Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Dardania antike
    Anėtarėsuar
    02-02-2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    184
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    JO ēuni se ke hiq nė tė sepse Oskari nuk shikohet se ku ndahet ngaqė pėr kėtė tė diktojnė rregullat shumė rrethana. Oskari nuk ndahet as nė Gjermani, Francė, Itali, Zvicėr, shtete Skandinave!
    Kosova ka bė Universitetin nė vitin 1970 ndersa Tirana nė vitin 1957-t. Filmi i parė u bė nė vitet e 50-ta " Tana" mė duket ndersa nė Kosovė nė vitet e 70-ta.
    Ne ishim nė robėri tė tjerėt nė liri!
    Nėse nė SHBA- ka ma shumė se 5 miljon artista qofshin tė filmit, televizionit apo teatrove tė qyteteve nė Kosovė i ke 2 miljon jo artista por banorė!
    Nė faktė ke tė drejtė kur thua " kur mungon Luani majmuni bėhet mbret" sepse Luanėt si Rexho Mulliqi, Muharrem Qena, faruk Begolli, Muslim Mulliqi vdiqėn dhe pėr kėtė arsye sot " ka shumė majmunė qė sillen si mbretėr".

    *************
    TI PRENK ,JE NJE ARTIST I VOGEL PRANDAJ ,MOS U MERR ME VEPRA TE MEDHA SE NUK E KE KAQIKUN.
    NUK MUND TE NA IMPONON ATE QE KE NE MENDJE ,PA DASHUR QE TE FYEJ ASKEND.
    POR NUK JAM DAKORD ME GJITHE ATA QE HISTORIN DUAN TA SHKRUAJNE MBRENDA NATES ASHTU SIQ DUAN VET.
    FARUK BEGOLLI ISHTE AI QE SHKROVA ME HERET.AI NUK MUND TE KRAHASOHET ME NJE HADI SHEHUN NE KOSOVE APO ME SHUME AKTOR TE SHQIPERISE.
    UNE NUK E GJYKOJ PSE KA PIRE ALOOL SEPSE PIJME TE GJITH POR UNE GJYKOJ TERE ATE QE KA BERE NEN NDIKIM KRONIK TE ALKOOLIT ,GJE QE NE NUK BEJEM AGJE NGASE KONSUMOJME ME MASE.
    SA I PERKET BIOGRAFISE DERI ME TASH UNE E THASH TE VERTETEN NE PIKA TE SHKURTERA POR KRYESORE.
    LERI MARRINAT FARUK GLLUMACI JETOI NE BEOGRAD SE KISHTE MUNDESI ME U KURVAV ME SERBE SI NE AKTRIM ASHTU EDHE NE PERDITSHMERI.JETA E MIRE I KA PELQYER DHE SHKOI ATJE SI DISA SHQIPTAR TE TJERE ,ALI SHUKRIU ,SEJDO BAJRAMOVIQ,ETJ.
    NE KEMI PASUR EDHE SHUME NJEREZ QE KANE STUDIJUAR NE BEOGRAD POR U KTHYNE PER TE PUNUAR DHE KONTRIBUAR PER POPULLIN E TYRE .BILE NUK JANE MARTUAR ME SERBE ,BILE NGA ATA KA EDHE AKADEMIK ,GJE QE NJEREZIT E PA TALENT SI MENYR PER TE ARRITUR FAME DHE NDIKIM NE JUGOSLLAVI MARTOHESHIN ME SHKINA SI FARUK GLLUMACI ,ENVER PETROVICI,ETJ ETJ ETJ.

    MOS U LODH SE JE NJE PIKE UJE NE OQEAN.E DIM SE ISHTE NJE PAQAVUR QE KISHTE FATKEQESISHT PREJARDHJE SHQIPTARE.

    TE VETMIT QE E PERKRAHIN JANE DISA SI AI,QE I SHERBYEN SERBISE , SI;MALIQET ,REGJEPAGIQET,MULLIQET,BATONET,VLLASET,ETJ ETJ.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
    *************
    TI PRENK ,JE NJE ARTIST I VOGEL PRANDAJ ,MOS U MERR ME VEPRA TE MEDHA SE NUK E KE KAQIKUN.
    NUK MUND TE NA IMPONON ATE QE KE NE MENDJE ,PA DASHUR QE TE FYEJ ASKEND.
    POR NUK JAM DAKORD ME GJITHE ATA QE HISTORIN DUAN TA SHKRUAJNE MBRENDA NATES ASHTU SIQ DUAN VET.
    FARUK BEGOLLI ISHTE AI QE SHKROVA ME HERET.AI NUK MUND TE KRAHASOHET ME NJE HADI SHEHUN NE KOSOVE APO ME SHUME AKTOR TE SHQIPERISE.
    UNE NUK E GJYKOJ PSE KA PIRE ALOOL SEPSE PIJME TE GJITH POR UNE GJYKOJ TERE ATE QE KA BERE NEN NDIKIM KRONIK TE ALKOOLIT ,GJE QE NE NUK BEJEM AGJE NGASE KONSUMOJME ME MASE.
    SA I PERKET BIOGRAFISE DERI ME TASH UNE E THASH TE VERTETEN NE PIKA TE SHKURTERA POR KRYESORE.
    LERI MARRINAT FARUK GLLUMACI JETOI NE BEOGRAD SE KISHTE MUNDESI ME U KURVAV ME SERBE SI NE AKTRIM ASHTU EDHE NE PERDITSHMERI.JETA E MIRE I KA PELQYER DHE SHKOI ATJE SI DISA SHQIPTAR TE TJERE ,ALI SHUKRIU ,SEJDO BAJRAMOVIQ,ETJ.
    NE KEMI PASUR EDHE SHUME NJEREZ QE KANE STUDIJUAR NE BEOGRAD POR U KTHYNE PER TE PUNUAR DHE KONTRIBUAR PER POPULLIN E TYRE .BILE NUK JANE MARTUAR ME SERBE ,BILE NGA ATA KA EDHE AKADEMIK ,GJE QE NJEREZIT E PA TALENT SI MENYR PER TE ARRITUR FAME DHE NDIKIM NE JUGOSLLAVI MARTOHESHIN ME SHKINA SI FARUK GLLUMACI ,ENVER PETROVICI,ETJ ETJ ETJ.

    MOS U LODH SE JE NJE PIKE UJE NE OQEAN.E DIM SE ISHTE NJE PAQAVUR QE KISHTE FATKEQESISHT PREJARDHJE SHQIPTARE.

    TE VETMIT QE E PERKRAHIN JANE DISA SI AI,QE I SHERBYEN SERBISE , SI;MALIQET ,REGJEPAGIQET,MULLIQET,BATONET,VLLASET,ETJ ETJ.
    Ti ēuni se kupton artin dhe ti dhe arti jeni largė si Teatri Kombėtar me burundin e Afganistanin.
    Ti asnjė tė vetmen fjalė se ke thėnė drejt pėr Farukin dhe nga ajo qė ke thėnė kam kuptuar qė ti fletė me tė dėgjuara!
    Enver Petrovci s'ka qenė i martuar me njė serbe por ai ėshtė i martuar me Pianisten e njohur nga Kosova Valbona Pulėn petrovcin. Tashti, asnjeri nuk po thotė qė Faruku ėshtė " Patriot i Madh" por po themi qė ay bėri mjaftė pėr Filmin shqiptar nga Kosova dhe s'kemi asnjė artist tė madh tjetėr qė ka luajtur nė mė shumė filma tė Kosova Filmit se sa Faruk Begolli! Ay, kur u deshtė u kthye nė Kosovė, hapi Teatrin " Dodona" dhe me kėtė gjė sfidoj drejtorin e dhunshme tė Teatrit tė Kosovės qė udhėheqej nga njė serbė.
    Nė krahasim me artistin tjetėr tė madh Bekim Fehmiun qė kapi horizontet boterore tė Filmit dhe i cili dha shumė edhe pėr Kinomatografin Jugosllave por qė nuk luajti nė asnjė film shqiptarė - faruk begolli, pothuajse luajti nė tė gjithė filmat tė projektuar nga Kosova Filmi.
    Ekrem Kryeziu dhe Faruk Begolli pothuajse ishin tė pandarė nė projektet e tyre tė pėrbashkėta!
    Kur Faruku iku pėr t'u bėrė artist Filmi nė Kosovė, s'kishte Kinematografi dhe nuk ekzistonte Akademia pėr Film sikur qė nuk kishte shumė ēka tjetėr kėshtu qė Ay shkojė gjurmėve tė Abdurrahman Shalės ( po ashtu ishte i martuar me njė serbe) Bekim Fehmiut, Istref Begollit.
    Dhe mendoj qė bėri mirė.
    Faruku nė vitet e 60-ta dhe ato tė 70-ta konsiderohej si aktori mė i bukur nė ish_Jugosllavin dhe pastaj tij tranoheshin gjithė femrat! Pra, ai s'ka pas nevoj t'u vardiset atyre ngaqė femrat i janė vardis atij!
    Nė faktė jeta e aktorėve ėshtė e tillė!
    Por ti ēuni, pasi qė nuk e njehė botėn e Artit dhe jetėn e artistėve mos u pėrziej shumė ngaqė s'ke lidhje me keto gjėra.
    Hadi Shehu padyshim qė ėshtė njė aktor Teatri i mirė i pėrmasave Lokale, pra tė vendit sikur qė kishim artist shumė tė mirė tė atyre pėrmasave si Shani Pallaskėn, Malo Gamin, Ragip Logjėn por edhe ata tė parėt siē ishin Kata Josipi, Melihate Ajeti, Neribane Shala ( motra e Abdurrahman Shalės) Adelajde Sopi ( qė iu ndalua aktrimi nga pushteti si armike e Jugosllavis).
    Pėrshembull Avdush hasani ishte brilant nė Film por qė nė Teatėr pėrpos njė roli te drama " Izraelit dhe Filistin" s'kishte bėrė kush e di se ēfarė Roli.
    Faruk begolli ishte tamam nė kuptimin e plotė tė fjalės Artist; jetoj jetė prej artisti dhe vdiqė si artist!
    Sot nxėnėsit e tij si Luan Jaha, Shkumbin istrefi, Ilire Viinca, Anjesa ismajli, Blerim Gjoci, Xhejlane Godanci, Arbnor Morina, Mentor Zymberaj ( nga ajo gjenarata e tije parė) e shumė tė tjerė pas tyre janė bartės tė jetės skenike nė Kosovė!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Dardania antike
    Anėtarėsuar
    02-02-2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    184
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Ti ēuni se kupton artin dhe ti dhe arti jeni largė si Teatri Kombėtar me burundin e Afganistanin.
    Ti asnjė tė vetmen fjalė se ke thėnė drejt pėr Farukin dhe nga ajo qė ke thėnė kam kuptuar qė ti fletė me tė dėgjuara!
    Enver Petrovci s'ka qenė i martuar me njė serbe por ai ėshtė i martuar me Pianisten e njohur nga Kosova Valbona Pulėn petrovcin. Tashti, asnjeri nuk po thotė qė Faruku ėshtė " Patriot i Madh" por po themi qė ay bėri mjaftė pėr Filmin shqiptar nga Kosova dhe s'kemi asnjė artist tė madh tjetėr qė ka luajtur nė mė shumė filma tė Kosova Filmit se sa Faruk Begolli! Ay, kur u deshtė u kthye nė Kosovė, hapi Teatrin " Dodona" dhe me kėtė gjė sfidoj drejtorin e dhunshme tė Teatrit tė Kosovės qė udhėheqej nga njė serbė.
    Nė krahasim me artistin tjetėr tė madh Bekim Fehmiun qė kapi horizontet boterore tė Filmit dhe i cili dha shumė edhe pėr Kinomatografin Jugosllave por qė nuk luajti nė asnjė film shqiptarė - faruk begolli, pothuajse luajti nė tė gjithė filmat tė projektuar nga Kosova Filmi.
    Ekrem Kryeziu dhe Faruk Begolli pothuajse ishin tė pandarė nė projektet e tyre tė pėrbashkėta!
    Kur Faruku iku pėr t'u bėrė artist Filmi nė Kosovė, s'kishte Kinematografi dhe nuk ekzistonte Akademia pėr Film sikur qė nuk kishte shumė ēka tjetėr kėshtu qė Ay shkojė gjurmėve tė Abdurrahman Shalės ( po ashtu ishte i martuar me njė serbe) Bekim Fehmiut, Istref Begollit.
    Dhe mendoj qė bėri mirė.
    Faruku nė vitet e 60-ta dhe ato tė 70-ta konsiderohej si aktori mė i bukur nė ish_Jugosllavin dhe pastaj tij tranoheshin gjithė femrat! Pra, ai s'ka pas nevoj t'u vardiset atyre ngaqė femrat i janė vardis atij!
    Nė faktė jeta e aktorėve ėshtė e tillė!
    Por ti ēuni, pasi qė nuk e njehė botėn e Artit dhe jetėn e artistėve mos u pėrziej shumė ngaqė s'ke lidhje me keto gjėra.
    Hadi Shehu padyshim qė ėshtė njė aktor Teatri i mirė i pėrmasave Lokale, pra tė vendit sikur qė kishim artist shumė tė mirė tė atyre pėrmasave si Shani Pallaskėn, Malo Gamin, Ragip Logjėn por edhe ata tė parėt siē ishin Kata Josipi, Melihate Ajeti, Neribane Shala ( motra e Abdurrahman Shalės) Adelajde Sopi ( qė iu ndalua aktrimi nga pushteti si armike e Jugosllavis).
    Pėrshembull Avdush hasani ishte brilant nė Film por qė nė Teatėr pėrpos njė roli te drama " Izraelit dhe Filistin" s'kishte bėrė kush e di se ēfarė Roli.
    Faruk begolli ishte tamam nė kuptimin e plotė tė fjalės Artist; jetoj jetė prej artisti dhe vdiqė si artist!
    Sot nxėnėsit e tij si Luan Jaha, Shkumbin istrefi, Ilire Viinca, Anjesa ismajli, Blerim Gjoci, Xhejlane Godanci, Arbnor Morina, Mentor Zymberaj ( nga ajo gjenarata e tije parė) e shumė tė tjerė pas tyre janė bartės tė jetės skenike nė Kosovė!
    ***************

    Po pse nuk ma thu emrin ti .
    Te thash se je nje gllumac i vogel.
    Ke frig qe je amator me fakultet aktrimi?!
    Edhe une kuptoj shume nga bota e artit por nuk kam ndermend per hater te askujt te jap vleresime per jo vlerat.
    Lere tash Faruk gllumacin te prehet i qete se iu bashku shekeve te tij Rexhos dhe Mirkos ,e jane tuj festu me raki.
    Nese e ke per ate qe nuk do ta sheh me gllumacin mes vegeve tua ,te kuptoj ,definitivishte te kuptoj katranosjen tende.
    Edhe nese qane ,shkruan apo i kendon elozhe gllumacit.
    Keshtu e ka jeta.
    Dikush e she veq nje here lindjen e diellit e dikush per qdo dite.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
    ***************

    Po pse nuk ma thu emrin ti .
    Te thash se je nje gllumac i vogel.
    Ke frig qe je amator me fakultet aktrimi?!
    Edhe une kuptoj shume nga bota e artit por nuk kam ndermend per hater te askujt te jap vleresime per jo vlerat.
    Lere tash Faruk gllumacin te prehet i qete se iu bashku shekeve te tij Rexhos dhe Mirkos ,e jane tuj festu me raki.
    Nese e ke per ate qe nuk do ta sheh me gllumacin mes vegeve tua ,te kuptoj ,definitivishte te kuptoj katranosjen tende.
    Edhe nese qane ,shkruan apo i kendon elozhe gllumacit.
    Keshtu e ka jeta.
    Dikush e she veq nje here lindjen e diellit e dikush per qdo dite.
    Nuk fole akoma asgjė pėr Artin pėrveē se pėrdor fjalėn " gllumac" qė nė fjalorin tėndė mungon ajo e aktrimit. Nė faktė s'na the asgjė pėr artin mbarė ndėrsa pėr Faruk Begollin s'kishe fare njohuri: tabulla ras krejt!
    Sa pėr raki bekri ka qenė edhe Muharrem Qena qebesa dhe e ka pi me tamam.
    Rexho Mulliqi thoshte kur po jam buzė Bistricės rakia po pihet mė mirė teksa Mirko Gashi thoshte kur po jam vetėm po e pi mė mirė se kur po jam me tė tjerėt po e pijnė ata.
    Faruku rakin e pinte tė ftohtė dhe siē thoshte ay " rakin po ta mbash nė frigorifer 24 orė ajo trashet dhe kur ta pish tė shkoklon".
    E lexova njė mendim tė Xhoni Depit artist i famshėm i Hollivudit. Tregoj qė kishte 25 hektarė tokė nė Francė dhe se paska dėshirė qė atje t'i shikoj se si frutat rriten. Nė pyetjen e gazetarit se pėrse nuk prodhon Verėn ngaqė paska vreshtė aqė tė madhe ay u pėrgjigjė: " Jo sepse pastaj do ta pija tėrė verėn e prodhuar nga vetja".
    Por nė botėn Mondane si intereson Njeri se ēfarė pi ti edhe se ku e bė shurren ti por u intereson ajo qė jep pėr artin!
    Askujt s'po i intereson se pėrse ishte i ēmendur Van Gogu dhe pėrse i preu veshin vetės por qė tė gjithė po thonė njėzėri: Ay ishte Gjeni nė Artė!
    Kur t'mė thoni se cili Artist nga Kosova i dha mė shumė Filmit shqiptar tė prodhuar nga " Kosova Filmi" at'herė flasim e bisedojm.
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  5. #25
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    82
    Citim Postuar mė parė nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Nuk fole akoma asgjė pėr Artin pėrveē se pėrdor fjalėn " gllumac" qė nė fjalorin tėndė mungon ajo e aktrimit. Nė faktė s'na the asgjė pėr artin mbarė ndėrsa pėr Faruk Begollin s'kishe fare njohuri: tabulla ras krejt!
    Sa pėr raki bekri ka qenė edhe Muharrem Qena qebesa dhe e ka pi me tamam.
    Rexho Mulliqi thoshte kur po jam buzė Bistricės rakia po pihet mė mirė teksa Mirko Gashi thoshte kur po jam vetėm po e pi mė mirė se kur po jam me tė tjerėt po e pijnė ata.
    Faruku rakin e pinte tė ftohtė dhe siē thoshte ay " rakin po ta mbash nė frigorifer 24 orė ajo trashet dhe kur ta pish tė shkoklon".
    E lexova njė mendim tė Xhoni Depit artist i famshėm i Hollivudit. Tregoj qė kishte 25 hektarė tokė nė Francė dhe se paska dėshirė qė atje t'i shikoj se si frutat rriten. Nė pyetjen e gazetarit se pėrse nuk prodhon Verėn ngaqė paska vreshtė aqė tė madhe ay u pėrgjigjė: " Jo sepse pastaj do ta pija tėrė verėn e prodhuar nga vetja".
    Por nė botėn Mondane si intereson Njeri se ēfarė pi ti edhe se ku e bė shurren ti por u intereson ajo qė jep pėr artin!
    Askujt s'po i intereson se pėrse ishte i ēmendur Van Gogu dhe pėrse i preu veshin vetės por qė tė gjithė po thonė njėzėri: Ay ishte Gjeni nė Artė!
    Kur t'mė thoni se cili Artist nga Kosova i dha mė shumė Filmit shqiptar tė prodhuar nga " Kosova Filmi" at'herė flasim e bisedojm.
    Moj zonjushe me emer mashkulli.
    isha kurajoz dhe vendosa te pergjigjem.
    Po ku ka art ne Kosove moj .haahahaha.
    Pa dashje me duhet te pajtohem me dardanin antike.Veq cirkuzantat aktrojne me raki ne dore.Ne kosove nuk ka pasur dhe as qe do te kete arte.Art ka Shqiperia ,pa dallim se kishte nje sistem te eger por vlerat artistike i ruajti dhe i perparoj.Tere ,,artin ,,tuaj ju bene Serbet dhe sa i perket ketij Faruk Bogolli apo sdi si e kishte mbiemrin ,une kam kurr skam degjuar se eshte aktor.
    Bene mire qe te ulesh ne kembe ne tok moj zoje se artin ke beni ju kosovaret nuk del as ke Kuksi .Hahahaahahahahahahahahahhahahahahhaa

  6. #26
    Citim Postuar mė parė nga perspektiva Lexo Postimin
    Moj zonjushe me emer mashkulli.
    isha kurajoz dhe vendosa te pergjigjem.
    Po ku ka art ne Kosove moj .haahahaha.
    Pa dashje me duhet te pajtohem me dardanin antike.Veq cirkuzantat aktrojne me raki ne dore.Ne kosove nuk ka pasur dhe as qe do te kete arte.Art ka Shqiperia ,pa dallim se kishte nje sistem te eger por vlerat artistike i ruajti dhe i perparoj.Tere ,,artin ,,tuaj ju bene Serbet dhe sa i perket ketij Faruk Bogolli apo sdi si e kishte mbiemrin ,une kam kurr skam degjuar se eshte aktor.
    Bene mire qe te ulesh ne kembe ne tok moj zoje se artin ke beni ju kosovaret nuk del as ke Kuksi .Hahahaahahahahahahahahahhahahahahhaa

    Aktore te mdheje jane si Faruki ashtu edhe Enveri,kisha nje pyetje prej nga eshte Bekim Fehmiu nga Kuksi.

  7. #27
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    25-02-2010
    Postime
    82

    Wink

    Citim Postuar mė parė nga The Clown Lexo Postimin
    Aktore te mdheje jane si Faruki ashtu edhe Enveri,kisha nje pyetje prej nga eshte Bekim Fehmiu nga Kuksi.

    Nga na doli ky emer shqiptar Bekim Femiu.
    Ste kuptova pyetjen .Emra te tille mund te gjesh ane e kende trojeve shqiptare.
    Nuk me duket emr publik ,per mua eshte ndonje emer i zakonshem.
    Ckeni ju kosovaret qe krekoseni se jeni dikushi.Vazhdoni te kulturoheni sa e keni unmikun dhe eulexin se do mbesni me mentalitet anadollakesh.

  8. #28
    Citim Postuar mė parė nga perspektiva Lexo Postimin
    Moj zonjushe me emer mashkulli.
    isha kurajoz dhe vendosa te pergjigjem.
    Po ku ka art ne Kosove moj .haahahaha.
    Pa dashje me duhet te pajtohem me dardanin antike.Veq cirkuzantat aktrojne me raki ne dore.Ne kosove nuk ka pasur dhe as qe do te kete arte.Art ka Shqiperia ,pa dallim se kishte nje sistem te eger por vlerat artistike i ruajti dhe i perparoj.Tere ,,artin ,,tuaj ju bene Serbet dhe sa i perket ketij Faruk Bogolli apo sdi si e kishte mbiemrin ,une kam kurr skam degjuar se eshte aktor.
    Bene mire qe te ulesh ne kembe ne tok moj zoje se artin ke beni ju kosovaret nuk del as ke Kuksi .Hahahaahahahahahahahahahhahahahahhaa
    Eh po disa serbe disa italiane,skemi mbetur te paprekur..Lool

  9. #29
    Citim Postuar mė parė nga perspektiva Lexo Postimin
    Nga na doli ky emer shqiptar Bekim Femiu.
    Ste kuptova pyetjen .Emra te tille mund te gjesh ane e kende trojeve shqiptare.
    Nuk me duket emr publik ,per mua eshte ndonje emer i zakonshem.
    Ckeni ju kosovaret qe krekoseni se jeni dikushi.Vazhdoni te kulturoheni sa e keni unmikun dhe eulexin se do mbesni me mentalitet anadollakesh.
    Kliko nje cik ne google se spaske lidhje me kinematografine.

    Aktori me i njohur shqiptar i te gjitha kohrave.





    Bekim Fehmiu
    Born June 1, 1936 (1936-06-01) (age 73)
    Sarajevo, Kingdom of Yugoslavia
    Occupation Actor
    Years active 1953–1998
    Bekim Fehmiu (Serbo-Croat: Bekim Fehmiju, Беким Фехмију; born June 1, 1936, Sarajevo, Kingdom of Yugoslavia) is an ex-Yugoslav theater and film actor of Kosovar origin.

    Contents [hide]
    1 Life
    2 Acting
    3 International career
    4 Autobiography
    5 Filmography
    6 References
    7 External links


    [edit] Life
    The Fehmiu family comes from Đakovica, however they have also lived in Sarajevo, Shkodėr, and Prizren. He graduated at the Faculty of Drama Arts (FDU) in Belgrade in the class of Mata Milošević, professor.

    [edit] Acting
    Bekim Fehmiu has appeared in 41 films between 1953 and 1998. Fehmiu is the first Kosovar Albanian theater and film actor who acted in theaters and movies all over Yugoslavia, and he acted in a whole series of roles that changed the history of the Cinema of Yugoslavia and left a noted mark in the artistic developments abroad. His roles in "Special Education" (Specijalno vaspitanje), "I Even Met Happy Gypsies" (Skupljači perja), "The Odyssey" aka "The Adventures of Ulysses", "Adventurers", "Black Sunday", "Hot years", "Deserter" and "Roj" (Swarm), remain remembered as masterpieces of acting.

    Yugoslav actor Bekim Fehmiu graduated to matinee idol-hood with his starring appearance in the Romany-language I Even Met Happy Gypsies (1966). Almost immediately, Fehmiu was wooed by producers from other countries, including the U.S. His handful of English-language appearances have not exactly set the hinterlands on fire, however. Outside of his faltering interpretation of the Pofirio Rubirosa counterpart in Harold Robbins' The Adventurers (1970), Bekim Fehmiu is best known for his six-billed appearance as Fasil in the 1977 nailbiter Black Sunday. ~ Hal Erickson, All Movie Guide

    [edit] International career
    Fehmiu has had a noted international career acting alongside movie legends such as John Huston, Ava Gardner, Charles Aznavour, Irene Papas, Claudia Cardinale, Olivia de Havilland, Robert Shaw, Fernando Rey, Dirk Bogarde and Candice Bergen. After film "The Adventurers", critics said that:[1]

    "His American debut in a starring role with a huge, star-studded, international cast backing him up was poorly acted and the epic film a complete misfire. The Adventurers (1970) ruined any chances for Fehmiu to achieve similar stardom in Hollywood."

    He acted in Serbo-Croatian, Albanian, Spanish, English, French, Italian and Macedonian.Since 1987, when he demonstratively left the stage of the Yugoslav Drama Theatre in Belgrade, during the staging of the play Madame Colontein by Agnette Pleyal, in which he played Lenin and Stalin, he publicly said goodbye to artistic activities. With time he made the decision to stop shooting movies abroad as well.

    [edit] Autobiography
    In 2001, Samizdat B92 published a book of Bekim Fehmiu's memoirs, entitled Blistavo i strašno ("Brilliant and Terrifying"), which describes his life between his birth in 1936 in Sarajevo, until 1955, the year he joined the Pristina theater.

    [edit] Filmography
    Opštinsko dete (1953)
    Saša (1962)
    Pod isto nebo (1964)
    Neprijatelj (1965)
    Ko puca otvoriće mu se (1965)
    Klakson (1965)
    Devojka (1965)
    Roj (1966)
    Morgan: A Suitable Case for Treatment (1966)
    Vreme ljubavi (1966)
    Tople godine (1966)
    Protest (1967)
    Skupljači perja (1967)
    Uzrok smrti ne pominjati (1968)
    Prljave ruke (1968, TV movie)
    L'Odissea (1968, international TV miniseries)
    The Adventurers (1970)
    Klopka za generala (1971)
    The Deserter (1971)
    Paljenje Rajhstaga (1972, TV movie)
    Libera, amore mio... (1973)
    The Last Snows of Spring (1973)
    Il testimone deve tacere (1974)
    Cagliostro (1974)
    Il gioco della veritą (1974)
    Deps (1974)
    Košava (1974)
    Pavle Pavlović (1975)
    Permission to Kill (1975)
    Salon Kitty (1976)
    Disposta a tutto (1977)
    Black Sunday (1977)
    Specijalno vaspitanje (1977)
    Stići pre svitanja (1978)
    Partizanska eskadrila (1979)
    I vecchi e i giovani (1979, mini-serial)
    Široko je lišće (1981)
    La Voce (1982)
    Sarāb (1982)
    Crveni i crni (1985)
    Poslednja priča (1987, TV movie)
    Un bambino di nome Gesł (1987, TV mini-serial)
    Disperatamente Giulia (1989, TV mini-serial)
    Il cuore e la spada (1998, TV m

  10. #30
    Citim Postuar mė parė nga perspektiva Lexo Postimin
    Nga na doli ky emer shqiptar Bekim Femiu.
    Ste kuptova pyetjen .Emra te tille mund te gjesh ane e kende trojeve shqiptare.
    Nuk me duket emr publik ,per mua eshte ndonje emer i zakonshem.
    Ckeni ju kosovaret qe krekoseni se jeni dikushi.Vazhdoni te kulturoheni sa e keni unmikun dhe eulexin se do mbesni me mentalitet anadollakesh.



    Kur ka aktruar Bekim Fehmiu ne Hollywod ju shqiptaret e shqiperise keni levruar ne Qafethane e Fushearrez.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga The Clown Lexo Postimin
    Kur ka aktruar Bekim Fehmiu ne Hollywod ju shqiptaret e shqiperise keni levruar ne Qafethane e Fushearrez.
    Une mendoj qe eshte me mire ta mbyllesh kesaj rradhe me keto frazat: ju shiptaret e Shqiperise.
    Miqesisht.

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    o ti me nickun "perspektive"..

    pse ke hy ne kte teme ?

    jeni disa tipa qe me dhun doni me na e shpalle se jeni injorante..


    mos hyr atje ku nuk din kurgje..


    ..

  13. #33
    Citim Postuar mė parė nga SystemA Lexo Postimin
    Une mendoj qe eshte me mire ta mbyllesh kesaj rradhe me keto frazat: ju shiptaret e Shqiperise.
    Miqesisht.

    gjithsesi por duhet te keni pak konsiderate edhe per ne kosovaret siq kemi ne per ju.


    po nejse ai ishte ndonje idiot qe sdinte asgje.

    pershendetje

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Dardania antike
    Anėtarėsuar
    02-02-2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    184
    Yugoslav actor Bekim Fehmiu graduated to matinee idol-hood with his starring appearance in the Romany-language I Even Met Happy Gypsies (1966). Almost immediately, Fehmiu was wooed by producers from other countries, including the U.S. His handful of English-language appearances have not exactly set the hinterlands on fire, however. Outside of his faltering interpretation of the Pofirio Rubirosa counterpart in Harold Robbins' The Adventurers (1970), Bekim Fehmiu is best known for his six-billed appearance as Fasil in the 1977 nailbiter Black Sunday. ~ Hal Erickson, All Movie Guide


    KOSOVA NUK KA AKTOR .
    BEKIM FEMIU KA QEN BOSHJANK ,I LINDUR NE SARAJEV .
    AI KA QENE SHTETAS I JUGOSLLAVISE.
    NUK KA LUAJTUR SHQIP ASNJE ROL AS NE DRAM E AS NE FILM.
    EDHE KUR ESHTE FTUAR NUK KA ARDHUR SE E KA NDIR VETEN TE ULET ME LUAJTUR NDONJE DRAM APO FILM SHQIP.
    NGA KJO DEL SE AI SKA PASUR ASNJE NDJEJ KOMBTARE SE ESHTE SHQIPTAR POR JUGOSLLAV-BOSHNJAK / EDHE PSE NUK KA KOMB BOSHNJAK -JANE SLLAV SERB/.

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
    Yugoslav actor Bekim Fehmiu graduated to matinee idol-hood with his starring appearance in the Romany-language I Even Met Happy Gypsies (1966). Almost immediately, Fehmiu was wooed by producers from other countries, including the U.S. His handful of English-language appearances have not exactly set the hinterlands on fire, however. Outside of his faltering interpretation of the Pofirio Rubirosa counterpart in Harold Robbins' The Adventurers (1970), Bekim Fehmiu is best known for his six-billed appearance as Fasil in the 1977 nailbiter Black Sunday. ~ Hal Erickson, All Movie Guide


    KOSOVA NUK KA AKTOR .
    BEKIM FEMIU KA QEN BOSHJANK ,I LINDUR NE SARAJEV .
    AI KA QENE SHTETAS I JUGOSLLAVISE.
    NUK KA LUAJTUR SHQIP ASNJE ROL AS NE DRAM E AS NE FILM.
    EDHE KUR ESHTE FTUAR NUK KA ARDHUR SE E KA NDIR VETEN TE ULET ME LUAJTUR NDONJE DRAM APO FILM SHQIP.
    NGA KJO DEL SE AI SKA PASUR ASNJE NDJEJ KOMBTARE SE ESHTE SHQIPTAR POR JUGOSLLAV-BOSHNJAK / EDHE PSE NUK KA KOMB BOSHNJAK -JANE SLLAV SERB/.
    Ka lujtur edhe shqip por qdo njeri shkon ku eshte fama ma e madhe me u popullarizu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 27-02-2010 mė 06:32

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2009
    Vendndodhja
    Rahovec
    Postime
    1,008
    Dardania antike

    Per ty si me rezulton mua gjysma e shqiptareve eshte aut,por mendoj se duhet ti shikosh gjerat me objektivitet.
    Nese nje shqiptari te Kosoves s'ja ka pa sherrin shqiptari dhe Kosova s'ke pse e etiketon me fjale me te keqija te mundshme .
    Se ne kemi qene pa kushte per cdo gje edhe njerzite kane kerkuar mundesi per veti ,tani jo te gjithe duhet te jene patriot e me kete edhe refuzues nga cdo gje se atehere sipas meje ne do te ishim edhe me keq se qe jemi .
    Sepse ne shtetin ku jetonim kryenin shkolle dhe ndonjeri edhe e rregullonte jeten atje.
    Si qe ka shume shqiptare nga te dy ane te kufirin qe jane neper bote do te thuash se femijet e tyre nuk jane shqiptar.
    Per mua Faruku nuk ishte i madh , por Bekimi ishte i madherishem dhe nje shqiptar i vertete por ndoshta fatkeq si qe ka shume shqiptare edhe sot qe kerkojne name ne bote se shtetet tona nuk kane mundesi tu plotesojne kushte.
    Skena ku Bekim Fehmiu i bie tavolines ne filmin ,,Mbledhesite e puplave'' eshte i paperseritshem.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anėtarėsuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
    Yugoslav actor Bekim Fehmiu graduated to matinee idol-hood with his starring appearance in the Romany-language I Even Met Happy Gypsies (1966). Almost immediately, Fehmiu was wooed by producers from other countries, including the U.S. His handful of English-language appearances have not exactly set the hinterlands on fire, however. Outside of his faltering interpretation of the Pofirio Rubirosa counterpart in Harold Robbins' The Adventurers (1970), Bekim Fehmiu is best known for his six-billed appearance as Fasil in the 1977 nailbiter Black Sunday. ~ Hal Erickson, All Movie Guide


    KOSOVA NUK KA AKTOR .
    BEKIM FEMIU KA QEN BOSHJANK ,I LINDUR NE SARAJEV .
    AI KA QENE SHTETAS I JUGOSLLAVISE.
    NUK KA LUAJTUR SHQIP ASNJE ROL AS NE DRAM E AS NE FILM.
    EDHE KUR ESHTE FTUAR NUK KA ARDHUR SE E KA NDIR VETEN TE ULET ME LUAJTUR NDONJE DRAM APO FILM SHQIP.
    NGA KJO DEL SE AI SKA PASUR ASNJE NDJEJ KOMBTARE SE ESHTE SHQIPTAR POR JUGOSLLAV-BOSHNJAK / EDHE PSE NUK KA KOMB BOSHNJAK -JANE SLLAV SERB/.
    PO budalla i madh qė koke!
    Ik bre fshije hundet e tua se s'koke kerkund n'tokė zotit!
    Bekim Fehmiu ėshtė i biri i Ibrahim Fehmiut qė ka lindur nė Gjakovė. babai i bekimit ishte nga ata patriot tė mėdhenjė tė Kosovės qė vepruan dhe punuan pėr t'miren e kombit tonė.
    Ibrahim Fehmiu qė nė atė kohė Fėmijėve tė tij u vuri emra shqip dhe jo turk e arabė apo tė tjerė:
    Besa, Shpresa, Afėrdita, Luljeta, Bashkimi, Arsimi, Fatmiri dhe Bekimi.
    Djali i madh, Bashkim Fehmiu ishte arkitekti i parė shqiptar...
    Prof.Arsim Fehmiu doajen i sportit kosovar...
    Prof. Fatmir Fehmiu ekspert i sė Drejtės Kushtetuese
    Aktori, Bekim Fehmiu i njohur nė botėn mbarė...
    Po ashtu moderatori i Sportit nė KTV Agon Fehmiu vjen nnga e njejta familje e kėshtu me radhė!
    Mirepo tema ėshtė pėr Farukun dhe jo pėr bekimin. Nė faktė faruku dhe Bekimi kanė njė film tė pėrbashkėt ku qė tė dy luajnė nė rolin Kryesor dhe kjo ndodhė pas kthimit tė Farukut nga bashkimi Sovjetik ku kishte luajtur atje nė njė film tė produksionit rus dhe atė nė rolin kryesor.
    Dikush mė lartė pėrmendi filmin " mbledhėsi i Puplave" dhe rolin brilant tė Bekimit. Nė faktė ky Film ishte shfaqė nė festivalin e filmit jugosllav nė Pula tė Kroacis dhe pasi qė regjisori italian e kishte parė filmin ay aty pėr aty kishte vendosur qė ta thėrret Bekimin dhe t'i ofrojė rolin e Uliksit nė Odiseun e famshėm, Film dhe serial qė nė tė gjitha vendet e Europės ėshtė shfaqė dhe luajtur me iks herė; vetėm nė Itali ka pas reprizime mbi 17 herė.
    Nga kėtu bekimit i hapen rruget drejt Hollivudit ku luan nė role Kryesore si nė njė fil tė Xhon Hjustonit nė rolin kryesor dhe atė tė njė indianit mik i " kaubojėve" pastaj pėrkrah Ava Gardnerit, Montgomeri Klifit, Franko Neros, Telli Savallasit, Xhon kasavetit etj etj.
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PĖRMENDĖ KAM!

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Pėr: Faruk Begolli

    Faruk Begolli, artisti qė nuk vdes kurrė

    Me talentin e tij ai shkriu role tė mėdha pėr tė mbetur kėshtu njė ndėr figurat mė tė ndritura tė kinematografisė shqiptare. Figura e tij prej njė djali tėrheqės dhe plot sharm, ka bėrė qė ai ende tė mbetet njė ndėr figurat mė tė dashura tė artit shqiptar.

    Shumė nga fotografitė e tij, qoftė ato tė ndara nga rolet e tij tė shumta, apo fotografi tė rastit, janė ende shumė tė pėlqyera nga publiku qė e deshi fort.

    Faruk Begolli (1944-2007). Aktor, regjisor, pedagog. Lindi ne Peje, me 14 shkurt, nga nje familje bejleresh te pasur dhe me emer ne Kosove (i ati, Sefedini, ishte nga njerezit me te kamur te Pejes, antikomunist, ndersa e ema ishte bija e Jashar Pashes, mbesa e patriotit te njohur Haxhi Zeka).

    Pas kryerjes se dy viteve per ekonomi ne Universitetin e Beogradit, ishte aktori Istref Begolli*, i afermi i tij, qe e rekomandoi te konkurronte per aktrim ne Akademine e Arteve po ne Beograd, me 1962, ku fitoi nder 1.000 aplikante. U martua me Zoja Bokoviqin, balerine profesioniste ne teatrin Narodno Pozoriste dhe bashkejetoi me te 17 vjet. Edhe pas ndarjes, ajo mbajti mbiemrin Begolli, ne respekt te ish-bashkeshortit.

    Faruk Begolli eshte nder aktoret me me emer ne ish-Jugosllavi, duke u kthyer ne nje embleme te filmave te kohes, posacerisht ne krijimin e portretit te adhuruar te luftetarit dhe heroit vetemohues gjate Luftes II Boterore.

    E nisi udhen si aktor filmi qysh student me rolin e nje te semuri me tifo ne filmin Shikimi ne bebezen e syrit, 1966. Filmi qe do t’i sillte popullaritet ne tere Jugosllavine ishte Dashuria e pare. Me pas luajti role kryesore ne filmat Proka, I3 Korrik, Perroi vershues, E dashura Irene, Dashuria e pare, Buka, Fatet, Ruajtesi i plazhit ne kohe dimri, Pavle Pavlovic, Valteri mbron Sarejeven, Beteja e Nervetes, Uka i Bjeshkeve te Nemuna, Sulmi i kuq, Vite te veshtira, Gjurmet, Era dhe lisi, Kur pranvera vonohet, Etjet e Kosoves.

    Roli i fundit qe luajti ne kinematografi ishte ai te filmi Etjet e Kosoves (2006), me te cilin u nderua edhe me cmimin e “Aktorit me te mire” ne Festivalin e Filmit ne Tirane.

    Ka luajtur ne mbi 70 filma e drama televizive, me metrazhe e ne zhanre te ndryshme, rendom ne rolet kryesore, duke u bere nje nder aktoret me te popullarizuar ne ish-Jugosllavi, ikone adhurimi per fansat e shumte, per te cilin derdheshin lot ne fund te filmit, kur zakonisht edhe heroi qe luante vritej heroikisht.

    Nje jete prej artisti dhe bohemi, me nje portret terheqes, me sharme dhe sy te bukur, fotozhenik, spontan, i brishte e plot hir, ai krijoi modelin romantik te heroit, rendom edhe te njeriut qe luante e sillej lirisht ne peripecite e jetes prej aventurieri. Per nje kohe F. Begolli ka drejtuar edhe shoqaten e Artisteve te Filmit ne Jugosllavi.

    Eshte radhitur nder 100 personalitetet me te shquara te artit ne Serbi. Ka fituar cmimet e “Aktorit me te mire” per rolet ne filmat Si te vdiset, 1972, Dashuria e Bjeshkeve te Nemuna, 1998, Etjet e Kosoves, 2007.

    Per gati 10 vjet ka qene drejtor i teatrit “Dodona”* ne Prishtine, ku ka bere regjine e mbi 20 shfaqjeve. Eshte themelues i deges se Aktrimit ne Fakultetin e Arteve te Universitetit te Prishtines me 1989, duke dhene nje ndihmese te pazevendesueshme ne rritjen dhe ecurine e ketij fakulteti. Me aftesite e tij pedagogjike u be nder profesoret e aktrimit qe implemetoi metodologji universitare te frytshme e bashkekohore.

    F. Begolli ishte po ashtu nje aktor imponues ne teater. E nisi udhen qysh me shfaqjen e komedise Makaronat e shejtanit, dhe gjate viteve te studimit ne Beograd do te luante, nder te tjera, Rozenkracin te Hamleti e Shekspirit. Ndersa ne Kosove spikati ne kino-shfaqjen Ah Xho e Beketit, regjisor Isa Qosja*, Nje varr per Boris Davidovicin (1985) e Danilo Kish me regji te Agim Sopit*, Confiteor (1985) te Slobodan Shnajderit me regji te Vladimir Milcinit, Dervishi dhe vdekja (1986) e Mesha Selimovicit, Bregu i pikellimit (1987) e Teki Dervishit*.

    Ne teatrin “Dodona” do te inicionte si regjisor shfaqjen Profesor… jam talent se jo mahi, ne 8 premiera, gjate fundviteve ’90 dhe fill pas clirimit te Kosoves nga forcat e Nato-s me 1999.

    E konceptuar brenda nje strukture unike, ky serial teatror ishte nje nga arritjet me te spikatura te skenes kosovare per kohen, me numrin me te madh te shfaqjeve ne te gjithe teatrot e Kosoves. Me ironi, satire, shpoti, por here-here edhe me dramacitet, ndpermjet kesaj serie shfaqjesh F. Begoli beri prerje interesante dhe me shume guxim e sfide ndaj dukurive e tipave te kohes, shogeruar nga nje kritike e forte, por ne thelb sheruese.

    Permbi 10 vjet, ne vitet e veshtira te pushtimit serb, e shnderroi teatrin “Dodona* te Prishtines ne nje vater artistike eksperimentale dhe universitare, duke bere regjine e disa shfagjeve, kryesisht me studentet e tij, si: Tregimi zoologiik e Eduard Albi, Kengetaria tullace e Eugjen Joneskos, Heronjte e kombit e Y. Shkrelit, Dashurite e Xhorxhi Uashingtonit e Mirko Gavranit, Hajnat nuk vijne gjithmone per te keq e Dario Fo-se, si dhe komedite Stjuardesat, Zoti kryetar, nje gote ex per sex, Mbytma burrin! etj.

    Ne vitin 2006, pas gati 15 vjet mungese ne skene, luajti Lirin te tragjedia Mbreti Lir e Shekspirit ne Teatrin Kombetar te Prishtines*, regjisor Fadil Hysaj*. Ky rol eshte nje nga emblemat e aktrimit te tij. F. Begolli risolli nje loje te shkelqyer, mbushur me emocione dhe spontaneitet, duke i dhene fryme dimensionit te trifishte te Lirit si mbret-baba-njeri, ne vertikalen e renies nga luksi dhe pushteti abuziv autoritar ne mjerimin e njeriut te braktisur qe vuan dhe vajton mosperfilljen e vajzave tinezare.

    Me kete figure, ai i dha forme anes sublime te aktrimit te vet, i cili bie ne sy kryeherit per sinqeritet te thella e carmatoses, por edhe per vrullime pasionesh rrembyese, ekstaza dhe deliriume te perndezura, deri te skajta; ishte rol qe i pershtatej se vete jetes dhe karakterit te tij, i fundit rol dhe sigurisht me i madhi ne karrieren teatrore. Mban titullin Profesor. Vdiq ne Prishtine, me 23 gusht 2007.

    Burimi: Aktoret Shqiptare / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/lajme/faruk...-vdes-kurre-2/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •