Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Adem Berisha
  Anėtarėsuar
  16-07-2008
  Vendndodhja
  Rahovec, Rep. e Kosovės
  Mosha
  73
  Postime
  159

  Lediana Kapaj

  LIBRI NĖ TREG, TĖ ARDHURAT FĖMIJĖVE JETIMĖ
  NĖ SHQIPĖRI DHE KOSOVĖ

  HUMANIZMI I SHPIRTIT POETIK NĖ VEPĖR

  Si njė fllad i lehtė pranvere vije njoftimi se doli nga shtypi dhe tashmė ndodhet nė rrjetin e shitjes nė Shqipėri libri “DALLGĖ DASHURIE” nga autorja dhe poetja e talentuar nė mėrgim, z Lediana Kapaj, (e njohur kėtu nė forum edhe si DI ANA)nė botim tė shtėpisė botuese “JONALDA” me redaktor z Zylyftar Plaku.
  Lediana e do shumė poezinė dhe botėn e saj. Ajo ka vendosur t’i shkruaj dashurisė, ndjenjės, dhimbjes, lumturisė, tė cilat aq bukur i sjell edhe me kėtė botim tė parė.
  Duke qenė se ajo vet ka pėrjetuar dhimbje, mungesė dashurie nė fėmijėrinė e hershme tė saj, ndonėse qe prej njėzet vitesh jeton dhe vepron nė mėrgim, pėrkatėsisht Francė ku gjeti mikpritjen shumė dashamirėse dhe mundėsinė pėr t’u arsimuar e bėrė Eksperte dhe pėrkthyese nė Gjykatėn e Lart franceze, gjegjėsisht Gjykatėn e Apelit, me fanatizėm ruajti gjuhen e saj amtare dhe dashurinė ndaj vendlindjes, Tiranės e gjithė Shqipėrisė, veēmas ndaj fėmijėve jetimė atje.
  Ėshtė mjaft impresionues fakti se zemėrbardha e humanistja e nderuar z Lediana ka vendosur qė nga vepra e saj tė mos kenė asnjė pėrfitim material por gjithė tė ardhurat qė do tė grumbullohen nga shitja e librit, tė iu shpėrndahen jetimoreve, pėrkatėsisht fėmijėve jetim nė atdheun e saj, Shqipėri.
  Libri sė shpejti do tė ribotohet dhe i tėrė tirazhi i ribotimit do tė dal nė shitje nė Shqipėri dhe Kosovė ndėrsa tė ardhurat nga shitja e tij poashtu do tė dhurohen pėr fėmijėt jetimė e varfanjakė tė Republikės sė Kosovės, veēmas pėr jetimėt bij/bija tė dėshmorėve dhe te tė rėnėve nė luftėn ēlirimtare tė Republikės sė Kosovės.
  Konsideroj dhe besoj se lexuesit e nderuar nuk do tė ngurrojnė qe tė blejnė kėtė libėr tė mrekullueshėm pėr tė shijuar artin tė cilin z Lediana na e ofron nė tė, por njėkohėsisht edhe pėr tė treguar solidaritetin e tyre me shtresėn mė tė brishtė tė popullit, fėmijėt jetimė e tė varfėr nė Shqipėri dhe Kosovė.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Adem Berisha : 20-02-2010 mė 11:22
  "Lehtė bėhesh pasha nė nahi
  por ėshtė vėshtirė tė jesh njeri".

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Adem Berisha pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  POETE ! PRANO URATĖN TIME !  U bėre poete! Dy libra binjakė...!
  Kanė hapur flatrat e ngjiten lartėsisė !
  Edhe ti - me kėtė pamje nė mendime,
  - pėr shumėēka si zjarr e flakė !
  Ke krijuar emblemė , je bėrė rrjedhė
  ashtu si janė pėrjetėsisht ujėvarat .
  Jehona e vargut - oshtin si predhė
  nė arenėn e artit i bleron garat!

  Dalin yje ndizen, krijojne lirikė e ndjesi.
  Ti strukesh e thua : Unė jam tokėsore !
  Po! U bėre Diell qė shpėrndan rrezepoezi !
  I kemi ne ! Plotėsojmė ndjesitė jetėsore !
  Pėr aq ma tė pasur ! Jemi ma tė lumtur!
  Se mundi juaj , dhe rrudhat, pėrdėllimet ,
  pėr vargjet e lirikės, ty tė kanė shkundur,
  pėr aq - ne, na kanė shtuar gėzimet !


  Dua tė tė them me kėte rast pėrurimi :
  - U bėre Yll qė rrezaton me lirikė !
  Nėse s'kam tė tė jap ēaste frymėzimi
  prano uratėn time, pėr krijim pa pikė !
  Tė tė shtohen veprat , pa fund tė jenė!
  Edhe ty tė tė shtohet guximi e bukuria !
  Tė bėhesh Dielli ynė qė e bleron dhenė
  tė na ndizen shpresat nga vargjet e ndjesia...!
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar gjakushi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Anėtarėsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,260
  I uroj suksese Ledianės dhe punė tė mbarė pėr tė tjera botime!

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Besoja pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,601
  Citim Postuar mė parė nga Adem Berisha Lexo Postimin
  LIBRI NĖ TREG, TĖ ARDHURAT FĖMIJĖVE JETIMĖ
  NĖ SHQIPĖRI DHE KOSOVĖ

  HUMANIZMI I SHPIRTIT POETIK NĖ VEPĖR

  Si njė fllad i lehtė pranvere vije njoftimi se doli nga shtypi dhe tashmė ndodhet nė rrjetin e shitjes nė Shqipėri libri “DALLGĖ DASHURIE” nga autorja dhe poetja e talentuar nė mėrgim, z Lediana Kapaj, (e njohur kėtu nė forum edhe si DI ANA)nė botim tė shtėpisė botuese “JONALDA” me redaktor z Zylyftar Plaku.
  Lediana e do shumė poezinė dhe botėn e saj. Ajo ka vendosur t’i shkruaj dashurisė, ndjenjės, dhimbjes, lumturisė, tė cilat aq bukur i sjell edhe me kėtė botim tė parė.
  Duke qenė se ajo vet ka pėrjetuar dhimbje, mungesė dashurie nė fėmijėrinė e hershme tė saj, ndonėse qe prej njėzet vitesh jeton dhe vepron nė mėrgim, pėrkatėsisht Francė ku gjeti mikpritjen shumė dashamirėse dhe mundėsinė pėr t’u arsimuar e bėrė Eksperte dhe pėrkthyese nė Gjykatėn e Lart franceze, gjegjėsisht Gjykatėn e Apelit, me fanatizėm ruajti gjuhen e saj amtare dhe dashurinė ndaj vendlindjes, Tiranės e gjithė Shqipėrisė, veēmas ndaj fėmijėve jetimė atje.
  Ėshtė mjaft impresionues fakti se zemėrbardha e humanistja e nderuar z Lediana ka vendosur qė nga vepra e saj tė mos kenė asnjė pėrfitim material por gjithė tė ardhurat qė do tė grumbullohen nga shitja e librit, tė iu shpėrndahen jetimoreve, pėrkatėsisht fėmijėve jetim nė atdheun e saj, Shqipėri.
  Libri sė shpejti do tė ribotohet dhe i tėrė tirazhi i ribotimit do tė dal nė shitje nė Shqipėri dhe Kosovė ndėrsa tė ardhurat nga shitja e tij poashtu do tė dhurohen pėr fėmijėt jetimė e varfanjakė tė Republikės sė Kosovės, veēmas pėr jetimėt bij/bija tė dėshmorėve dhe te tė rėnėve nė luftėn ēlirimtare tė Republikės sė Kosovės.
  Konsideroj dhe besoj se lexuesit e nderuar nuk do tė ngurrojnė qe tė blejnė kėtė libėr tė mrekullueshėm pėr tė shijuar artin tė cilin z Lediana na e ofron nė tė, por njėkohėsisht edhe pėr tė treguar solidaritetin e tyre me shtresėn mė tė brishtė tė popullit, fėmijėt jetimė e tė varfėr nė Shqipėri dhe Kosovė.
  E kam kerkuar tek rruga Elbasanit,tek Pallati i Kultures,tek rruga e Kavajes dhe nuk e gjeta.Ndoshta neglizhence nga ana ime,se si quhej.
  E blej me shume deshire,nuk e di ketu kemi mundesi.

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar martini1984 pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #5
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Pershendetje miku im i nderuar zoti Adem Berisha!

  Ju falenderoj me gjithe forcen e zemres per kete prezantim kaq te bukur qe i keni bere librit tim te pare... Ndihem e rrethuar nga dashuria dhe respekti juaj aq humanitar.
  Shpresoj qe mos tu zhgenjej kurre dhe ju falenderoj per besimin qe me keni dhene si edhe keshillat tuaja. Keni qene dhe jeni nje mik me vlera shume te medha per mua.
  Ju perqafoj me respekt dhe dashuri.

  Si bija juaj...

  Lediana Kapaj
  "Carpe Diem"

 10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 11. #6
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga gjakushi Lexo Postimin
  POETE ! PRANO URATĖN TIME !  U bėre poete! Dy libra binjakė...!
  Kanė hapur flatrat e ngjiten lartėsisė !
  Edhe ti - me kėtė pamje nė mendime,
  - pėr shumėēka si zjarr e flakė !
  Ke krijuar emblemė , je bėrė rrjedhė
  ashtu si janė pėrjetėsisht ujėvarat .
  Jehona e vargut - oshtin si predhė
  nė arenėn e artit i bleron garat!

  Dalin yje ndizen, krijojne lirikė e ndjesi.
  Ti strukesh e thua : Unė jam tokėsore !
  Po! U bėre Diell qė shpėrndan rrezepoezi !
  I kemi ne ! Plotėsojmė ndjesitė jetėsore !
  Pėr aq ma tė pasur ! Jemi ma tė lumtur!
  Se mundi juaj , dhe rrudhat, pėrdėllimet ,
  pėr vargjet e lirikės, ty tė kanė shkundur,
  pėr aq - ne, na kanė shtuar gėzimet !


  Dua tė tė them me kėte rast pėrurimi :
  - U bėre Yll qė rrezaton me lirikė !
  Nėse s'kam tė tė jap ēaste frymėzimi
  prano uratėn time, pėr krijim pa pikė !
  Tė tė shtohen veprat , pa fund tė jenė!
  Edhe ty tė tė shtohet guximi e bukuria !
  Tė bėhesh Dielli ynė qė e bleron dhenė
  tė na ndizen shpresat nga vargjet e ndjesia...!

  I nderuari miku dhe poeti Gjakush Tana! Ju falenderoj nga zemra per uraten tuaj...
  Shume flm per kete poezi edhe pse libri im i dyte eshte akoma i pabotuar...
  Shume e bukur dhe do ta mbaj kujtim nga ju.
  Ju falenderoj per vleresimet qe me keni bere qe ne fillimet e mia te shkrimit te poezise, per keshillat, dhe per fjalet miqesore!
  Ju uroj suksese pafund ne krijimtari dhe ne jeten tuaj!


  Nderime

  L.K
  "Carpe Diem"

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #7
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga Besoja Lexo Postimin
  I uroj suksese Ledianės dhe punė tė mbarė pėr tė tjera botime!
  Shume flm miku im! Te pershendes me shume respekt!
  "Carpe Diem"

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #8
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga SystemA Lexo Postimin
  E kam kerkuar tek rruga Elbasanit,tek Pallati i Kultures,tek rruga e Kavajes dhe nuk e gjeta.Ndoshta neglizhence nga ana ime,se si quhej.
  E blej me shume deshire,nuk e di ketu kemi mundesi.
  Te pershendes miku im!

  Libri para dy_ tre ditesh eshte cuar tek pika e shperndarjes ne Tirane. Me siguri duhen ca dite derisa te jete neper librari.
  Shume flm prej teje per vleresimin dhe respektin.
  "Carpe Diem"

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #9
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,753
  DI ANA!
  Nje pershendetje te ngroht nga une,dhe te uroj krijimtari te pandalur!Lutem qe te shkruash per Lumturin, e nderuar!
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 18. #10
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Vazhdofshin dallget e dashurise lediane neper vargje e libra. Urime e suksese ne vazhdimesi, autores. Shpirti fisnik i Ledit vazhdon te na befasoje, me humanizmin me te ndjeshem njerezor. Pershendetje nga Mondi.
  -Pasja e shpirtit ėshtė privilegj pėr trupin. (E SH)

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar mondishall pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 20. #11
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,664
  Urime Diana...Suksese tė mė tejshme.

 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 22. #12
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga e panjohura Lexo Postimin
  DI ANA!
  Nje pershendetje te ngroht nga une,dhe te uroj krijimtari te pandalur!Lutem qe te shkruash per Lumturin, e nderuar!
  Shume flm e dashur! Do ta kem parasysh keshillen tende!
  Te perqafoj!
  "Carpe Diem"

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 24. #13
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga mondishall Lexo Postimin
  Vazhdofshin dallget e dashurise lediane neper vargje e libra. Urime e suksese ne vazhdimesi, autores. Shpirti fisnik i Ledit vazhdon te na befasoje, me humanizmin me te ndjeshem njerezor. Pershendetje nga Mondi.
  I dashur miku dhe poeti Edmond Shallvari!

  Kam mesuar shume nga ju dhe ndihem krenare qe ju kam mik.
  Jam inspiruar si fillim nga shume poete te forumit dhe jam munduar qe te ecja sadopak ne hapat e tyre! Nje nga ata jeni edhe ju miku im!
  Flm per keshillat e vlefshme dhe besimin qe keni patur te une!
  Ju uroj dashuri,lumturi dhe suksese pafund!

  Perqafime miqesore

  Lediana Kapaj
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 20-02-2010 mė 13:16
  "Carpe Diem"

 25. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 26. #14
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  Urime Diana...Suksese tė mė tejshme.
  Ju falenderoj nga zemra miku im!
  Flm per kurajon qe me keni dhene, vleresimet si edhe keshillat tuaja!

  Me shume respekt

  L.K
  "Carpe Diem"

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 28. #15
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,450
  Shume urime DI_ANA e suksese te metejshme... me sa me shume vepra e me sa me shume frymezim me tere kete dashuri qe trasmeton - ne nje fare menyre - tek cdokush qe lexon dicka nga ato qe shkruan ti.
  La vita č bella...

 29. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Erlebnisse pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 30. #16
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Shume flm e dashur....Te pershendes!
  "Carpe Diem"

 31. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DI_ANA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 32. #17
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283

  Urime per librin e botuar DIANA!

  Shume e nderuara Mikja jone Diana!

  Te uroi per librin e botuar , qofte ky vetem hapi i pare drejt botimeve tjera ...
  uroj te mos ndalet penda jote kurr , paq fat e drite drejt botimeve te reja .
  Ti me shkrimet tuja , u bere Mikja jone e pa ndashme , i dhe vlera te medha letersise ...
  i dhe vlera njerzores , i dhe emer artit shqiptar , emer qe do lexohet neper breza , te lumte .

  GEZUAR E URIME ...
  RRUGE TE MBARE NE BOTIME TE REJA ...

  Ēaushi!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 33. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ēaushi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 34. #18
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Shume e nderuar poete dhe humaniste Lediana Kapaj, pranoni pergezimet e mia me te sinqerta per librin tauaj te pare! Qe tani ndjehem i impresionuar duke paramenduar permbajtjen e ketij libri, duke ditur mjeshrine, pasionin e zellin e madh qe i jepni krijimtarise letrare. Do te vrapoj se shpejti qe ta kem ne dore kete liber. Gjithashtu me la pershtypje fakti qe te gjitha te ardhurat e ketij libri do t`u dedikohen femijeve jetim, me ēka deshmoni humanizmin tuaj! Ju lumte Lediana!

  Ju uroj sukses ne punen tuaj qe beni e njekohesisht edhe ne krijimtarine letrare! Jeni e mrekullueshme! Vazhdojme te presim me dashamiresi krijimet tuaja!

  Me respekt Dar_di.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 35. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Dar_di pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 36. #19
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Anėtarėsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,864
  Postimet nė Bllog
  1
  Ledi Di! Vetem njerezit si ju mund te marrin ndermarje te tilla!Juve u ka skalitur Zoti miresine ne shpirt...ate ua ka daltuar ne fytyren tuaj aq te bukur...Ju poete e nderuar ,ne te gjithe poezine tuaj,(qe une kam lexuar cdo rrjesht tuajin) reflektoni humanizem, jeni frymezim per njeriun e thjeshte dhe e di cfare... dhuroni shume dashuri...Nje gje te tille e ben vetem nje njeri qe ka ne shpirt vetem pranvere!E personifikoni stinen Ledi!Nuk di a do e sillni ne Korce?Do bej cmos qe te gjithe nxeneset e mija ta marrin!
  Urime dhe rruge te mbare librit tuaj te pare te pasuar nga shume te tjere!

 37. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pranvera bica pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 38. #20
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529
  E dashur Dianė,
  Kur e kthej kohėn nė retrospektivė, e kur i rikujtoj tė gjitha ato komente dhe propozimet e mija ndaj shkrimeve tė Juaja cilėsore, propozimet e sinēerta, vlerėsimet reale...atėherė kam qenė plotėsisht i sigurt, se shumė shpejt do tė vijė dita - dita shumė e lumtur pėr Ju dhe pėr lexuesit tuaj - pra dita e botimit tė vėllimit tė parė me poezitė nga ana e Juaj...

  E nderuar Ledianė, urime nga zemra pėr botimin e librit, ky ėshtė vetėm fillimi i sukseve tė Juaja, pas tij, jam i sigurt se do tė radhiten edhe shumė libra tė tjerė...
  Respekte nga ana ime!

 39. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Agim Metbala pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •