Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Konkursi Letrar - Albasoul 2010

  Pershendetje shkrimtare shqiptare,

  Sic e dini, per shume arsye Konkursi Letrar Albasoul u nderpre per disa vite por me kerkese te vizitoreve te Forumit Shqiptar si dhe shkrimtareve te ndryshem shqiptare te cilet na dergojne mesazhe vazhdimisht, ky konkurs do te rrifilloje serisht kete vit.

  Rregullat e konkursit dhe te reja ne lidhje me konkursin e ketij viti do te postohen ne javet ne vazhdim, ne nenforumin e konkursit si dhe ne faqen tone ne facebook - fan page : forumishqiptar.com ose friend : Forumi Shqiptar.

  Per te pasur nje ide te pergjithshme tani per tani:

  - Krijimet do te pranohen nga data 1 Maj deri ne 30 Shtator 2010. Kjo do t'ju jape kohe te mjaftueshme krijuesve qe duan te dergojne krijime te reja.

  - Jemi duke punuar qe kete vit vec votave te vizitoreve te kete dhe nje grup letrar (emrat e pjestareve do te behen te njohur paraprakisht).

  - Krijimet qe jane publikuar me pare nuk do te pranohen.

  - Nga data 1 Tetor deri ne 24 Dhjetor krijimet do te vleresohen.

  - Fituesit e ketij konkursi do te shpallen ne 25 Dhjetor 2010 (Duke qene se kjo eshte data e pervjetorit te Albasoul).

  Per me shume informacion ndiqni lajmerimet ne javet ne vazhdim.


  Pershendetje,

  Fiori

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558

  Pershendetje!

  Ju pershendes per shpalljen e ketij konkursi, mbasi nuk po marrim vesh cfare po shkon persembari ne letersine tone. Gjithcka po e kryejne shoqatat e me se fundi doli ky forum prestigjoz per te hedhe ne veprimtari te cilesishme forcat krijuese, per t'i dhene dicka te bukur teresores ne letrat shqip.
  Pergezime per iniciativen e urojme te perfundoje me sukses te ndjeshem ky konkurs ballafaques vlerash letrare.
  Jorgo Telo
  GJIROKASTER
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 26-02-2010 mė 21:59 Arsyeja: Ndryshim i madhesise se germave

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Filloi tashme publikimi i shkrimeve per konkursin letrar Albasoul 2010. Publikimi do te vazhdoje deri ne daten 1 nentor tek forumi i konkursit http://www.forumishqiptar.com/forumdisplay.php?f=138

  Pas kesaj date vizitoret e forumit do te kene mundesi te komentojne dhe vleresojne krijimet deri ne daten 25 Dhjetor, date ne te cilen do te shpallen fituesit.


  Suksese pjesmarresve!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  [=Jorgo Telo;2614450] Ju pershendes per shpalljen e ketij konkursi, mbasi nuk po marrim vesh cfare po shkon persembari ne letersine tone. Gjithcka po e kryejne shoqatat e me se fundi doli ky forum prestigjoz per hedhe ne veprimtari te cilesishme forcat krijuese, per t'i dhene dicka te bukur teresores ne letrat shqip.
  Pergezime per iniciativen e urojme te perfundoje me sukses te ndjeshem ky konkurs ballafaques vlerash letrare.
  Jorgo Telo
  GJIROKASTER
  [/QUOTE]

  po te pershendes une Jorgo , nuk jam nga stafi vetemse me pelqyn fjalet ( pergezimet ) qe i ke shkru .. po diktohen se jan nga zemra ..


  p.s. a po me duket se jemi takue me postime tek tema e Zagorjes !!??

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-09-2005
  Postime
  236
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Pershendetje shkrimtare shqiptare,

  Sic e dini, per shume arsye Konkursi Letrar Albasoul u nderpre per disa vite por me kerkese te vizitoreve te Forumit Shqiptar si dhe shkrimtareve te ndryshem shqiptare te cilet na dergojne mesazhe vazhdimisht, ky konkurs do te rrifilloje serisht kete vit.

  Rregullat e konkursit dhe te reja ne lidhje me konkursin e ketij viti do te postohen ne javet ne vazhdim, ne nenforumin e konkursit si dhe ne faqen tone ne facebook - fan page : forumishqiptar.com ose friend : Forumi Shqiptar.

  Per te pasur nje ide te pergjithshme tani per tani:

  - Krijimet do te pranohen nga data 1 Maj deri ne 30 Shtator 2010. Kjo do t'ju jape kohe te mjaftueshme krijuesve qe duan te dergojne krijime te reja.

  - Jemi punuar qe kete vit vec votave te vizitoreve te kete dhe nje grup letrar (emrat e pjestareve do te behen te njohur paraprakisht).

  - Krijimet qe jane publikuar me pare nuk do te pranohen.

  - Nga data 1 Tetor deri ne 24 Dhjetor krijimet do te vleresohen.

  - Fituesit e ketij konkursi do te shpallen ne 25 Dhjetor 2010 (Duke qene se kjo eshte data e pervjetorit te Albasoul).

  Per me shume informacion ndiqni lajmerimet ne javet ne vazhdim.


  Pershendetje,

  Fiori

  Si do te vleresohen kto Flori? Me klikime apo nga kritke te letersise?

  Po nese fiton cfare fiton?

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Citim Postuar mė parė nga DOR Lexo Postimin
  Si do vleresohen kto Flori? Me klikime apo nga kritke te letersise?

  Po nese fiton cfare fiton?
  Vleresimi do te behet nepermjet temave sondazh. Votimet do te behen nga anetaret e forumit sepse ky konkurs organizohet nga Forumi per forumistet. Votat e anetareve qe kane me pak se 3 muaj te regjistruar ne forum nuk do te merren parasysh.

  Ēmimet e para (poezi & prozė) do fitojnė $100 dhe nga njė dhuratė simbolike. Vėndi i dytė dhe i trete do marrin nga nje certifikate.

  Suksese!


  p.s.emri ėshtė Fiori

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Nanushi
  Anėtarėsuar
  14-09-2007
  Vendndodhja
  Pejė
  Mosha
  42
  Postime
  209
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Vleresimi do te behet nepermjet temave sondazh. Votimet do te behen nga anetaret e forumit sepse ky konkurs organizohet nga Forumi per forumistet. Votat e anetareve qe kane me pak se 3 muaj te regjistruar ne forum nuk do te merren parasysh.Ēmimet e para (poezi & prozė) do fitojnė $100 dhe nga njė dhuratė simbolike. Vėndi i dytė dhe i trete do marrin nga nje certifikate.

  Suksese!


  p.s.emri ėshtė Fiori
  E nderuar Fiori,

  Bazuar tek rregulli ku thuhet: "Votat e anetareve qe kane me pak se 3 muaj te regjistruar ne forum nuk do te merren parasysh", deshta vetem te sqarohemi tek kjo pika, meqe kam vrejte qe ky rregull thuaja nuk po respektohet fare ketu tek forumi, e sidomos tek Konkursi Letrar Albasoul 2010 ku pjesa dermuese e votuesve jane te sapo regjistruar (sa per sy e faqe) dhe kan te drejten e votes tek punimet...Dua te ve ne pah, vetem gjetjet e fundit, fatkeqesisht, tek poezia ne konkurim "Ne mund", qe nga 18 votat e deritanishme, jane dhe keta votues:

  1. AjoVajza (regjistruar me 09-11-2010, total postime:0)
  2. Avi taca (regjistruar me 30-10-2010, total postime: 0)
  3. Capi (regjistruar me 16-11-2010, total postime:0)
  4. Ermelinda Eri (regjistruar me 12-11-2010, total postime:0)
  5. Follow Destiny (regjistruar me 13-11-2010, total postime: 0)
  6. Goca e mamit (regjistruar me 12-11-2010, total postime:0)
  7. Klea Fier (regjistruar me 12-11-2010, total postime:0 )
  8. Klea troka (regjistruar me 30-10-2010, total postime: 0)
  9. Tici Ticiana (regjistruar me 12-11-2010, total postime: 0)
  10. Tina Agalli (regjistruar me 13-11-2010, total postime:0)
  11. Valserxhio (regjistruar me 03-11-2010, total postime: 0)
  12. Xheni Elmazi (regjistruar me 16-11-2010, total postime:0)

  Per hire te korrektesise, dhe ndeshjes me rregullen e cekur mesiper, do doja te sqarohej kjo dukuri, por edhe per hire te ART dashesve, dhe krijuesve te tjere, qe jane ne pritje te votes se mirefillte...

  Me shume nderime
  Nanushi
  ‎..Strength is my mother for all the love she gave !!!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-02-2010
  Postime
  31
  Nuk e di se pse ky postim u shuajt kur doja te postoja mendimin tim mbi poezite e paraqitura.

  Lindja e mengjesit - Nje lirike e bukur por teknika ende e pasofistikuar.

  Nė mund - Me ngjan si plagjarizem i Kiplingut "Ne mundsh" nje nga perlat e tij poetike. Eshte i njejti stil, ritem, ndertim. Te pakten sipas meje...

  Nudo - Nje gjetje artistike por tek tuk devijon ne shtresezimin e ideve. Mendoj se poezia duhet te ripunohet e rishihet.

  Orfeu mė nanurisi - Duket se poeti ka njohuri por eshte ende ne kerkim te stilit individual per te percjellur dijet dhe frymezimin e tij poetik.

  At...- Nje poezi e bukur ne ndertim, me perjashtim te strofes se katert qe mendoj se duhet ripunuar.

  Jeta - Nuk shoh mendimin e autorit mbi jeten por mbi dashurine. Ndoshta titulli nuk pershtatet me lenden e krijuar

  Tė zinjtė - Kjo poezi ka nje mendim filozofik shume te vecante dhe per mua do te perbente nje gjetje artistike, por fati qe nuk ka dale ne pah ideja qe eshte dashur te percillet per shkak te mos sofistikimit te stilit te shkruar, ben qe kjo poezi ta humbe sharmin e vet.

  Kosovė, o vatėr stėrgjyshore[ - Nje stil tipik rilindas (ne fakt duhet te jemi ne periudhen e postmodernizmit a.k.a modernizmit letrar shqiptar). Poezia eshte e ndertuar mire, me disa huazime fishtiane por qe kane mundur te gjejne nje vend pasqyrues ne vargjet e shkruara.

  Tė pritėm! - do ende pune per tu sofistikuar e per te treguar se eshte nje poezi.

  Zemra e jetės - Nje stil femije, lirike idile.

  Pritja nė parkun e qytetit - Do te thoja se kjo poezi ka gjetje artistike, pak ndikim stili migjenian, por mendoj se ende nuk eshte realizuar ideja qe ka dashur te shprehet permes vargjeve nga ana e autorit.

  Kujtimet pafund - Rilindja e dashurise qe ndikohet nga kujtimet, nga e kaluara, nje poezi pa stil. E pambrujtur artistikisht.

  Ē'mė thua, ē'mė thua - Nje poezi qe mbart mendim filozofik qe prej vargut te pare deri tek i fundit, ka dhe profesionalizem stili i autorit.

  Ti ishe larg...- Ka mendim filozofik dhe eshte nje poezi qe i perket postmodernizmit te ri shqiptar.

  Botė lėmsh (TORKE) - Nje poezi lemsh si dhe vete titulli. Nuk e di se si eshte klasifikuar si nje poezi ky 'krijim" pasi per mua ka me shume gjuhe prozaike se poetike.

  S'dua tė flas - Nje mendim i bukur filozofik, mgjth tek tuk kerkohet pak modifikim ne disa vargje, mendoj se eshte nje nga lirikat me te bukura te konkursit.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Citim Postuar mė parė nga busavata Lexo Postimin
  [=Jorgo Telo;2614450] Ju pershendes per shpalljen e ketij konkursi, mbasi nuk po marrim vesh cfare po shkon persembari ne letersine tone. Gjithcka po e kryejne shoqatat e me se fundi doli ky forum prestigjoz per hedhe ne veprimtari te cilesishme forcat krijuese, per t'i dhene dicka te bukur teresores ne letrat shqip.
  Pergezime per iniciativen e urojme te perfundoje me sukses te ndjeshem ky konkurs ballafaques vlerash letrare.
  Jorgo Telo
  GJIROKASTER
  po te pershendes une Jorgo , nuk jam nga stafi vetemse me pelqyn fjalet ( pergezimet ) qe i ke shkru .. po diktohen se jan nga zemra ..


  p.s. a po me duket se jemi takue me postime tek tema e Zagorjes !!??[/QUOTE]

  Serish pershendetje nga GJIROKASATRA, pas sihyrjes ne FORUM, pas nje shkkeputjeje te gjate per shkaqe defekti ne kompjuter e internet.
  Kesisoj, sa deshire kisha per te marre pjese ne kete konkurs qe e pershendeta heret, aq m'u privua mundesia per te marre pjese.
  Po shoh qe kane mbaruar afatet dhe materialet qe kam pergatitur nuk arrita t'i postoj.
  Tjeter pengese vec defektit ishte dhe mosdija se ku t'i dergoja e me c'rruge, mbasi i kisha gati e mund te shkoja ne ndonje kafe-internet.
  PRA, MBETA JASHTE LOJE...
  Nuk di a mund dergoj dicka dhe si ta dergoj e ku pikerisht!
  Ju lutem, ma jepni nje pergjigje sidoqe te jete...
  Me urimet me te mira, Jorgo TELO

  GJIROKASTER

 10. #10
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Pax Deorum mendimet e tua mbi krijimet nuk jane fshire, jane pikerisht atje ku i kini shkruar vete http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=129806 Kur nuk gjeni dot shkrimet tuaja kerkoni ne profilin tuaj gjithe postimet qe te gjeni lidhjen & nq se nuk dini si te beni kete gje atehere pyesni por mos kaloni ne konklusione te kota.

  Jorgo, per kete vit ju nuk mund te dergoni krijime per konkursin ne kete kohe. Kohezgjatja per pranime ishte pothuajse nje vit, ndaj nuk ka me vend per justifikime. Do ti mirepresim serisht krijimet e vizitoreve, vitin qe vjen.


  Pershendetje!

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-09-2005
  Postime
  236
  Citim Postuar mė parė nga Nanushi Lexo Postimin
  E nderuar Fiori,

  Bazuar tek rregulli ku thuhet: "Votat e anetareve qe kane me pak se 3 muaj te regjistruar ne forum nuk do te merren parasysh", deshta vetem te sqarohemi tek kjo pika, meqe kam vrejte qe ky rregull thuaja nuk po respektohet fare ketu tek forumi, e sidomos tek Konkursi Letrar Albasoul 2010 ku pjesa dermuese e votuesve jane te sapo regjistruar (sa per sy e faqe) dhe kan te drejten e votes tek punimet...Dua te ve ne pah, vetem gjetjet e fundit, fatkeqesisht, tek poezia ne konkurim "Ne mund", qe nga 18 votat e deritanishme, jane dhe keta votues:

  1. AjoVajza (regjistruar me 09-11-2010, total postime:0)
  2. Avi taca (regjistruar me 30-10-2010, total postime: 0)
  3. Capi (regjistruar me 16-11-2010, total postime:0)
  4. Ermelinda Eri (regjistruar me 12-11-2010, total postime:0)
  5. Follow Destiny (regjistruar me 13-11-2010, total postime: 0)
  6. Goca e mamit (regjistruar me 12-11-2010, total postime:0)
  7. Klea Fier (regjistruar me 12-11-2010, total postime:0 )
  8. Klea troka (regjistruar me 30-10-2010, total postime: 0)
  9. Tici Ticiana (regjistruar me 12-11-2010, total postime: 0)
  10. Tina Agalli (regjistruar me 13-11-2010, total postime:0)
  11. Valserxhio (regjistruar me 03-11-2010, total postime: 0)
  12. Xheni Elmazi (regjistruar me 16-11-2010, total postime:0)

  Per hire te korrektesise, dhe ndeshjes me rregullen e cekur mesiper, do doja te sqarohej kjo dukuri, por edhe per hire te ART dashesve, dhe krijuesve te tjere, qe jane ne pritje te votes se mirefillte...

  Me shume nderime
  Nanushi
  Nanush pergezimet e mija per fitoren e dyfisht sot

  jam shum kurioz si pate akses te ky informacion! Mos jeni moderatore e Albasoulit?

  Si mund te shikoj un kush votoi per mua? apo per nai tjter?

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Nanushi
  Anėtarėsuar
  14-09-2007
  Vendndodhja
  Pejė
  Mosha
  42
  Postime
  209
  Te nderuar,

  Shfrytezoj rastin te falenderoje perzemerisht “Fiorin” dhe “shigjeten” per kontributin e madhe qe kane dhene tek Forumi Letrar, dhe qe u kane dhene mundesine qe krijuesit te ndjehen prestigjioz me krijimet e tyre ne kete Forum… JU FALEMNDERIT

  Shfrytezoje rastin te falenderoje perzemersisht edhe votuesit e mirefillte, qe kane besuar ne krijimet e bukura te secilit prej nesh… Kane besuar ne penen e secilit prej nesh….JU FALEMNDERIT

  Shfrytezoje rastin, personalisht, te falenderoje te gjithe ata qe kane kontribuar qe sot une personalisht te gezoje kete dite te madhe…

  FALENDEROJE te gjithe miqte e mi te Forumit Letrar, qe kane percjellur vazhdimisht krijimet e mia, qe kane besuar ne penen dhe iden time, te gjithe ata qe me kane votuar dhe besuar voten e tyre krijimeve te mia…

  FALEMNDERIT MIQE…..FALEMNDERIT FORUMIT SHQIPTARE.. . FALEMNDERIT VOTUES… FALEMNDERIT DHUNTI….e nje falenderim me te vecant FALEMNDERIT ZOT….

  Shfrytezoje rastin te pershendes te gjithe krijuesit e forumit, dhe t’u theme: “FALEMNDERIT PER PENEN E JUAJ TE ARTE”…

  Gezuar Festat!...

  Me shume nderime
  Valentina Pantina (Nanushi)
  ‎..Strength is my mother for all the love she gave !!!

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-09-2005
  Postime
  236
  Poezia ne Mund me pelque! Cili eshte autori? desha ta kontaktoj!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-12-2012
  Postime
  24

  Pėr: Konkursi Letrar - Albasoul 2010

  DHE SE BASHKU DHE SI VLLAZEN

  Qe tash moti jam i zoti
  Si kam qe', jam e do t'jem
  Qe tash moti jam i zoti
  Bij i denj i venit tem.

  Jam ketu den-baba-den
  Se nder shekuj kam luftuar
  Per ket' Shqipe, per ket' ven'
  Me gjak truallin kam mbuluar.

  E mbi mue plot kan shkelun
  Kan prue shpat' e lig'si
  Nė ket' dhe' perjete kan ngelun
  Ne per at' jena ba' fli.

  Na kane vrare e kane prerė
  Na kane djegur Shqiperine
  Na roberuan dimer, verė
  Ne prap e mbajtem BURRERINE

  Ne i dolem zota venit
  Ne e majtem at' premtim
  Ne i dham' lirinė Shpen'it
  Krenarise se kombit tim

  Dhe sė bashku, dhe si vllazen
  E ndertuam Shqiperine
  Dhe sė bashku, dhe si vllazen
  I dhame venit PAVARESINE

  Punoi: Donald Bezhani

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •