Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412

  Kosov: Polict dhe mjekt protestojn pr pagat e ulta

  Mjekt protestojn pr pagat, qeveria ua adreson ministris


  Me krkesn pr kushte m t mira pr pun, m shum se 2 mij shrbyes shndetsor t Qendrs Klinike Universitare t Kosovs, marshuan sot drejt Qeveris. N kt protest, ata bartnin me vete slogane drejtuar Qeveris ky krkonin paga dinjitoze, si dhe prpilimin e miratim t ligjit t puns. Pas parakalimit pran qeveris, mjekt ia msyn Ministris s Shndetsis. Ndrkaq n ort e pasdits pritet q sindikata e QKUK- s t mbaj nj konferenc shtypi pr t treguar se far ishte prgjigjja e Qeveris dhe Ministris s Shndetsis pr kt protest. E n kohn sa mjekt protestonin para qeveris, Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai, kishte nj takim me ministrin e Jashtm Finlandez, Alexander Stubb. Pas ktij takimi, ai nuk pati ndonj prgjigje t prer se si t tejkalohet paknaqsia e shrbyesve civil, t cilt po marshojn rrugve t kryeqytetit. Ai vetm tha se ministrit prkatse do t realizojn obligimet e veta pr dhnien e pagave me t larta pr puntort shndetsor dhe polict e Kosovs.

  Policia e Kosovs proteston pr pagat


  Njsiti elitar i Policis s Kosovs, dhe njsiti mbshtets rajonal i Prishtins, nuk kan punuar q nga mbrm, pr shkak t paknaqsive n lidhje me rritjen e pagave. Ata jan mbledhur dhe kan qndruar n bazn e tyre n Kishnic. Mbrm, ata i ka takuar zvndsministri i Punve t Brendshme, Fatmir Xhelilii, t cilit i kan dhn afat q deri t enjtn ta rregullojn shtjen e pagave t tyre. Sot edhe stacioni nr 4 n Prishtin, por edhe shkolla e policis n Vushtrri e kan ndrprer punn pr shkak t paknaqsive n lidhje me pagat. Ndrkoh, sindikata e Policis, ka mohuar t jet organizatore e ksaj greve.  Artikulli nga KLANKOSOVA
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Siq duket keta polic dhe punetor shendetesor kane marre hapin vet per te kerkuar rritjen e pagave pasiqe sindikatat e ketyre dy sektoreve nuk bejne ze ose jane te korruptuara.

  Ndersa sindikata e arsimit hesht edhe pse me heret qe paralajmeruar per nje rritje te ndjeshme te pagave nga fillimi i janarit te ketij viti.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 03-02-2010 m 15:20

 3. #3
  Keto nuk jane paga shoki po ndihma sociale.

  A e di ti qka thote Thaqi me vete: Rrnofshin papakat dhe papakicat.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Fjala e dinjitetshme eshte ne thojza sepse ashtu qe premtuar se do te kene paga te dinjitetshme,e jo ndihma sociale.Nje polic perafersiht merr page 215 euro.Nje profesor merr page 260 euro.

  Deputeteve qeverija ju dyfishon pagat(2000 euro)si dhe ju jap edhe pagen e 13-te,pas nje viti te "suksesshem"qe kane treguar ne parlament.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 03-02-2010 m 14:48

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Ne njeren ane ne po mburremi kur kjo polici po i ndalon serbet qe po hujne ilegalisht ne Kosove e ne anen tjeter nuk i ngrisim pagat per ta.

  A eshte turp qe keta polic te paguhen 250 euro.

  AFP PHOTO/ARMEND NIMANI
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Antarsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  425
  Policet duhet me dale ne pune , edhe kur te mbarojne punen at'here te bejne greve po te duan.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Krejt qka ka punuar policia deri tash ka punuar vetem prej vullnetit te mire e jo pse jane paguar.Ne greve jane njesite speciale te Kosoves me qka une njeherit mburrem kur i shoh e ne anen tjeter solidarizohem me ta sepse edhe puna e tyre nuk eshte aq e lehte.Llogaritni me 250 euro si mund te mbahet nje familje per nje muaj.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  428
  Po deshe shtet te forte duhet te keshe shendetesi dhe polici te forte sepse keto te dyja jan shtylla kryesore te nje shteti e me keto paga "lemoshe" duhet qeveritaret dhe deputetet te kfjellen e jo vetem te mendojne per vete dhe per te afermit e tyre sepse nje dite do te jete vone mjaft me me premtime boshe sepse punetoret nuk durojne me pensionistet gjithashtu e aq me pak policia e mjeket.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Policia e meriton t iu rriten pagat , kurse mjekeve me mujt edhe ato jau kisha marr.

  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Njera nder kerkesat e policeve dhe mjekeve eshte qe deri diku te barazohen pagat me vendet e rajonit.
  Pata degjuar se ne Mal te Zi nje mesues i ciklit te ulte merr page mbi 500 euro.E mos te flasim per policet ose mjeket.

 11. #11
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,838
  Kjo , puna e rritjes s pagave , sht vetm edhe nj nga shum rrenat e qeveris s rrenes.

  Nuk ka pse t miren si t vrteta as kto premtime , si shum t tjera.

  hasa me qeverin e rrenes i ka harxhu t gjitha parat duke zhvilluar zgjedhje .
  Un njoh njerz q u sht thn se pr shkak t harxhimeve me zgjedhje, mund t ndodh zvoglim i pagave.

  Vetm minoriteti shka ka prparim n kt vend o njerz.
  Kjo ishte qllimi i milloshit , q shkijet mi pas kushtet e mira n Kosov kurse shqiptart me hek.

  shkijeve u kan dhn komuna , punsim , rezervu vende t punes , rezervuar vende n parlament e qeveri , nuk pagujn tatime , as rrym ,as kanalizim , as pr plehra, fusin mallra pa kontroll , rrahin fmij shqiptar n veri kur u teket, kan nga dy pushtete kriminale dhe kto "legale" q u ka dhn hasa me shok, marrin nga buxheti i Kosoves dhe nga ai i serbis, futen n polici e fsk kur t don e si t don...edhe shum anomali t tjera!

  hasa , n fillim e ndan fitimin me koleg , e mbetjen e ndan s pari duke plotsuar krkesat e shkijeve , e ns mbet dicka i fut n naj 1% rritje pagash, ns nuk i fut n zgjedhje.


  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BHAC, U KRYMB , E HASA PRDIT E M SHUM PO E NDIHMON KRYMBJEN!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Prishtin, 4 shkurt


  Koha.net


  - M shum se katrmbdhjet njsi t Departamentit t Njsive t Specializuara t Policis s Kosovs po shprehin edhe sot paknaqsit lidhur me moszbatimin e Ligjit pr policin, si dhe dispozitave ligjore pr sistemin e ri t pagave.
  Zdhnsi i kshillit t prfaqsuesve t njsive t specializuara, Arbresh Dalipi i tha Radios Evropa e Lir se deri n realizimin e krkesave polict nuk do t zmbrapsen nga shprehja e paknaqsit.
  Krkesat e policve jan zbatimi i menjhershm e n trsi i Ligjit pr Policin e Kosovs, rritja e pagave 100% nga paga baz, si dhe ndryshimi i kontratave t puns nga ato t prkohshme n t prhershme, ku specifikohet n mnyr t detajuar marrdhnia e puns dhe niveli i pags.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Qeveritaret mashtrojne policine ne kohen e fushates zgjedhore per zgjedhjet lokale te nentorit 2009.

  Eshte mbajtur nje takim ne mes ministrit Pajaziti dhe udheheqesesve te policise se njesive speciale qe jane ne greve.

  Policia kerkon aplikimin e marreveshjes te cilen vet e kishte nenshkruar Pajaziti dhe drejtori i pergjithshem i policise Sheremet Ahmeti.

  Pajaziti ju thote policeve :"Skemi para"

  Se shpejti pritet te solidarizohen edhe gardianet dhe sherbimi civil i burgjeve te Kosoves me policet.

  Fondi monetar nderkombtare i ka paralajmeruar qeverine se nuk ka buxhet per ngritje te pagave.

  Nga kjo del se "rritja "e pagave te policeve dhe sektoreve tjere ka qene thjeshte fushate zgjedhore dhe fjale boshe,pasiqe pikerisht ne nentor kur ka qene edhe fushata zgjedhore eshte nenshkruar marreveshja.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e drenicaku
  Antarsuar
  06-05-2003
  Postime
  3,263
  Citim Postuar m par nga kleos Lexo Postimin
  Policet duhet me dale ne pune , edhe kur te mbarojne punen at'here te bejne greve po te duan.
  Qka po flet more,mos duhet edhe me shku e me ja ber nga nje masazh hashimit ndoshta,
  Jo kur te punohet ma grev nuk i thuhet por i thuhet hajde lujna teze.
  Policin duhet ta perkrahin i madh e i vogel,dhe te kete te vetmen kerkes burg per qeverin.
  Prej nga gjith kjo pasuri e politikajve,perse edhe pas kaq shume vitesh pas lufte ky popull vetem sa po varfrohet me shume,te kerkohet qe te formohet qeveri teknike dhe pika e par qe do te duhej te jet eshte gjygjesia dhe policia ketyre duhet tau bejm rrogat me te larta se te deputetve por edhe keta duhet te punojn me nder perndryshe burg te rend.
  Vetem keshtu duhet te behet,dhe nese nuk behet jam i sigurt qe situata do eskaloi dhe do te dal jasht kontrolli mjaft me me keta hajdut.
  Te shiqohen diplomat e shkollimit te tyre sepse jam i bindur se krejt i kan kry ne univerzitete private pa shkel kemb e tyre ne to,perndryshe si eshte e mundur qe te jen kaq te dobet ne qdo lami.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Disa nga zyrtaret e qeverise dhe zyrtareve te larte te policise iu jane kercenuar disa policeve per nderprerjen e greves.

  Siq duket edhe sindikata e policise e cila e eshte nenshkruese e ketij dokumenti ne nentor hesht ose eshte e korruptuar.

  Kesaj nderprerjeje te greves po i ndihmon edhe RTK(Rts) i Zanzibarit duke treguar ligje se si nuk duhet bere greva e policeve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fattlumi : 04-02-2010 m 14:44

 16. #16
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Antarsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,375

  M n fund zgjohet ky popull!!

  Mbas 10 viteve te fjetur ne gjumin e thell dimeror , populli i Kosoves zgjohet nga hipnoza e hipnotizuesit te quajtur Qeveria e Republikes se Kosoves .

  Ngriten ne protesta njesit speciale te policis se Kosoves , se bashku me mantel-bardhet.

  Ngrihet ne kemb shtylla e nje shteti , sepse i kan ardhur ne maje te hundes genjeshtrat dhe premtimet pa fund te qeveritarve nga te gjitha qeverit .
  Por kjo qeveri genjeu haptas kur ne Nentor te 2009 tha se Janari i 2010 do ti gjej policet me ngritje pagash 100 % kurse jo qe nuk ka patur ngritje por i jane hequr plus 12 euro . Keshtu vepruan edhe me mantel-bardhet qe ju premtuar 30% , por as keta asnjeher nuk muren asnje cent shtes .

  Pse me ja ngrit rrogen policeve dhe mantel-bardheve , sepse keta kan rroge te madhe( 230 euro) , se pari duhet me ja rrit rrogat deputeteve (mbi 2000 euro) dhe se bashku me kete duhet qe secili deputet te kete automjet te vetin (se paku 10000 euro ) , plus dhe nga nje zyre personale .

  E mandej nese tepron bugjeti , me ja ngrit pagat puntorve tjer

  Uroj qe kjo nisme te mos ndalet sepse na ka ardh maje hunde genjeshtrat , thuani MJAFT mo genjeshtrave.

 17. #17
  Medical Student Maska e Edmond.S
  Antarsuar
  10-09-2008
  Vendndodhja
  nightingale's Dorf
  Mosha
  29
  Postime
  734
  Vertet boll kemi prit.Hajt njehere mos me u ba te eger ne syt e nderkombetareve pritem si popull i tere,e t ash pas pavaresise cka?Cka u konkretizua?Qe 10 vite ende nuk kemi energjine elektrike ne vendin e duhur.Edhe sa duhet te pritet?!

  Vertet kjo nje inciative qe duhet te mbeshtetet nga cdo shtrese !

  :S

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Harudi
  Antarsuar
  08-09-2004
  Postime
  622
  I kaloi koha hapjes s shampanjave tashti...

  Autor:
  Jeton Mikullovci (Koha Net)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Pijetoret jan vendet ku menduria shitet me shishe! (Uendell Filips)

  Lista e injorimit: Llapi

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e fattlumi
  Antarsuar
  03-01-2010
  Postime
  3,412
  Ne fushaten zgjedhore te nentorit ne disa vende qe premtuar edhe per arsimin ngritje pagash prej janarit 2010.

  Nuk doli ashtu.

  Veshtire e kane policet ta mbajne kete greve sepse kane kercenime te shumta prej qeveritareve.Edhe Rrustem Mustafa u mundue ta zbut kete qeshtje mirepo ata (policet)nuk dojne fjale ,dojne me i mbajte premtimet dhe jo vetem premtimet por edhe nenshkrimin qe vet e ka bere.

  Buxheti per vitin 2010 miratohej pa opoziten dhe pa kritere.
  Policine e harruan pas zgjedhjeve.

 20. #20
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,838
  A e mban mend kush , se shkijet polic paten pas nj grev pr 15 muaj , por i paten mar pagat nga has tasi me qeverin e rrenes.

  Jon harxhu paret pr shkije e pr zgjedhje.
  Shqiptart jan msu me hek!

  Shpresoj q t ngirten nkmb t gjith ata q jan t paknaqur n Kosov , dhe t largojn nga skena politike kta politikan t shpifur , t konsumuar .

  Kosova ka nevoj pr politikan dhe politik t re!


  Kili
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  BAC U KRYMB , E HASA ME SHOK PO E NDIHMON KRYMBJEN E KOSOVES!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •