Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 125

Tema: Sami Yusuf

 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304

  Sami Yusuf
  Sami Yusuf (lindur korrik 1980) ėshtė njė britanik kėngėtar mysliman-kompozitori. Muzikė e Jusufit ėshtė i pėrbėrė kryesisht nga kėngėt e lidhur me Islamin dhe qenė njė mysliman nė botėn e sotme. Ai gjithashtu merret me ēėshtje shumė sociale dhe humanitare nė muzikė e tij. Aktualisht, ai ėshtė i shpejtė bėhet njė figurė shumė popullore nė botėn islame, duke videos bėrė pėr disa kėngė tė tij; sipas Guardian, ai "ėshtė ndoshta mė e famshme britanike muslimane nė botė." Nė 2006, Time Magazine e quajti atė "yllit mė tė madh tė islamit rock".

  Sami Yusuf ėshtė njė kompozitor britanik, kėngėtari dhe muzikanti realizohet. Ai u lind nė korrik 1980 nė njė familje muzikore me origjinė Azerbajxhanisht, tė mėsuarit pėr tė luajtur disa instrumente nė njė moshė shumė tė re dhe duke treguar njė interes tė mprehtė nė kėnduar dhe kompozim. Ai studioi muzikė nė disa institucione dhe me kompozitorė dhe muzikantė tė shquar, duke pėrfshirė edhe kompozitorė nga Akademia Mbretėrore e Muzikės nė Londėr, njė nga institucionet mė prestigjioze botėrore muzikė. Pėrveē arsimimit tė tij nė harmoni perėndimore dhe pėrbėrjen, Sami, ka njė kuptim tė fortė e modes e Lindjes sė Mesme (ose Maqams), dhe ėshtė tėrėsisht dhe i njohur hollėsisht me tė dyja traditat lindore dhe perėndimore muzikore.

  Qė nga viti 2003, el Sami's debut album '-Mu'allim "dhe albumin e tij tė dytė" Umeti im' kanė shitur mbi pesė milionė kopje nė mbarė botėn (me njė album tė tretė pranė pėrfundimit). YouTube Video e tij janė luajtur mbi 10 milion herė dhe faqet e tij janė qasur nga miliona e tij shumė prej pėrkrahėsve tė zjarrtė. Koncertet e tij kanė tėrhequr audiencė tė madhe nė tė gjithė Lindjen e Mesme, Evropė dhe Shtetet e Bashkuara, duke pėrfshirė njė vėnie nė skenė pjesėmarrjes 250,000 nė Stamboll. Sami ka qenė i paraqitur nga Time Magazine si dhe ėshtė paraqitur nė kapakėt e dhjetra publikimeve tė tjera tė pėrgjithshme rreth botės.

  Sami ėshtė devoutly shpirtėrore dhe shpesh pėrdor artin e tij dhe muzikėn si njė mjet pėr tė promovuar mesazhet e dashuri, mėshirė, paqe dhe tolerancė, kurse inkurajuar tė rinjtė qė tė jenė krenarė pėr identitetin e tyre.

  http://www.youtube.com/watch?v=z2_2cFityc4
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Disa : 23-02-2010 mė 12:02

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-05-2009
  Postime
  795
  perfekt
  kenaqem kur e ndegjoj

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304
  Sipas BBC,Sami Yusuf eshte kengetar i par qe me se shumti i mbushen koncertet me njerez,kuptohet pasi qe ka vdeke mbreti i muzikes Michael Jackson.

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304


  Ilahia me e mira ne bote.........

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  716 10. #10
  Isis Maska e Mon.Alisa
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Vendndodhja
  Kingdom of the Night
  Postime
  640
  Paske bo perkthimin ne google translate po me doket edhe shume perkthim i dobt analizoje pak....
  P.S.Sami Yusuf para se te fillonte te kendonte ilahi ka bere music te zhandrit Rock
  Edhe pse tani e ka ndryshuar zhandrrin e muzikes dhe eshte rikthyer Islamme pelqen,krijon music shume te mire dhe te pastert

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  716
  Citim Postuar mė parė nga Mon.Alisa Lexo Postimin
  Me doket edhe shume perkthim i dobt analizoje....

  Sami Yusuf para se te fillonte te kendonte ilahi...
  E kam analizuar edheatė shumė herė, falėnderit pėr mendimin!

  Nėse vlerėsojmė me tė djeshmen personale, atėherė fėmijė dalim!

 12. #12
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895
  Paske bo perkthimin ne google translate po me doket edhe shume perkthim i dobt analizoje pak....
  P.S.Sami Yusuf para se te fillonte te kendonte ilahi ka bere music te zhandrit Rock
  Edhe pse tani e ka ndryshuar zhandrrin e muzikes dhe eshte rikthyer Islamme pelqen,krijon music shume te mire dhe te pastert
  e vertete kjo qe ke shkru por kisha nje kunder-mendim se kur luante rock besom qe ka qene me i miri kjo i bie sikur nje artist roku te nderroj ne ate zhanrin "tallava" qe per mendimin tim bie shume poshte njejte si puna e ketij po ky eshte asimiluar me gjitha (me emer e me komb) jo vetem devijimi nga muzika.

 13. #13
  Isis Maska e Mon.Alisa
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Vendndodhja
  Kingdom of the Night
  Postime
  640
  Ermedin nuk ishte kritika per ty,po me doket paske keqkuptu

  @Gordon pajtohem qe ka qene me i mire kur ka bere Rockmusic,mirpo pasi osht asimilu ne Islam prape se prape edhe kete lloj muzike qe e bon e bone shume mire ..mendimi im
  Respect

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ermedin
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Postime
  716
  Citim Postuar mė parė nga Mon.Alisa Lexo Postimin
  Ermedin nuk ishte kritika per ty,po me doket paske keqkuptu
  Kėrkoj falje e dashur, mbase e keqkuptova
  pa qėllim! Pije njė prej meje e besoj mė fal!


 15. #15
  Isis Maska e Mon.Alisa
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Vendndodhja
  Kingdom of the Night
  Postime
  640
  Citim Postuar mė parė nga Ermedin Lexo Postimin
  Kėrkoj falje e dashur, mbase e keqkuptova
  pa qėllim! Pije njė prej meje e besoj mė fal!


  Thnxx...per dredhzen

 16. #16
  Citim Postuar mė parė nga Mon.Alisa Lexo Postimin
  Paske bo perkthimin ne google translate po me doket edhe shume perkthim i dobt analizoje pak....
  P.S.Sami Yusuf para se te fillonte te kendonte ilahi ka bere music te zhandrit Rock
  Edhe pse tani e ka ndryshuar zhandrrin e muzikes dhe eshte rikthyer Islamme pelqen,krijon music shume te mire dhe te pastert
  Mos je duke e ngaterruar me Yusuf Islam


 17. #17
  TOMORROW NEVER DIES Maska e A.V.A.T.A.R
  Anėtarėsuar
  28-01-2010
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  272
  me pelqen shum kenga e tij YOU COME TO ME....eshte kenge shum e mire

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304


  Kjo eshte shum e bukure..........prap po e postoje.........:P:P

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,304

 20. #20
  Atje ku je ti........ Maska e tetovarja87
  Anėtarėsuar
  26-11-2009
  Vendndodhja
  Tetove
  Postime
  7,660
  mua me pelqen kjo jashte mase...
  "if only I could sleep
  in you'r arms again,
  mother I;m lost without you"
  Loti nuk sjell dhimbje,por dhimbja sjell lot,mos thuaj o Zot kam 1 dhimbje,por o dhimbje kam 1 Zot

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •