Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 125

Tema: Sami Yusuf

  1. #21
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Disa Lexo Postimin
    Me pelqej jasht mase, e dua shumė muziken. Pershendetje per te gjithė.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  2. #22
    Isis Maska e Mon.Alisa
    Anėtarėsuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Kingdom of the Night
    Postime
    640
    Citim Postuar mė parė nga tetovarja87 Lexo Postimin
    mua me pelqen kjo jashte mase...


    http://www.youtube.com/watch?v=w8Ub6WNwCf8

    "if only I could sleep
    in you'r arms again,
    mother I;m lost without you"
    Shumm e mire osht kjo

  3. #23
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

    O vėllezėr dhe motra muslimane, largojuni muzikės, se ėshtė e ndaluar prej Dijetarėve Islam.

    Mos u bėni pre e tė devijuarve, por merni dhe studioni fenė e All-llahut s.v.t., dhe mos shkoni qorazi.

    Merni lexoni Kur'an dhe mos rini duke ndigjuar muzikė, sepse ajo ėshtė ezani i SHEJTANIT dhe ju largon nga leximi i Kur'anit.

    Edhe nė rastėse ju djeg kjo kėshillė, mos mendoni se ju kėshilloj pėr ndonji interes timin, por e kam pėr ju qė tė mos i pėrgjigjeni ftesės sė shejtanit. Njė ditė do ta kuptoni realitetin, se ne nuk jemi mė tė menēur se sa Dijetarėt.

    Besoj qė kėshilla do t'ju bėjė dobi, nė mos menjėherė, ndoshta ma vonė.

    Selam alejkum.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anėtarėsuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349

    Sami Yusuf

    nuk e di a ekziston kjo tem, nqs po m'falni, amo desha me nda me juve Ilahit e ktij njeri qe tashmo osht n'listen e atyne qe m'duhet me degju qdo dit patjeter..
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anėtarėsuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  6. #26
    Isis Maska e Mon.Alisa
    Anėtarėsuar
    15-09-2010
    Vendndodhja
    Kingdom of the Night
    Postime
    640
    Egziston tema ...

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anėtarėsuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    kallxom ku pls kshtu shkoj dhe postoj aty..
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anėtarėsuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    oki moderatora, e gjeta temen per Sami Yusufin...kjo tema jeme munet mu mbyll lirisht, ju lutna.. flm..
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anėtarėsuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    ma n'fund e gjeta ket tem..

    tash un nuk di qa keni postu ne faqen n. 1 sps nuk e hap dot kshtu qe do vendosi gjitha Ilahit qe m'plq nga Samiu:








    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hanny : 01-11-2010 mė 09:22
    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Hanny
    Anėtarėsuar
    28-10-2010
    Vendndodhja
    qitu..
    Postime
    349
    ktu ne bashkpunim me Hamza Robertson:

    MOS MA TESH, QAQ DI ME T'THON

  11. #31
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu!

    O vėllezėr dhe motra muslimane, largojuni muzikės, se ėshtė e ndaluar prej Dijetarėve Islam.
    Qe kur dijetaret e paskan te drejten tu ndalojne besimtareve dicka? Te ndaluarat dhe te lejuarat jane te definuara ne Librin e shenjte, Kuranin. Nuk guxon askush te ndaloj dicka me shume apo te lejoj dicka te ndaluar. Muzika nuk eshte ndaluar ne Kuran, e kjo duhet te na mjaftoj.

    Sa per te kuptuar me mire kete, po jua sjell nje ajet nga Kurani i cili flet per mishin e ndaluar, e i cili duhet te jete mesim edhe per ndalimet e tjera:

    6:145. Thuaj: “Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej tė ndaluar diēka nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: cofėtinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai ėshtė i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė.

  12. #32
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga master2006 Lexo Postimin
    Qe kur dijetaret e paskan te drejten tu ndalojne besimtareve dicka? Te ndaluarat dhe te lejuarat jane te definuara ne Librin e shenjte, Kuranin. Nuk guxon askush te ndaloj dicka me shume apo te lejoj dicka te ndaluar. Muzika nuk eshte ndaluar ne Kuran, e kjo duhet te na mjaftoj.

    Sa per te kuptuar me mire kete, po jua sjell nje ajet nga Kurani i cili flet per mishin e ndaluar, e i cili duhet te jete mesim edhe per ndalimet e tjera:

    6:145. Thuaj: “Nė atė qė mė ėshtė shpallur mua (nė Kur’an) nuk po gjej tė ndaluar diēka nga ushqimi, pėrveē nė qoftė se ai (ushqimi) ėshtė: cofėtinė, gjak i derdhur ose mish derri, ai ėshtė i ndytė, dhe pos asaj qė ėshtė therrur jo nė emėr tė All-llahut (por tė ndonjė idhulli) e qė ėshtė mėkat. E kush detyrohet (t’i hajė kėto tė ndaluara), por duke mos pasur pėr qėllim shijen dhe duke mos e tepruar, Zoti yt ėshtė qė falė e mėshiron shumė.
    O master2006, por me ty ėshtė e kotė tė debatohet se edhe me ti sjellur argumentet ti do ti mohon ato. Se unė se di se prej ku je tu e marrė dijen ti o master2006, prej tė devijuarve ose......!!!!????

    Pra, nė rastėse nuk beson dijetarėve tė hakut, ēka beson, mos vallė dijetarėt e tu tė devijuar do na e tregojnė fenė?

    Ja kėtu ma poshte i ke argumentet pėr atė qė mohon ti:

    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=127063

    Dhe sė fundi tė lutem mos mė repliko pa me kėrkuar argument.

  13. #33
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Mire, une ndoshta edhe i padijshem jam, kjo nuk te hyn dot ne pune ty. Une te solla nje ajet nga Kurani e ti ndash beso ne te e ndash mos beso. Ndash me sill argumente nga "dijetaret" tu, e ndash mos shkruaj fare.

    Une e marr dijen nga Kurani e jo nga te devijuarit.

  14. #34
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Citim Postuar mė parė nga master2006 Lexo Postimin
    Mire, une ndoshta edhe i padijshem jam, kjo nuk te hyn dot ne pune ty. Une te solla nje ajet nga Kurani e ti ndash beso ne te e ndash mos beso. Ndash me sill argumente nga "dijetaret" tu, e ndash mos shkruaj fare.

    Une e marr dijen nga Kurani e jo nga te devijuarit.
    MASHALL-LLAH, pė hajde na trego se a falesh ti o master2006 dhe nė ratsėse falesh, a mund tė na e tregosh se si duhet tė falet nji musliman sipas teje???

    Se ti duhet me ta mbush mendjen si ata tė klasės fillore.

    Pyetja e dytė pėr ty master2006, a ka mundėsi me na tregu se a bėn ezan dhe ikamet para se me u fal?

    Pėrgjigju nė rastėse je i sinqertė.

    Ti mė the mė sipėr se ke pru argument nji ajet, po ai ajet nuk ka tė bėjė fare me atė qė ishim tu diskutuar ne ( pra pėr muzikėn ), kurse edhe unė tė kam sjellur argumente nga fjala e All-llahut ( nga Kur'ani ) dhe nga Sunneti i tė Dėrguarit tė Tij, nga sahabėt dhe dijetraėve nė pėrgjithėsi dhe ti i mohove tė gjitha. Pse!!!!???

    Sepse, je nga ata qė asaj qė nuk tė pėlqen ti i thue nuk ėshtė nė Kur'an dhe pėr ty ėshtė hallall, por ajo nuk ėshtė ashtu se ti nuk din me e gjetė se nė Kur'an e ke atė dhe kjo d.m.th., se ti nuk ke dije pėr kėtė, pra ata qė e dinė quhen Dijetarė dhe vetė All-llahu na tregon pėr ta nė Kur'anin Famėlartė:

    " Ai ėshtė qė ta zbriti librin ty e qė nė tė ka ajete tė qarta dhe ato janė bazė e librit, e ka tė tjerė qė nuk janė krejtėsisht tė qartė (muteshabih). E ata, qė nė zemrat e tyre kanė anim kah e shtrembėta, ata gjurmojnė atė qė nuk ėshtė krejt e qartė pėr tė shkaktuar huti, e kinse kėrkojnė komentin e tyre. Po, pos All-llahut askush nuk e di domethėnien e tyre tė saktė. Dijetarėt e pajisur me dituri thonė: "Ne u kemi besuar atij (atyre qė janė tė paqarta), tė gjitha janė nga Zoti ynė"! Por kėtė e kuptojnė vetėm ata qė janė tė zotėt e mendjes. "

    " All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe engjėjt e dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit. "

    " Ne e zbritėm Tevratin, nė tė cilin ėshtė udhėzimi i drejtė dhe drita. Sipas tij gjykuan ndaj atyre qė ishin jehudi, pejgamberėt qė ishin tė bindur, gjykuan edhe dijetarėt e devotshėm e paria fetare, ngase ishin tė obliguar ta ruanin librin e All-llahut dhe ishin mbrojtės tė tij. Prandaj, mos u frikėsoni nga njerėzit, vetėm Mua tė mė frikėsoheni dhe mos i ndėrroni argumentet e Mia pėr pak send. E kush nuk gjykon me atė qė e zbriti All-llahu, ata janė mohues. "

    " Ne as para teje nuk dėrguam tjetėr, pėrveē burra, tė cilėve u dhamė shpallje. Ju (idhujtarė) pyetni pra dijetarėt
    nėse ju nuk dini. "

    " Kėta janė shembuj qė Ne ua sjellim njerėzve, po kėta nuk i kupton kush pos dijetarėve. "

    " Edhe nga njerėzit, nga gjallesat, nga kafshėt po ashtu ka tė ngjyrave tė ndryshme. Po All-llahut ia kanė frikėn nga robėrit e Tij vetėm dijetarėt, All-llahu ėshtė mbi gjithēka, ėshtė mėkatfalės. "

    A tė mjaftojnė kėto argumente nga Kur'ani o master2006, apo edhe kėto pėr ty janė dijetarėt qė pėr ty nuk quhen dijetarė, por pėr mua po se vetė All-llahu s.v.t., mė mėson kėshtu, a more vesht. Sepse un nuk dij mė tepėr se sa ajo qė kam mėsuar prej dijetarėve tė hakut. Sepse e kam garantė nga All-llahu s.v.t., qė ka thėnė:

    "...gjykuan edhe dijetarėt e devotshėm e paria fetare ngase ishin tė obliguar ta ruanin librin e All-llahut dhe ishin mbrojtės tė tij. "

    O master zgjohu pak dhe fol hajr dhe jo vetėm me nji ajet pa sqaruar atė kuptimin, me na pru kėtu se nuk ja gjen dot vendin atij ajeti nė rastėse nuk ke dije. Ai ajet as qė ka tė bėjė fare me atė qė mendon ti se ėshtė e lejuar muzika , nė rastėse je i sinqertė na e komento ajetin ti dhe na e tregon kuptimin e saj se si e lejon muzikėn?

    Pres pėrgjigje pėr ato dy pyetjet e mia.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ramazan_it : 03-11-2010 mė 16:29

  15. #35
    Citim Postuar mė parė nga master2006 Lexo Postimin
    Mire, une ndoshta edhe i padijshem jam, kjo nuk te hyn dot ne pune ty. Une te solla nje ajet nga Kurani e ti ndash beso ne te e ndash mos beso. Ndash me sill argumente nga "dijetaret" tu, e ndash mos shkruaj fare.

    Une e marr dijen nga Kurani e jo nga te devijuarit.
    Se je i paditur nuk diskutohet por problemi qėndron qė pėrveē qė vetin ke marr nė qafė tani merr edhe tė tjerėt.
    Kurani si libėr ėshtė shkruar mu nga ata diejtarėt qė ti nuk i beson,atėher do tė del se ti nuk e beson edhe Kuranin pasi atė e kan pėrcjell dijetarėt.
    Pastaj ti arabisht nuk din dhe gabimisht i interpreton ajetet pra je bėrė ortak me Allahun nė interpretimin e ejeteve.a je ti i sigurt se nuk ka ajete qė ndalojnė muzikėn?Pra nėse ka ajet qė ndalon muzikėn atėher ti ke shpifur ndaj Allahut,dhe pastaj ti bėhesh i ditur sikur Allahu dhe jep tėrė pėrgjigjjet se kėtė ka atė nuk ka kjo ėshtė kėshtu e ajo ėshtė ashtu...
    ATĖHER NA EDHE TYE NUK TĖ BESOJMĖ SEPSE JE BĖRĖ TAGUT [ai qė i ka kaluar tėrė limitet]
    Kufri jotė ėshtė ma i keq sesa i ateistėve dhe kafirave tjerė sepse ata nuk folin nė emėr tė fesė,kurse ti gėnjen nė emėr tė fesė..
    Fitorja e vėrtetė i takon Allahut dhe besimtarėve por qafirat kėtė nuk e kuptojnė.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anėtarėsuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar mė parė nga Hanny Lexo Postimin
    ktu ne bashkpunim me Hamza Robertson:

    http://www.youtube.com/watch?v=ScCc3wUU-No
    Shume shumee e bukurr

  17. #37
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    MASHALL-LLAH, pė hajde na trego se a falesh ti o master2006 dhe nė ratsėse falesh, a mund tė na e tregosh se si duhet tė falet nji musliman sipas teje???

    Se ti duhet me ta mbush mendjen si ata tė klasės fillore.

    Pyetja e dytė pėr ty master2006, a ka mundėsi me na tregu se a bėn ezan dhe ikamet para se me u fal?

    Pėrgjigju nė rastėse je i sinqertė.
    A falna e si falna eshte teme tjeter, e kemi diskutuar kete me heret, dhe kjo aspak nuk ka te bej me temen.
    Ti mė the mė sipėr se ke pru argument nji ajet, po ai ajet nuk ka tė bėjė fare me atė qė ishim tu diskutuar ne ( pra pėr muzikėn ), kurse edhe unė tė kam sjellur argumente nga fjala e All-llahut ( nga Kur'ani ) dhe nga Sunneti i tė Dėrguarit tė Tij, nga sahabėt dhe dijetraėve nė pėrgjithėsi dhe ti i mohove tė gjitha. Pse!!!!???
    Nga Kurani nuk solle ajet, vetem me the se ne Kuran ka ajete te paqarta dhe automatikisht ne to e fute ndalimin e muzikes, e une te them se ato ajete aspak nuk kan te bejn me muziken, nese po, ateher te lutem me sill ajetin qe sipas teje terthorazi ka te bej me muziken.

    Sepse, je nga ata qė asaj qė nuk tė pėlqen ti i thue nuk ėshtė nė Kur'an dhe pėr ty ėshtė hallall...
    Eshte e vertete se muzika me pelqen, por nuk eshte kjo arsyeja pse them se nuk eshte e ndaluar, sepse ka shume gjera qe i pelqejn epshit te njeriut por nuk do te thote qe te gjitha jane te lejuara.

    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin
    " All-llahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, e dėshmuan edhe engjėjt e dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit. "
    Ky eshte ajeti te cilin me dhjetra here e kam cituar nga Kurani ne kete forum, ky eshte shahadeti i sakte, por qe ti dhe shume "musliman" te tjere e keni shtremberuar.

    " Ne as para teje nuk dėrguam tjetėr, pėrveē burra, tė cilėve u dhamė shpallje. Ju (idhujtarė) pyetni pra dijetarėt nėse ju nuk dini. "

    Pyetni dijetaret? Por keta "dijetaret" rralleher ndodh te japin komente duke u mbeshtetur ne Kuran, ata gjithnje bazohen ne hadithe. Sinqerisht te them se vertete do te doja te mesoja nga keta dijetar po te merrnin per argument vetem Kuranin.
    " Edhe nga njerėzit, nga gjallesat, nga kafshėt po ashtu ka tė ngjyrave tė ndryshme. Po All-llahut ia kanė frikėn nga robėrit e Tij vetėm dijetarėt, All-llahu ėshtė mbi gjithēka, ėshtė mėkatfalės. "
    I nderuar Ramazan_it, ky ajet eshte nuk eshte i perkthyer si duhet, ketu nuk ben fjale per "dijetaret" por per ata qe dijne dhe kuptojne, e qe ne fakt ne kete grup hyjne te gjithe besimtaret. Sepse po te ishte ashtu siq e solle ti, ateher do i bie sikur vetem dijetaret ia kane friken Allahut, dhe ne te tjeret nuk i frikohemi aspak. Ne fakt perkthimi me i perafert per kete ajet eshte ky:

    [35:28] Gjithashtu, njerėzit, kafshėt, dhe bagėtitė janė lloj lloj ngjyrash. Kjo ėshtė pse njerėzit qė ia kanė vėrtetė dronė Perėndisė janė ata qė janė tė dijshėm. Perėndia ėshtė i Plotfuqishėm, Falės.

    A tė mjaftojnė kėto argumente nga Kur'ani o master2006
    Gjithmone e kam thene se mua me mjafton Kurani, kjo edhe eshte arsyeja pse nuk me duhen hadithet. Megjithate ne asnje prej ketyre argumenteve qe solle, nuk kane te bejn me muziken, apo jam gabim?

    "...gjykuan edhe dijetarėt e devotshėm e paria fetare ngase ishin tė obliguar ta ruanin librin e All-llahut dhe ishin mbrojtės tė tij. "
    Kjo eshte fakt, por eshte fakt gjithashtu se paria fetare, kjo ne kohen te cilen jetojme ne tani, nuk gjykon ne baze te Kuranit, ajo gjykon me shume ne baze te haditheve. Ata po e lene Kuranin.

    ... Ai ajet as qė ka tė bėjė fare me atė qė mendon ti se ėshtė e lejuar muzika , nė rastėse je i sinqertė na e komento ajetin ti dhe na e tregon kuptimin e saj se si e lejon muzikėn?
    Une nuk mund te te sjell ajet qe lejon muziken, sepse diqka e tille nuk ekziston, sikurse qe nuk ekziston ajet qe e ndalon muziken. Sipas teje muzika ndalohet ne Kuran, ateher me sill ti ajetin. Me gjithe qejf dhe sinqeritet do ta lexoj dhe do ta mirepres.

    Shpresoj qe mos te ket fyerje pas postimeve te mia

  18. #38
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Se je i paditur nuk diskutohet por problemi qėndron qė pėrveē qė vetin ke marr nė qafė tani merr edhe tė tjerėt.
    Kurani si libėr ėshtė shkruar mu nga ata diejtarėt qė ti nuk i beson,atėher do tė del se ti nuk e beson edhe Kuranin pasi atė e kan pėrcjell dijetarėt.
    Une personalisht nuk e besoj se Kurani u shkrua nga dijetaret, ai u shkrua nga vet dora e Muhamedit a.s., megjithate ok e marrim si te vertete ate qe thua ti. E dyta, Allahu na garanton ne Kuran se ai vet do ta ruan ate (Kuranin), deri ne diten e fundit. Por a garanton Allahu se do t'i ruaj hadithet? apo se paku a i permend hadithet si shpallje qe i konsideron ti? Pergjigja eshte JO.

    Pastaj ti arabisht nuk din dhe gabimisht i interpreton ajetet pra je bėrė ortak me Allahun nė interpretimin e ejeteve
    Une nuk di arabisht, por se paku une di shqip, i kemi shume perkthime te Kuranit ne gjuhen shqipe, dhe te thuash se i ben ortak Allahut vetem pse i lexon ajetet, i studion dhe nxjerr mesime nga to, eshte kogja ni nonsense. Kjo eshte veti shume e perhapur ne shoqerine muslimane sot, e cila mendon se po ta lexosh Kuranin nuk ke per ta kuptuar kurre, perpos nese i pyet dijetaret. Kurani eshte i lehte per ta kuptuar, per ata te sinqertit. Kete na e ka garantuar Allahu ne Kuran. Andaj ke frike Allahun kur me thua se i bej ortak ALlahut.


    a je ti i sigurt se nuk ka ajete qė ndalojnė muzikėn?Pra nėse ka ajet qė ndalon muzikėn atėher ti ke shpifur ndaj Allahut,dhe pastaj ti bėhesh i ditur sikur Allahu dhe jep tėrė pėrgjigjjet se kėtė ka atė nuk ka kjo ėshtė kėshtu e ajo ėshtė ashtu...
    Une mendoj se nuk ka ajet qe ndalon muziken, por nese ka, ateher te lutem ma sjell dhe do ta permiresoj gabimin tim. Por nese nuk e gjen nje ajet te tille, ateher i bie sikur ti ke shpifur ndaj ALlahut.


    ATĖHER NA EDHE TYE NUK TĖ BESOJMĖ SEPSE JE BĖRĖ TAGUT [ai qė i ka kaluar tėrė limitet]
    Nuk e kam thene asnjeher te me besoj ndokush, nuk ka nevoj te me besoj askush. Duhet t'i besojme Kuranit, ne te ka argumente te mjaftueshme, atij besoni, e jo mua.

    Kufri jotė ėshtė ma i keq sesa i ateistėve dhe kafirave tjerė sepse ata nuk folin nė emėr tė fesė,kurse ti gėnjen nė emėr tė fesė..
    Mire, ky eshte mendimi yt. Jam i kenaqur qe mua do t'me gjykoj Zoti im, e jo ti. Nuk do t'i paragjykoja njerezit ne kete menyre

  19. #39
    Robi i All-llahut
    Anėtarėsuar
    09-01-2008
    Vendndodhja
    Nė Itali
    Postime
    1,774
    Master2006 ka lėrkuar argument pėr ndalimin e muzikės:


    Nga Kurani nuk solle ajet, vetem me the se ne Kuran ka ajete te paqarta dhe automatikisht ne to e fute ndalimin e muzikes, e une te them se ato ajete aspak nuk kan te bejn me muziken, nese po, ateher te lutem me sill ajetin qe sipas teje terthorazi ka te bej me muziken.

    Ramazani i jep argumente nga Kur'ani dhe Sunneti:

    - Dėshmi e ndalesės nė Kur'an dhe Sunnet

    Allahu thotė nė Kaptinėn Llukman:

    "Prej njerėzve ka tė atillė qė blejnė tregime boshe [dmth muzikė, kėndim] pėr tė larguar [njerėzit] nga rruga e Allahut…" [Llukman 6]

    Dijetari i umetit, Ibn Abas [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: kjo do tė thotė kėndim. Muxhahid [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: kjo do tė thotė goditja e daulleve. [Tefsir el-Teberi, 21/40].

    El-Hasan el-Basri [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: ky ajet ėshtė shpallur nė lidhje mė kėndimin dhe instrumentet muzikore [saktėsisht: instrumentet muzikore me frymė]. [Tefsir Ibn Kethir, 3/451].

    El-Se'di [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: kjo pėrfshin tė gjitha mėnyrat e tė folurit tė kotė, tė gjitha bisedat boshe dhe pavėrtetėsitė, dhe tė gjitha gjepurat qė inkurajojnė nė mosbesim dhe mosbindje; fjalėt e atyre qė thonė gjėra pėr tė hedhur poshtė tė vėrtetėn dhe tė argumentojnė nė mbėshtetje tė pavėrtetėsisė pėr tė mposhtur tė vėrtetėn; dhe pėrgojimi, ofendimi, gėnjeshtrat dhe mallkimet; kėndimi dhe instrumentet muzikore tė shejtanit; dhe instrumentet muzikore qė nuk kanė ndonjė dobi shpirtėrore apo materiale. [Tefsir el-Se'di, 6/150].

    Ibn el-Kajjim [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė:

    Interpretimi i Sahabėve dhe Tabi'inėve, se 'bisedat boshe' i referohet kėndimit, ėshtė i mjaftueshėm. Kjo ėshtė transmetuar me isnad sahi nga Ibn Abas dhe Ibn Mes'ud. Ebul-Sehba ka thėnė:

    E pyeta Ibn Mes'udin lidhur me ajetin, "Prej njerėzve ka tė atillė qė blejnė tregime boshe" [Llukman 6] Ai tha:

    Pasha Allahun, krahas tė cilit s'ka zot tjetėr, kjo do tė thotė kėndim – dhe e pėrsėriti kėtė tre herė. Po ashtu ėshtė transmetuar me isnad sahi nga Ibn Umer [Allahu e mėshiroftė] se kjo do tė thotė kėndim. Nuk ka kontradiktė mes interpretimit tė 'bisedės boshe' tė ketė domethėnien e kėndimit dhe interpretimit tė kėsaj me domethėnien e rrėfenjave tė Persianėve dhe mbretėrve tė tyre, mbretėrve Romakė, e kėshtu me radhė, si el-Nedr ibn el-Harith i cili iu rrėfente njerėzve tė Mekes pėr t'ua heq mendjen nga Kur'ani. Tė dyja kėto janė biseda boshe. Qė kėtej, Ibn Abas tha:

    'biseda boshe' ėshtė pavėrtetėsia dhe kėndimi. Disa nga Sahabėt thanė njėra kurse disa thanė tjetra, dhe disa thanė tė dyja. Kėndimi ėshtė mė i keq dhe mė i dėmshėm se rrėfenjat e mbretėrve, ngase kjo ēon nė bėrjen e zinasė dhe bėn qė tė rritet hipokrizia [nė zemėr]; kjo ėshtė kurthė e shejtanit, dhe kjo e mjegullon mendjen. Mėnyra sesi i pengon njerėzit nga Kur'ani ėshtė mė e keqe se mėnyra nė tė cilėn llojet tjera tė bisedės boshe i pengojnė ata, sepse njerėzit kanė prirje natyrore ndaj saj dhe priren kah dėshira pėr ta dėgjuar atė. Ajeti e dėnon zėvendėsimin e Kur'anit me biseda boshe me qėllim qė tė largohen njerėzit nga rruga e Allahut pa dije dhe duke e marrur atė si tallje, ngase kur njė ajet i Kur'anit i recitohet personit tė tillė, ai e kthen shpinėn sikurse tė mos e ketė dėgjuar fare, sikurse tė ketė ndonjė shurdhim nė veshin e tij. Nėse ai dėgjon diēka, ai tallet me tė. E gjithė kjo ndodh vetėm nė rastin e njerėzve qė janė pabesimtarėt mė kokėfortė dhe nėse diēka nga kjo i ndodh kėngėtarėve dhe atyre qė i dėgjojnė ata, ata tė dy kanė pjesė nė kėtė faj. [Ighathet el-Lahfan, 1/258-259].

    Allahu thotė:

    "[Allahu i tha Iblisit:] Dhe me zėrin tėnd mashtroji gradualisht ata qė mundesh [dmth kėngėt, muzikėn, dhe ēfarėdo thirrje tjetėr pėr mosdėgjueshmėri ndaj Allahut]…" [el-Isra 64].

    Ėshtė transmetuar se Muxhahid [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė:

    "Dhe me zėrin tėnd, mashtroji gradualisht ata qė mundesh" – zėri i tij [zėri i Iblisit/shejtanit] ėshtė kėndimi dhe pavėrtetėsia. Ibn el-Kajim [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė:

    Kjo idafe' [konstruktė pronore apo gjinore, dmth zėri yt] shėrben pėr tė specifikuar domethėnien, sikur me frazėn "kalorėsinė tėnde" dhe "kėmbėsorinė tėnde" [mė vonė nė tė njėjtin ajet]. Gjithkush qė flet nė ēfarėdo mėnyrė qė s'ėshtė bindje ndaj Allahut, gjithkush qė fryen nė flaut apo instrumente tjera me frymė, apo qė luan nė ndonjė lloj daulleje qė ėshtė haram, ky ėshtė zėri i shejtanit. Gjithkush qė ecė pėr tė bėrė ndonjė akt mosbindjeje ndaj Allahut ėshtė pjesė e kėmbėsorisė sė tij [shejtanit], dhe gjithkush qė kalėron pėr tė bėrė mėkat ėshtė pjesė e kalorėsisė sė tij. Ky ėshtė opinioni i Selefit, siē ka transmetuar Ibn Ebi Hatim nga Ibn Abas:

    kėmbėsoria e tij ėshtė gjithkush qė ecė pėr tė bėrė mėkat. [Igathet el-Lehfan].

    Allahu thotė:

    "A prej kėtij ligjėrimi [Kur'anit] po ēuditeni? Dhe ju qesheni me tė e nuk qani, duke e humbur kohėn [e ēmueshme] nė argėtim [kėndim]" [en-Nexhm 61].

    Ikrime [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: ėshtė transmetuar nga Ibn Abas se el-sumud [emri foljor nga samidun, e pėrkthyer kėtu si "duke e humbur kohėn [e ēmueshme] nė argėtim [kėndim]" do tė thotė "kėndim" nė dialektin e Himjerit; mund tė thuhet "Ismidi lena" ['na kėndo' – nga rrėnja e njėjtė sikur samidun/sumud] qė do tė thotė "ghanij" [kėndo]. Dhe ai tha:
    Kur ata [kufarėt] e dėgjonin Kur'anin, ata kėndonin, pastaj zbriti ky ajet.

    Ibn Kethir ka thėnė:

    Allahu thotė "duke e humbur kohėn [e ēmueshme] nė argėtim [kėndim]" – Sufjan el-Theuri ka thėnė, duke transmetuar nga babai i tij nga Ibn Abas: [kjo do tė thotė] kėndim. Ky ėshtė dialekt Jemenit: Ismed lene ghen lene [na kėndo]. Ky po ashtu ishte opinioni i Ikrimes. [Tefsir Ibn Kethir].

    Ėshtė transmetuar nga Ebu Umame [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] ka thėnė:

    "Mos e shitni robin-femėr qė ėshtė kėngėtare, mos i bleni e as mos i mėsoni ato. Nuk ka kurrfarė tė mire nė kėtė tregti, dhe ēmimi i tyre ėshtė haram." Nė lidhje me gjėrat e kėtilla qe shpallur ajeti:

    "Prej njerėzve ka tė atillė qė blejnė tregime boshe [dmth muzikė, kėndim] pėr tė larguar [njerėzit] nga rruga e Allahut…" [Llukman, 6] [Hasen hadith].

    I Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] ka thėnė:

    "Nga mesi i umetit tim me siguri do tė ketė njerėz qė e lejojnė zinanė [kurvėrinė], mėndafshin dhe instrumentet muzikore…" [Transmetuar nga el-Buhari, nr.5590; i transmetuar si meusul [i lidhur] nga el-Teberani dhe el-Bejheki. Shiko el-Silsile el-Sahiheh tė el-Albanit, 91].

    Ibn el-Kajjim ka thėnė: Ky ėshtė hadith sahi i transmetuar nga el-Buhari nė Sahi-nė e tij, ku ai e citon atė si dėshmi dhe deklaron se ai ėshtė m'uellek [i ndėrprerė] dhe mexhzum. Ai tha:

    Kaptina mbi atė qė ėshtė transmetuar lidhur me ata qė e lejojnė alkoolin dhe e thėrrasin atė me emėr tjetėr.

    Ky hadith tregon nė dy mėnyra se instrumentet muzikore dhe kėnaqėsia nė tė dėgjuarit muzikė janė haram. E para ėshtė fakti se Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] ka thėnė:

    "[ata] lejojnė" gjė qė qartazi tregon se gjėrat qė pėrmenden, pėrfshirė kėtu instrumentet muzikore, janė haram sipas sheriatit, por kėta njerėz do t'i lejojnė ato. E dyta ėshtė fakti se instrumentet muzikore pėrmenden krahas gjėrave tė cilat definitivisht dihet se janė haram, dmth, zinaja dhe alkooli: sikur ato [instrumentet muzikore] mos tė kishin qenė haram, pėrse do tė pėrmendeshin sė bashku me kėto gjėra? [pėrshtatur nga el-Silsileh el-Sahihe nga el-Albani, 1/140-141]

    Shejh el-Islam [Ibn Tejmije] ka thėnė:

    Ky hadith tregon se me'azif janė haram, dhe me'azif do tė thotė instrumentet muzikore sipas dijetarėve tė gjuhės Arabe. Kjo fjalė pėrfshin tė gjitha instrumentet e tilla. [el-Mexhmu', 11/535].

    Ibn El-Kajjim ka thėnė: Nė lidhje me temėn e njėjtė janė transmetuar komente tė ngjashme nga Sehl ibn Sa'd el-Sa'idij, Imran ibn Husejn, Abd-Allah ibn Abas, Ebu Hurejre, Ebu Umameh el-Bahilij, A'isha Umm el-Mu'minin, Ali ibn Ebi Talib, Enes Ibn Malik, Abd el-Rahman ibn Sabit dhe el-Ghazi ibn Rebi'eh. Pastaj ai e pėrmendi kėtė nė 'Ighathet el-Lehfan', dhe kjo tregon se ato [instrumentet muzikore] janė haram.

    Ėshtė transmetuar se Nafi' [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: Ibn Umer dėgjoi njė instrument me frymė, dhe i vendosi gishtėrinjtė nė veshėt e tij dhe u shmang nga ajo rrugė. Ai mė tha mua, O Nafi', a po dėgjon ndonjė gjė? Unė i thashė, jo. Kėshtu qė ai i largoi gishtėrinjtė nga veshėt dhe tha:

    Unė isha me Pejgamberin [salallahu alejhi ue selam] dhe dėgjova diēka tė kėtillė, e ai veproi kėsisoji. [Sahi Ebi Daud].

    Disa persona tė parėndėsishėm thonė se ky hadith nuk dėshmon se instrumentet muzikore janė haram, sepse po tė ishte kėshtu, i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ue selam] do ta kishte udhėzuar Ibn Umerin qė t'i vendosė edhe ai gishtėrinjtė nė veshėt e tij gjithashtu, dhe Ibn umer do ta kishte udhėzuar Nafin' qė tė veprojė kėshtu! Pėrgjigja nė kėtė ėshtė:

    Ai nuk ia vinte veshin, por mund ta dėgjonte atė. Ka dallim mes tė vėnit veshin dhe dėgjimit. Shejh el-Islam [Ibn Tejmije] ka thėnė:

    Nė lidhje me muzikėn tė cilėn personi nuk ka pėr qėllim qė ta dėgjojė, nuk ka ndalesė apo faj, sipas koncenzusit tė dijetarėve. Prandaj, faji apo lavdėrimi ėshtė i lidhur me tė vėnit veshin, e jo me dėgjimin. Ai qė ia vė vėshin Kur'anit do tė shpėrblehet pėr kėtė, ndėrsa ai qė e dėgjon atė pa e pasur pėr qėllim kėtė apo pa e dashur kėtė s'do tė shpėrblehet pėr kėtė, ngase veprat gjykohen sipas qėllimeve. E njėjta gjė ėshtė e aplikueshme ndaj instrumenteve muzikore qė janė tė ndaluara: nėse personi i dėgjon ato pa e pasur pėr qėllim kėtė, atėherė s'ka gajle. [el-Mexhmu', 10/78].

    Ibn Kudame el-Makdisi [Allahu e mėshiroftė] ka thėnė: dėgjues ėshtė ai i cili ka pėr qėllim qė ta dėgjojė atė, gjė qė s'ishte rasti me Ibn Umerin; ajo qė ndodhi nė kėtė rast ėshtė vetėm dėgjimi [pa e pasur atė pėr qėllim]. Pejgamberi [salallahu alejhi ue selam] kishte nevojė tė dinte kur u ndal tingėllima ngase ai ishte shmangur nga rruga dhe kishte mbyllur veshėt. Kėshtu qė ai s'kishte dėshirė tė kthehej nė atė rrugė apo t'i hap veshėt gjersa tė ndalej tingėllima e muzikės, e kur ai lejoi Ibn Umerin qė tė vazhdojė ta dėgjojė atė, kjo ishte pėr shkak tė pashmangshmėrisė. [el-Mugni, 10/173].


    master 2006 ka thėnė:


    Ky eshte ajeti te cilin me dhjetra here e kam cituar nga Kurani ne kete forum, ky eshte shahadeti i sakte, por qe ti dhe shume "musliman" te tjere e keni shtremberuar.

    Ramazani thotė: Ai qė shtrembėron ajetet je ti dhe jo unė se unė kam sjellur argumente tė Tefsirėve nga Dijetarėt e Hakut.

    master2006 ka pyetur:

    Gjithmone e kam thene se mua me mjafton Kurani, kjo edhe eshte arsyeja pse nuk me duhen hadithet. Megjithate ne asnje prej ketyre argumenteve qe solle, nuk kane te bejn me muziken, apo jam gabim?


    Ramazani i pėrgjigjetabim je o master2006, se pėrgjigjen e ke pasur mė sipėr, po sikur duket se ti je prej tyre qė nuk tė pėlqen e vėrteta dhe mohues i fortė.


    master2006 ka thėnė:

    Kjo eshte fakt, por eshte fakt gjithashtu se paria fetare, kjo ne kohen te cilen jetojme ne tani, nuk gjykon ne baze te Kuranit, ajo gjykon me shume ne baze te haditheve. Ata po e lene Kuranin.


    Po si gjykon ashtu ti shpejt dhe pa kurfarė argumenti se paria fetare qė thue ti ( pėr cilėn pari e ki fjalėn ) mos vallė pėr atė pari qė tė solla argument pė ndalimin e muzikės, ata kanė gjykuar nga mendja e tyre edhe pse ti pruna argumentet e qarta me Kur'an dhe Sunnet, apo???


    master2006 ka thėnė:

    Une nuk mund te te sjell ajet qe lejon muziken, sepse diqka e tille nuk ekziston, sikurse qe nuk ekziston ajet qe e ndalon muziken. Sipas teje muzika ndalohet ne Kuran, ateher me sill ti ajetin. Me gjithe qejf dhe sinqeritet do ta lexoj dhe do ta mirepres.


    Ramazani thotė: I ke mė sipėr argumentet, duhet vetėm se me u ul me i studju.

    master2006, ka thėnė:

    Shpresoj qe mos te ket fyerje pas postimeve te mia [/QUOTE]

    Ramazani thotė: Asesi nuk dua tė tė ofendoj master2006, por dua vetėm tė vėrtetėn qė tė del nė pah dhe asgjė mė tepėr. Unė pėr vehten time kam frikė All-llahun s.v.t., respektoj ato qė duhen respektuar dhe i urrej ato qė duhen urrejtur. Nji gjė e tillė ėshtė edhe muzika pėr mu si urrejtje, sepse ajo ėshtė shkaktare qė njerėzit nuk miren me leximin e Kur'anit dhe Haditheve, pr miren me muzikė dhe me gjėra tė kota qė tė mos i pėrmend tė gjitha kėtu.

    Lus All-llahun s.v.t., qė tė mė pėrforcojė mua,familjen time dhe tė gjithė besimtarėt dhe besimtaret muslimanė kudo qė janė, dhe Tė na bėjė prej tyre qė ndigjuan dhe respektuan, AMIIIN.

  20. #40
    i nėnshtruar Maska e master2006
    Anėtarėsuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,238
    Citim Postuar mė parė nga ramazan_it Lexo Postimin

    Allahu thotė nė Kaptinėn Llukman:

    "Prej njerėzve ka tė atillė qė blejnė tregime boshe [dmth muzikė, kėndim] pėr tė larguar [njerėzit] nga rruga e Allahut…" [Llukman 6]
    Kurse une po e sjelli te njejtin ajet ne origjinal (arabisht):

    WE MINE EN-NASI MEN JESHTERI LEHWEL-HEDITHI LIJUDILLE ‘AN SEBILI ELLAHI BIGAJRI ‘ILMIN WE JETTEHIDHEHA HUZUEN ‘ULE’IKE LEHUM ‘ADHABUN MUHINUN (LUKMAN: 6).

    Nese ty, kjo fjala HADITH, te duket se ka per qellim muziken, ateher me te vertete eshte per te qeshur, njekohesisht per te qare. Hadithi eshte hadith, e Zoti ne Kuran na porosite qe te mos merremi me fjale te kota (hadithe), sepse fjala e vertete eshte vete Kurani.

    "[Allahu i tha Iblisit:] Dhe me zėrin tėnd mashtroji gradualisht ata qė mundesh [dmth kėngėt, muzikėn, dhe ēfarėdo thirrje tjetėr pėr mosdėgjueshmėri ndaj Allahut]…" [el-Isra 64].
    Gabim, ne kete ajet askund nuk permenet muzika:

    [17:64] "Mund t‟i joshėsh ata me zėrin tėnd, dhe tė mobilizosh tė gjitha forcat tua dhe tė gjithė njerėzit e tu kundėr tyre, dhe tė kesh hise nė paratė dhe fėmijėt e tyre, dhe t‟iu premtosh atyre. Ēfarėdo qė djalli premton nuk ėshtė asgjė mė shumė se njė iluzion.

    Zeri i djallit ska pse te jet muzika, e aq me shume siq jane ndaluar hollesisht muzikat nda dijetaret e sotem, duke shkuar aq larg sa te thone se x instrumentet lejohen e x te tjera ndalohen...

    "A prej kėtij ligjėrimi [Kur'anit] po ēuditeni? Dhe ju qesheni me tė e nuk qani, duke e humbur kohėn [e ēmueshme] nė argėtim [kėndim]" [en-Nexhm 61].
    Gabim, nuk e di per cfar arsye i shtove disa fjal ajetit, askund nuk permenet "ne argerim [kendim]".

    53:59. A prej kėtij ligjėrimi (Kur’ani) po ēuditeni?
    53:60. E po qeshni dhe nuk po qani?!
    53:61. Madje edhe e zėni nė asgjė.
    53:62. Pra, bini nė sexhde pėr All-llahun dhe adhurojeni!


    Ku jane argumentet Ramazan_it ?

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •