Close
Faqja 15 prej 33 FillimFillim ... 5131415161725 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 650
 1. #281
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga bamatat Lexo Postimin
  RROFTE TITO !
  Rrofte Titoja i vdekur

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e bamatat
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,070
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Rrofte Titoja i vdekur
  Rrofte shoku TITO qe vdiq !

 3. #283
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443

  10 misteret q mori me vete Enver Hoxha

  Written by Erion Habilaj Sunday, 04 April 2010 18:10

  10 misteret q mori me vete Enver Hoxha
  Njeriu m i pushtetshm i Shqipris n shekullin e kaluar sht sot pjes e rubriks Sekretet e njerzve t vdekur. Enver Hoxha sht njeriu i cili n historin e Shqipris ka marr me vete shum mistere, jo vetm si drejtues i nj sistemi i cili kishte n thelb t fshihte t vrtetn por dhe si nj diktator i famshm n periudhn q drejtoi vendin. Misteret e Hoxhs fillojn q n rinin e hershme t tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thot dot me siguri nga erdhi dhe si arriti t mbante nn urdhra nj popull q historikisht njihej pr kryenesi ndaj udhheqsve. Misteret vijojn me marrjen e PKSH-s, marrjen e pushtetit, afrimin me Lindjen, eliminimin e kundrshtarve dhe aleatve t tij, prishjen e marrdhnieve me aleatt m t mdhenj t Shqipris, Rusin dhe Kinn, planet kundr tij nga anglo-amerikant pr ta rrzuar dhe deri n fund te heqja qafe e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut. Edhe momenti i fundit i jets s tij sht i mbushur me mistere, smundjet e tij kurr nuk u bn publike, po ashtu vdekja u arrit t mbahej e fsheht pr dy dit. M 11 prill bhen 25 vjet q Enver Hoxha ka ndrruar jet, por thuajse sht br shum pak pr t zbuluar misteret e tij. Tirana Observer boton sot dhjet mistere, t cilat n shkrimet e ardhshme do t jen objekt studimi m i thelluar pr t zbardhur jetn e njeriut m t prfolur t Shqipris. Enver Hoxha sht ndr t paktt, q kundrshtart e donin nga frika dhe t vett e donin nga mallngjimi. Sistemi q ai instaloi n Shqipri me gjith prparsit dhe mangsit q ka, kurr nuk mund t hiqet nga memoria historike e vendit. do fakt i ri q del pr diktatorin komunist, aq m shum rrit pikpyetjet pr t kaluarn e tij. N kto 20 vjet jan thn e strthn nj pafundsi faktesh pr t, por askush nuk ka marr prsipr t bj nj biografi t tij, jo vetm pr ndjesit q ai shkakton n popull, por dhe pr faktin se do duhet nj pun voluminoze nga historian serioz pr t nxjerr n drit ant e errta t Enver Hoxhs.

  1. Mosha e rinis s Enver Hoxhs edhe sot ka pikpyetje t mdha. Ish-diktatori komunist, n kujtimet e tij e kalon periudhn e rinis si revolucionar, por kurr nuk jepen prmasat reale t aktivitetit. Pse nuk e shau kurr pushtetin e Mbretit Zog?
  Ish-diktatori komunist sht padyshim njeriu q ka marr me vete n botn e prtejme m shum mister se dokush tjetr q ka drejtuar kt vend. Misteri i par, q edhe n ditt e sotme ka t bj me rinin e tij, shkollimin dhe aktivitetin n Franc. Pjesa e errt e jets s ish-udhheqsit komunist, Enver Hoxha, ajo q ka t bj pikrisht me vitet e rinis s tij, sht formsuar n kujtimet e tij dhe n tekstet e pafundme t biografve t tij, si koh aktiviteti revolucionar, pa marr asnjher prmasat e saj reale dhe t vrteta. Aktiviteti i djaloshit Enver Hoxha, sidomos n periudhn 1927-1939, ngec n arkiva, si edhe kuptohet hija e 50 vjetve t regjimit t tij, ka br ktu punn e saj. Aktiviteti "revolucionar" i djaloshit Hoxha, n kto vite, ka t bj me qndrimin e tij n Kor (1927-1930), "studimet" n Montpelje (1930-1934), jetesa n Paris (1934-1935), detyra e diplomatit n Bruksel (1935-1936) dhe ardhjen n liceun e Kors, n kohn kur ktu kish filluar prhapja e propagands bolshevike dhe krkohej q t kontrollohej nga shrbimi sekret. N misteret e shumta q mbulojn jetn e ish-diktatorit komunist, sht ajo q Enver Hoxha kurr nuk e shau shrbimin sekret t Mbretit Zog, ndonse nuk la qeliz t ktij regjimi pa shar e mallkuar. S dyti, asnjher Hoxha n kujtimet e tij kilometrike dhe as biograft e tij t shumt, nuk japin sqarime pse shefi i mvonshm i komunistve nuk kreu sipas ligjit, shrbimin e detyrueshm ushtarak.

  2. Nj nga misteret e mdha t Enver Hoxhs sht padyshim dhe ardhja e tij n krye t Partis Komuniste m 8 nntor 1941. N mbledhje ai nuk u caktua t ishte drejtues, ndrkoh q m par del si lider i komunistve, cili ishte ndikimi i jugosllavve n ngritjen e tij?
  Mbledhja pr formimin e PKSH filloi n mbrmjen e 8 nntorit 1941 dhe aty erdhn prfaqsuesit e tre grupeve. Nga Grupi i Kors ishte Koo Tashko, Pilo Peristeri, Koi Xoxe dhe Sotir Vullkani. Nga Grupi i Shkodrs ishin Qemal Stafa, Vasil Shanto, Kristo Themelko dhe Tuk Jakova. Kurse nga Grupi i t Rinjve ishin Sadik Premtja, Anastas Lula, Ramadan itaku dhe Sinan Hasani. Po kshtu aty ishin prezent dhe Miladin Popovi e Dushan Mugosha, pr t cilt t tre grupet kishin rn dakord q t ishin si ndrmjets dhe t'i ndihmonin pr punt procedurale. N mbledhje, ishte Koi Xoxe ai q mori n dor frenat e partis, por me von kjo gj u kalua n hije dhe drejtimin e PKSH-s e merr Enver Hoxha, i cili e drejton deri n prill t vitit 1985.

  3. Vrasja e Qemal Stafs sht nj pjes e errt e historis s Enver Hoxhs. Edhe pse ish-sekretari i Rinis Komuniste u vra nga pushtuesit enigm, kan ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti pr t shkuar n Vlor n 5 maj t vitit 1942.
  N datn 4 maj 1942, Qemal Stafs iu caktua nj detyr nga udhheqsi i PKSH-s, Enver Hoxha, pr t shkuar n qytetin e Vlors. Qemali, duke qen n ilegalitet t plot, strehohej n nj shtpi tiranase, e cila nuk bnte pjes te shtpit e dyshuara pr strehim komunistsh. Vendndodhjen e tij n at shtpi e dinin shum pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha. Asnjher nuk ka dal me siguri nse ishte nj kurth prezenca e Qemal Stafs n at shtpi, apo ishte thjesht nj rastsi. Megjithat, gjat periudhs s komunizmit nuk sht folur shum me kt tem pasi ishte e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjat asaj kohe pr vrasjen e Qemal Stafs, ka br q pas viteve '90 t diskutohet q vrasja e tij t ket ardhur si pasoj e ndonj drejtuesi t lart t Partis Komuniste t asaj kohe, q ishte n dijeni t vendndodhjes s tij. Por t gjitha kto dyshime nuk jan zbardhur ende, megjithse shpeshher t njohurit apo personat q kan qen dshmitar t asaj kohe, kan hedhur iden duke e argumentuar me dokumente faktin se Qemal Stafa mund t jet spiunuar. Fakt sht q djali 21-vjear nuk arriti t realizonte dot dshirat dhe synimet q ai kishte.

  4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, far ndikimi kishin jugosllavt dhe rust n vendimmarrjen e Hoxhs, pse i prishi marrdhniet me Titon dhe far synonte me refuzimin e planit Marshall?
  Enver Hoxha ashtu dhe si Stalini njihet n histori si diktator q ka eliminuar me radh bashkpuntort e tij m t ngusht. Qysh nga vitet e Lufts, Hoxha nisi procesin e spastrimeve. Akuzat e para vijn pr Qemal Stafs, vdekja e t cilit edhe n ditt e sotme sht e mistershme. Kulmi sht dnimi i Koi Xoxes, apo dhe vetvrasja e Nako Spiru. N vitin 1948 Hoxha prishi marrdhniet me nj nga aleatt e tij t ngusht, q drejtonte Jugosllavin, Jisif Tito. Nj vit prpara ksaj, Enver Hoxha kishte refuzuar t merrte pjes n planin Marshall. Fakti q Hoxha refuzoi planin Marshall erdhi dhe pr faktin se do t cenohej ndjeshm marrdhnia me Stalinin, q aso kohe ishte aleati m i ngusht i Shqipris dhe i vet pushtetit komunist. Plani Marshall, si nj plan pr rimkmbjen e ekonomis, nse do t pranohej nga Shqipria, do t sillte nj sr prparimesh n vend. Edhe sot kan mbetur mister bisedat e Hoxhs me Stalinin pr t refuzuar propozimin amerikan.

  5. Arsyet e eliminimit t disa figurave kryesore q ishin bashkpuntor t tij si Koi Xoxe dhe t tjer, jan padyshim sekrete q Enver Hoxha i ka marr n varr. Cilat jan taktikat e tij pr t mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u prball me tentativat pr ta rrzuar nga pushteti, far qndrimi mbajti me diversantt?
  Misterin pr dnimin e Koi Xoxes, fare mir e zbardh dshmia e Prokurorit t Prgjithshm t asaj kohe, Bedri Spahiut. Ashtu si deklaron vet Spahiu, ai u detyrua q t deklaronte se Koi Xoxe ishte fajtor. Duhet thn q pendimi i Bedri Spahiut bhet m i besueshm kur kujton q kta t dy kishin marrdhnie jo fort t ngrohta. Me vdekjen e tij, Koi Xoxe mori dhe shum mistere. Ishte apo jo agjent i jugosllavve? Kishte plane pr rrzimin e Enver Hoxhs, donte apo nj rilidhje me shtetin fqinj, kto e t tjera mistere mbulohen me trupin tij. Gjat gjith periudhs q Enver Hoxha ishte gjall, deri n vitin 1985 propagandoi me t madhe q Koi Xoxe e kishte tradhtuar at vet, por edhe atdheun, duke punuar pr armiqt m t mdhenj, si i cilsonte Enver Hoxha, jugosllavt. A ishte Koi Xoxe agjent i jugosllaveve, pse e dnoi Enveri me nj motivacion t till absurd po t'u referohesh rrethanave t kohs? N kohn e Lufts, Shqipria kishte marrdhnie shum t mira me shtetin jugosllav. Kjo erdhi pr nj sr arsyesh, por sidomos pr faktin q kishin nj qllim t prbashkt, at t luftimit t armikut nazi-fashist, i cili kishte marr me dhun territorin e dy vendeve, por edhe bashkimi drejt nj ideali si ishte komunizmi. Me mbarimin e Lufts edhe marrdhniet midis ktyre dy vendeve filluan t ftoheshin. Kshtu, n vitin 1948 vjen dhe divorci i nj marrdhnieje disavjeare. Por kt zhvillim do t vinin dhe viktimat e para pas saj. Kshtu Koi Xoxe, i cili kishte qen n marrdhnie mjaft t mira me jugosllavt, u etiketua nga Enver Hoxha dhe klika e tij drejtuese, si nj agjent me rrezikshmri t lart dhe nj devijant i asaj q quhej "vija e Partis". Goditjen m t madhe ndaj ushtarakve t lart, Enver Hoxha e filloi n prag t Kongresit t Par t PKSH-s. Asokohe dhe m pas, gjat vitit 1949, Enver Hoxha goditi bashkpuntorin e tij m t afrt gjeneral-leitenant, Koi Xoxen. Me 1949 Shtetet e Bashkuara dhe organizata t zbulimit britanik ishin duke punuar me Mbretin Zog. Ata rekrutuan refugjat shqiptar dhe emigrant nga Egjipti, Italia, dhe Greqia, ata q ishin trajnuar n Qipro, Malt dhe Republika Federale e Gjermanis dhe ata t infiltruar n Shqipri. Njsitet guerile hyn n Shqipri n vitin 1950 dhe 1952, por ata u vran apo u kapn nga forcat e sigurimit shqiptar. Kim Philby, agjent i dyfisht sovjetik, duke punuar si nj oficer ndrlidhs n mes t shrbimit t zbulimit britanik dhe Shtetet e Bashkuara, Central Intelligence Agency, ka zbuluar detajet e planit t infiltrimit n Mosk, si dhe mnyrn se si Enver Hoxha arriti t mbante pushtetin.

  6. Pse i prishi Shqipria marrdhniet me Jugosllavin, Rusin dhe m pas me Kinn, far qllimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk krkoi aleat t rinj n vendet komuniste?
  Padyshim q n listn e gjat t mistereve t cilat Enver Hoxha i ka marr n botn e prtejme jan dhe arsyet e prishjes s marrdhnieve t Shqipris me tre vende ish-komuniste si ishte Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe Kina. Pas prishjes s marrdhnieve me Jugosllavt, Enver Hoxha, nj dekad e gjysm m von u prish dhe me rust, t cilt sipas tij kishin shkelur vijn marksiste-leniniste dhe nuk prfaqsonin m as idealet e Stalinit. Kjo padyshim mbetet objektiv studimi pr historian t ndryshm, pasi sht e pamundur q t gjesh nj arsye t vrtet prse Hoxha largohet nga aleati i tij m i madh qysh prej ardhjes n pushtet. Pas BS, Enver Hoxha afrohet me Kinn, e cila po e ndihmonte mjaftueshm ekonomikisht vendin ton. Mirpo dhe kjo marrdhnie do t psonte krisje n mnyr t pashpjegueshme. Politika e Shqipris ishte nj grshetim i maoizmit dhe respektit pr Stalinin, busti i t cilit ishte karakteristik n do qendr t qyteteve dhe fshatrave t Shqipris. Por, pavarsisht borxhit ekonomik t Shqipris ndaj Kins, i cili zinte nj pjese t madhe t mallrave t importuara n vend, q nga letrat higjienike, e deri tek traktort, sloganet q vlersonin miqsin Shqipri-Kin, shiheshin shum rrall. Thuhej se Hoxha nuk ishte i knaqur me pajtimin e Kins me Shtetet e Bashkuara t Ameriks. N vend gjendeshin shum pak kshilltar kinez. Ata t gjith mbanin veshje perndimore. N historiografin e Shqipris, prishja e marrdhnieve t Shqipris me tre aleat t rndsishm t saj, sht ende e pazbardhur dhe do t duhet ende nj koh e gjat pr ta zbardhur.
  7. Si ruhej Enver Hoxha, far t vrtete ka lidhur me sozit e tij dhe kush ishin ata q Hoxha i shikonte realisht si armiq t tij?
  Ka patur apo jo sozi Enver Hoxha? Pyetja q ka munduar prej kohsh shqiptart, ka marr prgjigje nga me t ndryshmet. Por n vend q t sqaronin, ato e kan dendsuar edhe me tepr mjegulln rreth tems intriguese. Vetm tashm, pas 18 vitesh pas vdekjes s njeriut q udhhoqi me dor t hekurt Shqiprin, nj dshmitar pranon t flas. sht rrfimi i njrit prej njerzve t sigurimit t afrt t jets s Hoxhs, ai q duket se ka shkundur pluhurin q mund t varroste prfundimisht enigmn e madhe. Historia e tij dhe e sozive t Hoxhs, sht e thjesht. Enver Hoxha jo vetm ka patur dyts, por njerzit n nj rol t till, msohet t ken qen plot katr. Pr sigurimin e jets s Enver Hoxhs, n udhtimet jasht Tirans, sidomos gjat pushimeve n malin e "Dajtit", n vilat e plazhit t Durrsit, n Vlor, Pogradec ose vizita t ndryshme t vendit, mobilizohej Drejtoria e dyt ose drejtoria e "sigurimit t Udhheqjes", Garda dhe grupi i sigurimit t afrt. Byroja Politike kishte hartuar nj rregullore t posame, e cila detyronte t gjitha Degt e Punve t Brendshme n rrethet ku do t kalonte autokolona, t qndronin n gatishmri numr nj, 24 or prpara dhe pr disa or me pas, bllokohej qarkullimi i automjeteve n rruge. T gjith shqiptarve, q kan jetuar n at koh n qendrat e banimit pran rrugve nacionale, i ka rn rasti t paktn q nj her n jet t jetojn kt sken: "Nj autokolon me 4-5 makina lvizte me shpejtsi, por pa zhurme, pa sirena e drita t ndezura. N mes t tyre, zakonisht qndronte nj limuzin e zez, e ndryshme nga benz-at e zinj t udhheqsve t tjer komunist. Nj grumbull i till makinash luksoze ishte nj ngjarje e jashtzakonshme pr rrugt e vendit, ku nuk lejoheshin makinat private. Kjo autokolone, q ishte m e gjat se e udhheqsve t tjer, ishte shenja m e mir se n t po udhtonte Enver Hoxha. Ajo q sht e vrtet n t gjith kt histori, sht fakti se sozit e tij, m s shumti ishin manekin, pra njerz q mbanin veshur brenda makins gjat udhtimit, vetm rrobat e tij. Halim Zano, Axhem Abazi, Kadri Bregu e Qazim Malaj nuk kane "luajtur" kurr Enver Hoxhn jasht hapsirs s brendshme t "Mercedezit" t zi. Megjithse askush nuk e pranon kt fakt zyrtarisht, ai ruhet ende, madje me fanatizm, si nj nga shum enigmat q kan shoqruar regjimin komunist n Shqipri. Por, pr t kuptuar m s miri detyrn specifike ekstra t katr sozive t diktatorit, mjafton t prmendet nj fakt i panjohur: Megjithse ata kan siguruar n 46 vjet pa ndrprerje jetn e Hoxhs, n dhjetra e qindra dalje t tij n publik, portreti i tyre nuk figuron n asnj prej mijra fotografive t publikuara t ish kreut t shtetit. Madje as n njrn nga fotot e albumit t madh e luksoz t botuar me rastin e 80 vjetorit t lindjes s Enverit.

  8. Ka pas nj plan t CIA-s pr t eliminuar Enver Hoxhn? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikanve, kur ndrkoh ishte krahu i djatht i Hoxhs?
  Ai q hedh drit m shum mbi enigmn e ekzistencs s nj komploti n fund t viteve '40 dhe fillim t viteve '50, kundr qeveris komuniste n Shqipri, sht Nikolas Beathels. I cili, n librin e tij "Tradhtia e madhe",- bazuar n t dhnat e dokumenteve autentike arkivor t shrbimeve sekrete britanike dhe amerikane,- shkruan: "Qeverit amerikane dhe britanike, kishin miratuar n parim nj operacion t fsheht me synimin pr t shkputur nj vend t Evrops Lindore nga blloku socialist. Pr shum arsye, pr realizimin e ktij objektivi, ishte zgjedhur Shqipria. Ky ishte vendi me i vogl dhe me i dobti n radhn e vendeve t tjera socialiste. Ne jug kufizohej nga Greqia, aleate e Britanis s Madhe dhe SHBA. Teknikisht, Greqia, n baz t ligjit mbretror t Lufts s II Botrore, e konsideronte Shqiprin shtet armik dhe i kishte shpallur asaj luft (nj vendim q formalisht sht ende n fuqi?!). N veri dhe n Lindje kufizohet nga Jugosllavia. Sipas ekspertve, Marshalli Tito, pas prishjes me bllokun socialist, do mbante nj qndrim neutral pr fardolloj ndryshimi q mund t ndodhte n Tiran. N kto rrethana, Shqipria dukej e izoluar dhe me mundsi t mira pr t'u penetruar nga ajri dhe nga deti, prej ishullit t Malts". Sipas Bethelit, "anglezet dhe amerikanet mbanin kontakte t vazhdueshme me grupet e emigrantve shqiptar, t gjith fraksionet e t cilve filluan t bashkonin prpjekjet e tyre pr shtjen e kundrrevolucionit". N kt koh, n Itali ndodheshin 750 emigrant, ndrsa n Greqi, 800 shqiptar t arratisur. "Pr t ndihmuar n riorganizimin e emigracionit shqiptar, qeveria angleze drgoi n Rom lordin Xhulian Emer". Zv/ Ministri i Lufts n qeverin e Londrs, pas eksperiencs gjat lufts n prbrje t misioneve angleze n territorin ton, konsiderohej si njohs i mir i Shqipris. Britania vuri n dispozicion t prgatitjes se grupeve desant, ishullin e Malts, e cila "ishte nj baze e avancuar dhe terren i prshtatshm pr imbarkimet e nevojshme dhe futjen e agjenturave prmes detit dhe ajrit n Shqipri". Oficert britanik Maikell Bruke dhe David Smajli, u morn me prgatitjen speciale t trupave desant. Nj grup n prbrjen e t cilit bnte pjese edhe gruaja e Smajlit, Moy, e cila jepte msimet e shifrimit t radiokomunikimit.
  Ndrsa amerikant, morn prsipr pjesn m t madhe t mbshtetjes financiare dhe logjistike t operacioneve ushtarake. Si baz prapavije dhe depo materialesh, ata vun n dispozicion aeroportin e Mhelus n Libi. Gjate 5 viteve, pr prgatitjen dhe realizimin e operacioneve desant pr rrzimin e qeveris komuniste t Hoxhs, anglo- amerikanet angazhuan rreth 100 vet. Sipas ish-Drejtorit t CIA-s, Eilliam Colby, "operacioni dshtoi, sepse autoritetet shqiptare, kishin infiltruar n organizatat e emigrantve dhe lokalizonin vendndodhjen e shumics s grupeve pothuajse q n kohn kur ata zbarkonin nga deti ose hidheshin me parashut". Tradhtia e Filbit nuk ishte e vetmja shenj e rrjedhjes s sekretit rreth operacioneve n Shqipri. Sipas Shrbimeve Sekrete Perndimore, kishte rrjedhje informacioni edhe nga ambientet e Komiteteve t emigracionit shqiptar n Rome, ku personeli i ambasads shqiptare atje ishte shume aktiv. Po ashtu edhe n Athine. Dshtimin ndoshta e ka prshpejtuar edhe vdekja e papritur ne 3 tetorin e 1949, e kreut te "qeveris shqiptare n mrgim", Mit'hat Frashri. Sipas Beathelit, rreth ksaj vdekje ende t mistershme "ekziston edhe nj variant i vrasjes (shkaktimit t infarktit nprmjet ilaeve apo nprmjet gazit nga agjentt e KGB-s). Kim Filbi, agjent i dyfisht, i cili kishte qen n Londr n shtator t vitit 1949, kur Mit'hat Frashri e kolegt e tjer t Komitetit "Shqipria e Lir" ishin atje, mendohet se kishte njoftuar ndrkoh agjentt e KGB-s n New York q t vepronin mbi Mit'hat Frashrin, ashtu si kishin vepruar edhe mbi disa personalitete t tjera antikomuniste t Lindjes, si Stepan Bandera, Lev Rebet, Georgi Markov etj. Mit'hat Frashri u gjend i vdekur si supozohej nga nje atak zemre, ather kur Kim Filbi udhtonte pr n New York me anijen "Coronia".

  9. Pse i prishi marrdhniet me Mehmet Shehun dhe m pas me Kadri Hazbiun, cilin krkonte Enveri t linte pasardhs t tij, a ishte Ramiz Alia njeriu q po projektonte pr t drejtuar vendin? far kishte biseduar me Hysni Kapon deri n vitin 1979?
  Jo rastsisht, vetm pak dit pas prishjes s lidhjes mes Silva Turdiut dhe Sknder Shehut, gjrat morn pr keq n familjen kryeministrore. Para vdekjes misterioze t Mehmet Shehut, Byroja Politike gumzhinte me historin roz t djalit t kryeministrit dhe fanatikt e lufts s klasave luftuan me mish dhe me shpirt q ifti t ndahej. Por, dilema m e madhe edhe sot e ksaj dite sht nse historia e Silva Turdiut u prdor si arm n luftn e brendshme t Byros, apo ajo ishte thjesht nj viktim n kurthet e Bllokut? N debatet e shumta t ekspertve dhe historianve, kur flitet pr kryeministrin m jetgjat t regjimit komunist, jepen detaje q tregojn se n nivelet e larta t Partis Komuniste, Shehu kishte jo pak kundrshtar, t cilt luftonin me do mjet q t gjenin prova pr ta rrnuar karriern e tij. Njra prej armve q u prdor ishte vajza me biografi jo t mir q hyri n shtpin e kryeministrit. Por ka edhe hipoteza t tjera, t cilat lidhen me motive t tjera, t cilat e shtyn kryeministrin ti jepte fund jets. Gjithsesi, prishja e nj lidhjeje prfundoi me nj fund tragjik edhe pr Mehmet Shehun dhe rrnimin e familjes s tij. Po ashtu, disa koh m von Enver Hoxha dnoi Ministrin e Brendshme, t cils i kishte besuar nj pjes t mir t pushtetit. Edhe dnimi i Kadri Hazbiut mbetet misterioz. Ka shum hipoteza lidhur me dnimin e tij. Ato q m shum duket se kan zn vend, jan hipotezat e friks s Hoxhs pr marrjen e pushtetit nga nj njeri i cili dilte nga sfera e influencs s tij. Mendohet se Hoxha si pasardhs t tij kishte parashikuar Hysni Kapon. Por vdekja e tij n vitin 1979 prish planet dhe n sken del ideja e Ramiz Alis. Pr t trashguar pushtetin tek Ramiz Alia, sigurisht duhej t largoheshin njerzit m t fort si ishin Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu.

  10.Misteri i fundit sht padyshim smundja dhe vdekja e Enver Hoxhs. Pse u mbajt smundja dhe vdekja, e fsheht pr nj koh t caktuar?
  Enveri ishte nj koleksion smundjesh. Kishte pasur dy hemorragji cerebrale, m 1983-in dhe 1984-n, kishte humbur gati krejtsisht syt n mnyr t pakthyeshme, ndrkoh q dy dit para vdekjes kishte kaluar edhe infarkt. Tashm sht shkruar mjaft pr faktin se diabeti i rnd kishte ndikuar n kt fund t keq. Humbja progresive e mundsive t tij fizike dhe intelektuale nuk zbuti aspak pushtetin e tij t tmerrshm, at pushtet, q njerzit e tij t afrm, me nj fshehtsi gjithnj e m t madhe, e ruanin deri n absurditet, duke shkaktuar situata tragjike. Momentet e fundit t Hoxhs jan shoqruar nga hije dyshimi t mdha. Dyshimtar t kohs tregojn se vdekja e tij u mbajt e fsheht pr dy dit. M 11 prill t 1985 Enver Hoxha deklarohet zyrtarisht i vdekur. Ceremonia e tij u shoqrua me homazhe madhshtore, sa n psikozn e njerzve u duk se nga ai moment e pas Shqipria nuk do t kishte m t ardhme. Trupi i tij u vendos n varrezat e dshmorve. Shum pikpyetje u ngritn asokohe, nse do t ishte Piramida vendi ku do t vendosej trupi i balsamosur i Enver Hoxhs.

  Misteret e Enver Hoxhs

  1. Mosha e rinis s Enver Hoxhs edhe sot ka pikpyetje t mdha. Ish-diktatori komunist, n kujtimet e tij e kalon periudhn e rinis si revolucionar, por kurr nuk jepen prmasat reale t aktivitetit. Pse nuk e shau kurr pushtetin e Mbretit Zog?
  2. Nj nga misteret e mdha t Enver Hoxhs sht padyshim dhe ardhja e tij n krye t Partis Komuniste m 8 nntor 1941. N mbledhje ai nuk u caktua t ishte drejtues, ndrkoh q m par del si lider i komunistve, cili ishte ndikimi i jugosllavve n ngritjen e tij?
  3. Vrasja e Qemal Stafs sht nj pjes e errt e historis s Enver Hoxhs. Edhe pse ish-sekretari i Rinis Komuniste u vra nga pushtuesit enigm, kan ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti pr t shkuar n Vlor n 5 maj t vitit 1942.
  4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, far ndikimi kishin jugosllavt dhe rust n vendimmarrjen e Hoxhs, pse i prishi marrdhniet me Titon dhe far synonte me refuzimin e planit Marshall?
  5. Arsyet e eliminimit t disa figurave kryesore q ishin bashkpuntor t tij si Koi Xoxe dhe t tjer, jan padyshim sekrete q Enver Hoxha i ka marr n varr. Cilat jan taktikat e tij pr t mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u prball me tentativat pr ta rrzuar nga pushteti, far qndrimi mbajti me diversantt?
  6. Pse i prishi Shqipria marrdhniet me Jugosllavin, Rusin dhe m pas me Kinn, far qllimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk krkoi aleat t rinj n vendet komuniste?
  7. Si ruhej Enver Hoxha, far t vrtete ka lidhur me sozit e tij dhe kush ishin ata q Hoxha i shikonte realisht si armiq t tij?
  8. Ka pasur nj plan t CIA-s pr t eliminuar Enver Hoxhn? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikanve, kur ndrkoh ishte krahu i djatht i Hoxhs.
  9. Pse i prishi marrdhniet me Mehmet Shehun dhe m pas me Kadri Hazbiun, cilin krkonte Enveri t linte pasardhs t tij, a ishte Ramiz Alia njeriu q po projektonte pr t drejtuar vendin? far kishte biseduar me Hysni Kapon deri n vitin 1979?
  10. Misteri i fundit sht padyshim smundja dhe vdekja e Enver Hoxhs. Pse u mbajt smundja dhe vdekja e fsheht pr nj koh t caktuar?

  Kush ishte Enver Hoxha
  Lindi m 16 Tetor 1908 n lagjen "Palorto", Gjirokastr (Shqipri), n familjen e nj npunsi q pr shum vite kishte emigruar n Amerik. Msimet e para i mori n Gjirokastr, pastaj vijoi studimet n Liceun e Kors. N vitin 1930 shkoi t studionte, me nj burs studimi shtetrore, n Fakultetin e Shkencave Shoqrore n Montpelje t Francs, por shum shpejt e la. Pas nj viti n Fakultetin e Biologjis ai shkoi n Paris ku krkoi t studionte n Fakultetin e Filozofis. N Nntor t 1933-ts la Parisin pr t punuar si sekretar n Konsullatn Shqiptare n Bruksel. Aty filloi studimet universitare n Fakultetin e Jurisprudencs dhe vazhdoi me korrespondenc studimet e filluara n Paris. Pr shkaqe politike u pushua nga puna dhe n vitin 1936 u kthye n Shqipri.
  Sekretar i Prgjithshm i KQ t PKSH 1943-1948.
  Sekretar i Par i KQ t PPSH-s 1948-1985.
  Kryeministr i Shqipris me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer m 10 janar t vitit 1946 si pjes e kabinetit t par komunist.
  Kryetar i Kshillit t Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer m 30 qershor t vitit 1950.
  Ministrave i Jashtm i Shqipris me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer m 30 qershor t vitit 1950.
  Kryetar i Kshillit t Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer m 23 korrik t vitit 1953.
  Ministrave i Jashtm i Shqipris me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer m 23 shtator t vitit 1953.
  Kryetar i Kshillit t Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer m 19 korrik t vitit 1954.
  Gjat vitit 1980 u diagnostikua me smundjen e diabetit dhe n 1983 pson nj ishemi cerebrale, e cila ju prsrit n vitin 1984. M 11 Prill 1985 ndrron jet n Tiran. N vitin 1990, me rnien e regjimit diktatorial q ai instaloi, do embleme dhe simbol i tij u shkatrrua plotsisht, dhe u cilsua si diktatori.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  I pari nder te paret qe ka bertit rrofet tito, ka qen enveri, ka vra njerez qe e kan kundershtua kete dashuri te enverit ndaj titos dhe vellazenive jugosllav.

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Citim Postuar m par nga nestorp Lexo Postimin
  Aulona une e respektoje mendimin tuaj dhe eshte e drejta juaj qe mos te jesh dakord me opinionin tim!Une do te te thosha meqe po kembengule tek jotja,se edhe komunistet kane bashkpunuar me armiqte shekullore te kombit tone.bashkpunimi me ruset dhe serbet ishte nje tradheti e vertet kunder kombit,kunder asaj pjesa te kombit,te cilen put*na Europe ja shkeputi trungut te atdheut.Nga viti 1941 gjer me 1948 keta horra qe vinin nga dhite bashkpunuan me ata qe kishin lincuar dhe vazhdonin te linconin gati gjysmen e popullit tone.Kryeservili i serbve enver hoxha ushtroi terror te papare me ata qe nuk u pajtuan me vendosjen e komunizmit ne Shqiperi.Vari,pushkatoi,burgosi e internoi.Ju rrembeu pronat pronarve te ligjshem dhe ua dha leshkove qe erdhen nga dhite.Te gjitha keto veprime beheshin me udhesimet e armiqve tane,sepse keta e dinin se elita kombetare ishte rrezik per arritjen e qellimeve te tyre te errta.Prandaj emisaret jugosllave ju dhane urdher enverit dhe larove komuniste te eleminonon kundershtaret.Keta laro ishin dalluar ne vrasjet,burgimet dhe internime.Gjyshrit dhe baballaret e bammutatve me shoke kane marre medalje e dekorata per krimet e bera kunder shqiptarve te cilet nuk ishin dakord me pislleqet e te kuqve.Serbia, e cila per syleshllekun e dhiarve e asfiksoi ekonomine e varfer shqiptare,se dyqanet tona ishin boshe ne ato vite.Po realizohej berja republike e 7 e RFJ.Im ate ka marre pjese ne aksionet e ndertimit te hekurudhave te para ne ato vite me ka treguar:''Kur behej raportimi ne mengjes dhe ne mbremje i brigatave aksioniste,komunistet nuk thoshin brigada X,por Dionica X.Kish filluar zevendesimi i fjalve shqip me ato serbe.Ne ato vite brohoritej ne kete menyreito para,pastaj Enver.''E kupton moj mikja ime se cfare po ndodhte nga bashkpunimi i komunistve me armiqte e kombit tone?Titua pati divergjenca me Stalinin dhe ky i fundit e terhoqi nga vetja laron enver.Se kush ishte diktatori komunist i URSS gjithe bota e di.Mbas lidhjes me URSS-n ne vendin tone lindi fjala kulak e huazuar nga Rusia.Larua i madh dhe leshkot e tjere gjer tek gjyshrit e bammtatve te forumit e shume te tjerve zbatuan pike per pike politiken staliniste te zhdukjes ,eleminimit fizik e pronesor te shume shqiptarve.Shume nga keta nuk kishin qene as ne radhet e BK,por u eleminuan dhe u burgosen e internuan vetem pse ishin te pasur dhe u quajten kulak.A e di ti moj mikja ime se ishte insistimi armiqesor i Rusise me 1913 qe vendi jone u be cope-cope?Apo beson ne perrrallet e larove komunist qe thoshin se ishte BM ajo qe beri ndarjen e Shqiperise.Jo nuk ka qene ashtu!BM ishte armike e komunizmit dhe enveri beri ate fajtore,kur ishte ku*rva Rusi mikja e Shqiperise komuniste; armikja e shqiptarve ajo qe i dha gjysmen e vendit serbve dhe grekve.E pra komunistet kane bashkpunuar me armiqte tane serbo-rus duke i shkaktuar vendit dhe gjithe shqiptarve nje tragjedi te madhe.Pra te dy palet kane bashkpunuar me armiqte e kombit,por keta te fundit i kane shkatuar deme te pallogariteshme gjithe shqiptarve.Edhe gjate luftes historia dhe historianet na kane treguar se ishte bashkpunimi i komunistve me armiqte e kombit tone serbet qe u prish Marrveshja e Mukjes.Se cfare thone larot komunist e pinjollet e tyre mua nuk me plas fare.Ata jane e mbeten gjarperinj helmues.As qe e marr mundimin te merrem me ta.Ata i ka diskredituar dhe balosur historia jone.Populli i tregon me gisht keto vemje te ndyra!
  Cfare mund t'ju harrojme sekretarve te partise te tipave bummutat & Co.Keta derra te qelbur qe e shkaterruan dhe depersonalizuan njeriun shqiptar perfaqesohen sot nga kryetari Shoqates per mbrojtjen e figures se diktatorit,sekretari i pare i KPPSH Tepelene Gramoz Ruci.Te gjithe shqiptaret po e shohin se sa destruktive e antikombetare kane qene dhe jane komunistet.Mesoni ju te rinjte nga keto qe po ju tregojme.Ata qe vrane e burgosen baballartet e bamutatve ishin per kete rruge qe po mundohet te ndertojne shqiptaret sot.Pra komunistet, ata qe luftuan kunder armiqve e tradhetarve dikur, mbas lufte nisen zhdukjen e shqiptarve,vetem pse thoshin qe nuk ka patate ne pazar.A nuk jane tradhetare keta bammutater?A kane fytyre keta te vjellin helm gjarprinjsh?

  nestorp, paterjot te kuptoj per c'fare flet, me kupto nuk eshte sespe une besoj tek komunizmi, socializmi etj. Po te jete per mua une jam anarkiste, kundra c'do lloj pushteti, sikur edhe pak te shikoj te padrejte..lol...por ketu po flasim ne sens historik, te cilin duam nuk duam do ti diskutojm c'do gje qe solli per mire apo keq! Po edhe komunistet bashkepunuan me ata qe ne nje kohe apo tjetren kishin bere masakra popullit tone, por duhet te marrin psikozen e popullit ne ate kohe te caktuar te historise se c'fare po kalonte, dhe c'fare alternative po i afrohej! Mos harro se jo te gjithe ishin te shkolluar dhe merrnin vesh nga komunizmi apo literetarura, pervec te rinjeve qe mund te kishin pasur mundesine qe u shkolluan, megjithese edhe ata nuk e dinin c'do te thoshte komunizm si ai qe u shenderrua me vone. Them se zemereimi i popullit per te mos mbeshtetur me shume force, forcen tjeter te nacionalistave ndodhi menjehere mbas largimit te papritur te Zogut dhe mbi kete ka shume literature te shkruar jo vetem nga autore tane por edhe te huaj te cilet pak a shume kane te njejtin pershkrim. Ketu po te sjell dy faqe te nje libri "Masakra e Vranishtit". E mora pikerisht vetem kete pjese mbasi eshte gjyshja ime dhe duke e kujtuar dije mbasi kishte pervjetorin e vdekjes po lexoja disa pjese, dhe duke e lexuar mu kujtua historia qe nena ime ma tregonte si nje histori nga e kaluara, por une ngaqe isha e vogel atehere me dukej si perralle. Kur me erdhi ku liber dhe e lexova, qe kjo histori ishte shkruar ne liber u mbusha me nje ngasherim, a e merr me mend nje popull i tere i cili kaloi keto veshtiresi te tilla? Dmth qe te vijme tek analizimi pse erdhi qe populli vendosi ne nje shumice te mbeshtesi komunistet e atehershem, duhet te analizojme nje here ate kohe, pastaj te vijme tek koha e komunizmit e cila ne nje menyre apo tjeter na cenoi te gjitheve.

  Me poshte eshte nje pjese nga Lufta e Dyte Boterore vetem ne kete fshat ne kohen kur erdhen gjermanet. Gruaja me emrin Begzo eshte gjyshja ime, ramet paste. Lexoe me vemendje!

  Nje tjeter problem pse lufta partizane pati me teper sukses ishte disiplina e tyre, gje qe pjesa tjeter nuk e kishin. Ketu po te vendos nje pjese te intervistes te nje nga ish-gjemeralet qe u denuan dhe presekutuan Rahman Perrllaku.

  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 5. #285
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,011
  Citim Postuar m par nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
  nestorp, paterjot te kuptoj per c'fare flet, me kupto nuk eshte sespe une besoj tek komunizmi, socializmi etj. Po te jete per mua une jam anarkiste, kundra c'do lloj pushteti, sikur edhe pak te shikoj te padrejte..lol...por ketu po flasim ne sens historik, te cilin duam nuk duam do ti diskutojm c'do gje qe solli per mire apo keq! Po edhe komunistet bashkepunuan me ata qe ne nje kohe apo tjetren kishin bere masakra popullit tone, por duhet te marrin psikozen e popullit ne ate kohe te caktuar te historise se c'fare po kalonte, dhe c'fare alternative po i afrohej! Mos harro se jo te gjithe ishin te shkolluar dhe merrnin vesh nga komunizmi apo literetarura, pervec te rinjeve qe mund te kishin pasur mundesine qe u shkolluan, megjithese edhe ata nuk e dinin c'do te thoshte komunizm si ai qe u shenderrua me vone. Them se zemereimi i popullit per te mos mbeshtetur me shume force, forcen tjeter te nacionalistave ndodhi menjehere mbas largimit te papritur te Zogut dhe mbi kete ka shume literature te shkruar jo vetem nga autore tane por edhe te huaj te cilet pak a shume kane te njejtin pershkrim. Ketu po te sjell dy faqe te nje libri "Masakra e Vranishtit". E mora pikerisht vetem kete pjese mbasi eshte gjyshja ime dhe duke e kujtuar dije mbasi kishte pervjetorin e vdekjes po lexoja disa pjese, dhe duke e lexuar mu kujtua historia qe nena ime ma tregonte si nje histori nga e kaluara, por une ngaqe isha e vogel atehere me dukej si perralle. Kur me erdhi ku liber dhe e lexova, qe kjo histori ishte shkruar ne liber u mbusha me nje ngasherim, a e merr me mend nje popull i tere i cili kaloi keto veshtiresi te tilla? Dmth qe te vijme tek analizimi pse erdhi qe populli vendosi ne nje shumice te mbeshtesi komunistet e atehershem, duhet te analizojme nje here ate kohe, pastaj te vijme tek koha e komunizmit e cila ne nje menyre apo tjeter na cenoi te gjitheve.

  Me poshte eshte nje pjese nga Lufta e Dyte Boterore vetem ne kete fshat ne kohen kur erdhen gjermanet. Gruaja me emrin Begzo eshte gjyshja ime, ramet paste. Lexoe me vemendje!

  Nje tjeter problem pse lufta partizane pati me teper sukses ishte disiplina e tyre, gje qe pjesa tjeter nuk e kishin. Ketu po te vendos nje pjese te intervistes te nje nga ish-gjemeralet qe u denuan dhe presekutuan Rahman Perrllaku.

  http://www.youtube.com/watch?v=6W5qBwcOUrs
  Ende mendon ti aulon se populli eshte pytur ndonjeher per dicka ?!

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Citim Postuar m par nga MARGUS Lexo Postimin
  Ende mendon ti aulon se populli eshte pytur ndonjeher per dicka ?!

  E lexove mire c'fare thashe? Populli ne ate kohe ne pergjithesi mbeshteti luften nacional clirimtare, kjo dihet, jane arkiva dhe historia te shkraura, jo vetem nga keta tanet, por edhe te huajt. Ato bataljone u mbushen nga bijte e bjiat e popullit, nuk erdhen nga jashte! Nuk po them qe u pyet me vone kur u vu pushteti, por po them per kohen te cilen ishin ne lufte e siper e shume njerez u masakruan kishin tjeter lloj patriotizmi. Mos i krahasoni rinine e atehershme me capaculet e sotem te kafeneve dhe interneteve. Lexoini me me kujdes postimet!
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 7. #287
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Maks Velo:


  Si e prjetova n internim vdekjen e Enverit

  Shekulli Online |


  12/04/2010

  Maks Velo tregon gzimin e t burgosurve, historiant e huaj analizojn ndarjen e vshtir t Shqipris nga diktatura

  Dje u mbushen 25 vjet nga dita, kur ndrroi jet diktatori i Shqipris, Enver Hoxha. Pse Shqipris i ka munguar lvizja disidente dhe prse e ende nuk sht reflektuar intelektualisht e shkuara?


  N jetn e intelektualit shqiptar Maks Velo, q asokohe vuante internimin, vdekja e Enver Hoxhs ka shnuar fillimin e liris, jo vetm pr at si individ. "Ndodheshim tek ushtart jasht zons s rrethuar t kampit, sepse ishte shkputur nj shkmb nga mali dhe u kishte rn ushtarve n krevate. Ishin ushtart, q na ruanin. Aty pash se ata ishin ndoshta m keq se ne t burgosur. Nga drejtoria e miniers n mal vinte muzik funebr dhe ne e dinim se kjo do t thoshte vdekje e nj udhheqsi. U mrekullova e sikur e gjeta se ishte vdekja e tij. Atje n kamp shokt e prisnin me vite t tra, krijonin imazhe, ishte nj smundje e tr, q qarkullonte tek t burgosurit, puna e vdekjes s tij",- thot Maks Velo.

  Ndrkoh anemban Shqipris qytetart zhvillonin homazhe dhe vajtonin diktatorin e vdekur. Nse lott e vajit pr diktatorin kan qen t vrteta, ose jo, kt mund ta vlersoj kushdo pr veten e tij. Fakt sht q shqiptart me hir, ose me pahir i qndruan besnik pr mbi katr dekada me radh sistemit. Shqipria sht thuajse i vetmi vend i ish-bllokut lindor, ku ka munguar lvizja e mirfillt disidente.
  Maks Velo: "Nuk kishte mundsi t bnim disidenc sepse ishte nj vend i vogl, ishte nj vend i kontrolluar n do minut, n do sekond kudo q shkoje, fardo q thoshe, t regjistrohej."

  Vdekja e diktatorit, pikrisht n momentin, kur kishte nisur edhe Perestrojka ishte nj ngjarje, q ngjalli shpresat pr ndryshime, edhe pse t heshtura n Shqipri. Megjithat kthesa ndodhi vetm pes vjet m von.

  Nj diktatur e thjeshton jetn, e standardizon at, pasi mungojn alternativat, q individi t shpaloset i lir, thot publicisti dhe analisti Shi Ming, gazetar n DW. Ai madje kujton, se asokohe kinezt krahas citateve t Maos ishin t detyruar t msonin prmendsh edhe citatet e Enver Hoxhs. Shi Ming: "Ideologjia e fut n shabllon jetn e komplikuar dhe e kthen at n nj model t strthjeshtsuar. Nj gj e till nga disa njerz mund t shihet edhe si lehtsim, sepse dikush tjetr mendon n vend t tyre.": Q t zbardhsh t shkuarn duhet t kesh dshir pr ta br kt. Ne fshihemi, nuk jemi njerz t vrtet, do gj q e bjm e fshehim. Ne nuk jemi t qart, se kemi br poshtrsi dhe prandaj nuk duam ta shohim, ta njohim dhe ta korigjojm at q kemi br. Zbardhja sht e vonuar, sepse asnjri nuk do q ta zbardh",- thot Maks Velo. Shqipria ka mbetur kshtu i vetmi nga ish-vendet e bllokut komunist, me prjashtim t Bjellorusis, q nuk jan liruar nga ky ngr.

  Sipas, Oliver Schmitt, historian n Institutin pr Historin e Evrops Lindore n Vjen, shkaku i mosreflektimit sht vazhdimsia e fort e kuadrit, e elits shum t vogl, e cila ka n pjesn e saj m t madhe lidhje familjare me elitn e vjetr komuniste. Numri i intelektualve, q e trajtojn shtjen n mnyr kritike, sht shum i vogl dhe ato kan vshtirsi, se vazhdojn t luftohen shum.

  Schmitt: "Tragjikja n Shqipri sht sigurisht q si shkenca, ashtu edhe shum element qendror t identitetit kombtar u konceptuan dhe u prhapn n komunizm. Pr kt arsye ato jan n kt moment pa alternativ, ndaj edhe sot e ksaj dite vazhdon t ket efekt i njjti nacionalizm vetizolues".

  Sipas historianit Schmitt, gjat komunizmit n Shqipri zuri vend botkuptimi egocentrike e perceptimit pr vendin dhe kulturn e tij. Nga ana tjetr vlen t theksohet, q Shqipria prpara periudhs s komunizmit ka qen e hapur dhe ka pasur shkmbime ndrkulturore me botn e jashtme. "Trashgimia e dimensioneve t mdha hapsinore dhe e relacioneve kulturore ndrkombtare, q u zhduk me ardhjen e komunizmit, s paku nga ana ideore intelektuale nuk sht kthyer as sot e ksaj dite".
  _______

  GJIROKASTR - Komunistt gjirokastrit krkojn rivendosjen e monumentit t Enver Hoxhs n vendin ku ka qen dikur, n kodrn "Fantazia". Krkesa s bashku me apelet e riprsritura pr kthimin e muzeut etnografik, i vendosur n shtpin e lindjes s Hoxhs n muze t lufts nacionalclirimtare i sht drejtuar zyrtarisht nga Partia Komuniste Bashkis s Gjirokastres.

  Paraditen e sotme, n 25- vjetorin e vdekjes s Hoxhs, antar dhe simpatizant t Partis Komuniste jan mbledhur n vendin e zakonshm, prpara shtpis dhe kan folur jo vetm pr figurn e ish- udhheqsit, por edhe pr tema t prekshme, si kriza ekonomike, apo incidenti m I fundit me ushtart grek, duke akuzuar pr gjithcka jo vetm qeverin, por edhe opozitn, q sipas komunistve nuk sht duke luajtur rolin e saj.

  Vazhdimisht krkesat e komunistve pr shtje t ndryshme kan qen t shumta gjat viteve t fundit, por asnjra prej tyre nuk sht marr parasysh.


  148 KOMENTE

  Sota me vjen mire qe reagove shpejt.Nuk jam aq i ri qe te me rekomandosh studime.Filozofine e jetes nuk duhet ta perdoresh ne menyre te njeanshme, se ngjan me ate qe ne fillim hengri portokallin pastaj limonin. Nuk ke pse fyen nje brez qe akumuloi por qe pastaj u vodh pse u permbys sistemi per te pritur "ekun e Bardhe". Kam njohur dikur nje profesor marksist (po e mermend per shkak te nickut tend) J.Sota,dogmatik dhe pedant por njeri i ndershem. Natyra vertete ka ligjet e saj, por ato ligje jane objektive dhe jo si keto te parlamentit tone, ligje per llogje.
  Pse ky ishte qellimi i permbysjes se komunizmit: ca te rrojne e ca te vdesin?!
  Apo ligji natyror i seleksionimit! Kesaj i thone ;futja qorres.


  Semafori Kuq replike me komentuesin Sota | April 12, 2010 11:57 PM | Repliko

  ishte emisari jugosllav TEMPO,qe zgjodhi te mbahej kongresi me 24 se ishte ditelindja e TITOS.


  alpini replike per komentin nga Vezhguesi F | April 12, 2010 11:56 PM | Repliko

  enver hoxha ka qen komandanti yt.
  per ne ishte komandant sa ishte i arsimuar.


  alpini replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 11:50 PM | Repliko

  jo.ne permet u hodhen bazat per pushtetin nuk pati zgjedhje komandantesh e komisaresh.megjithate zgjedhjet qe benin i ngjanin gjygjeve partizane.


  alpini replike per komentin nga Vezhguesi F | April 12, 2010 11:46 PM | Repliko

  Shkurt per ndonje qe kerkon te faktorizohet me pahir.Enver Hoxha ka qene Komisar Politik i Shtabit te Pergjithshem te UNCL dhe Spiro Moisiu Komandat i Shtabit kur u formua me 10 Korrik 1943 ne Labinot.Me vone, qe te mos bej ndonje lapsus ne date,ne mos gaboj ne Kongresin e Permetit me 24 Maj 1944 drejtimi i UNCL kishte Komandant te Pergjithshem Gjeneral Enver Hoxhen.Por zvaraniket e kujtdo specie qofshin dine vetem te zvarriten dhe kjtojne se ecin kaluar.


  Vezhguesi F | April 12, 2010 11:41 PM | Repliko

  a more lly akoma flet per patate dhe panxhar, jo po gorrica,dukesh qe je plak dumbamen.


  A.P | April 12, 2010 11:35 PM | Repliko

  Ju keshilloj te dilni ne natyre dhe te shihni se ajo eshte ne ekujliber sepse ka cdo lloj bime dhe cdo lloj gjallese. Uniteti ne bote eshte pozitivja dhe negativja ne cdo trup, ku e mira dhe e keqja jane relative. Ju me sa duket kerkoni qe bota te mos quhet bote duke kerkuar ta ndryshoni. Mos harroni se kur shkoni kunder natyres, ajo reagon fort. E pate vete reagimin e popullit shqiptar kur rrezoi komunizmin. Studio pak te rritesh...


  sota replike per komentin nga Semafori Kuq | April 12, 2010 11:29 PM | Repliko

  O alpenis a i marove detyrat e shefit?!
  Mos ma harxho kohen ne kompjuter me korigju dhe me ju kundervene mendimeve te dynjos por mbaro detyyyyraaaaat.  shefi replike per komentin nga alpini | April 12, 2010 11:28 PM | Repliko

  Sota po vazhdoj repliken se kaq vend kisha.Marinaret greke ne paraden e tyre, pse nuk muaren dot detin, kerkojne gjak shqiptari, dhe kepuce me lekure shqiptari.Dyqane me bollek ...fletoresh me lista pa mbarim si fajdexhinjte e kohes se feudalizmit.Pallate pa hesap, zoti na ruajt nga nje termet jo si ai i 15 prillit 1979 ne Shkoder se pastaj vetem me bretkosat do benim muhabet.megjithate shumica jane bosh se shqiptaret kane leke shume dhe i duan pak me te shtrenjta. Do mbjellim 20 milion rrenje ullinj, por pasi te jene prere dhe pemet e fundit te sistemit qe shkoi.Me e forte eshte ushtria, Shqiperia realizoi shperthimin e pare te bombes berthamor, kerpudha e saj u duk ne poligonin e provave berthamore ne Gerdec.Kampionatin e vjetshem ne viktimat e rruges e fitoi shqiperia, me c'po duket ajo do ta fitoje dhe sivjet.Kaq njehere per njehere


  Semafori Kuq | April 12, 2010 11:25 PM | Repliko

  o ....nuk kam qen asnje minut i persekutuar dhe nuk me ngelet asgje pishman. kam dhene kontribut maksimal ne renien e komunizmit.jam shume i kenaqur me vehten kur kujtoj ato ngjarje.me shume meritonte ai regjim gjakatar.por per nje gje te sigurojo te isha nga familje e persekutuar nje nga persekutoret e mij do te ishte gjalle.prokurori,gjykatesi,operativi,ndonje nga vezhguesit pra njerin do ta kisha bere shembull e nuk do ....dhja per ligjet.


  alpini replike per komentin nga Semafori Kuq | April 12, 2010 11:20 PM | Repliko

  O Sota!Po vazhdoj repliken qe ke me Otonin!Tregu eshte plot, ashtu si ne kohen e Migjenit per shume te papune dhe femijet e tyre!Ne ca pallate te pambaruara kane zene rradhen ca djem adoleshente per te bere nga nje injeksion..droge.Mund te jete dhe djali yt.Tv italiane japin nje emision shume te "bukur";ne nje semafor ne kryqezim nje makine ju sulen pese femra shqiptare gjysem lakuriq, kush te merte me pare myshtiriun.Tek ledhi i je gardhi perserite historia e Mitit, por kete rradhe xhaxhai vret nipin per vijen e ujit.Ne spital per nje operacion apendisiti duhet te kesh gati 200 mije leke te vjetra, ndryshe shkove per lesh.Ne kufi presin autobuze me vizitore grek te vizitojne varret e te afermeve te tyre varrosur ne token meme.Keneta e Maliqit u kthye ne identitet.Ne komisariat dy djem me "shkolle te larte" nuk dine te shkruajne emrin..


  Semafori Kuq | April 12, 2010 11:17 PM | Repliko

  nuk kisha ne mendje qe ti u pergjigjja budallallekut tend,por me kishe permendur me emer.mos hy ne debate ne gjera qe si di.ben mire te meresh me muhabetet qe jane taman per nivelin tend.ja pse.Enver Hoxha .asnjehere nuk ka qen komandant i pergjithshem i ushtris nac-li.aq me shume komandant historik.kete post e ka pasur Spiro Moisiu,babai i ish president Alferd Moisiu.Enveri ka qen komisari politik.ishte nje organizim serb,ne ushtrin tone.


  alpini replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 11:05 PM | Repliko

  edhe un jam dakort qe te vendoset busti i enverit po ne zyren e edi rames. hade .... hajde ai qelbesir nuk duhet permendur ju diskutoni per bustin te vendoset apo jo: askushi


  askushi | April 12, 2010 11:02 PM | Repliko

  Nese ju ka marr malli pr jetn q jetuat nn regjimin e Hoxhes, ju them me plot goj se at lloj jetese e keni plotesish t mundur edhe sot. Ja: Shkoni n shtpi hapni televizorin dhe ulni ngjyrat, fiksoni stacionin tek nje stacion dhe flini. N mengjes hert shkoni tek dyqani i bulmentit rreth ores 02.00 dhe prisni ne rradh deri n orn 05.00. Shkoni n shtpi dhe u thoni femijve se nuk mort dot qumsht se kishin ardhur vetm dhjet arka. Te nesrmen shkoni n axhensi dhe rrini gjith natn n rradhe. Ne mngjes mendoni se keni prer nj bilet dhe mbas pes ditsh nisuni pr n Tirane pr tek ndonje dikaster. Kur t arrini atje, mendoni se tek dera e zyrtarit sht shkruar ‘Jam me shrbim n Vlor’ dhe kthehuni nga u nist. T diel qysh n mngjes shkoni n ndonj fshat, pyesni ndonje fshatar t’ju tregoj ku i ka tokat dhe hiqjani barishtet e kqia; m pas kthehuni ne qytet krenar pr arritjen. Ditn tjeter merrni dy-tri dit buk me vete dhe shkoni n ndonj shpat mali. Rrmbeni nj dru dhe bni strvitje ‘Nj hap parrrrrra shpo! Me qyt prapa godit! Dhe mbas 17 ditsh kthehuni n shtpi t gatshm t mbroni Atdheun! Mos harroni q do dit t mbushini dhe t ngjitni ujin me litar deri n katin e pest. Pr tu lare, do fundjave do t’ju duhet t kerkoni sapun 15leksh. Vendosni legenin dhe kanaen dhe bni nj banj q te mos luani me morra. Sa pr fruta dhe agrume do t kujdesem un t’ju furnizoj edhe pr do feste enveriste, por edhe pr vitin e ri do t’ju siguroj nja dy shihe birr dhe ca moll t krimbura. Pra, besoj se e keni te qart se jetesn e asaj kohe t ciln e paskeni przemr e keni plotesisht t mundur ta jetoni, dmth qenroni, edhe sot. Mjafton ta synoni dhe t mos hiqni dor...


  sota replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 10:59 PM | Repliko

  Ose te ndertonim nje shkolle per te hapur pak syte, se te jane errur nga urrejtja ndaj atyre qe i qene kushtuar vetem Shqiperise. Edhe pse Enveri e dergoi shkollen deri ne maj te kepit, prapeseprape paskan mbetur injorant te diteve tona. Zoti te ndihmofte!


  Otoni replike per komentin nga Faiku | April 12, 2010 10:50 PM | Repliko

  "Otoni"! Tu befshin ditet njemije se ke ditur tu japesh pergjigjen e duhur pseudoshqiptareve te mesiper,qe flasin jo nga goja...po se jane te shitur si gjithnje ..kjo nuk na cudit. keq me vjen se nje qe shkruan me pseudonimin "fortunant" seprapi pa tjeter, mos eshte djali nje mikut tim te nderuar ndjese paste Dr.me gjysha dhe deri gjyshe e xhajallare, parizanet e pare te batalonit "Cameria" e brigadave partizane.Po qe ai, harram buken e asaj nene dhe gjyshe CAME buken e se ciles ngrene,"Misernik e pras te pjekur"po si te haje mish te pjekur".
  Do ti kete harruar i gjori, per nje karrige pune fituar ne kete qeverri.
  Po megjithate ne andej nga ana jone them: "I YTI,mishin ta ha po kocken ta ruan". Keshtu do bejne dhe "camet"qe njoh une;e jane gjithe "Cameria ne shqiperi".Po s'je ai, mba c'te takojne...komentatori "fortunat".


  Fortunati vertete ndjese paste | April 12, 2010 10:50 PM | Repliko

  M vjen shum keq pr shkalln e pamenuris tuaj. Aq leht u besoni "enciklopedive" antishqiptare!? Nuk sht fare udi se nj soj i "shqiptarve" u ka besuar, u beson dhe bashkpunon me t huajt, pr t'i shar shqiptart dhe ......... Enver Hoxha!...


  Dren Dyrrahu replike per komentin nga Sherif | April 12, 2010 10:46 PM | Repliko

  Kur lexon ndonje tip, si nje fare Sota, qe pyet, se a e ka shkepur ndonjehere pushken Enveri gjate Luftes, e kupton se perse nuk ben perpara Shqiperia. Te besh nje pyetje te tille idiote si ajo e Sotes eshte njelloj si te pyesesh, se a mund ta kete kapur ndonjehere kazmen Obama per te prashitur patate! O Sota, kur nuk ke respekt per ish Komandantin e Pergjithshem tw Ushtrise Nacionallirimtare, per kete Komandant qe pati vizionin dhe ndergjegjen e larte atdhetare, qe e lidhi luften tone me ate te Aletateve te medhenj antifashist boteror, 'mund te presesh nga ti dhe nga tipa te tjere te kallepit Alpin. Po hajde, Shqiperia do te kete edhe nga keta njerez te radhes


  Otoni | April 12, 2010 10:42 PM | Repliko

  Ore se c'eshte nje alpin a shalqin qe u be si nje dardhari.Po ai Dardhari te pakten ka qene mesues dhe tash e ka nga pleqeria, pra i falet.Por ketij provokatori legen qe na ..., meqense fshihet pas kompiutrit duhet t'i flasim me edukate. ku ka edukate ky ..... dhe ...., se vetem filloren kishte mbaru kur ka............ dhe e quan veten te persekutuar.Hik mor babaxar kungull i ..., do komentosh per politike.Po ti mor... dhe ne drejtorine e Trete te kishe punu nuk do na dilje kaq kopetent me injorancen tende qe e tregon qe ne lidhjet e fjaleve pa kuptim
  Po si duket ti do jesh ndonje shikas nga ata te kohes qe vrane R.Hoxhen dhe ke mare detyra, ndryshe do te nxjerrin ne diell.


  Semafori Kuq | April 12, 2010 10:31 PM | Repliko

  enver hoxha ju nxori ne drite.
  ne ket moment qe e shani perdorni energjine elektrike dhe e eksportoni,gjeni kohe dhe te mbureni duke theneemi superfuqi energjitike.
  sa e kini ju koken tani aq te madhe e bente pataten korca,dibra dhe shistaveci i kuksit,shqiperia sot ble patate,jeni vetem per llafe.


  lly | April 12, 2010 10:14 PM | Repliko

  Eshte mekat te zesh ne goje te vdekurit, por dua t'i kujtoj ketij Alpinit, se askujt nuk i eshte rene kot ne qafe. Ne qofte se ti shkel kufirin dhe ligji ta konsideron tradheti te larte ndaj atdheut, ne qofte se ti qellon policin dhe ligji ta konsideron ngritje dore kunder shtetit, sigurisht qe denim kapital do te marresh. Pse paske bere ca vargje vjerrshash mediokre dashke t'i dredhosh ligjit?! do kohe ka ligjet e regjimit qe ka, keshtu qe nuk ka pse te kerkojme sot ate qe dje ligji e denonte me denim kapital.


  Otoni | April 12, 2010 9:59 PM | Repliko

  Si me magnet me terhoqi ky nick i jot.shpesh shkoj me pune ne DURRES.Qytetaria 3000 vjeare besoj se nuk do jete ok me ty.jo se e kane bezdi se ke qejf qe te kompesosh dika me nick-un tend.do vi prap ketu ku isha........para erek ore nje mik i imi nga ky qytet me tha nepermjet skype:ky durrahu,a e din qe enveri gjate gjithe jetes se tij ve 3 here ka ardhe ne Durres,te paren kur u semur SH RITA.Te dyten kur inaguroj poshtersine ateiste.xhamia u bo pallat kulture per rinin.e heren e tret erdhi kot ishte kongresi gruas,por ay smbante gjo mend.ishte budallepsur.me ju na ka pjell pak belaja durrahu,tironci vjeter,shkoderlocja,dreqi e i biri....


  alpini replike per komentin nga Dyrrahu | April 12, 2010 9:50 PM | Repliko

  Ju bej nje pyetje te thjeshte? A mund te me thoni nese Sh. Enver e ka shkrepur ndonjehere armen ne drejtim te armikut. Ju kujtoj se J.B.Tito u plagos ne lufte. (Thone se sh. Enver ishte trim, sepse gjate luftes vetem u fsheh, ishte ekonomist i zoti sepse e udhehoqi Shqiperine nga triska tek talloni, dhe i meshirshem se pervec shume shqiptareve vrau edhe shoket e vet. Por ne fakt kryevepren e beri me 11 prill 1985 kur vdiq.


  sota | April 12, 2010 9:16 PM | Repliko

  O Dyrrah. Cfare interesash shqiptare mbrojti Enveri or ditezi? Interesat e serbeve, jugosllaveve, apo ruseve e me pas te kinezeve..puthej me ruset, mbllacitej me kinezet, dhe popullin e vet e futi ne dhe. Ai ishte nje komunist nacional, nje njeri i lig, nje paranojak, nje i paafte.Demi i tij eshte i njejte me erresiren otomane 5 shekullore qe kaloi Shqiperia! U shofte emri i tij!


  mondi replike per komentin nga Dyrrahu | April 12, 2010 9:11 PM | Repliko

  ne Kukes kishte plot te tjere per tu arrestuar,po te permend nje djale trim dhe shume inteligjent.pati nje perfundim tragjik,vdiq i pushkatuar rreth 30 vjet me pare.quhej ISMAIL PACI ose REXHA.nuk e donte regjimin ,nuk durohen keto thoshte.sajuan se donte te hidhte ne ere uren e Kukesit.po te permend edhe poetin HAVZI NELA,vdiq i varur ne pragdemokraci.gjyqtari qe vendosi per kete poet,sot eshte antar i gjykates kushtetuese.ka nje emer te dashur per te persekutuarit FEHMI AVDIU.ti permenda keto se di plot ,po per keto u fol shume.


  alpini replike per komentin nga NENE KOSOVA=SHQIPERIA. | April 12, 2010 9:09 PM | Repliko

  Keto qe ke radhitur zotrote, t'i thoshte dikush ne kohen e te qenit tend komunist, ti do ishe xhahil, do e groposje te gjalle, si kane vepruar te gjithe ata komuniste pa zemer, pa karakter, servile e matrapaze. Por nuk je i vetmi, ke Salen ish-sekretar, qe si thone ka marre me qafe nja 2 kolege ne kohen e "kuqe". Por, ju tani ne "blu", po te njejta metoda ndiqni. Enveri ka qene njeqind-fish me fisnik se ju mjerane te paindentitet...


  D. Nasho replike per komentin nga ganiu | April 12, 2010 9:02 PM | Repliko

  Pasi lexova antienveristet me vemendje, ve re se:
  -Jane medioker te gjithe! Nuk dine te argumentojne e shpejt nder germa u irret maska e konfliktit te tyre te interesit vetiak a familjar me Enver Hoxhen, Komandantin e Madh te Luftes Nac-lirimtare. Ju ore zoterinj (apo dhe ndonje zonje) jeni gati perseri te bashkepunoni me pushtuesit e huaj e te shisni interesat e Atdheut sa here e lyp interesi juaj, si u perpoqet te minonit e erresonit Luften e U..K-se, si donit faljen e 400 km2 te Detit Jon Greqise, si shpini uje tashme ne "mullirin" grek per varret e tyre ne token tone. Admiruesit e Gestapos i bejne nder Enver Hoxhes kur e shajne. Me vjen keq per ate kategori ish-pronaresh qe perdoren nga ......... si mish per top, e kur vjen radha e te drejtes se tyre duhen te irren se nuk i degjon njeri, biles te kthehen ne "gjel pallati" gati per t'u flijuar, se ndoshta degjohen nga zyrat e shtetit shurdh, atij shteti qe perfaqesoni ju me vota te vjedhura. Ju more zoterinj jeni mjerane kur nuk shihni qe Shqiperia e sotme ka me shume ngjajshmeri me Shqiperine e kohes se Esad Pashe Toptanit, as me te Zogut jo. Ne kohen e Zogut, vertet me krahe, qe e buaj, por te pakten mbillej dika, tanime...menxyre! Nga vendi qe zinte vendin e trete ne Bote te eksportit te kromit, sot vendin e pare te eksportit te muskulit te 1,5-2 milion punetoreve shqiptare te degdisur ne do skaj te Botes. Keto do shkruaj historia zoterinj, jo dokrrat tuaja te stazhinuara ne memorien hakmarrese e te konflikteve te tjera te interesit tuaj me te verteten dhe kohen e Enver Hoxhes.


  Dyrrahu | April 12, 2010 8:51 PM | Repliko

  E.Hoxha eshte nje figure komplekse dhe kontradiktore. Gjate periudhes qe ai drejtoi shtetin shqiptar pati shume arritje si alfabetizimi i popullsise, elektrifikimi i vendit, zhdukja e gjakmarrjes, punesimi masiv, shtrirja e aktiviteteve kulturore-artistike ne menyre kapilare ne te gjithe vendin, po ashtu edhe shendetsia e keshtu me rradhe. Por krahas ketyre arritjeve pati edhe shume kufizime, ku me negativja ishte mbyllja me boten e jashtme, qe solli pasoja ne ekonomi, kulture, arsim, shendetsi etj. Ne rast se nuk do te ishte kjo lloj mbyllje "hermetike", Shqiperia do te ishte shume me mire se sa eshte, ne te gjitha planet
  Kusuri eshte histori e diteve te sotme.
  Pershendetje


  Heretiku | April 12, 2010 8:33 PM | Repliko

  Enver Hoxha ka qene nje pionier i stalinit i cili ka bashkepunuar edhe me Titon. Shqiperine e shnderroi ne nje diktature proletare ku censura e madhe e diktatures masakroi njerezit me te afte qe ishin kundra tij , denime burgosje zhdukje dhe elimininime te shume formave Shqipria u kthye me dy fjale ne nje kamp komunist pune, ka bere krim ne historine e Shqiperise ky diktator, nje nga me te medhenjte e botes. neve nuk duhet ta pranojme bustin e ketij krimineli historik edhe pse z.Sali Berisha e ka kthyer situaten dramatike. shume njerez jane nostalgjik per komunizmin sepse liria e demokracise tone nuk e perkrah te varferin por shqiptaret duhet te qendrojne koshient ne situaten aktuale per te zgjedhur ne te ardhmen nje person te pershtatshem per te ardhmen e shtetit tone.
  kurre nje respekt per ate i cili formoi shtetin e tij me persekutime


  Dardani | April 12, 2010 8:22 PM | Repliko

  Pretendon se je myzeqar, por jam i sigurt se askush nga Myzeqeja nuk do te te pranonte ta konsideroje veten te tille. Se myzeqaret e njohin mire se kush ishte Enver Hoxha. Ishte ai qe u realizoi enderren shekullore, duke ua bere realitet reformen agrare; ua mori bejlereve gjakpires dhe ia dha fukarase. Sa per lirine qe pretendon se paske fituar tani, qenke vertet i mjere. Shko e gjej te drejten ne spital ne nje rast operacioni te mundshem. Shko dhe gjeje nje te drejte ne gjyqe ne qofte se ke nje eshtje gjyqesore per te zgjidhur. Liria ne kapitalizem eshte nje perralle per ty, o qyqar. Liria ne shoqerine qe jetojme nuk mund te garantohet pa u mbeshtetur nga milionat. Paske mbetur te ura...


  Otoni | April 12, 2010 8:11 PM | Repliko

  Une qe po shkruaj kam qene antare i PPSH. Situate e rrezikshme ne ate kohe rrumpallhane sot.populli ne piken e hallit ne te dy kohet.PO nuk doli populli nga mosha 40 vjec e lart i gjithi ne perendim e te shikoje ,rreth ketyre temave do te vertitet. Nje komb mburret me shkencetaret ,shkrimtaret apo artistet e elites dhe jo me politikanet. Ngjela ka thene nje fjale se politikanet qe vijne ne qeverisje jane te pabesueshem. Nje populli homogjen sic jemi ne duhet te tregoje solidaritet per shoqerine dhe jo per politikane. Kulti i politikaneve eshte vdekjeprures per shoqerine njerezore. Sa per bustet komunizmi ka groposur vetveten,bust do ne menyre figurative plani MARSHALL qe beri diferencen midis dy sistemeve qe ne hapat e para. Prandaj o populli im per te respektuar me shume se 35 perqind te shqiptareve te masakruar hiqni dore nga E.Hoxha.


  ganiu | April 12, 2010 8:08 PM | Repliko

  "Vepra me e madhe e PPSH-se ishte njeriu i Ri" kjo ishte nje nga parullat me te famshme te asaj kohe, dhe une mendoj qe enveri jua shplau trurin shume e shume shqiptareve, dhe kjo "larje truri" ka efekte per gjithe jeten, sikurse shihet edhe ne disa nga komentet e ma siperme!


  ArtShkodrani | April 12, 2010 7:58 PM | Repliko

  ne disa komente thuhet qe enveri hoqi analfabetizmin ,por kete e bejne edhe qeveri jo komuniste, fati ikeq i shqiptareve ishte ai te binte ne doren e ketij njeriu shqiperia,ai ka vetem nje merite qe te harrohet ne mendjen e shqiptareve dhe te mos kujtohet ne asnje liber shkolle ose me keq te shkruhet qe nje pjelle e tille te mos linde me kurre.ai mund te krahasohet vetem me hitlerin ai duhet mallkuar si mallkohet djalli.partia komuniste ne shqiperi duhet vene jashte ligjit si ne amerike,rrofte shqiperia demokratike .


  fortunato | April 12, 2010 7:39 PM | Repliko

  koha e enver hoxhes duhet kujtuar dhe analizuar me nje kujdes te veante,pasi nuk mund te harrohen tmerret e komunizmit ,nuk mund te harrohet lufta e klasave qe shkaterroj familje te tera ,nuk mund te harrohet ajo ideoligji famekeqe qe ne disa raste krijoj nje bindje te tille qe intelikti i disa personave nuk ekzistonte.enver hoxha me ate grup njerezish qe kishte prane vetes dhe here pas here i eleminonte ata pasi ishte nje i semur psikik arriti te varferonte popullin shqiptar deri ne ate pike sa pasuria qe ata kishin ishin vetem lotet .ai si nje monster arriti te marre te keqen ete gjitheve diktatoreve dhe ta vendos ate ne shqiperi.ai mbajti rreth vetes disa figura qe me intelektin e tyre nuk mund te perfaqesonin popullin.ai marksin e lexonte mbrapshte pasi nuk arriti ta kuptonte kurre,ishte injorante i lindur aq sa nuk mbaroj as shkolle


  fortunato | April 12, 2010 7:26 PM | Repliko

  PO,DO TE NGELE NE HISTORI,SI NJERIU ME MEDIOKER DHE ME LIGESI QE HISTORIA RRALL E KA PARE.JU QE E DONI I BENI NDONJE BUST E MBAJENI NEPER SHTEPITE TUAJA,SE NE TE TJERET JEMI DUKE SHIJUAR LIRINE..........................


  ana | April 12, 2010 6:59 PM | Repliko

  NENE KOSOVA =SHQIPERIA nuk ke vojtur kot ti prandaj i thua keto fjale,TURP te kesh ne qofte se je moshe e pjekur,dhe ben ato krahasime ,pa menduar se ckane hequr gjithe ata njerez burgjeve pa pasur faj, nuk po te them shembuj se me duhet te shkruaj shume gjate, po po te them nje gje mos luaj me dhimbjet e te tjereve dhe leri hudhrat,kete krahasim beje diku tjeter.


  ALFONSI CANADA replike per komentin nga NENE KOSOVA=SHQIPERIA. | April 12, 2010 6:49 PM | Repliko

  Degjo ti Zhapik i ...ve! une nuk replikoj pse e kerkon ti! Une, more adoleshent rreth 40 vjecar, i kam pare te gjitha skenat, dhe e di mire kush i shkrojti dhe kush i realizoi.Qe e shane enverin, mire ben dhe ketu nuk ka ndonje gje qe une te kundershtoj. ngjarjet ashtu sic kerkon ti dhe shume .... si puna jote qe keni nga nje karrike te thyer si militante rrugesh dhe kerkoni te reviziononi historine e nje populli sipas orekseve te cobenjeve te dhive qe u bene pushtetar.Ti kujton mor.....se mua me prishet shume qederi se cfare gamanis ti dhe ....ret e tjere.Une kam mendimin tim qe nuk ma dikton njeri o kameleon, qe te parit ty te jane skuqur duart nga duartrokitjet per E.H. Eshte turp dhe marre te merresh me ty, por meqenese e kerkon une nuk pertoj.E di cke ti, bej ato detyrat e shefit dhe leri historite.


  Vezhguesi F replike me "replikusin" alpin | April 12, 2010 6:24 PM | Repliko

  Populli ka nje fjale te urte: Zot, na ruaj nga mend! Edhe ty, Vasel Malaj, zoti te ruajte nga mend! Enveri, thua ti, beri kampe, varre, burgje dhe pushkatime!!! Ne qofte se ke ndonje gram shkolle, interesohu te mesosh se sa eshte numri i burgjeve dhe i te burgosurve sot. Interesohu te mesosh se sa here me shume varre te vraresh ka sot. Meso se sa here te vdekurish ka sot (ne krahasim me kohen e Enverit per shkak te pushkatimeve) Se Enver Hoxha e mbylli gjakmarrjen, ndersa sot pushka kercet ne mes te qytetit. ne qofte se do te marresh informacion nga keta e te tjere tregues, do te dale se vdekjet per shkak te varferise sot jane shume here me te larte se ne kohen e Enverit. Punonte vetem per njerezit Enveri, prandaj ndodhi qe ta marre Shqiperine me 800 mije banore dhe e la me tre milion e 200 mije banore, pra, 4 fish. Ja, ky ishte Emver


  Otoni | April 12, 2010 6:02 PM | Repliko

  Maks Velo ne ato qe thote duke pasur ne radhe te pare parasysh pikerisht ato qe deklaron ka te drejte kur shprehet se cdo gje qe bejme e fshehim pasi nuk jemi te sinqert.O zoti velo kur flet per gezimin e te burgosurve per vdekjen e Hoxhes nuk ben mire qe haron me dashje ose fsheh me djellezi lotet qe te burgosurit derdhen dhe pikellimin qe i pushtoi ata,Ne kohen e diteve te zise jo vetem qe ne burgje nuk pati asnje njgjarje shqetsuese por edhe planet e prodhimit u realizuan me mbi 150&?!Sot eshte paradoks qe krimet e komunizmit nuk zbulohen e demaskohen e ky paradoks eshte vazhdim i paradoksit kur te burgosurit politik qanin vdekjen e udheheqsit komunist...Nuk eshte shashke kjo qe deklaroj e as dua qe dikush te ndihet keq,por ka rendesi qe te mesohemi me se fundmi te themi te verteten edhe athere kur genjeshtra eshte thjesht ushqim...


  spartak dija | April 12, 2010 6:01 PM | Repliko

  Me quan pseudo?!je vertet qesharak..por fakti qe adhuron ate monster do te thote shume.
  Dhe ja ku po ta them, nuk dua as hambare, as fabrikam,as azotik.. DUA LIRINE, ATE DUA!Dhe per fat te mire sma merr me dot soji yt!


  myzeqari replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 5:56 PM | Repliko

  si gjithmon ,kujton ato me te vegjlit ne detyre.ata qe benin ligjin si permend fare.edhe ketu s'jam serioz?...


  alpini replike per komentin nga Tironsi vjeter | April 12, 2010 5:49 PM | Repliko

  Cfare ka ndertuar more njeri i ........vetem kampe,varre ,burgje dhe pushkatime te intelegjences dhe dicidences.Ah ju ...........mos kujtoni se i keni shpetuar ndeshkimit te Zotit.


  Vasel Malaj replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 5:40 PM | Repliko

  pse nuk perdorni shifra kur komentoni?
  NE VITIN 1974 SHQIPERIA EKSPORTONTE 1.4 MILION TON NAFTE DHE 3.6 MILION TON HEKUR NIKEL.
  PO SOT?
  AMERIKANI THOTELLA!!!!BLLA!!!


  lly | April 12, 2010 5:40 PM | Repliko

 8. #288
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  vazhdon tema e me siperme
  ..


  e me qe komentet kan rendesi sepse tregojne se ku noton shqiptari i soteshem qe zoteron kompjuter e internet.. po i vazhdoj ti postoj komentet e tjera ne shekull te kokodhimes se ed rucit te nexhmijes se enverit.

  ------


  AMERIKANI THOTELLA!!!!BLLA!!!


  lly | April 12, 2010 5:40 PM | Repliko

  Eh, more pseudomyzeqar, sa poshte ke rene! Enver Hoxha e beri Myzeqene hambar te vertete drithi, pa e beri me Uzina e fabrika moderne, nga Azotiku e deri te Uzina e Plastmasit. pa futi ne pune mijera punetore. pa hapi shkolla cep me cep. Fshatari myzeqar, qe dikur ulte kurrizin per t'i hipur siper beu injorant, u be te ndihej krenar ne vendin e tij pa droge, pa krim, pa prostuticion. Tashme te gjoret myzeqare, si ne mbare Shqiperine, po iu fluturojne femijet pa e ditur se ku perfundojne, per t'u gjetur te emisioni "Ku je?". Enver Hoxha nuk fuste njeri kot ne burg, por dergonte ne qeli nga ata njerwz, qw, fjala vjen, donin tw pikturonin jo njerwz fisnike e te punes, por nga ta me l.. perjashta. Po, eshte e vertet se te tille njerez atje i dergonte.


  Otoni | April 12, 2010 5:34 PM | Repliko

  duke u gdhire 20 shkurti 91,ne Qytetin Studenti u vendosen 4 arafe te qepur qe mbuluan nje godine lart poshte.mbaj mend se ishte pikturuar nje kafke,shkruar ENVER -HITLER,NGORDHI KERMA.ne vone, nga dreka pjesa Finale.ty ate dite te shkulem zemren.duhet te perfundonte si Caushesku.e ju do te ishit me njerezor.akoma me ushtijne veshet nga ajo thirrje ENVER -HITLER.REPLIKO thuaj qe po genjej.


  alpini replike per komentin nga Vezhguesi F | April 12, 2010 5:32 PM | Repliko

  Alpino, me kujtohet Kurti, ka qen gardiani i hetusis ke burgu, puna e tij ishte te shtrengonte prangat deri sa te dilnin syt, ishte diku anej nga lart Shqiperise, pyt po deshe te burgosur para 90-tes, se Kurti ka qen i njoft, besoj se nuk jeton me se ka qen i vjeter, por po te jetonte edhe ai me siguri do e shante Enverin, une nuk e shaj, por nuk e du mo dhe meqe ai vdiq, sdu nje Enver tjeter te vi me ne krye te Shqiperise, une kam qen nje nga ata mijra qe ja hodhem bustin dhe jo te kerkoj sot ti bejm bust te ri. Behu pak me serioz.


  Tironsi vjeter replike per komentin nga alpini | April 12, 2010 5:29 PM | Repliko

  Faleminderit Bizoni qe me kujtove kete kenge te kompozuar nga Hajg Zaharjan. Edhe une e kujtoj, por disi ndryshe: kam qene afer Hajgut kur ai na tregoi kengen e re qe kishte bere gati per festivalin. Ishte vertete e bukur, e embel, shume romantike, pa kete tekstin qe citon ti. Na mrekulloi te gjitheve kur e luajti ne piano dhe njezeri i thame se kjo kenge do fitonte patjeter festivalin. Mbas pak ditesh Hajgu na tha se kengen e tij e kishin ndryshuar fare, e kishin "forcuar", shpejtuar ritmin dhe "proletarizuar". I kishin paketuar nje tekst standard proletar. Ishte nje masaker qe nuk ngjante fare me ate qe na tregoi Hajgu ne fillim. Me erdhi keq. Kishte filluar "proletarizimi" i artit, ku kenget duheshin te forta, me "ritem luftarak". Dhe Hajgu nuk ishte fare nga ata qe te ngjallin ndonje ndjenje luftarake


  afroviti replike per komentin nga bizoni | April 12, 2010 5:29 PM | Repliko

  Nuk te kuptoj...megjithate sa per informacion une jam i datlindjes 80 dhe shkollen e kam kryer normalisht pas viteve 90. Nqs do kishte qene sistemi i pare as do e enderroja te studioja..te me fali moderatori pasi kam shkruar shume komente.Po ju le hapesire te tjereve.Flm!


  myzeqari replike per komentin nga Agimi | April 12, 2010 5:17 PM | Repliko

  o LAL MYZEQEJE.une per vete e kam vendosur qe sa here te dua do pi nja 5 birra e do te permjerr ke busti i ENVERIT.po deshe hajde dhe ti .ka vend per te gjithe.


  alpini replike per komentin nga myzeqari | April 12, 2010 5:08 PM | Repliko

  Fatmir ...une qe ta kuptosh ti kur flasim per urrejtjen , urrej jashte maset ata qe na e pine gjakun per 50 vjete ,pra ata jane ramizi me nezhmien me shoket e tyre te bllokut, te nje ideali anti njerezore komunist,te prire ndoshta nga njeriu ma gjakatare ne bote(perPOPULLIN E VET)Enver!por si ti kuptosh keta njerez bashke me ty nese sa ishte gjalle kjofte largu (Enveri)e kemi dashur te gjithe,se per ndryshe te priste Bulqiza ose Spaci etj,por ta duash edhe sot e te kerkosh ti vendoset edhe busti,hajde e merri vesh keta njerez, ose ben dialog me keta se te bejne te semure. E fundit ketu po flitet se kush ishte Enveri,e nuk ishte interviste e M Velos per Berishen,ne fund te fundit edhe ky shkollen e famshme te Enverit ka mbaruar fatkeqesisht


  Mir | April 12, 2010 5:03 PM | Repliko

  qe e keni shajte me shume Enver Hoxhen se sa ne e kam te kjarte.po, jeni nje takem nga ...........me ty eshte edhe NETI VJOSA,e nje ..........qe therritet ALBAN DEGA.ti e te tjeret nuk keni pas nevoje me shite shtepite e as bizhute. e kam te kjarte shume mire se si i keni bere ato intervistat para autoriteteve gjermane. keni shajte Enverin e keni dale aq te perndjekur sa ka qen e panjerezishme mos te te vinte POZITIVI ne krye te pergjigjes. me ndonje perjashtim te vogel keshtu u ka shajte ENVERI nga ju te gjithe. them keshtu se te keqen me te madhe shef SALIUN FATOSIN E ILIRIN.


  alpini replike per komentin nga Tironsi vjeter | April 12, 2010 4:59 PM | Repliko

  Myzeqar,je pak si i nxituar,shume idjoteve,hajduteve,krimineleve ,tashti ju duket vetja se jane te zgjuar.Kur prinderit e tu pononin token nga na dole ti intelektual i zgjuar.Po tashti qe punon per ..... te duket pune e ndershme,apo te ze gryken me ndonje koske.Sa shume duduke ka Shqiperia.


  Agimi | April 12, 2010 4:36 PM | Repliko

  Myzeqari kush ta bente pastrimin qe ti thua, Sali Berisha? I binte te pastronte dhe veten si komunist i flakte qe kishte qene. Ishte ai qe i thurte lavde Ramiz Alise para mijra studenteve ne '90 . C'pret me, ai ishte klysh komunisti per vete. Apo Arbnori , qe ishte ....i rrahur se me pahir i kish sherbyer Sigurimit ne burg.


  Dajti replike per komentin nga myzeqari | April 12, 2010 4:26 PM | Repliko

  Zoteri Armik!
  Nuk e di ne se ka ndonje bust te Hitlerit ne Gjermani.
  Di me siguri qe per Duen ka nje obelisk ne Rome. Ka nje rruge KARL MARX, LENIN,Togliati,Gramshi etj.Mund ti shihni dhe ne muzeume.
  Popujt e qyteteruar e kujtojne historine e tyre.Mesojne nga traditat e mira por dhe nga ato te hidhura.
  Figura e Enver Hoxhes do te diskutohet jo vetem nga veteranet,por dhe nga brezat,qe do te vijne. Sa per Muzeun e Luftes ANCl,nuk ka asnje dyshim. Kjo lufte eshte e lidhur me kete figure historike,kryesoi,me te mirat dhe te metat qe pati.E theksoj, sigurisht pati te meta,por eshte fakt qe nuk pati arratisje me xhepa mbushur me flori,si MBRETI ZOG,te cilin disa na e ngrene ne piedestal,nuk pati as pazarlleqe teritoresh,si bejne disa tani,qe pa dyshim do te kujtohen,por si antishqiptare.
  T u n g  Thana | April 12, 2010 4:23 PM | Repliko

  po te them edhe dicka: Myzeqeja atehere ka qene nje burg i madh, nuk mund ta imagjinosh se sa duhet te punonin njerezit qe te siguronin kafshaten e gojes. Ishte bujkroberi dhe injorance totale qe drejtonte atekohe.megjithate uen me force them qe emri i Enverit u shofte, me fare e me gjithcka e kurre mos mbifte nder keto troje..uroj te mbese e vdese ne mendjen tende!


  myzeqari replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 4:12 PM | Repliko

  Ti ke degjuar perrallat e Enverit ore mjeran, apo denglat e Partise, pasi e verteta eshte shume me ndryshe. Cilet bejlere u mori token ai? cilet agallare? cfare ishin ata grek, serb apo italiane? Nuk ishin shqiptare ata?!I beri mesues dhe mjeke ai por vec ata qe donte Lenka Cuko, fisin dhe sojin e saj. Bursat qe vinin atehere per shkolle i merrnin vetem anetaret e Partise ndonese femijet e tyre ishin injorante.Prindit e mi punonin ne kooperative, dhe ushqeheshim si mos me keq,ndonese tek ne prodhohej gruri dhe perimet. Kenetat i thau ai por ktehu ne mocal te gjithe shqiperine.Une nga keneta ruhesha por nga izolimi dhe varferia nuk ruhesha dot. Injoranca qe drejtonte atehere rrethin ishte absurde!Nuk me ka bere dem me te madh askush sesa regjimi i tij, ai qe ndau njerezit ne klasa, punonin punetoret dhe hanin dembelet, servilet, komunistet


  myzeqari replike per komentin nga Otoni | April 12, 2010 4:09 PM | Repliko

  Shoku Enver, e gjeti Shqiperine 85%analfabete dhe me 800.000 banore, dhe e beri per 4 dekada me 3 milion banore, krenare, me dinjitet kudo ne bote. ca po bejne keto te sotmit ate shikojeni dhe kritikojeni


  tironsi | April 12, 2010 4:00 PM | Repliko

  Po mor Alpin, qe sdi te lexosh, se them dot, por qe sdi te kuptosh ate qe shkruaj, kete ta them me siguri, apo e ben kastile se ne kete thes fus dhe Saliun, qe po i demoralizon njerzit, sa te kerkojn Enverin si te keqen me te vogel, se e keqja qe i zuni me treshen Sali, Nano Meta, si duket per njerzit, qeka katastrofe. Sjam nga ata qe kerkojn Enverin, se po ta kerkojsha, do rrijsha aty, por shyqyr qe iku msusi i Saliut, qe na u dha rasti te ikim dhe per te ikur, shitem shpin, nuk ikem me xhepat plot dhe as na pagujti partia, sic mund te paguaje sot, pranej leni teorinat, se sme fut dot ne ate valle.


  Tironsi vjeter replike per komentin nga alpini | April 12, 2010 3:54 PM | Repliko

  Shum gjra nuk i dij,po nj e di me t vrtet,dhe jam i sigurt 1000% se busta prmendorja e E.Hoxhes kurr nuk ka me u vendos n tokn shqiptare,kjo sht ide pa KTHIM MBRAPA, ju mund t shkruani qka t doni,po shkrimi im sht shum i vrtet e vizionar.


  shukri-limani | April 12, 2010 3:48 PM | Repliko

  ME VJEN KEQ PER ATA TE PERNDJEKURI,
  KANE VUJTUR NE KAMPE,NDOSHTA TE PA VAJSHEM,POR POPULLI THOT:"PO NUK HANGRE
  HUDRA NUK TE VJEN ERA"BASH PA FAJI NUK
  ARRASTONTE,PSE NUK ARRESTOJE APO INTERNOJE PRINDIT E MI NE KUKES?SHTETI E DINTE SE UNE ISHE RRUGAQ,AS GJE ME
  PRINDERIT.


  NENE KOSOVA=SHQIPERIA. | April 12, 2010 3:35 PM | Repliko

  TE RRIM SHTREMBUR POR TE FLASIM DREJT, ENVER HOXHA ISHTE DIKTATOR,POR
  SHQIPERIN NUK E SHITI,GREKET AS QE GUXONIN TE PERMENDIN UJRAT DETARE,APO
  VORREZE GREKE NE GJIROKASTER APO NE
  KELCYR,SOT GREKET LUAJN ME NE,KSERA E BALLONA KERKOJNE AUTONOMI NE HIMAR E
  VENDE TJERA,KETO NE KOHEN E ENVERIT NUK
  NDODHESHIN,AI ISHTE DIKTATOR,POR SHQIPERIN E DONTE SI NENEN.


  NENE KOSOVA=SHQIPERIA. | April 12, 2010 3:31 PM | Repliko

  Per ju naziskin shqiptare!Ne demokraci ka dhe demokrate, komuniste, naziskino fashiste! Ne aspirojme per shtetin e se drejtes, ju qe komentoni me aq adhurim per kermen e historise njerzore te gjithe shekujve, jeni vec relike te ndryshkura te nje kohe qe vete njerzimi per shkak te qindramilioneve jete te humbura, nuk ka shans as ta pranoje si ideologji legjitime.Krahasimi qe beni mes udheheqsit komunsit shqiptare, megjithe gabimet e tij dhe te shokeve te tij, eshte sa dashakeqas, provokues por dhe tejet i trashe.Duhet te jesh fare krimineli, qe udheheqsin e shtetit tend, qe e ka pranuar bota dhe askush nuk e ka krahasuar me hitlerin ta barazosh me nje perbindesh te gjithe popujve te botes.Por ju jeni vec kavie eksperimentale, me e sakte kameleone.


  Vezhguesi F | April 12, 2010 3:21 PM | Repliko

  M vie gjynah pr Maksin dhe jam plotsisht koshient pr vujatjet e tij si dhe jam plotsisht i vetdijshm pr gzimin e tij kur dgjoi se vdi diktatori. Ky, i shkreti Velo ka vuajtur shum dhe pasojat i heq edhe sot - ai si dihet ka pasoja psikologjike dhe shum paraqitje t tij publike jan kontraverse. 'ti bsh, fjala sht pr mnxyrn npr t ciln kaloi ai.


  ilazi | April 12, 2010 3:14 PM | Repliko

  Lexoj ketu nje dikush me emrin Myzeqari, qe hedh balte mbi figuren e Enver Hoxhes. Po te marre si te jesh myzeqar. Enver Hoxha u dha myzeqareve ate qe e kishin enderruar ne shekuj: token. Ua xhvati bejlereve gjakpirws dhe ua dha falas fshatareve. Pak eshte kjo, o pseudomyzeqar? U thau kenten e Terbufit, duke ua kthyer ne hambar drithi. U shua semundja e malarjes, duke shpetuar mijera jete njerezish nga semundja e malarjes. Shko e shiko sot se si eshte rikthyer edhe njehere Terbufi ne kenete! Si Maliqi andej nga Kora. Bijte e myzeqareve, qe ulnin kurrizin per te gjuajtur rosa beu e agai, Enveri i beri mjek, inxhinier, ekonomist, mesues, deri minister bujqesie. Lavdi Enver Hoxhws se pavdekshem!


  Otoni | April 12, 2010 3:14 PM | Repliko

  Doni te nxirni apo me mire te zbardhni memdimin shqiptar per figuren e Enver Hoxhes.?! Analizoni komentet e dates 11 prill 2010 ne shekulli dhe binduni se sa drejt e llogjikisht mendon populli yne.
  Me laps ne dore per te bindur veten se po lekundesha e bera ate dhe ja Rezultati: Nga 74 komentuesit; 45 jane qe kane vleresuar E.H.me argumenta, 24 jane qe e kundershtone mes tyre 14 me + dhe -se si dhe 5 qe denojne sidomos te sotmen.
  Keto te dhena i keni ne shekulli te dates 11 prill nga ora 2,23 PM deri ora
  0.1o3 e dates 12 prill kur mbyllet gazeta.Nxirni konkluzionin.
  Gjirokastra me perfaqesuesit e saj, ben mire qe kerkon rivleresimin e asaj figure udheheqese ne mbi 45 vjet.Bota di te vleresoje gjithashtu.lexoeni ata.
  Ne 65 vjetorin e fitores mbi fashizmin shqiperia te shkoje me nderimin e udheheqesit te Saj.Lavdi popullit


  Njeriu i se drejtes njeri. d. | April 12, 2010 3:13 PM | Repliko

  enveri mund te ishte por pervec disa te keqiave ai e ndertoi shqiperin. po saliu cfare po ben a po ku u bashkua me hajdutrit kriminelet maskarejnt dhe e shkateruan shqiperin. pra lereni enverin se iku vdiq po shikoni saliun qe e keni gjalle shfarroseni ate qe te shpetoni pa hequr ate nuk ka shpetim.


  emigranti | April 12, 2010 2:56 PM | Repliko

  enveri mund te ishte por pervec disa te keqiave ai e ndertoi shqiperin. po saliu cfare po ben a po ku u bashkua me hajdutrit kriminelet maskarejnt dhe e shkateruan shqiperin. pra lereni enverin se iku vdiq po shikoni saliun qe e keni gjalle shfarroseni ate qe te shpetoni pa hequr ate nuk ka shpetim.


  emigranti | April 12, 2010 2:55 PM | Repliko

 9. #289
  i/e regjistruar Maska e bamatat
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
  Postime
  1,070
  Na ishte se c' na ishte nje here .......... nje njeri qe e quanin Skenderbe ose Gj. Kastrioti !...... dhe ky na kishte nje shtat te shkurter 1.65 m , e na kishte nje hunde me kurriz dhe na ishte shume i plakur ....... dhe me kurriz te dale ....... Kur vdiq , vdiq i vetmuar dhe shume i dobet , i fshehur dhe ne panik !

  Dhe keshtu e nisi "perrallen" nje perrallaxhi !

  E vini re qe nuk kane hequr dore edhe pas 5 shekujsh ? Se keshtu i ka armiqte ky kombi yne , armiq shekullore !
  Ata mendojne se duke u mbeshtetur tek disa leshko apo prostituta valutash te huaja , do te na bejne ne shqiptareve te shkulim brilantet dhe diamantet e gjerdanit te historise dhe duke na dhene teneqe dhe llamarina te na mbushim mendjen t'i hedhim poshte !

  Sa qesharake ne iluzionet e tyre !
  Ndryshuar pr her t fundit nga bamatat : 13-04-2010 m 11:04

 10. #290
  lly | April 12, 2010 10:14 PM | Repliko

  Eshte mekat te zesh ne goje te vdekurit, por dua t'i kujtoj ketij Alpinit, se askujt nuk i eshte rene kot ne qafe. Ne qofte se ti shkel kufirin dhe ligji ta konsideron tradheti te larte ndaj atdheut, ne qofte se ti qellon policin dhe ligji ta konsideron ngritje dore kunder shtetit, sigurisht qe denim kapital do te marresh. Pse paske bere ca vargje vjerrshash mediokre dashke t'i dredhosh ligjit?! do kohe ka ligjet e regjimit qe ka, keshtu qe nuk ka pse te kerkojme sot ate qe dje ligji e denonte me denim kapital.
  akoma egzitojne kafshe si ky....

 11. #291
  Kurre me,ne kete FORUM Maska e woodstock
  Antarsuar
  13-04-2004
  Postime
  560
  Citim Postuar m par nga PLAKU Lexo Postimin
  Written by Erion Habilaj Sunday, 04 April 2010 18:10

  10 misteret q mori me vete Enver Hoxha
  Njeriu m i pushtetshm i Shqipris n shekullin e kaluar sht sot pjes e rubriks Sekretet e njerzve t vdekur. Enver Hoxha sht njeriu i cili n historin e Shqipris ka marr me vete shum mistere, jo vetm si drejtues i nj sistemi i cili kishte n thelb t fshihte t vrtetn por dhe si nj diktator i famshm n periudhn q drejtoi vendin. Misteret e Hoxhs fillojn q n rinin e hershme t tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thot dot me siguri nga erdhi dhe si arriti t mbante nn urdhra nj popull q historikisht njihej pr kryenesi ndaj udhheqsve. Misteret vijojn me marrjen e PKSH-s, marrjen e pushtetit, afrimin me Lindjen, eliminimin e kundrshtarve dhe aleatve t tij, prishjen e marrdhnieve me aleatt m t mdhenj t Shqipris, Rusin dhe Kinn, planet kundr tij nga anglo-amerikant pr ta rrzuar dhe deri n fund te heqja qafe e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut. Edhe momenti i fundit i jets s tij sht i mbushur me mistere, smundjet e tij kurr nuk u bn publike, po ashtu vdekja u arrit t mbahej e fsheht pr dy dit. M 11 prill bhen 25 vjet q Enver Hoxha ka ndrruar jet, por thuajse sht br shum pak pr t zbuluar misteret e tij. Tirana Observer boton sot dhjet mistere, t cilat n shkrimet e ardhshme do t jen objekt studimi m i thelluar pr t zbardhur jetn e njeriut m t prfolur t Shqipris. Enver Hoxha sht ndr t paktt, q kundrshtart e donin nga frika dhe t vett e donin nga mallngjimi. Sistemi q ai instaloi n Shqipri me gjith prparsit dhe mangsit q ka, kurr nuk mund t hiqet nga memoria historike e vendit. do fakt i ri q del pr diktatorin komunist, aq m shum rrit pikpyetjet pr t kaluarn e tij. N kto 20 vjet jan thn e strthn nj pafundsi faktesh pr t, por askush nuk ka marr prsipr t bj nj biografi t tij, jo vetm pr ndjesit q ai shkakton n popull, por dhe pr faktin se do duhet nj pun voluminoze nga historian serioz pr t nxjerr n drit ant e errta t Enver Hoxhs.

  1. Mosha e rinis s Enver Hoxhs edhe sot ka pikpyetje t mdha. Ish-diktatori komunist, n kujtimet e tij e kalon periudhn e rinis si revolucionar, por kurr nuk jepen prmasat reale t aktivitetit. Pse nuk e shau kurr pushtetin e Mbretit Zog?
  Ish-diktatori komunist sht padyshim njeriu q ka marr me vete n botn e prtejme m shum mister se dokush tjetr q ka drejtuar kt vend. Misteri i par, q edhe n ditt e sotme ka t bj me rinin e tij, shkollimin dhe aktivitetin n Franc. Pjesa e errt e jets s ish-udhheqsit komunist, Enver Hoxha, ajo q ka t bj pikrisht me vitet e rinis s tij, sht formsuar n kujtimet e tij dhe n tekstet e pafundme t biografve t tij, si koh aktiviteti revolucionar, pa marr asnjher prmasat e saj reale dhe t vrteta. Aktiviteti i djaloshit Enver Hoxha, sidomos n periudhn 1927-1939, ngec n arkiva, si edhe kuptohet hija e 50 vjetve t regjimit t tij, ka br ktu punn e saj. Aktiviteti "revolucionar" i djaloshit Hoxha, n kto vite, ka t bj me qndrimin e tij n Kor (1927-1930), "studimet" n Montpelje (1930-1934), jetesa n Paris (1934-1935), detyra e diplomatit n Bruksel (1935-1936) dhe ardhjen n liceun e Kors, n kohn kur ktu kish filluar prhapja e propagands bolshevike dhe krkohej q t kontrollohej nga shrbimi sekret. N misteret e shumta q mbulojn jetn e ish-diktatorit komunist, sht ajo q Enver Hoxha kurr nuk e shau shrbimin sekret t Mbretit Zog, ndonse nuk la qeliz t ktij regjimi pa shar e mallkuar. S dyti, asnjher Hoxha n kujtimet e tij kilometrike dhe as biograft e tij t shumt, nuk japin sqarime pse shefi i mvonshm i komunistve nuk kreu sipas ligjit, shrbimin e detyrueshm ushtarak.

  2. Nj nga misteret e mdha t Enver Hoxhs sht padyshim dhe ardhja e tij n krye t Partis Komuniste m 8 nntor 1941. N mbledhje ai nuk u caktua t ishte drejtues, ndrkoh q m par del si lider i komunistve, cili ishte ndikimi i jugosllavve n ngritjen e tij?
  Mbledhja pr formimin e PKSH filloi n mbrmjen e 8 nntorit 1941 dhe aty erdhn prfaqsuesit e tre grupeve. Nga Grupi i Kors ishte Koo Tashko, Pilo Peristeri, Koi Xoxe dhe Sotir Vullkani. Nga Grupi i Shkodrs ishin Qemal Stafa, Vasil Shanto, Kristo Themelko dhe Tuk Jakova. Kurse nga Grupi i t Rinjve ishin Sadik Premtja, Anastas Lula, Ramadan itaku dhe Sinan Hasani. Po kshtu aty ishin prezent dhe Miladin Popovi e Dushan Mugosha, pr t cilt t tre grupet kishin rn dakord q t ishin si ndrmjets dhe t'i ndihmonin pr punt procedurale. N mbledhje, ishte Koi Xoxe ai q mori n dor frenat e partis, por me von kjo gj u kalua n hije dhe drejtimin e PKSH-s e merr Enver Hoxha, i cili e drejton deri n prill t vitit 1985.

  3. Vrasja e Qemal Stafs sht nj pjes e errt e historis s Enver Hoxhs. Edhe pse ish-sekretari i Rinis Komuniste u vra nga pushtuesit enigm, kan ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti pr t shkuar n Vlor n 5 maj t vitit 1942.
  N datn 4 maj 1942, Qemal Stafs iu caktua nj detyr nga udhheqsi i PKSH-s, Enver Hoxha, pr t shkuar n qytetin e Vlors. Qemali, duke qen n ilegalitet t plot, strehohej n nj shtpi tiranase, e cila nuk bnte pjes te shtpit e dyshuara pr strehim komunistsh. Vendndodhjen e tij n at shtpi e dinin shum pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha. Asnjher nuk ka dal me siguri nse ishte nj kurth prezenca e Qemal Stafs n at shtpi, apo ishte thjesht nj rastsi. Megjithat, gjat periudhs s komunizmit nuk sht folur shum me kt tem pasi ishte e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjat asaj kohe pr vrasjen e Qemal Stafs, ka br q pas viteve '90 t diskutohet q vrasja e tij t ket ardhur si pasoj e ndonj drejtuesi t lart t Partis Komuniste t asaj kohe, q ishte n dijeni t vendndodhjes s tij. Por t gjitha kto dyshime nuk jan zbardhur ende, megjithse shpeshher t njohurit apo personat q kan qen dshmitar t asaj kohe, kan hedhur iden duke e argumentuar me dokumente faktin se Qemal Stafa mund t jet spiunuar. Fakt sht q djali 21-vjear nuk arriti t realizonte dot dshirat dhe synimet q ai kishte.

  4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, far ndikimi kishin jugosllavt dhe rust n vendimmarrjen e Hoxhs, pse i prishi marrdhniet me Titon dhe far synonte me refuzimin e planit Marshall?
  Enver Hoxha ashtu dhe si Stalini njihet n histori si diktator q ka eliminuar me radh bashkpuntort e tij m t ngusht. Qysh nga vitet e Lufts, Hoxha nisi procesin e spastrimeve. Akuzat e para vijn pr Qemal Stafs, vdekja e t cilit edhe n ditt e sotme sht e mistershme. Kulmi sht dnimi i Koi Xoxes, apo dhe vetvrasja e Nako Spiru. N vitin 1948 Hoxha prishi marrdhniet me nj nga aleatt e tij t ngusht, q drejtonte Jugosllavin, Jisif Tito. Nj vit prpara ksaj, Enver Hoxha kishte refuzuar t merrte pjes n planin Marshall. Fakti q Hoxha refuzoi planin Marshall erdhi dhe pr faktin se do t cenohej ndjeshm marrdhnia me Stalinin, q aso kohe ishte aleati m i ngusht i Shqipris dhe i vet pushtetit komunist. Plani Marshall, si nj plan pr rimkmbjen e ekonomis, nse do t pranohej nga Shqipria, do t sillte nj sr prparimesh n vend. Edhe sot kan mbetur mister bisedat e Hoxhs me Stalinin pr t refuzuar propozimin amerikan.

  5. Arsyet e eliminimit t disa figurave kryesore q ishin bashkpuntor t tij si Koi Xoxe dhe t tjer, jan padyshim sekrete q Enver Hoxha i ka marr n varr. Cilat jan taktikat e tij pr t mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u prball me tentativat pr ta rrzuar nga pushteti, far qndrimi mbajti me diversantt?
  Misterin pr dnimin e Koi Xoxes, fare mir e zbardh dshmia e Prokurorit t Prgjithshm t asaj kohe, Bedri Spahiut. Ashtu si deklaron vet Spahiu, ai u detyrua q t deklaronte se Koi Xoxe ishte fajtor. Duhet thn q pendimi i Bedri Spahiut bhet m i besueshm kur kujton q kta t dy kishin marrdhnie jo fort t ngrohta. Me vdekjen e tij, Koi Xoxe mori dhe shum mistere. Ishte apo jo agjent i jugosllavve? Kishte plane pr rrzimin e Enver Hoxhs, donte apo nj rilidhje me shtetin fqinj, kto e t tjera mistere mbulohen me trupin tij. Gjat gjith periudhs q Enver Hoxha ishte gjall, deri n vitin 1985 propagandoi me t madhe q Koi Xoxe e kishte tradhtuar at vet, por edhe atdheun, duke punuar pr armiqt m t mdhenj, si i cilsonte Enver Hoxha, jugosllavt. A ishte Koi Xoxe agjent i jugosllaveve, pse e dnoi Enveri me nj motivacion t till absurd po t'u referohesh rrethanave t kohs? N kohn e Lufts, Shqipria kishte marrdhnie shum t mira me shtetin jugosllav. Kjo erdhi pr nj sr arsyesh, por sidomos pr faktin q kishin nj qllim t prbashkt, at t luftimit t armikut nazi-fashist, i cili kishte marr me dhun territorin e dy vendeve, por edhe bashkimi drejt nj ideali si ishte komunizmi. Me mbarimin e Lufts edhe marrdhniet midis ktyre dy vendeve filluan t ftoheshin. Kshtu, n vitin 1948 vjen dhe divorci i nj marrdhnieje disavjeare. Por kt zhvillim do t vinin dhe viktimat e para pas saj. Kshtu Koi Xoxe, i cili kishte qen n marrdhnie mjaft t mira me jugosllavt, u etiketua nga Enver Hoxha dhe klika e tij drejtuese, si nj agjent me rrezikshmri t lart dhe nj devijant i asaj q quhej "vija e Partis". Goditjen m t madhe ndaj ushtarakve t lart, Enver Hoxha e filloi n prag t Kongresit t Par t PKSH-s. Asokohe dhe m pas, gjat vitit 1949, Enver Hoxha goditi bashkpuntorin e tij m t afrt gjeneral-leitenant, Koi Xoxen. Me 1949 Shtetet e Bashkuara dhe organizata t zbulimit britanik ishin duke punuar me Mbretin Zog. Ata rekrutuan refugjat shqiptar dhe emigrant nga Egjipti, Italia, dhe Greqia, ata q ishin trajnuar n Qipro, Malt dhe Republika Federale e Gjermanis dhe ata t infiltruar n Shqipri. Njsitet guerile hyn n Shqipri n vitin 1950 dhe 1952, por ata u vran apo u kapn nga forcat e sigurimit shqiptar. Kim Philby, agjent i dyfisht sovjetik, duke punuar si nj oficer ndrlidhs n mes t shrbimit t zbulimit britanik dhe Shtetet e Bashkuara, Central Intelligence Agency, ka zbuluar detajet e planit t infiltrimit n Mosk, si dhe mnyrn se si Enver Hoxha arriti t mbante pushtetin.

  6. Pse i prishi Shqipria marrdhniet me Jugosllavin, Rusin dhe m pas me Kinn, far qllimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk krkoi aleat t rinj n vendet komuniste?
  Padyshim q n listn e gjat t mistereve t cilat Enver Hoxha i ka marr n botn e prtejme jan dhe arsyet e prishjes s marrdhnieve t Shqipris me tre vende ish-komuniste si ishte Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe Kina. Pas prishjes s marrdhnieve me Jugosllavt, Enver Hoxha, nj dekad e gjysm m von u prish dhe me rust, t cilt sipas tij kishin shkelur vijn marksiste-leniniste dhe nuk prfaqsonin m as idealet e Stalinit. Kjo padyshim mbetet objektiv studimi pr historian t ndryshm, pasi sht e pamundur q t gjesh nj arsye t vrtet prse Hoxha largohet nga aleati i tij m i madh qysh prej ardhjes n pushtet. Pas BS, Enver Hoxha afrohet me Kinn, e cila po e ndihmonte mjaftueshm ekonomikisht vendin ton. Mirpo dhe kjo marrdhnie do t psonte krisje n mnyr t pashpjegueshme. Politika e Shqipris ishte nj grshetim i maoizmit dhe respektit pr Stalinin, busti i t cilit ishte karakteristik n do qendr t qyteteve dhe fshatrave t Shqipris. Por, pavarsisht borxhit ekonomik t Shqipris ndaj Kins, i cili zinte nj pjese t madhe t mallrave t importuara n vend, q nga letrat higjienike, e deri tek traktort, sloganet q vlersonin miqsin Shqipri-Kin, shiheshin shum rrall. Thuhej se Hoxha nuk ishte i knaqur me pajtimin e Kins me Shtetet e Bashkuara t Ameriks. N vend gjendeshin shum pak kshilltar kinez. Ata t gjith mbanin veshje perndimore. N historiografin e Shqipris, prishja e marrdhnieve t Shqipris me tre aleat t rndsishm t saj, sht ende e pazbardhur dhe do t duhet ende nj koh e gjat pr ta zbardhur.
  7. Si ruhej Enver Hoxha, far t vrtete ka lidhur me sozit e tij dhe kush ishin ata q Hoxha i shikonte realisht si armiq t tij?
  Ka patur apo jo sozi Enver Hoxha? Pyetja q ka munduar prej kohsh shqiptart, ka marr prgjigje nga me t ndryshmet. Por n vend q t sqaronin, ato e kan dendsuar edhe me tepr mjegulln rreth tems intriguese. Vetm tashm, pas 18 vitesh pas vdekjes s njeriut q udhhoqi me dor t hekurt Shqiprin, nj dshmitar pranon t flas. sht rrfimi i njrit prej njerzve t sigurimit t afrt t jets s Hoxhs, ai q duket se ka shkundur pluhurin q mund t varroste prfundimisht enigmn e madhe. Historia e tij dhe e sozive t Hoxhs, sht e thjesht. Enver Hoxha jo vetm ka patur dyts, por njerzit n nj rol t till, msohet t ken qen plot katr. Pr sigurimin e jets s Enver Hoxhs, n udhtimet jasht Tirans, sidomos gjat pushimeve n malin e "Dajtit", n vilat e plazhit t Durrsit, n Vlor, Pogradec ose vizita t ndryshme t vendit, mobilizohej Drejtoria e dyt ose drejtoria e "sigurimit t Udhheqjes", Garda dhe grupi i sigurimit t afrt. Byroja Politike kishte hartuar nj rregullore t posame, e cila detyronte t gjitha Degt e Punve t Brendshme n rrethet ku do t kalonte autokolona, t qndronin n gatishmri numr nj, 24 or prpara dhe pr disa or me pas, bllokohej qarkullimi i automjeteve n rruge. T gjith shqiptarve, q kan jetuar n at koh n qendrat e banimit pran rrugve nacionale, i ka rn rasti t paktn q nj her n jet t jetojn kt sken: "Nj autokolon me 4-5 makina lvizte me shpejtsi, por pa zhurme, pa sirena e drita t ndezura. N mes t tyre, zakonisht qndronte nj limuzin e zez, e ndryshme nga benz-at e zinj t udhheqsve t tjer komunist. Nj grumbull i till makinash luksoze ishte nj ngjarje e jashtzakonshme pr rrugt e vendit, ku nuk lejoheshin makinat private. Kjo autokolone, q ishte m e gjat se e udhheqsve t tjer, ishte shenja m e mir se n t po udhtonte Enver Hoxha. Ajo q sht e vrtet n t gjith kt histori, sht fakti se sozit e tij, m s shumti ishin manekin, pra njerz q mbanin veshur brenda makins gjat udhtimit, vetm rrobat e tij. Halim Zano, Axhem Abazi, Kadri Bregu e Qazim Malaj nuk kane "luajtur" kurr Enver Hoxhn jasht hapsirs s brendshme t "Mercedezit" t zi. Megjithse askush nuk e pranon kt fakt zyrtarisht, ai ruhet ende, madje me fanatizm, si nj nga shum enigmat q kan shoqruar regjimin komunist n Shqipri. Por, pr t kuptuar m s miri detyrn specifike ekstra t katr sozive t diktatorit, mjafton t prmendet nj fakt i panjohur: Megjithse ata kan siguruar n 46 vjet pa ndrprerje jetn e Hoxhs, n dhjetra e qindra dalje t tij n publik, portreti i tyre nuk figuron n asnj prej mijra fotografive t publikuara t ish kreut t shtetit. Madje as n njrn nga fotot e albumit t madh e luksoz t botuar me rastin e 80 vjetorit t lindjes s Enverit.

  8. Ka pas nj plan t CIA-s pr t eliminuar Enver Hoxhn? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikanve, kur ndrkoh ishte krahu i djatht i Hoxhs?
  Ai q hedh drit m shum mbi enigmn e ekzistencs s nj komploti n fund t viteve '40 dhe fillim t viteve '50, kundr qeveris komuniste n Shqipri, sht Nikolas Beathels. I cili, n librin e tij "Tradhtia e madhe",- bazuar n t dhnat e dokumenteve autentike arkivor t shrbimeve sekrete britanike dhe amerikane,- shkruan: "Qeverit amerikane dhe britanike, kishin miratuar n parim nj operacion t fsheht me synimin pr t shkputur nj vend t Evrops Lindore nga blloku socialist. Pr shum arsye, pr realizimin e ktij objektivi, ishte zgjedhur Shqipria. Ky ishte vendi me i vogl dhe me i dobti n radhn e vendeve t tjera socialiste. Ne jug kufizohej nga Greqia, aleate e Britanis s Madhe dhe SHBA. Teknikisht, Greqia, n baz t ligjit mbretror t Lufts s II Botrore, e konsideronte Shqiprin shtet armik dhe i kishte shpallur asaj luft (nj vendim q formalisht sht ende n fuqi?!). N veri dhe n Lindje kufizohet nga Jugosllavia. Sipas ekspertve, Marshalli Tito, pas prishjes me bllokun socialist, do mbante nj qndrim neutral pr fardolloj ndryshimi q mund t ndodhte n Tiran. N kto rrethana, Shqipria dukej e izoluar dhe me mundsi t mira pr t'u penetruar nga ajri dhe nga deti, prej ishullit t Malts". Sipas Bethelit, "anglezet dhe amerikanet mbanin kontakte t vazhdueshme me grupet e emigrantve shqiptar, t gjith fraksionet e t cilve filluan t bashkonin prpjekjet e tyre pr shtjen e kundrrevolucionit". N kt koh, n Itali ndodheshin 750 emigrant, ndrsa n Greqi, 800 shqiptar t arratisur. "Pr t ndihmuar n riorganizimin e emigracionit shqiptar, qeveria angleze drgoi n Rom lordin Xhulian Emer". Zv/ Ministri i Lufts n qeverin e Londrs, pas eksperiencs gjat lufts n prbrje t misioneve angleze n territorin ton, konsiderohej si njohs i mir i Shqipris. Britania vuri n dispozicion t prgatitjes se grupeve desant, ishullin e Malts, e cila "ishte nj baze e avancuar dhe terren i prshtatshm pr imbarkimet e nevojshme dhe futjen e agjenturave prmes detit dhe ajrit n Shqipri". Oficert britanik Maikell Bruke dhe David Smajli, u morn me prgatitjen speciale t trupave desant. Nj grup n prbrjen e t cilit bnte pjese edhe gruaja e Smajlit, Moy, e cila jepte msimet e shifrimit t radiokomunikimit.
  Ndrsa amerikant, morn prsipr pjesn m t madhe t mbshtetjes financiare dhe logjistike t operacioneve ushtarake. Si baz prapavije dhe depo materialesh, ata vun n dispozicion aeroportin e Mhelus n Libi. Gjate 5 viteve, pr prgatitjen dhe realizimin e operacioneve desant pr rrzimin e qeveris komuniste t Hoxhs, anglo- amerikanet angazhuan rreth 100 vet. Sipas ish-Drejtorit t CIA-s, Eilliam Colby, "operacioni dshtoi, sepse autoritetet shqiptare, kishin infiltruar n organizatat e emigrantve dhe lokalizonin vendndodhjen e shumics s grupeve pothuajse q n kohn kur ata zbarkonin nga deti ose hidheshin me parashut". Tradhtia e Filbit nuk ishte e vetmja shenj e rrjedhjes s sekretit rreth operacioneve n Shqipri. Sipas Shrbimeve Sekrete Perndimore, kishte rrjedhje informacioni edhe nga ambientet e Komiteteve t emigracionit shqiptar n Rome, ku personeli i ambasads shqiptare atje ishte shume aktiv. Po ashtu edhe n Athine. Dshtimin ndoshta e ka prshpejtuar edhe vdekja e papritur ne 3 tetorin e 1949, e kreut te "qeveris shqiptare n mrgim", Mit'hat Frashri. Sipas Beathelit, rreth ksaj vdekje ende t mistershme "ekziston edhe nj variant i vrasjes (shkaktimit t infarktit nprmjet ilaeve apo nprmjet gazit nga agjentt e KGB-s). Kim Filbi, agjent i dyfisht, i cili kishte qen n Londr n shtator t vitit 1949, kur Mit'hat Frashri e kolegt e tjer t Komitetit "Shqipria e Lir" ishin atje, mendohet se kishte njoftuar ndrkoh agjentt e KGB-s n New York q t vepronin mbi Mit'hat Frashrin, ashtu si kishin vepruar edhe mbi disa personalitete t tjera antikomuniste t Lindjes, si Stepan Bandera, Lev Rebet, Georgi Markov etj. Mit'hat Frashri u gjend i vdekur si supozohej nga nje atak zemre, ather kur Kim Filbi udhtonte pr n New York me anijen "Coronia".

  9. Pse i prishi marrdhniet me Mehmet Shehun dhe m pas me Kadri Hazbiun, cilin krkonte Enveri t linte pasardhs t tij, a ishte Ramiz Alia njeriu q po projektonte pr t drejtuar vendin? far kishte biseduar me Hysni Kapon deri n vitin 1979?
  Jo rastsisht, vetm pak dit pas prishjes s lidhjes mes Silva Turdiut dhe Sknder Shehut, gjrat morn pr keq n familjen kryeministrore. Para vdekjes misterioze t Mehmet Shehut, Byroja Politike gumzhinte me historin roz t djalit t kryeministrit dhe fanatikt e lufts s klasave luftuan me mish dhe me shpirt q ifti t ndahej. Por, dilema m e madhe edhe sot e ksaj dite sht nse historia e Silva Turdiut u prdor si arm n luftn e brendshme t Byros, apo ajo ishte thjesht nj viktim n kurthet e Bllokut? N debatet e shumta t ekspertve dhe historianve, kur flitet pr kryeministrin m jetgjat t regjimit komunist, jepen detaje q tregojn se n nivelet e larta t Partis Komuniste, Shehu kishte jo pak kundrshtar, t cilt luftonin me do mjet q t gjenin prova pr ta rrnuar karriern e tij. Njra prej armve q u prdor ishte vajza me biografi jo t mir q hyri n shtpin e kryeministrit. Por ka edhe hipoteza t tjera, t cilat lidhen me motive t tjera, t cilat e shtyn kryeministrin ti jepte fund jets. Gjithsesi, prishja e nj lidhjeje prfundoi me nj fund tragjik edhe pr Mehmet Shehun dhe rrnimin e familjes s tij. Po ashtu, disa koh m von Enver Hoxha dnoi Ministrin e Brendshme, t cils i kishte besuar nj pjes t mir t pushtetit. Edhe dnimi i Kadri Hazbiut mbetet misterioz. Ka shum hipoteza lidhur me dnimin e tij. Ato q m shum duket se kan zn vend, jan hipotezat e friks s Hoxhs pr marrjen e pushtetit nga nj njeri i cili dilte nga sfera e influencs s tij. Mendohet se Hoxha si pasardhs t tij kishte parashikuar Hysni Kapon. Por vdekja e tij n vitin 1979 prish planet dhe n sken del ideja e Ramiz Alis. Pr t trashguar pushtetin tek Ramiz Alia, sigurisht duhej t largoheshin njerzit m t fort si ishin Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu.

  10.Misteri i fundit sht padyshim smundja dhe vdekja e Enver Hoxhs. Pse u mbajt smundja dhe vdekja, e fsheht pr nj koh t caktuar?
  Enveri ishte nj koleksion smundjesh. Kishte pasur dy hemorragji cerebrale, m 1983-in dhe 1984-n, kishte humbur gati krejtsisht syt n mnyr t pakthyeshme, ndrkoh q dy dit para vdekjes kishte kaluar edhe infarkt. Tashm sht shkruar mjaft pr faktin se diabeti i rnd kishte ndikuar n kt fund t keq. Humbja progresive e mundsive t tij fizike dhe intelektuale nuk zbuti aspak pushtetin e tij t tmerrshm, at pushtet, q njerzit e tij t afrm, me nj fshehtsi gjithnj e m t madhe, e ruanin deri n absurditet, duke shkaktuar situata tragjike. Momentet e fundit t Hoxhs jan shoqruar nga hije dyshimi t mdha. Dyshimtar t kohs tregojn se vdekja e tij u mbajt e fsheht pr dy dit. M 11 prill t 1985 Enver Hoxha deklarohet zyrtarisht i vdekur. Ceremonia e tij u shoqrua me homazhe madhshtore, sa n psikozn e njerzve u duk se nga ai moment e pas Shqipria nuk do t kishte m t ardhme. Trupi i tij u vendos n varrezat e dshmorve. Shum pikpyetje u ngritn asokohe, nse do t ishte Piramida vendi ku do t vendosej trupi i balsamosur i Enver Hoxhs.

  Misteret e Enver Hoxhs

  1. Mosha e rinis s Enver Hoxhs edhe sot ka pikpyetje t mdha. Ish-diktatori komunist, n kujtimet e tij e kalon periudhn e rinis si revolucionar, por kurr nuk jepen prmasat reale t aktivitetit. Pse nuk e shau kurr pushtetin e Mbretit Zog?
  2. Nj nga misteret e mdha t Enver Hoxhs sht padyshim dhe ardhja e tij n krye t Partis Komuniste m 8 nntor 1941. N mbledhje ai nuk u caktua t ishte drejtues, ndrkoh q m par del si lider i komunistve, cili ishte ndikimi i jugosllavve n ngritjen e tij?
  3. Vrasja e Qemal Stafs sht nj pjes e errt e historis s Enver Hoxhs. Edhe pse ish-sekretari i Rinis Komuniste u vra nga pushtuesit enigm, kan ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti pr t shkuar n Vlor n 5 maj t vitit 1942.
  4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, far ndikimi kishin jugosllavt dhe rust n vendimmarrjen e Hoxhs, pse i prishi marrdhniet me Titon dhe far synonte me refuzimin e planit Marshall?
  5. Arsyet e eliminimit t disa figurave kryesore q ishin bashkpuntor t tij si Koi Xoxe dhe t tjer, jan padyshim sekrete q Enver Hoxha i ka marr n varr. Cilat jan taktikat e tij pr t mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u prball me tentativat pr ta rrzuar nga pushteti, far qndrimi mbajti me diversantt?
  6. Pse i prishi Shqipria marrdhniet me Jugosllavin, Rusin dhe m pas me Kinn, far qllimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk krkoi aleat t rinj n vendet komuniste?
  7. Si ruhej Enver Hoxha, far t vrtete ka lidhur me sozit e tij dhe kush ishin ata q Hoxha i shikonte realisht si armiq t tij?
  8. Ka pasur nj plan t CIA-s pr t eliminuar Enver Hoxhn? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikanve, kur ndrkoh ishte krahu i djatht i Hoxhs.
  9. Pse i prishi marrdhniet me Mehmet Shehun dhe m pas me Kadri Hazbiun, cilin krkonte Enveri t linte pasardhs t tij, a ishte Ramiz Alia njeriu q po projektonte pr t drejtuar vendin? far kishte biseduar me Hysni Kapon deri n vitin 1979?
  10. Misteri i fundit sht padyshim smundja dhe vdekja e Enver Hoxhs. Pse u mbajt smundja dhe vdekja e fsheht pr nj koh t caktuar?

  Kush ishte Enver Hoxha
  Lindi m 16 Tetor 1908 n lagjen "Palorto", Gjirokastr (Shqipri), n familjen e nj npunsi q pr shum vite kishte emigruar n Amerik. Msimet e para i mori n Gjirokastr, pastaj vijoi studimet n Liceun e Kors. N vitin 1930 shkoi t studionte, me nj burs studimi shtetrore, n Fakultetin e Shkencave Shoqrore n Montpelje t Francs, por shum shpejt e la. Pas nj viti n Fakultetin e Biologjis ai shkoi n Paris ku krkoi t studionte n Fakultetin e Filozofis. N Nntor t 1933-ts la Parisin pr t punuar si sekretar n Konsullatn Shqiptare n Bruksel. Aty filloi studimet universitare n Fakultetin e Jurisprudencs dhe vazhdoi me korrespondenc studimet e filluara n Paris. Pr shkaqe politike u pushua nga puna dhe n vitin 1936 u kthye n Shqipri.
  Sekretar i Prgjithshm i KQ t PKSH 1943-1948.
  Sekretar i Par i KQ t PPSH-s 1948-1985.
  Kryeministr i Shqipris me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer m 10 janar t vitit 1946 si pjes e kabinetit t par komunist.
  Kryetar i Kshillit t Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer m 30 qershor t vitit 1950.
  Ministrave i Jashtm i Shqipris me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer m 30 qershor t vitit 1950.
  Kryetar i Kshillit t Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer m 23 korrik t vitit 1953.
  Ministrave i Jashtm i Shqipris me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer m 23 shtator t vitit 1953.
  Kryetar i Kshillit t Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer m 19 korrik t vitit 1954.
  Gjat vitit 1980 u diagnostikua me smundjen e diabetit dhe n 1983 pson nj ishemi cerebrale, e cila ju prsrit n vitin 1984. M 11 Prill 1985 ndrron jet n Tiran. N vitin 1990, me rnien e regjimit diktatorial q ai instaloi, do embleme dhe simbol i tij u shkatrrua plotsisht, dhe u cilsua si diktatori.
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------

  I pari nder te paret qe ka bertit rrofet tito, ka qen enveri, ka vra njerez qe e kan kundershtua kete dashuri te enverit ndaj titos dhe vellazenive jugosllav.
  PLAKU,shume bre po rrejsh.Edhe nese rrejsh rej per toke...
  I vetmi hero i kombit Adem Jashari

 12. #292
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2009
  Vendndodhja
  larg
  Postime
  1,011
  Citim Postuar m par nga _AuLoNa_ Lexo Postimin
  E lexove mire c'fare thashe? Populli ne ate kohe ne pergjithesi mbeshteti luften nacional clirimtare, kjo dihet, jane arkiva dhe historia te shkraura, jo vetem nga keta tanet, por edhe te huajt. Ato bataljone u mbushen nga bijte e bjiat e popullit, nuk erdhen nga jashte! Nuk po them qe u pyet me vone kur u vu pushteti, por po them per kohen te cilen ishin ne lufte e siper e shume njerez u masakruan kishin tjeter lloj patriotizmi. Mos i krahasoni rinine e atehershme me capaculet e sotem te kafeneve dhe interneteve. Lexoini me me kujdes postimet!
  Aulona ndoshta edhe ke te drejte por un nuk deshta te pranoj se populli zgjodhi zezediten e vet ,haram i qoft popullit! LOL

 13. #293
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  dy shoke , dy komunista
  qe luftuan me fashista
  e ne fund ata u ndane
  e as buk popullit si dhane....

  e thot tito ne shoqri
  o enver o djali i ri
  ti e ki deti boll naton
  e Kosoven sdu me ta dhon

  po ta jap i thot enveri
  me dy durte , se ata bojn shum thmi
  veq te del pun , se nuk bojn me shki ....

  hajt enver , o trim dai
  shko ti bon diktatur nShipni
  se kta knaqen me autonomi ....

  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 13-04-2010 m 21:37

 14. #294
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Antarsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Citim Postuar m par nga MARGUS Lexo Postimin
  Aulona ndoshta edhe ke te drejte por un nuk deshta te pranoj se populli zgjodhi zezediten e vet ,haram i qoft popullit! LOL
  Po te shikojm per zezdita, mund te shikojm per shume, qe nga koha e Zogut e deri sot me Saliun qe sa here eshte ne pushtet ka statistika vdekjesh nga c'do ane, sepse nuk ka qeveri, vetem nqs i cenohet qeveria tek kolltuku i tij, atehere del e tregon muskujt.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 15. #295
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  patizanet e kan qlirue popullin nga nazi-fashistet edhe e kan krijue nje sistem te ri shoqror...
  per ate koh , nje sistem shum ma modern shoqror ....
  shtresa e varfer e popullsijes qe ka qen mbi 80 % , pas luftes se dyt botrore kan dal shum ma te pasur , duke iu faliminderue partizanve me yllin e kuq ...
  pastaj shkollimi 8 vjeqar asht ber i domosdoshem , nje gje qe para lufte ka qen nje shkollim per feudalet e asaj kohe ...edhe shum te mira tjera ka sell komunizmi ...

  pra komunizmi si ideologji ka qen i dobishem per popullin Shqiptar .

  ndeasa i damshem ka qen se ,

  komunistat Shqiptar ne vend se ti mbajn te bashkuar apo edhe ti bashkojn trojet Shqiptare , ata u dhan pas inteesave te tyre private , ku ma von per ti mbrojtun ato interesa , filluan ta ushtrojn diktaturen e proletarijatit ne popullin e vet...


  e njejta po ndodh edhe sot , vetemse ne emer te demokracis ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga busavata : 13-04-2010 m 23:36

 16. #296
  Per mua nuk jane te gjitha idete e E. Hoxhes te keqia. Per mua ai nuk eshte sinonim per Djall. Per mua perkrahja e disa mendimeve te vecuara te tij nuk paraqet Enverizem, por thjesht mesim nag e kaluara, mendimshprehje, sjellje konfrom vlerave kushtetutore, konform vlerave demokrate.

  Nuk e kuptoj gjithe kete perdnjekje shtrigash ndaj disa njerezve me ide te caktuara. Mos shpenzoni leter e pende per te se e kote eshte.

 17. #297
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Per mua nuk jane te gjitha idete e E. Hoxhes te keqia. Per mua ai nuk eshte sinonim per Djall. Per mua perkrahja e disa mendimeve te vecuara te tij nuk paraqet Enverizem, por thjesht mesim nag e kaluara, mendimshprehje, sjellje konfrom vlerave kushtetutore, konform vlerave demokrate.

  Nuk e kuptoj gjithe kete perdnjekje shtrigash ndaj disa njerezve me ide te caktuara. Mos shpenzoni leter e pende per te se e kote eshte.
  chino,chino......gjithmon ironik
  Mbas shume vjetesh dhe me njerez(Shqiptare,mbase do ngelen disa te tille) te tjere do shkojne gjerat aty ku duhen.
  Te pakten sa per histori.

 18. #298
  Citim Postuar m par nga SystemA Lexo Postimin
  chino,chino......gjithmon ironik
  Mbas shume vjetesh dhe me njerez(Shqiptare,mbase do ngelen disa te tille) te tjere do shkojne gjerat aty ku duhen.
  Te pakten sa per histori.
  E po, ka ironi te merituar.

  Duhet te ndalojme (keq)perdorimin e ketij far argumentit gjitheprezent te quajtur Enverizem. Eshte bere si joker, kudo e hasim. Ke probleme me depertimet e bindjeve tua politike? S'ka lidhje, i sulmo kundermentimtaret me argumentin e Enverizmit se te ndihmon. Ke probleme te bindesh publikun kunder nje ideje politike kundershtare? S'ka lidhje, veje idene ne konotacion me Enverizmin, te ndihmon. Ke problem me mendimin e perhapur ne nje krahine? S'ka lidhje, e sulmo me "enverist", te ndihmon.

  Argument perfekt per keqperdorim. Kembon rrezikshem. Perdoresi siperfaqesisht paraqitet si mik i qytetarit. I afte per te viktimizuar edhe njerezit me te pafajshem ne shoqeri. Askush nuk ka guxim te kundershtoje.

  C'eshte kjo pune keshtu? Kjo perde e erret qe na vihet para syve? C'eshte Enverizmi? Kur eshte njeriu enverist dhe kur vetem nje mendimtar i lire, nje intelektual qe mendon ashtu sic meson kushtetuta: Sipas dijes dhe ndergjegjes me te mire.

  Une jam kosovar. Dhe e di per cilat motive mbrohet zalonisht E. Hoxha ne Kosove. Motivet jane te ndryshme, por kurre nuk jane mbeshtetese te krimeve te tij dhe aparatit shteteror te asaj kohe.

  E kujt nga ne i ben te qarte ky intelektuali, i cili sheh "Enverizem ne Kosove", se kosovaret nuk mbrojne krimet e E. Hoxha, por mbronje ide te caktuara, te cilat jane te mbrojtshme intelektualisht, moralisht dhe juridikisht? Askujt fare me sa shoh une.

  Andaj perderisa ka keso "intelektuale" duhet te kete perkrahes publike te disa ideve te E. Hoxhes. Qe te zbutet keshtu aftesia njollosese e ketij "argumenti".

  Ne kete kuptim: Jane kosovaret enveriste? Apo eshte Chino enverist? Per disa jo, per disa po. Varet a e perdor apo keqperdor kete term. Me trego nje arsye te vetme, perse te i rruhet Chinos per mendimin e ketye te tipit te dyte.

 19. #299
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Enver Hoxha: Fshatart shqiptar i tremben komunizmit dhe kolektivizimit
  Drguar m: 14/04/2010 - 09:12  Gati tre vjet pas prfundimit t Lufts s Dyt Botrore, komunistt shqiptar duket se jan ndodhur prball nj situate t re politike, q e kishin t vshtir ta zgjidhnin vet n kushtet e mungess s prvojs, teorike e praktike, pr ndrtimin e nj shteti e t nj partie. Pr kt, krert e PKSH-s i jan drejtuar sekretarit t Komitetit Qendror t Partis Komuniste t Bashkimit Sovjetik, Zhdanov, m 20 korrik t vitit 1947, me nj letr, ku i parashtronin situatn n parti e n vend, si dhe i krkonin kshilla e ndihm pr organizimin e mtejshm. Kjo letr, e klasifikuar "tepr sekret", duhet t jet hartuar nga Enver Hoxha, po t mbahet parasysh se n arkivin shtetror rus t historis social - politike figuron e prkthyer nga frngjishtja, q ai e zotronte. N t pranohet se populli shqiptar ka nj "predispozicion pr fanatizm fetar", ndrkoh q n Shqipri "nuk ka nj klas puntore, n kuptimin e vrtet t fjals", kurse fshati i trembet komunizmit dhe kolektivizimit. M tej, me nj far krenarie, raportohet se Zai Fundo, Anastas Lulo, Niko Hoxhi, Dhimitr Fallo, Aristidh Qendro, Cici Andrea, Sadik Premte - q me gjuhn e sotme do t'i quanim "prfaqsues t mendimit ndryshe" n gjirin e komunistve shqiptar - "u bn t padmshm", duke i eliminuar fizikisht.

  Nr 168
  Letr e E. Hoxhs dhe K. Xoxes, sekretarit t KQ t PKBS A.A. Zhdanovit, me krkesn pr konsultime pr problemet e legalizimit t Partis Komuniste Shqiptare, hartimit t programit dhe statutit t saj, zhvillimi i puns politike n ushtri.

  Mosk 20 korrik 1947
  TEPR SEKRET
  (Prkthim nga frngjishtja)

  Shokut A.A. Zhdanov
  Ne ju drejtohemi Ju, me krkesn pr t na pritur, q t diskutojm problemet e mposhtme, q kan t bjn me partin ton:
  I. Duke pasur parasysh faktin, q ne kemi ndrmend t legalizojm partin ton dhe ta quajm at Partia e puns, ne do donim t konsultoheshim me Ju lidhur me programin dhe statutin e partis, si dhe pr problemin e strukturs s Komitetit Qendror. N nj t ardhme t afrt, ne do thrresim kongresin e par t partis. Duke pasur parasysh faktin q ne nuk kemi eksperienc n zhvillimin e kongreseve t till, ne kemi nevoj pr disa kshilla praktike pr kt problem.
  Pikpamja jon pr kt problem sht kjo:
  Ne e konsiderojm ndryshimin e emrit t partis son komuniste n Partia e puns, plotsisht t drejt pr arsyet e mposhtme:
  a) prbrja sociale e popullit ton dhe partis son e krkojn kt, sepse 80 - 90 % e popullsis son dhe antarve t partis son e prbjn fshatart;
  b) ne ende nuk kemi klas puntore n kuptimin e vrtet t fjals. Ne kemi vetm nj sasi t vogl punonjsish, q punojn n industrin e leht primitive t vogl; roli udhheqs mbizotrues i ktyre punonjsve, n kohn e lufts nacional-lirimtare, nuk u forcua.
  N problemet e zhvillimit dhe forcimit t ndrgjegjes, rritjes sasiore dhe forcimit t rolit udhheqs t klass puntore, ne tani mund ta shikojm t ardhmen me siguri t madhe;
  c) ne kemi parasysh t kaluarn e popullit ton, shumicn e t cilit e prbjn fshatart: kultura e ult, predispozicioni pr fanatizm fetar, niveli mjaft i ult i arsimit dhe ekonomia mjaft e prapambetur e qytetit dhe fshatit. Pa ulur rndsin e transformimeve t mdha n rrugn e progresit dhe rezultatet e ndjeshme t revolucionit ton popullor, q shkaktuan ndryshime t thella n jetn dhe gjendjen shpirtrore t popullit ton, duhet pranuar se pjesmarrja e masave t gjera t popullit n jetn politike t prditshme ende sht e pamjaftueshme. Me gjith dashurin e madhe pr partin ton, masat fshatare i tremben komunizmit dhe kolektivizimit. Duke ndryshuar emrin e partis son, e cila do t ket programin minimum demokratik, ne do t zhvillohemi duke forcuar lidhjet e masave fshatare dhe punonjse t qytetit dhe fshatit me partin dhe pushtetin demokratik. N lidhje me kt, ne mendojm se programi i partis son n vija t prgjithshme do t jet si vijon:
  Partia jon e puns do t luftoj pr bashkimin e t gjitha forcave demokratike dhe progresive t vendit ton n Frontin Demokratik.
  Partia jon do t udhheq klasn puntore dhe fshatarsin, si dhe masat punonjse t qytetit dhe fshatit n luftn kundr mbeturinave t fashizmit, feudalizmit, kundr borgjezis reaksionare dhe elementve spekulant, pr forcimin e demokracis n Shqipri, pr forcimin e pushtetit popullor, n mbrojtje t pavarsis kombtare dhe trsis territoriale, pr rimkmbjen e vendit ton dhe pr ngritjen e nivelit ekonomik dhe kulturor t popullit.
  Partia jon lufton pr forcimin e paqes s vrtet, demokratike dhe t gjat, kundr pabarazis racore dhe pr solidaritetin ndrkombtar t punonjsve t t gjitha vendeve.
  Pr sa i prket statutit t partis, projektin e t cilit ne e hartuam nj vit e gjysm m par, ai do t'u jepet pas prkthimit n gjuhn franceze. N projektin e statutit jan paraqitur parimet baz nga t cilat ne mendojm t fillojm pas konsultimeve me Ju dhe pasi t bhen ndreqjet e nevojshme, t cilat Ju do na kshilloni. Projekti i statutit t partis son bazohet kryesisht n statutin e PK bolshevike, duke pasur parasysh situatn n vendin ton dhe n partin ton. Prve ksaj, ne shfrytzuam statutin e partis puntore t Bullgaris (t komunistve) dhe parime t veanta nga statuti i partis komuniste rumune.
  Pr sa i prket Komitetit Qendror t partis, ne mendojm t'i propozojm kongresit t krijoj Komitetin Qendror me prbrje si vijon: 25 antar t KQ dhe 10 kandidat pr antar t KQ. Ne mendojm se byroja e Komitetit Qendror t prbhet nga 11 vet, sekretariati nga 5 ose 3 vet. Pr t gjitha kto probleme ne do donim, shoku Zhdanov, q t konsultoheshim me Ju.
  * * *
  Thirrja e kongresit t partis son sht i domosdoshm jo vetm pr motivet e prmendura m sipr, jo vetm sepse partia jon ndodhet n pushtet, por edhe sepse kongresi do t forcoj pozitn e partis son nga pikpamja e jets dhe unitetit t saj t brendshm. Ne e themi kt sepse partia jon sht parti e re, e cila u krijua nga shkrirja e tre grupeve komuniste q nuk kishin vij t qart politike. Dobsit e ktyre grupeve lan gjurm n partin ton. Partia jon lindi n kohn e lufts. Kt luft kundr okupatorve dhe shrbtorve t tyre, kundr armiqve t brendshm t partis ajo e zhvilloi me guxim, e paprkulur dhe vetmohim. Ne mund t deklarojm se n partin ton uniteti i mendimit dhe veprimit gjithmon ishin n lartsin e detyrs. Elementt arkeo-marksist dhe trockist, grupi fraksionist antiparti, u likuiduan pa mshir q n fillim t krijimit t partis son, pa shkaktuar asnj pasoj. T gjith elementt udhheqs t ktyre grupimeve, si Zai Fundo, Anastas Lulo, Niko Hoxhi, Dhimitr Fallo, Aristidh Qendro, Cici Andrea, Sadik Premte, u bn t padmshm, shumica e tyre u ekzekutuan n kohn e lufts, dy ose tre prej tyre ndodhen n burg, njri prej tyre ndodhet n Itali bashk me kuislingt. Ne mund t themi se vija e partis son n kohn e gjith periudhs s lufts ishte e drejt, edhe se ne lejuam gabime, por ato u ndreqn shpejt. U shfaq dhe sektarizmi. N periudhn e fillimit pas lirimit t plot t Shqipris, kishte momente kur u shfaqn lkundje n zbatimin e vijs s partis son. Kjo u shfaq n plenumin e dyt t Komitetit qendror n Berat. Prfaqsuesi jugosllav, me fjalimin e tij sht personi i par prgjegjs pr lkundje n partin ton [Shn. i Redaksis - fjala sht pr Velimir Stojniin]. Pasoj e ksaj ishte fakti se n partin ton u shfaqn hapur shprehje t tendencave oportuniste. Sejfulla Malshova, i cili n plenumin e Beratit u fut n prbrje t KQ dhe Byros s KQ, e shfrytzoi kt q t'i jap vijs s prgjithshme t partis karakter oportunist pr t gjitha problemet. Por pikpamjet antiparti t Sejfulla Malshovs u drmuan dhe vet Sejfulla Malshova u prjashtua nga KQ dhe Byroja e KQ. Pikpamjet e Sejfulla Malshovs ishin trockiste-buhariniste.
  II. Problemi
  pr ushtrin
  Ne dshirojm t marrim sqarime lidhur me zhvillimin e puns politike n ushtri, si n kohn e tanishme ashtu dhe n t ardhmen, lidhur me organizatat e partis s ushtris, marrdhniet ndrmjet udhheqjes politike dhe Shtabit t Prgjithshm t ushtris, si dhe pr lidhjen ndrmjet organizats s partis s ushtris me Komitetin qendror t partis.
  Organizatat e partis n ushtrin ton lindn dhe u zhvilluan paralel me zhvillimin dhe zgjerimin e lufts nacional-lirimtare dhe rritjen e ushtris son. Partia organizoi dhe udhhoqi ushtrin dhe luftn e saj. Masat e gjera t popullit morn pjes n luft, prqindja e fshatarve q morn pjes n luft ishte e madhe. N ushtri, n trsi, ashtu dhe n detyrat komanduese n ushtri, prqindja e shtresave t varfra t popullsis ishte dhe mbetet shumica drmuese.
  Organizata e partis s ushtris, duke prjashtuar organizatat e rinis komuniste dhe kandidatt e partis, numron 7.094 antar. Prbrja shoqrore e komunistve t ushtris sht kjo:
  punonjse (puntore): ushtar - 139, nnoficer - 326, oficer - 320, oficer t lart - 7;
  zanatinj: ushtar - 65, nnoficer - 213, oficer - 219, oficer t lart - 4;
  t tjer: ushtar - 15, nnoficer - 79, oficer - 125, oficer t lart - 4;
  fshatar t varfr: ushtar - 905, nnoficer - 655, oficer - 496, oficer t lart - 8;
  intelektual: ushtar - 19, nnoficer - 24, oficer - 234, oficer t lart - 39.
  Raporti i prbrjes sociale t kandidatve t partis dhe komsomolasve sht afrsisht e till.
  Ne mendojm se roli i partis son n ushtri sht shum i madh, duke filluar nga roli i saj si organizatore e ushtris dhe asaj mbshtetjeje q partia jon ka n ushtri q nga koha e krijimit t saj, zhvillimit, forcimit dhe modernizimit t mvonshm. Prandaj ne mendojm se organizatat ekzistuese t partis n ushtri jan tepr t domosdoshme. Puna e partis n ushtri drejtohet nga udhheqja politike, n krye t s cils sht antari i Byros Politike t KQ t partis dhe i cili, n kt mnyr sht i lidhur me Byron Politike. Ne mendojm se kjo lidhje sht e drejt, sepse ajo lejon t shmangsh lidhjen me deg t ndryshme t tjera t Komitetit qendror. N kohn e sotme, nn udhheqjen politike ne duam t vm problemet e financimit t ushtris, gjykatat ushtarake, organet e sigurimit dhe degn e kuadrit. Pr kto probleme ne do donim t kishim mendimin Tuaj.
  Struktura e organizimit t partis n ushtri sht si vijon: celula e batalionit dhe byroja e batalionit, komiteti i partis i brigads (korpusit), si dhe dega politike. Komisari i divizionit, si personi prgjegjs prpara partis pr t gjith divizionin, sht gjithashtu dhe sekretar i degs politike t divizionit. Ne mendojm se ky organizim sht i drejt dhe i prshtatet organizimit t tanishm t ushtris son. Struktura e udhheqjes politike sht si m posht: dega e prgjithshme, agjitpropi, dega e instruktorve, dega e kuadrit dhe dega e rinis.
  Shoku jugosllav, gjeneral-lejtnanti Svetozar Vukmanovi - Tempo, q drejton udhheqjen politike n Shtabin e prgjithshm t ushtris jugosllave, na informoi pak pr marrdhniet reciproke ndrmjet Shtabit t prgjithshm t ushtris dhe udhheqjes politike n Jugosllavi. Ai tha se shokt jugosllav tani po diskutojn probleme t ndryshme t lidhura pikrisht me kto marrdhnie reciproke. Me qen se ushtria jon zhvillohet n t njjtn mnyr dhe pothuajse n t njjtat kushte si dhe ushtria jugosllave, ne do donim shum t merrnin sqarime pr karakterin dhe format organizative t marrdhnieve reciproke t cilat duhet t ekzistojn ndrmjet Shtabit t prgjithshm dhe udhheqjes politike.
  III. Pr edukimin ideologjik dhe kulturor t antarve t partis
  Niveli kulturor i antarve t partis son paraqitet n pamjen e mposhtme:
  N parti ka vetm 40 - 50 analfabet. Nuk kan studiuar n shkoll 1607 antar t partis ose 10,9 %, kan mbaruar shkolln fillore - 10.750 antar t partis ose 73 %, kan mbaruar gjimnazin jo t plot - 1354 antar t partis ose 5,4 %, student t universitetit - 175 antar t partis ose 1,1 %, kan mbaruar universitetin - 5 antar t partis ose 0,03 %.
  Duke pasur parasysh nivelin mjaft t ult t prgjithshm dhe ideologjik t antarve t partis son, si dhe rritjen e vazhdueshme t partis son, problemet e edukimit politik jan mjaft jetike pr partin ton. Pr prgatitjen ideologjike t antarve t partis ne themeluam shkolln qendrore me kurset e kategoris s par dhe t dyt dhe shkolln me korrespondenc pr komunistt q punojn n organizatat e departamenteve. Pr antart e partis q ndodhen n fshat, t cilt nuk jan n gjendje t msojn n mnyr t pavarur, n qendr t do nnprefekture (afrsisht rajon) organizohen konferenca teorike mujore. Por rezultatet e arritura nuk jan t shklqyera. Ato na detyrojn q t dshirojm shum m mir. Ne po marrim nj sr masash me qllim prmirsimin e organizimit t ksaj pune. Veanrisht duhet theksuar se puna ideologjike e zhvilluar dha shum pak rezultate pikrisht n mes t antarve t partis q jetojn n fshat.
  Duke u nisur nga kjo, ne krkojm t komandoni dy shok sovjetik - nj specialist pr problemet e organizimit t puns ideologjike dhe tjetrin pr punn n degn e kulturs s prgjithshme t agjitpropit [Shn. i Redaksis - Agjitacionit e Propagands] t partis son.

  “Kshilltart partiak mund t paraqiten si lektor, ose si
  punonjs t Shoqats s Marrdhnieve Kulturore me Jasht”
  TEPR SEKRET SHNIM
  Pr problemet e shkruara nga shokt Enver Hoxha dhe Koi Xoxe n letrn pr shokun A.A. Zhdanov
  1. Realizimin e problemit pr legalizimin e plot t veprimtaris s partis komuniste t Shqipris, si dhe ndrrimin e emrit t saj n Partia e puns, e konsiderojm t drejt dhe n kohn e duhur, sepse kjo i jep mundsi t zgjeroj ndikimin e partis n t gjitha shtresat e popullsis t Shqipris, duke pasur parasysh se parti t tjera n vend nuk ekzistojn. Por n lidhje me shtrimin e problemit pr legalizimin e plot t veprimtaris s partis dhe ndrrimin e emrit t saj, shokt shqiptar sepse i shmangen, sipas pikpamjes son, problem shum i rndsishm sht pr fatin e Frontit Demokratik t Shqipris, roli i t cilit, me krijimin e Partis s puns s masave, mbetet i errt.
  Ne mendojm se do duhet t'i kshillojm shokt shqiptar q t prcaktojn m qart vijn e partis lidhur me Frontin Demokratik.
  2. Pr problemin e programit dhe t statutit t partis: projekti i statutit i paraqitur nga shokt shqiptar, i shkruar nj vit e gjysm m par, nuk i prgjigjet kushteve aktuale n vend, si dhe nuk i prgjigjet prmbajtjes s emrit t ri t partis.
  Do ta konsideronim t domosdoshme t'i rekomandonim shokve shqiptar t prpunojn projektin e statutit, veanrisht pjesn e hyrjes, duke e br at m shum t qndrueshm n prshtatje me emrin e ri t partis dhe legalizimin e plot t veprimtaris s saj.
  Pr prpilimin e projektit t ri t statutit, oportune do t ishte t shfrytzonin, relativisht pr realitetin shqiptar, projektet q kan partit komuniste rumune, bullgare, partis puntore polake dhe partis popullore-revolucionare t republiks s Mongolis.
  3. Pr problemin e organizimit t puns partiake-politike n ushtrin shqiptare dhe marrdhniet reciproke t organeve politike t saj me KQ t partis, e konsiderojm oportune t'i rekomandojm shokve shqiptar t hartojn udhzim special, pr prpilimin e t cilit t shfrytzojn eksperiencn e ushtris sovjetike dhe jugosllave, n prputhje me kushtet shqiptare. Pr kt qllim do ta konsideronim t mundshme t lejojm shokt shqiptar t konsultohen me punonjsit drejtues t Drejtoris Politike t Ushtris Sovjetike.
  4. E konsiderojm t mundur q t mbshtetim krkesn pr drgimin n Shqipri t dy shokve pr t ndihmuar KQ n organizimin e puns partiake-politike. Drgimi i ktyre shokve mund t organizohet si punonjs t VOKS [Shn. i Redaksis - VOKS: Shoqata sovjetike e marrdhnieve kulturore me jasht vendit] ose pedagog t shkolls s partis.
  Nnshkruar
  (L. Baranov)

  gsh

  -

 20. #300
  Enver Hoxha prkujtohet srish n Ferizaj

  Shekulli Online

  14/04/2010


  Organizatori, akuza Berishs dhe Kadares: "Degraduan figurn e Enver Hoxhs"


  Ka vite q datvdekjet apo ditlindjet e Enver Hoxhs shnohen n mnyr t veant n Ferizaj. N fillim kto shnime mbaheshin larg syve t opinionit, por n vitet e fundit ato mbahen me manifestime publike.


  25 vjetori i vdekjes s diktatorit komunist, q udhhoqi pr katr dekada Shqiprin socialiste, u shnua n Ferizaj t shtunn nprmjet nj marshi prkujtimor i organizuar n hotelin " Bolero".


  Derisa vite t mparshme kto lloj organizimesh i bnin qarqe t lidhura me LPK-n, por organizimin e s shtuns e kishte br "Fronti pr mbrojtje dhe kultivimin e rrugs revolucionare t shokut Enver Hoxha".


  N salln e dekoruar me foto t Hoxhs (q t pranishmit e quajn "Xhaxhi Legjendar") binte n sy flamuri kombtar dhe rreshtimi i disa djemve t rinj t veshur me fanela me portretin e Hoxhs n gjoks.


  T tubuarit dgjuan me vmendje fjaln e Remzi Hasanit, i cili si zakonisht foli pr meritat historike t liderit Hoxha. N fjaln e tij t strmbushur me epitete pr figurn e Hoxhs, Hasani kishte potencuar se "sa m shum q largohemi nga epoka e Enverit, ajo aq m madhshtore bhet".


  U prmend edhe kontributi i Hoxhs pr shtjen e Kosovs. "N vitin 1980 me urdhrin e Enverit u b strvitja ushtarake "Shibeniku -80", ku morn pjes 560 mij trupa me qllim t verifikohej gatishmria e forcave ushtarake shqiptare pr zbatimin e planit tepr sekret ushtarak "Shperthimi" q kishte pr synim t'i niste 220 mij trupa m mision- lirimin e Kosovs, pjess perndimore t Maqedonis dhe hapsirat shqiptare n Mal t Zi", - theksoi Hasani.


  Fjalimi u prmbyll me akuza ndaj kryeministrit aktual shqiptar Berisha si dhe ndaj shkrimtarit shqiptar Kadare, t portretizuar q t dy, sipas folsit, "si fajtort kryesor pr degradimin e figurs s Hoxhs".


  "Sot, fatkeqsisht, si n Shqipri ashtu edhe n Kosov dhe gjithandej ku jetojn shqiptart, t huajt sillen si zot shtpie, kurse vendort si ardhacak. Kjo ndodh pasi q n vitet e nntdhjeta filloi epoka e errt e prmbytjes shqiptare, e shkatrrimit t t gjith asaj q populli e kishte ndrtuar pr 40 vjet s bashku me komandantin legjendar Enver Hoxha", tha Hasani,
  Nga ky grup i njejt vite m par ishte nisur edhe nisma q nj sheshi t Ferizajt t'i vihej emri i Enver Hoxhs, por kjo gj u kundrshtua nga Kuvendi komunal i Ferizajt.


  shekulli

Faqja 15 prej 33 FillimFillim ... 5131415161725 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •