Close
Faqja 45 prej 94 FillimFillim ... 35434445464755 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 881 deri 900 prej 1865

Tema: Albin Kurti

 1. #881
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 2. #882
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime


  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 3. #883
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Vazhdojnė tubimet e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! me qytetarė
  24 NĖNTOR 2010 - E Mėrkurė 00:46
  Nė kuadėr tė shtrirjes sė rrjetit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Kėshillat pėr Zhvillimin e Qendrave nė komunat e Mitrovicės, Prishtinės, Prizrenit, Ferizajt, Therandės, Gjakovės, Vushtrrisė, Shtimes e Pejės, tė martėn, mė 23 nėntor, mbajtėn tubime publike me qytetarė.

  Mitrovicė
  Kėshilli pėr Zhvillimin e Qendrės sė Mitrovicės, mbajti tubim me qytetarė nė fshatin Vllahi. Nė kėtė tubim para qytetarėve tė pranishėm folėn Nazmi Mikullovci, Faruk Mujka dhe Florije Drevinja.
  Qytetarėt patėn rastin tė njihen mė gjerėsisht me programin njėqind pikėsh tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u thelluar mė shumė nė dy shtyllat kryesore tė kėtij programi qė janė shtetndėrtimi dhe zhvillimi ekonomik.
  Prezantimi u pasua nga njė debat i hapur, ku qytetarėt dhanė komente tė ndryshme lidhur me gjendjen aktuale tė ekonomisė dhe mirėqenies sociale nė Kosovė. Ndėr tė tjera u diskutua mė gjerėsisht edhe pėr pjesėn veriore tė Kosovės si dhe pėr gjigantin e paralizuar, Trepēėn.
  Nė fund, qytetarėt u anėtarėsuan si dhe formuan Kėshillin e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėtė fshat.

  Prishtinė
  Kėshilli pėr Zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Prishtinė, organizoi tubim publik me qytetarėt e fshatrave Llukar, Makoc dhe Grashticė.
  Para qytetarėve tė pranishėm aktivisti, Xhelal Sveēla, prezantoi programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Prezantimi u pasua nga njė bashkėbisedim mes aktivistėve dhe qytetarėve gjatė sė cilit qytetarėt filluan tė parashtrojnė pyetje dhe tė japin komentet e tyre rreth programit politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Prezantimin e organizimit tė Kėshillit pėr Zhvillimin e Qendrės tė Prishtinės pėr tė pranishmit e bėri aktivisti Berat Lahu. Ai po ashtu i njoftoi tė pranishmit pėr nevojėn e formimit tė Kėshillit tė Pikės pėr kėto fshatra.
  Nė fund tė tubimit qytetarėt u anėtarėsuan nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE! si dhe formuan Kėshillin e Pikės pėr fshatrat Llukar, Makoc dhe Grashticė.
  Tubim u mbajt edhe me qytetarėt e fshatit Busi, nė tė cilin formimit tė Pikės i parapriu prezantimi i programit tė Lėvizjes nga aktivisti Nezir Myrtaj, ndėrsa nė diskutimet pasuese me qytetarė u angazhua edhe aktivisti, Isa Elezaj. Para qytetarėve foli edhe Jusuf Demiri. Shumica e qytetarėve tė pranishėm janė anėtarėsuar nė Lėvizje duke zgjedhur edhe Kėshillin e Pikės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Busi.

  Prizren
  Lėvizja VETĖVENDOSJE!, nė Prizren organizoi tubim me banorėt e fshatit Landovicė.
  Tubimin e hapi Afrim Kasolli, i cili shpjegoi para tė pranishmėve pikėpamjet politike tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u pėrqendruar nė procesin e privatizimit tė egėr neoliberal, i cili po e shkatėrron ekonominė e vendit pėrmes shitjes sė ndėrmarrjeve publike.
  Pas tij mori fjalėn, Haqif Ilazi, i cili foli pėr historikun e zhvillimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke potencuar rėndėsinė e mobilizimit qytetarė si e vetmja mėnyrė pėr ndaljen e padrejtėsive politike nė vend, sepse qytetaria aktive ėshtė parakusht i domosdoshėm pėr funksionimin e demokracisė sė mirėfilltė tė njė shteti.
  Islam Thaqi dhe Agron Limani, ndėr tė tjera folėn mbrojtjen e vlerave kombėtare si dhe pėr pėrkujdesjen shtetėrore ndaj ish-ushtarėve tė UĒk-sė si dhe pėr mbrojtje sociale pėr qytetarėt e Kosovės.
  Krejt nė fund u hap diskutimi mes aktivistėve dhe qytetarėve, me ē’rast aktivistėt patėn rastin tė informohen pėr sė afėrmi me vėshtirėsitė dhe brengat e pėrditshme tė banorėve tė fshatit Landovicė.

  Ferizaj
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Ferizaj mbajti tubime publike me qytetarė nė fshatrat Mirash dhe Talinoc tė kėsaj komune. Para qytetarėve folėn aktivistėt e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Visar Ymeri, Rizah Xhakli dhe Enver Bajrami.
  Rizah Xhakli , shprehu pakėnaqėsinė ndaj gjendjes aktuale ekonomike e politike nė vend, si dhe foli pėr domosdoshmėrinė pėr organizim tė pėrbashkėt me qytetarėt, pėr tė arritur qėllimet kolektive pėr njė shtet tė favorshėm pėr secilin e jo vetėm pėr disa.
  Ndėrsa, Enver Bajrami ndėr tė tjera tha se “Para tre javėve kur u bė shpalosja e programit politik tė Lėvizjeje, gjeta shtetndėrtimin dhe zhvillimin ekonomik, si dhe prioritetet qė do t’i jepen prodhimit vendor, por edhe qėllimin kryesor Bashkimin Kombėtar”.
  Visar Ymeri, gjatė fjalės sė tij potencoi se qytetarėt duhet tė bashkohen nė Lėvizjen VETĖVENDOSJE!, sepse vetėm si individė jemi tė shumė dobėt, ndėrsa si kolektiv jemi shumė mė tė fuqishėm nė rrugėn tonė tė pėrbashkėt.
  Prezantimet u pasuan nga njė debat frytdhėnės me qytetarėt.
  Nė fund tė tubimit u formuan Pikat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėto dy fshatra.

  Therandė
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti tubime edhe me banorėt e fshatrave Bllacė dhe Mushtisht tė komunės sė Therandės. Nė kėto tubime ishte i pranishėm edhe lideri i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti, i cili para banorėve tė kėtyre fshatrave shprehi kritika nė drejtim tė qeverisjes sė deritanishme . Ai ndėr tė tjera tha qė “me moton “BASHKĖ ĖSHTĖ E MUNDSHME”, me njė organizim dhe pėrkushtim mė tė madh, mund tė bėjmė ndryshime pėr njė jetė normale e tė denjė pėr gjithė”.
  Me shumė argumente e shembuj konkret, ai ngjalli shpresėn e qytetarėve tė pranishėm pėr ngritjen e ekonomisė, rritjen e punėsimit pėrmes rritjes sė prodhimit, pėrmirėsimin e shėrbimeve administrative, shėndetėsore, ngritje tė cilėsisė nė arsim dhe funksionim tė mbarė tė gjyqėsisė.
  “Ka ardhur koha kur duhet ta ndalim bartjen jashtė, tė potencialit financiar tė qytetarėve tė Kosovės, qė ėshtė miliarda euro, dhe nė kėtė mėnyrė po stimulojmė ekonominė e edhe tė Serbisė. E nė anėn tjetėr, pa asnjė arsye, pėr ēdo ditė e mė shumė po vėshtirėsohet jeta e qytetarėve tė Kosovės” u shpreh Albin Kurti.
  Mė pas gjatė debatit, shumė pjesėmarrės ishin tė interesuar tė dinin mė shumė pėr zhvillimin ekonomik, luftėn kundėr korrupsionit, pėr sundimin e ligjit, mbrojtjen e kufijve, bashkėpunimin me ndėrkombėtarėt, sipas programit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.
  Nė fund u shpėrnda programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, me ē’rast u anėtarėsuan shumė tė rinj nė Lėvizjeje, dhe u formuan Pikat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėto fshatra.

  Shtime
  Kėshilli pėr Zhvillimin e Qendrės sė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Shtime, organizoi dy tubime publike me qytetarėt e fshatrave Rashincė dhe Muzeqinė.
  Nė kėto tubime folėn aktivistėt Qemajl Aliu dhe Glauk Konjufca. Qemajl Aliu ndėr tė tjera foli edhe pėr sfidat qė e presin Lėvizjen VETĖVENDOSJE! nė zgjedhjet e dhjetorit dhe pėrgatitjet qė janė bėrė deri mė tani. Pas tij fjalėn e mori Glauk Konjufca i cili prezantoi programin politik tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, gjė qė u pasua nga bashkėbisedimi i gjatė me qytetarėt e pranishėm. Gjatė debatit qytetarėt bashkė me aktivistėt erdhėn nė pėrfundim qė pėr tu ballafaquar me gjendjen e rėndė politike e ekonomike nė Kosovė, nevojitet njė organizim sa mė i fuqishėm qė tė arrihen ndryshimet nė tė mirė tė qytetarėve.
  Nė fund nė tė dy fshatrat u formuan pikat e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!

  Vushtrri
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! nė Vushtrri, mbajti dy tubime publike me qytetarė tė fshatrave Maxhunaj dhe Dumnicė e Poshtme. Para qytetarėve aktivistėt Kushtrim Krasniqi, Skender Limani, Ali Jonuzi, Xhemajl Pllana dhe Bahrie Ademi shpalosėn pikat programore tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, pėr tė vazhduar mė pas me dabat tė hapur me qytetarėt Pas debatit qytetarėt u anėtarėsuan nė Lėvizje si dhe formuan Kėshillin pėr Zhvillimin e Pikave nė Maxhunaj dhe Dumnicė e Poshtme.

  Tubime publike me qytetarė u mbajtėn edhe nė komunėn e Pejės dhe tė Gjakovės.


  Lėvizja VETĖVENDOSJE!
  Sekretariati pėr Media dhe Komunikim
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 4. #884
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbanė tubim me banorėt e fshatit Landovicė tė komunės sė Prizrenit
  23 NĖNTOR 2010 - E Martė 21:42
  Nė kuadėr tė aktivitetit tė saj nė Prizren, tė martėn, mė 23 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE!organizoi tubim me banorėt e fshatit Landovicė, me qėllim tė prezantimit tė programit tė saj politik.  Tubimin e hapi Afrim Kasolli, i cili spjegoi para tė pranishmėve pikėpamjet politike tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke u pėrqendruar nė porcesin e privatizimit tė egėr neoliberal, i cili po e shkatėrron ekonominė e vendit pėrmes shitjes sė ndėrmarrjeve publike.  Pas tij mori fjalėn Haqif Ilaz, i cili foli pėr historikun e zhvillimit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, duke potencuar rėndėsinė e mobilizimit qytetarė si e vetmja mėnyrė pėr ndaljen e padrejtėsive politike nė vend. “Qytetaria aktive ėshtė e kusht i domosdoshėm pėr funksionimin e demokracisė sė mirėfilltė tė njė shteti”, theksoi Haqif Ilazi.  Islam Thaqi dhe Agron Limani, ndėr tė tjera folėn pėr domosdoshmėrinė e ruajtjes sė vlerave kombėtare si dhe pėr ofrimin e mbrojtes shtetėrore pėr kategoritė e dala nga lufta si dhe kategoritė sociale nė pėrgjithėsi.  Krejt nė fund u hap diskutimi me tė pranishmit, me ē’rast aktivistėt Lėvizjes VETĖVENDOSJE! patėn rastin tė informohen pėr sė afėrmi me vėshtėrsitė dhe brengat e pėrditshme tė banorėve tė fshatit Landovicė.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 5. #885
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbanė tubim me banorėt e fshatrave Bllacė dhe Mushtisht tė komunės sė Therandės
  23 NĖNTOR 2010 - E Martė 22:38
  Tė martėn, mė 23 nėntor, Lėvizja VETĖVENDOSJE! mbajti tubime me banorėt e fshatrave Bllacė dhe Mushtisht tė komunės sė Therandės.  Nė kėto tubime ishte i pranishėm edhe lideri i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, Albin Kurti, i cili para banorėve tė kėtyre fshatrave shprehi kritika nė drejtim tė qeverisjes aktuale. Ai ndėr tė tjera tha qė “me moton “BASHKĖ ĖSHTĖ E MUNDSHME”, me njė organizim dhe pėrkushtim mė tė madh, mund tė bėjmė ndryshime pėr njė jetė normale e tė denjė pėr gjithė”.  Me shumė argumente e shembuj konkret, ai ngjalli shpresėn e qytetarėve tė pranishėm pėr ngritjen e ekonomisė, rritjen e punėsimit pėrmes rritjes sė prodhimit, pėrmirėsimin e shėrbimeve administrative, shėndetėsore, ngritje tė cilėsisė nė arsim dhe funksionim tė mbarė tė gjyqėsisė.  “Ka ardhur koha kur duhet ta ndalim bartjen jashtė, tė potencialit financiar tė qytetarėve tė Kosovės, qė ėshtė miliarda euro, dhe nė kėtė mėnyrė po stimulojmė ekonominė e vendeve fqinje siē ėshtė Serbia. E nė anėn tjetėr, pa asnjė arsye, pėr ēdo ditė e mė shumė po vėshtirėsohet jeta e qytetarėve tė Kosovės”- u shpreh Albin Kurti.  Mė pas gjatė debatit, shumė pjesėmarrės ishin tė interesuar tė dinin mė shumė pėr zhvillimin ekonomik, luftėn kundėr korrupsionit, pėr sundimin e ligjit, mbrojtjen e kufijve, bashkėpunimin me ndėrkombėtarėt, sipas programit tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE!.  Nė fund u shpernda programi politik i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, me ē’rast u bė regjistrimi i shumė tė rinjėve si anėtarė tė kėsaj Lėvizjeje, dhe po tė njėjtit, formuan Pika e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė kėto fshatra.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 6. #886
  i/e regjistruar Maska e beni33
  Anėtarėsuar
  27-04-2008
  Postime
  4,261
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  lapi

  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  o nkoft met me nai mbroit interesat kombetare rrugeqet e vetfundosjes me kryekriminelin florian krasniqin e me gllauka e albina na paska hanger dreqi e pertej dreqi
  wilaiam wolker miku e shqiptarve pro vetvendosjes qka thu ti ik tash shko mytu diku

 7. #887
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Qfare shteti ashte Kosova,kure importon krejte,kurse kurgja nuke exporton.11 vjet e fundit po te isha minister,ose kryetare,do te kisha bamur vetevrasje.Popullin ta shofish pa pune,pa ushqim,kesaj pune i thone ,PRASHIT UJE THAQI SEJDIU,tri parti AAK,LDK,PDK.Keto tri parti jane sikurse partija e MILOSHEVIQIT,kurgja nuke ndertuen,vetem na sakatuen,Shqipetaret ne kosove jane VERBANA,te verbet,sepse nuke shohin pertej hundes.Tashe dalin ne zgjedhje dhe nuke kane programe,Shkojne ne darsem me K te huej.LARAMANAT ZHELANAT E FISHTES,po sillen ne kosove .Albin Kurti ashte tue pamur mire,mirepo,a do te shefpopulli i Kosoves.Ma mer mendja mbase 12dhjetorit do ta shofim,se sa te verbet jane shqipetaret ne PERQINDJE.

 8. #888
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  Citim Postuar mė parė nga beni33 Lexo Postimin
  wilaiam wolker miku e shqiptarve pro vetvendosjes qka thu ti ik tash shko mytu diku
  Vokeri eshte nji mik i shqiptarve pa dyshim e jo veq i vetfundosjes
  por qka mendon qeverija dhe presidenca e ambasada e SHBA-ve per vetfundosjen dhe albin-pireven se

  dhe une juve qka po e perkrahni vetfundosjen jau kam shtrue nji pyetje qe sa koh por asnji deri sot skini marr guximin te me tregoni

  kush jau solli dhe perse jau sollo e perse albini e pranoi ne vetfundosje
  Sylejman Pireven njeriun me te besueshem ne LDK te milloshit edhe gjat luftes
  kur ket person edhe LDK-ja e ka largue per antikomtarizmin e ti
  pasi ky jau ka krye atyre do pun te flliqta ma ne fund e shtrydhen si limonin dhe ja gjuan te dy kembet e ju e pranuat dhe e vendosen edhe per kandidat te kuvendit haaaaaaa tregomni more dikush nese dini gje

 9. #889
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  Vokeri eshte nji mik i shqiptarve pa dyshim e jo veq i vetfundosjes
  por qka mendon qeverija dhe presidenca e ambasada e SHBA-ve per vetfundosjen dhe albin-pireven se

  dhe une juve qka po e perkrahni vetfundosjen jau kam shtrue nji pyetje qe sa koh por asnji deri sot skini marr guximin te me tregoni

  kush jau solli dhe perse jau sollo e perse albini e pranoi ne vetfundosje
  Sylejman Pireven njeriun me te besueshem ne LDK te milloshit edhe gjat luftes
  kur ket person edhe LDK-ja e ka largue per antikomtarizmin e ti
  pasi ky jau ka krye atyre do pun te flliqta ma ne fund e shtrydhen si limonin dhe ja gjuan te dy kembet e ju e pranuat dhe e vendosen edhe per kandidat te kuvendit haaaaaaa tregomni more dikush nese dini gje
  Ore Llap, perse ti fare nuk e permend qe PDK-ja ne rradhet e saj ka pranuar dy hajnat e medhenj sic jane Bajram Kosumi dhe Bujar Dugollin, kur boterisht dihet ce te dyte jane me letra hajna, cka i thua ti kesaj.

  Delli fare nuk e perfaqeson qeverine reale Amerikane, Delli perfaqeson interesat e tij personale. Ndersa perfaqesimin real te Qeverise Amerikane e ben zoteriu dhe miku ma i madh i Shqiptareve William Walker.

  Para se ti shiqosh se kush eshte ne partite tjera apo ne levizjen Vetevendosje, shiqoje pragun tend te shtepise ( PDK-ne), shiqoje se kush jane aty, dhe te lutem mos na thuaj qe te gjithe jane Clirimtaret, sepse puna e tyre eshte pare qe moti se cfare jane ata.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ARIANI_TB : 24-11-2010 mė 06:56
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 10. #890
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Kurti: Angazhohem pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė

  Kthimi i Lėvizjes Vetėvendosje nė parti politike dhe regjistrimi i saj pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e 12 dhjetorit ka ngjallur interesimin e shtypit gjerman dhe tė gazetarėve tė njohur siē ėshtė Norbert Mappes-Niedieck....
  Postuar: 12:05:18 / 24.11.2010


  Ky i fundit ka zhvilluar njė intervistė me liderin e Vetėvendosjes Albin Kurti, intervistė kjo qė botohet nė numrin e sotėm tė gazetės gjermane ''''Merkishe Algemajne''''. Nė kėtė intervistė, Kurti fillimisht shpjegon se Lėvizja Vetėvendosje nuk ėshtė kundėr pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė ashtu siē thuhet, por kundėr karakterit tė saj. Kurti thotė se Bashkėsia Ndėrkombėtare nuk duhet tė vendosė pėr fatin e Kosovės. “Nuk ėshtė e drejtė qė zyrtarė ndėrkombėtarė qė nuk kanė legjitimitet demokratik tė kenė fjalėn e fundit pėr fatin e Kosovės, por kėtė duhet ta bėjnė njerėzit qė kanė mandatin e popullit.

  Sipas Kurtit, Bashkėsia Ndėrkombėtare nuk ėshtė nė Kosovė tė ndihmojė zhvillimin ekonomik tė saj por tė ruajė stabilitetin. Sa i pėrket EULEX-it lideri i Vetėvendosjes thotė nė gazetėn gjermane Merkishe Algemajne, se kėtij misioni nuk i bėhet vonė pėr drejtėsinė nė Kosovė, pėr tė cilėn trumbeton se ka ardhur. Ata po hezitojnė ti shkojnė deri nė fund luftės kundėr korrupsionit. Bashkimi Evropian nė Kosovė duhet tė dėrgojė ekspertė kundėr korrupsionit nė Kosovė dhe ekspertė qė do tė ndihmojnė zhvillimin e bujqėsisė dhe ekonomisė.

  Nė kėtė intervistė, Albin Kurti shprehet publikisht se angazhohet pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. ”Shqiptarėt nė Ballkan janė njė komb i vetėm, kufiri i ngritur midis Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė kufi i padrejtė i ngritur me dhunė”. Sipas Kurtit nėse do tė organizohet njė referendum nė Shqipėri dhe Kosovė shumica e popullit do tė votonte pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ndalesa pėr tu bashkuar me Shqipėrinė, e cila ėshtė nė Kushtetutėn e Kosovės ėshtė njė kufizim pėr sovranitetin e saj. Kjo ka ndodhur pėr arsye se Kushtetuta e Kosovės nuk ėshtė shkruar nga shqiptarėt. E drejta pėr tu bashkuar me njė shtet tjetėr ėshtė e drejtė sovrane e njė vendi, thotė Kurti tutje. Ai thotė se bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė do tė forconte edhe ekonomikisht shtetin e pėrbashkėt shqiptar, ndėrsa do tė ulte edhe apetitet e Serbisė pėrballė njė Shqipėrie tė bashkuar. Duke folur pėr Serbinė, Kurti ka thėnė nė intervistė pėr gazetėn gjermane se ky vend synon tė bashkojė nė njė kanton tė vetėm tė gjitha komunat e banuara me shumicė serbe, ndėrsa ka shtuar se qėllim kryesor i Serbisė ėshtė qė Kosovėn ta bėjė shtet jofunksionalė pėr qeverisje ashtu siē ka ndodhur nė Bosnjė me Republikėn serbe.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 11. #891
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Ore Llap, perse ti fare nuk e permend qe PDK-ja ne rradhet e saj ka pranuar dy hajnat e medhenj sic jane Bajram Kosumi dhe Bujar Dugollin, kur boterisht dihet ce te dyte jane me letra hajna, cka i thua ti kesaj.

  Delli fare nuk e perfaqeson qeverine Amerikane, qeverine reale Amerikane, Delli perfaqeson interesat e tij personale. Ndersa perfaqesimin real te Qeverise Amerikane e ben zoteriu dhe miku ma i madh i Shqiptareve William Walker.

  Para se ti shiqosh se kush eshte ne partite tjera apo ne levizjen Vetevendosje, shiqoje pragun tend te shtepise ( PDK-ne), shiqoje se kush jane aty, dhe te lutem mos na thuaj qe te gjithe jane Clirimtaret, sepse puna e tyre eshte pare qe moti se cfare jane ata.
  HAAAAA
  po mire ke than masi se kie iden perse bashkpuntorin e milloshit e muaren ne vetfundosje albin-bashkimkombetari haaa
  por edhe ket per ambasadorin amerikan mier e ke than masi nuk kie lidhje me politik dhe the se ambasadori Dell nuk e perfaqson Ameriken
  po kan po e perfaqsoika sipas teje bangladeshin a tanzania a kan pra

 12. #892
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Kurti: Angazhohem pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė

  .
  me sylejman pireven e nazmi mikullofcin miqt te kriminelit millosheviq e disa pleq-sllavo-komunista qe mshifen nen parullen e ballit kombetar e disa klyshqi titista do ta bej ket bashkim a haaaaaaaa

 13. #893
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Anėtarėsuar
  30-12-2005
  Postime
  4,531
  Faleminderit
  5
  22 falenderime nė 21 postime
  Po natyrisht se Albin Kurti - VETEVENDOSJE, ne agjenden e tyre politike qellimin kryesor kane Bashkimin Kombetar Shqiptar, dhe mu per kete arsye ne kete Levizje jane bashkangjitur luftetaret dhe clirimtaret e lirise Rexhep Selimi, Avni Klinaku, Valon Murati e shume e shume tjere, dhe do shofesh qe tani edhe shume ushtar te UCK-se, veterane te luftes, familje te deshmoreve e prekrahin dhe do e perkrahin Albin Kurtin - Vetevendosjen.

  Ndersa ne agjenden e Thacit & CO kane vetem se si ta vjedhin ma shume e ma shume Kosoven dhe Popullin e saj, ne agjenden e Thacit & CO kane se si ta bejne Kosoven - Bosnjen e Dyte me ndihmen e Nderkombetareve - Dellit dhe qeverise Serbe - Tadicit, ne agjenden e Thacit & CO kane ta japin autonomi ( Repubike Serbe ne Bosne ) pjeses veriore te Kosoves. Thaci & CO me cdo kusht kane deshire ta perfundojne detyren e tyre te caktuar nga Nderkombetaret - Delli ta krijoj nje Komb te ri - Kosovar duke anashkaluar me cdo kusht festen me te madhe te Kombit Shqiptar 28 Nentorit Diten e Flamurit Kombetar. Thaci & CO me cdo kusht kane deshire ta perfundojne detyren e tyre te caktuar nga nderkombetaret - Delli ta shesin apo ta falin cdo pasuri te Kosoves - Popullit.

  Dhe Kosova e Populli shumice Shqiptar ne Kosoves kane pesuar dhe jane shkatruar ne cdo aspekt si ekonomikisht, si politikisht si ne cdo aspekt gjate ketyre thuajse gati 3 vjet pas pavarsimit te Kosoves, se sa menjehere pas perfundimit te Luftes. Sepse kjo pavarsi e Kosoves u pa shume carte se nuk ishte per Shqiptaret, por ishte vetem per Thacin e CO, per Dellin dhe minoritaret Serb.

  Edhe nje gje, Shqipatret e Kosoves edhe ne kohen e Titos por edhe ne kohen e Milloshevicit jane paraqitur si Shqiptar me Flamurin Kombetar Shqiptar, ndersa tani keta THaci & CO me disa qarqe antishqiptare - Dell mundohen qe te na paraqesin si Komb Kosovar me nje lecke e me nje hymne qe fare ska te beje me Shqiptar te kaluaren tone e historine tone.
  BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

 14. #894
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-04-2006
  Postime
  573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ARIANI_TB Lexo Postimin
  Ore Llap, perse ti fare nuk e permend qe PDK-ja ne rradhet e saj ka pranuar dy hajnat e medhenj sic jane Bajram Kosumi dhe Bujar Dugollin, kur boterisht dihet ce te dyte jane me letra hajna, cka i thua ti kesaj.

  Delli fare nuk e perfaqeson qeverine reale Amerikane, Delli perfaqeson interesat e tij personale. Ndersa perfaqesimin real te Qeverise Amerikane e ben zoteriu dhe miku ma i madh i Shqiptareve William Walker.

  Para se ti shiqosh se kush eshte ne partite tjera apo ne levizjen Vetevendosje, shiqoje pragun tend te shtepise ( PDK-ne), shiqoje se kush jane aty, dhe te lutem mos na thuaj qe te gjithe jane Clirimtaret, sepse puna e tyre eshte pare qe moti se cfare jane ata.
  ================================================== ===========
  Qka, apo mendon qe Albin Kurti, apo Florin Krasniqi, apo Glauki, nese vine ne pushtet n, a nuk do te behen hajna! po more hajna edhe me te mdhej se Dugolli e Kosumi-bile bile keta dy nuk ishin as nuk jane fare hajna, ne krahasim me Florimin, Albinin, apo Glaukon!

 15. #895
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  Pse PDK-ja do t’i fitojė zgjedhjet nacionale
  E martė, 23 Nandor 2010 02:15

  Bahri Bivolaku  Ideali i quajtur Evropė ėshtė sfida kryesore angazhuese politike nė vitet pasuese pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj. Edhe nė njė shkrim tė mėparshėm e kam potencuar nevojėn qė e gjithė fushata elektorale e partive politike tė garojė mbi dallimet, mėnyrat e rrugėt si tė arrihet atje. Tani nė Kosovėn e re nuk ka sfidė mė kryesore politike, gjersa bisedimet me Serbinė dhe rezultatet derivuese tė tyre me siguri se do tė zhbllokojnė shumėēka si nė planin e brendshėm ashtu edhe atė tė jashtėm tė Kosovės. PDK-ja si forca e parė politike nė vend, siē shihet nga deklarimet e fushatės sė tyre paraelektorale, bosht tė angazhimeve e premtimeve do ta kenė mu kėtė synim. I pari i kėsaj partie, Hashim Thaēi, veē ka dhėnė premtimin qė qysh nė vitin e parė tė mandatit tė dytė qeverisės nga PDK-ja, Kosova, qytetarėt e saj do ta fitojnė tė drejtėn e liberalizimit tė vizave, ndėrsa po gjatė kėtij mandati premton qė Kosovėn do tė arrijė ta fusė nė NATO dhe fillohet me procedurat e integrimit nė BE. Ėshtė mirė pėr Kosovėn qė edhe nga fushatat elektorale dhe i tėrė procesi zgjedhor, duke pėrfshirė edhe njohjen e rezultateve tė zgjedhjeve tė pėrēohet mesazhi i duhur drejt qendrave tė vendosjes politike ndėrkombėtare se Kosova ėshtė shtet stabil, i cili ka kaluar fazėn e miturisė nė demokraci dhe po konsolidohet si shtet me qėndrueshmėri institucionale tė dala nga vota e popullit. Gjykuar karshi tė gjitha kėtyre ēėshtjeve e zhvillimeve politike nė e pėrreth Kosovės dhe qėndrimeve politike partiake karshi tyre, PDK-ja e meriton t’i fitojė zgjedhjet nacionale, pasi ėshtė treguar parti e pėrgjegjshme qė ruan dhe kultivon jetėn institucionale, parti e cila kohėron mė sė miri me rrugėn nė tė cilėn ka kaluar krijimi i shtetit tė Kosovės, gjendjes ku ėshtė ai tani si dhe synimin se ku do tė shkojė dhe si. Kjo lidhshmėri praktike politike e ka bėrė PDK-nė partner kryesor nė raport me ndėrkombėtarėt dhe vėshtirė tė mendohet bėrja e ndonjė hapi politik nė Kosovė pa qenė akterė liderėt e kėsaj partie.  Pushtetet lokale dhe zgjedhjet nacionale
  Nė pėrcaktimin e vullnetit elektoral tė qytetarėve tė Kosovės nė zgjedhjet nacionale gjithsesi rol dominant do tė kenė pushtetet lokale. Ai pushtet lokal qė ka ditur t’i japė ndjeshmėri cilido nga qytetarėt qė ka qenė i zoti t’i japė kėshillė apo ide, me siguri mė tė lehtė e ka sot t’i kėrkojė atij besimin dhe pėrcaktimin politik. Bindja politike apo pėrcaktueshmėria qytetare fillon tė shfaqet qė nė hallkėn e parė tė rregullimit institucional, pasi qytetari mė sė shumti bashkėjeton me tė. Nuk ka ditė qė ai mos ta vėrejė rolin e kėtij pushteti qoftė nė aspektin pozitiv a negativ. Dashuria apo urrejtja pėr tė fillon qė nga dalja e tij nga shtėpia dhe ecja rrugės sė lagjes, sheshit tė qytetit e gjer tek perceptimi i tij nė punėn e nėpunėsve tė administratės publike tė kėtij pushteti. Pėrgjegjshmėria e kėtyre pushteteve lokale karshi qytetarit s’ka se si mos tė ndikojė nė vullnetet elektorale tė tyre edhe nė zgjedhjet e dhjetorit pasi qytetari mėshirohet nė atė pushtet qė e ka afėr dhe jeton me tė, gjersa shumė rrallė i bie tė takohet me pushtetin qendror. Qyteti i mirė, Komuna efektive krijon shtetas tė mirė e jo pushteti qendror. Opinioni pėrcaktues i masės i fituar nė bazė tė performancės sė pushteteve lokale ėshtė i qėndrueshėm dhe real pasi ai nuk paraqitet tė jetė i ndikuar nga komunikimet indirekte qė bėjnė me tė mediat, por atyre perceptimeve tė tija direkte qė ai i sheh, prek e shijon. Gjykuar sipas kėtij perceptimi fare real, Partia qė udhėheq me shumicėn e komunave tė Kosovės ka pėrparėsi tė mėdha pėr t’i fituar zgjedhjet nacionale pasi elektorati i saj tani ėshtė krijuar pėrveē bindjeve tė mėparshme edhe si elektorat i krijuar nga perceptimi i vetėm qytetar karshi zhvillimeve qė ai i sheh nė lagjen e komunėn e tij e qė lidhen nė pushtet lokal. Nė Kosovėn e passhpalljes sė pavarėsisė ky pėrcaktim qytetar po bėhet faktori kryesor i besueshmėrisė sė qytetarėve karshi partive politike dhe jo zhurma, mjegulla e perceptimet utopike. Mendoj qė investimet e kryera nėpėr komunat e Kosovės dhe zhvillimet e tyre janė njė ndėr adutėt kryesore tė cilat PDK-sė do t’i sjellin fitoren nė zgjedhjet e dhjetorit pasi ato investime kanė prekur vet jetėn e qytetarit. Pėr tė ilustruar kėtė konstatim timin do ta marr shembullin e Komunės sė Vushtrrisė dhe evalvimin e vullnetit qytetar karshi performancės sė pushtetit lokal. PDK-ja nė kėtė qytet gjer nė zgjedhjet e fundit lokale kishte rreth 8 mijė votues pa marrė parasysh nivelin e zgjedhjeve. Performanca e mirė e pushtetit lokal nė mandatin e shkurtėr (2-vjeēar) qė kishte kjo parti e dalė nga zgjedhjet e parafundit lokale ka bėrė qė nė zgjedhjet e fundit lokale tė arrijė ta nisė dukshėm numrin e votuesve duke arritur shifrėn prej 13.000 vota tė fituara. Pra njė performancė vetėm dyvjeēare tė pushtetit lokal paarritur ta rrisė besueshmėrinė qytetare tė subjektit politik pėr 5000 votues. Ky fakt tregon se besueshmėria politike nuk paraqitet duke e kėrkuar atė ajo vetėm bėhet. Gjykuar sipas kėtyre vlerėsimeve pushtetet lokale dhe efektshmėria e tyre do tė kenė ndikimin e rritjes sė votave pėr partinė qė ka shumicėn e komunave nė Kosovė nė qeverisje. Rritje tė dukshme pres nė Ferizaj, Vushtrri, Skenderaj, Drenas, Mitrovicė etj. Nė Vushtrri ta zėmė ky pushtet lokal vetėm brenda kėtij viti ka realizuar apo janė nė realizim investimet kapitale pėr qytetarėt e vet nė vlerė prej afro 20 milionė eurove dhe s’ka se si ato tė mos reflektojnė tek qytetarėt tė cilėve me siguri se u ėshtė pėrmirėsuar cilėsia e jetės aty ku jetojnė.  Pullazgjiu dhe sharja nė vesh e mbretit  Shenja jo tė mira dhe me elemente konfrontuese qė gjithsesi japin pėr Kosovėn imazh tė keq ėshtė fjalori politik i pėrdorur nga njėri nga liderėt e Vetėvendosjes, por qė edhe pėrgjigjja pėr tė nuk ishte aspak politike. Florin Krasniqi zgjodhi njė model pėr tė zėnė pozicion politik tejet ambicioz duke sulmuar kryesisht PDK-nė e liderin e saj nė mėnyrėn mė tė paskrupullt. Mėnyra e tillė mendoj qė nuk i shėrben atij e as subjektit tė tij, i cili ka nė program bashkimin e kombit, e gjykuar sipas atij fjalori “Fisnik” mundėsisht pa Hashim Thaēin e pėrkrahėsit e tij, tė cilėt nė Kosovė bėjnė gati gjysmėn e popullatės. Ai fjalor dhe autori i tij sikur ma kujtuan anekdotėn e sharjes nė vesh. Ishte njė mbret nė njė nahi, i cili kishte zakon qė fundjavave tė dalė nė shėtitje rrugėve tė atij shehri, gjersa banorėt anės sė rrugės e nderonin mbretin. Njė fshatar, tė cilit i mungonte respekti nga banorėt, mendoi si ta ndėrrojė gjendjen dhe luti mbretin qė ditėn e shėtisė sė tij ai ta thėrrasė me gisht atė dhe ta shajė nė vesh. Mbreti, mendjelehtė e pranoi kushtin dhe bėri sipas marrėveshjes, gjersa fshatari fitoi shumė nga ajo sharje nė vesh, pasi nga banorėt e tjerė nuk pėrqeshej mė, por respektohej duke thėnė se ky qenka i zoti pasi po folka me mbretin. Mendoj qė Hashim Thaēi, por edhe vet PDK-ja nuk ka arsye tė merret dhe t’i rritė tė tillėt, por tė vazhdojė fare qetė rrugės sė saj, gjersa institucionet e gjyqėsisė e prokurorisė duhet tė jenė shumė mė aktive me deklaratat e tilla akuzuese tė pambulesė, nga kushdo qė vijnė. Unė ende nuk po mund ta kuptoj se ku ishte porosia politike e njė fjalie drejtuar banorėve tė Rahovecit nga njėri prej liderėve tė njė partie politike qė deri dje ishte pjesė e qeverisė me porosinė e fushatės pėr kryetar tė kėsaj komune, banorėt t’i ruajnė specat nė depot e tyre nga hajnat. Mendoj qė kėtu mbaron politika dhe me deklaratėn e tillė e tė ngjashme duhet tė reagojė menjėherė policia e gjyqėsia, e cila ose duhet t’i burgosė hajnat nė tė cilėt aludon politikani ose ata qė japin deklarata tė tilla qė vėrtet po i kushtojnė Kosovės.

 16. #896
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime nė 207 postime
  Reagim ndaj deklaratave tė Florin Krasniqit

  Prishtinė, 23 nėntor 2010 (Kosovapress) Koha 08:57


  Nga Shefki Mexhani, Nju Jork

  Reagim ndaj deklaratave tė Florin Krasniqit nė gazetėn illyria tė Nju Jorkut,
  tė datės 16 nėntor 2010

  Florin Krasniqi s’ėshtė i deleguari i ish Fondit “Vendlindja Thėrret” – ai ėshtė vetėm njė shantazhues i madh dhe shpifės maniak  Florin Krasniqi, si misionar i s’dikujt ėshtė duke zhvilluar njė fushatė tė egėr dhe tejet tė pamoralshme ndaj Partisė Demokratikė tė Kosovės, qeverisė sė Kosovės e nė veēanti ndaj z. Hashim Thaēi dhe z. Kadri Veseli, ndėrkohė qė ai nuk harron tė merr nėpėr gojė edhe aktivitetin e veprimtarėve tė tjerė tė diasporės shqiptare qė jetojnė dhe veprojnė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Por, pėr mua kjo nuk ėshtė diēka e re dhe e papritur, sepse z. Krasniqi vetėm qė nga viti 1998 e kėndej ėshtė i dukshėm nė mesin e bashkatdhetarėve nė Nju Jork, ai edhe gjatė luftės, por, edhe pas saj nuk i ka ndalur asnjėherė akuzat dhe shantazhet ndaj ish anėtarėve tė SHP tė UĒK-sė,
  Pastaj kur z. Florin Krasniqi, pėr tė mbuluar marifetllėqet e tij, tė larat e tė palarat e tij, mundohet tė pėrdorė njė fjalor shumė “dashamirės”, shprehje respekti ndaj veprimtarėve tė ish Fondit “Vendlindja Thėrret”, fond i cili gjatė kohės sė luftės me shumė sukses veproi nė Amerikė e Kanadė, ndėrkohė qė edhe vet ishte pjesėtar i kėtij fondi por i padiciplinuar.
  Zoti F. Krasniqi ndaj veprimtarėve tė kėtij Fondi me tė “vėrtetė” shihet se ka tepėr “respekt”, por respekti i tij sikur ėshtė njė shpatė me dy teha, njė thikė qė i futet pas shpine tėrė aktivitetit tė veprimtarėve tė Fondit dhe tė gjithė atyre qė kontribuan nga kėtu pėr luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės pa pasur pretendime qė njė ditė kėtė kontribut ta shfrytėzojė pėr shantazhe, pėr qėrime hesapesh, pėr rrahje gjoksi e aq mė pak pėr pėrfitime materiale e poste politike.
  Pas shkuarjes nė Kosovė, z. F. Krasniqi, me eufori u turr me kritika dhe madje edhe me kėrcėnime ndaj njė partie politike, e cila pėr momentin e ka pushtetin nė Kosovė. Deklaratat e tij dhėnė medieve kosovare nė kėtė kohė fushate janė tepėr tė rrezikshme dhe, me pavėrtetėsinė e tyre, rrezikojnė tė krijonjė huti nė opinionin e gjerė kosovar, por edhe kėtu nė diasporė.
  Mė vėmendje kam pėrcjellur deklaratat e tij dhe debatin televiziv nė TV Klan, por edhe nėpėr gazeta dhe konferenca pėr shtyp. E kam ndier veten shumė keq dhe tė fyer rėndė, kur z. F.Krasniqi ēlirimtarėt dhe arkitektėt e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare dhe tė shtetit tė Kosovės i quajti banda kriminale, kur dihet fare mirė se nė vitin 1999 pikėrisht kėto “Banda”, qė moti janė ngulitur nė fjalorin e Florin Krasniqit, se bashku me Aleancėn Veriatlantike e nė krye me SHBA. i larguan bandat e vėrteta kriminale serbe nė krye mė Milosheviqin, Sheshelin, Koshtunicėn Arkanin,dhe banda tė tjera, tė cilat banda vranė, masakruan dhe dogjėn Kosovėn pėr vite e dakada me radhė.
  Kėto deklarata qellimkėqija e shumė irrituese dhe fyese tė z. Krasniqi mė shtynė qė tė reagoj, nga pozicioni i njė veprimtari tė ish Fondit “Vendlindja Thėrret” pėr SHBA dhe Kanadė, pasi qė aty mė pėrmendet emri im, por jo edhe mbiemri korrekt. Zoti Krasniqi, nė bazė tė kėtyre deklarateve, por edhe tė tjerave, po mundohet qė tė pėrfitojė pėrkrahjen e elektoratit kosovar, tash nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme parlamentare, duke harruar se me kėto veprime e kėto deklarata ėshtė duke lėnduar rėndė tėrė procesin e zhvillimeve nė Kosovė.
  Ėshtė duke harruar se deklaratat e tij dhe “turri” qė ka marrė duke fyer dhe akuzuar e shantazhuar rėndė ish-ēlirimtarėt dhe arkitektėt e luftės, tė lirisė e tė pavarėsisė sė Kosovės, janė deklarata qė nuk ēojnė ujė askund, pos nė mullirin e Beligradit.

  Ka harruar z. Florin Krasniqi se ajo qė ėshtė duke bėrė nė kėto momente, nuk ėshtė gjė tjetėr, pos njė vetėgroposje pėr subjektin politik qė pėrfaqėson dhe me pėrmasa tė gjata destabilizuese te situatės edhe ashtu tė brishtė nė vend dhe me pasoja tė rėnda pėr njė kohė tė gjatė.
  Florin Krasniqi, i cili nė Kosovė ka shkuar nga Amerika, vend i demokracisė dhe i respektimit tė vlerave, nė vend se atje tė pėrcillte kulturėn demokratike tė fushatave zgjedhore amerikane, ai atje po tregon tėrė brutalitetin e papėrmirėsueshėm tė mentalitetit ballkanik.
  Irritimi tjetėr qė mė vjen nga deklaratat e Florin Krasniqit ėshtė edhe njė intervistė dhėnė gazetės “Illyria” qė botohet kėtu nė Nju Jork, autori i sė cilės intervistė ėshtė anonim. Edhe nė kėtė intervistė, si njė papagall qė ka mėsuar njė fjalė tė vetme, lidhje e palidhje, ai vazhdon tė pėrsėritė akuzat e tij dhe tė shpalosė “programet” dhe “planet” e tij dhe tė subjektit politik qė pėfaqėson, nė tė cilat nuk ka asgjė konkrete, pos fjalėve, akuzave dhe shantazheve tė vazhdueshme ndaj ēlirimtarėve.
  Intervista fillim e mbarim ka kėtė qėllim. Nė kėtė intervistė, qė ėshtė e pėrgatitur nė kuzhinat e s’dikujt tė them,z. Krasniqi nuk “harron” tė flasė edhe pėr ish Fondin “Vendlindja Thėrret” dhe pėr udhėheqėsit e Fondit, misioni i tė cilit, siē dihet, ka pėrfunduar me plot sukses me pėrfundimin e luftės. Ai shkon aq larg, sa qė udhėheqėsit e Fondit, por edhe kontribuesit t’i quajė tė harruar dhe tė anashkaluar nga Partia Demokratike e Kosovės dhe qeveria Thaēi.
  Por, opinionet e z. F.Krasniqi aspak nuk janė tė vėrteta. Ai e di mirė se nuk ėshtė ashtu sikur thotė, por siē shihet i ka dhėnė kėtė detyrė tė mbrapshtė vetit, apo kėtė ia ka ngarkuar dikush tjetėr.
  Dihet botėrisht, (z. F. Krasniqi kėtė e di fort mirė), se jo me dhjetra, por me qindra herė, gjatė dhe pas luftės vetė z. Hashim Thaēi dhe udhėheqės tė tjerė tė SHP tė UĒK-sė, kanė falėnderuar aktivistėt dhe kontribuesit e kėtij Fondi, si pėrmes mjeteve tė informimit, po ashtu edhe nė takimet dhe tubimet qė ka pasur me komunitetin shqiptar, prandaj edhe me anėtarėt e Fondit kėtu nė SHBA.
  Dua t’ia pėrkujtoj z. F. Krasniqit se rasti mė i freskėt ėshtė ai i 23 shtatorit tė kėtij viti. Nė atė takim me bashkatdhetarėt nė Nju Jurk, ku ishit edhe ju z.F. Krasniqi (kjo tė kujtohet fort mirė), kryeministri i Kosovės, z.Hashim Thaēi vlerėsoi lart kontributin e mėrgatės shqiptare dhe falėnderoi tė gjithė bashkatdhetarėt pėr kontributin e tyre dhėnė Kosovės. Kjo ta demanton botėrisht deklaratėn tėnde.
  Zoti Florin Krasniqi: Njė ndėr pyetjet qė u ėshtė parashtruar nga gazetari anonim i gazetės “Illyria” ėshtė edhe ajo se: “Gjatė luftės nė Kosovė keni mbledhur 30 miljon dollarė dhe pėr pjesėn e tyre, sipas saj, nuk keni dhėnė llogari”. Pyetjes nuk ju ke pėrgjigjur?
  Unė tė them se nga tė gjitha qendrat (degėt) e Fondit “Vendlindja Thėrret”, nė Evropė dhe Amerikė nuk janė tubuar aq mjete. Kėtė 30 milionėsh e ka shpifur imagjinata jote edhe mė herėt dhe nuk e di pėrse e bėn kėtė punė. Unė jam mė se i sigurtė se ti nuk e di shumėn e saktė tė mjeteve tė grumbulluara pėr SHBA dhe Kanadė. Por kėtė shumė mund ta mėsoni me vonė ti dhe i gjithė opinioni shqiptar si dhe pėr gjith aktivitetin e Fondit “Vendlindja Thėrret” pėr SHBA dhe Kanadė.
  Shumėn qė e keni deklaruar ju ėshtė mirė qė ta arsyetoni, t’i deklaroni se kush kanė qenė kontribuesit dhe ku i keni shpenzuar ato mjete, sepse realiteti absolutisht nuk pėrputhet me deklaratėn tėnde, Pra dokumentacionin qė posedoj pėr lėvizjen e mjeteve pėr SHBA dhe Kanadė pasqyron njė shifėr shumė mė tė ulėt.
  Z. Krasniqi, ju keni thėnė se Fondi “Vendlindja Thėrret” ka patur Kėshillin Drejtues, gjė qė ėshtė shumė e vėrtetė, mirėpo ti nuk ju ke pėrmbajtur rregullave tė Kėshillit, duke i shkelur ato nė vazhdimėsi. Besoj se ti e di se kur dhe ku i ke shkelur ato dhe se me veprimet tua tė pamatura na ke dėmtuar shumė.
  Nė intervistėn dhėnė gazetės “Illyria” ju keni deklaruar se Shefki Maxhuni ishte arkatar i Fondit “Vendlindja Thėrret”. Kjo ka shkaktuar huti tek lexuesit e kėsaj gazete, sepse sė pari mbiemri im ėshtė Mexhani e jo Maxhuni. Dua tė ta pėrkujtoj ty dhe opinionit tė gjerė, se unė me tė vėrtetė e kam kryer funksionin e arkatarit, por nė tė njėjtėn kohė edhe ato tė kontabilitetit e tė financave, mirėpo pos kėtyre punėve, sė bashku me veprimtarėt dhe aktivistė tė tjerė kemi bėrė organzimin dhe takimet e ndryshme pėr fushatė pėr mbledhjen e mjeteve pėr Fondin “Vendlindja Thėrret”, por kam qenė edhe njė ndėr themeluesit dhe organizatori kryesor i Batalionit Atlantiku, por qė nė kėtė drejtim ti Florin Krasniqi na ke munguar.
  Dua tė ta pėrkujtoj se nė komunikatėn nr. 74 tė SHP tė UĒK-sė, qė ėshtė nė pėrputhje me Rregulloren pėr emėrimin e drejtorėve dhe tė sektorėve tė UĒK-sė, pėrpos anėtarėve tė Kėshillit Qendror tė Fondit, ėshtė vendosur qė tė emėrohen edhe strukturat drejtuese tė Kėshillit tė Fondit pėr Europė dhe Amerikė. Me kėtė rast unė pata nderin qė tė emėrohesha Drejtor ekzekutiv i Fondit “Vendlindja Thėrret” pėr SHBA dhe Kanadė.
  Uroj qė ju z. Krasniqi t’i vini gishtin kokės e tė mendoni mirė para se tė flisni gjėra tė pavėrteta. Nėse tė gjitha kėto qė i keni thėnė deri mė tani nuk bėhen me ndonjė prapavijė tė caktuar, jo vetėm politike, por edhe tjetėr, ėshtė e udhės qė tė kėrkoni falje pėr etiketimet mė banale dhe mė tė ulėta qė ua mvishni njerėzve mė meritorė.
  Kjo do tė ta kthiellonte mendjen dhe do tė largonte nga rruga pa krye nė tė cilėn ke hyrė.


  Shefki Mexhani

  Ish drejtor ekzekutiv i Fondit “Vendlindja Thėrret” pėr SHBA dhe Kanadė dhe
  njėri ndėr themeluesit dhe organizatori kryesor i Batalionit “Atlantiku”

 17. #897
  I qete Maska e BEHARI
  Anėtarėsuar
  28-12-2005
  Vendndodhja
  ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
  Postime
  2,127
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  LLapi

  CONGRATULATION to HASHIM THACIT GOVERNMENT!!
  Kosova diskriminohet duke e mbajtur te izoluar si delja e zeze e ballkanit duke mos i liberalizuar Vizat!!
  nderkohe qe Serbise kasapit te ballkanit i hapen dyert per antarsim ne BE!!

  Hajde thuaj pastaj se nuk ka te drejte Albin Kurti !!


  http://www.srbija.gov.rs/vesti/vest.php?id=71262

 18. #898
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-10-2009
  Postime
  465
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  me sylejman pireven e nazmi mikullofcin miqt te kriminelit millosheviq e disa pleq-sllavo-komunista qe mshifen nen parullen e ballit kombetar e disa klyshqi titista do ta bej ket bashkim a haaaaaaaa
  Neve na vyen pireva,bile vendi ashte i qprazet per AMBASADOR ne SERBi,kure mundet vllasi ne male te zi,.ashte edhe nji vend tjeter per ambasador,ne BOSNJE,neve na vyen nja 5 6 veta si pireva,per ambasadora.Ndoshta dikush e qone nipin ja dajen me ja nxjer pasoshin,krejte atehere shkojshin te njani,une e kam,daje,une mixhe,tjetri baxhanak,po na vyen pasoshi,me shkue ne gjermani,e he he,gjithkush e ka mizen mbase veshit,ose nja tjetra,fjale thote keshtu.KREJTE BOTA ASHTE TRANUE VETEM UNE JO---thoshte njani,dhe rinte LAKURIQ para derese se rruges.

 19. #899
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  16-12-2009
  Postime
  2,383
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Kurti: Angazhohem pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė
  Kthimi i Lėvizjes "Vetėvendosje" nė parti politike dhe regjistrimi i saj pėr tė marrė pjesė nė zgjedhjet e 12 dhjetorit ka ngjallur interesimin e shtypit gjerman. Gazetari i Norbert Mappes-Niedieck e ka bėrė njė intervistė me Albin Kurtin, ėshtė botuar nė numrin e sotėm tė gazetės gjermane Maerkishe Allgemaine.

  Nė kėtė intervistė, pjesė nga e cila transmeton RTK, Kurti fillimisht shpjegon se Lėvizja "Vetėvendosje" nuk ėshtė kundėr pranisė ndėrkombėtare nė Kosovė ashtu siē thuhet, por kundėr karakterit tė saj. Kurti thotė se bashkėsia ndėrkombėtare nuk duhet tė vendosė pėr fatin e Kosovės.

  “Nuk ėshtė e drejtė qė zyrtarė ndėrkombėtarė qė nuk kanė legjitimitet demokratik tė kenė fjalėn e fundit pėr fatin e Kosovės, por kėtė duhet ta bėjnė njerėzit qė kanė mandatin e popullit”.

  Sipas Kurtit, bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė nė Kosovė tė ndihmojė zhvillimin ekonomik tė saj por tė ruajė stabilitetin.

  Sa i pėrket EULEX-it, lideri i Vetėvendosjes thotė nė kėtė intervistė se kėtij misioni nuk i bėhet vonė pėr drejtėsinė nė Kosovė, pėr tė cilėn trumbeton se ka ardhur. “Ata po hezitojnė t'i shkojnė deri nė fund luftės kundėr korrupsionit. Bashkimi Evropian nė Kosovė duhet tė dėrgojė ekspertė kundėr korrupsionit nė Kosovė dhe ekspertė qė do tė ndihmojnė zhvillimin e bujqėsisė dhe ekonomisė”.

  Nė kėtė intervistė, Albin Kurti shprehet publikisht se angazhohet pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė.

  "Shqiptarėt nė Ballkan janė njė komb i vetėm, kufiri i ngritur midis Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė kufi i padrejtė i ngritur me dhunė”. Sipas Kurtit, nėse do tė organizohet njė referendum nė Shqipėri dhe Kosovė shumica e popullit do tė votonte pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė. Ndalesa pėr t’u bashkuar me Shqipėrinė, e cila ėshtė nė Kushtetutėn e Kosovės ėshtė njė kufizim pėr sovranitetin e saj. Kjo ka ndodhur pėr arsye se Kushtetuta e Kosovės nuk ėshtė shkruar nga shqiptarėt. E drejta pėr t’u bashkuar me njė shtet tjetėr ėshtė e drejtė sovrane e njė vendi”.

  Sipas Kurtit, bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė do tė forconte edhe ekonomikisht shtetin e pėrbashkėt shqiptar, ndėrsa do tė ulte edhe apetitet e Serbisė pėrballė njė Shqipėrie tė bashkuar.

  Duke folur pėr Serbinė, Kurti ka thėnė nė intervistė pėr kėtė gazetė gjermane se ky vend synon tė bashkojė nė njė kanton tė vetėm tė gjitha komunat e banuara me shumicė serbe, ndėrsa ka shtuar se qėllim kryesor i Serbisė ėshtė qė Kosovėn ta bėjė shtet jofunksionalė pėr qeverisje ashtu siē ka ndodhur nė Bosnjė me Republikėn Serbe. /Telegrafi/

 20. #900
  i/e regjistruar Maska e Mbinjeriu
  Anėtarėsuar
  10-09-2009
  Postime
  399
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  -Duke parė kronologjinė e jetė sė Albin Kutit,mendojė se nuk ėshtė oportunistė aspak,pėrkundrazi njė filantrop i vertetė,gjė qė ne e kemi problem tė e akceptojmė nė logjiken tonė,pasi jemi mėsuar gjatė gjithė kohės tė qeverisemi nga njerėz qė pėr interesa personale nuk u ėshtė bėrė vonė fare pėr interesat e shtetit,dmth.kanė vėnė veten nė radhė tė parė!
  -Albini,ėshtė njeri qė jeton me ideale,njeri me vizion tė qartė,njeri qė po tė donte karrieren do e kishte atė qysh mbas lirimit nga burgu i Pozheravacit nė 2001-ten,pasi tė gjitha subjektet ishin munduar tė e afronin dhe tė ishte pjesė e strukturave udhėheqėse,por kishte refuzuar,dhe kishte arsyet e tij pėr kėtė indifernė karshi spektrit politikė!
  -Albin Kurti,duhet pranuar se edhe pse i ri nė moshė ka bėrė shumė pėr ēeshtjen kombėtare,tė paktė janė ata qė nuk janė tė informuar pėr aktivitet e Albinit,si para periudhes sė luftes kur ishte studentė,ashtu edhe pas luftes,konkretisht pas lirimit nga burgu i Pozheravacit!
  -Nuk arrijė tė i kuptojė disa qė mundohen tė zbehin imazhin e Albinit,me shpifje dhe trillime tė tyre,dhe ajo mė e keqja se favorizojnė politikanėt tė cilėt ka mbi njė dekadė qė jetojnė nė faturen e popullit,dhe kėta oportunistė ne akoma kemi besimin qė tė i votojmė!
  -Tek ne intelektuali injorohet,dhe krimineli/debili/favorizohet!Kjo ėshtė nė njėfarė menyre se nė ēfarė niveli jemi!
  -Disa thonė se Albini do bashkėpunojė me ndėrkombėtaret,po edhe unė them se ashtu do jetė,por esenca qėndron se ky nuk do jetė njė marionetė e tyre,pėr kėtė edhe para disa ditėsh kem dėshmitar se si qėndruan indiferntė njerėz tė bashkėsisė ndėrkombėtare,i referohem Dell-it!
  -Dikush madje edhe merrė guximin tė e krahasojė me kolabricionalistė!Sa tė paftyrė qė dinė tė jenė disa!
  -Eshtė koha e fundit tė reflektojmė dhe tė shohim se kemi kapital qė kemi njė njeri sikur Albin Kurti,njė vizionar,njė njeri qė ka sakrifikuar ēdo gjė pėr idealet e tij,por siē duket ky vend nuk ėshtė ideal,pėr jetėsimin e idealeve tė tij,pasi ne jetojmė me ligjin e gjungles se kush ėshtė mė i fortė, mė agresiv, mė gllabėrues, mė sadist, mė i pagopshėm, mė i pashpirt dhe mė iracional atė e pėrkrahim!
  -Albini,duhet thėnė se ishte i vetmi njeri qė gjatė gjithė kohės ėshtė munduar tė ua hapė sytė kėtijė populli,dhe dua tė them diēka dhe pėr pakon e Ahtisarit,qė dikush e pėrmendi kėtu,por ndoshta ke harru se njerėzit qė deri dje i kishim nė pozita nuk u plaste shumė pėr tė na treguar pėrmbajtjen e pakos,pasi kam pėrshtypjen se aq naivė janė sa nuk e kanė ditur tėrėsishtė as vetė,dhe ky njeri mundohej tė tregonte se ēfarė pėrmban dhe ku do na dėrgon e gjithė kjo,por askush nuk i vuri veshin,dhe sot i shohim pasojat,por nesėr do e kuptojmė plotėsishtė!
  -Edhe diēka,ai qė fyen personalitetin e Kurtit,nuk meriton tė quhet Shqiptar,por shqipfolės!
  -Skeptikėt ėshtė vetėm ēeshtje kohe kur do binden se lėvizja "Vetėvendosje"nė krye me Albin Kurtin janė shpresa e vetme e kėtijė populli,dhe kohėt e fundit qarkullon tek "skeptikėt"ideja se po sa tė vijnė nė pushtet shpejtė do tė devijojnė nga rruga e gjertanishme e tyre,kjo ėshtė menyrė pėr tė manipuluar masen,dhe pėr tė zbehur imazhin e tyre,edhe pse nuk do ja arrijnė!
  -Vendimi i Albin Kurtit pėr tė u kyēur nė politikė si subjekt politikė do tė i shtyjė tė dalin nė zgjedhje edhe shumė prej atyre qė kishin boojkotuar qė disa kohė, ngase liderin e VETĖVENDOSJES!, njė pjesė e madhe e qytetarėve tė vendit e shohin si alternativė tė mundshme.Se Albin Kurti ka bėrė pėr vete njė pjesė tė konsiderueshme tė elektoratit tė supozuar nuk ka asnjė dilemė. Para sė gjithash, Albini ka njė bagazh tė pasur politik e intelektual, i cili i mundėson krijimin e njė lėvizjeje (nė kėtė rast VETĖVENDOSJES!,) e cila sigurisht se rreth vetes do tė mbledh njė numėr tė madh tė njerėzve tė cilėt do tė votojnė nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare nė Kosovė.
  -Albin Kurti,njeri me vlera tė jashtėzakonshme,mburrem qė kam tė njejtin nacionalitet me tė
  Kjo goje nuk eshte per keta veshe

Faqja 45 prej 94 FillimFillim ... 35434445464755 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •