Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e laura..
  Antarsuar
  03-02-2010
  Postime
  539

  Sa shanse ka q t ndodh apokalipsi n vitin 2012?

  Revista prestigjioze Foreign Policy n nj analiz speciale shpjegon pse ideja e apokalipsit i tremb njerzit dhe i emocion njkohsisht. Gjithashtu, se sa shanse ka q fundi i bots t vij n vitin 2012. Revista boton edhe parashikimet se far mund t ndodh n dhjetor 2012, muaj ku sipas profecive, bota do t marr fund. Miliona besimtar fetar npr gjith botn ndajn t njjtin besim pasionant t mbrritjes s fundit t bots, ka do t thot se fundi i bots do mbetet faktor n politike t paktn deri n fundin e njerzimit. Teksa nj vit dhe nj dekad mbrritn n fund duket se sht moment i prshtatshm t kridhemi n fundin e kohs. Por srish, mbase sht vetm Hollivudi ai q fokusohet n gjrat e fundit. Vitin q lam pas filmi i Roland Emmerich 2012 na shfaqi fundin e bots t mbytur n uj. Kto lloj filmash apokaliptik enden prej nj far koh vrdall. N dekadat e kaluara apokalipsi u ka dhn regjisorve nj mundsi perfekte pr tu zhytur n aspektet m t errta t karakterit njerzor. Sa keq q nuk mbetet vetm aty. Ngjarjet aktuale sugjerojn se popullariteti i vazhdueshm i skenarve t apokalipsit shkon thell n psikikn ton dhe se interesi yn n fundin e bots jan m shum se t shumfisht. Le t marrim Iranin e ditve t sotme, ku presidenti Mahmoud Ahmadinejad sht nj besimtar i vendosur n ardhjen e dyt t Mahdit, versioni mysliman i Mesis. Ahmedinejad-i dhe pasuesit e tij kan shprndar miliona dollar nga buxheti i qeveris iraniane pr rinovimin e qytetit Jamkaran. Aty, Muhamed al-Mahdi, Imami i Dymbdhjet sht njher prpara se t zhdukej n mbretrin mbinatyrore, nga ku nj dit do rikthehet kur ti vij fundi bots. Islami, Judaizmi dhe Krishtrimi ndajn iden se nj figur profetike do t shfaqet n fundin e bots pr t larguar dhunn dhe padrejtsin nga toka, ku jetojm tani dhe pr ta uar drejt nj epoke t re pastrtie utopike. Si rezultat, joshja e dits s Gjykimit duket se sht m e prhapur n grupet ku shkumzon ndjenja e viktimizimit. Sigurisht q kjo ide sht veanrisht trheqse pr politikant dhe lidert fetar, t cilt jan t lumtur t luajn me nj przierje t till potente frike dhe padurimi. Si rezultat, edhe parashikimet m t mendura kan efekte t vrteta e specifike. Lidert e kulteve kan prdorur vazhdimisht kndvshtrimet apokaliptike pr t nxitur pasuesit e tyre n ngjarje t dhunshme. Terroristi amerikan, Timothy McVeigh, i cili vrau 168 njerz kur bombardoi nj ndrtes qeveritare n Oklahoma n vitin 1995 pretendoi se ishte shtyr nga nj roman racist me tem t fundit t bots. Studiuesi francez, Jean-Pierre Filiu, autori i nj libri mbi teorit islamike thot se skenaret e fundit t bots kan pasur tendencn t shfaqen n botn myslimane n momente krizash t veanta. Shum iraken q i kan rezistuar sulmeve amerikane t vitit 2003 kan br kshtu pr arsye q dihen. Lufta kundr prezencs s koalicionit frymzoi nj ringjallje dramatike t ideve apokaliptike, zakonisht me SHBA-n n versionin e Antikrishtit. Gjithsesi, nga gjith vendet ku politikant prdorin idet e apokalipsit, Irani ofron nj shembull jashtzakonisht t gjall t prfitimit t atyre q do prfshihen n Ardhjen e dyt. Entuziasmi i Ahmedinejad-it n kt drejtim ndrthuret me pretendimin e tij populist pr sundimin e Iranit. Ai sht akuzuar se ka manipuluar besimin pr qllime politike. Disa shkenctar politik si MIchael Desch, argumentojn se dhe lideri iranian, i cili beson n mnyr t sinqert n rikthime profetike gjithsesi mund t gjej arsye t tjera pr t aderuar diktatin e politiks s vrtet, e nj prej ktyre jan me siguri armt brthamore.

  Parashikimet pr fundin e bots q dshtuan

  Fundi i bots nga Nostradamusi
  Nostradamusi, parashikuesi m i famshm i gjith kohrave kishte parashikuar se korriku i vitit 1999 ishte data e zgjedhur pr fundin e bots. Nj mbret i madh terrori do t zbriste nga qielli. Kur kjo nuk ndodhi, ata q besonin n fundin e bots filluan t prhapnin zra se sonda Cassini ishte mbushur me lnd radioaktive dhe nse ajo prplasej dhe lnda kishte kontakt me tokn, fundi do ishte i tmerrshm. Dhe sigurisht, sht viti 2000, kur t gjith prisnin fundin e bots t parashikuar po nga Nostradamusi.
  Kometa Hale-Bopp
  Kometa Hale-Bopp mund t shihej me sy t lir pr rreth 18 muaj. Astronomi Chuck Shramek vzhgoi nj objekt q qndronte afr komets. Ai m pas i telefonoi radios Art Bell pr t br publike zbulimin e tij. Kjo bri q shum njerz t besonin nj sr teorish pr fundin e bots. Interneti ndihmoi n prhapje ne lajmit n gjith botn akoma m shum. Kulti The Heavens Gate mendoi se ky ishte sinjali q prisnin pr t kryer vetvrasje masive n mars t vitit 1997. Kulti mendoni se objekti shoqrues ishte anije kozmike q po vinte t merrte shpirtrat e tyre.
  Efekti Jupiter
  Efekti Jupiter u shfaq n vitin 1974 dhe u shkrua nga dy astro-fizikan, John Gribben dhe Stephen Plagemann. Bhej fjal pr nnt planet q do bashkrendoheshin m 10 mars 1982, duke krijuar nj trheqje gravitacionale q do shkaktonte rritje t madhe t njollave diellore dhe q do shkaktonte trmete. Shum e morn kt si nj parashikim t sakt. Edhe pse autori Gribben doli dhe tha se ishte vetm nj teori, pa u bazuar n ndonj substanc t vrtet shum njerz nuk e besonin se kjo nuk ishte e vrtet. N fakt, efekti nuk shkaktoi katastrof por pati nj far efekti n rritjen e batics.
  Bashkimi i planetve
  Meteorologu i respektuar Albert Porta parashikoi se m 17 dhjetor 1919 bashkrenditja e gjasht planetve do shkaktoj nj korent magnetik q do prshkoj diellin, shkaktoj shprthime t mdha dhe si pasoj do gllabroj tokn. Ky parashikim shkaktoi disa bma fatkeqe t turmave dhe disa vetvrasje. Gjithashtu, u b shkak q Albert t humbiste punn si meteorolog i respektuar dhe t prfundonte duke shkruar parashikimin e motit n nj gazet lokale.
  Kometa Haley 1910
  Edhe pse kometa Haley ishte shfaqur shum her m par, pa shkaktuar ndonj vdekje, kalimi i saj m 18 maj t vitit 1910 u konsiderua si krcnim vdekjeprurs pr njerzit, pr shkak t gazit helmues q do dilte nga bishti i saj. Sidoqoft, nj gj e till nuk ndodhi dhe kometa vazhdoi rrugn e saj pa lnduar asknd. Nj fakt interesant sht se kur lindi shkrimtari i famshm Mark Twain n vitin 1835, ishte shfaqur dhe kometa Haley. Ai ishte shprehur gjat jets se do largohem me kometn. Ai vdiq n vitin 1910, kur u largua dhe kometa.
  Joanna Southcott
  Joanna Southcott ishte nj parashikuese e vetshpallur, e lindur n vitin 1750. Ajo u bind se kishte aftsi mbinatyrore dhe e kishte shpallur veten si gruaja e prmendur tek Apokalipsi. Joanna parashikoi se ajo do sillte n jet Mesian, duke i dhn fund kshtu bots, m 19 tetor 1814. Bota nuk u prmbys n at dat, por dy muaj m von mbaroi pr Joanna-n, e cila vdiq. Pasuesit e saj e ruajtn trupin e s ndjers pr disa koh, me shpresn se ajo do ngjallej. M n fund, kur e pan se ajo skishte n plan t kthehej, trupi i saj prfundoi n duart e autoriteteve.
  Zhgnjimi i madh
  Ndrmjet viteve 1831-1841, William Miller (pastor baptist) parashikoi kthimin e Jezusit dhe fundin e bots, bazuar n profecit e Librit t Danielit. Dita e parashikuar mbrriti dhe asgj nuk ndodh. Pas diskutime t mtejshme, u vendos pr ndryshimin e fundit t bots, i cili ksaj radhe do ishte m 18 prill. Srish, n datn e paracaktuar nuk ndodhi asgj dhe u pa e nevojshme q data t ndryshohej srish duke u prcaktuar t ndodhte m 22 tetor 1844. Pastori Miller vazhdoi t priste pr fundin e bots deri n vdekjen e tij n vitin 1849.
  Parashikimet e Dshmitarve t Jehovait
  Dshmitart e Jehovait kan parashikuar disa her fundin e bots. Parashikimi i par ishte n vitin 1914 dhe bazohej n profecit e Librit t Danielit. Por, duke qen se bota vazhdon t funksionoj sot e ksaj dite, ky parashikim rezulton i pavrtet. Pasi fundi i bots nuk mbrriti n datn e parashikuar, ata than se kuptimi i parashikimit nuk ishte fundi i bots n mnyr fizike. Disa vite t tjera, n t cilat pritej t mbrrinte fundi i bots jan: 1915, 1918, 1920, 1925, 1941, 1975, 1994 etj.
  Charles Wesley
  Parashikimet pr fundin e bots kan ekzistuar q hert, n ekzistencn e njohur t saj. Charles Wesley, nj prej themeluesve t kishs metodiste besonte se bota do t prfundonte n vitin 1794. Ky parashikim ishte n konkurrenc me at t degs protestante Shakers, t cilt kishin parashikuar se ai vit do ishte pikrisht fundi i gjithkaje. Pavarsisht se bota nuk prfundoi n datn e parashikuar, vllai i Charles, John Wesley parashikoi se n vitin 1836 n tok do vinte Bisha e Madhe, pr t shnuar fillimin e fundit t bots.

  Montanus
  Montanus ishte nj heretik i hershm i krishtrimit, i cili si shum t tjer para e pas tij, parashikoi fundin e jets s njerzimit mbi tok. Bashk me dy profete, Montanus pretendoi t ishte mishrimi i shpirtit t shenjt dhe filloi t predikonte pr nj testament t tret. Besimet e Montanus-it u prhapn dhe krijuan mjaft konfuzion. Montanus predikonte npr njerz se Turqia do bhej Jeruzalemi i ri dhe se gjith krishtrimi do t vendosej atje pak prpara se t vinte gjykimi i madh.  Pes skenart e mundshm t fundit t bots

  1. Asteroid
  Si mund t ndodh? Objekte nga hapsira godasin Tokn gjat t gjith kohs, prgjithsisht duke u djegur n atmosfer. Her pas here nj objekt i madh deprton, duke rezultuar n nn impakt masiv. Skenari m i fundit i nj impakti ishte n 1908 n Tunguska, ku u sheshua nj siprfaqe prej 2000 milje katror n pyllin siberian me nj shprthim afro 1000 her m i fuqishm sesa bomba n Hiroshima. Objekti, q me sa duket ka qen me diametr vetm disa dhjetra metra, mund t kishte fshir nj zon t madhe metropolitane. Rreziku i vrtet mund t vij nga nj objekt me diametr m shum se nj km, i cili do t ngrinte sedimente t mjaftueshme pr t shkaktuar dm mjedisor dhe shkatrruar mbjelljet n gjith botn. Nj objekt me diametr 15 km, q mendohet se sht prmasa e atij q vrau dinozaurt 65 milion vjet m par, me shum gjasa do t na fshinte edhe ne.Sa gjasa ka? Ka gjasa q nj tjetr objekt i madh t godas Tokn, por me siguri jo gjat kohs s jets son. Nj objekt aq i madh, sa t vras nj pjes t madhe t popullsis s bots godet vetm dy her do nj milion vjet. Asnj nga objektet e zbuluara nga programi i NASA-s pr objektet pran Toks nuk ka shanse t mdha q t godas Tokn ndonse njri, i njohur si 1950 DA, do t jet shum afr n vitin 2880. Duke par prpjekjet relativisht t pakta q bhen pr t identifikuar objektet pran Toks, nuk ka garanci se Toka do t kishte shum paralajmrime para nj goditjeje. Nj asteroid, q m par nuk njihej, m 6 nntor kaloi vetm 1 mij kilometra pran siprfaqes s Toks dhe u pikas nga NASA vetm 15 or para se t shfaqej.
  2. Klima
  Si mund t ndodh? N skenarin m t keq, t parashikuar nga Paneli Ndrkombtar pr Ndryshimin e Klims, temperatura e siprfaqes s Toks do t rritet me 4-5 grad deri n fund t ktij shekulli. Nj skenar i till do t sillte nj rritje deri gjysm metri n nivelin e deteve, q do t sillte prmbytje t rajoneve bregdetar, duke prfshir shum prej qyteteve t mdha t bots. Ndrkoh afro nj e treta e planetit do t shndrrohet n shkrettir dhe m shum se gjysma do t zhytet n thatsir. Kripzimi i ujrave nntoksore t Toks do ta prkeqsonte situatn. Paneli zbuloi se edhe nj rritje 3.5 grad do t vinte n rrezik shfarosjeje 40-70 pr qind t specieve dhe mundsia e konflikteve gjeopolitike t kall datn.Sa gjasa ka? Nj studim i kohve t fundit zbuloi se tendencat aktuale t lshimit t karbonit i prmbahen, madje dhe kalojn t dhnat e skenarit m t keq. Nivelet globale t karbonit jan sot 380 pjes pr nj milion krahasuar me 280 q ishin para Revolucionit Industrial. Shumica e shkenctarve konkludojn se efektet katastrofike do t fillojn t ndihen pasi kto nivele t kalojn shifrn 450. Nse Toka arrin 800-1000 pjes pr nj milion, si parashikojn skenart m t kqij, kt nuk e dim.
  3. Luft brthamore
  Si mund t ndodh? Aktualisht jan m shum se 23000 arm brthamore n bot, nga t cilat 8000 aktualisht jan n gjendje pune dhe 2000 jan n alarm, t gatshme pr tu lshuar. Ndrsa apokalipsi brthamor ka qen prej nj kohe t gjat subjekt i librave dhe filmave, skenari i dr. Strangelove, n fakt, ka pak gjasa t ndodh. Edhe m 1977-n, kur arsenalet brthamore ishin n kulmin e lufts s ftoht, Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-ve parashikoi nj numr maksimal prej 265 milion viktima nga nj luft totale brthamore SHBA-BS. Sigurisht, nj numr i till viktimash do t shkatrronte t dyja superfuqit, por nuk do t ishte fundi i jets, si e dim ne. Megjithat, shkenctart n vitet 80 zhvilluan modele q tregonin se tymi dhe pluhuri q do t shkaktonte nj luft brthamore superfuqish do t sillte ndryshime temperature t paprecedenta n histori - nj dimr brthamor. Nj studim i ekologut Mark Haruell parashikon se bujqsia globale do t zhdukej pr nj vit, duke shkaktuar uri, q do t fshinte pjesn m t madhe t njerzimit. Nj studim i vitit 2007 nga ekologt n Universitetin Rutgers zbuloi se stoqet e sotme brthamore globale mund t shkaktojn nj gj t till.
  Sa gjasa ka? Buletini i Shkenctarve Brthamor krijoi t famshmen Orn e fundit t bots m 1947 pr t treguar se sa pran shkatrrimit ishte njerzimi. Ora e arriti kulmin dy minuta para mesnate, pas testit t par me bombs me hidrogjen n vitin 1953. M pas ajo shkoi 17 minuta larg pas fundit t Lufts s Ftoht, por q ather ka vazhduar t ec drejt mesnats, me shtete si Korea e Veriut, q prodhojn arm brthamore dhe me tensionet mes shteteve t tjera brthamore. Sot ajo sht 5 minuta para mesnate. Pavarsisht ktyre, skenari m i keq me nj luft totale brthamore mes dy superfuqive ka shum pak gjasa t ndodh. Teoria e dimrit brthamor mbetet gjithashtu e shumdiskutuar, ku disa shkenctar thon se efektet e parashikuara kan qen t ekzagjeruara.
  4. Epidemi
  Si mund t ndodh? Gjat gjith historis epidemit kan ulur m gjunj qytetrimet. Vdekja e zez vrau m shum se gjysmn e popullsis s Europs n mesjet. N vitin 1918 nj epidemi gripi vrau 50 milion njerz, afro 30 % e popullsis s bots, m shum se Lufta e Par, q sapo kishte prfunduar. Pr shkak t globalizimit smundjet sot prhapen edhe m shpejt (shikoni prhapjen e shpejt t gripit t derrave). Nj prhapje e shpejt e nj smundjeje si virusi i ebols apo nj form e ndryshuar dhe rezistente ndaj ilaeve e gripit n nj shkall globale mund t ket pasoja q mund ti jap fund qytetrimit.
  Sa gjasa ka? Trajtimi i smundjeve vdekjeprurse sht prmirsuar q nga 1918, por kjo ka ndodhur edhe me smundjet. Teknikat e reja q prdoren n ferma, jan fajsuar pr shprthimin e smundjeve, si gripi i derrit, dhe teksa popullsia e bots rritet dhe njerzit zhvendosn n zona m par t papopulluara, rreziku i ekspozimit ndaj patogjenve m par t panjohur rritet. M shum se 40 viruse t reja kan dal q nga viti 1970, duke prfshir ebolan dhe HIVAIDS-in. Eksperimentimi me arm biologjike ka shtuar edhe nj komplikim.
  5. E panjohura q nuk dihet
  Si mund t ndodh? Ka nj numr teorish se si qytetrimi (bota, si e njohim ne) mund t prfundoj. Disa jan natyrore: supervullkane, q shprthejn si ai n Parkun Kombtar t Yellowstone, i cili mund t ndryshoj klimn e Toks, apo nj shprthim rrezesh gama nga nj yll, q do t mund t shkaktonin rrezatim t rrezikshm n atmosfern e Toks. T tjera mund t krijohen nga njeriu: mbipopullimi do t sillte nj kriz ushqimi, apo zhvillimi aksidental i teknologjive t reja t rrezikshme.
  Sa gjasa ka? Hert a von bota do t marr fund. Sipas vlersimeve t astronomve, pas 5-8 milion vjetve Dielli yn do t djeg pjesn e fundit t hidrogjenit n helium dhe do t fryhet n nj gjigant qindra her m t madh sesa prmasat e sotme, duke sjell fundin e pashmangshm t Toks. Edhe nse planeti i shpton shkatrrimit, atmosfera dhe oqeanet e tij do t shkrumbohen. Qeniet njerzore kan qen ktu vetm pr nj fraksion shum t vogl t ksaj kohe afro 200 000 vjet dhe sido q t jet, shanset q t jemi ktu kur t vij ky lloj fundi jan shum t pakta.

  far do t ndodhe n dhjetor 2012 ?
  Majat kishin nj mnyr shum t sakt t t kuptuarit t sistemit diellor, mnyrn se si rrotullohet dhe se si kto cikle ndikojn n botn ton shpirtrore. M domethnsi nga kto cikle sht ai q ka lidhje me profecit e vitit 2012. M posht ne do t shpjegojm detajet kryesore t profecis dhe tranzicionin e vitit 2012.Majat dinin q dielli, ose Kinich-Ahau si e quanin ata, sinkronizohet me qendrn e galaksis. Nga kjo qendr e galaksis, dielli merr nj "shkndij" drite q e bn t shndris me m shum intensitet, duke prodhuar at q shkenctart e quajn "shprthim diellor" q ndryshon edhe fushn magnetike t diellit. Majat thon se kjo ndodh do 5125 vjet dhe shkakton nj zhvendosje t rrotullimit t toks.Majat mendojn se procese universale, si "frymmarrja" e galaksis, jan cikle q nuk ndryshojn asnj her. Ajo q ndryshon sht vetdija e njerzve q kalojn prmes ksaj, gjithmon n nj proces n krkim t perfeksionit.
  Bazuar n vzhgimet e tyre, Majat, parashikuan q nga data e nisjes s civilizimit t tyre q sht viti 3113 Para Krishtit, nj cikl do t prfundonte pas 5125 vitesh. Llogarit tregojn se data do t jet 21 dhjetor 2012.
  N kt dat dielli do t marr nj rreze t fort nga qendra e galaksis. Do t ndrroj polaritet duke prodhuar nj ngjarje kozmike.Civilizimi maja ishte n ciklin e pest t diellit dhe besonte se para tyre kishin qen edhe katr civilizime t tjera, t cilat u shkatrruan nga katastrofa t mdha natyrore. Ata besonin se do cikl ishte thjesht nj nivel n vetdijen kolektive t njerzimit.
  N kataklizmin e fundit t Majave, civilizimi u shkatrrua nga nj prmbytje e madhe e cila la shum pak t mbijetuar. Kta t mbijetuar ishin paraardhsit e tyre.
  Ata besonin se duke njohur fundin e ciklit t tyre njerzimi do t prgatitej pr at q do t ndodhte n t ardhmen dhe pr kt do t ruajn speciet dominuese q t vazhdojn racn njerzore.
  Ata mendojn se ndryshimet q do t vijn do t lejojn njerzit q t krcejn nj kuant m shum n rrugn e evolucionit e vetdijes pr t krijuar nj civilizim t ri q do t tregoj harmoni dhe madhe dhe dhembshuri pr t gjith njerzimin.
  Profecia e par flet pr "Kohn e jo-kohs", nj periudh prej 20 vitesh, t cilt jan 20 vitet e fundit t ciklit prej 5125 vitesh t diellit. Kjo periudh sht nga vitit 1992 deri n 2012 dhe ata e quajn Kat..n. Majat kan parashikuar q gjat ktyre viteve errat diellore do t bhen m t forta dhe do t shihen n diell. Kjo do t jet nj koh e arritjeve t mdha dhe shanseve t shumta pr njerzimin.
  Sipas Majave, kto ndryshime do t ndodhin n mnyr q njerzimi t kuptoj si funksionon universi n mnyr q t ngrihet n nj nivel superior duke ln pas materializmin siprfaqsor dhe t liroj veten nga vuajtjet.
  Majat thon se shtat vjet pas nisjes s Kat..n, pra n 1999, ne do t hyjm n kohn e errsirs e cila do t na detyroj t konfrontohemi me sjelljen ton. Profecit e Majave thon se nisja e ksaj periudhe do t shnohet nga nj eklips diellor m 11 gusht 1999.
  Kjo do t prkoj edhe me rreshtimin e paprecedent t t gjith planetve n nj linj dhe sht nisja e periudhs 13 vjeare, e cila sht edhe mundsia e fundit pr njerzimin t kuptoj ndryshimet q po vijn n nj moment pr rigjenerimit shpirtror. (T mendosh q majat e kishin parashikuar saktsisht eklipsin e 11 gushtit 1999 q 5 mij vjet m par, kjo nuk sht pak.
  Pr Majat do gj sht e numruar dhe koha e 13 numrave t shenjt nisi n gusht 1999. Ata parashikuan se bashk me eklipsin, forcat e natyrs do t vepronin si katalizator t ngjarjeve duke i prshpejtuar me nj forc aq t madhe sa njerzimi do t ndihet i pafuqishm prpara tyre. Gjithashtu, teknologjia ku ne besojm aq shum do t nis t dshtoj.
  Ne nuk do t jemi m t aft t msojm nga civilizimi yn n mnyrn se si jemi organizuar n shoqri. Ata thon se zhvillimet tona t brendshme shpirtrore do t krkojn nj vend dhe mnyr m t mir pr t vepruar.
  Profecit e para jan marr nga studimi i diellit. Majat zbuluan se i gjith sistemi diellor lvizte, se edhe universi yn ka ciklet e tij, prsritet n periudha q nisin dhe mbarojn si dita dhe nata. Sipas Majave, dielli yn dhe t gjitha planett rrotullohen n cikle drejt qendrs s galaksis, drits qendrore t galaksis. Nj sistemi diellor i duhen 25.625 vjet q t bj nj cikl t plot t elipsit dhe kjo quhet nj dit galaktike.
  Cikli sht i ndar n dy gjysma, t ngjashme me natn dhe ditn. Pjesa n gjysmn m pran drits qendrore sht dita e sistemit ton diellor dhe pjesa tjetr sht nata. Secila dit e secila nat zgjasin nga 12800 vjet.
  Majat zbuluan se do cikl i madh ka ciklet e vogla q mbajn karakteristika t veanta. Nj dit galaktike ndahet n pes cikle me nga 5125 vjet secili.
  Profecit e Majave thon q n vitin 1999 ne nism t dalim nga fundi i ciklit t pest, i cili filloi n vitin 3113 Para Krishtit dhe ne gjejm veten ton n mngjesin e dits galaktike.
  N kt pik ne dalim nga errsira dhe jemi gati pr t hyr n dritn e galaksis n vitin 2012. Ata thon q n fillim dhe n fund t ktyre ditve, pra do 5125 vjet, drita qendrore e galaksis lshon nj reze t fort dhe t shndritshme.
  Dhe nga ky shprthim drite sinkronizohen t gjitha planett me diellin. Majat e krahasojn kt shprthim me pulsin e universit, i cili rreh do 5125 vjet, ky puls shnon fundin e nj cikli dhe fillim e nj cikli tjetr. Pulsi zgjat 20 vjet dhe ktu kthehemi tek "Koha e jo kohs".
  sht nj periudh zhvillimi, e shkurtr por shum intensive, brenda cikleve t mdha ku ne na jepen mundsi t mdha por edhe hidhemi n ern e re t evoluimit si individ dhe si njerzim.
  Kalendari i majave sht i prpikt. Ndaj misteri i madh majave prmblidhet n pyetjen: Pse ata e kan ndrprer kalendarin e tyre n dhjetor 2012?
  far ndodh n Krishtlindjet e 2012 sipas interpretimit t Majave
  Pak dit prpara Krishtlindjeve 2012 qielli ndahet nga dielli dhe toka e that nis t rritet. Oqeanet i prgjigjen ndryshimeve tektonike dhe n kt moment nis prmbytja e madhe e toks. Era e re e njerzimit kthehet nga dominim n mbijetes.Data e sakt e ksaj ngjarjeje sht 21 dhjetor 2012. Hna do t jet tet dit e vjetr dhe do t jet muaji i tret hnor nga nj seri prej gjasht.
  2012, viti i fundit t bots?
  Sipas Laurenc Xhozef, fizikan nga SHBA dhe autori i librit "Apokalipsi 2012", pas katwr vjetsh bota do prballet me fundin e saj. Bindjet e tij bazohen n nj fakt: m 12 dhjetor t vitit 2012 do t prfundoj cikli i kalendarit Maja, qytetrimi misterioz q banoi n Amerikn Qendrore nga viti 1800 prpara Krishtit deri n vitit 1450 pas Krishtit. Pr m shum t nesrmen e asaj dite do t ndodh solstici dimror dhe Dielli do t pozicionohet me qendrn e Rrugs s Qumshtit pr her t par pas 26 mij vjetsh. Pozicionimi astronomik nuk do t jet i rrezikshm, t paktn sipas shkenctarve q e mbikqyrin hapsirn n vazhdimsi. Pr shembull, n vitin 2002 pes planet u pozicionuan n nj vij t drejt n harkun e 33 gradve pa shkaktuar asnj pasoj n kozmos. Ndrsa kultura Maja ishte nj nga m komplekset n bot dhe shquhej pr diturin n fushn e matematiks dhe astronomis. Por e gjitha kjo po krijon nj klim ankthi n lidhje me vitin 2012 q kujton pak a shum at t vitit 2000. Kur sipas raporteve n t gjith botn u shpenzuan rreth 300 miliard dollar pr t ndrhyr n sistemet informatike dhe pr t parandaluar katastrofn e madhe. Por, gjithsesi, ne jemi bij t nj apokalipsi. Gjashtdhjetepes milion vjet m par, toka u trondit nga nj kataklizm i vrtet. Nj meteor tepr i madh me nj diametr rreth 10 km, ndezi n flak atmosfern dhe u prplas n brigjet Yukatan (n Meksik) duke shkaktuar nj krater t gjer m shum se 100 kilometra dhe nj re pluhuri q do ta mbulonte t gjith tokn pr vite me radh si nj perde e zez.
  Me mire te rrosh nje dite
  dhe te vdesesh si nje LUAN, se sa i roberuar dhe te jetosh si nje dele

 2. #2
  Sa shanse ka q t ndodh apokalipsi n vitin 2012

  Nese mendohet se ne vitin 2012 do te ndodhe apokalipsi atehere:

  Sot jemi 06.03.1431

  deri ne 2012 , ka edhe 581 vite.
  Ndrysho Firmn

 3. #3
  Medical Student Maska e Edmond.S
  Antarsuar
  10-09-2008
  Vendndodhja
  nightingale's Dorf
  Mosha
  31
  Postime
  734
  Citim Postuar m par nga Explorer Lexo Postimin
  Sa shanse ka q t ndodh apokalipsi n vitin 2012

  Nese mendohet se ne vitin 2012 do te ndodhe apokalipsi atehere:

  Sot jemi 06.03.1431

  deri ne 2012 , ka edhe 581 vite.


  2012 eshte vetem nje vit i zakonshem si te gjithe vitet e tjere dhe,nuk ka asgje per t'u brengosur.
  Jane thjeshte lloj 'prognozash'.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Laura flej shlire se sdo te ndodh kjo

  Pse toka s’do shkatrrohet n 21 dhjetor 2012-n  Arsyet q shpjegojn se planeti yn s’do lviz nga vendi pr shum koh


  Viti 2012 q parashikon fundin e bots e teori t tjera t ktij lloji jan shum n mod koht e fundit. Sipas kalendarit t Majave bota si e njohim ne do marr fund rreth 21 dhjetorit 2012. E nse kjo s’ndodh kemi rezerva pa fund t ksisoj teorish q gjithsesi na e kan taksur fundin n nj mnyr a tjetr. Por, ka disa arsye q mund te na japin shpres se jeta jon do vazhdoj edhe pas vitit 2012, t cilat kundrshtojn pikrisht arsyet se pse bota do marr fund n kt vit. N radh t par sepse ndryshimi i poleve magnetike nuk sht katastrofik. Duket si qindra mijra vjet m par fusha magnetike u toks u reduktua n thuajse asgj e m pas u rishfaq gradualisht ndrkoh q poli i veriut dhe i jugut u zhvendosn. Kjo zhvendosje nuk sht veanrisht e rrezikshme, por mungesa e fushs magnetike mund t dmtoj jetn n planet sepse zgjatja e periudhs s paksimit t mbrojtjes magnetike lejon stuhit meteorike dhe rrezet kozmike t diellit t godasin atmosfern e toks. Por shkenctart kan arritur n prfundimin se ne e kemi kaluar nj ngjarje t till dhe kan vn re se fusha jon magnetike sht rritur me pes prqind n shekullin e shkuar, ndaj dhe ka koh q cikli t prfundoj. Pra sht diak pr t ciln s’kemi pse shqetsohemi pr disa qindra mijra vjet. S dyti, sepse rritja e aktivitetit t njollave t diellit n vitin 2012 nuk do ket ndonj efekt t dmshm n planetin ton. Si e di do nxns shkolle dielli yn nxjerr vazhdimisht shtllunga gazi plazme t nxeht prej mijra kilometrash n hapsir, t cilat atmosfera jon i mban larg prej nesh. Nga njher kto shtllunga jan m t mdha se normalja, por gjithsesi jan ato q ne i quajm flakrima diellore. Fatmirsisht, kto shprthime t mdha magnetike q bombardojn tokn me nj rrek grimcash subatomike shkrihen nga atmosfera e planetit dhe fusha magnetike ndaj ne rrall i ndiejm efektet e shprthimeve plazmike, prve rritjes s shklqimi t dritave t Veriut dhe Aurora Borealis. Nj arsye tjetr sht sepse polet e toks nuk zhvendosen dhe as orbita e planetit nuk shformohet. Disa individ pretendojn se polet fizike t planetit jan gati t ndrrojn vend ose se forcat gravitacionale t planetve t tjer mund t ndikojn tek orbita e toks dhe kjo t ndryshoj klimn dhe mjedisit. Fatmirsisht, forcat gravitacionale q ndikojn n planetin ton dhe vendin e tij n sistemin diellor jan mandatar nga ligjet e Njutonit mbi mekanikn planetare dhe nuk mund t ndryshojn pa ndonj ngjarje ekstremisht dramatike q mund t ndodh n miliarda vjet, si sht prplasja e nj hne t vogl ose nj grop e zez masive q mbrrin n sistemin e diellor, gj q do dihej shum m prpara se t ndodhte sepse avancimi do ishte aq gradual sa do duheshin shekuj pr t krijuar nj impakt. Disa t tjer pretendojn se toks po i vjen fundi dhe se njerzimi do marr fund si rezultat i ndryshimeve klimaterike t shkaktuara nga vet njeriu. Sipas ksaj teorie do shkrijn akujt n pole, do rritet niveli i oqeaneve dhe deteve e ndryshimi i klims do ndryshoj dhe jetesn n planet. Edhe nse nj gj e till ndodh, komuniteti shkencor pranon se ky ndryshim do ndodhte aq gradualisht sa do i jepte koh njerzve t ambientoheshin. Madje, ekziston nj mundsi q planeti m i nxeht mund t ket m shum prfitime sepse mund t rris sasin e toks s lrueshme n Siberi dhe Amerikn e Veriut. N do rast viti 2012 s’ka ndonj ndikim n kt rast.

  Sepse Majat s’kan thn se do ndodhte

  Majat kan pasur shum kalendar n prdorim e njri prej tyre njihet si ai q mat periudha t gjata kohore. Sipas ktij kalendari (i cili njihet prej shum kohsh nga arkeologt) “dielli i pest” i toks do merrte fund n solsticin dimror t vitit 2012, koh kur do fillonte nj cikl i ri. Kjo ka ngjallur shum debat, por me konsensus t prgjithshm sht arritur n prfundimin se ata nuk flisnin pr ngjarje katastrofave. Ka shum gjasa q ata ta ken konsideruar si rinovim shpirtror, i cili nuk duket dhe aq i rrezikshm.

  Sepse ndryshimi i poleve magnetike nuk sht katastrofik

  Duket si qindra mijra vjet m par fusha magnetike u toks u reduktua n thuajse asgj e m pas u rishfaq gradualisht ndrkoh q poli i veriut dhe i jugut u zhvendosn. Kjo zhvendosje nuk sht veanrisht e rrezikshme, por mungesa e fushs magnetike mund t dmtoj jetn n planet sepse zgjatja e periudhs s paksimit t mbrojtjes magnetike lejon stuhit meteorike dhe rrezet kozmike t diellit t godasin atmosfern e toks. Por shkenctart kan arritur n prfundimin se ne e kemi kaluar nj ngjarje t till dhe kan vn re se fusha jon magnetike sht rritur me pes prqind n shekullin e shkuar, ndaj dhe ka koh q cikli t prfundoj. Pra sht dika pr t ciln s’kemi pse shqetsohemi pr disa qindra mijra vjet.

  Rritja e aktivitetit t njollave t diellit n vitin 2012 nuk do ket ndonj efekt t dmshm n planetin ton.

  Si e di do nxns shkolle dielli yn nxjerr vazhdimisht shtllunga gazi plazme t nxeht prej mijra kilometrash n hapsir, t cilat atmosfera jon i mban larg prej nesh. Nga njher kto shtllunga jan m t mdha se normalja, por gjithsesi jan ato q ne i quajm flakrima diellore. Fatmirsisht, kto shprthime t mdha magnetike q bombardojn tokn me nj rrek grimcash subatomike shkrihen nga atmosfera e planetit dhe fusha magnetike ndaj ne rrall i ndiejm efektet e shprthimeve plazmike, prve rritjes s shklqimi t dritave t Veriut dhe Aurora Borealis.

  Sepse polet e toks nuk zhvendosen dhe as orbita e planetit nuk shformohet

  Disa individ pretendojn se polet fizike t planetit jan gati t ndrrojn vend ose se forcat gravitacionale t planetve t tjer mund t ndikojn tek orbita e toks dhe kjo t ndryshoj klimn dhe mjedisit. Fatmirsisht, forcat gravitacionale q ndikojn n planetin ton dhe vendin e tij n sistemin diellor jan mandatar nga ligjet e Njutonit mbi mekanikn planetare dhe nuk mund t ndryshojn pa ndonj ngjarje ekstremisht dramatike q mund t ndodh n miliarda vjet, si sht prplasja e nj hne t vogl ose nj grop e zez masive q mbrrin n sistemin e diellor, gj q do dihej shum m prpara se t ndodhte sepse avancimi do ishte aq gradual sa do duheshin shekuj pr t krijuar nj impakt.

  Sepse ndryshimi i klims s toks sht nj proces gradual, me t cilin jetesa adoptohet prgjat rrugs

  Disa pretendojn se toks po i vjen fundi dhe se njerzimi do marr fund si rezultat i ndryshimeve klimaterike t shkaktuara nga vet njeriu. Sipas ksaj teorie do shkrijn akujt n pole, do rritet niveli i oqeaneve dhe deteve e ndryshimi i klims do ndryshoj dhe jetesn n planet. Edhe nse nj gj e till ndodh, komuniteti shkencor pranon se ky ndryshim do ndodhte aq gradualisht sa do i jepte koh njerzve t ambientoheshin. Madje, ekziston nj mundsi q planeti m i nxeht mund t ket m shum prfitime sepse mund t rris sasin e toks s lrueshme n Siberi dhe Amerikn e Veriut. N do rast viti 2012 s’ka ndonj ndikim n kt rast.

  Sepse njerzit q flasin pr fundin e bots nuk e din se far flasin

  Fatkeqsisht qeniet njerzore kan tendencn t investojn autoritet drejt njerzve q i bindin se jan “ekspert” profecish ose se kan ndonj njohuri t fshehur q t tjert s’e kan e q i lejon ato t lexojn t ardhmen. Shum prej ktyre njerzve jan individ t sinqert q keqinterpretojn tekstet e bibls, ndrsa t tjer jan t mendur deluzional q thjesht duan t prfshijn t tjert n botn e tyre t fantazis. Disa t tjer jan sharlatan t paskrupullt q duan t fitojn para n kurriz t t tjerve. Gjithsesi ideja sht se askush nuk e di se far rezervon pr ne e ardhmja nse s’kan nj grad shkencore pr ta ditur.

  Sepse “The Bible Code” sht nj labirint rrengjesh

  Gazetari Michael Drosnin, autor i “The Bible Code” pretendon se dikush mund t gjej kuptim dhe data e fjal q kan kuptime t fshehura n fjalt e testamenti i vjetr, t cilat nuk jan t rastsishme. Nj prej ktyre, sipas tij sugjeron se planeti do goditet nga nj komet n vitin 2012 e pasojat e ksaj goditjeje mund t imagjinohen. Gjithsesi, kritikt e kan kundrshtuar metodologjin e Drosnin si nj labirint rrengjesh, duke demonstruar se fjal dhe fraza t kuptimta mund t gjenden n do tekst nse prdoret nj metodologji e caktuar. N t rast, viti 2012 bie srish posht.

  Sepse toka nuk shkatrrohet aq leht

  Sigurisht q ka shum gjra q mund ta vn prfund planetin ton, por n fakt toka sht shum her m e fort sesa pretendohet prej disave. Mos t harrojm se ajo s’ka lvizur nga vendi i saj pr miliarda vjet, i ka rn ors prqark shum her e ndihmuar nga asteroidt dhe kometat, ka duruar ndryshime klimaterike ta shkalls biblike e madje i ka mbijetuar dhe prplasjes me nj planet tjetr q krijoi dhe hnn ton e srish vazhdon t funksionoj. Ndaj s’mund t mendojm se shkrirja e akujve n pole dhe disa arm brthamore mund ta shkatrrojn.

  Sepse profecit e fundit t bots gjithnj kan rezultuar t rreme

  Deri tani ka pasur me qindra data q jan zgjedhur pr t shnuar fundin e bots. Ato jan thn e strthn nga lider fetar, nga njerz q u sht shfaqur nga nj forc m e lart data e sakt e fundit t njerzimit, por deri tani asnj prej ktyre s’ka rezultuar e vrtet. Ather pse vazhdojm t’i besojm ata q thon se jeta jon mbi tok do prfundoj n vitin 2012? A do ishte e mundur t besonit nj doktor, i cili s’ka diagnostifikuar kurr m par n mnyr t sakt nj pacient? Ather pse duhet t besojm ata q thon se shum shpejt ne do zhdukemi q ktu.

  Sepse Nostradamusi s’e ka prmendur kurr vitin 2012

  sht besuar shum se Nostradamusi ka parashikuar se bota do merrte fund n vitin 2012, ka koincidon me datn e Majave q parashikon dhe fundin ton. Por n fakt, nuk ka asnj vend ku Nostradamusi prmend vitin 2012 si fundin e njerzimit mbi tok, e madje nuk prmend as dhe ndonj dat afr ktij viti. N fakt, parashikimet e tij shtrihen deri n vitin 3797, dat q duket mjaft larg nga koha n t ciln jetojm. Prapseprap, shkrimet e Nostradamusit jan aq t errta sa gjithsesi sht e vshtir t gjesh se ’ka dashur t thot. Pjesa m e madhe e tyre i referohen ngjarjeve t kohs kur ai ka qen gjall.

 5. #5

 6. #6
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  684
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Ka nje teme te zgjeruar ne forum per kete subjekt. Ju lutem kontrolli me pare se te hapni tema te reja.
  Pls link it if u say so!

  Shume i lodhur per te kerkuar.

  PS: ju lutem redaktoni shkrimet para se ti kopjoni dhe ti servirni ketu. Eshte shume e lodhshme te lexosh dicka pa pike, presje, apo ndarje ne paragrafe.
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 7. #7

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •