Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime

  Nj sugjerim rreth shtimit t forumeve

  Prshndetje

  Vura re q mungon nj forum i mirfillt dedikuar filozofive politike. Do ishte e mundur q tek Kultura demokratike t shtohej nj nn forum i ri pr to, ose t ndryshohej prshkrimi i ktij forumi? Mendoj se ktu ndodhen mjaft indvid t aft q t diskutojn rreth tyre duke kontribuar n ndrtimin e debateve mjaft konstruktive. Gjithashtu, nj cep i veant ku mund t analizohen marrdhniet ndrkombtare, diplomacia dhe sistemet ndrkombtare prsri mungon, dhe tek forumi historis nuk mund t inkuadrohen, pasi sot n ndryshim nga shek 19 ekzistojn n disiplina t veuara shkencore.

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ke nenforumin e filozofise. Politike ose jo, i perfshin te gjitha. Se kuptoj nevojen e hapjen se nje nenforumi specifik kur ekziston nje qe e perfshin ne teresi.

 3. #3
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Ke nenforumin e filozofise. Politike ose jo, i perfshin te gjitha.
  Don't kill me pleaseeee!
  Ai forumi i filozofise, me fal per sinqeritetin por eshte jo ashtu si duhet te ishte ne nivelin e diskutimeve, te filozofise politike, aq me teper qe edhe trajtimi i diplomacise, i marredhenieve nderkombetare, eshte shume interesant, dhe per me teper shume aktual ne ditet e sotme, aq sa edhe tendenca e zgjedhjes per te studiuar apo specializuar ne keto disiplina, sa vjen e rritet...
  Per me teper, me duket se kete lloj trajtimi ne keto lemi, nuk ndodhet ne forume te tjera virtuale, dhe kjo do ishte nje plus per FSH. Nese i referohemi vetem forumit te kultures demokratike, apo vetem te filozofise, ta marrim parasysh qe aty jane ca tema, ca sondazhe, apo thjesht bjeri t'i biem, qe nese do trajtoheshin ne te njetjen kategori me keto qe propozohen, sikur nuk shkon. Nese do hapej nje nen-forum posacerisht, do te ruante seriozitetin qe ka psh nen-forumi i paranormales, ku asnje nuk guxon te shkruaj kotesira. Dmth aty eshte cilesia dhe jo sasia.
  Personalisht, mendoj se do ishte ne te mire e te gjitheve, e them kete sepse mua si person me intereson trajtimi i ketyre tematikave, besoj se ka edhe te tjere me sa kam pare.
  Tani une e di qe nuk do ma merrni parasysh, por ja qe desha t'a them

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Sa veta mendoni se do ishin te interesuar per nje forum te tille te vecante?

 5. #5
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  Shh forumin filozofi-psikologji sa t interesuar trheq...
  Elegance is an attitude.

 6. #6
  -
  Antarsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime n 25 postime
  Atehere pra, nese do e matni me treguesin e atyre qe marrin pjese te ai forum, i bie qe nisur nga sasia, forumet ne top liste, na qenkan ato me tema : cfare po mendon, kush te mungon, cfare mendon per bleona qerretin, si te duket kjo telenovele, pse nuk tregohet mosha e femres, tregim me 4 fjale, une te puc ty e ti me puc mua....apo chit-chatet mediokre qe behen cdo dite dhe kane me shume audience, dhe keshtu i bie qe forumi ne pergjithesi u dashka te formatohet ne chat.
  Meqe si kriter moret sasine, dhe jo cilesine, kjo na qenka vija llogjike.

 7. #7
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Edhe nenforumi jurisprudenca mungon.

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Un jam pro vetm nse dikush e mirmban, me fjal t tjera, Fenomenet Paranormale mesa kam lexuar jan hapur vec nga Dariusi dhe ai ka sjellur ndr vite n mnyr konstante informacione, shumica dhe t prkthyera q nuk sht pak pun q ta justifikoj t qnurin e atij forumi vec.

  Kush ka koh dhe njohuri t mjaftueshme t sjelli informacione shqip ? Mos harrojm q kjo fush, pra fusha e politiks, rrymave filozofike-politike etj, sht fusha m e mangt n Shqipri, fryt i nj opresioni t cmendur komunist q nuk la asgj t deprtonte. Pra q duhet duhet, puna sht kush do e mirmbaj dhe kush do sjelli informata n mnyr konstante q forumi t pasurohet me tema. Nse Yes dhe Uriel e mbajn ok, Dariusi e provoi q vetm praktikisht ndrtoi nj nnforum me gati 4000 postime por postime jo chit-chat, pra ku 90% jan cilsi prsa i prket tematiks. Se po t lejohet chit chati atje pa frik numri 10fishohet. Pra ka shum gjra q duhen konsideruar. Forumi i n fjal q doni t hapni ka potencial ta tejkaloj kt, pasi vet tematika sht tashm m e rrahur nga shum student shqiptar q kan njohuri ose personale ose akademike n kt fush, ndrkoh q Paranormalja Moderne ta themi sht dicka q nuk sht trajtuar aspak tek ne.

  Pr jurisprudencn nuk jam dakort chino, cfar do diskutohet atje ? Me kt logjik hajde hapim dicka pr "mekanikt" ! Mbispecializimi i forumit mund t fragmentoj strukturn dhe orientimin q pr tani sht optimal.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 16-07-2011 m 09:03
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 9. #9
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  pse mos informohet poplli per kodin penal dhe civil.

  sa per mekanike kena plot ne lagje

  ps. jane bo smod-at si manaferra ktu.

 10. #10
  . Maska e illyrian rex
  Antarsuar
  11-10-2009
  Vendndodhja
  ne fronin tim
  Postime
  4,574
  Faleminderit
  4
  9 falenderime n 9 postime
  A po ja nisim o burra e gra?

  Une mezi po pres qe te hapet nje nenforum i tille. Nuk e di sa do te mund te kontribuoj por mendoj se tema do te ishte me interes te madh.

  Nese e fillojme, une preferoj te kyqem nga Rilindja, duke i lene anash veprat e Lashtesise si dhe ato te Mesjetes se krishtere.

  Pra, per mendimin tim, Makiaveli do te ishte nje piknisje e mire...per te vazhduar me Hobsin, Monteskun, Lokun, Marksin, Engelsin etj etj.

  Nese dikush e ndien vehten te gatshem dhe te pregaditur le ta hape nje teme te tille

 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Jam kundr shtimit t nnforumeve t reja. Ktu nuk ka filozof ose shkenctar dhe nnforume t tilla do t mbeteshin t shkreta. Pjesa drrmuese e intelektualve t forumit jan sherrxhinj q zihen pr fe dhe politik.

  Edhe kaq forume/nnforume sa jan, jan shum. Disa jan t panevojshme dhe duhen shkrir e bashkuar. Po kshtu renditja dhe klasifikimi i disa forumeve/nnforumeve sht e palogjikshme, bile them dhe ka gabime trashanike.

  Jo dokush mund ta bj organizimin e nj forumi. Forumi ndrtohet vetm nga nj dor, nuk bhet me propozimet e moderatorve. Shto nj ktu e shto nj aty, forumi kthehet n nj labirint ku antart m shum ngatrrohen se sa orientohen. Duhen gjra m t thjeshta dhe prmbledhse.

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Citim Postuar m par nga Uriel Lexo Postimin
  Prshndetje

  Vura re q mungon nj forum i mirfillt dedikuar filozofive politike. Do ishte e mundur q tek Kultura demokratike t shtohej nj nn forum i ri pr to, ose t ndryshohej prshkrimi i ktij forumi? Mendoj se ktu ndodhen mjaft indvid t aft q t diskutojn rreth tyre duke kontribuar n ndrtimin e debateve mjaft konstruktive. Gjithashtu, nj cep i veant ku mund t analizohen marrdhniet ndrkombtare, diplomacia dhe sistemet ndrkombtare prsri mungon, dhe tek forumi historis nuk mund t inkuadrohen, pasi sot n ndryshim nga shek 19 ekzistojn n disiplina t veuara shkencore.
  Nenforumi me i pershtatshem per kete, mendoj se eshte forumi "Kultura demokratike". Nuk jam kunder shtimit te forumeve, pasi tek e fundit eshte dicka teknike e realizueshme, por cdo forum qe shtohet, e ben paksa me te veshtire leximin e forumit: nje forum me shume qe duhet te vizitosh.

  Si rregull, nese ka pjesmarrje te madhe ne tema dhe anetare, ne hapim nje nenforum te ri. Pra je i lire te hapesh tema, te sjellesh materiale, te zgjosh interesin e anetareve te forumit mbi tematiken ne fjale, dhe nese pas 2-3 muajsh shohim qe ka interes, mund te hapim nje nenforum te ri.

  Albo

 13. #13
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Un pr vete e shikoj t nevojshme shtimin e t paktn n forumi t dedikuar enkas Urbanistiks (ku t prfshihet sistemi i transportit, zhvillimet industriale. zhvillimet turistike etj). E kam shtruar si shtje n mnyr t hollsishme rreth 1 vit m par te forumi i moderatorve.

  Nj forum tjetr interesant do ishte dika e tipit "ask science", pyetje t drejtprdrejta ne lidhje me dukuri natyrore etj... personalisht do m dukej interesante dika e till.

 14. #14
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  34
  Postime
  5,508
  Faleminderit
  20
  36 falenderime n 31 postime
  Jack, tek Ekonomia mund te shtohet nje nen-forum i tille, por gjithmone duke patur dike qe te kujdeset per ate nen-forum fillimisht me postime te vlefshme qe terhqin vemendjen e anetareve dhe sjellin debat konstruktiv.

  Ndersa per kte te dyten, "Ask Science" mendoj se do ishte e mjaftueshme nje "Kryeteme" tek nenforumi Shkenca dhe Jeta, s'ka perse te shtohet nje nen-forum i tere per dika qe mund te permblidhet ne nje kryeteme te vetme. Shpresoj qe Darius ta mare ne konsiderate kte.

  Sa per Filozofine e Politikes, mendoj se do ishte nje nen-forum i nevojshem pasi ka mjaft material dhe ide mbi te cilat mund te diskutohet.

  Edhe Gjeo-Politika eshte nje fenomen qe po rrihet shume pak ne F.Sh, nderkohe qe po diskutohet gjeresisht mbi kte te fundit, ne forumin tone flitet shume pak per te. Besoj do ishte nje "Kryeteme" interesante ne nen-forumin qe ka kerkuar Uriel.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •