Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e evalt
  Anėtarėsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  249
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime

  MacOSX Leopard / Snow Leopard ne PC

  Pershendetje te gjitheve.
  Po filloj duke thene se jam nje perdorues i Hackintosh pra ( PC me sistem operativ MacOSX).
  Kam perdorur si MacOSX Leopard 10.5.x po ashtu dhe Snow leopard 10.6.x.
  Me siguri duhet te dini qe hardwar-i i nje PC nuk eshte i ēertifikuar per sistemin operativ MacOSX por , per fat te mir mund de themi se disa hacker kan arritur qe te jet i mundur instalimit i MacOSX ne nje PC.

  Hapa kete teme per te ndihmuar ata persona qe duan te testojne / provojne MacOSX ne PC
  Nuk eshte nje pune shume e lehte por aman asgje nuk eshte e pa mundur te realzohet.

  Do u ndihemoj me aq sa kam mundesi dhe me gjith qeh per te arritur te instaloni kete sistem operativ.
  Aktualisht MacOSX mund te instalohet ne PC me procesor Intel po ashtu dhe AMD, me gjith ate eshte me i keshillueshem dhe me performant nje PC me procesor Intel . me posht do te gjeni disa link-e per te pare pjeset hardware te testuare te cilat funksionojn me sistemin operativ Mac OSX , si pershembull:

  Motherboard
  Skeda Audio
  Skeda Video
  Skeda Lan

  Per ata qe duan te provojen Mac OSX Leopard 10.5.x duhet te dine qe Hard Disk-u eshte I keshillueshem qe te jet S-ATA jo IDE.
  Ndersa Drive DVD mund te jet si S-ATA dhe IDE.
  Ndersa per sa I perket Snow Leopard , Hard Disk-u dhe Drive DVD duhet te jene vetem S-ATA.
  Per te instaluar Snow Leopard disa MotherBoard kan nevoj per BIOS te modifikuar , duhet flesh-uar BIOS pra duhet instaluar nje BIOS I modifikuar I cili ben te mundur funksionimin e Snow Leopard me motherboard jo te ēertifikuar
  Aktualisht ka versione te ndtyshme te modifikuara te sistemit operativ Mac qe mund te instalonem me nje PC, disa emra jane keto:
  iDeneb
  iAtkos
  Kalaway
  Leo4all
  UniversalOSX

  Versionet me te perdorura per sa I perket Leopard 10.5 jane iDeneb dhe iAtkos, ndersa versioni me i perdorur i Snow Leopard eshte UniversalOSX ose Hazard.

  Nese doni te provoni leopard 10.5 u keshilloj iDeneb 1.5.1 permban Leopard 1.5.7


  Nese doni te provoni Snow Leopard u keshilloj SnowOSXUniversal 3.6 permban snow leopard 10.6.2

  Ketu do te gjeni listat e pjeseve hardware qe silat funksionojne me MacOSX Leopard 10.5.7

  Motherboard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Motherboards

  Graphics Card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Graphics_Cards

  Network Kard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Network_Cards

  Sound card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Sound_Cards

  Pjes te ndryshme
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Other_Accessories


  Ketu do te gjeni listat e pjeseve hardware qe silat funksionojne me MacOSX Snow Leopard 10.6.2

  Motherboard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Motherboards

  Graphics Card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Graphics_Cards

  Network Kard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Network_Cards

  Sound card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0#Sound_Cards

  Pjes te ndryshme
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0#Other_Accessories

  Mos mendoni se me kaq mbaruam

  Po ashtu si Widows kerkon driver per funksionimin e komponenteve te ndryshem po ashtu dhe mac i kerkon , ne kete rast quhen kext pra (kext=driver)

  Kext ose driver mund ti gjeni ketu
  http://www.kexts.com/

  Ose ketu
  http://drivers.osx86.hu/categories.php

  3rdPartyDrivers
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/3rdPartyDrivers


  Per tu ndihmuar per instalimin kam nevoj te di karakteristikat e pc-s tuaj pra :
  Motherboard, marka dhe modeli
  Skeda video , marka dhe modeli
  Skeda audio, marka dhe modeli
  Skeda Lan ,marka dhe modeli
  Procesori
  Keshilloj vetem intel socket 775.

  Vet aktualisht e kam testuar hackintosh-in me 5 motherboard ASUS Modelet jan keto: P5K,P5KC,P5Q-E,P5Q PRO TURBO, P5Q Deluxe.
  Skeda video: ati radeon x1300,
  nvidia goforce 8500gt,9800gtx, 9800gtx+, GTX260

  mund te them se eshte me e thjedht te instalosh leopard se sa snow leopard.

  megjithate per ēdo gje mjafton te me pyesni.
  do mundohem tu ndihmoj
  Evalt T

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-02-2010
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga evalt Lexo Postimin
  Pershendetje te gjitheve.
  Po filloj duke thene se jam nje perdorues i Hackintosh pra ( PC me sistem operativ MacOSX).
  Kam perdorur si MacOSX Leopard 10.5.x po ashtu dhe Snow leopard 10.6.x.
  Me siguri duhet te dini qe hardwar-i i nje PC nuk eshte i ēertifikuar per sistemin operativ MacOSX por , per fat te mir mund de themi se disa hacker kan arritur qe te jet i mundur instalimit i MacOSX ne nje PC.

  Hapa kete teme per te ndihmuar ata persona qe duan te testojne / provojne MacOSX ne PC
  Nuk eshte nje pune shume e lehte por aman asgje nuk eshte e pa mundur te realzohet.

  Do u ndihemoj me aq sa kam mundesi dhe me gjith qeh per te arritur te instaloni kete sistem operativ.
  Aktualisht MacOSX mund te instalohet ne PC me procesor Intel po ashtu dhe AMD, me gjith ate eshte me i keshillueshem dhe me performant nje PC me procesor Intel . me posht do te gjeni disa link-e per te pare pjeset hardware te testuare te cilat funksionojn me sistemin operativ Mac OSX , si pershembull:

  Motherboard
  Skeda Audio
  Skeda Video
  Skeda Lan

  Per ata qe duan te provojen Mac OSX Leopard 10.5.x duhet te dine qe Hard Disk-u eshte I keshillueshem qe te jet S-ATA jo IDE.
  Ndersa Drive DVD mund te jet si S-ATA dhe IDE.
  Ndersa per sa I perket Snow Leopard , Hard Disk-u dhe Drive DVD duhet te jene vetem S-ATA.
  Per te instaluar Snow Leopard disa MotherBoard kan nevoj per BIOS te modifikuar , duhet flesh-uar BIOS pra duhet instaluar nje BIOS I modifikuar I cili ben te mundur funksionimin e Snow Leopard me motherboard jo te ēertifikuar
  Aktualisht ka versione te ndtyshme te modifikuara te sistemit operativ Mac qe mund te instalonem me nje PC, disa emra jane keto:
  iDeneb
  iAtkos
  Kalaway
  Leo4all
  UniversalOSX

  Versionet me te perdorura per sa I perket Leopard 10.5 jane iDeneb dhe iAtkos, ndersa versioni me i perdorur i Snow Leopard eshte UniversalOSX ose Hazard.

  Nese doni te provoni leopard 10.5 u keshilloj iDeneb 1.5.1 permban Leopard 1.5.7


  Nese doni te provoni Snow Leopard u keshilloj SnowOSXUniversal 3.6 permban snow leopard 10.6.2

  Ketu do te gjeni listat e pjeseve hardware qe silat funksionojne me MacOSX Leopard 10.5.7

  Motherboard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Motherboards

  Graphics Card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Graphics_Cards

  Network Kard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Network_Cards

  Sound card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Sound_Cards

  Pjes te ndryshme
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.7#Other_Accessories


  Ketu do te gjeni listat e pjeseve hardware qe silat funksionojne me MacOSX Snow Leopard 10.6.2

  Motherboard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Motherboards

  Graphics Card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Graphics_Cards

  Network Kard
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.2#Network_Cards

  Sound card
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0#Sound_Cards

  Pjes te ndryshme
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.6.0#Other_Accessories

  Mos mendoni se me kaq mbaruam

  Po ashtu si Widows kerkon driver per funksionimin e komponenteve te ndryshem po ashtu dhe mac i kerkon , ne kete rast quhen kext pra (kext=driver)

  Kext ose driver mund ti gjeni ketu
  http://www.kexts.com/

  Ose ketu
  http://drivers.osx86.hu/categories.php

  3rdPartyDrivers
  http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/3rdPartyDrivers


  Per tu ndihmuar per instalimin kam nevoj te di karakteristikat e pc-s tuaj pra :
  Motherboard, marka dhe modeli
  Skeda video , marka dhe modeli
  Skeda audio, marka dhe modeli
  Skeda Lan ,marka dhe modeli
  Procesori
  Keshilloj vetem intel socket 775.

  Vet aktualisht e kam testuar hackintosh-in me 5 motherboard ASUS Modelet jan keto: P5K,P5KC,P5Q-E,P5Q PRO TURBO, P5Q Deluxe.
  Skeda video: ati radeon x1300,
  nvidia goforce 8500gt,9800gtx, 9800gtx+, GTX260

  mund te them se eshte me e thjedht te instalosh leopard se sa snow leopard.

  megjithate per ēdo gje mjafton te me pyesni.
  do mundohem tu ndihmoj
  ku mund ta gjej une MacOSX Leopard dhe a mund ta instaloj ne laptop-in tim dell latitude 120l

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e evalt
  Anėtarėsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  249
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime
  provo te derkosh ideneb 1.5.1 ose iAtkos v7 , ku ta gjesh,? thjesht: torrent,emule, rapidshare,megaupload...

  me jep karakteristikat e laptopit, te gjitha!!
  Evalt T

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2007
  Postime
  833
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Mund te instalohet MAC ne nje Vmware?
  Nese po, sa Gb Ram duhet dhe sa HDD te lire!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga The Pathfinder Lexo Postimin
  Mund te instalohet MAC ne nje Vmware?
  Nese po, sa Gb Ram duhet dhe sa HDD te lire!
  Mundesh, por nuk ke nje performanc te mire sepse ky esht nje emulim.
  2 apo 3 GB RAM duhen te jen te mjaftushem per instalim gjithashtu 20 GB HDD te cilat mund ti caktosh sipas deshires ne VMware

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e evalt
  Anėtarėsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  249
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime
  ketu ke nje tutorial se si te instalosh MacOSX Leopard 10.5.2 ne VMWare ( ne gjuhen anglisht)
  megjithete neper torrent mund te gjesh vmware image qe permban leopard te instaluar, pa u munuar shume.
  siē tha dhecvcx nuk do te kesh performance, do te jet shume i ngadalte.

  shkruaj karakteristikat e pc-s tend , te shoh nese i permbush apo jo.

  une aktualisht kam ne dualboot windows 7 dhe snow leopard
  me kete hardware:
  MB: ASUS P5Q Pro Turbo
  Ram: 8GB pc6400
  VGA: Nvidia Geforce GTX260 896MB
  HDD:320 GB te dedikuar vetem per snow leopard.
  tastier+mouse logitech wireless

  gjithēka eshte perfekt, pa asnje problem
  Evalt T

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-10-2007
  Postime
  833
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Atehere spo e testoj.
  Faleminderit cuna...
  Jeni te medhenj !

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2008
  Postime
  12
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  cili macosx bon ... apo nuk bon hiq ...?

  compaq n610c

  procesor pentium 4 m 1.8

  ram 512 mb

  20 gb hardisk particioni C:

  graphica Ati 32 mb modeli nuk ja di per momentin

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2011
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une do blej pjese te reja per ta shnderruar PC-ne tim ne Hackintosh

 10. #10
  sweet+you
  Anėtarėsuar
  17-09-2005
  Vendndodhja
  Therand
  Mosha
  31
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  a mundem ta instaloj ne laptop DELL latitud D630
  CPu Core2Dua 2.0 GHZ T7250
  HDD:300Gb Sata
  DVD/RW IDE
  Ram memory:4Gb
  Graphic cardnvida Quadro NVS 135M.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2011
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  http://www.hackint0sh.org/f217/111191.htm
  Ketu ke nje guide te plote @mentor626

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mundesi shume madhe per ta fut gati ne qdo PC Sistemin Mac OS X
  Duke perdor nje Bootloader shum me te kompletuar se sa ishin me te vjetrit.
  Ky esht Nawcom dhe mund ta shkarkoni ketu: http://hotfile.com/dl/111609803/ea99...7.iso.zip.html
  Pas shkarkimit djegni ne CD me shpejtsi minimale dhe boot me ket cd pas disa qastesh dot shfaqet Nawcom dhe ju ndaloni cd dhe futni DVD me Mac OS X qe keni siguruar me heret pastaj shtypni F5 dhe me an te shigjetave drejtoni tek DVD rom dhe me shigjeta vertikale startoni ne Verbose dhe pritni disa minuta nese dot ju punoj fati per te arrit te fillimi i instalimit( nese dikush kalon keto dhe nuk din me tej drejtonu prap ketu per hapat tjer).
  Per ta provuar duhet te jet nje disk i veqant dhe jo particion per instalim.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-01-2011
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Wink

  Citim Postuar mė parė nga autotune Lexo Postimin
  Mundesi shume madhe per ta fut gati ne qdo PC Sistemin Mac OS X
  Duke perdor nje Bootloader shum me te kompletuar se sa ishin me te vjetrit.
  Ky esht Nawcom dhe mund ta shkarkoni ketu: http://hotfile.com/dl/111609803/ea99...7.iso.zip.html
  Pas shkarkimit djegni ne CD me shpejtsi minimale dhe boot me ket cd pas disa qastesh dot shfaqet Nawcom dhe ju ndaloni cd dhe futni DVD me Mac OS X qe keni siguruar me heret pastaj shtypni F5 dhe me an te shigjetave drejtoni tek DVD rom dhe me shigjeta vertikale startoni ne Verbose dhe pritni disa minuta nese dot ju punoj fati per te arrit te fillimi i instalimit( nese dikush kalon keto dhe nuk din me tej drejtonu prap ketu per hapat tjer).
  Per ta provuar duhet te jet nje disk i veqant dhe jo particion per instalim.
  Po atehere si eshte e mundur qe une e kam te instaluar ne particion???

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Esht krejt normale te instalohet edhe ne nje particion por esht shum e mundshme ose e sigurt te korruptohet particioni tjeter nese perdor sistem si te dyte apo te par pra windowsi!
  Tjeter lloj bootroom perdor win e tjeter mac dhe nuk esht e preferuar dy sisteme me nje disk.
  Ketu shumica kan windows dhe ti rekomandohet dikujt nje sistem tjeter si mac nuk esht e leht duke pas paraysh korruptimin boot te windowsit (paramendo win xp edhe me veshtir te riparohet boot sistemi dhe zgjidhja vetem formatimi i particonit se ku esht xp por ateher korruptohet mac os x!!) dhe nje pjes te pergjesis duhet ta mar vet dhe mule te humbas kohe duke tregu se si ta riparon windowsin, dhe per ate larg nje praticioni por vetem disk tjeter per te provuar instalimin e mac os x.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga autotune : 14-04-2011 mė 13:59

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e evalt
  Anėtarėsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  249
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime
  nok ka asgje te komplikuar.
  siē tha dhe autotune eshte me shume e keshilluar te beni proven ne nje HDD komplet dhe jo neper particione.

  te ky link http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page do te gjeni te gjitha versionet e mac os x..... te testuara per kategori, pra per notebook per PC dhe per hardware single.

  shembull te ky link http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/HCL_10.5.8/Portables eshte testuar mac os x 10.5.8 ne disa notebook te markave dhe modeleve te ndryshme

  te linku i mesiperm do gjeni info me shume , gjeni versionin e mac ox x... dhe modelin e notebook-ut qe u afrohet me shume atij qe keni ju dhe diskutojm per instalimin...

  http://www.insanelymac.com/forum/ ketu do gjeni shume informacione
  Evalt T

 16. #16
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  39
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime nė 10 postime
  Kext per Intel hd Graphics Mobile nese ju shef syri ndonje implementim testimi me thoni se ngela pa GL/SL

  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 17. #17
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Anėtarėsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime nė 31 postime
  Aha.. une u mora nja 1 jave me hp tim edhe hoqa dore. Good luck pal...

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ashtu edhe me ATI shum munges te madhe, vetem me nvidia duket se gjindet te gjitha.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e arbnorshala
  Anėtarėsuar
  27-03-2007
  Vendndodhja
  n'Kosovė
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje
  Deshta te di a eshte jo teme ende aktive
  Pasi qe ka disa muaj qe provoj te instaloj lloje te ndryshme te MAC OS X ne laptopin tim mirepo spo mundem, kam instaluar me VMware Workstation nje version 10.5.8 (me duket) mirepo per ta instaluar ne forme noramle qe te startoj laptopi me mac os x nuk po mundem, kam provuar me gjera te ndryshme mirepo kur starton DVD boot me ndalet tek "Still waiting for root device"
  keshtu qe nese jeni akoma ne dispozicion te me jepni ndonje informate apo ndonje ndihme iu kisha qene shume mirenjohes...
  Performancat e laptopit tim jane keto:
  Toshiba Satellite C670-10G
  Intel Pentium Core Duo 2.13GHz
  RAM 3GB
  HDD 500GB
  Grafika: Intel HD Graphics 1273MB
  Ka Windows 7 Home Premium x64bit
  nese duhet edhe ndonje gje jam ketu...
  shpresoj se do gjej mirekuptimin tuaj
  Jeta ėshtė e tillė, duhet ta jetosh ashtu siē ėshtė!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e evalt
  Anėtarėsuar
  12-09-2007
  Vendndodhja
  Italia
  Postime
  249
  Faleminderit
  1
  4 falenderime nė 4 postime
  per: Ardi_Pg_ID
  http://www.osx86.net/downloads.php?do=cat&id=7  per arbnorshala
  shkarko iDeneb v1.6 10.5.8 Lite Edition

  permban keto kext/driver
  List of OSx86 Components:

  • Bootloader
  ? Chameleon v2
  ? Chameleon v1.0.12

  • Kernel
  ? Vanilla 9.8.0
  ? Qoopz 9.8.0
  ? AnV 9.7.0
  ? Vodoo 9.5.0

  • iDeneb x86 Essential Patches? AppleDecrypt
  ? ACPI Fix
  ? AppleSMBIOS
  ? SMBIOS Enabler
  ? AppleSMBIOSEFI
  ? SMBIOSResolver
  ? SMBIOSEnabler
  ? AppleSMBIOS Patched
  ? AppleSMBIOS 1.0.13
  ? AppleSMBIOS 1.0.1 ( Versione Tiger )
  ? AppleSMBIOS 667
  ? AppleSMBIOS 800
  ? AppleSMBIOS 1066
  ? AppleSMBIOS 1333 ( DDR3 )
  ? AppleSMBIOS iMac
  ? AppleSMBIOS Macbook
  ? AppleSMBIOS Mac Pro
  ? Disabler
  ? DSDT Patcher
  ? OpenHaltRestart
  ? Time Machine Fix
  ? PS/2 Drivers
  ? VoodooPS/2
  ? VoodooPS/2 Trackpad
  ? Apple PS/2 Old
  ? System Profiler Fix
  ? About This Mac Fix
  ? AppleTyMCEDriver Fix

  iDeneb x86 Additional Patches ( 10.5.8 )

  • Fix
  ? AppleHDA 10.5.6 Fix
  ? CPUS=1 Fix
  ? FireWireRemove
  ? IdleHaltFix
  ? IOPCMCIAFamily
  ? Mouse Lag
  ? SD/SDHCI Drivers
  ? IOUSBFamilyFix
  ? seatbelt Fix
  ? VoodooUSBEHCI

  • Drivers
  ? Audio
  ? AzaliaAudio
  ? VoodooHDA
  ? Chipset
  ? AHCI Fix
  ? AppleATIATA
  ? AppleGenericPCATA
  ? AppleNForceATA
  ? AppleNForceATA Test
  ? Intel ICHx Fixed
  ? JMicronATA
  ? SAS
  ? SiliconImage3132
  ? VIA/SiS/Marvell/Uli

  • Network:
  ? Ethernet
  ? AppleUSBEthernet
  ? AppleYukon2
  ? AttansicL1
  ? Broadcom
  ? AppleBCM440x
  ? AppleBCM5751
  ? AppleBCM5758M
  ? Forcedeth
  ? Intel100ProVE
  ? Intel82566MM
  ? nForcEthernet
  ? Realtek
  ? RTL8169/RTL8111
  ? RTL8139
  ? RTL8201CL ULI Chipset
  ? RealtekR1000
  ? Skge
  ? Tulip
  ? USBAx8817x
  ? USBPegasusEthernet
  ? ViaRhine
  ? Wireless
  ? Atheros
  ? Atheros AR5005
  ? Atheros AR5007
  ? Atheros Wifi Adapter
  ? Broadcom
  ? IO80211 Tiger
  ? Netgear wg111 v3
  ? Ralink
  ? RT256x/RT266x
  ? RT257x/RT2671
  ? RT2870/RT2790
  ? RT2870/RT2779/RT307x
  ? Realtek
  ? RTL8187
  ? RTL8187B
  ? RTL8187L
  ? RTL8187SE
  ? Zydas
  ? ZD1211
  ? ZD1215

  • System Management
  ? VoodooBattery Manager
  ? VoodooPowerVideo

  • Video
  ? NVidia
  ? NVidia Enablers
  ? NVEnabler
  ? NVdarwin
  ? NVinject
  ? NVinject Go
  ? NVkush
  ? GT200
  ? GT200 2F16 EVGA
  ? NVidiaID
  ? ATI
  ? ATY_Init
  ? Intel
  ? GMA950
  ? GMA950 Dekstop
  ? GMA950 Laptop
  ? GMA950 27AE
  ? GMAX3500

  ose hazard os x 10.6.6i
  permban keto kext/driver

  http://img816.imageshack.us/img816/9152/dvd1066i.jpg

  megjithate duhen bere disa modifikime te bios
  si :
  - Advanced BIOS Features:

  HDD S.M.A.R.T. Capability [Enabled]
  CPU Enhanced Halt [Disabled]
  CPU Thermal Monitor [Disabled]
  CPU EIST Function [Disabled]

  - Integrated Peripherals:

  USB Keyboard Function [Enabled]
  USB Mouse Function [Enabled]
  SATA RAID/AHCI Mode [AHCI]
  Onboard SATA/IDE Device [AHCI]
  firewire duhet disaktivuar  para 2 javesh po perdorio mac os x 10.7.2
  me kete hardware
  i5 2400
  mb: asus p8p67 pro
  ram 16 gb 1333mhz
  vga ati hd 4890 1gb

  gjithēka perfekt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga evalt : 14-03-2012 mė 16:59
  Evalt T

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •