Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Berisha: Sot, dita e krenaris son kombtare

  “Sot sht dita e krenaris son kombtare. sht nj nga ditt m t rndsishme pasi sht dita e pavarsis s Kosovs”.

  Kshtu sht shprehur kryeministri Berisha n mbledhjen e sotme t qeveris duke iu referuar 3-vjetorit t paavrsis s Kosovs.


  “Sot dita q i riktheu shqiptarve dinjitetin dhe krenarin kombtare. I bri ata qytetar t lir dhe bri t mundur q shqiptart t mund t kndojn kngn e liris” theksoi m tej Berisha duke shtuar se pavarsia e Kosovs prbn padyshim faqen m t ndritur t historis son kombtare nga luftrat e Sknderbeut deri m sot.

  Ai gjithashtu theksoi se n 3-vjetorin e pavarsis s saj Kosova vjen e sigurt n t ardhen e saj europiane.

  "Ora News"
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  N Prizren

  E mrkur:
  12:00 -Aktivitete t fmijve (Shtpia e Kulturs Xh. Berisha)
  19:00 Koncert festiv i AKV Lidhja e Prizrenit (Shtpia e Kulturs Xh. Berisha)

  E enjte:
  10:00 Homazhe n Varrezat e Dshmorve n Landovic
  11:00 Seanca Akademike solemne n Shtpin e Kulturs Xh. Berisha
  12:00 Hapja e Ekspozits Shpallja e Pavarsis (Hamami i G.M.P)
  13:00 Takimi i Kryetarit t Komuns me qytetart
  19:00 Koncerti i Pavarsis n Sheshin e Shatrvanit

  E premte:
  20:00 Koncert pr rinin; Rock rap (Shtpia e Kulturs Xh. Berisha)


  N Ferizaj
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 3. #23
  Perjashtuar Maska e Loti-99
  Antarsuar
  21-11-2009
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thai uron qytetart pr festn e pavarsis

  Kryeministri n dorheqje, Hashim Thai, uroi gjith qytetart e Kosovs m rastin e trevjetorit t pavarsis. Ai tha se pavarsia sht merit e gjith popullit t Kosovs

  Prishtin, 16 shkurt 2011 Kryeministri n dorheqje, Hashim Thai, uroi gjith qytetart e Kosovs m rastin e trevjetorit t pavarsis. Pasi tha se pavarsia sht merit e gjith popullit t Kosovs, kryeministri Thai kujtoi gjith ata q flijuan jetn pr t realizuar idealin e shtetit t Kosovs, ndrkaq falnderoi edhe t gjitha shtetet q ndihmuan krijimin e shtetit t Kosovs.  Thai: Emri i Adem Jasharit ka bashkuar shqiptart kudo q jan

  Kryeministri n largim i Kosovs Hashim Thai ka br homazh pran varrit t komandantit legjendar t UK-s Adem Jashari n Prekaz, me rastin e shnimit t trevjetorit t shpalljes s pavarsis s Kosovs. Ai me kt rast ka thn se qytetart e Kosovs duhet t ndihen mir pr t arriturat n vend.

  "Sot jemi ktu n Prekaz pr t br nderimin shtetror pr komandantin legjendar Adem Jashari dhe gjith familjen Jashari. Gjith lufttart e UK-s, gjith lufttart e liris q kan br shum pr lirin e Kosovs, emri, jeta, vepra e komandantit legjendar Adem Jashari na lidh drejtprdrejt me udhheqjen e tij n luftn pr liri dhe lirimin e vendit. Emri i tij ka bashkuar shqiptart kudo q jan. T gjith qytetart e Kosovs jan lirimtar, do qytetar i Kosovs duhet t ndihet mir pr t arriturat q kemi br pr kto 12 vjett e fundit n fitimin e liris, me shpalljen e Kosovs shtet t pavarur dhe sovran me njohje q kan ndodhur, me zhvillimin ekonomik q po ndodh, gjithashtu edhe me rritjen sociale", ka thn Thai.

  Ai ka br t ditur se s shpejti pritet konstituimi i institucioneve t reja t dala nga zgjedhjet e 12 dhjetorit, t cilat i pret nj pun e madhe n rrugn e integrimeve evropiane.

  "Natyrisht q kemi br shum, na mbetet pr t br edhe m tepr, tash kur institucionet e reja pritet dhe do t bjn edhe m tepr n kuadr t agjends Kosova evropiane. Sot jemi ktu pr t nderuar t kaluarn, por jemi edhe pr t marr energji pr t ardhmen", sht shprehur Thai.

  Kreu i Qeveris n largim ka vizituar edhe familjen Jashari.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Lidert politik nderojn Presidentin Rugova

  Me rastin e shnimit t prvjetorit t tret t Pavarsis s Kosovs, lider institucional dhe ata politik nuk kan harruar t nderojn Presidentin e ndjer, Ibrahim Rugova, duke u prkulur para varrit t tij dhe gjithashtu duke vizituar edhe familjen e tij.

  Kryeministri n largim, Hashim Thai, pas nderimit q ka br te varri edhe njher ka uruar t gjith qytetarve t Kosovs trevjetorin e shpalljes s Kosovs, si shtet i pavarur dhe sovran.

  Thai ka shtuar se sot kur po ndrtohet shteti i Kosovs, kur po konsolidohet dhe forcohet n t gjitha aspektet, n at t siguris, t ekonomis, gjithashtu edhe n aspektin diplomatik, ku sht njohur nga 75 shtete, ka nj rrug t sigurt t integrimit euro-atlantik.

  Ai ka shtuar se sot kur shnohet trevjetori e Pavarsis, kujtohet e kaluara jon krenare, familjet e dshmorve, invalidve t lufts, gjith lufttart e liris dhe meritn e gjith qytetarve t Republiks s Kosovs pr Pavarsin e Kosovs. Po ashtu, ai ka shprehur mirnjohje dhe respekt pr gjith botn ndrkombtare demokratike pr mbshtetjen e vazhdueshme n procesin e liris, pavarsis dhe ndrtimit t rendit demokratik.

  I pyetur nga mediat se a ka qen Pavarsia e Kosovs edhe projekt i Presidentit t ndjer Rugova, Thai ka shtuar se ky ka qen projekt i gjith qytetarve t Kosovs, duke theksuar se kontribut t madh kan dhn edhe lidert politik.

  “Pavarsia e Kosovs sht vullneti dhe projekti i qytetarve t Kosovs, i implementuar m 17 shkurt 2008, kontributi i do lideri politik sht vlersuar dhe meriton respektin m t madh, prandaj jemi edhe sot ktu pr t shprehur mirnjohjen, pr t shprehur nderimin shtetror”, ka theksuar Thai.

  Pas homazheve, Kryeministri Thai ka vizituar edhe familjen Rugova ku sht pritur nga t gjith antart.

  Nj nderim figurs s Rugovs i ka br edhe lideri i Aleancs pr Kosov t Re dhe njher i propozuari pr President t ardhshm t Kosovs, Behgjet Pacolli. Ai ka shtuar se kontributi i Presidentit Rugova sht i paprshkrueshm.

  “Kontributi i Ibrahim Rugovs sht paprshkrues, nuk mund definohet kontributi i madh. Ai ka filluar fundamentin e shtetit t Kosovs dhe duke i’u falenderuar puns s tij dhe njerzve tij, ne sot jemi t pavarur dhe shtet i respektuar nga miqt tan perndimor”, ka theksuar Pacolli.

  Ndryshe, sot nderime Presidentit Rugova i ka br edhe lideri i Lidhjes Demokratike t Kosovs, Isa Mustafa.

  Ky sht prvjetori i tret i Pavarsis s Kosovs, ndrsa gjat ktyre tre vjetve, 75 shtete e kan njohur Kosovn shtet. Po ashtu, gjat ksaj kohe, Kosova sht antarsuar n organizata t rndsishme ndrkombtare si n Fondin Monetar Ndrkombtar (FMN) dhe Bankn Botrore.

  (Blerim Sopi) RTK
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 5. #25
  Perjashtuar Maska e Loti-99
  Antarsuar
  21-11-2009
  Postime
  222
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Thai n Prekaz, pr t nderuar t kaluarn dhe pr t marr energji pr t ardhmen 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kryetari i Parteshit uroi trevjetorin e pavarsis

  Kryetari i Komuns s Parteshit, Nenad Cvetkovic, n trevjetorin e pavarsis s Kosovs, ka uruar t gjith qytetart dhe popullin e Kosovs pr kt fest t shnuar.

  “Me fat festa tr popullit t Kosovs, duke i uruar gjith t mirat, ardhmri, zhvillim, prosperitet dhe hyrje sa m t shpejt n BE”, ka thn Cvetkovic t enjten, n nj mesazh drguar Kohs Ditore n Gjilan.

  Cvetkovic ka nnvizuar se Kosova sht atdheu i prbashkt i t gjith qytetarve t saj, dhe t gjith duhet ta ndrtojn at me prkushtim dhe angazhim.

  “T lumtur jan ata q punojn s bashku, ata q kan vizion pr t sotmen dhe t ardhmen, ata q projektojn ardhmrin e tyre, e t till synojm dhe duhet t jemi t gjith ne, pa dallim etnie e besimi”, sht shprehur Cvetkovic.

  Sipas tij, qytetart e Parteshit jan t prkushtuar n zhvillimin dhe ndrtimin e komuns dhe t Kosovs, sepse ata tashm e kan kuptuar se nuk ka koh pr t humbur dhe se ka ikur koha e miteve dhe mbetjes n t kaluarn.

  “Prandaj angazhimi yn sht prmirsimi i jetess s qytetarve, ngritja e mirqenies sociale, jetesa n harmoni dhe paqe, pr nj jet t prbashkt t t gjith qytetarve t vendit”, ka thn Cvetkovic.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Kosova feston ditlindjen

  Trevjetori i pavarsis s Kosovs u festua t enjten anemban vendit, ndrkoh q n ort e mbrmjes e kremtja e madhe po vazhdon n Sheshin “Nn Tereza” n kryeqytet. Mijra qytetar jan mbledhur n Prishtin pr t ndjekur koncertin e organizuar me rastin e 17 Shkurtit – Dits s Pavarsis s shtetit t tyre, deri m tani t njohur nga 75 vende antare t Kombeve t Bashkuara.

  T enjten n mngjes, rrugt, shitoret, shtpit, ndrtesat, ishin t stolisura me flamurin shtetror dhe at kombtar. N Sheshin “Nna Terez” gjat dits pati program edhe pr fmij e t rritur, kng, valle dhe daulle, si dhe shum shtits. Knga e muzika do t zgjasin edhe gjat mbrmjes deri von.

  N trevjetorin e Pavarsis s Kosovs, lidert e institucioneve dhe partive politike u prulen para t rnve pr lirin e saj dhe falnderuan prjetsisht miqt ndrkombtar, n veanti Shtetet e Bashkuara t Ameriks, q e ndihmuan at n realizimin e aspirats shekullore pr t qen shtet i pavarur e sovran.

  Ndrsa adresuan mesazhe publike, lidert institucional dhe partiak bn homazhe te varri i presidentit Ibrahim Rugova n Prishtin, te kompleksi memorial i Komandantit t UK-s, Adem Jashari, n Prekaz dhe te varrezat e dshmorve n kompleksin memorial n Gllogjan.

  N ditlindjen e tret si shtet i pavarur, Kosova sht njohur nga 75 vende t bots dhe shtetsia e saj sht bekuar edhe nga mendimi i dhn nga Gjykata Ndrkombtare e Drejtsis. Me gjith sfidat e deritashme, qytetart urojn q institucionet t punojn m shum n konsolidimin e shtetit, ta ojn Kosovn drejt prmbushjes s zotimeve pr integrime evropiane, duke qen se mbetet i vetmi vend evropian, qytetart e t cilit duhet t krkojn leje pr t lvizur lirshm.

  Telegrafi
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Obama uron Kosovn n prvjetorin e pavarsis

  Obama: Miqsia SHBA-Kosov do forcohet


  Presidenti i SHBA-s, Barak Obama ka shprehur urimet m t przemrta pr prvjetorin e tret t pavarsis s Kosovs. N urim, presidenti Obama thot se kosovart n Amerik mund t krenohen me prparimin e Kosovs n kto tre vjet. Ky sht urimi i plot i Presidentit Obama.

  Bashkohem me t gjith amerikant pr t shprehur urimet e mia m t mira pr t gjith ata q po festojn Ditn e Pavarsis s Kosovs. sht kjo koha pr t reflektuar pr betejn e gjat t Kosovs pr pavarsin dhe pr t hedhur vshtrimin drejt nj t ardhmjeje m t sigurt dhe begatie pr t gjith qytetart e Kosovs. N Amerik, ata q kan lidhje familjare n Kosov mund t ndjehen krenar pr prparimin e jashtzakonshm q vendi ka br n tre vjett e para t pavarsis. Kam besim se miqsia mes vendeve tona do t vazhdoj t rritet gjat viteve n vazhdim, prfundon mesazhi i Obams.

  KOSOVA SOT
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 9. #29
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: Kosova gjat festimit t nj, dy dhe tre vjetorit t Pavarsis

  Me 17 Shkurt 2008, te gjithe Shqiptaret kudo ne trojet e tyre ku banojne (Shqiperine Ame, Kosove, Lugine te Presheves, Iliride, Malesi te Madhe e Cameri), e gjithashtu edhe gjithe bashkombasit tane kudo ne bote qe jetojne ne Europe, SHBA, Kanada, Australi, e vende te tjera, festuan per Shpalljen e Pavaresise se Kosoves, duke menduar e shpresuar qe me te vertete do jemi nje shtet e vend ku te gjithe do jemi te barabarte, ku te gjithe do kemi mundesine te jemi te lire e te kemi nje jete me te mire se para shpalljes se Pavaresise. Te gjithe ne menduam e shpresuam se do jetojme ne nje vend ku do ket rend e ligj dhe se askush nuk do jete mbi ligjin etj etj, sepse keshtu na premtuan ata qe kerkuan voten tone. Por tani thuajse pas 5 vjet Pavaresi te Shtetit te Kosoves, a thua a I kemi te gjitha ato premtime e te gjitha ato zotime te pushtetareve tane. Personalisht mendoj qe JO, dhe se duhet pare realitetin ashtu siq eshte, edhe pse ky realitet eshte goxha I hidhur per ne Shqiptaret. Nga aspekti Ekonomik dhe ai Social, per keto 5 vite te Pavaresise se Kosoves, lirisht mund te thuhet se varferia tek populli po ndihet ne mase goxha te madhe. Papunesia thuajse eshte 50 perqind, pensionistet I kane me pak se 100 Euro ne muaj, paga e mesimdhenesve te gjdo niveli eshte nen mesataren e deshiruar, gjithashtu edhe pagat e mjekeve nuk jane ne nivel te duhur. Dita dites nje numer I konsideruar e popullates vetem shiqojne se si mund te largohen nga Kosova e Pavarur. Ndersa ne aspektin politik kemi nje pjese te territorit afro rreth 17 perqind (Veriun) ku ende edhe pas 5 vjet Pavaresie nuk e kontrollojme dot fare, dhe tani me ane te ketyre bisedimeve te padrejta dhe pa kushte per Serbine, po rrezikojme ta humbasim kete pjese te territorit tone. Gjithahstu kemi eshte enklavat serbe, si dhe objektet fetare ortodokse, ku po ashtu me keto bisedime te vazhdueshme po I rrezikojme edhe keto. Pra po te behemi real, po ti themi gjerat ashtu siq jane, mendoj qe per fat te keq ne si popull e si shqoeri nuk kemi edhe qka te festojme kete Paavresi te Kosoves, edhe per kete dite te shenjte rrane shume deshmor te luftes. Ndonese ky festim mund te jete per keta pushtetar te tanishem, te cilet ne emer te UCKse, ne emer te shpalljes se Pavaresise 17 Shkurtit 2008, u pasuaruan personalisht, familjarisht e gjithahstu edhe klanet (arrgat e militante) te tyre u pasuruan. Keta edhe mund te festojne se bashku me Ahtisarin e te tjeret, por mendoj qe Populli (shumica Shqiptare) per fat te keq nuk ka se qka edhe te festoj!!!
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime

  Pr: Kosova gjat festimit t nj, dy dhe tre vjetorit t Pavarsis  Pavarsia
  E diel 17 shkurt dymije e tete
  ecte me te madhe, ora e trete,
  kur kryeministri Thaqi me qendrim stoik
  shpalli Kosoven republike.

  Ne kuvend cdo njeri
  ishte ne kembe ish madheshti,
  duartrokitjet frenetike
  percollen fjalet magjike.

  Me rralle cdo deputet
  dha nenshkrimin e vete,
  festonim edhe ne ne dhome
  se na dehu kjo arome.

  Here buzeqeshje here lot
  ishin keto momente sot,
  dhebmje per ata qe s'jane ne jete
  gezim se tani me kemi shtet.

  Se shtetit te sapo l shpallur
  cdo shqiptar dicka i ka falur,
  gur te vegjel ,e te medhenj
  u be nje kala e denj.

  Te merituar, sa qe miqte tane
  zemer hapur pavarsise ,po i thane,
  historia hyri ne binar
  te eci tutje cdo gje mbare.

  Por me pune dihet
  edhe arrmiku gusht zihet,
  - te punojme Kosovar
  ta bejme per veti boten mbare.

 11. #31
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime n 21 postime

  Pr: Kosova gjat festimit t nj, dy dhe tre vjetorit t Pavarsis

  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •