Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 38
 1. #1

  Faruk Begolli

  Faruk Begolli iindi mė 14 shkurt tė vitit 1944 nė Pejė, Kosovė dhe vdiq mė 23 gusht tė vitit 2007, ishte njė nga aktorėt e mirėnjohur nė ish Jogosllavi duke arritur njė famė shumė tė madhe nė mbarė Ballkanin dhe me gjerė. Ai studioi nė Akadiminė e Filmit dhe Teatrit nė Beograd dhe diplomoi nė vitin 1966. Faruk Begolli ishte gjithashtu njė figurė e rėndėsishme e Teatrit dhe Kinematografisė Kosovare. Ishte bashkėthemelues i degės sė Aktrimi tė Fakultetit tė Artevetė tė Universitetit tė Prishtinės, ku edhe punoi si pedagog i lėndės sė Aktrimit. Nė vitet e 90-ta ai sė bashku me Enver Petrovcin themeluan Teatrin "Dodona" nė Prishtinė, nė kėtė Teatėr ai angazhonte studentėt e tij dhe aktorė tė tjerė duke inskenuar shfaqje tė ndryshme teatrale. Teatri "Dodona" u bė Teatri mė i njohur nė Kosovė gjatė kėtyre viteve duke vazhduar deri mė tani.Tabela e pėrmbajtjeve


  Regjisor dhe Dramaturg nė Teatėr

  -Kur kishe mujtė me m’pa, qysh mė kishe pa
  -Profesor jam talent se jo mahi...
  -Iluzionet e dashurisė
  -Kėngėtarja tullace
  -Dashuritė e Xhorxh Uashingtonit]]
  -Mbytma burrin
  -Maturantėt
  -Martesa
  -Stjuardesat
  -Mbreti Ibish
  -Hajnat nuk vijnė gjithmonė pėr tė keq
  -Ti, vetėm ti
  -Tė lumėt na pėr kėtė liri
  -N’dorė e ka deputeti

  Filmografia

  -Dashuria e Bjeshkėve tė Nemuna
  -Kur pranvera vonohet
  -Tė Ngujuarit
  -Si tė vdiset

 2. #2
  E hapa kete teme ne menyre qe te mund te diskutojme per dike qe me te vertete ja vlen.
  Diskutim te kendeshem !

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-01-2010
  Vendndodhja
  @
  Postime
  383
  Nje njeri qe i ka dhen shume kinematografise shqiptare dhe nje gjeni i vertete i aktrimit.

  Nje gje me vie keq per te qe ska tarshigimtare dhe kohen e fundit te jetes se tij ka vuajte shume.
  What goes around,comes around.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  A kaqen i martuar aka lene trashigimtar faruki a din kush?

 5. #5
  Citim Postuar mė parė nga fegi Lexo Postimin
  A kaqen i martuar aka lene trashigimtar faruki a din kush?

  Faruki ka qene i martuar me nje aktore serbe Zoja Gjokoviq por kane qene te ndare. 6. #6
  Po kam pare nje interviste pas vdekjes.Ishin dashur shume.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  184

  Thumbs down

  o blacks swan ,mire fillove me biografi por nuk tregove asgje.
  kur e hap nje tem duhet te japish te dhena .
  qellimi i temes suaj eshte promovimi i keteij ,,gllumaci"
  apo gllupaci.

  a e din ti se ishte i martuar me serbe vetem qe te behej emer, dhe te behej i qyteteruar per dallim nga populi i tij i prapambetur.
  shtrohet pyetaj a nuk ka mundur me marre femer shqiptare te kulturuar,te bukur dhe te shkolluar ?
  Me ate serben i kishte dy femije te cilet nuk e pranojne se jane shqiptar por serb.
  A e dini se familja e tij e kane perzen nga Beogradi .
  Pasi qe nuk mund ta bente jeten ne Beograd i vetmuar dhe i perbuzur nga kombi qe kurr nuk mundi ta fitoj simpanin e tyre ,ne vitin 1990 ai vjen ne Kosove ,kinse me kontribuar .
  Dhe cka beri ,hapi nje fakultet te aktrimit qe serbet fare nuk e perndjeken dhe nuk e persekutuan matufin plak Faruk Begollin apo alkoolistin kronik.

  Se puna e tij ishte hajgare dhe amatoreske tregon edhe kualiteti i aktoreve qe i ka nxjerr .Ai erdhi ne Kosove per me gjete nje grimce shoqerie per te vazhduar edhe pjesen e mbetur te jetes se tij.
  Komunist i betuar i Jugosllavise dhe dhender i serbeve ,ne vend se ne aktrim te pranonte kandidadt qe kishin talent,ai pranonte ne arktrimdisa cirkuzant dhe disa prostitutka pa kurrfar delli per aktrim por vetem me i qu kembet para tij.
  Dhe kontributi i tij prej 1990 deri me 2007 ka vazhduar keshtu me fakultetin e Cirkuzanteve qe nxirrte cirkuzanta (dhe jo artista) ,me prostitutka e llum te shoqerise ne plenishten ,,DODONA",( qe e ndoti kete emer),me shfaqje amatoreske dhe humorin e zi te dites qe e krijonte perditshmeria e veshtire e popullit tone nen serbi ,ai permes ketyre shfaqjeve na bente te qeshnim me fatkeqesin tone perdite ne vend se te mendonim per rrugedaljen tone kombtare .
  Keshtu kaloi jeten i lumturuar mes seksit dhe alkoolit ,matufi apo gllumaci Faruk Begolli.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dardania antike : 20-02-2010 mė 05:41

 8. #8
  Cka ka rendesi se me ke eshte martuar ai? Cka keni ju shqiptaret qe ju intereson jeta private e njerezve dhe jo karriera.Apo doni te deshmoni cfar lloj njerezish jeni.Fjalet qe keni perdorur per aktoret qe ka nxjerre ai jane te uleta dhe te thena jo me vend.Shiko pak tek karriera e tij,besoj se do gjesh gjera te vlefshme dhe shpresoj t`i kuptosh ato :D
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga вlαck'swαn : 20-02-2010 mė 14:15

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  E para mė vjen shumė keq qė pėr farukin paskan shkruar mė lartė duke mos e njohur mirė sa duhet.
  Nė faktė Faruk Begolli ishte i martuar me serbėn me emrin Zoja Gjokoviq ligjerishtė dhe nga e cila qe ndarė ndėrsa ajo, Zoja pra, edhe sot e kėsaj dite mbanė mbiemrin e Farukit: Begolli.
  PRa Zoja Begolli.
  Faruk Begolli nuk ėshtė martuar me tė pėr tė arritė famėn nė Filmė ngaqė faruk begolli ishte shumė i bukur dhe tė cilin aso kohe e konsideronin apo e krahasonin me Zherar Filipin, njė aktor bukurosh nga Franca.
  Faruk Begolli me Zojen s'kanė pasur fare fėmijė!
  Bekim Fehmiu ka dy fėmij dhe ėshtė i martuar me njė aktore serbe. Njė djalė i tij ( Uliksi qė nuk fletė shqip) jeton nė Amerikė.
  Faruk Begolli ka aktruar nė mė shumė se 78 filma tė ndryshėm dhe atė kryesishtė Jugosllav dhe tė produksionit tė Kosova Filmit.
  Po ashtu Faruk Begolli ka luajtur nė njė film Rus dhe atė nė rolin kryesor.
  Faruku po ashtu si shumė shqiptarė tjerė gjatė viteve tė tetėdhjeta ( viti 1981 pas demonstratave) kishte dhėnė njė deklaratė me tė cilėn ay dėnonte ato demonstrata dhe distancohej nga ato: ky si shumė shqiptarė qė veten e shihnin tė mashtruar besonin nė Jugosllavin e athershme.
  Kur nė vitin 1990 u suprimua ēdo gjė nė Kosovė, Faruk begolli vendosi qė definitivisht tė kthehej nė Kosovė, jo pse e pėrzunė siē u mundua tė thotė dikush mė lartė por pse ai nuk mund tė pajtphej mė me politiken qė i bėnte pushteti serb popullit tė tij.
  Faruk Begolli nė Beograd mbante nofken " Cari i beogradit" dhe kur kishte vendosur tė kthehej pėrfundimisht nė Kosovė, shumė regjisor dhe aktor tė njohur tė filmit Jugosllav dhe atij serbė kishin pyetur se " pėrse ai iku dhe s'u kthye mė"!
  Faruk begolli ka qenė dhe mbetet njė Boem!
  Kosova njehė gjerė mė sot tre bohem tė mėdhej: Rexho Mulliqin, Mirko gashin dhe Faruk Begollin!
  Qė tė tre tė binte rrallė ndonjėherė t'i takoje e tė mos ishin tė bėrė TAPė; pėr 24 orė tė tėra!
  Faruk Begolli edhe pse njė kohė jetonte nė Beograd, ai sa herė e kanė ftuar pėr tė luajtur nė filma tė produksionit tė Kosova Fimit e ka bė kėtė gjė.
  Faruk Begolli ka luajtur nė filmat:
  " Era dhe Lisi"
  " Si tė vdiset"
  " Gjurmėt e bardha"
  " Proka"
  sikurse pas lufte nė disa nga ato film-videokasetat!
  faruk begolli nė dramėn e Ekrem Kryeziut" darka e Dreqit" luan rolin e Ibrahim Rugovės.
  Faruki jetonte nė prishtinė ke motra e tij dhe s'ka lėnė pasardhės!
  Faruki asnjėherė mė nuk ishte martuar megjithėse asnjėherė nuk ka qenė pa fėmėr.
  Pėr filmin nė Kosovė ka bė mjaftė!
  Tė mos harrojmė qė faruk begolli, kur u rrėnuan institucionet e Kosovės organizoj shkuarjen e studentėve tė parė nė Tiranė nga Kosova pėr tė studiuar pėr Regji dhe Aktrim.
  Me njė fjalė: artist i madh!
  Kush deshiron me tė vėrtet ta nderojė shumė faruk begollin duhet ta bėjė njė gjė: tė hapė njė shishe raki t'mirė, tė bėhet tapė dhe tė thotė: po ngre dolli pėr shpirtin e tij!
  Gėzuar!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 10. #10
  Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
  o blacks swan ,mire fillove me biografi por nuk tregove asgje.
  kur e hap nje tem duhet te japish te dhena .
  qellimi i temes suaj eshte promovimi i keteij ,,gllumaci"
  apo gllupaci.

  a e din ti se ishte i martuar me serbe vetem qe te behej emer, dhe te behej i qyteteruar per dallim nga populi i tij i prapambetur.
  shtrohet pyetaj a nuk ka mundur me marre femer shqiptare te kulturuar,te bukur dhe te shkolluar ?
  Me ate serben i kishte dy femije te cilet nuk e pranojne se jane shqiptar por serb.
  A e dini se familja e tij e kane perzen nga Beogradi .
  Pasi qe nuk mund ta bente jeten ne Beograd i vetmuar dhe i perbuzur nga kombi qe kurr nuk mundi ta fitoj simpanin e tyre ,ne vitin 1990 ai vjen ne Kosove ,kinse me kontribuar .
  Dhe cka beri ,hapi nje fakultet te aktrimit qe serbet fare nuk e perndjeken dhe nuk e persekutuan matufin plak Faruk Begollin apo alkoolistin kronik.

  Se puna e tij ishte hajgare dhe amatoreske tregon edhe kualiteti i aktoreve qe i ka nxjerr .Ai erdhi ne Kosove per me gjete nje grimce shoqerie per te vazhduar edhe pjesen e mbetur te jetes se tij.
  Komunist i betuar i Jugosllavise dhe dhender i serbeve ,ne vend se ne aktrim te pranonte kandidadt qe kishin talent,ai pranonte ne arktrimdisa cirkuzant dhe disa prostitutka pa kurrfar delli per aktrim por vetem me i qu kembet para tij.
  Dhe kontributi i tij prej 1990 deri me 2007 ka vazhduar keshtu me fakultetin e Cirkuzanteve qe nxirrte cirkuzanta (dhe jo artista) ,me prostitutka e llum te shoqerise ne plenishten ,,DODONA",( qe e ndoti kete emer),me shfaqje amatoreske dhe humorin e zi te dites qe e krijonte perditshmeria e veshtire e popullit tone nen serbi ,ai permes ketyre shfaqjeve na bente te qeshnim me fatkeqesin tone perdite ne vend se te mendonim per rrugedaljen tone kombtare .
  Keshtu kaloi jeten i lumturuar mes seksit dhe alkoolit ,matufi apo gllumaci Faruk Begolli.


  Nuk ben ta fyesh se pari nje legjende si Z,Feruk Begolli eshte turp.Ku je qene ti more zoteri ne vitet 90-ta.Dodona ka qene i vetmi teater ku te rinjet i kane pasur dyert hapur.
  Po ne i cmojme vetem te huajt eshte deshmuar.
  Mos ka qene edhe UDB-sh sipas teje.....turp.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-01-2010
  Vendndodhja
  @
  Postime
  383
  Faruki ka qene Casanove hallall i ka shkerdhy shkinat,edhe kto qe kan pase qef mi majte komt tenalt si ka shti me zor.

  Kam veq fjale t'mira Robert de Niro i Kosoves ke qene dhe ke me mbet.
  What goes around,comes around.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  184
  o blacks swan ,mire fillove me biografi por nuk tregove asgje.
  kur e hap nje tem duhet te japish te dhena .
  qellimi i temes suaj eshte promovimi i keteij ,,gllumaci"
  apo gllupaci.

  a e din ti se ishte i martuar me serbe vetem qe te behej emer, dhe te behej i qyteteruar per dallim nga populi i tij i prapambetur.
  shtrohet pyetaj a nuk ka mundur me marre femer shqiptare te kulturuar,te bukur dhe te shkolluar ?
  Me ate serben i kishte dy femije te cilet nuk e pranojne se jane shqiptar por serb.
  A e dini se familja e tij e kane perzen nga Beogradi .
  Pasi qe nuk mund ta bente jeten ne Beograd i vetmuar dhe i perbuzur nga kombi qe kurr nuk mundi ta fitoj simpanin e tyre ,ne vitin 1990 ai vjen ne Kosove ,kinse me kontribuar .
  Dhe cka beri ,hapi nje fakultet te aktrimit qe serbet fare nuk e perndjeken dhe nuk e persekutuan matufin plak Faruk Begollin apo alkoolistin kronik.

  Se puna e tij ishte hajgare dhe amatoreske tregon edhe kualiteti i aktoreve qe i ka nxjerr .Ai erdhi ne Kosove per me gjete nje grimce shoqerie per te vazhduar edhe pjesen e mbetur te jetes se tij.
  Komunist i betuar i Jugosllavise dhe dhender i serbeve ,ne vend se ne aktrim te pranonte kandidadt qe kishin talent,ai pranonte ne arktrimdisa cirkuzant dhe disa prostitutka pa kurrfar delli per aktrim por vetem me i qu kembet para tij.
  Dhe kontributi i tij prej 1990 deri me 2007 ka vazhduar keshtu me fakultetin e Cirkuzanteve qe nxirrte cirkuzanta (dhe jo artista) ,me prostitutka e llum te shoqerise ne plenishten ,,DODONA",( qe e ndoti kete emer),me shfaqje amatoreske dhe humorin e zi te dites qe e krijonte perditshmeria e veshtire e popullit tone nen serbi ,ai permes ketyre shfaqjeve na bente te qeshnim me fatkeqesin tone perdite ne vend se te mendonim per rrugedaljen tone kombtare .
  Keshtu kaloi jeten i lumturuar mes seksit dhe alkoolit ,matufi apo gllumaci Faruk Begolli.
  ++++++++++++++++++++


  Krahasojeni shkrimin tim me shkrimin e Prenk sherrit ,do te vereni se une nuk flase gjepura po te verteta .
  Veprimtarine e Faruk gllumacit e kam percjellur nga afer .
  Lexoni ,lexoni dhe do te kuptoni te verteten.
  Une nu kuptoj se si mundoheni t'ia ndryshoni biografin nje njeriu ,eshte cenim .
  Nuk dij cka do te shkruhet edhe per Enver Petrovacin ,i cili ne vitet 1991 ,1992 neper skenat Serbe ne Jugosllavi e midis Beogradit luante ,,Car LLazarin".
  Dhe zotrote si do ta quani .................................
  Me bete te qesh me lot.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dardania antike : 23-02-2010 mė 04:28

 13. #13
  Krahasojeni shkrimin tim me shkrimin e Prenk sherrit ,do te vereni se une nuk flase gjepura po te verteta .
  Veprimtarine e Faruk gllumacit e kam percjellur nga afer .
  Lexoni ,lexoni dhe do te kuptoni te verteten.
  Une nu kuptoj se si mundoheni t'ia ndryshoni biografin nje njeriu ,eshte cenim .
  Nuk dij cka do te shkruhet edhe per Enver Petrovacin ,i cili ne vitet 1991 ,1992 neper skenat Serbe ne Jugosllavi e midis Beogradit luante ,,Car LLazarin".
  Dhe zotrote si do ta quani .................................
  Me bete te qesh me lot.[/QUOTE]


  Po koha ka qene asi soji....mos e lidh aktrimin me patriotizem,bile keta kane ushtruar profesionin neper skena por dem si kane bere askujt,ata te prapaskenave jane te rrezikshem.Nese ste kujtohet po ta perkujtoj qe ska pase njeri aktiv ne kosove qe ska pase libreze te LKJ,edhe ti dikun neper shtepi e ke.
  Po nese i shikojme ne kendin profesional ata jane te dyte aktore te mdhenj.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
  o blacks swan ,mire fillove me biografi por nuk Begolli.
  ++++++++++++++++++++


  Krahasojeni shkrimin tim me shkrimin e Prenk sherrit ,do te vereni se une nuk flase gjepura po te verteta .
  Veprimtarine e Faruk gllumacit e kam percjellur nga afer .
  Lexoni ,lexoni dhe do te kuptoni te verteten.
  Une nu kuptoj se si mundoheni t'ia ndryshoni biografin nje njeriu ,eshte cenim .
  Nuk dij cka do te shkruhet edhe per Enver Petrovacin ,i cili ne vitet 1991 ,1992 neper skenat Serbe ne Jugosllavi e midis Beogradit luante ,,Car LLazarin".
  Dhe zotrote si do ta quani .................................
  Me bete te qesh me lot.
  Ti se paske pėrcjellė fare dhe as qė paske njohuri pėr tė si aktor. E para faruki asnjėherė s'ka pas fėmijė; e dyta bekim Fehmiu qė ėshtė i martuar ka dy fėmij me njė aktore serbe: e treta ish bashkėshortja e farukit qė sot mbanė mbiemrin e tij Zoja Begolli s'ka qenė asnjėherė aktore!
  Faruk Begolli nuk u martue me tė pėr tė pėrfituar nga ajo ndonjė gjė sepse ay duke qenė njė nga artistėt mė tė bukur qė njihte kinomatografia e athershme Jugosllave dyert e suksesit i kishte tė hapura.
  Ajo se ēfarė luan artisti, cilin rol nuk do t'thotė qė kemi tė bėjmė me identifikimin e artistit me personazhin qė luan sepse kemi Ndrek Lucėn qė luan nė filmin " Udha e Shkronjave" dhe i cili vret Dhaskal Todhrin ngaqė sillte shkronjat nė Shqipėri" por nė jetėn private Ndrek Luca s'kishte qenė asnjėherė vrasės.
  Faruk Begolli, la Beogradin, la jetėn e tij dhe banesėn, u kthye nė Kosovė dhe nė kushtet kur Teatėr s'kishte mė nė Kosovė, nė kohėn kur Teatrin Krahinor( sot Kombėtar) e vunė nØ^en administrim tė dhunshėm, ay sė bashku me Luan Dakėn, Teki Dėrvishin, Melihate Qenėn hapėn" Teatrin Dodona" njė teatėr qė pėr njė kohė shėrbeu jo vetėm pėr Drama tė interpretuara por edhe pėr Koncerte tė Shoqerive Folklorike dhe takime dhe promovime publike.
  Nė faktė kur shumė intelektual nė fillim tė viteve tė 90-ta lenin Kosoven dhe largoheshin pėr nė vende Europiane Faruk Begolli u kthye nė Kosovė.
  " Akoma flitet pėr rolin brilant tė farukit nė filmin " Dervishi dhe Vdekja" ku ai luan rolin e njė ushtari gjerman i cili nė kohėn kur duhej tė pushkatohej njė qytetar civil, ky refuzon dhe oficeri i tij e pushkaton kėtė ngaqė kishte refuzuar urdherin"
  Faruk Begolli gjithmon sa herė e kishin thirrur nė Kosovė pėr tė luajtur nė filmat shqiptarė tė Produksionit tė Kosova Filmit- ai asnjėherė s'kishte refuzuar dhe gjithmon e kishte bėrė kėtė gjė.
  Faruki po ashtu luan nė mėnyrė brilante nė filmin pėr fėmij" Fidani" nė rolin e babait.
  Pra, kur disa tė flasin pėr Farukin e tė cilėt po " krekosen" qė e njohin punėn e tij le tė flasin pak me fakte dhe jo me " futja kot".
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  184
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Ti se paske pėrcjellė fare dhe as qė paske njohuri pėr tė si aktor. E para faruki asnjėherė s'ka pas fėmijė; e dyta bekim Fehmiu qė ėshtė i martuar ka dy fėmij me njė aktore serbe: e treta ish bashkėshortja e farukit qė sot mbanė mbiemrin e tij Zoja Begolli s'ka qenė asnjėherė aktore!
  Faruk Begolli nuk u martue me tė pėr tė pėrfituar nga ajo ndonjė gjė sepse ay duke qenė njė nga artistėt mė tė bukur qė njihte kinomatografia e athershme Jugosllave dyert e suksesit i kishte tė hapura.
  Ajo se ēfarė luan artisti, cilin rol nuk do t'thotė qė kemi tė bėjmė me identifikimin e artistit me personazhin qė luan sepse kemi Ndrek Lucėn qė luan nė filmin " Udha e Shkronjave" dhe i cili vret Dhaskal Todhrin ngaqė sillte shkronjat nė Shqipėri" por nė jetėn private Ndrek Luca s'kishte qenė asnjėherė vrasės.
  Faruk Begolli, la Beogradin, la jetėn e tij dhe banesėn, u kthye nė Kosovė dhe nė kushtet kur Teatėr s'kishte mė nė Kosovė, nė kohėn kur Teatrin Krahinor( sot Kombėtar) e vunė nØ^en administrim tė dhunshėm, ay sė bashku me Luan Dakėn, Teki Dėrvishin, Melihate Qenėn hapėn" Teatrin Dodona" njė teatėr qė pėr njė kohė shėrbeu jo vetėm pėr Drama tė interpretuara por edhe pėr Koncerte tė Shoqerive Folklorike dhe takime dhe promovime publike.
  Nė faktė kur shumė intelektual nė fillim tė viteve tė 90-ta lenin Kosoven dhe largoheshin pėr nė vende Europiane Faruk Begolli u kthye nė Kosovė.
  " Akoma flitet pėr rolin brilant tė farukit nė filmin " Dervishi dhe Vdekja" ku ai luan rolin e njė ushtari gjerman i cili nė kohėn kur duhej tė pushkatohej njė qytetar civil, ky refuzon dhe oficeri i tij e pushkaton kėtė ngaqė kishte refuzuar urdherin"
  Faruk Begolli gjithmon sa herė e kishin thirrur nė Kosovė pėr tė luajtur nė filmat shqiptarė tė Produksionit tė Kosova Filmit- ai asnjėherė s'kishte refuzuar dhe gjithmon e kishte bėrė kėtė gjė.
  Faruki po ashtu luan nė mėnyrė brilante nė filmin pėr fėmij" Fidani" nė rolin e babait.
  Pra, kur disa tė flasin pėr Farukin e tė cilėt po " krekosen" qė e njohin punėn e tij le tė flasin pak me fakte dhe jo me " futja kot".
  ******************
  Ti Prenk sherri po ia shkruan biografine Faruk gllumacit sipas qejfit tend .Me sa shof ti ia shkruan biografin dhe personalitetin e farukut ashtu siq eshte dashur te jete ,e jo siq ne te vertet ishte.
  Ta quash nje aloolist kronik ,, artist te madh ,qe tere diten rri tap, e naten fundoset ne llumin e seksit dhe shundit,eshte sikur nuk iu beson ate qe syt e shohin realisht.
  Po lere mos e zgjate me devijime se me duket edhe ti qenke klysh i gllumacit apo ndonje gllumac i vogel i krijuar nga ai.
  Ka kush qe vlereson sot artin .Nuk ka vend me per ato shkarravina dhe pallavra te personave qe nuk kane kurrfare begrandi ,as akademik e as publik.
  P.S.Ishalla nuk je nga ato gllumacet e tija qe ia hapnin kembet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dardania antike : 23-02-2010 mė 06:27

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
  ******************
  Ti Prenk sherri po ia shkruan biografine Faruk gllumacit sipas qejfit tend .Me sa shof ti ia shkruan biografin dhe personalitetin e farukut ashtu siq eshte dashur te jete ,e jo siq ne te vertet ishte.
  Ta quash nje aloolist kronik ,, artist te madh ,qe tere diten rri tap, e naten fundoset ne llumin e seksit dhe shundit,eshte sikur nuk iu beson ate qe syt e shohin realisht.
  Po lere mos e zgjate me devijime se me duket edhe ti qenke klysh i gllumacit apo ndonje gllumac i vogel i krijuar nga ai.
  Ka kush qe vlereson sot artin .Nuk ka vend me per ato shkarravina dhe pallavra te personave qe nuk kane kurrfare begrandi ,as akademik e as publik.
  P.S.Ishalla nuk je nga ato gllumacet e tija qe ia hapnin kembet.
  Prenga e shkruan ashtu siē ishte dhe jo ashtu siē dėshiron ndonjėri. Tashti alkooli s'ka lidhje pėr tė vlersuar njė artist ngaqė Rexho Mulliqi ua kalonte tė gjithėve me alkohol por kompozimet e tija kanė mbetur tė pėrjetshme si " baresha e shumė tė tjera".
  Richard bartoni apo edhe Orson Uellsi rrinin tėrė kohėn tapė por nė artė ishin " maestro".
  Sa pėr shkollėn e aktrimit nga ajo kanė dalė pothuajse qė tė gjithė ata aktorė dhe aktore qė sot i kemi dhe mendoj qė shumica nga ato janė bėrė Nėna dhe tė shprehet njeriu pėr nėna nė atė mėnyrė ėshtė turp, ė?
  Unė nuk njohė ndonjė artiste Bote me emėr qė s'i ka quar kėmbėt lartė qoftė me aktor partner nė film apo edhe me regjisor.
  Artistėt kanė botėn etyre qė ti se kupton atė botė dhe tė cilėn asnjėherė s'do ta kuptosh!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  184
  Ti prenk muslimani i Malisheves ,aty afer Dragobilit.

  Po e lavderon edhe Rexh Mulliqin per at se edhe ai ia ka qu kembet ,,Bareshes"suaj .N.pagarushes.

  Keshtu jeni ju te Malisheves .Shume te perparuar ne kohe.
  Edhe pasaporta te shtetit te Kosoves patet leshuar .

  Edhe autostraden qe e ktheni kah Malisheva.

  po ccfar e zgjase une me ty ,kur biografine e nje personi mund me fjale ta kethesh sa andej e sa ketej .

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
  Ti prenk muslimani i Malisheves ,aty afer Dragobilit.

  Po e lavderon edhe Rexh Mulliqin per at se edhe ai ia ka qu kembet ,,Bareshes"suaj .N.pagarushes.

  Keshtu jeni ju te Malisheves .Shume te perparuar ne kohe.
  Edhe pasaporta te shtetit te Kosoves patet leshuar .

  Edhe autostraden qe e ktheni kah Malisheva.

  po ccfar e zgjase une me ty ,kur biografine e nje personi mund me fjale ta kethesh sa andej e sa ketej .
  Ti kur fyen edhe bilbilin e Kėngės Shqipe Nexhmije Pagarushėn at'herė duhet tė konstatojm qė ti je njė psikopat!
  Rexho Mulliqi nė ja pastė quar kėmbėt " bareshės sonė" nexhmije pagarushės e ka bė atė me gruan e tij po ashtu sikur babai ytė qė ja ka quar kėmbėt nėnės sate pėr t'bėrė Ty sikur i imi pėr mė bėrė mua!
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Dardania antike
  Anėtarėsuar
  02-02-2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  184
  Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
  Ti kur fyen edhe bilbilin e Kėngės Shqipe Nexhmije Pagarushėn at'herė duhet tė konstatojm qė ti je njė psikopat!
  Rexho Mulliqi nė ja pastė quar kėmbėt " bareshės sonė" nexhmije pagarushės e ka bė atė me gruan e tij po ashtu sikur babai ytė qė ja ka quar kėmbėt nėnės sate pėr t'bėrė Ty sikur i imi pėr mė bėrė mua!
  ********************


  RANDAJ NE KEMI KRIJUAR AQ ART ME KETA ALKOOLISTA SA QE CMIMET OSKAR PO NDAHEN NE PRISHTIN E JO NE AMERIKE.


  KUR MUNGON LUANI EDHE MAJMUNI BAHET MBRET......

  E MERR VESH SE CFAR DESHA TE THEM...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
  Anėtarėsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
  ********************


  RANDAJ NE KEMI KRIJUAR AQ ART ME KETA ALKOOLISTA SA QE CMIMET OSKAR PO NDAHEN NE PRISHTIN E JO NE AMERIKE.


  KUR MUNGON LUANI EDHE MAJMUNI BAHET MBRET......

  E MERR VESH SE CFAR DESHA TE THEM...
  JO ēuni se ke hiq nė tė sepse Oskari nuk shikohet se ku ndahet ngaqė pėr kėtė tė diktojnė rregullat shumė rrethana. Oskari nuk ndahet as nė Gjermani, Francė, Itali, Zvicėr, shtete Skandinave!
  Kosova ka bė Universitetin nė vitin 1970 ndersa Tirana nė vitin 1957-t. Filmi i parė u bė nė vitet e 50-ta " Tana" mė duket ndersa nė Kosovė nė vitet e 70-ta.
  Ne ishim nė robėri tė tjerėt nė liri!
  Nėse nė SHBA- ka ma shumė se 5 miljon artista qofshin tė filmit, televizionit apo teatrove tė qyteteve nė Kosovė i ke 2 miljon jo artista por banorė!
  Nė faktė ke tė drejtė kur thua " kur mungon Luani majmuni bėhet mbret" sepse Luanėt si Rexho Mulliqi, Muharrem Qena, faruk Begolli, Muslim Mulliqi vdiqėn dhe pėr kėtė arsye sot " ka shumė majmunė qė sillen si mbretėr".
  KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
  EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •