Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 31
 1. #1
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-02-2008
  Postime
  1,220
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Kosova gjat festimit t nj, dy dhe tre vjetorit t Pavarsis

  Shqiptare te Festojme te Gjithe se bashku ku do qe jeni Kosove,Shqiperi,Maqedoni Mal te Zi,Kosove Lindore,Cameri dhe gjith ato Shqipe n Diaspor(Gjermani,France,Zvicerr,Angli,Itali,Skand inavi,SHBA,Kanada,Australi pa i harru edhe Shqipet qe punojne Irake e Afganistan etj.....)


  Krahas koncerteve npr qendra t qyteteve dhe disa programeve tjera, Qeveria e Kosovs ende nuk ka menduar pr ndonj festim tradicional i cili do t bartet edhe npr prvjetort e tjer t pavarsis.

  Gjat 17 shkurtit, sipas zdhnsit t Qeveris, Memli Krasniqi, t gjitha qytete e Kosovs do t ken nga nj sken n qendr t tyre ku do t prformojn kngtar ndryshm.

  N kryeqytet nga ana e institucioneve do t ket disa organizime formale, si pr shembull do t jet nj seanc solemne n Kuvendin e Kosovs, q do t prkoj prafrsisht me kohn e shpalljes s pavarsis n vitin e kaluar, pastaj do t ket nj koncert t Filarmonis s Kosovs, dhe n fund n Prishtin do t ket sikurse n shumicn e qyteteve t Kosovs nj koncert t madh t hapur n qendrn e kryeqytetit dhe n fund do t ket prformanc me fishekzjarr", tha Krasniqi.

  Manifestimi qendror ku do t jen t ftuar edhe figurat kryesore t politiks dhe shoqris kosovare do t mbahet n "Salln e Kuqe", n Pallatin e Rinis n Prishtin, ku bartsja kryesore e ktij manifestimi do t jet Filarmonia e Kosovs.

  N manifestimin qendror, pikrisht Filarmonia do t jet bartsi kryesor, por pa marr parasysh, filarmonia do t realizoj m 17 shkurt pra n prvjetorin e par t pavarsis s Kosovs, nj koncert, nj program artistik, me vepra t kompozitorve botror por edhe atyre shqiptar", tha drejtori i Filarmonis s Kosov, Baki Jashari.

  Prve organizimeve nga institucionet e Kosovs, duket se pjesa m e mir e argtimit ka mbetur n duar t qytetarve. Kt e dshmon fakti se n kryeqytet tani m jan paralajmruar q do t ket koncert, ku vlen t theksohet ardhja e grupit rumun me fam botrore "Morandi".
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga YlliRiaN : 08-02-2009 m 15:43

 2. #2
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 45 postime
  Ishalla e feston dhe Shqiperia
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Antarsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  mos te nguetemi me festa se shum her jemi deshpruar me festa te cilat kan mbet ne arkiva mir esht te fesatohet por jo nje pjes ne roberi e nje ne liri te ashtu qujtur kjo ska kuptim apo ju ka ik truri
  ne jemi te paret kur vjen puna me festu por kur vjen puna me kerkua liri edhe per shqiptar qe tash 10 vjet pas lufte ende terrorrizohen nga qetnikt serb ne behemi qe nuk shohim turp
  per koncerte jeni te paret aty ku lakurqesia ska kufi
  shenet

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Citim Postuar m par nga beni33 Lexo Postimin
  mej dhan zor per veriun e kosoves siq poj jepeni per kto festa
  beni33
  masi nuk po feston a do te jesh pra ne keto demostrata ne mitrovic se ti je msue te demostrosh kunder qdo gjeje qe eshte ne te mire te Kosoves
  --------------
  Serbt protestojn kundr FSK-s dhe EULEX-it

  N veri t Mitrovics, pjestar t komunitetit serb do t protestojn sot, pr shkak t, si sht thn, situats s prkeqsuar t siguris, pas formimit t Forcs s Siguris s Kosovs dhe vendosjes s EULEX-it n vendkalimet kufitare.


  Vendimi pr protestn e sotme sht marr javn q shkoi, n takimet e jashtzakonshme t kuvendeve komunale t Zveanit, Zubin Potokut, Leposaviqit dhe Mitrovics, t cilat nuk njihen nga autoritetet vendore dhe ndrkombtare n Kosov.
  rtk 10 shkurt 2009 - 10:36:24

  ---------------

  Ivanoviq: Sdo ta kremtojm 17 shkurtin


  Oliver Ivanovic nuk beson q Kuvendi i Serbis do t zbarkoj n pjesn veriore pr t treguar sovranitetin serb mbi Kosovn. Por, sipas tij, ajo q mund t pritet srish n prag t njvjetorit t Deklarats s Pavarsis jan protestat e serbve lokal.

  Nga m 10.02.2009 n ora 11:02
  Serbt e veriut do t vazhdojn ta kundrshtojn pavarsin e Kosovs, prderisa njvjetorin e saj mund ta presin me protesta t reja. Kshtu ka thn pr Express, Oliver Ivanovic Sekretar n Ministrin Serbe pr Kosovn. Sidoqoft, ai nnvizon se vendimi pr t protestuar ose jo varet nga lidert dhe banort lokal e jo nga Qeveria e Serbis.

  Ivanovic ka prjashtuar mundsin q sht paralajmruar nga mediat serbe q Kuvendi i Serbis t zbres n pjesn veriore t Kosovs pr t mbajtur nj seanc simbolike me ka do t demonstronte sovranitetin e Serbis mbi Kosovn.

  Sipas tij, kjo ka pak shanse t ndodh. Ai madje prgjigjet n mnyr ironike se Kuvendi i Serbis nuk do ta kremtoj njvjetorin e shpalljes s pavarsis n Kosov.

  Nj vendim t till e merr Kuvendi. Un nuk kam informata se ka do t bhet, por nuk ma merr mendja q vjen Kuvendi, sepse prkrahja e serbve nga Kuvendi i Serbis nuk sht pikpyetje, ka thn ai.

  Por cilat do t jen manifestimet e serbve me 17 shkurt? Ivanovic nuk prjashton protestat si nj mundsi. Protestat lokale jan t mundshme. Ato nuk i organizon Qeveria, ato organizohen nga banort lokal, thot ai. Sido q t jet, serbt n prgjithsi do t vazhdojn t mbajn qndrim refuzues ndaj pavarsis s Kosovs.

  Ai ka shtuar se serbt ka gjasa ta pranojn pavarsin e Kosovs aq sa edhe shqiptart t pranojn se jan pjes e Serbis. Do t thot ska asnj shans q serbt ta pranojn pavarsin. Nuk ka t bj kjo vetm me serbt veriut por me serbt n trsi ata nuk e pranojn pavarsin, ka thn Ivanovic.

 5. #5
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  46
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime n 15 postime
  Festa ti drejtohet vendeve qe se kane njohur Kosoven si Shtet, Kombeve te bashkuara, nuk duhet te jemi aq entuziaste te festojme, me mire do thoja te jete miks kjo puna e festes edhe te festojme edhe te kerkojme njohje te reja, duhet pranuar, as ne gjysme te rruges nuk jemi, kemi akoma pune per te bere.
  Megjithate kur festohet plasin armiqt, eh le te plasin.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Si kaluat ne shenimin e 2 vjetorit te Pavaresise

  Si ne te gjitha trojet ku jetojne shqiptaret(Shqiperi ,Kosove, Maqedoni Malin e zi nje pjes te Serbise )ashtu edhe ne diaspore organizohen manifetsime per te shenuar kete dite te madhe ,ketu kisha me u ndal tek organizimet ne diaspore tek organizatoret , nga kush organizohen , permbajtja e tyre ,hymni , fjala e rastit , recitime te ndryshme kryesisht nga nxenesit e pastaj kengetaret te cilet ne shumicen e rasteve edhe pse duhet te jene aty ata mungojne me fajin e tyre apo pazari nuk ishte i bollshem , nje gje u vrejt edhe diten e djeshem ku munguan disa kengetare me ze e qe ishin paralajmeruar se do te vinin ne nje manifestim te madh ku ishin te pranishem afro 1000 bashkeatdhetare e qe u ndane te zhgenjyer me organizimin , si dhe me respektimin e kohes qe u vonuan madje 2 ore e me pastaj ja filloi tallava-ja me nje "kengetare "profesionist e me vone urimet pijet e shtrenjta por nuk mungoi edhe kesaj rradhe suxhuku kosovar cd-te e te tjera me nje fjale duhet me teper te behet rreth Organizimeve te mirren njerez qe njohin punen dhe kualiteti i programit mos te mungoj ..,

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,279
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ajo qe me beri pershtypje ishte se shume pak u festua,dhe kjo jep shpres se shqiptaret po vetdijsohen,nuk jetohet me festa e barkun that.
  Duhet qe qdo pervjetor me par se te festohet te shiqojm se sa kemi te arritura,kjo eshte festa e vertet.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ne shenimin e pare kritikova ndersa sot po e lavderoj Ilir Shaqirin me te birin Korabin dhe motrat Hajzeri ne ket pervjetor te pavaresise kenduan dhe mjetet qe u tubuan nga ky manifestin do tju dergohen dy familjeve te deshmoreve ne Kosove dhashte zoti qe edhe kengetaret tjere te ndihmojne ne ket drejtim

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Komuna e Mitrovics me program t pasur pr 17 shkurt

  Me rastin e trevjetorit t shpalljes s pavarsis, Komuna e Mitrovics ka prgatitur nj program t pasur. Aktivitetet e shumta tashm kan filluar me turneun e futbollit q po zhvillohet nga hna n palestrn ‘Minatori”, ku po marrin pjes ekipe t shkollave t mesme t qytetit dhe t klubeve t Superligs pr grup-mosha t reja. M 16 shkurt mbahen gjysmfinalja dhe finalja e turneut n futboll, ndrsa rreth ors 17:00 bhet hapja e ekspozits s fotografive “Miratimi i Deklarats s Pavarsis dhe i Simboleve Shtetrore t Republiks s Kosovs” t autorit Adnan Ruhani n salln e Muzeut t Qytetit. Rreth ors 18:00 mbahet manifestimi qendror, ku pos pjess qendrore do t mbahet edhe nj koncert me knge e valle nga Ansambli “Rexhep Mitrovica” . N prvjetorin e tret, m 17 shkurt, fillimisht n ora 11:00 bhen homazh n Varrezat e Dshmorve n Shipol, si dhe vizit Kompleksit Prkujtimor n Prekaz dhe Kulls s Is Boletinit n Boletin. F.Beka

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e getomental
  Antarsuar
  18-04-2008
  Vendndodhja
  Shkup-Dardani-Shqipri.
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Adresa jon ne boten e Liris esht: Besa Shqiptare.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Hoxhaj vizitoi shkolln fillore q mban emrin “Pavarsia”

  Zhvillimi i arsimit t Kosovs sht pjes e rndsishme dhe t rinjt duhet t prgatiten pr t qen t barabart me bashkmoshatart e tyre evropian. Kshtu tha ministri i arsimit n largim, Enver Hoxhaj, gjat nj vizite q bri n shkolln fillore “Pavarsia”, n Prishtin.

  N prag t tre vjetorit t Pavarsis, ministri i arsimit n largim Enver Hoxhaj, vizitoi shkolln fillore q mban emrin “Pavarsia” n lagjen e spitalit n kryeqytet. Hoxhaj tha se fuqia e nj vendi t vogl varet nga cilsia e arsimit dhe ky duhet t jet misioni pr nj Kosov evropiane.

  “Ne kremtojm kt dit n kt shkoll me kt emr t madh, pr nj arsye t dyt e cila sht shum e veant dhe shum e rndsishme. Misioni i shkollave duhet t jet q ta rrisin besimin dhe ta krijojn besimin e nxnsve n shtetin e Kosovs. Shkollat jan ato t cilat duhet ta krijojn nj sistem t besimit q Republika e Kosovs do t jetoj prher”, tha Hoxhaj.

  Sipas drejtorit t shkolls, Sylejman Buqaj, shpallja e pavarsis ka sjell edhe reforma t shumta n arsim.

  “ Tashm kudo n Kosov por edhe n komunn e Prishtins jan ndrtuar shkolla t reja, t cilat besojm q do t sjellin vetm drit dhe dituri”, tha Buqaj.

  N prag t ditlindjes s tret t shtetit t Kosovs, nxnsit e shkolls “Pavarsia” kan shfaqur edhe nj program kulturor-artistik. Ceremoni festive me rastin e trevjetorit t shpalljes s pavarsis jan mbajtur n t gjitha shkollat fillore dhe t mesme t Kosovs.

  Majlinda Doda - RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Feith e Thai urojn trevjetorin e Pavarsis

  Prfaqsuesi Civil Ndrkombtar Pieter Feith e ka uruar popullin e Kosovs me rastin e trevjetorit t pavarsis.

  “Kosova ka br progres t konsiderueshm. Ajo i ndrton institucionet demokratike t cilat po funksionojn gjithnj m efektshm pr t siguruar nj Kosov t suksesshme, t qndrueshme, stabile dhe q i kontribuon perspektivs evropiane dhe euroatlantike t vendit”, ka thwnw Feith.

  “Dshiroj ta ripohoj prkushtimin e shteteve antare t Grupit Drejtues Ndrkombtar ndaj integritetit territorial t Kosovs dhe u bj thirrje shteteve q ende nuk e kan njohur Kosovn ta bjn nj gj t till”, thuhet n urim.

  Edhe kryeministri n dorheqje Hashim Thai uroi gjith qytetart e Kosovs m rastin e tre vjetorit t pavarsis. Ai tha se pavarsia sht merit e gjith popullit t Kosovs.

  Thai kujtoi gjith ata q flijuan jetn pr t realizuar idealin e shtetit t Kosovs ndrkaq falnderoi edhe gjitha shtetet q ndihmuan krijimin e shtetit t Kosovs.

  Pr ditn e pavarsis qytetart e Kosovs i kan uruar edhe parti e subjekte tjera n Kosov.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Mesazh urimi i Jakup Krasniqit pr qytetart e Kosovs

  Ushtruesi i Detyrs s presidentit t Republiks s Kosovs, Jakup Krasniqi iu drejtua qytetarve t vendit me nj mesazh me rastin e trevjetorit t pavarsis.

  “N kt mbrmje kremteje, gzimi e hareje, por edhe krenarie t ligjshme, dshiroj t’ju prcjell mesazhin tim t urimit pr Ditn e madhe t Pavarsis s Kosovs, 17 Shkurtin. Kjo dat historike i shtohet evenimenteve t mdha t Kosovs, si dita e kurorzimit t prpjekjeve t pareshtura t brezave t tr, q sakrifikuan aq shum pr atdheun e tyre t lir, t pavarur e demokratik. Shteti i pavarur i Kosovs nesr mbush vetm tri vjet, por populli i tij ka rrnj antike n truallin e vet.

  Gjat ktyre tri viteve t pavarsis, Kosova ndrtoi sistemin demokratik, institucionet e shtetsis, ngriti nj infrastruktur t tr ligjore e fizike, shnoi nj zhvillim solid ekonomik e shoqror, thelloi reformat e gjithanshme dhe sanksionoi me kushtetut barazin e qytetarve t saj, si pjestar t nj shoqrie t lir dhe demokratike.
  Por, ne nuk kemi arsye t vetknaqemi e t flem mbi dafina. Vendi yn dhe institucionet e tij, q do t ngrihen shpejt, sipas rezultateve t certifikuara t zgjedhjeve t prgjithshme t 12 dhjetorit 2010, do t ken prpara objektiva t mdha dhe sfida t vshtira, t brendshme e t jashtme.

  Institucionet e Kosovs nuk mund t’i lejojn vetes asnj komoditet para detyrave t rnda t forcimit t subjektivitetit dhe kredibilitetit ndrkombtar t vendit q prfaqsojn, para qllimit t paprmbushur t antarsimit t Kosovs n familjen e madhe t Kombeve t Bashkuara dhe n organizmat tjer ndrkombtar. Ato duhet t vazhdojn betejn e madhe t zhvillimit ekonomik dhe sundimit t ligjit, qeverisjes s mir dhe forcimit t stabilitetit politik e t siguris, reformave t gjithanshme demokratike
  dhe liberalizimit t vizave e t integrimeve euroatlantike.

  N kt dit t madhe, prulemi prpara gjakut t derdhur n themelet e shtetit ton dhe prpjekjeve vetmohuese t gjith veteranve t Lvizjes Kombtare e t Lufts s UCK-s, s lavdishme t Komandantit Legjendar, Adem Jashari.

  Ju uroj gzuar 17 Shkurtin, Ditn e Pavarsis s Kosovs son t dashur!”, thuhet n mesazh.

  KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  N Prishtin nj sr aktivitetesh pr pavarsin

  Komuna e Prishtins me rastin e trevjetorit t pavarsis s Kosovs ka prgatitur nj varg aktivitetesh kulturo-artistike.

  N ort e mngjesit sht planifikuar vendosja e luleve te varri i Presidentit t ndjer Ibrahim Rugova, varrezat e dshmorve n lagjen “Velani” dhe tek shtatorja e “Zahir Pajaziti”.

  M pas do t organizohet nj akademi solemne, ndrkaq n mesdit do t ket program kulturor pr fmij, me ’rast Asambleja komunale e fmijve shfaq komedin “Lemza e gushtit”.

  N Pallatin e Rinis dhe Sporteve do zhvillohet ndeshja finale n Basketboll, me ekipet finaliste t nxnsve t shkollave fillore dhe t mesme t kryeqytetit.

  Po ashtu, n bulevardin “Nna Terez” do t ket koncert pr fmij, ndrsa n ort e mbrmjes, gjegjsisht nga ora 20:00 do t ket koncert festiv n sheshin “Nna Terez”, organizuar nga Komuna e Prishtins n bashkpunim me RTK-n.


  Clinton uron Kosovn n trevjetorin e pavarsis

  Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton i ka uruar qytetart e Kosovs me rastin e trevjetorit t pavarsis, duke thn se Washingtoni sht i prkushtuar pr ardhmrin e saj.

  N deklaratn e sekretares Clinton thuhet se “Shtetet e Bashkuara jan t prkushtuara pr t ardhmen e juaj dhe ne jemi t nderuar t jemi miqt e juaj dhe partner”.

  “Ju po e vijzoni t ardhmen e re pr vendin tuaj dhe pr rajonin”, tha Clinton, duke shtuar se prvjetori sht rast i prshtatshm pr lidert e zgjedhur t Kosovs, ta forcojn prsri prkushtimin e tyre pr qeverisje t mir dhe transparenc, q jan esenciale pr prmbushjen e integrimit euro-atlantik.

  Sekretarja Clinton tha se ishte e impresionuar me premtimet e nj vendi aq t ri, gjat vizits s saj n tetor t vitit t kaluar, kur ajo ishte pritur me brohoritje nga masa e njerzve, q i valvitnin flamujt amerikan dhe mbanin parulla t falnderimit pr Shtetet e Bashkuara.


  N Prekaz sht shtrati i pavarsis

  Ushtruesi i detyrs s presidentit t Kosovs, Jakup Krasniqi me rastin e trevjetorit t pavarsis vizitoi Kompleksin Memorial n Prekaz dhe familjen Jashari.

  Ai vlersoi se pikrisht n Kompleksin Memorial n Prekaz sht shtrati i pavarsis, sht shtrati i ksaj feste kombtare q e gzojn qytetart.

  “Ne vijm pr do 17 shkurt n Prekaz, pr faktin se ktu vrtet ka filluar kthesa e madhe. Ktu sht br edhe sakrifica m e madhe, sht br sakrifica m unike n historin jo vetm t popullit shqiptar, por edhe n historin e prbotshme, pr t qen vend i lir, pr t qen popull i lir”, tha Krasniqi.

  Ai m tej shtoi se “Lirisht mund t themi se ktu sht shtrati i pavarsis q e gzojm sot, q sht formalizuar m 17 shkurt 2008 n Kuvendin e Republiks s Kosovs. Prandaj, kjo tani sht nj fest kombtare, nj fest q kombet e kan vetm nj her. Pr t gjith shqiptart dhe n mnyr t veant pr qytetart e Kosovs, ky vend duhet t jet vend pr t’u vizituar sa her q kombi ka vshtirsi dhe vshtirsit e kombit jan t shpeshta, pr t marr energji pr t ecur m tej. T gjith shqiptarve, qytetarve t Kosovs ju uroj Ditn e Pavarsis, duke ju dshiruar fat dhe mbarsi”, tha ushtruesi i detyrs s presidentit, Jakup Krasniqi gjat vizits n Prekaz.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Topi prgzon Kosovn n trevjetorin e pavarsis

  Presidenti i Shqipris, Bamir Topi uroi tre vjetorin e pavarsis s Kosovs prmes nj letre urimi drejtuar presidentit n detyr, Jakup Krasniqi.

  Topi theksoi se n kto tre vite t pavarsis, Kosovn dhe popullin e saj vital, martir dhe atdhedashs, “ne dhe opinioni botror mbar e pa t ngrihej nga traumat e s kaluars duke synuar zhvillimin e Kosovs si nj shtet me sistem t qndrueshm politik dhe t gatshm pr t ofruar formuln e zhvillimit t tij n shoqri”.

  “Historia e mbar popullit shqiptar sht nj kalvar i pandalshm sakrificash, prpjekjesh dhe aspiratash, por Dita e Pavarsis sht pika kulmore e historis moderne t Kosovs, q do t mbetet ngaher si nj dat e pashlyer dhe nj pik reference e jashtzakonshme pr brezat e sotm t shqiptarve dhe ata q do t vijn”, thot n letrn e tij presidenti i Shqipris.

  Ai vlersoi se klasa politike dhe udhheqsit politik kosovar dshmuan n momente thelbsore pr Kosovn se kan mjetet praktike institucionale dhe ligjore pr koordinimin dhe mbikqyrjen e zbatimit t reformave kye dhe t politikave strategjike t shtetit.

  Presidenti Topi tha se n kt rrug t mundimshme, Kosova nuk qe e vetme. “N kt prvjetor t tret t Pavarsis, t gjith shqiptart u jan mirnjohs edhe partnerve tan ndrkombtar, n radh t par Shteteve t Bashkuara t Ameriks dhe vendeve t Bashkimit Evropian pr rolin e tyre t jashtzakonshm n mbshtetje t Kosovs pr arritjen e Pavarsis dhe njohjen e saj nga nj e pjes e rndsishme e vendeve antare t Organizats s Kombeve t Bashkuara.

  Ndihmesa dhe mbshtetja e tyre nuk u ka munguar shqiptarve edhe n prballjen me sfidat nga m t vshtirat t kohve moderne. Duket se nj ndr kto sfida, t cilat ne kemi besimin se do t prballohet me sukses sht edhe raporti i Dick Marty dhe trillimet ultranacionaliste. Ne kemi besim se Kosova do ia dal mban dhe rrugtimi i saj euroatlantik do t kurorzohet me sukses”, tha ai.

  Presidenti i Shqipris shprehu dshirn dhe urimet m t mira pr konstituimin sa m t shpejt t institucioneve legjitime t Kosovs, t dala nga zgjedhjet e fundit t prgjithshme.

  ZRI
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Qytetart festojn trevjetorin e Pavarsis

  Tre vjetori i Pavarsis s Kosovs po shnohet n gjith vendin me aktivitete t shumta.

  Prishtina sht stolisur me flamuj, ndrkoh q manifestimet n shnimin e trevjetorit t pavarsis s vendit kan nisur q n ort e mngjesit. Bulevardi “ Nn Tereza” n mesdit sht rezarvuar pr m t vegjlit.

  Koncerti i organizuar nga Komuna e Prishtins, sjell n sken grupe muzikore e ansamble t valleve pr fmij. Qytetart, ndrkaq, shprehin mendime t ndryshmne rreth kremtimit t fests. Disa e presin mbrmjen pr argtim.

  “Nn nj: Si gjith shqiptart do t festoj sot por q nuk kam br ndonj rezervim, por q sigurisht do t dalim dikund me shoqri.
  Nn dy: Pavarsia pr mua sht me 28 nntor.
  Nn tre: Fatkeqsisht, ndoshta un s’do t mundem me festu, sepse kam pr t punuar, por sigurisht pas puns do t dal dikund me shoqri. Ndoshta kur t kemi nj gjendje m t mir ekonomike, ather do t festojm tamam, por sidoqoft urime trevjetori i pavarsis”, shprehet nj qytetar i Prishtins.

  N mbrmje, Komuna e Prishtins vazhdon me programin artistik, me koncertin festiv nga ora 20:00 .

  “N bulevardin “Nn Tereza” do t jet edhe koncerti festiv, ku pjesmarrs do t jen kngtar nga estrada dhe yje t muziks kosovare. Koncerti parashihet t zgjas nj or e gjysm, ku m pastaj do t prcillet me ndezjen e fishekzjarreve”, thot zdhnsi i Komuns s Prishtins, Muhamet Gashi.

  Koncerti n bulevardin “Nn Tereza” do t prmbyllet me ndezjen e fishekzjarreve, ndrkoh q edhe n qytetet tjera t Kosovs, aktivitetet prfundojn me koncerte dhe fishekzjarre n sheshet kryesore.

  (Bardha Shkreli) RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-03-2008
  Vendndodhja
  itejdukshem, gjithka
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  URIME DITEN E PAMVARSIS

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Administatat komunale dhe kryetart e komunave t Republiks s Kosovs urojn gjith qytetart pr Ditn e Pavarsis s Kosovs, 17 Shkurtin.


  Peja feston Tre-vjetorin e Pavarsis s Kosovs

  Nn patronatin e Kryetarit t Komuns Ali Berisha,n organizim t Drejtoratit pr Kultur,Rini dhe Sport,Peja edhe kt vit feston 17 Shkurtin Ditn e Pavarsis s Kosovs. N kuadr t ktij organizimi do t ket aktivitete t larmishme kulturore dhe sportive,t prfaqsuara me Akademin Solemne.

  Nn patronatin e Kryetarit t Komuns Ali Berisha,n organizim t Drejtoratit pr Kultur,Rini dhe Sport,Peja edhe kt vit feston 17 Shkurtin Ditn e Pavarsis s Kosovs. N kuadr t ktij organizimi do t ket aktivitete t larmishme kulturore dhe sportive,t prfaqsuara me Akademin Solemne.

  Aktivitetet fillojn me dat 16 Shkurt 2011 n ora 17:00 me ndeshjen revyale ndrkombtare n Basketboll ku do t luajn Reprezentacioni i Kosovs me K.B.”Zagreb” nga Kroacia dhe ndeshja tjetr n mes t K.B”Tirana”-Shqipri me K.B”Liria”-Maqedoni.

  Ditn festive t 17 Shkurtit aktivitetet do t fillojn prej ors 11:00,ku n Sheshin “Sknderbeu” n qendr t qytetit do t bhet:

  - Zbulimi i Bustit t Ali Hadrit.

  - Homazhe t Pllaka prkujtimore e demonstratave t 1968

  - Homazhe t Pllaka e Dshmorve t UK-s

  - Homazhe t Busti i Shklzen Haradinaj

  - Homazhe t Shtatorja e Adrian Krasniqit

  - Homazhe t Shtatorja e Haxhi Zeks.

  N ora 12:00 do t mbahet Akademi Solemne n Teatrin “Istref Begolli”

  N ora 13:00 do t luhet ndeshja revyale n Futboll ndrmjet K.F.”Besa” dhe K.F.”Arbnesht”,ndeshja luhet ne terrenin ndihms pran Fabriks s Birrs n Pej.

  N ora 14:00 do t bhet Prurimi i Shtpis s Kulturs n Zahaq

  N ora 19:00 N Teatrin “Istref Begolli” do t shfaqt Koncert me muzik popullore.  N Kaanik, pr nder t 17 Shkurtit - Dits s Pavarsis, m 16 dhe17 Shkurt 2011 organizohen aktivitete kulturore e sportive


  Aktivitetet:

  E Mrkur, 16 Shkurt 2011

  14:00, Ndeshja finale n Futboll t vogl. Vendi: Fusha e futbollit “Diti Sport” n Kaanik,

  E enjte, 17 Shkurt 2011

  14:00, homazhe varrezave t dshmorve,
  14:30, Ekspozit fotografike me imazhe t Dits s Pavarsis, Vendi: Shtpia e Kulturs “Xheladin Kurtaj” n Kaanik,
  15:00, Akademi solemne, Vendi: Shtpia e Kulturs “Xheladin Kurtaj” n Kaanik,
  16:00, Koncert i madh festiv, Vendi: Oborri i Shtpis s Kulturs “Xheladin Kurtaj” n Kaanik.


  N Istog

  11:00............................ Mbledhja Solemne e Kuvendit t Komuns
  11:30............................ Koktej Rasti
  12:00............................ Vendosja e kurorave n Prmendore t Dshmorve n Istog
  12:30............................ Vendosja e kurorave te varri i Kryetarit Fadil Ferati
  13:00............................ Programi kulturo-artistik n Shtpin e Kulturs”Adem Jashari”, n Istog.


  N Dardan (Kamenic)


  Ora 9:30 -Finalja n pingpong
  Ora 11:00 - Fmijt pr Pavarsin
  Ora 13:00 Manifestimi Qendror

  Koncert me kng e valle popullore
  Enkelejda Arifi e Hysni Alushi nga Shqipria
  dhe kngtart e Komuns s Kamenics

  T gjitha aktivitetet mbahen n Shtpin e Kulturs
  “Isa Kastrati” n Kamenic.
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #19
  Perjashtuar
  Antarsuar
  15-12-2010
  Vendndodhja
  ....Europe...
  Postime
  1,184
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ,,,,,Kosove Urime Tre Vjetori i Pavarsis ....

 20. #20
  albania is the best Maska e ismani
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  tetova
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  gzuar vllezer e motrat e mija shqiptare kudo qe jeni gzuar pavarsin e dardanis gzuar pavarsin e fituar me gjake por lufta vazhdon deri ne funde se bashku me nje qellim rofte shipnia e rofte bashkimi shqiptar.

  CAMERI NUK TE HAROJM

  ILIRIDE TE PERKUJTOJM

  SHQIPERI NENA JONE NA PRIT SE PO VIME ERDHI KOHA E PAVARSIS ERDHI KOHA E LIRIS
  100 vite shtet 100 VJET KRENARI 100 VITE SAKRIFIC TERE JETEN TE BASHKUM KOSOV ILIRD CAMERI MALSI

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •