Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 81
 1. #41
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Mendova se paranormalja eshte pikerisht fusha se ciles i takon kjo ngjarje per te cilen do ju tregoj me poshte.

  Kam nje te njohuren time, femer, e martuar me femije, e cila para disa vitesh shkonte shume neper magjistar, jo per te gjetur sherim por per te praktikuar magjine e zeze.
  Papritur kaloi ne nje gjendje ēmendurie, pa kaluar ne detaje(te cilat nuk i di) kaloi ne fazen ku nuk fliste me asnje, heshtje e plote, sikur nuk njihte askend.

  Pjesa me interesante vjen tani, meqe njerez qe ēmenden e kalojne kriza ka plot dhe jo me doemos duhet t'i konsiderojme si fenomene te pashpjegueshme.
  Pas kesaj gjendjeje heshtje kjo vajza nisi te fliste perseri, te gatuaj per femijet e vet, dhe e kaloi krizen. Problemi qendron se edhe pse ka memorie per te gjithe jeten e vet, pretendon se nuk eshte ajo qe eshte, flet se prinderit e saj te vertete jane nga nje vend i afrikes veriore dhe qe i jane vrare kur ajo ishte e vogel, nderkohe flet per hakmarrje (nuk e mbaj mend mire por me duket se dhe ate e kishin vrare), por nuk arrin te shpjegoje se si u gjend ne trupin qe ndodhet tani.

  Mos valle nje shpirt tjeter e ka zene tani trupin, rastesisht per shkak te ndonje fenomeni te pashpjegueshem? Apo jane thjesht memorie te nje jete te kaluar? Apo thjesht zgjimi i nje personaliteti te fjetur, pra dyfishim personaliteti?

  Besoj se dopio personaliteti ne kete rast mund ta heq nga lista sepse kemi te bejme jo vetem me 2 personalitete te ndryshme por edhe me dy histori jete te ndryshme, ne kontinente te ndryshme.

  Jam i pavendosur mes pushtimit(me ose pa dashje) te ndonje shpirti tjeter, ose memorie te nje jete te kaluar, por me kete te fundit nuk shoh se si ka mundesi qe ēdo shenje e personalitetit origjinal eshte fshire totalisht.

  Une dua shume qe ta ndihmoj por sinqerisht nuk e kam idene se si,
  per me teper qe ajo ndodhet ne shqiperi dhe nuk kam mundesine te flas personalisht. Keshtu qe nderkohe do mjaftohem me ndonje kerkim mbi raste te ngjashme.


  A keni dijeni per raste te ngjashme? Ndonje hipoteze, pse jo dhe ndonje menyre me te cilen mund te ktheje mbrapsht te afermin tim?

  e vetmja gje qe mund te kete ndodhur, dhe ndonese e pabesusheme.. ndonje shpirt tjeter ka hyre ne trupin e saj. Po ajo qe me cudit shume eshte pse Afrikane ?

 2. #42
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Sipas teje ekziston mundesia qe realisht te kemi te bejme me marrjen e kontrollit te trupit nga nje shpirt tjeter?
  Ti thua qe je ne path of kabbalah; keshtu qe ato qe do te them nuk do te jene te veshtira per tu kuptuar nga ty.

  Te supozojme qe kemi marrjen nen kontroll nga nje "shpirt" tjeter.
  Ke ndonje marzh kohor kur ajo pretendon se ka ndodhur ngjarja ne Afrike? Ne cfare periudhe apo epoke?
  Kjo do te ishte shume ndihmese dhe le te arsyetojme perse (duke u munduar ta mbajme racionale sa mundemi) :

  Ne shkallet e manifestimit te Te Gjithes kemi planin material, shpirteror dhe me te lartin, planin mendor. Thuhet se: "...brenda te gjithes, Ne (njerezit) jemi nje nga racat qe eshte ngritur ne shkallen e katert, gati per te shkelur te pesten."

  Gjithashtu thuhet se ne Univers "ekzistojne Krijesa me fuqi te tilla, te cilat kapercejne cdo pershkrim qe mund ti kemi bere ndonjehere Atij te cilit ne i referohemi si Krijues"

  Qe nje "shpirt" te marre kontrollin mbi nje shpirt tjeter, nevojitet qe ky shpirti "me i forte" te jete superior "menderisht" (dhe me mendje besoj e kupton kujt i referohem). Qe me pas te marre kontrollin total, duhet te jete shume me superior.

  Superioriteti shpirteror arrihet me ngritje ne shkallen e perceptimit te Te Gjithes, dhe mbi te gjitha me nje ekuiliber te vazhdueshem ne 7 principet Universale. Dakord deri ketu? Le te analizojme ngjarjen per nje cast. (Duke harruar skenaret shabllone te filmave horror).

  Shpirti i nje vajze te vogel, per te thjeshten arsye se ndergjegjia e saj shpirterore nuk ka patur kohen e mjaftueshme ne kete bote, nuk mund te kete akumuluar dijen per "ngritjen" e nevojshme, per te arritur superioritetin e domosdoshem per marrjen e kontrollit te dikujt tjeter.
  Kjo pengesa e pare.

  Por le te supozojme se ngjarja eshte shume me e vjeter sec pretendojme. Dhe ky shpirt ka patur mundesine te rijetoje mbi kete toke derisa ka shkelur ne shkallet me te larta te ndergjegjesimit te mendjes. Pra aty ky ndahet "Une" nga "Mua".
  Kjo mund te ishte e pranueshme. Shpirti eshte forcuar, ne rregull; por perse eshte ende ne kerkim te hakmarrjes? Shpirti i ngritur ne ato nivele, doemos ka realizuar dualitetin e cdo gjeje, ekulibrin midis ndjenjave dhe nuk mund kurresesi te udhehiqet nga hakmarrja.
  Mos e shiko ne kuptimin e pozitives apo negatives. Per nje shpirt ato nuk kane kuptim. E kam fjalen qe nje motiv i tille eshte banal per ate lloj ngritje shpirterore. Meqenesi ai shpirt ne ate nivel e ka realizuar qe nuk mund te demtohet sidoqofte, as ai, as prinderit biologjike te nje jete te meparshme, dhe as ata ndaj te cileve kerkon te hakmerret.
  Dhe ky ishte problemi i dyte.

  Ne fund, kam tendencen te besoj duke u nisur nga te dhena te tjera rrethanore si gjinia e shpirtit qe e ka pushtuar, apo origjina e ngjarjeve te pretenduara, qe kemi me shume te bejme me nje traume mendore se sa nje pushtim shpirteror.
  Fakti qe ka qelluar i te njejtes gjini, femerore njesoj si viktima. Kur shume mire mund te ishte nje mashkull.
  Apo fakti qe ka te beje me Afriken, nje na vendet ku eshte shume e perhapur magjia, adhuruese e madhe e se ciles ajo ishte me shtyjne te mendoj qe kemi me shume te bejme me nje crregullim te personalitetit, sesa me nje pushtim shpirti.
  Pra ajo ka ndertuar ne mendjen e saj kete personin tjeter, nje vajze e vogel afrikane, e pafajshme, e cila nuk kupton persene e dhunes se ushtruar ndaj saj e te dashurve te saj. E gjithe kjo dhune ne nje vend nga origjinonte hobby i saj per magjine. Perputhen shume gjera.

  Sic mund ta thone edhe ata me kompetente se une, kurimi nuk do te ishte shume i veshtire. Ndihma e duhur e nje psikologu per nje periudhe te pacaktuar e me pas mjekimet perkatese.

  Por kjo eshte si e shikoj une. Gjithmone duke mbajtur parasysh parimin qe shpjegimi me i thjeshte ka me shume mundesi te jete me i drejti.
  E di qe ndoshta nuk te kam ndihmuar, por po te ndalesh e te analizosh ato cfare thashe per pushtimin shpirteror, do gjesh perputhshmeri llogjike.

 3. #43
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  e kuptoj ku do te dalesh F-I, dhe jam dakord,
  nuk kam menduar asnjehere qe mund te kete qene nje pushtim i vullnetshem nga nje shpirt me i forte, me siguri nese eshte kjo atehere ka ndodhur ne menyre te pavullnetshme, kjo e ben me te komplikuar ēeshtjen sepse as vet shpirti hipotetik nuk e di se si u gjend aty. Me siguri nese kemi te bejme me nje shpirt atehere duhet te jete nje shpirt "i humbur".

  Por ne pergjithesi jam dakord dhe po filloj te mendoj dhe une se realisht kemi te bejme me nje traume psikologjike dhe nje personalitet te dyfishte klasik.
  Do mundohem ti flas personalisht mbase kuptoj ndonje gje me teper.
  Po kjo kur ti bjeri rradha se per fat te keq nuk jetoj ne shqiperi.

 4. #44
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Problemi i mikes suaj mund te shifet nga shume ane por per te gjetur dhe arritur ne anen e sigurte duhet qe nje specialist ne kete fushe ta mari ne pyetje.

  Tani te diskutojme te gjitha mundesite qe mund te kene shkaktuar kete problem eshte si te kerkosh gjilperen ne kashte.

  Une mund te flisja shum ne kete drejtim por tema do kthehej dhe do merrte nje drejtim tjeter, pastaj edhe sikur te ishte ose te jete nje teme e tille nuk do kisha kohe te merresha me te.

  Persa i perket zoterimit te trupit te saj nga nje shpirt tjeter eshte nje fenomen shum i rralle sepse shpirti yne apo energjia jone qe ka zene vend ne trupin tone eshte si ai celsi i makines qe e ka vetem i zoti dhe askush tjeter. Pra imagjino trupin tend sikur te ishte nje makine dhe shpirtin dhe energjine si shoferi i kesaj makine. Qe dikush tjeter te futet ne kete makine duhet qe ; ose te kete vjedhur celsat, ose tja kesh dhene vet. Do ta shtjelloja edhe me tej kete kendveshtrim por del jasht teme dhe do ishte shum i gjate dhe i lodhshem per mua.

  Ndersa persa i perket trurit tone ai eshte si nje radio marrese-dhenese ku sa me shum perqendrohesh ne nje problem aq me shume sintonizohesh ne ate vale dhe kur ke arritur sintonizimin maksimal te asaj vale ne trurin tend hyjne ne forme endrash,bisedash, figurash, etj.... te gjitha ato mendime apo ide te shprehura per ate problem ku ti je sintonizuar. Pra ne kete moment je duke marre informazion nga kozmosi , dhe problemi ketu qendron tek sintonizimi i cili eshte bere shum i forte sa qe personi nuk mbyll dot burimin e ketij informazioni dhe vazhdon te qendroj i lidhur edhe pse ka syte hapur dhe ben pune te tjera.
  Kete metode mund ta perdore cdonjeri nga ne vecse duhet te jete shum i vetedijshem per ate qe ben sepse nuk dallon dot realitetin nga imazhi qe hyn nga kozmosi per nje x problem. Ose shpjegimi me i sakt do ishte njesoj sikur dikush te futej ne biblioteke per te kerkuar nje liber ta gjeje ate ta hape per ti hedhur nje sy dhe ta lexoje te gjithe pa levizur derisa ta mbaroje. Mbas leximit te habitet aq shume saqe kur del nga biblioteka vazhdon te mendoje per ate qe lexoj dhe te humbase lidhjen me realitetin e shkuar dhe ate present.

  Ndersa persa i perket sherimit te saj ne shkollen qe bej une ka nje lende te vecante qe merret me keto probleme ka edhe ilace te veēanta qe merren per kurimin e tyre ka edhe njerez te vecante qe merren me kete pune dhe quhen FIORITERAPISTA.
  Tani qe te flas per kete lende e shum gjera te tjera nuk eshte as vendi e as kuvundi, nuk kam as kohe e as nerva por po te them vetem thelbin e ketyre lloj ilaceve.
  Babai i fioriterapis eshte mjeku madh Britanik Edward Bach. Kura e tij ka emrin e tij dhe quhet FIORI DI BACH ose shqip lulet bach. Thelbi dhe esenca e ketyre luleve eshte qe cojne individin mbrapa ne kohe derisa zbulon vete thelle ne psiqiken e tij thelbin e jetes, pasi i tregon piken e vdekjes dhe te jetes, pastaj eshte vete njeriu ose me sakt intelekti i tij apo shpirti i tij qe zgjedh jeten apo vdekjen dhe pothuajse ne te gjitha rastet zgjedh jeten ku rezultati eshte sherimi.

  Nje teori tjeter per marrjen nen kontroll te psiqikes dhe gjith organizmit eshte Agjinimi dmth kthjellimi sepse supozohet qe keta persona kane turbullime te cilat kthjellohen kullohen dhe perfundimi eshte sherimi.
  Te dyja keto teknika jane te efektshme dhe te aplikuara por nga njerez qe dine ti aplikojne dhe jo nga ata qe kane lexuar dicka aty ketu.
  Kurse menyra tjeter per keto kurime eshte edhe gjumi i thelle individit i jepen ilace te cilat e mbajne ne gjume te thelle per disa dite pa ngrene dhe kur behet zgjimi shpesh nuk mbajne mend se cfar ju ka ndodhur por dine te kene fjetur shum dhe asgje me teper, duke vazhduar keshtu jeten normale.

  Per fiori terapisten neqoftese personi do ishte ne itali mund ta coja per vizit tek docentja e shkolles sime per kete lend qe ka edhe klinik private. Ajo me eksperiencen qe ka mund ti jepte lulet e sakta per kete problem, sepse dikush tjeter mund ti jepte lulet e gabuara dhe ta keqesonte gjendjen. Une e ka m dhene provim kete lende ne vitin e pare por nuk mund te marr persiper asnje rast derisa te mbaroj shkollen pasi kam ende per te mesuar ne 360 grad.
  E ndjej veten me shum fat qe po bej nje shkolle te tille.

  Nuk e di sa mund te kem ndihmuar, apo ngaterruar me shume.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 19-02-2010 mė 15:55

 5. #45
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  t atehere duhet te jete nje shpirt "i humbur".
  Me beso... nje shpirt nuk humbet asnjehere. E di rrugen.

  Nqs ndonjehere do shkosh ta takosh, me lajmero. Kam nje regjistrim tingulli... thjesht zhurme te cilen mund ta luash ne format dixhital per te.

  Do te te ndihmoje per te kuptuar cdp ngjet. Nuk po e postoj ketu se kam frike so do fillojne perseri me kontroll te trurit apo NWO a ku di une

 6. #46

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
  Problemi i mikes suaj mund te shifet nga shume ane por per te gjetur dhe arritur ne anen e sigurte duhet qe nje specialist ne kete fushe ta mari ne pyetje.

  Tani te diskutojme te gjitha mundesite qe mund te kene shkaktuar kete problem eshte si te kerkosh gjilperen ne kashte.

  Une mund te flisja shum ne kete drejtim por tema do kthehej dhe do merrte nje drejtim tjeter, pastaj edhe sikur te ishte ose te jete nje teme e tille nuk do kisha kohe te merresha me te.

  Persa i perket zoterimit te trupit te saj nga nje shpirt tjeter eshte nje fenomen shum i rralle sepse shpirti yne apo energjia jone qe ka zene vend ne trupin tone eshte si ai celsi i makines qe e ka vetem i zoti dhe askush tjeter. Pra imagjino trupin tend sikur te ishte nje makine dhe shpirtin dhe energjine si shoferi i kesaj makine. Qe dikush tjeter te futet ne kete makine duhet qe ; ose te kete vjedhur celsat, ose tja kesh dhene vet. Do ta shtjelloja edhe me tej kete kendveshtrim por del jasht teme dhe do ishte shum i gjate dhe i lodhshem per mua.

  Ndersa persa i perket trurit tone ai eshte si nje radio marrese-dhenese ku sa me shum perqendrohesh ne nje problem aq me shume sintonizohesh ne ate vale dhe kur ke arritur sintonizimin maksimal te asaj vale ne trurin tend hyjne ne forme endrash,bisedash, figurash, etj.... te gjitha ato mendime apo ide te shprehura per ate problem ku ti je sintonizuar. Pra ne kete moment je duke marre informazion nga kozmosi , dhe problemi ketu qendron tek sintonizimi i cili eshte bere shum i forte sa qe personi nuk mbyll dot burimin e ketij informazioni dhe vazhdon te qendroj i lidhur edhe pse ka syte hapur dhe ben pune te tjera.
  Kete metode mund ta perdore cdonjeri nga ne vecse duhet te jete shum i vetedijshem per ate qe ben sepse nuk dallon dot realitetin nga imazhi qe hyn nga kozmosi per nje x problem. Ose shpjegimi me i sakt do ishte njesoj sikur dikush te futej ne biblioteke per te kerkuar nje liber ta gjeje ate ta hape per ti hedhur nje sy dhe ta lexoje te gjithe pa levizur derisa ta mbaroje. Mbas leximit te habitet aq shume saqe kur del nga biblioteka vazhdon te mendoje per ate qe lexoj dhe te humbase lidhjen me realitetin e shkuar dhe ate present.

  .............

  E ndjej veten me shum fat qe po bej nje shkolle te tille.

  Nuk e di sa mund te kem ndihmuar, apo ngaterruar me shume.
  per punen e ēelesit jam dakord, duhet te kene ADN te ngjashme.

  Per kozmosin, ky ka qene dhe opinioni im mbizoterues ne lidhje me shpjegimin e gjendjes.

  E kam ven re qe ke goxha pikepamje interesante jo standarte.

  ēdo njeri qe ka dhene mendimin e vet te sinqerte me siguri ndihmon, informacioni nuk iken kurre bosh.

 8. #48
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
  Me beso... nje shpirt nuk humbet asnjehere. E di rrugen.

  Nqs ndonjehere do shkosh ta takosh, me lajmero. Kam nje regjistrim tingulli... thjesht zhurme te cilen mund ta luash ne format dixhital per te.

  Do te te ndihmoje per te kuptuar cdp ngjet. Nuk po e postoj ketu se kam frike so do fillojne perseri me kontroll te trurit apo NWO a ku di une
  nga behari mbase ,
  do ta mbaj mend se jam dhe vete kurioz.

 9. #49
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Anėtarėsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  685
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Mendova se paranormalja eshte pikerisht fusha se ciles i takon kjo ngjarje per te cilen do ju tregoj me poshte.

  Kam nje te njohuren time, femer, e martuar me femije, e cila para disa vitesh shkonte shume neper magjistar, jo per te gjetur sherim por per te praktikuar magjine e zeze.
  Papritur kaloi ne nje gjendje ēmendurie, pa kaluar ne detaje(te cilat nuk i di) kaloi ne fazen ku nuk fliste me asnje, heshtje e plote, sikur nuk njihte askend.

  Pjesa me interesante vjen tani, meqe njerez qe ēmenden e kalojne kriza ka plot dhe jo me doemos duhet t'i konsiderojme si fenomene te pashpjegueshme.
  Pas kesaj gjendjeje heshtje kjo vajza nisi te fliste perseri, te gatuaj per femijet e vet, dhe e kaloi krizen. Problemi qendron se edhe pse ka memorie per te gjithe jeten e vet, pretendon se nuk eshte ajo qe eshte, flet se prinderit e saj te vertete jane nga nje vend i afrikes veriore dhe qe i jane vrare kur ajo ishte e vogel, nderkohe flet per hakmarrje (nuk e mbaj mend mire por me duket se dhe ate e kishin vrare), por nuk arrin te shpjegoje se si u gjend ne trupin qe ndodhet tani.

  Mos valle nje shpirt tjeter e ka zene tani trupin, rastesisht per shkak te ndonje fenomeni te pashpjegueshem? Apo jane thjesht memorie te nje jete te kaluar? Apo thjesht zgjimi i nje personaliteti te fjetur, pra dyfishim personaliteti?

  Besoj se dopio personaliteti ne kete rast mund ta heq nga lista sepse kemi te bejme jo vetem me 2 personalitete te ndryshme por edhe me dy histori jete te ndryshme, ne kontinente te ndryshme.

  Jam i pavendosur mes pushtimit(me ose pa dashje) te ndonje shpirti tjeter, ose memorie te nje jete te kaluar, por me kete te fundit nuk shoh se si ka mundesi qe ēdo shenje e personalitetit origjinal eshte fshire totalisht.

  Une dua shume qe ta ndihmoj por sinqerisht nuk e kam idene se si,
  per me teper qe ajo ndodhet ne shqiperi dhe nuk kam mundesine te flas personalisht. Keshtu qe nderkohe do mjaftohem me ndonje kerkim mbi raste te ngjashme.


  A keni dijeni per raste te ngjashme? Ndonje hipoteze, pse jo dhe ndonje menyre me te cilen mund te ktheje mbrapsht te afermin tim?
  ME fal te lutem per skepticizmin...

  por: Ne cfare gjuhe foli kjo vajza pasi morri veten?

  Dinte te perdorte mjetet e jetes se perditshme, makinen, televizorin, etj etj?

  Shijet ne te ngrene u ndryshuan?

  Po ritet e vogla si makiazhi apo dhe thjesht menyra e te ecurit, menyra e te krehurit, reagimet e mimikes ... etj etj etj.

  Nga pershkrimi mua me ngjan me te njejten semundje qe ti ke dyshuar vete.
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

 10. #50
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Darius,
  normalisht qe dhe une e kam menduar ate identity disorder,
  por problemi qendron se identiteti i vjeter eshte zhdukur, vetem memoria i ka mbetur,
  nuk jam shume i informuar mbi natyren e identitetit te dyfishte por keshtu i bie qe ka krijuar ēdo memorie te asaj jete qe ajo pretendon se i perket.
  Fakti qe ky ērregullim ndodhi mbas tentativave te saj per tu marrur me magji me ben te mendoj se nuk eshte thjesht ērregullim normal identiteti. Megjitate mund edhe ta spostosh tek nenforumi i psikologjise nese mendon se nuk i takon paranormales .

  Angjelina,
  ne kete rast nuk eshte thjesht memorje e nje jete te kaluar,
  ajo eshte e bindur se eshte nje person tjeter, qe nuk eshte as shqiptare.
  wow pak e frikshme...do thoja qe me e besueshme do ishte nese ka multi-personality disorder...por meqe the qe vec nje personalitet shfaq...sdi cte them...:/
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 11. #51
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
  Harrove dhe mason
  Natyrisht... po nuk desha te provokoj polemika

  Kjo gjeja ketu ka qene gjeja me funny qe kam pa ndonjehere ne foruminshqiptar. Nuk dua ta besoj qe ka njerez qe i besojne gjera te tilla. LoL.

  Domethene ky qe e ka be kete, e ka bere ne MS Paint se me Photoshop kishte nxjerre nje gje shuuuuuume me bindese... LoL

  VETEM SE KEMI QESH ME KETE, UNE EDHE TI XFILES ME DUKET E KEMI MARRE NJE VEREJTJE PER MUNGESE SERIOZITETI.

  Darius taksirat e ka nje ban permanent tani se e beme hak.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #52
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Kulmi eshte qe nje program si ky ka edhe menyne Help?...

  LMFAO

 13. #53
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-02-2010
  Postime
  27
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mikja jote me fal qe po e them por po merr nje gje qe meriton....e ardhmja dhe realiteti i ngjarjeve i perket vec zotit e askuj tjeter...kurre ajo nuk eshte dashur ta manipuloje ate me ane te vullnetit te dsaj...nuk eshte e lehte te besh punen e zotit,te ishte ashtu te gjithe do e benim,kjo e ka cuar ne nje deformin personaliteti,dhe tashi eshte aty ku eshte...nuk eshte mire qe njeriu ti besoje jeten magjise apo gjereve te ketij lloji...gjithcka duhet jetuar ne ndihme te fatit dhe te zotit.optimiste dhe te drejte

 14. #54
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga stella stellina Lexo Postimin
  mikja jote me fal qe po e them por po merr nje gje qe meriton....e ardhmja dhe realiteti i ngjarjeve i perket vec zotit e askuj tjeter...kurre ajo nuk eshte dashur ta manipuloje ate me ane te vullnetit te dsaj...nuk eshte e lehte te besh punen e zotit,te ishte ashtu te gjithe do e benim,kjo e ka cuar ne nje deformin personaliteti,dhe tashi eshte aty ku eshte...nuk eshte mire qe njeriu ti besoje jeten magjise apo gjereve te ketij lloji...gjithcka duhet jetuar ne ndihme te fatit dhe te zotit.optimiste dhe te drejte
  nuk ka dyshim se vet e pati fajin,
  po nuk kuptoj ku hyn zoti ne kete mes.
  dhe tani sipas teje meqe e meritoi ate qe ndodhi une nuk duhet ta ndihmoj?

 15. #55
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Keto lloj shenjash,kam pershtypjen se kurohen me aloperidol.
  Mos ma merni per kapital se une nuk jam mjek por ky eshte mendimi im...

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Anesti_55
  Anėtarėsuar
  22-10-2005
  Postime
  2,665
  Faleminderit
  23
  14 falenderime nė 14 postime
  Citim Postuar mė parė nga shoku_tanku Lexo Postimin
  Keto lloj shenjash,kam pershtypjen se kurohen me aloperidol.
  Mos ma merni per kapital se une nuk jam mjek por ky eshte mendimi im...
  Shoku tanku te pershendes, per kontributin. Ti medikamentin e gjete tamam,por besoj se e dhe per ato qe po japin nje mesazh interesant ne kete teme, e jo per pacienten.

 17. #57
  patriot Maska e shoku_tanku
  Anėtarėsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  3,400
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
  Shoku tanku te pershendes, per kontributin. Ti medikamentin e gjete tamam,por besoj se e dhe per ato qe po japin nje mesazh interesant ne kete teme, e jo per pacienten.
  Pershendetje Anesti!Nese do te na duhet te vazhdojme akoma me tej me analizen tone,atehere problemi mer permasa te tjera pasi eshte e vertete qe shoqeria jone po kalon nje krize paqendrueshmerie dhe depresioni,por jane faktore politike ato qe po e shtyjne kete shoqeri drejt nje rruge te tille...papunesia ne rritje,korrupsioni ne te gjitha instancat shteterore..mosndeshkimi ose ndeshkimet e buta ndaj krimeve te ndryshme duke filluar nga me te lehtat,deri te ato me te rendat..pra per situaten e veshtire ne te cilen po kalojme,e cila reflektohet edhe deri neper tema te tilla,pergjegjesi kryesore mban shteti me politikat e tij aspak efikase dhe hera heres,inegzistente

 18. #58
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Dasht e padasht ketu duhet mu fut dhe feja. Ndoshta Darius-it dhe disa te tjerve nuk ju pelqen , amo ka disa gjera qe vet shkenca nuk mundet ti shpjegoj.

 19. #59
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Mendova se paranormalja eshte pikerisht fusha se ciles i takon kjo ngjarje per te cilen do ju tregoj me poshte.

  Kam nje te njohuren time, femer, e martuar me femije, e cila para disa vitesh shkonte shume neper magjistar, jo per te gjetur sherim por per te praktikuar magjine e zeze.
  Papritur kaloi ne nje gjendje ēmendurie, pa kaluar ne detaje(te cilat nuk i di) kaloi ne fazen ku nuk fliste me asnje, heshtje e plote, sikur nuk njihte askend.

  Pjesa me interesante vjen tani, meqe njerez qe ēmenden e kalojne kriza ka plot dhe jo me doemos duhet t'i konsiderojme si fenomene te pashpjegueshme.
  Pas kesaj gjendjeje heshtje kjo vajza nisi te fliste perseri, te gatuaj per femijet e vet, dhe e kaloi krizen. Problemi qendron se edhe pse ka memorie per te gjithe jeten e vet, pretendon se nuk eshte ajo qe eshte, flet se prinderit e saj te vertete jane nga nje vend i afrikes veriore dhe qe i jane vrare kur ajo ishte e vogel, nderkohe flet per hakmarrje (nuk e mbaj mend mire por me duket se dhe ate e kishin vrare), por nuk arrin te shpjegoje se si u gjend ne trupin qe ndodhet tani.

  Mos valle nje shpirt tjeter e ka zene tani trupin, rastesisht per shkak te ndonje fenomeni te pashpjegueshem? Apo jane thjesht memorie te nje jete te kaluar? Apo thjesht zgjimi i nje personaliteti te fjetur, pra dyfishim personaliteti?

  Besoj se dopio personaliteti ne kete rast mund ta heq nga lista sepse kemi te bejme jo vetem me 2 personalitete te ndryshme por edhe me dy histori jete te ndryshme, ne kontinente te ndryshme.

  Jam i pavendosur mes pushtimit(me ose pa dashje) te ndonje shpirti tjeter, ose memorie te nje jete te kaluar, por me kete te fundit nuk shoh se si ka mundesi qe ēdo shenje e personalitetit origjinal eshte fshire totalisht.

  Une dua shume qe ta ndihmoj por sinqerisht nuk e kam idene se si,
  per me teper qe ajo ndodhet ne shqiperi dhe nuk kam mundesine te flas personalisht. Keshtu qe nderkohe do mjaftohem me ndonje kerkim mbi raste te ngjashme.


  A keni dijeni per raste te ngjashme? Ndonje hipoteze, pse jo dhe ndonje menyre me te cilen mund te ktheje mbrapsht te afermin tim?
  Ka ndryshuar gje emer kjo????
  Me siguri eshte viktim e dhunes ne forma te ndryshme..kjo e ka ber te jetoj kunder deshires se saj , nje menyre jetese te imponuar, kure kjo menyre jetese praktokohet per vite me rradh, ka lindur pa dashje ose jo ipokrisia, dhe mbas ipokrisis vjen skizofrenia, e mbas kesaj shume gjera te tjera,te cilat mund te jen pozitive ose negative.

  Pozitive mund te quhet kure njeriu e perdor kete personalitet te dyfisht, per te rritur aftesit e dijesn duke u ushqyer me shume diemensionalitetin, qe ofron dypersonaliteti, brenda tij.

  Negative mund te quhet kure nuk i ben dot ball presionit te lart, nga faktoret e permendur me lart, dhe detyrohesh te vetshkaterrohesh pak e nga pak,deri ne fazen e cmendines.

  ps.Mund te jet dhe nga ato rastet kure njerzit ipnotizohen, dhe gjate kesaj periudhe ata udhetojn ne koh, duke pare jetet e tyre te meparshme.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e VOLSIV
  Anėtarėsuar
  14-10-2009
  Postime
  1,074
  Faleminderit
  2
  38 falenderime nė 34 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Mendova se paranormalja eshte pikerisht fusha se ciles i takon kjo ngjarje per te cilen do ju tregoj me poshte.

  Kam nje te njohuren time, femer, e martuar me femije, e cila para disa vitesh shkonte shume neper magjistar, jo per te gjetur sherim por per te praktikuar magjine e zeze.
  Papritur kaloi ne nje gjendje ēmendurie, pa kaluar ne detaje(te cilat nuk i di) kaloi ne fazen ku nuk fliste me asnje, heshtje e plote, sikur nuk njihte askend.

  Pjesa me interesante vjen tani, meqe njerez qe ēmenden e kalojne kriza ka plot dhe jo me doemos duhet t'i konsiderojme si fenomene te pashpjegueshme.
  Pas kesaj gjendjeje heshtje kjo vajza nisi te fliste perseri, te gatuaj per femijet e vet, dhe e kaloi krizen. Problemi qendron se edhe pse ka memorie per te gjithe jeten e vet, pretendon se nuk eshte ajo qe eshte, flet se prinderit e saj te vertete jane nga nje vend i afrikes veriore dhe qe i jane vrare kur ajo ishte e vogel, nderkohe flet per hakmarrje (nuk e mbaj mend mire por me duket se dhe ate e kishin vrare), por nuk arrin te shpjegoje se si u gjend ne trupin qe ndodhet tani.

  Mos valle nje shpirt tjeter e ka zene tani trupin, rastesisht per shkak te ndonje fenomeni te pashpjegueshem? Apo jane thjesht memorie te nje jete te kaluar? Apo thjesht zgjimi i nje personaliteti te fjetur, pra dyfishim personaliteti?

  Besoj se dopio personaliteti ne kete rast mund ta heq nga lista sepse kemi te bejme jo vetem me 2 personalitete te ndryshme por edhe me dy histori jete te ndryshme, ne kontinente te ndryshme.

  Jam i pavendosur mes pushtimit(me ose pa dashje) te ndonje shpirti tjeter, ose memorie te nje jete te kaluar, por me kete te fundit nuk shoh se si ka mundesi qe ēdo shenje e personalitetit origjinal eshte fshire totalisht.

  Une dua shume qe ta ndihmoj por sinqerisht nuk e kam idene se si,
  per me teper qe ajo ndodhet ne shqiperi dhe nuk kam mundesine te flas personalisht. Keshtu qe nderkohe do mjaftohem me ndonje kerkim mbi raste te ngjashme.


  A keni dijeni per raste te ngjashme? Ndonje hipoteze, pse jo dhe ndonje menyre me te cilen mund te ktheje mbrapsht te afermin tim?

  >>> Une dyshoj per te paren. Vetem i ligu mund te sajoje histori te tilla dhe mund te dije pertej asaj qe dime ne. Dhe kete gje e shfrytezon mjaft mire per ti corientuar njerezit.
  La verita' ti rendera' libero!

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •