Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 95 prej 95
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Serenatat, Shpirti Dhe Jeta E Nj Qyteti

  Serenatat, Shpirti Dhe Jeta E Nj Qyteti

  do stin n Kor vjen me tinguj dhe vargje npr sokak. T dashuruarit kndojn nn dritaret e vajzave t zemrs, prtej mesnats, deri n mngjes. Por ato nuk i shohin, sepse ata rrin n errsir, q t jen t padukshm. Koha e serenatave zgjat derisa nj dit, vajza pas perdes bhet gruaja e djalit me kitar.

  Qyteti i shpirtit t lir

  Zanafilla e serenatave sh diku rreth viteve 20'. Emigrantt e par q ishin largur rreth viteve 1850, n fundshekull filluan t ktheheshin. Rumania, Argjentina, Egjipti etj., ishin vendet kryesore, ku ata kishin emigruar dhe shkollat q ata kishin ndjekur, kishin nj program muzikor tepr t avancuar. Ndrkoh, edhe qyteti i Kors ishte shndrruar n nj qendr t rndsishme artizanalo-tregtare. Shum prej tyre, banor t fshatrave prreth si Drenova, Polena, Hoishti, Ziishti, Dardha, Voskopoja etj., u vendosn n Kor. Banda e qytetit, si edhe instrumentistt e rinj q erdhn nga mrgimi, ishin pionert e par t asaj q m von do t quhej Serenata Korare. Kngt e knduara n muzgjet pranverore u prqafuan nga t gjith. Veglat e serenatave ishin fillimisht veglat frymore e m pas kitara, mandolina, buzuku. Termi serenat, sigurisht, sht marr nga italishtja apo edhe kantadha, por n Kor ato krijuan nj origjinalitet t veant, sepse u huazua edhe muzika e leht qytetare dhe, jo rrall her, ajo folklorike ekzistuese. Kora dhe knga, nj binom i pandashm, ndrsa vet serenata korare t krijon bindjen se ka lindur n t njjtn koh me qytetin...


  Epoka e art

  Vitet 20'- 30', ishin vitet e arta t serenats s vrtet korare, ku m shum, krahas t tjerve, bie n sy kontributi i Dardharit t shquar Thoma Nasi. Shkollat e muziks, ekzistenca e Liceut Francez dhe kurbetllinjt q u kthyen n ato vite, i dhan nj impuls t papar jets kulturore t qytetit. Grupi Lira i krijuar n vitet 30, i dha nj tjetr shtys, jo vetm kngve me karakter patriotik, por edhe serenats. Tole Adhami, Vask Xherahu, Gaqo Jorganxhi, Gaqo Avrazi, Kosta Osmanlli, Ilo Morsko, Raqi Treska, Raqi Floriri, Niko Cavali, Llambi Ziko, Koli Kondaki, Petro Dule, vllezrit Bakllamaja e shum t tjer, do t mbeten t paharruar n historin e serenats korare. Nuk ka sokak n Kor q t mos jet shkelur nga kmba e serenatistve, q i kndonin dashuris, dhimbjes, ndarjes. O moj ti q rri te porta, mos dgjo se ' thon bota...

  Kngt e ndaluara

  Vitet e para pas lirimit do t rindiznin srish zjarrin e serenats, t dashuris s prjetshme, sepse dashuria pr kngn dhe vajzn e zemrs shkrihej n nj. Gjenerata m e re, ku spikasin emrat e mirnjohur t artit korar, si Pandi Rraidhi, Gaqo ako, Pandi Peleshi, por edhe t tjer si Pirro Sulioti, Pandi Tasellari, Ridvan Shllira, Ligoraq Qano etj., do t kndonin me pasion t papar serenatn, q fillonte n muzg dhe mbaronte n ort e para t mngjesit. Por as serenata nuk do t'i shptonte syrit vigjilent t diktaturs. Ndoshta ajo e largoi nga rruga serenatn, por jo nga zemra dhe goja e korarve.

  E nesrmja e nj legjende.

  Kto vitet e fundit t gjith artistt, por edhe njerzit e thjesht t Kors po prpiqen t bjn dika pr serenatn, duke krijuar edhe nj shoqat pr t vazhduar traditn. Mihallaq Andrea, sht kryetar i saj, Tomi Kondaki e djem t tjer po prpiqen shum t vazhdojn kt tradit t mrekullueshme. N gzime familjare, dasma, n takime shoqrish sht e pamundur t mos kndojm kng t serenats, sepse sht jeta e t gjithve n kng, sht historia e Kors n kng. Koht kalojn dhe ndoshta serenata e ka kryer ciklin e saj, por vlerat e vrteta nuk mund t humbasin kurr.

  EDISON MYRTEZA


  Ekspres.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Tingulli I Zemres E Ka Emrin Serenate

  Raimonda Moisiu.Hartford,CT.USA.  TINGULLI I ZEMRES E KA EMRIN SERENATE  ( Me kengetaren e njohur te serenatave korçare Spanja Pipa )

  - Serenatat korcare, per mua jane si nje "qelq i kristalte" i cili brenda tij ka nje tingull qe troket "trak-trak". Ky eshte tingulli i zemres qe rreh, eshte ndjenja e nje njeriu qe do, eshte simbol i dashurise njerezore. Ky "qelq i kristalte", duhet ruajtur se po u thye, "thyhet" edhe serenata korcare -  Lindur ne Korce, ne qytetin e bukur e te mrekullueshem te serenatave,e bija e Theodhorika Pipes,i njohur ne zejtarine e kepuceve,por femijet e tij do te ndiqnin rrugen e artit e te mjekesise..... Spanja Pipa, eshte rritur mes serenatave dhe vazhdon te jetoje me serenatat, kendon serenatat. Ajo eshte dhe mbetet artistja e njohur korcare, nostalgjia e pashuar e bashkeqytetareve te saj. Emri i saj i artit: Spanja Pipa. Idhujt e saj: Anita Take dhe Pavlina Nika. Edhe diçka tjeter. Emri i saj i vertete eshte Espiana. Eshte pagezuar keshtu, nga nje arumune, mike e femijnise se gjyshes se saj nga familja e degjuar e Petoshaneve te Korces. Por, nga qe gjyshja e saj e pat te veshtire t'i a shqiptonte ate emer, ajo e thirriti: "Spanja".  Ajo ka lindur dhe eshte rritur me muziken, me kengen. Ne shtepine e saj kendonin shume. Ne çdo rast. Ne gezime familjare, me prinderit e te afermit e mes tyre, me shume nga te gjithe shquante Spanja. Qysh kur ishte ende e vogel, ajo i shoqeronte ata duke imituar tekstet e melodite. Pat filluar te kendonte ne skene qe kur ish ne shkollen fillore. Ishte per here te pare ne "Shtepine e Pionierit" qe ajo interpretoi kengen "S'jam jetim une sot". Talenti i saj i terhoqi vemendjen kompozitorit korcar te kengeve popullore, Pavllo Sholla. Dhe ai e aktivizoi ate ne ansamblin e "artizanatit". Ajo u paraqit ne skene me nje kenge kineze. Pamja dhe veshja e saj ishin: gersheta, fjongo jeshile dhe nje kostum. Per kete kenge, ajo morri vleresimin maksimal nga spektatoret korcare, te cilat me pas ( korcaret jane te njohur per ''nofka"), kur e shihnin ne rruge e ngacmonin duke e thirrur "kinezka". Falenderimi i saj per kete emer, ishte gjithmone buzeqeshja.  Me krijimin e "Estrades se Ushtarit" e cila ishte e dyta qe u hap ne Shqiperi pas asaj te Tiranes, Spanja u aktivizua duke kenduar kenge popullore e te muzikes se lehte. Ne vitin 1960, ne Estraden profesioniste te qytetit te Korces, ajo doli si soliste kryesore me kenge te kompozuara nga Abaz Ajro dhe kompozitore te tjere. Ndersa interpretimi i pare i serenates korcare, do te behej me kengen "Ti me erdhe ne netet e qeta". Ja se si shprehet artistja ne fjale, per serenaten korcare: Serenatat korcare, per mua jane si nje "qelq i kristalte" i cili brenda tij ka nje tingull qe troket "trak-trak". Ky eshte tingulli i zemres qe rreh, eshte ndjenja e nje njeriu qe do, eshte simbol i dashurise njerezore. Ky "qelq i kristalte", duhet ruajtur se po u thye, "thyhet" edhe serenata korcare...  Ne cdo shtepi e dhome korcare, nder te tjera gjen edhe perde te bukura, te punuara nga duart e arta te vajzave korcare. Spanja kujton: Jashte, djemte kendonin me kitare per te dashurat e tyre. Ata rrinin ne rrugicat me kalldrem, te sofati i shtepive apo poshte dritareve te te dashurave te tyre. Ndersa mbas perdeve te bukura, qendronin vajzat e dashuruara. Ato i terhiqnin pakez ato, per te pare qe andej "Ate qe me do". Dhe artistja, merr kitaren e duke i rene asaj, nis te kendoje:  Te gjithe flene e qete eshte kjo nate

  Ku vetmia rreth meje qendron

  Do t'kendoj ne erresire me kitare

  Dil te shohesh "ATE QE TE DO"

  Ti do mplakesh do thinjesh si dele

  Do shemtohesh,do kerrusesh nje dite

  Do t'kalojne ma t'bukurat perkedhelje

  Me buqeta me lule

  Mos prit

  Pra,eja o engjell

  Me qeteso

  E mjera zemer

  Sa fort te do

  Ku do vesh

  Mua te me lesh

  Tjeter ti s'do gjesh

  Ngado qe te vesh

  Larg prej meje dashnine

  Mos harro

  Tjeter mos kerko/

  Vec prej meje do gjesh lumturine  ...Por, serenatat e fameshme korçare nuk do te kendoheshin kurre ne skenat publike. Ato kendoheshin vetem ne rrugicat me kalldrem te qytetit, te cilat pastroheshin e vaditeshin cdo mengjes e mbremje, nga vajzat e dashuruara. Per te dashurit e tyre, te cilet vinin çdo mbremje qe te kendonin kenget e tyre. Sikur, gurret e rrugicave me kalldrem te Korces, te kishin "goje" e "fjale", pa dyshim qe do te shprehnin keqardhje, sepse sot serenatat korcare kane nisur te deformohen. Spanja Pipa, serenaten korcare e ka kenduar edhe duke i rene kitares vete, bile me nje talent te admirueshem e ziliqar. Edhe pse kohet e atehereshme ishin plot mentalitet e paragjykime, Spanja, artistja korcare, duke i rene kitares, ne rrugicat me kalldrem, do te kendonte:  Kendo kitare me mua

  Po djalin mos ma zgjo

  Rri sonte ti me mua

  Tere naten e kendo  Kete kenge, ajo e ka kenduar edhe ne cfaqjen e teatrit "Era e lartesive", duke i rene edhe kitares.Por, Spanja, me nje talent te mrekullueshem, krahas serenatave ka kenduar dhe kenge popullore. Nje nga kenget e saj te njohura popullore korçare, eshte "Them te rri beqare, them te mos martohem". Kjo kenge - tregon ajo - m'u ngjit si pulle tere jeten dhe ja vertet, mbeta beqare. Por artistja korcare, do te ishte edhe interpretuese e Teatrit dhe Estrades se Korces, si aktore dhe parodiste. Ajo, ka interepretuar krahas shume artisteve te shquar korcare si: Pandi Raidhi, Thimi Filipi, Stavri Shkurti, Dhorke Orgocka, ( e teksa ajo me perserit keta emra, ne syte e saj, shoh te rrjedhin lote ). Ajo kujton me nderim te thelle ata qe nuk jetojne me. Ka intrepetuar krahas humoristit te madh Aleko Prodanit,regjisorit te famshem korcar Dhimiter Orgocka,Guri Koco, e te tjere E, njekohesisht, ndjehet krenare qe u rrit, jetoi e punoi me ta...  Por, Spanja ka vazhdimisht nje merak te madh. Ajo kthehet perseri te shqetesimi i saj per sernatat, per deformimin qe u behet. Mesazhi i saj eshte ky : Ruajeni serenaten ashtu siç ka lindur !... Kitaren, ajo nuk e leshon nga dora kurre edhe tani qe eshte 60 vjet. Ja, teksa flasim, ajo pushon nje çast e pastaj, merr perseri kitaren dhe kendon:  Oooo c'eshte ajo

  Qe po zbret nga mali

  Me te bardha veshure

  Nga mali ajo po zbret

  Ne duart e saja

  Shporta te argjenda

  Trendafila,mbushure

  Per te dashurin e saj  e me pas:  Sycka si ato te tuat

  Nuk gjenden ne dynja

  Lum ai qe i ka shijuar

  Frike nga vdekja nuk ka

  Falmi vash t'i puth njehere

  Sa te nxjerr ate sevda

  Se ma more zemren time

  E te qete nuk me la

  Mos mundo moj nene

  Mos me qorto moj nene

  Syzeska ma ka shtene

  Me syne e saj te zi

  ……………………………..

  Te rrashe pas, moj, te rrashe pas

  Rruges kur shkoje per ne gjimnas

  Ndalu vash’ te them dy fjale

  Se une ty te dashurojooooo

  Capken capkene e vogelooooooooo  Kur pashe artisten qe po i binte kitares e kendonte, fillova ta shoqeroja edhe une. Ishte nje moment prekes, i mrekullueshem. Ai talent i mrekullueshem, ai interpretim me dinjitet, ajo ndjenje e bukur per t'i dhene popullit te saj, sa me shume kenge, sa me shume gezim, harmoni e bejne kete artiste korcare nje legjende te vertete. Spanja, megjthse ka 60 vjet, vazhdon te kendoje ne gezime familjare, ne rrethin e saj shoqeror e mes miqsh. Ja nje rrefim, nga me te fundit:  Diku ne nje gezim familjar, ajo ish ftuar per te kenduar. E, aty ndodhej edhe Konsulli grek ne Korce. Mes te tjerash, Spanja merr kitaren dhe nis te kendoje nje kenge te vjeter greke. Artistja e talentuar korcare e la pa mend diplomatin me ate interpretimin aq te bukur e te ndjere. Ne fund, ai ngrihet dhe e perqafon ate duke e falenderuar. Pastaj, i shpreh deshiren qe t'a ftoje per te kenduar ne vendlindjen e tij. Por, per kete me duhet nje vize - i thote ajo konsullit duke qeshur - Vetem keshtu mund te vij aty, te kendoj per ju, por te shoh edhe te afermit e mij te emigruar, qe kam vite pa i pare ... Dhe ishte, pikerisht interpretimi i asaj kenge, qe i dha mundesi kesaj artiste te merrte nje vize e te shkonte te shihte njerezit e saj.  Spanja dhe serenatat jane sinonime te njera - tjetres. Ja si shprehet per Korcen dhe serenatat, ne fund te bisedes sone, artistja e njohur :

  - Korca per mua eshte shpirti, zemra ime. Kam lindur e dua te vdes ketu, me serenaten korcare. Ato, nuk i ndrroj me asgje ne bote. Une jetoj me serenatat, jetoj me embelsine e tyre. Kush e ndjen serenaten, le ta degjoje, kuptoje, kendoje... Kush nuk e njeh, le ta provoje e ta kendoje. Dhe do te ndjeje qe do te rinohet. Une deshiroj me gjithe shpirt qe serenata te ringjallet, te kendohet ashtu siç ka lindur e ka qene. Te mos shtremberohet, te mos prishet. Te rrije ashtu siç kane kenduar edhe bashkekohasit e mi : Ligoraq Qano, Raqka, Mihallaq Zallemi, Abaz Ajro e Kico Sholla. Ashtu si i kendon Mihallaq Andrea. Dhe artistja e madhe eshte e para qe e mban fjalen. Ajo s'i ndahet kurre kenges. Kendon ne gezime familjare e shoqeri. Gjithmone duke i rene kitares e duke kenduar serenatat e saj te dashura ashtu siç kane qene do te mbeten gjithmone, ne jete te jeteve ...  Raimonda Moisiu. Hartford.CT.USA.
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

 3. #83
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Ike, ike, shkove,
  lamtumire me the,
  dashurine e pare, Jorgjica,
  ti, moj, ku e le?

  Mora thiken, te pres mollen,
  Jorgjica, Jorgjica,
  me shpetoi e preva doren,
  Jorgjica, Jorgjica.

  Jorgjica, Jorgjica,
  ne zemer te kisha.
  Jorgjica, Jorgjica,
  o ne zemer te kisha.

  Me thone bota je i marre,
  Jorgjica, Jorgjica.
  Une do pi te shuaj zjarre,
  Jorgjica, Jorgjica.

  Jorgjica, Jorgjica,
  ne zemer te kisha.
  Jorgjica, Jorgjica,
  ne zemer te kisha.

  Kam lene ndo nje varg pa thene?
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 4. #84
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Citim Postuar m par nga Fiori
  Shtepine moj do ta shes
  Per te ngrene e per te pire
  Do te ulem ne nje shesh
  Me mall do pi nje bire
  Te pini ju o vajza
  Per turp te mos e kini
  Ju pini beni fora
  Per dashurine qe kini
  Doktore qe me rri ne kafene
  Doktore je shtrire dhe po fle
  Sec na vijen ca cupelina
  Na kendojne me violina
  Doktore doktore
  Jane dy vajza dhe nje plake
  Na shfarosen nga parate
  Doktore qe me rri ne kafene
  Je shtrire dhe po fle.
  Kete me siper une e di keshtu:

  ... Te pini ju o vajza
  Per turp te mos e kini
  Ju pini beni fora
  Per dashurine qe kini
  Plot hare ne shkojme ne kafene
  Sec na vijne ca cupelina
  Na kendojne me violina
  Plot hare, plot hare.
  Plot hare ne shkojme ne kafene
  Sec na vijne ca cupelina
  Fiu-fiu me violina
  Plot hare, plot hare.

  Me kujtoni kete tjetren qe vete keshtu (s'di si fillon e si mbaron):

  ... Vogelushja ime rri edhe degjon...
  ... O po kjo puthja sa tingelloi,
  sa dhe mamaja brenda e degjoi.
  C'ben keshtu moj, bije e mamase,
  e gjithe bota flasin keq per ty.
  Po le te flasin, sa te pellcasin,
  ate qe dua une do ta marr.

  Anja jep kete version si me poshte... pak me grotesk... lol.

  Citim Postuar m par nga anja bojku
  Rrak e trak ia bente porta

  E rrak e trak ia bente porta
  Vogelushja ime rrinte ne bahce,

  Me duart e saja me hapte porten,
  Dhe nje te puthur mua ajo ma dha.
  E c'ben keshtu ti moj vajza e nenes,
  E gjithe bota flasin keq per ty.

  E le te flasin sa te pelcasin,
  Un do ta du ate qe me deshti mu,

  Un do ta dua djalin e shkrete,
  Se qe ne burg e hoqi keq per mu.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 5. #85
  azagori Maska e Korca_Reli
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Chicago U.S.A.
  Mosha
  44
  Postime
  355

  Smile Kenga korcare

  Pershendetje Korca
  kush te mundet le te dergoje kenge Korcare
  (mundesisht me akorde)

 6. #86
  azagori Maska e Korca_Reli
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Chicago U.S.A.
  Mosha
  44
  Postime
  355

  Korca ime

  O Kor'e dashur
  po t kndoj k't serenat
  mall edhe breng
  kur un jam larg e ndjej pr ty

  O Kora ime
  po t kndoj e prmalluar
  kngn m t'bukur
  me sy t'prlotur po t'kndoj

  Korca ime e dashur pr ty zgjodha
  kngn m t bukur ty t'kndoj
  kng q del nga zemra jon' e pastr
  o princesh e bukur ti ku je

  Kujtoj nett e bukura pranverore
  rrugve t tua me kalldrm
  vajzat me nj bukuri hyjnore
  na dgjonin ne me mallngjim

  Djem e vajza me ty jan'dashuruar
  kngt m t bukura t kndojn'
  si margaritar ti i rrite
  dhe kudo ku jan ty s't harrojn'

  Pr ty kndoj, pr ty kndoj
  o Kor'e dashur ty t adhuroj
  pr ty kndoj, pr ty kndoj
  qytet i ndrave nuk t haroj
  pr ty kndoj, pr ty kndoj
  o Korc' e dashur ty t adhuroj
  pr ty kndoj,pr ty kndoj
  qytet i ndrave nuk t haroj!

 7. #87
  azagori Maska e Korca_Reli
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  Chicago U.S.A.
  Mosha
  44
  Postime
  355
  Eja o engjell

  --------------------------------------------------------------------------------

  Te gjith flen, e qet shte kjo nat
  Vetmia rreth meje qndron
  Do t’kendoj me dshir me kitar
  Ti do shohsh at q t do

  Ti do plakesh, do thinjesh si dele
  Do shurdhohesh, do krrusesh nj dit
  Do t’kalojn t mblat prkdhelje
  Dhe buqeta me lule mos prit

  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do
  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do

  Ku do vesh mua t m lesh
  Tjetr ti s'do gjesh
  Nga do q t vesh larg prej meje dashnin
  Mos harro, tjetr mos krko
  Ve prej meje e gjen lumturin

  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do
  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do

  Te gjith flen, e qet shte kjo nat
  Vetmia mes neje qndron
  Do t’kendoj me dshir me kitar
  Ti do shohsh at q t do

  Ti do plakesh, do thinjesh si dele
  Do shurdhohesh, do krrusesh nj dit
  Do t’kalojn t mblat prkdhelje
  Dhe buqeta me lule mos prit

  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do
  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do

  Ku do vesh mua t m lesh
  Tjetr ti s'do gjesh
  Nga do q t vesh larg prej meje dashnin
  Mos harro, tjetr mos krko
  Ve prej meje e gjen lumturin

  Ku do vesh mua t m lesh
  Tjetr ti s'do gjesh
  Nga do q t vesh larg prej meje dashnin
  Mos harro, tjetr mos krko
  Ve prej meje e gjen lumturin

  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do
  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do

  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do
  Pra eja o ngjll me qetso
  E mjera zemr sa fort t do

 8. #88
  ku muj me gjete keng korcare

 9. #89
  teme shume interesante , me pelqejne shume kenget korcare , u kenaqa duke i lexuar disa prej tyre nuk i dija, i lexoja per here te pare....
  urime ..........

 10. #90

  Question Dua Ndihme Per Nje Material Mbi Serenatat Korcare Sa Me Shpejt!!

  DUA NDIHME PER NJE MATERIAL MBI SERENATAT KORCARE![/COLOR] kUSH MUNDET TE ME NDIHMOJE ME NDONJE MATERIAL MBI SERENATAT KORCARE SA ME SHPEJT TE JETE E MUNDUR ???????

 11. #91
  pershendetje!serenatat jan shum te bukura,teksti i tyre tregon qe vet njerzit jan romantik,i kendojn dashuris me shum pasion! do isha kurioze te dija:A ka ndonje qe i kendon serenat te dashures posht dritares a ballkonit?aha s'ka xhentelmen.....

 12. #92

  Pr: Serenata dhe Kng Korare

  Nje kolazh shum i bukur me serenata korcare

 13. #93

  Pr: Serenata dhe Kng Korare

  Fale ketij kolazhi te mrekullueshem degjova nje tjeter kenge te bukur ....


 14. #94

  Pr: Serenata dhe Kng Korare

  Serenata korare, himni nostalgjik i dashuris

  “T shkruash pr serenatn korare sht njsoj sikur t duash t tregosh nj ndrr q e ke par n nj nat maji, kur protomajaja ka elur te pragu i ports dhe hna ka dal si nj perndesh mbi fronin e blert t malit t Moravs dhe przien rrezet e saj t arta me lulet erkndshme, kurse zri i bilbilave me jonet e veta e shpie shpirtin n lndina prrallore…”.

  Kt pasazh veon n librin e tij t titulluar “Serenata, himni i dashuris korare” shkrimtari Vangjush Ziko, duke i sjell Kors n kujtes at q e bn t quhet qyteti i serenatave. “sht e pafalshme q ta lm serenatn n harres, edhe pse kjo gjini muzikore e spikatur vetm n Kor tashm e ka mbyllur ciklin e saj”, thot Ziko. Malli i mrgimit n Kanada, por edhe mosha afro 75-vjeare, nuk e kan ln t qet pr t krkuar rrnjt e serenats korare, brezat e kngtarve t saj, personazhet q edhe sot e ksaj dite Kora i mban pr emblematik etj. Qysh i ri, pas prfundimit t studimeve pr letrsi n Mosk, Vangjush Ziko ka qen aktiv n jetn kulturore t qytetit t tij t lindjes dhe pjes t veprimtaris artistike ka qen edhe serenata. Jo m kot, ai na rikthen me nostalgji “jetn” e serenats n Kor.

  Origjinaliteti i serenats korare

  Origjinaliteti i serenats korare sht i padiskutueshm dhe ka t bj me rolin q ajo luajti n botn shpirtrore korare. “Pr hir t s vrtets duhet pranuar se mjaft nga serenatat e krijuara e t knduara n fund t shekullit XIX dhe n fillim t shekullit XX kan qen imitime t serenatave t huaja, jo vetm t Qefalonis n Greqi, por edhe t serenatave italiane dhe spanjolle”, prmend n librin e tij Vangjush Ziko. Sipas tij, kt e dshmojn edhe tekstet e disa serenatave t prkthyera nga kng greke prej Spiridon Ilos dhe Loni Llogorit. Kurse n kngn “Zyhra”, t knduar nga kngtari bohem Petro Dula ndihen motivet e kngve orientale. “Nuk sht aspak i uditshm apo i dnueshm ndikimi i serenats italiane apo qefaloniane n serenatn korare. Qefalonia sht porta nga hyri serenata n Gadishullin Ballkanik. sht merit e t rinjve korar q e prqafuan t part kt risi t muziks s leht europiane n vendin ton”, na thot Vangjush Ziko. Atij i kan rn n dor tri fletore me tekste serenatash t shkruara prej serenatistit Sotiraq Mite. N to, autori ka dshmuar se mjaft prej serenatave jan origjinale n tekst e muzik, e pr disa t tjera pohon me sinqeritet se jan t prkthyera nga tekste t serenatave greke, italiane apo spanjolle.

  “Kto dshmi flasin jo vetm pr raportet e serenats korare me serenatn mesdhetare, por edhe pr sinqeritetin profesional dhe karakterin korrekt t nj prej kantautorve m t prkushtuar, m prodhimtar dhe m popullor, i quajtur princ i serenats korare, Sotiraq Mite”, thekson Ziko. Do t duhej patjetr njfar kohe, q kjo prvoj e re e mbartur t “alkimizohej” me shijen dhe me traditn muzikore vendase.

  Kshtu, me krijimin e shoqrive kulturore zyrtare si klubi “Rilindja”, nn drejtimin e profesor Spiro Konds, shoqria “Djelmuria korare”, shoqria e Arteve t Bukura, e korit “Lyra” etj., filluan t krijohen e kompozohen shqip edhe kng dashurie prve kngve patriotike. Serenata korare nisi t marr tipare origjinale. Kjo krijimtari mori hov veanrisht n vitet ‘20 t shekullit t kaluar dhe n vazhdim kur po njiheshin edhe autort e ktyre serenatave. N vitet q pasuan, bhet fjal kryesisht pr krijime t mirfillta dhe me plot gojn mund t thuhet se bhet fjal tashm pr serenatn origjinale korare.

  Origjinalitetin e saj, serenata korare, n ndryshim nga knga lirike, e ka edhe te vendi i interpretimit. Serenata sht krijuar pr t’u knduar n rrug, n skenn natyrore, nn nj dritare apo ballkon dhe, detyrimisht kur bie mbrmja. Kngtari i serenats, i mbshtjell nga velloja e nats dhe misteri, sht i dashuruari posht dritares s t dashurs, e cila ka nj emr t prvem. Apoteoza e serenats sht lvizja e leht e perdes s dritares, q zvendson duartrokitjet dhe drithrimat e salls. Serenata sht shum m modeste edhe pr instrumentet muzikore. Asaj i mjafton nj mandolin apo kitar. N fillimet e saj i mjaftonte vetm fyelli… Pas astit t ekzekutimit t saj t par, “premiers” nn dritare, serenata fiton “qytetarin” e saj pr t’u knduar n rrug, gosti, n dasma e kudo.


  Serenata n shtat breza

  Sipas Vangjush Zikos, serenata korare, gjat ekzistencs s saj afro 150-vjeare, numron shtat breza serenatistsh.

  Grupi i par u prket viteve 1860-1880, ku merrnin pjes Gaqo Marko, Spiro Ramizi, Nisi Piasto, Vani Mitko, Thoma Lako, L. Osmanlli etj. Nj grup tjetr i njohur n kohn e vet prpara vitit 1913 ishte ai i Nodhi Lakos, kngtar dhe instrumentist, Sotir Dakos, Petraq Pilkatit, Taqi Fundos. Ndrsa kantautori m i njohur i viteve ‘50 t shekullit t kaluar mbetet Sotiraq Mite. Grupe t tjera t reja t shekullit t kaluar jan “Trndafili i kuq” me kantautor Sotiraq Qano, Nask Kondili, Gjergji Peleshi, Nask Bicolli, Nesti Miska, Aristidh Themeli etj. Vijojn grupe t tjera serenatistsh, si ai i kantautorit Ilia Vinjau, grupi me Ridvan Shllirn, grupi i kantautorit m n z aktualisht n Kor i Mihallaq Andreas, ai i Tomi Kondakiut, i Nonda Kajnos, i Maksi Kulls, kantautort e tjer si Vask Gaqi, Ilia Peleshi, Vask Nico.

  Ata q kan knduar dhe vazhdojn ta kndojn serenatn korare jan t panumrt n kt qytet. N Kor jan t zakonshme familjet q kan pasur nga dy apo tre breza serenatistsh. Nj nga kto familje t vjetra kngtarsh sht edhe familja Bimbli. Ata kndonin familjarisht me burra dhe gra, zakonisht n oborr apo n shkallt e gurta t shtpis s tyre n qendr t qytetit te lulishtja e “Themistokli Grmenjit”, q njihet edhe si nj nga qendrat burimore m t hershme t serenats korare.

  T moshuarit tregojn edhe sot pr at tradit t bukur q kishin n rinin e tyre t largt pr t’u mbledhur e pr t knduar tok n “pare” ose si u quajtn m von edhe shoqri. Ata mblidheshin pr t knduar dhe pr t’u argtuar duke ia shtruar me t gjith t mirat, me sebep dhe pa sebep. Kndonin n dasma dhe fejesa, pr t kremtuar ditt e emrit. Kndonin n kodrat e qytetit, te kafeneja e Shetros, tek lokal “Panda” dhe, mbi t gjitha, atje ku e kishte lezetin e saj serenata: nn dritaret dhe ballkonet e vajzave t dashuruara apo bukurosheve korare t adhuruara.

  Kjo tradit e bukur e miqsis dhe gzimit kolektiv, e sebepeve dhe piknikve mbeti nj tradit e serenatistve t t gjitha brezave n vite.


  https://www.kultplus.com/muzika/sere...k-i-dashurise/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-01-2021 m 11:21

 15. #95

  Pr: Serenata dhe Kng Korare

  Magjia e kngs korcare

  Kngt kushtuar Kors, Vangjush Ziko i quan me plot gojn serenata t vrteta dhe t merituara pr kt qytet q jo m kot, ather kur kishte lulzuar serenata u quajt edhe “Paris i Vogl”. Me Korn jan dashuruar dhe i kan knduar edhe t huajt q e kan njohur kt qytet, pasi kan zbuluar bukurin dhe magjin e serenats. “Serenatistt e vjetr tregojn me krenari dhe buzqeshje se nuk mbahet mend asnj rast,asnj incident n sokakt e Kors t atyre viteve t largta, q t ken dal pleq me dolloma ose plaka me shami n kok dhe t’i ken sikterisur apo mallkuar djemt e serenatave kur u kndonin bijave apo mbesave t tyre. Vetm n nj rast, kur nj bukuri e rrall korare dgjoi se i kndonin posht dritares serenat me pllaka gramafoni, doli dhe hodhi kovn me uj mbi kokn e atij q kishte kurdisur vegln muzikore”, na rrfen dshmit e qytetaris Vangjush Ziko. Dashuria korare kalonte sokakve t qytetit me kitarn e hedhur n sup, duke ronitur xixllimat e telave t saj t argjendta mbi kalldrm. Grupi i serenatistve, i veshur si pr dit t kremte, si dhndur me shamikn e bardh n xhepin e vogl t xhakets kndonte serenatn m t re. Dashuria korare kndonte himnin e vet t pavdekshm; Serenatn! Ridvan Shllira, nj serenatist i vjetr korar, tregon nj histori nga nett e panumrta kur kndonin me kitar. “I knduam nj bukurosheje nga mhalla e lumit e na dgjoi pa e hapur dritaren. Pa e lvizur perden fare. Ne ishim t sigurt se ajo na dgjonte, sikur ia ndjenim n sokak frymmarrjen e saj t shqetsuar. Puna ishte pse nuk na dha ndonj shenj, se serenata nuk impononte njeri. Por jo t gjitha vajzat q u kndonim prgjroheshin pr ne. Kur po largoheshim nga bukuroshja q nuk na prfilli, u hap nj port prkarshi. Del nj i moshuar dhe na ftoi brenda se na kishte dgjuar, por dshironte akoma t kndonim. E kush nuk i ka ndier me shpirt serenatat! Kemi knduar serenata edhe n vdekje, sepse serenata edhe pikllimin e vdekjes e v posht”. Pr magjin e serenats tregojn edhe nj ndodhi tjetr. Familja e vjetr tregtare e Kaadanve n Kor kishte prjetuar shum fatkeqsi radhazi. Dera e ksaj shtpie qndronte vazhdimisht e mbyllur, i kishte pllakosur zija. Pareja e serenatistve shkoi nj mbrmje dhe trokiti n portn e tyre. E hapi plaku i shtpis, por kur pa grupin e djemve me kitara dhe mandolin u mbylli dern me nervozizm. Ndrkoh, nj nga djemt kishte arritur t vinte kmbn dhe e kishte penguar dern t mbyllej plotsisht. T rinjt kmbnguln t hyjn brenda, duke i thn plakut se kishin ardhur t’i jepnin asaj shtpie aste t gzuara dhe ta prishnin at zi q i rndonte jo vetm familjes, por edhe mhalls dhe tr qytetit. Plaku i lejoi m n fund t hynin dhe serenatat q u knduan me gjith shpirt e sfiduan vdekjen e zin q kishte pllakosur shtpin e Kaadanve, e cila kishte djem e vajza t tjera pr t martuar. Serenata ka lidhur me martes edhe djem e vajza, pasi prindrit nuk pranonin n fillim dashurin e tyre pr shkaqe sociale, sepse ajo nuk ishte vetm kng e qejfeve, e mallit prvlues dashuror, por edhe emancipimit dhe gzimit t jets.

  Femrat serenatiste

  Emancipimi q solli serenata n jetn e qytetit prfshiu edhe femrat korare, t cilat nuk qndruan vetm duke i dgjuar kngt e dashuris pas perdes s dritares, por i krijuan dhe knduan edhe vet ato. “Serenata sht nj qelq ku brenda saj rreh nj zemr e kristalt”, ka thn e para serenatiste korare, Spanja Pipa. Spanja, q ishte me fat, sepse vinte nga nj familje q e dashuronte muzikn, ishte nga t parat vajza q u ngjit n sken dhe kndoi serenata para publikut korar. Repertori i serenatave t saj nuk sht i madh, por as i vogl. Ka t regjistruar n diskun e saj dhjet kngt m t dashura pr t, kng q i kushtohen mallit t dashuris. “Serenatat i kndojn hapur dhe sinqerisht dashuris. Shum dhimbje q kndojn serenatat jan dhimbje t asaj kohe kur dashuria duhej t mbahej e fsheht”, thot Spanja Pipa. Ajo kujton bashkpunimet me Aleko Skalin e Pirro Manin kur flisnin pr serenatn korare dhe shpreheshin se gurt e rrugve t Kors ruajn shum kujtime, por edhe shum t puthura. Vajzat korare i kan knduar serenatat n mjediset e shtpis apo edhe n dasma pr qejfet e tyre. Gjithashtu i kan krijuar brenda mureve t shtpis dhe po atje i kan knduar dhe dashje pa dashje jan br pron e grupeve t serenatistve t qytetit. Vasilika Bimbli, sot n mosh t thyer, ka krijuar para m shum se gjysm shekulli serenatn e titulluar “Sikur ta dinte zemra jote”. Nj tjetr pinjolle e ksaj familjeje, Jorgjeta Lalazi, kndon edhe sot n skenn korare me zrin e saj t mbl e pasionant serenatat. “Korart e brezit tim nuk e harrojn kngtaren e talentuar Pavlina Nika, e cila sht e para q ka knduar prve serenatave korare, edhe serenatat spanjolle n sken”, shkruan Vangjush Ziko. Kngtare t tjera t serenats dhe q vazhdojn ta interpretojn akoma jan edhe Eli Fara, Lazarela Deti, Mimoza Paraveli, Ermira Kola. Nuk mund t lihet pa prmendur Ermira Babaliu, aktualisht n emigrim n SHBA. Ajo jo vetm e ka knduar me shum pasion serenatn, por sht pikrisht kjo kngtare, q cila n dekadat e fundit t shekullit t kaluar, kur “bilbilat” e serenats u detyruan t heshtnin, t kndonin npr rrug, q i mbajti t freskta serenatat me koncertet e saj.

  Bilbilat e serenats heshtin…

  Kantautort dhe serenatistt e brezit t viteve ‘60-‘70, veanrisht ata t brezit t gjasht, tregojn peripeci sa qesharake edhe t trishtuara. Serenata q kishte qen pr dekada me radh nj stoli e mbrmjeve korare, nj sonat hnore, shpallej e ndaluar, se prishte gjumin e qytetarve, t vajzave q nuk duheshin “shqetsuar” sepse shum prej tyre punonin n turnet e nats. Serenatat npr rrug dhe oborre ishin br t padshiruara pr pushtetin e ri. Bilbilat e serenats dalngadal heshtn, nuk u dgjuan npr rrugt e Kors kngt e tyre. Serenatat kndoheshin vetm n mjedise t mbyllura. Serenatistt e atyre viteve kujtojn se ata q guxonin t dilnin me kitar rrugs, i merrnin dhe i mbyllnin pr nj nat n polici. Pr peripecit e tij si kngtar i serenatave ka treguar edhe kantautori Mihallaq Andrea. Atij nuk iu dha e drejta pr t vazhduar studimet e larta dhe punoi n nj gurore. Veten e ka n personazh t nj romani, dhe shprehet se n at koh ecte si nj xhanaze dhe qante. Po far kishte br? Vetm kishte knduar. Serenatistin Tomi Kondaki e arrestuan dhe e burgosn duke ia ndrprer pr tet vjet pasionin e tij pr serenatn, por pa mundur t’ia shuajn kt pasion. E vrteta ishte se serenatat i plqenin shum udhheqs dhe militant t partis, sidomos korar, por ato i kndonin n rrethe t ngushta. Ky qndrim i egr e prshpejtoi venitjen e parakohshme t serenats n Kor. Tani, n nj periudh q Vangjush Ziko e quan “Post-serenata”, kjo gjini muzikore nuk mund t krijohet m si dikur, me gjith dshirn e mir dhe nostalgjin q kemi pr t. Ajo e mbylli ciklin e vet dhe at mision historik t emancipimit shpirtror, intim e shoqror q pati n vitet e kaluara. Megjithat, kantautort e serenats korare bjn prpjekjet e tyre pr rinovimin e saj, duke qen n krkim t atij kufiri q do ta mbante formalisht serenatn brenda krkesave t gjinis s saj. Por, shkputja e serenats nga sfondi i saj tipik, nga “skena” e rrugs po e shpie drejt gjinis tjetr, kngs lirike q ngjitet n sken dhe jo nn dritaren apo ballkonin e vajzs. Serenats tani i mungon ritmi i trokitjeve t nj zemre, q rreh e lumtur pas perdes s dritares, duke e ndier veten nj perndesh, s cils i kan rn n gjunj dhe i betohen pr adhurim t prjetshm.


  https://www.kultplus.com/muzika/sere...k-i-dashurise/

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Informacion per Mitropoline e Korces
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 31-01-2009, 06:11
 2. Intervista me kngtar shqiptar!
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 20-05-2007, 21:37
 3. Pershendetje nga nje Korcare:)
  Nga ExoticKorcarke n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 30-09-2005, 10:13
 4. Serenata korare, historia e krijimit t grupit "Lira"
  Nga Brari n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-09-2005, 19:49
 5. Ja dhe nj korare e re n forum
  Nga korcare_lezecme n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 23-03-2004, 17:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •