Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 95
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Intervistë me kompozitorin e mirënjohur Llazar Morcka
    gazeta55

    Më tepër këngë per rininë

    "... Kompozitorët e rinj duhet të vazhdojnë rrugën që kanë filluar, por të kthejnë kokën nga tabani, nga folklori, të marrin diçka nga ai. E kanë filluar shumë mirë me melodinë, tani kanë filluar të futen brenda veshit të popullit..."

    Llazar Morcka është një nga kompozitorët tanë të shquar, me një kontribut prej katër dekadash në fushën e muzikës, sidomos asaj të lehtë.

    Llazar Morcka u lind më 1 prill 1923 në Drenovë të Korçës. Ishte biri i një emigranti shqiptar në Amerikë, me shpirt artisti, që luajti një rol të madh në karrierën e të birit. Edukimin muzikor e mori që i vogël në gjirin e familjes. Fillimisht u inkuadrua si korist në Ansamblin e Ushtrisë e më pas, në 1950, si kontrabasist në orkestrën e Filarmonisë Shqiptare. Si kompozitor e nisi udhën e këngës në Radio Tirana, pjesëmarrës i të gjitha anketave muzikore, fitues i shumë çmimeve. Eshtë pjesëmarrës në 15 Festivale të këngës së lehtë në RTV, fitues i disa çmimeve të dyta e të treta. Mjaft këngë të tij këndohen edhe sot. Këngët e Llazar Morckës ishin një krijimtari e mirfilltë individuale, me frymë e tingëllim nga melosi e ritmi popullor.

    Përveç këngës së lehtë, ku është autor i mëse 600 këngëve, Llazar Morcka ka shkruar edhe muzikë skenike. Në 1969 TOB vuri në skenë operetën "Brigada e grave" me muzikë të Llazar Morckës. Shkroi muzikë edhe për dy opereta të jera "Një minutë martesë" dhe "Familja e madhe", por që nuk e panë dritën e skenës. Në vitin 1976, në mënyrë të papritur, kompozitori Llazar Morcka përjashtohet nga puna, nga TOB, vetëm se tha se "baleti sovjetik ka tradita" dhe, pas një mbeldhjeje maratonë, ku e akuzuan për "mendjemadhësi, ndikime borgjeze etj", u dënua me 8 vjet riedukim në prodhim 4 vjet në fermën "Gjergj Dimitrov" e 4 vjet në Lundër për "të kontrobuar në lëvizjen artistike amatore" të koperativës. Por dënimi ra edhe mbi të gjithë familjen, gruaja u hoq nga puna si shefe e fonotekës së Radio Tiranës, vajza u hoq nga dega e pianos në ILA, motra u përjashtua nga kori i operas.

    Sot, në moshën 80 vjeçare Llazar Morcka ndihet e kënaqur se punën e tij si artist e vazhdon me sukses e bija, sot pianiste e shquar dhe pedagoge në "Akademinë Mbretërore" në Uester në Filadelfia të SHBA, aty ku ka qënë edhe gjyshi i saj, para 80 vjetësh.

    Zoti Llazar, a mund të na kujtoni diçka mbi krijimtarinë tuaj të hershme, këngët e para që keni kompozuar?



    Llazar Morcka: E mbani mend "Orët gazmore"? Ishte një emision humoristik që transmetonte Radio Tirana menjëherë pas çlirimit. Sigla e këtij emisioni ka qënë kompozimi i parë, "zyrtar". Por krijimtaria ime ka nisur që kur kam qenë në shkollën fillore. Krijoja pjesë të vogla për veten tim dhe i shoqëroja ato me mandolinë, ose me kitarë. Kemi patur një orkestrinë familjare: babai im ka qenë muzikant, i binte flautit, kurse dy motrat e mëdha më shoqëronin me mandolinë, kurse unë i bija kitares. Kemi bërë disa disqe aso kohe dhe jepnim koncerte një herë në javë në Radio Korça. Pra, dua të them që atëhere fillova t'i futem muzikës më seriozisht, duke u rritur, duke u profesionuar. Pra, ambienti që më rrethonte ishte i tëri muzikor. Përditë kishim një program të posaçëm të mësimit të notave, por dhe të ekzekutimit me vegla ku paraqiteshim një herë në javë për emisionet që bënte Radio Korça. Ky ishte fillimi i karrierës time për jetën muzikore që do të vinte më pas.



    - Si nisi inkuadrimi i juaj në jetën muzikore dhe kulturore të kryeqytetit?



    - Në kohën e luftës u arrestova nga fashizmi, ku ndenja një vit e gjysmë në burg, më pas u internova në Strugë. Nuk kisha kohë të studioja, por profesor të madh kisha babain që kishte ardhur i mësuar nga Amerika, kishte studiuar për flaut. Pas çlirimit studiova me një profesor akademik nga Çekia. Më pas fillova të shkruaja këngët e para për këngëtarët shqiptarë. Duke parë se në atë kohë këndoheshin vetëm këngë të mbetura nga pushtimi italian, këngë me tekste e muzikë italiane. Na lindi ideja, pse të mos bënim edhe ne këngët tona, dhe filluam të kompozojmë. Kishim në gjirin tonë mjaft poetë e muzikantë. Në fillim ishin orkestrina sporadike, nuk ishin të organizuara. Kurse më vonë, duke u njohur me muzikantë e poetë të mirëfilltë, filluam të kompozojmë muzikë shqiptare me poezi shqipe dhe me këngëtarë shqiptarë. Duke parë që dhe rinia i thithte këto, krijuam estradat, grupet amatore dhe profesioniste. Radioja filloi të përhapë këngën e lehtë shqipe. Rreth nesh, filluan të mblidheshin të rinjtë, amatorët, njerëz që e deshën muzikën me gjithë shpirt, qoftë muzik popullore, qoftë muzika e lehtë shqiptare. Këta na frymëzuan dhe na entuziazmuan edhe ne për të vazhduar këtë rrugë. Kështu, së bashku me njëri-tjetrin, filluam krijimet e para. Një hov të madh i dhanë muzikës së lehtë anketat muzikore të radios, ku unë kam marrë pjesë pothuajse në të gjitha e ku kam marrë shumë çmime, sidomos të para.



    - Jemi në prag të Festivalit të 41 të Kenges së lehtë. Ju jeni nga themeluesit e ketij festivali, fitues i disa çmimeve. Si ishte atmosfera dhe si u arrit deri tek Festivali i Parë i Këngës?



    - Festivali erdhi i detyruar dhe si domosdoshmëri, sepse shumë njerëz kërkonin dhe e dashuronin muzikën. Atëhere ishte dëshira dhe nevoja që njerëzit të kishin muzikën e tyre, sidomos rinia. Mirëpo, ashtu si në Tiranë, edhe në Korçë edhe në Shkodër u ngritën radiot lokale, të cilat transmetonin dhe kishin nevojë per muzikën e lehtë. Radio Tirana, mbi të gjithë Abdulla Grimci ishte iniciatori i këtij evenimenti të rëndësishëm. Kompozitorët e parë e përkrahën përnjëherë këtë ngjare, dhe ishin shumë entuziastë të bënin një festival të këngës shqiptare. Orkestra ishte krijuar para vitit 1962, duke plotësuar gradualisht e duke u formuar e ngritur cilësisht, me elementë të tjerë nga orkestrinat e vogla. Në këtë kohë, unë isha në Filarmoninë e Operas si instrumentist, madje që në krijimin e saj si kontrabasist e më pas spala e kontrabasistëve. Njëkohësisht studioja së bashku me 3 nxënës të tjerë. Babai përpara se të vdiste na kishte lënë si amanet që ta mësoja një instrument, veçanërisht kontrabasin, pasi vendi kishte nevojë. Kur kishin filluar përgatitjet e para për festivalin, neve kompozitorëve të rinj u ngarkuam detyrën për të gjetur elementë të rinj si këngëtar, kompozitorë dhe kështu, duke u grumbulluar njëri pas tjetrit, u bë një orkestër e mirë nga elementë të ardhur edhe nga orkestra e operas. Në këtë kohë, edhe radioja jepte shumë emisione muzikore dhe kështu, nga rrethet, sidomos të Shkodrës, Durrësit, Korçës, Elbasanit etj, u zgjodhën elementët më të mirë.

    Orkestra e nisi udhën e saj me një pasion, me një reputacion të padiskutueshëm. Që në notat e para, kur bënim prova, kishte një entuziazëm të madh, megjithëse të gjithë nuk kishte kryer shkollën e lartë, pasi akoma nuk ishte hapur Konservatori. E nisa me orkestrën, pasi ajo ishte baza e festivaleve, jo vetëm e festivalit të parë.



    - Duke parë festivalin në këto 40 vite, çfarë kishte të veçantë Festivali i Parë?



    - E veçanta e festivalit ishte përhapja e këngës së lehtë shqiptare. Kjo ishte më e rëndësishme për festivalin e parë. U bënë broshura, programe me këngë që i tërhoqi të tërë amatorët, grupet e orkestrinave të estradave. Pra, ai festival bëri një punë aq të madhe sa e përhapi në mënyrë të rrufeshme muzikën shqiptare.



    - Në atë kohë, mësoheshin lehtë motivet pse sot ka shumë probleme, pasi nuk mbahen mend këngët e festivaleve?

    - Unë kam kompozuar shumë këngë. E para këngë ishte "Një minutë", me tekst të Luigj Gurakuqit. Në Festivalin e Dytë krijova këngën "S'di të vallzoj". Ndërsa në Festivalni e tretë këngën "Sot jam 20 vjeç", kënduar nga Vaçe Zela e kështu me radhë. Mbaj mend në ato kohë sapo dilnim përjashta nga salla e Festivalit, dëgjonim fërshëllimat, qoftë të këngëve të mia, qoftë të autorëve të tjerë si të Avni Mulës, Kristo Kotës etj. Pra, në ato këngë kishte melodi, por melodi të bazuara në tabanin kombëtar, që e bënte shumë të kapshme këngën shqiptare, pra e njihej që kënga ishte e jona, shqiptare. Edhe në pleniumin e parë të artistëve, na u dha ky orientim, pra të marrim nga tabani kombëtar, nga folklori shqiptar që është një nga më të mirët në botë.



    - Sa e ka dëmtuar politizimi këngën e lehtë shqiptare?



    - Krahas të mirës që u përhap, politizimi i këngës është një ndrydhje për kompozitorët, dhe për poetët. Politizimi ishte një barrikadë që e ndalonte frymëzimin, idenë e kompozitorit dhe të poetit.



    - A ka patur raste në krijimtarinë tuaj që ishit të detyruar të kompozonit për një ngjarje, a një person, jashtë vullnetit tuaj?



    - Atëhere, duhej që në festival kënga të ishte për partinë, për jetën "e re", kurse këngët për dashurinë ishin tepër të rralla. Mund të ishte një a dy në 20, apo 30 këngë, që të pranoheshin me këtë temë.

    - Pra, dashuria do të ishte në funksion të partisë?

    - Unë kam bërë këngë vetëm për dashurinë, por brenda tekstit kishte këto nga elemente, pra politizimi ishte i përkëdhelur dhe jo i drejtpërdrejtë, militant, siç ishte në plan të parë të të gjithë kompozitorëve, prandaj ato lloj këngësh të atëhershme nuk i rezistuan dot kohës.

    -Në qoftë se atëhere vërtet këngët ishin të politizuara, por mbaheshin mend, kurse tani që nuk ka politizim, por nuk ka këngë e s'mbahen mend.

    - Tani ka hyrë politizimi i këngës moderne. Kjo duhej për kohën e rinisë, se ajo është e mbyllur. Kompozitorët atëherë ishin të ndrydhur, kurse tani janë të lirë. Ata filluan të ndjekin ritmet rock en roll, twist-et, kurse melodinë ia lanë brezit të vjetër. Kjo bëri që secili të merrte rrugën e vet, natyrën e vet. Sot kompozitorët i kanë të gjitha mundësitë që të kompozojnë këngë të bukura, si melodioze ashtu edhe ritmike.

    - Por sa është shqiptare kjo këngë, sa tingëllon e tillë?

    -Në fakt, për të qënë i sinqertë, kjo është shumë pak shqiptare. Pra, ne nuk kishim kompozime më parë, nuk kishim traditë, por morëm nga kënga popullore. Kurse kompozitorët e rinj kanë një brez të mirë, kanë një traditë.

    Sot, më shumë kompozitorëve u pëlqen ritmi, i vënë më shumë rëndësi ritmit. Kurse muzikën e përcaktojnë lajtmotivet, e përcakton mendimi, e përcakton folklori, tabani kombëtar i një shteti, ashtu siç njihet muzika spanjolle, ajo greke që kanë tabanin kombëtar, ashtu duhet të njihet edhe muzika shqiptare. Kështu, më pëlqen të veçoj vetëm Ardit Gjebrene e ndonjë tjetër që kanë disa këngë, të cilat populli i pëlqen shumë, sepse populli e do muzikën shqiptare, ajo është më e lehtë, më e pranueshme.



    - Kur ka qenë pjesëmarrja e fundit nëpër festivale të këngës?



    Festivali i 15-të ka qenë pjesëmarrja ime e fundit.

    - Po pas '90-ës, a keni tentuar?

    Absolutisht, jo.

    - Përsa i përket muzikës, ju nuk keni kompozuar vetëm muzikë të lehtë, por dhe të llojeve të tjera?

    - Më parë kam bërë operetën "Brigada e grave" si dhe 2 opereta të tjera, të cilat nuk u dhanë, për arsye të dënimit tim.

    - Po përsa i përket muzikës së sotme, pra huazimeve, këngëve "të huaja", ç'mendim keni?

    - Reminishencë do të ketë kurdoherë. Por, muzika, orkestracioni, ekzekutimi, sot kanë arritur nivele të larta, shumë më të larta se më përpara. Sot janë më profesioniste, kurse më përpara kanë qenë diletantë të gjithë.

    Këto gjëra janë kalimtare, pra do t'i lenë vetë kompozitorët. Megjithatë muzika ka ecur shumë përpara. Mund të krahasohemi me aranxhuesit botërorë, me orkestrat botërore, me kompozitorë botërorë, me këngëtarë të kalibrit botëror. Sot janë muzikantë me shkollë profesionale muzikore, mbi të gjitha,janë me talent jo vetëm në muzikë, por në çdo gjë. Jemi një popull me talentedhe me ndjenja.

    - Çfarë mund të thoni për brezin e ri, për këngëtarët e rinj?

    Kompozitorët e rinj duhet të vazhdojnë rrugën që kanë filluar, por të kthejnë kokën nga tabani, nga folklori, të marrin diçka nga ai. E kanë filluar shumë mirë me melodinë, tani kanë filluar të futen brenda veshit të popullit. Tani melodia ka filluar të ndiht, të kuptohet dhe të dashurohet nga populli, por më tepër kompozitorët e rinj duhet të shikojnë anën e folklorit, të tabanit popullor. Ka këngëtarë të rinj shumë të mirë. Për një kohë shumë të shkurtër, kemi një brez të shkëlqyer për muzikën. U them, që të hedhin sytë nga folklori.


    --------------------------------------------------------------------------------

  2. #22
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Sonatë
    (Këngëtare - Eli Fara)

    Rrugës i trishtuar dikush po ecën
    një i dashuruar dhe fare vetëm
    dashurinë që humbi duke kërkuar
    si i erdhi fundi, iku dhe e la...

    Vajzën qe e donte sa donte jetën
    e braktisi sonte dhe e la vetëm
    endërra që lëkundi sa shpejt u shua
    errësirës humbi, iku dhe e la...

    Ndoshta rri e fshehur diku ne pyje
    apo rri e ndezur atje ne yje
    dhe pergjon atje, djalin qe kerkon
    kushedi ku dehet a perqafohet
    apo do te kthehet dhe do pendohet?!
    djali ne vetmi vajzen e kerkon...

    la la la la la ... la ra la la

    Rruges i trishtuar dikush po ecen
    nje i dashuruar dhe fare vetem
    dashurine qe humbi duke kerkuar
    si i erdhi fundi, iku dhe e la...

    Ndoshta rri e fshehur, diku ne pyje
    apo rri e ndezur atje ne yje
    dhe pergjon atje, djalin qe kerkon
    la la la la la ... la ra la la

    Rruges i trishtuar dikush po ecen
    nje i dashuruar dhe fare vetem
    dashurine qe humbi duke kerkuar
    si i erdhi fundi, iku dhe e la...


    Këngën mund ta dëgjoni këtu !


    Edhe pse para kohe, dua tu uroj ketu te gjitheve Gëzuar Shën Valentinin. Pershendetje speciale ju dergoj gjithe korcareve!

  3. #23
    ....Ne bar me kuriz me ke rene ,
    gugucja ne peme guin...
    Nje tufe me shkendija kam zene ..
    mbi balle dhe mbi faqka ta ngjis ..

    Eja prane meje ti edhe njehere,
    se une o yll ty te dua ..
    eja degjo si reh zemra e ime ..
    pastaj me thuaj ''ste dua''

    Mbeshteti pak kryet mbeshteti....
    ne kraharorin qe reh pa pushim...
    ska vend me te bukur planeti ..
    se vendi ku linim takim..

    Eja prap meje ti edhe njehere ..
    se une o yll , ty te dua...
    eja degjo si reh zemra ime ...
    pastaj me thuaj ''ste dua''...

    ..........

    Nena ate nate me priti deri vone..
    kishte rene ne shtrat po skishte gjume...
    sa u gezua kur me pa.....
    se harroj per jete.....
    sa u gezua kur me pa..
    se harroj per jete....

    Nena ate nate me priti deri vone ...
    kishte rene ne shtrat , por skishte gjume
    djalo.. keshtu mos u vono....
    se kam merak shume....
    djalo...keshtu mos u vono...
    se kam merak shume....

    .........

    Arapke e vogel moj ti me je...
    me zycka boje qielli....
    kur te shikoj.... me buzeqesh...
    e imja je ....Marjana....
    kur te shikoj.... me buzeqesh...
    e imja je ...Marjana...

    Ta kisha cezmen o me raki...
    te pija ..dite e nate...
    o moj taksi .... me co ne shtepi....
    se une jam bere ...tape....
    o moj taksi... me co ne shtepi...
    se une jam bere ...tape...

    Ta kisha xhepin o me para ....
    te pija dite e nate....
    o moj taksi... me co ne shtepi...
    se une jam bere... tape...
    ''C'do gje fillon nga mendja , dhe perfundon ne mendje''

  4. #24
    Gershetat te bini mbi supe..
    si dy tulipane te verdhe...
    enderoja ti prekja me dore...
    vetem nje here...

    Dhe lulet te gjitha u vyshken ..
    kur syte e tu pane..
    dhe zogjte erdhen tek ti...
    kengen e lane...

    Dhe djelli te binte mbi floke...
    mbi floke...
    dhe syte ti shndriste me shume..
    me shume...
    Vajtoja kur syte smi hidhje ..
    dhe lotet me ridhnin lum...

    Dhe erdhi nje dite kur djelli me gjeti pa nene ...
    kerkoja ne syte e tu..une boten e tere...
    se ti lozje dhe qeshje me mua ..si me femijet..
    se ti lozje e qeshje kur qaja ne vetmi...

    Dhe djelli qante me mua....aaaaa...
    vajtonte dhe hena....
    por ti lozje dhe qeshje...
    me mua qe me vdiq nena...

    .......
    Kam kohe qe dua te ze nje kale te bardhe ...
    te lozja te qeshja me te neper savane
    Rend kali , rend une ,fryn ere dhe shkelet bari..ooooo
    se di pse nuk vjen , pse safrohet me ai kali...

    Si pune e ketij kali te bardhe ...eshte dashurija...
    meshire nuk pati ajo... nga lotet e mija....
    perpiqem mundohem te ze ate kale te bardhe ..oooo
    i vetem te loz bashke me te neper savane...
    ..................
    Nallemkat mi mban ne dore.....
    se pritet te bjere debore...
    po ikim dhe po shkojme ...
    njeri spo na degjon ....
    se mbeta i shkreteee...mbeta

    Aaaajaajaaaa
    aaaajjjajaaaa
    aaaajjjajaaaa
    la la la la

    Ne moshen e dashurise ...
    ne moshen e lulezomit...
    ne moshen e dashurise ...ne moshen e lulezimit ...
    se mbeta i shkrete , mbeta....
    ........
    Kush te ka mbyllur brenda ...
    dhe ste le te dalish jashte....
    si thes me kashte ...
    prej deshperimit.....

    Dil...moj.... prej burgut ...shpetooooo
    fjalet e prinderve mos i degjo...
    se ata flasin te na ndajne ...
    po dashurine ne ta mbajme...

    Se kje dashurija jote....
    mua cme ka hyre ne zemer ...
    dhe shpirti do pelcase ...puf....
    prej deshperimi...

    Dil....moj prej ...burgut ...shpeto....
    fjalet e prinderve mos i degjo....
    se ata flasin te na ndajne ..
    por dashurine ne ta mbajme...
    ''C'do gje fillon nga mendja , dhe perfundon ne mendje''

  5. #25
    Varka po niset .eee
    per tek limani......
    ngriti flamujte....te udhetoje....
    varka po niset eee
    per tek limani....
    ngriti flamuret...te udhetoje...

    Ishte nje vajze ...bashke me nje djale...
    mbaje varken varkaxhi...
    te vijme dhe ne ...

    O ceshte ajo ...
    qe po zbret nga mali...
    me te zeza veshur eee
    nga mali ajo po zbret...
    me te zeza veshur eee
    nga mali ajo po zbret ...

    Ne duart e saja..
    shporta te argjendta..
    trendafila mbushur eeee
    per te dashurin e saj...

    O qaj ..te qajme ....
    per dashurine....
    se une vashe me syckat eeee
    humba djalerine....
    .........................
    Kur vjen behari ..cel qershija...
    vajza te bukura.....
    faqka pa puthura aaa
    andej , kendej kerkojne djemte...
    duan te lozin eee
    te qeshin....eeeeeeeee

    Ciu ciu ciu
    ciu ciu caaaa
    lozin femija qeshin me mua
    hahahahhaha
    ciu ciu ciu
    ciu ciu caaa
    lozin femija qeshin me mua....

    ..........
    Perendeshe e bukurise me je..
    une per ty mos do pelcas....
    dashurine qe kam shtene me ty..
    obo..si do tja bej....

    Fleeee....dhe ne ender ..te shikoj dhe ste haroj jo joooo
    mos me mundo o yll , o xhan , o zemer, oooo
    Jako shan e jako shpirt...
    jako zemra ime ...eja re rojme qe te dy ...
    ne kete bote.....

    Jako ylli me shkelqim .. fytyre e dashurise....
    me zene e embel...qe me ke............
    me bere te vdes...........

    Ilacet nuk me bejne gje...
    sme sherojne plaget eee
    pervcese syri yt i zi ..
    qe me mori mendjen eee

    Fle........dhe ne ne ender te shikoj dhe ste harroje ..ooooo
    mos me mundo o yll... o xhan ..o zemer oooo
    .....
    O vemi , o svemi....
    ne mes te pyllit do vemiiiii
    atje ku djelli dhe bota nuk na shef....
    atje ku djelli dhe bota nuk na shef...

    Atje ku zogjte ngrene ...
    folene e dashurise ...
    atje shtepine , ta ngeim edhe ne...
    atje shtepine , ta ngreim edhe ne...

    Te rojme te gezuar ...
    te lumtur dhe te qete....
    sa e embel eshte...
    kjo jete me dashuri...
    .............
    ''C'do gje fillon nga mendja , dhe perfundon ne mendje''

  6. #26
    ''Debora zbardhi malet ''
    3- I thashe dhe sateme ....
    i thashe dhe titeti...
    se vjaza mbushi 16 vjec ...
    dhe duhet te martohet...
    se vajza mbushi 16 vjec...
    dhe duhet te martohet...
    ......................
    Doja te falenderoja vecanarisht Fiorin per rubriken e bukur.
    Sonte kujtova me mall , ato netet me kitare ne pragjet e portave...
    Ndoshta do me duhet nje nate e tere per te kujtuar gjithe ato kengen qe rine te fjetura ne kujtese....
    Faleminderit te gjitheve per castet e bukura qe me dhuruat sonte.
    Me shume respekt Loti kristalte.
    ''C'do gje fillon nga mendja , dhe perfundon ne mendje''

  7. #27
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anëtarësuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602

    Wewww...

    Gjithmone kam pasur dobesi per kenget e vjetra korcare. Nje e tille me kujtohet turbull....

    Ne kopshtin plot lule qendrova
    Keputa me mall nje zambak
    Takimin e pare e kujtova
    Dhe varri nga lotet u la

    Eja te fshish lot' e mia
    Eja me thuaj me do
    Eja i kthe lumturine
    K'saj zemres te vogel qe t'do

    .......

    E di ndonjeri vazhdimin?
    Summertime, and the livin' is easy...

  8. #28
    Mixing For You Maska e Deejay
    Anëtarësuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Moment Se Di Ku Jam
    Postime
    55
    Mora çiftene dola per gjah
    (Kenge popullore Korçare)

    Mora çiftene dola per gjah
    jaman shoko more jaman aman,
    e çiftene more me gjithe zagar.
    jaman shoko more jaman aman,

    E pashe dy more te bukura,
    jaman shoko more jaman aman.
    E cila te pelqen mor djale,
    jaman shoko more jaman aman.

    Po ajo me e bukura,
    jaman shoko more jaman aman.
    Po ajo belkeputura,
    jaman shoko more jaman aman.
    Deejay.....

  9. #29
    Mixing For You Maska e Deejay
    Anëtarësuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Moment Se Di Ku Jam
    Postime
    55
    Hapi syte e zeze
    (Kenge popullore Korçare)


    Hapi syte e zeze o moj he moj hapi syte e zeze,
    Hapi syte e zeze o moj te moj te na sjellsh behare.
    Sa te desha ty o moj sa moj sa te desha ty,
    sa te desha ty o moj si moj si nena evlane.

    Me doçkat perveshur moj, me moj me doçkat perveshur,
    Me doçkat perveshur moj, me moj me manushaqe.
    t'i kam per t'i ngrene o moj t'i moj t'i kam per t'i ngrene,
    t'i kam per t'i ngrene o moj, me moj me gushe e me faqe.

    Ne nje thellesi o moj ne nje ne nje thellesi,
    Ne nje thellesi o moj ta moj ta degjova zene.
    te dinja bilbil o moj te moj te dinja bilbil,
    apo te dinja bilbil o moj, me moj me dole thellenze,
    Deejay.....

  10. #30
    Mixing For You Maska e Deejay
    Anëtarësuar
    28-03-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Moment Se Di Ku Jam
    Postime
    55
    Folme
    (Kenge popullore Korçare)


    Si është kjo jeta ime,
    e mbushur me shqetësime,
    nga dimri me acar, atëhere kur s'ka fjalë.
    s'jetoj unë dot larg teje.

    Mendoj unë ditë e natë,
    s'më duhen as paratë,
    përveç syve të tua,
    që shumë aq shume i dua,
    Kërkoj të rri pranë teje.

    Pra ti folmë,
    Folmë me zërin tënd,
    folmë, mos më lendo më kot
    xheloze dhe e bukur asgjë (s'lind dhe jeton)
    mos rri ti më larg meje
    kaq shumë mos më mundo.
    Ti foli zemrës sime që fort të dashuron,
    ti jepi jetes sime gëzimin qe kërkon.

    Foli zemrës sime që fort të dashuron,
    ti jepi jetës sime gëzimin që kërkon.
    Deejay.....

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Faik
    Anëtarësuar
    27-03-2003
    Vendndodhja
    Australi
    Postime
    690
    Kenga Nga Rajon i 'Prespes"

    Te me beje zoti mua
    Nje bilbil e tieter zdua

    Nje bilbil e tieter zdua
    Te kendoj per mbi limua

    Te kendoj per mbi limua
    Moj leshverdhe sa te dua

    Moj leshverdhe sa te dua
    Pse rritesh benesh per mua

    *****

    Ne dyqan i Tomit se q'u pojcme bashke
    Mbaj te mbajme mend dashurine e pare

    Djali me te mengjert cupa me te djathte
    Mos harro zotrote dashurine e pare

    Djali mban bozukne cupa tamburane
    Mbaj te mbajme mend dashurine e pare

    Kur shkonin 'n sokak te dyja kunata
    Kur shkonin 'n sokak dal nga dal si pata
    Mos harro zotrote dashurine e pare

    ****

    Nje dite ne mes te veres
    Dolla nga liqen i Prespes

    Atije syte se q'me pane
    Presparen duke lare

    Ku me je ti oh moj Prespare
    Zemren tende se sma Fale

    Une zemren ty ta dhashe
    Por babait nuk i thashe

    Babane do ta genjeme
    Me raki dhe me mezene

    Ne mos dashte me raki mezene
    Vajze do te marr me te rembere..
    HISTORI E KESAJ TOKE
    LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

  12. #32
    Korcare Forever Maska e serenata
    Anëtarësuar
    16-11-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia,USA.
    Postime
    41
    Mikja Ime

    A të kujtohet ty pranvera
    Kur ne shëtisnim bashkë të dy
    Më thoshe ti ngahera
    vdekja më ndan nga ty,
    Më thoshe ti ngahera
    vdekja më ndan nga ty

    Vajti moj varfëri e mjerë
    Djemtë të shumtë ti i ke,
    Paret si dua s'kanë më vlerë
    Zemra e mirë është flori për ne .
    Paret si dua s'kanë më vlerë
    Zemra e mirë është flori për ne .

    Dhembjes kush dashuroi një herë
    Ti je prej meje sa të rrosh
    Qofsha dhe në pallate t'arta
    O mikja ime ty s'të harroj
    Qofsha dhe në pallate t'arta
    O mikja ime ty s'të harroj .
    My WaY oR tHe HiGhWay :)))

  13. #33
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anëtarësuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    OK, s'i s'e kisha pare une kete teme njehere?

    Desha te vija disa emra kengetaresh serenatash qe jane te njohur ne Korce

    -Mihallaq Andrea
    -Eli Fara
    -Mimoza Paraveli
    -Laxarela
    -Devis Xherahu
    -Ermira Babaliu
    -Grupi "Lira"
    -Grupi "Telat e shpirtit" (bile dhe nje anetar i ketij grupi paska shkruajtur ne kete teme!)
    -Ermira Kola
    (plus si e kishte emrin ai djali qe kendonte qe i beri floket e kuqe njehere..., ja kam harruar po rrinte shume ne pallati i Kultures ai me duket..., na ndihmoni ca tani...)

    (shtoni dhe ca emra te tjere ju, se une s'jua di emrat te gjitheve, sidomos atyre qe jane pleq)

    Gjithashtu po ve dhe tekstin e nje kenge kushtuar Korces. Megjithese shume kenge i jane kushtuar Korces, kjo per mua eshte nga ato qe me pelqejne me teper.

    ________O Korca ime________

    O Korç'e dashur
    po të këndoj k'të serenatë
    mall edhe brengë
    kur unë jam larg e ndjej për ty

    O Korça ime
    po të këndoj e përmalluar
    këngën më t'bukur
    me sy t'përlotur po t'këndoj

    Korca ime e dashur për ty zgjodha
    këngën më të bukur ty t'këndoj
    këngë që del nga zemra jon' e pastër
    o princeshë e bukur ti ku je

    Kujtoj netët e bukura pranverore
    rrugëve të tua me kalldrëm
    vajzat me një bukuri hyjnore
    na dëgjonin ne me mallëngjim

    Djem e vajza me ty jan'dashuruar
    këngët më të bukura të këndojn'
    si margaritarë ti i rrite
    dhe kudo ku janë ty s'të harrojn'

    Për ty këndoj, për ty këndoj
    o Korç'e dashur ty të adhuroj
    për ty këndoj, për ty këndoj
    qytet i ëndrave nuk të haroj
    për ty këndoj, për ty këndoj
    o Korc' e dashur ty të adhuroj
    për ty këndoj,për ty këndoj
    qytet i ëndrave nuk të haroj!

    --------------------------------------------------------------------------------

    s'i dilet t'i shkruash te gjitha tekstet e kengeve korcare ketu... ehuuuu, sa shume qe jane...
    Ndryshuar për herë të fundit nga angeldust : 10-04-2003 më 22:16
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  14. #34
    Korcare Forever Maska e serenata
    Anëtarësuar
    16-11-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia,USA.
    Postime
    41
    Ora 2 e nates

    Ora dy e natës dhe moj
    Trak e truk tek dera,

    Ngrehu moj zemër ngrehu
    Se moj na thau era .

    Penxheret e odës dhe moj
    Këthyer nga lumi,

    Ngrehu moj zemër ngrehu
    Se moj na zuri gjumi.

    Rakia, konjaku dhe moj
    Dopjo moj po na vijnë,

    Ngrehu moj zemër ngrehu
    S'ta gjej moj dot shtëpinë.

    Bëmë zonjë dhëndërr-ë
    Se jam djal'i ëmbël-ë
    Se s'pi verën as rakin'
    Po jam djalë për shtëpin'

    Bëmë zonjë dhëndërr-ë
    Epo se jam djal'i ëmbël-ë
    Se s'pi verën as raki
    Po jam djalë per shtëpi.

    Se do ta kafshoj nishanine
    Që ma ke në faqken tënde

    Mamanë ti hic mos e dëgjo
    Po fillo te bësh të mira.

    Ma bën zemra rik-tik-tak
    S'di se ç'fjalë të të jap
    Se do ta kafshoj nishanine
    Që ma ke në faqken tënde.

    Më thanë se të panë ty
    Të qash me hidhërim për mua

    Bëmë zonjë dhëndërr-ë
    Se jam djal'i ëmbël-ë
    Se s'pi verën as raki
    Epo jam djalë per shtëpi

    Se do ta kafshoj nishanin-ë
    Që ma ke në faqken tënde
    My WaY oR tHe HiGhWay :)))

  15. #35
    Korcare Forever Maska e serenata
    Anëtarësuar
    16-11-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia,USA.
    Postime
    41
    Hajde Verashites

    Hajde verëshitës më jep të pij,
    Të lutem nxirre verën jashtë,
    Këtu ma ler, afër më rri,
    Të pij të dehem sa të qaj.

    Qortimet tënde nuk i ndjej,
    Dhe verë do të pij unë sa te shuhem,
    Jam korçare, do ta dredh,
    Premtimet tënde nuk më duhen.

    Qortimet tënde nuk i ndjej
    Dhe verë do të pij unë sa të shuhem,
    Jam korcare, do ta dredh
    Premtimet tënde nuk më duhen.

    Hajde verëshites
    Më shtjer, mos rri,
    Sa më pëlqen e shkreta verë,
    Të çel të bën si më të ri,
    Të ndizet gjaku menjëherë.
    My WaY oR tHe HiGhWay :)))

  16. #36
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Replike

    Deejay

    "Mora çiftene dola per gjah" me duket se eshte kenge Permetare.

    Edhe me prove:

    E pashe dy more te bukura,
    jaman shoko more jaman aman.
    E cila te pelqen mor djale, (jo djalke)
    jaman shoko more jaman aman.

    Me sa di une ne alfabetin e Korces nuk ka shkronje "Ë" (as e madhe e shtypit, as e vogel e shtypit) dhe po vras mendjen tani si do shqiptoheshin fjalet e kenges.

    Si vazhdim......

    jaman shoko more jaman aman
    Po ajo fustanflutura
    jaman shoko more jaman

    Nuk doja te prishja ambjentin e ngrohte te seranatave korcare por kam pasur komshi Laver Bariun dhe nuk durova dot.
    Shpresoj te mos kem ofenduar djalkat dhe cupkat pe Korce.
    Edi

  17. #37
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Ja dhe nje nga ato kenget e vjetra

    Kitara ime vajto

    Kur u takuam te vegjel ishim
    u dashuruam brenga nuk kishim
    por dashuria nuk lumturoi
    se perendia ah c me denoi .

    Ike menjehere ne dhe te huaj
    me le te mjere , ndaj dhe po vuaj
    sa shpejt harrove dashurine tone
    aspak s mendevo prapa ate e le

    Mbeta me shpirt te vrare , qe kur se jemi ndare
    qe kur se jemi ndare zu zemra po renkon
    ndaj eja mos me lere me puth edhe nje here
    me puth edhe nje here
    pastaj vdekja ime le te bjere dhe te mbaroj .

    Kitarra ime vajto ,
    per dashurine qe u shua
    bjer ti me renkime e mos pusho
    se vetem ti me mbete mua .

    SHkoj vajza fluturoi , nje tjeter dashuroi
    nje tjeter dashuroj
    mua zemren ma copetoj
    prandaj dhe po vajtoj .

  18. #38
    Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Vendndodhja
    11105
    Postime
    443
    Titulli nuk me kujtohet i sakte( Shoqe e klases me duket ) por vargjet si harroj dot kurre .

    Me mall veshtroj nga dera e celur
    shoqe klases jep provim
    syte e saj ne derrase kane ngelur
    problemin vall a do ta zgjidh .

    Dhe une e di qe ka mesuar
    por perseri emocione kish
    se ndryshe nuk do kish pranuar
    te vinte mbreme ne takim .

    Kerkoj ti shtoj une qetesine
    t ju fshihem une syve te saj
    por kur te marre sot provimin
    me te per dore do te dal

    t ja shof nje cast syte e kristalte
    ta perqafoj , ta mbaj ne gji
    ti ndjejme bashke rrafjet e zemres
    pastaj ta mar ne krahet e mi .

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    22
    Me poshte do shkruaj tekstet prej disa serentata korcare shume te bukura por ama edhe shume te vjetra edhe te mbylluara(Ce pyet komunismi). Rastesisht para 12-13 vjetesh i kam degjuar keto kenge se pari edhe me kane pelqyer shum. I kane kenduar Lalazet nje vella edhe dy motra me duket se ishin (vetem korcaret besoj se mund ta dine se kush kane qene keta). Tekstet nuk jane te plota por do mundohem ti trazoj kujtimet qe ti shkruaj sa me ta sakta. Kerkoj falje per ndonje gabim.

    Per te mjerin fatin tim
    ma mori zemeren
    nje vajz me syte e zi
    ajo me dogji mua
    per te mjerin fatin tim

    Gjithcka qe sjell ndermend
    nga zemra ime shkuli
    katilja ziliqarja
    naze madhja Zhuli
    aaaaaaaa aaaaaaa

    Ti ishe vogel ishe femij
    kur une me ty rash dashuri
    Edhe me theshe shum here te dua
    ti ishe e vogel por shum e zgjuar
    2X

    Se dashurova dhe une njehere
    ja fala zemren dhe shpirtin dikujt
    me fjal te embla me vuri ne gjume
    kjo qe me ndodhi mua mos i ndodht kurr kujt

    Ne do e qete ti te rosh
    keto dy fjal te mi degjosh
    mos dashuro, kur ti mos dashuro
    2X

    ka edhe disa kenge te tjera por fjalet e tyre ne memorjen time jane shume te zbehta edhe prandaj nuk po i postoj ne qofte se dikush i di keto tekste, ju lutem shume sillini ketu.

  20. #40
    Administratore Maska e Fiori
    Anëtarësuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Mire tani, nje kenge qe ka kenduar Tefta Tashko Koco. Nuk e di nese eshte e zones se Korces po duke qene se emri i saj me kujton Korcen me shume se cdo gje tjeter po e shtoj tek kjo teme


    Kur me vjen burri nga stani


    Kur me vjen burri nga stani
    kur me vjen
    kur me vjen
    kur me vjen
    fur fur fur ma ben fustani
    fur fur fur, fur fur fur, fur fur fur

    Kur me vjen burri nga fusha
    fur fur fur ma ben kemisha
    kur me vjen burri nga fusha
    fur fur fur ma ben kemisha

    kur me vjen burri nga arra
    kur me vjen
    kur me vjen
    dal i ve nje stol perpara
    dal i vë
    dal i vë

    kur me vjen burri nga llixha
    marr nje shkarpe e i nxjerr syte (LOL)

    kur e shoh burrin te verber
    kur e shoh
    kur e shoh
    kur e shoh
    opopo cma ben ne zemer
    opopo
    opopo
    opopo

    Kur e shoh burrin pa drite
    plot me lot c'me mbushen syte
    kur e shoh burrin pa drite
    plot me lot c'me mbushen syte

    C'thashe ashtu o une korba
    c'thashe ashtu
    c'thashe ashtu
    c'thashe ashtu
    jo moj jo syte sja nxorra
    jo moj jo
    jo moj jo
    jo moj jo

    kur me vjen burri nga stani
    fur fur fur ma ben fustani
    kur me vjen burri nga stani
    fur fur fur ma ben fustani


    Këtu mund te lexoni me shume informacion per Tefta Tashko Kocon si dhe këtu mund te degjoni kengen me lart.


    Paçim....

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Informacion per Mitropoline e Korces
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 31-01-2009, 06:11
  2. Intervista me këngëtarë shqiptarë!
    Nga ChuChu në forumin Muzika shqiptare
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 20-05-2007, 21:37
  3. Pershendetje nga nje Korcare:)
    Nga ExoticKorcarke në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 50
    Postimi i Fundit: 30-09-2005, 10:13
  4. Serenata korçare, historia e krijimit të grupit "Lira"
    Nga Brari në forumin Muzika shqiptare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-09-2005, 19:49
  5. Ja dhe një korçare e re në forum
    Nga korcare_lezecme në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 55
    Postimi i Fundit: 23-03-2004, 17:09

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •