ishte shfrytzuar si titull i filmit biografik t kngtares s famshme amerikane.

  Gjat karriers s saj t bujshme n muzik, Turner i ka shitur m shum se 100 milion albume, i ka fituar tet shprblime “Grammy” dhe nj mim special i cili i nderon arritjet e saj n muzik.

  Kngtarja 81-vjeare kishte dal n pension menjher pas prfundimit t turneut, “Tina! 50th Anniversary Tour”, i cili u prmbyll n vitit 2009, dhe nga ather sht shfaqur n publik vetm me rastin e ngjarjeve t caktuara./ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/lans...s-tina-turner/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 03-03-2021 m 12:16

 21. #80
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,256

  Pr: Lajme nga bota e muziks

  Billie Eilish ka br gati albumin e ri gjat karantins

  Billie Eilish ka br t ditur se ka arritur ta shfrytzoj mir kohn gjat karantins shkaku i COVID-19 duke ingjizuar nj album t ri.

  Gjat nj paraqitjeje n “The Late Show with Stephen Colbert”, kngtarja 19 vjeare ka dhn njoftimin se kngt e saj m t reja jan gati t dalin n treg, shkruan People.

  Billie Eilish sht njra prej kngtareve m t prfolura n dy vjett e fundit, duke marr shum vmendje me kngt e saj t cilat jan shprblyer edhe me mime “Grammy”. / Koha/ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/muzika/bill...te-karantines/

Faqja 4 prej 5 FillimFillim ... 2345 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lajme nga bota e muziks shqiptare!
  Nga Fiori n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 14-03-2021, 10:06
 2. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 3. Enciklopedia e Muzikes Popullore Shqiptare
  Nga Darius n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 20:09
 4. Folklori muzikor
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-02-2006, 04:55
 5. Ndue Shyti, krijues i prsosur i muziks popullore
  Nga StormAngel n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-09-2004, 11:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •