Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428

    Përse energjia elektrike është kaq e shtrenjtë në Kosovë?

    Se Kosovaret perdite e me shume po shkojne drejte varferise tregon edhe kjo se ende pa rritje te re qe eshte lajmeruar keto dite te nergjise elektrike nje familje me nje rroge mesatare diku 150 deri ne 200 euro ne muaj paguan dikun 40 deri 50 euro(ketu nuk behet fjale per Qeveritaret; deputetet ata te Presidences dhe te ndonje kompanie te "forte")d.m.th. nje 1/4 e pages mujore shkon per rryme te cilen ende nuk e kane 24 me 0 ndoshta edhe disa vite me rradhe .
    Shkojme ne Gjermani nje familje me page mujore mesatare 1800 deri ne 2000 euro paguan per rryme 40 deri 50 euro d.m.th 1/40 e pages mujore shkon per rryme por ketu ka rryme gjithnje e ne te arrdhurat e familjes nuk jane llogaritur edhe shtesat e femijeve ndoshta ndonje shume nga BVI-ja e banimit e te tjera ..
    Kthehemi ne Kosove ku edhe me keq jan familjet e pensionisteve te cilat te gjitha
    leket duhet tja dorezojne Kek-ut apo ndoshta....,

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    Citim Postuar më parë nga Kasumi Lexo Postimin
    Se Kosovaret perdite e me shume po shkojne drejte varferise tregon edhe kjo se ende pa rritje te re qe eshte lajmeruar keto dite te nergjise elektrike nje familje me nje rroge mesatare diku 150 deri ne 200 euro ne muaj paguan dikun 40 deri 50 euro(ketu nuk behet fjale per Qeveritaret; deputetet ata te Presidences dhe te ndonje kompanie te "forte")d.m.th. nje 1/4 e pages mujore shkon per rryme te cilen ende nuk e kane 24 me 0 ndoshta edhe disa vite me rradhe .
    Shkojme ne Gjermani nje familje me page mujore mesatare 1800 deri ne 2000 euro paguan per rryme 40 deri 50 euro d.m.th 1/40 e pages mujore shkon per rryme por ketu ka rryme gjithnje e ne te arrdhurat e familjes nuk jane llogaritur edhe shtesat e femijeve ndoshta ndonje shume nga BVI-ja e banimit e te tjera ..
    Kthehemi ne Kosove ku edhe me keq jan familjet e pensionisteve te cilat te gjitha
    leket duhet tja dorezojne Kek-ut apo ndoshta....,
    rren koft
    po perse more nieri po dezinformon keshtu
    po nuk me befaon kjo rren e jotja hiq sepse keshtu i kie po thuajse te gjitha posatimet
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428
    NESE JE AI LLAPI QE KE SHKRUAR PER TE NDJERIN Fadil FERATIN ASHTU NUK DUA TE KOMENTOJ POSTIMIN TUAJ , e sa per rrenen time ne ta gjykojne te tjeret

  4. #4
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Vendndodhja
    DTs
    Postime
    400
    Ky fenomen ekziston dhe ne Shqiperi. Pagesa per energjin elektrike renditet nder me te lartat ne Europ. Siduket vendet Shqipetare do ken probleme me elektrifikim dhe me pagesa faraonike. Dicka jetesore te paguhet aq sa merr nje rroge per te jetuar. Keto fenomene ekzistojn vetem ne vendet Shqipetare.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Citim Postuar më parë nga Kasumi Lexo Postimin
    NESE JE AI LLAPI QE KE SHKRUAR PER TE NDJERIN Fadil FERATIN ASHTU NUK DUA TE KOMENTOJ POSTIMIN TUAJ , e sa per rrenen time ne ta gjykojne te tjeret
    O qfar hajnie eshte ber ne kek,nuk esht qudi qe e shtrejtoin rrymen

  6. #6
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Kasumi Lexo Postimin
    Se Kosovaret perdite e me shume po shkojne drejte varferise tregon edhe kjo se ende pa rritje te re qe eshte lajmeruar keto dite te nergjise elektrike nje familje me nje rroge mesatare diku 150 deri ne 200 euro ne muaj paguan dikun 40 deri 50 euro(ketu nuk behet fjale per Qeveritaret; deputetet ata te Presidences dhe te ndonje kompanie te "forte")d.m.th. nje 1/4 e pages mujore shkon per rryme te cilen ende nuk e kane 24 me 0 ndoshta edhe disa vite me rradhe .
    Shkojme ne Gjermani nje familje me page mujore mesatare 1800 deri ne 2000 euro paguan per rryme 40 deri 50 euro d.m.th 1/40 e pages mujore shkon per rryme por ketu ka rryme gjithnje e ne te arrdhurat e familjes nuk jane llogaritur edhe shtesat e femijeve ndoshta ndonje shume nga BVI-ja e banimit e te tjera ..
    Kthehemi ne Kosove ku edhe me keq jan familjet e pensionisteve te cilat te gjitha
    leket duhet tja dorezojne Kek-ut apo ndoshta....,
    Me vjen keq , por ne kemi energjin me te lir ne rajon .

    Por puna eshte qe vet populli hargjon duke u nxehur me rrym elektrike , e qe shkojn faturat deri ne 50 euro.
    Ne familjen time fatura me e lart vjen deri me 20 euro , dhe gjat kohes se veres .

    Faji eshte tek populli

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Me vjen keq , por ne kemi energjin me te lir ne rajon .

    Por puna eshte qe vet populli hargjon duke u nxehur me rrym elektrike , e qe shkojn faturat deri ne 50 euro.
    Ne familjen time fatura me e lart vjen deri me 20 euro , dhe gjat kohes se veres .

    Faji eshte tek populli
    paralajmerohet qmimi i rritjes se energjise elektrike madje deri ne 14,6 %; nje deshtim total i kek-ut e sidomos ne keto dy vite sepse ne njeren ane Qeveria jep mjete dhe kredi per KEK-UN MJETE KETO TE TAKSAPAGUESVE KOSOVAR,dhe ne anen tjeter e perkrahin rritjen e qmimit te energjise apo e pranojne kete ne heshtje siq bene ajo z. Pula se kam lexuar dikund ne gazete politike kjo mashtruese e njerezve te pangopur siq tha i madhi shkrimtari Rexhep Hoxha dite me pare.

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428
    Udheheqesi i OJQ-se "FOL" Ramadan Ilazi serish do ti dergoi mbi 10.000 nenshkrimet Kuvendit te Kosoves por a do ta kene efektin keto nenshkrime edhe ket vit pritet te shifet

  9. #9
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anëtarësuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Ende nuk e dini ? Shqiptaret paguajn rrym por edhe vjedhin shum.

    Veq ket kurr mos e harroni, se ne paguajm per shkijet e veriut qe 10 vite me radh , e atje as nuk guxojn te paraqiten te shkijet per rrym,

    keta tand vetem llombasin , dhe kurgja skan mas, vetem pralla, dhe shtrajtojn rrymen prap , vetem e vetem pse nuk paguajn shkijet.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Me vjen keq , por ne kemi energjin me te lir ne rajon .

    Por puna eshte qe vet populli hargjon duke u nxehur me rrym elektrike , e qe shkojn faturat deri ne 50 euro.
    Ne familjen time fatura me e lart vjen deri me 20 euro , dhe gjat kohes se veres .

    Faji eshte tek populli
    Sa per dijeni per tre jave une kam harxhuar 200 euro ,keshtu besoj se deri ne fund te muajit do te arrije 300 euro.Natyrisht qe jemi ngrohur me kondisioner dhe shtepia eshte e madhe.Nese ne shqiperi do te kontrollohej vjedhja e energjise nga popullata, me siguri qeveria do te binte.

  11. #11
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Kasumi Lexo Postimin
    paralajmerohet qmimi i rritjes se energjise elektrike madje deri ne 14,6 %; nje deshtim total i kek-ut e sidomos ne keto dy vite sepse ne njeren ane Qeveria jep mjete dhe kredi per KEK-UN MJETE KETO TE TAKSAPAGUESVE KOSOVAR,dhe ne anen tjeter e perkrahin rritjen e qmimit te energjise apo e pranojne kete ne heshtje siq bene ajo z. Pula se kam lexuar dikund ne gazete politike kjo mashtruese e njerezve te pangopur siq tha i madhi shkrimtari Rexhep Hoxha dite me pare.
    Rritja e cmimit te energjise elektrike , eshte absurde , dhe do te kete pasoja negative per vet Kek-un , edhe ata njerz qe e paguajn do largohen .
    Rritja e cmimit behet per mbulimin e humbjeve te medha qe behen ne transportin e energjis elektrike .
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Sa per dijeni per tre jave une kam harxhuar 200 euro ,keshtu besoj se deri ne fund te muajit do te arrije 300 euro.Natyrisht qe jemi ngrohur me kondisioner dhe shtepia eshte e madhe.Nese ne shqiperi do te kontrollohej vjedhja e energjise nga popullata, me siguri qeveria do te binte.
    Po tipat si ti hargjojn dhe nuk paguajne . Nje fatur per nje familje normale eshte me se shumti 25-30 euro .

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-01-2010
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    428
    Kunder shtrenjetimit te rrymes sot u shpreh edhe BSPK-ja ne krye me Haxhi Arifin -kryetar i cili keto dite eshte bere mjaft i njohur .,

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Rritja e cmimit te energjise elektrike , eshte absurde , dhe do te kete pasoja negative per vet Kek-un , edhe ata njerz qe e paguajn do largohen .
    Rritja e cmimit behet per mbulimin e humbjeve te medha qe behen ne transportin e energjis elektrike .


    Po tipat si ti hargjojn dhe nuk paguajne . Nje fatur per nje familje normale eshte me se shumti 25-30 euro .
    Me ty eshte gallate , por nese kontatori shenon sasine qe une te permenda ajo shume do paguhet, prandaj mos ja fut kot.Vulat e kontatoreve jane te pa rinovueshme dhe kane nje numer serial te regjistuar, pra eshte e pa mundur te prekesh kontatorin.Ka njerez qe e parnonje nje elektricist qe te kemben vulen, por kjo pune nje dite do te dale.E une nuk kam nge te merrem me te tilla ceshtje.
    Megjithate , nese ti perdor kondicioner per ngrohje (jo per gatim)ashtu si dhe une me siguri qe jeti qe paguan 25 euro ai qe vjedh e jo une.Une kam tre kondisionere 25000, 12000, dhe 9000 btu e ato nuk mbahen me 25 euro e as me 100.

  14. #14
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Me ty eshte gallate , por nese kontatori shenon sasine qe une te permenda ajo shume do paguhet, prandaj mos ja fut kot.Vulat e kontatoreve jane te pa rinovueshme dhe kane nje numer serial te regjistuar, pra eshte e pa mundur te prekesh kontatorin.Ka njerez qe e parnonje nje elektricist qe te kemben vulen, por kjo pune nje dite do te dale.E une nuk kam nge te merrem me te tilla ceshtje.
    Megjithate , nese ti perdor kondicioner per ngrohje (jo per gatim)ashtu si dhe une me siguri qe jeti qe paguan 25 euro ai qe vjedh e jo une.Une kam tre kondisionere 25000, 12000, dhe 9000 btu e ato nuk mbahen me 25 euro e as me 100.
    Une nuk perdor fare kondicioner , sepse eshte jashte rregullave te dispeceris .

    Nuk ngrohet mer ambienti me energji elektrike , kete duhet me msu 1 her e pergjithmon .

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Une nuk perdor fare kondicioner , sepse eshte jashte rregullave te dispeceris .

    Nuk ngrohet mer ambienti me energji elektrike , kete duhet me msu 1 her e pergjithmon .
    por ja qe kondicioneret kane dale per kete pune.Ketu tek ne nuk ka asnje mundesi tjeter per tu ngrohe ,pervecse me soba gazi qe te helmojne.Une gazin e perdor vetem per gatim. Por ja qe kam dhe nje mbese 1 vjece dhe as qe behet fjale per harxhimin.Po mire ne dimer qe ju mund te perdorni drurin per ngrohje , po ne vere si ja beni me vapen?Une nuk jam i pasur por ato te ardhura qe kam i perdore per tja plotesuar konditat vetes dhe familjes pasi jeta eshte shume e shkurter.Une nuk kam mani per te pase para ne banke, femijet e mi le te bejne cfarte duan, une shenzimet i kam krejt te mijat dhe ndihmoj dhe femijet.

  16. #16
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    por ja qe kondicioneret kane dale per kete pune.Ketu tek ne nuk ka asnje mundesi tjeter per tu ngrohe ,pervecse me soba gazi qe te helmojne.Une gazin e perdor vetem per gatim. Por ja qe kam dhe nje mbese 1 vjece dhe as qe behet fjale per harxhimin.Po mire ne dimer qe ju mund te perdorni drurin per ngrohje , po ne vere si ja beni me vapen?Une nuk jam i pasur por ato te ardhura qe kam i perdore per tja plotesuar konditat vetes dhe familjes pasi jeta eshte shume e shkurter.Une nuk kam mani per te pase para ne banke, femijet e mi le te bejne cfarte duan, une shenzimet i kam krejt te mijat dhe ndihmoj dhe femijet.
    Te rralla jane ato familje qe i kan ato qe si ke ti .

    Mbasi ske para per keto gjera , si ke pra para per pagimin e nje fature prej 200-300 euro ?? A po ndoshta se paguan fare .

    Me gas nuk te vie muaji as 20 euro , me dru varet se ku jeton . Nuk ka alternativ tjeter .

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anëtarësuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Te rralla jane ato familje qe i kan ato qe si ke ti .

    Mbasi ske para per keto gjera , si ke pra para per pagimin e nje fature prej 200-300 euro ?? A po ndoshta se paguan fare .

    Me gas nuk te vie muaji as 20 euro , me dru varet se ku jeton . Nuk ka alternativ tjeter .
    ndoshta eshte ceshtje dialekti qe sme kupton.Une nuk thashe qe skam para per ti paguarato , une thashe se i harxhoj te gjitha dhe nuk mbaj asnje lek per te ruajte ne banke.Gazin nuk e perdorim, pasi ka ere te keqe dhe gazra te demshme, per shendetin, dru nuk ka , bombolat jane te vtetruara dhe rrezikojne te shperthejne, jane dhjete litroshe dhe s'eshte komode me shku e me ble per cdo jave.Ketu nuk ka sistem qendrore per ngrohje.Por ne vere si i behet kur temperatura shkon 50 grade, se dimri dy muaj eshte?

  18. #18
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Anesti_55 Lexo Postimin
    ndoshta eshte ceshtje dialekti qe sme kupton.Une nuk thashe qe skam para per ti paguarato , une thashe se i harxhoj te gjitha dhe nuk mbaj asnje lek per te ruajte ne banke.Gazin nuk e perdorim, pasi ka ere te keqe dhe gazra te demshme, per shendetin, dru nuk ka , bombolat jane te vtetruara dhe rrezikojne te shperthejne, jane dhjete litroshe dhe s'eshte komode me shku e me ble per cdo jave.Ketu nuk ka sistem qendrore per ngrohje.Por ne vere si i behet kur temperatura shkon 50 grade, se dimri dy muaj eshte?
    Ndoshta te kuptova gabim

    Ne perdorim gazin si mjet per nxehje ...gjat shumices se vjeshtes dhe pranveres, kurse dimrit , perdorim dru . Veres nuk duhet ngrohja , kurse per gatim perdor nermal energjin elektrike .

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ne shqiperi e kosove.. ka dy lloj konsumatoresh te strujes ose korentit..

    ata qe konsumojn dhe nuk e paguajn dhe ata qe paguajn edhe me shum se cfar konsumojn..

    e per te paret eshte energjia shum e lire.. bile.. falas krejt.. e per te dytet shum e shtrenjt..


    popujt qe nuk din me u organizu vuajn shum..

    i mbani mend vlonjatet..
    nuk guxonin me u organizue e me ja vnue k.oqet ne bige zan caushve.. dhe e pranuan terrorin 3 vjecar mbi shpinat e tyre ..mbi vajzat e tyre mbi grate e mbi vehten..
    pra 100 000 njerez nuk mujten me ba nji toge me 20 trima e me ja kput loqet 5 zan caushve dhe.. i duruan vampiret vite me radhe..

    dhe me konsumatoret qe paguajn keshtu ndodh..

    ata e shohin kojshin qe konsumon struj sa per 4 lagje ne punishte te vet e nuk paguan.. e nuk guxojn me fol e paguajn kilovatin vet te ngratet sa frangu pulen..

    mir tu behet frikacakve..








    --

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •